Hoppa till sidans innehåll

2013


Nedan finner du inbjudningar till SBTF:s tävlings och lägeraktiviteter för landslag, Team Framtid flickor och pojkar samt för regionsläger.

2013
Januari
03 Herrseniorläger i Vittel, Frankrike 2-9 jan
2-6 jan Regionsläger norr, Söderhamn
01 Riksläger pojkar 1995-98, Sandsjöfors 2-4 jan
04 Herrseniorläger i Halmstad 6-11 jan
05 ITTF World Tour Challenge Event Spanish Open 17-20 jan
10 ITTF World Tour Austrian Open 23-27 jan
11 EM-kval herrar, Serbien-Sverige i Nis 29 jan
12 EM-kval damer, Italien-Sverige i Terni 29 jan

Februari
08 Damseniorläger i Köping 11-15 feb
15 Herrseniorläger i Köping 11-15 feb
06 Herrjunior- och pojkkadettläger i Söderhamn 14-19 feb (uppd 15 jan)
14 Riksläger pojkar 95-98 i Söderhamn 14-18 feb (uppd 6 feb)
16 ITTF World Tour Kuwait Open 14-18 feb
13 Flickkadettläger i Köping 15-22 feb
07 Läger Team Framtid pojkar 19-22 feb och Swedish Cadet Open 23-24 feb (uppd 19 feb)
17 ITTF World Tour Qatar Open 20-24 feb
09 ITTF Swedish Junior and Cadet Open, Örebro 20-24 feb (uppd 15 feb)
20 ITTF Italian Junior and Cadet Open 27 feb-3 mars


Mars
2-6 (prel) Regionläger norr
21 EM-kval damer, Serbien-Sverige, Nis 12 mars (uppd 7 mars)
22 EM-kval herrar, Sverige-Portugal, Norrköping 12 mars
18 Läger Team Framtid pojkar och riksläger pojkar 99-00 i Varberg 24-29 mars (uppd 11 mars)
25 Läger Team Framtid flickor i Köping 24-28 mars
27 Damseniorläger i Köping 25-28 mars
24 Riksläger flickor 1995-98 i Eslöv 28 mars-1 april (uppd 26 mars)
19 Riksläger pojkar 2001 och senare i Köping 31 mars-6 apr (uppd 27 feb)
26 Herrjunior- och pojkkadettläger, Köping 26-31 mars
29 ITTF World Team Classic i Kina, 28-31 mars


April
30 ITTF Malta Junior and Cadet Open 4-7 april
12-14 Regionsläger väst (för alla USM-spelare)
12-14 Regionsläger syd 00 och yngre
32 VM-läger herrar i Falköing 18-23 april
34 Träning SOK-ungdom i Ochsenhausen 22-29 april
31 Herrjunior- och pojkkadettläger, Söderhamn, 24-28 april
28 Riksläger flickor 1999 och senare, Varberg 24-27 april (uppd 3 april)
26-28 Regionsläger väst (för alla JSM-spelare)
26-28 Regionsläger syd (uppd 22 april)
Regionsläger öst äldre 27-28 april
Regionsläger öst yngre 27-28 april
33 Träning SOK-ungdom i Düsseldorf 28 april-3 maj


Maj
40 VM-läger herrar i Halmstad 4-9 maj
36 Damseniorläger, Köping 6-10 maj
41 Ind. VM i Paris, 13-20 maj (uppd 6 maj)
42 Läger Team Framtid flickor, Varberg 23-26 maj
45 Damseniorläger, Köping 27-31 maj
43 ITTF Polish JC and Cadet Open 22-26 maj
29-30 Fysiska tester, herrseniorer, Bosön
46 ITTF Slovak Junior Open 30 maj-2 juni (pojkkadetter)

Juni
48 6-Nations Cadet Open, Danmark 7-9 juni
47 ITTF World Tour Challenge Croatian Open 6-9 juni
52 ITTF Hopes week and Challenge i Österrike 9-17 juni
54 ITTF World Tour China och Japan Open 12-23 juni
51 Damjunior, herrjunior- och pojkkadettläger, Söderhamn 13-20 juni
50 Team Framtid flickor och flickkadettläger i Köping 14-20 juni
53 Damseniorläger, Köping 14-20 juni
39 Riksläger pojkar 1995-98 i Yxnerum 16-20 juni (uppd 4 juni)
44 Riksläger pojkar 2001 och senare i Eslöv 14-20 juni (uppd 4 juni)
37 Läger Team Framtid pojkar och riksläger pojkar 99-00, Hovmantorp 14-20 juni (uppd 31 maj)
23-28 Regionsläger öst, yngre, Yxnerum
49 RIG-läger JSM-spelare i Köping 24-28 juni / 11-15 sept
58 UEM-läger dj, hj, fk och pk i Köping 30 juni-6 juli

