Hoppa till sidans innehåll

2014



Nedan finner du inbjudningar till SBTF:s tävlings och lägeraktiviteter för landslag, Team Framtid flickor, riksläger samt för regionsläger.

2014

Januari
1 Top 12 herrar 6 januari Växjö

3 World Tour grand finals Dubai 9-12 jan

4 Herrseniorläger i Borås 2-5 jan

5 Dam- Team framtid läger 19-23 jan köping

7 Herrjuniorläger 23-26 jan Köping 

8 World Tour Hungary 29-1


Februari
6 Riksläger flickor 99- 6-9/2 Eslöv
2 DHS cup Lausanne 7-9 feb
14 Damseniorläger +Team Framtid flickor 1 10-16 feb
9 World Tour Kuwait 12-16 feb
15 Herrseniorläger i Köping 11-15 feb
11 Team Framtid Pojkar läger Köping 17-21 feb
13 Flickkadettläger Köping inför Safir 16-21 feb 
10 World Tour Qatar 18-23 feb
12 ITTF Safirs JC and Cadet Open 19-23 feb (uppd 10 feb)


Mars
17 ITTF Kval Ungdoms-OS i Metz 3-4 mars
19 Team Framtid Flickor 1 läger i Köping 9-11 mars
21 Herrseniorläger i Falköping 11-15 mars
20 ITTF Italian JC and Cadet Open 12-16 mars
22 Damseniorläger i Köping 16-20 mars
20-23 World Tour Marocko
24 ITTF WT German Open 26-30 mars (uppd 21 mars)

April
30 ITTF WT Spanish Open 2-6 april
33 OS-kval ungdom
31 Herrseniorläger VM, i Eslöv 10-15 april
18 Riksläger pojkar 1998-00 i Göteborg 11-13 april (uppd 4 april)
33 Kval Ungdoms-OS i Kanada 7-8 april
11-13 USM-läger region syd
11-13 Regionsläger väst, Falköping
27 Herrjuniorläger i Köping 11-14 april
23 Läger Team Framtid pojkar i Köping 16-21 april (uppd 3 april)
34 Luxembourg open 16-19 april

26 Läger Team Framtid flickor i Köping 12-17 april (uppd 17 mars)
25 Riksläger flickor födda 1999 och senare i Varberg 10-13 april (uppd 1 april) 
16 Riksläger pojkar 12 år och yngre i Eslöv 17-21 april (uppd 3 april)
25-27 USM Falkenberg
35 Lag-VM i Tokyo, Japan 28 april-5 maj
30-4 maj JSM-läger i region syd


Maj
32 Läger damseniorer och Team Framtid flickor i Köping 1-4 maj
29 Läger Team Framtid flickor 2 i Köping 1-4 maj
28 Riksläger pojkar födda 1998-00 i Örebro 1-4 maj (uppd 2 april)
2-4 Regionsläger i syd
9-11 JSM Kungbacka
41 ITTF Malta JC and Cadet Open 14-18 maj
15-18 World Tour Filipinerna
40 ITTF WT Croatian Open, Challenge serie 21-24 maj
23-25 Nordeuropeiska Mästerskapen i Oslo (inställd)
39 Cadets 6-natios Competition i England 23-25 maj
43 ITTF Polish JC and Cadet Open 28 maj-1 juni


Juni
45 ITTF YOG Preparation Training Camp i Kina 3-21 juni
5-8 Herrseniorläger i Halmstad (inställt)
44 ITTF Hopes week i Slovenien 9-15 juni
11-18 UEM-läger 1, herrjunior och pojkkadett i Eslöv
48 ITTF WT Korea och Japan Open 11-15 samt 18-22 juni
42 Damseniorläger och UEM-läger 1 flickor i Köping 13-19 juni
37 Läger Team Framtid pojkar i Eslöv 14-19 juni
36 Riksläger pojkar 2001 och senare i Eslöv 14-19 juni (uppd 5 juni)
51 UEM-läger 2 flickor och pojkar i Köping 28 juni-4 juli

 

