Hoppa till sidans innehåll

2015


2015

Januari
1 Damer Top 12 i Växjö 6 jan (uppd 21 dec)
2 Herrseniorläger i Falköping 5-10 jan
3 Läger damseniorer och Team Framtid 1 i Köping 19-23 jan

9 ITTF WT Hungarian Open 28 jan-1 feb

 

Februari
5 Herrjunior- och pojkkadettläger i Eslöv 1-6 feb

4 Riksläger flickor 2000 och senare i Varberg 5-8 feb (Inställt)

10 Europe Top 16 i Baku 6-8 feb

11 ITTF Kuwait och Qatar Open 11-15 och 17-22 feb

7 Läger Team Framtid 1 i Köping 13-17 feb

8 Läger flickkadett och Team Framtid 2 i Köping 16-20 feb

6 ITTF Safirs Junior, Cadet and Mini Cadet Open 18-22 feb (uppd 12 feb)


Mars

15 Läger Team Framtid och damseniorer i Köping 16-20 mars (inställt)

17 ITTF WT German Open 18-22 mars

18 ITTF WT Spanish Open 25-29 mars

14 Herrjunior- och pojkkadettläger i Köping 29 mars-2 april


April
19 VM-läger herrseniorer i Halmstad 10-15 april
13 Riksläger pojkar 2002 och senare i Köping 2-6 april (uppd 18 mars)
17-19 Regionsläger syd (USM-läger)
12 Riksläger pojkar 1999-01 i Eslöv 6-10 april (uppd 12 mars)
22 ITTF French Junior and Cadet Open 15-19 april
20 Luxembourg Open 15-18 april
16 Läger Team Framtid 2 och riks flickor i Eslöv 16-19 april (uppd 2 april)
17-19 Riksläger pojkar 1999-2001 och senare (flyttat till 12-15 juni)
21 VM, Sozhou, (Kina) 26 feb-3 maj

 

Maj
24 Läger Team Framtid 1 och ungdomslandslag flickor i Köping 6-10 maj
8-10 maj Regionsläger väst (flickor)

8-10 maj Regionsläger väst (pojkar)

8-10 Regionsläger syd (JSM-läger)

23 Riksläger/landslagsläger pojkar 1999-2001 i Söderhamn 8-10 maj (uppd 27 april)
28 ITTF WT Croatian Open 19-23 maj 

25 Herrseniorläger i Köping 11-15 maj
29 ITTF Polish Junior and Cadet Open 27-31 maj
31 Eurotalent Hopes Camp i Luxemburg 25 maj-1 juni


Juni
34 - 15 Herrseniorläger inför European Games, i Vällingby 6-8 juni

30 STIGA Cadets 6 Nations Tournament i Köping 5-7 juni

33 Damsenior- och UEM-läger 1 flickor i Köping 11-18 juni

36 UEM-läger 1 pojkar i Köping 12/14-18 juni

26 Riks-/landslagsläger pojkar 1999-2001 i Norrköping 12-15 juni (uppd 5 juni)   

35 European Games (OS-kval), Baku (Azerbaijan) 13-19 juni

27 Riksläger pojkar 2002 och senare i Eslöv 13-18 juni (uppd 29 maj)

38 ITTF WT Japan Open 24-28 juni

26-28 NETU Youth Championships

39 UEM-läger 2 herr/damjuniorer och pojk/flickkadetter 27 juni-4 juli



Juli

40 ITTF WT Korea Open 1-5 juli

37 Riksläger flickor, Varberg 3-8 juli (uppd 18 juli)

43 Ungdoms-EM 10-19 juli Bratislava

13-17/18 juli Regionsläger öst (båda kategorierna)


Augusti
45 Herrseniorläger i Köping 1-6 aug

41 Riksläger pojkar födda 2002 och senare i Eslöv 9-14 aug (uppd 19 juli)

46 Herrseniorläger i Falköping 12-17 aug

44 Damsenior- och herrjunior/pojkkadettläger i Eslöv 16-20 aug

47 ITTF WT Bulgarian Open 19-23 aug

49 ITTF WT Czech Open 26-30 aug

50 Euro Mini Champs, Schiltigheim, Frankrike 28-30 aug


September
52 ITTF WT Austrian Open 2-6 sept

55 ITTF WT Belgium Open 8-12 sept

11-13 Regionsläger väst pojkar

11-13 Regionsläge väst flickor

11-13 Regionsläger syd flickor Långemåla

11-13 Regionsläger syd pojkar Eslöv

54 EM-läger herrar i Halmstad 15-19 sept

53 EM-läger damer i Malmö 16-22 sept

57 Europamästerskapen i Ekaterinburg, Ryssland 25 sept-4 okt

51 Kval om SOC-platser herrar, Växjö 26 sept


Oktober
63 Eurotalent läger i Ototec 4-11 okt
64 ITTF Serbian Junior and Cadet Open 7-11 okt
68 ITTF World Cup, herrar i Halmstad 16-18 okt
69 Europe Youth Top 10 i Rumänien 16-18 okt
67 ITTF WT Polish Open 25-29 okt
60 Riks-/landslagsläger flickor födda 1998-2002 i Eslöv 25-29 okt (uppd 13 okt)
59 Landslagsläger damsenior, herrjunior och pojkkadett i Eslöv 25-29 okt 
58 Riks-/landslagsläger pojkar födda 2000-2002 i Köping 25-29 okt (uppd 5 okt)
56 Riksläger pojkar 2003 och senare i Söderhamn 26-30 okt (uppd 8 okt)
61 ITTF World cadet challenge 23-31 okt 
62 Ängbys Internationella lagtävling 29-30 okt 

 

November

66 Herrseniorläger i Köping 1-6 nov

73 Ungerns GJC 4-8 nov

71 Damseniorläger i Köping 6-10 nov

4-8 ITTF WT Russian Open

65 11-15 ITTF WT Swedish Open, Stockholm

18-22 För-OS, Rio (Brasilien)

72 JVM-läger i Köping 25-28 nov

70 JVM i Vendée, Frankrike 29 nov-6 dec



December
75 Finlandia open 3-6 dec
74 Riksläger pojkar 2000-02 i Norrköping 26-30 dec OBS! Flyttat till Köping

77 Riksläger flickor 98-02 i Eslöv 26-30 dec  Uppdaterad 7 dec

76 Damsenior- och ungdomslandslagsläger pojkar 26-30 dec i Köping 

78 Fysläger ungdomar, Green Cargo, 17-21 dec i Eslöv

79 Träningsläger i Shanghai, Green Cargo, 27 dec-15 jan 

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:37
Skribent: Mats Hedin
Epost: This is a mailto link

Liverapportering 

Evenemang

SOC 2018

SOC i Stockholm 29/10-4/11
Till SOC:s hemsida

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info