Juli
60 Ungdoms-EM i Ostrava, Tjeckien 12-21 juli (uppd 5 juli)
59 Herrseniorläger i Halmstad 14-19 juli
61 Herrseniorläger i Eslöv 22-26 juli
56 Riksläger flickor födda 1999 och senare i Göteborg 25-30 juli (uppd 11 juli)
67 ITTF Hong Kong JC and Cadet Open och träning 26 juli-11 aug
Regionsläger i syd födda1997-03 27 juli-2 aug
62 Damseniorläger i Köping 29 juli-2 aug
63 29 juli-2 aug Herrseniorläger i Köping


Augusti
55 Riksläger pojkar 2001 och senare, Köping 3-10 aug (uppd 16 juli)
38 Läger Team Framtid pojkar och riksläger pojkar 99-00 i Olofström 5-11 aug (uppd 31 maj)
57 Riksläger pojkar 1995-98 i Nacka 5-9 aug (uppd 27 juni)
64 ITTF Hopes Team Training and Competition 6-18 aug
66 Herrseniorläger i Falköping 8-13 aug
63 Läger Team Framtid flickor i Eslöv 10-17 aug (uppd 4 aug)
67 ITTF World Tour Czech Open 21-25 aug
65 Euro Mini Champs i Schiltigheim, Frankrike 23-25 aug


September
68 Damseniorläger och EM-kval i Köping 2-6 sept
69 Läger Team Framtid pojkar i Köping 5-8 sept
70 Herrjuniorläger i Köping 5-8 sept
72 EM-läger herrar i Halmstad 11-14 sept
71 RIG-läger JSM-spelare i Köping 11-15 sept
73 ITTF WT Belarus Open 12-15 sept
13-15 Regionsläger syd yngre i Eslöv
14-15 Regionsläger syd flickor 12 o yngre i Hörby
75 Riksläger flickor 1999- i Varberg 26-29 sept (uppd 19 sept)
78 EM-läger herrar i Halmstad 25-29 sept


Oktober

77 ITTF Serbian JC and Cadet Open 2-6 Oktober

6-10 oktober läger flickor i Düsseldorf
76 Riksläger flickor 2001-02, Eslöv 10-13 okt

74 Riksläger pojkar 2001 och yngre, Eslöv 26 okt-2 nov  

79 EM i Schwechat 4-13 okt

80 Damseniorläger i Köping 27-31 okt
82 Läger Team Framtid flickor i Köping 27-31 okt
83 ITTF hopes and cadet open, Slovenien 20 okt-4 nov

84 Riksläger pojkar 98-00, Varberg 27-1

89 Herrjuniorläger, Köping 27-31 okt
92 Herrseniorläger, Köping 23-27 okt

November
85 Slovak JC and Cadet open 1-3 Nov
87 ITTF World Tour Polish Open 6-10

86 Hungarian Junior and Cadet open 6-10 nov
88 ITTF World Tour German Open 13-17 nov

91 Läger Damer och Team Framtid Köping 17-21 nov

94 Läger Herrseniorer Köping 22-26 nov

93 SOC ITTF World Tour Swedish Open 27-1 dec

95 Riksläger Flickor 99- och yngre 28-1 dec Varberg

23-24 nov Regionsläger öst Pojkar/Flickor 01-04 Köping
29-1 dec Regionsläger syd Flickor 98-00 Kågeröd
29-1 dec Regionsläger syd 12 år och yngre Eslöv
30-1 dec Regionsläger syd pojkar 13-15 år Hörby INSTÄLLT

29-1 dec Regionsläger Väst 02-04 syd Mölndal

29-1 dec Regionsläger Väst 02-04 nord Arvika

29-1 dec Regionsläger Väst 00-01 Svanesund

29-1 dec Regionsläger Väst 98-99 Göteborg

December
90 Junior VM Marocco 1-8 Dec
96 Finlandia Open 5-8 dec

97 Riksläger pojkar 2001 och yngre 26-30 dec Köping

99 Riksläger Team Framtid Varberg 26-30 Dec 

98 Riksläger pojkar 98-00 Varberg 18-22 december

100 Team Framtid flickor 26-30 dec Köping 

101 Herrsenior Läger 13-16 Dec Falköping

Regionläger öst, spelare födda 1997-2000 27-30 Dec Örebro

Regionläger öst, spelare födda 2001-2004 27-30 dec Yxnerum



Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:11 Skribent: Mats Hedin

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info