Juli

47 Riksläger flickor 1999 och senare i Varberg 3-8 juli (uppd 1 juli)
6-11 Regionsläger öst, födda 1997-2000 i Yxnerum (uppd 5 maj)
12-17 Regionsläger öst, födda 2001-2004 i Yxnerum (uppd 5 maj)
13-18 Herrseniorläger i Falköping (inställt)
52 Ungdoms-EM i Riva del Garda, Italien 11-20 juli (uppd 9 juli)
54 Herrseniorläger i Halmstad 24-29 juli


Augusti
46 Riksläger pojkar 2002 och senare i Söderhamn 3-8 aug (uppd 16 juli)
50 Riksläger pojkar 1999-2001 i Stockholm 5-8 aug (uppd 17 juli)
49 Damseniorläger i Köping 3-8 aug
56 Herrseniorläger i Köping 3-8 aug
58 Herrseniorläger i Falköping 14-18 aug
57 Ungdoms-OS i Nanjin, Kina 17-28 aug
53 Damer Top 12 i Växjö 21 aug (uppd 29 juni)
62 ITTF WC Challenge Belarus Open 21-24 aug
60 Euro Mini Champs i Frankrike 22-24 aug
55 Damseniorläger i Eslöv 23-26 aug
64 Eurotalent läger i Luxemburg 25-31 aug
65 ITTF WC Czech Open 27-31 aug
59 Herrjunior- och pojkkadettläger i Eslöv 31 aug-5 sept

September
67 ITTF WC Challenge Flanders Belgium Open 10-13 sept
63 RIG-läger JSM-spelare flickor och pojkar i Köping 11-14 sept (upp 9 sept)
Regionsläger syd 12 och yngre, 12-14 september i Eslöv
68 EM-läger herrar i Falköping 13-18 sept
66 EM-läger damer och Team Framtid 1 flickor 15-18 sept
70 Lag-EM, Lissabon, Portugal 24-28 sept
61 Riksläger flickor i Eslöv 25-28 sept (uppd 15 sept)

Oktober
74 Europa Ungdoms Top 10 i Tours, Frankrike 3-5 okt
71 Herrjunior- och pojkkadettläger i Eslöv 5-10 okt
72 Herrseniorläger och tester Bosön/Köping 13-17 okt
75 ITTF WCC and World Hopes Team i Kanada/Barbados 15 okt-2 nov 
18-19 oktober Regionsläger öst i Köping för spelare födda 1997-2000.
18-19 oktober Regionsläger öst i Norrköping för spelare födda 2001 och senare.
69 Riks-/landslagsläger pojkar 2002 och senare i Eslöv 26-31 okt (uppd 6 okt)
73 Läger Team Framtid flickor i Köping 26-30 okt
77 Damseniorläger i Köping 26-30 okt
30 okt-2 nov Ängbys Internationella


November
81 ITTF Hungarian Junior and Cadet Open 5-9 nov
78 Herrseniorläger i Köping 7-11 nov
83 Damseniorläger inför SOC, Köping 8-11 nov
82 ITTF WT Swedish Open i Stockholm 12-16 nov 
14-16 Regionsläger syd i Eslöv 2002 och senare
29-30 Riks Top 12
86 Junior-VM i Kina 30 nov-7 dec

December
89 Finlandia Open 4-7 dec
79 Läger Team Framtid 2 i Eslöv 4-7 dec (INSTÄLLT)
84 Riks-/landslagsläger pojkar 1999-2001 i Varberg 18-22 dec (uppd 9 dec)
85 Riksläger pojkar 2002 och senare i Eslöv 26-30 dec (uppd 10 dec)
76 Herrjunior- och pojkkadettläger i Eslöv 26-30 dec
87 Läger Team Framtid 1 i Köping 26-30 dec
88 Läger Team Framtid 2 i Köping 26-30 dec (uppd 12 dec)
27-30 dec Regionsläger öst, spelare födda 1997-2000
27-30 dec Regionsläger öst, spelare födda 2001 och senare

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:36 Skribent: Mats Hedin
Epost: This is a mailto link

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info