Hoppa till sidans innehåll

2019


2019

Jan

1 Teknik och utvecklingsläger, Köping. 2-4:e Jan

2 Seniorläger, Eslöv, 2-5e jan

4 WT Ungern 15-20e jan, Budapest

Feb

5 Europa Top 16 2-3e feb

7 Challenge Plus Portugal 13-17 feb

11 Fystester Para- Motala, 14-15:e feb 

8 Teknikläger 15-17:e feb, Köping

9 Herrjuniorläger 16-19:e feb, Köping

3 WJC Safirs Internationella, Örebro 20-24:e feb 

3 WJC Safirs Interantionella, Örebro 20-24:e feb - Information

10 Damsenior-damjunior-flickkadettläger 25-28feb/1 mars

Mars

6 U21 EM - Lissabon, Portugal 7-10:e mars

12 Lignano Master Open, 13-17:e mars Italien

16 Challenge Plus, 20-24 mars, Oman

17 Challenge Spanish Open 20-24:e mars, Spanien

15 WT Qatar 26-31 mars, Doha

April

21 WJC France Open 10-14:e April, Frankrike

18 VM-läger 11-17:e april - Malmö

13 Pojkkadett och herrjuniorläger 14-19 april - Söderhamn

14 Flickkadett och damjuniorläger 13-18 april - Köping

22 WJC Belgium Open, 15-19:e april, Belgien

24 Paraläger, 18-22:a april, Köping

20 VM Budapest, 21-28:e april - Ungern

Maj

26 Challenge Serbia Open, 1-5 maj, Belgrade

29 Slovenia Open 2019, Para, 7-12 maj, Lasko

27 Challenge Slovenia Open, 8-12 maj, Otocec

25 Teknik och utvecklingsläger 10-12 maj, Köping

28 Challenge Croatia Open, 14-18 maj, Zagreb

33 Herrseniorläger - 21-24:e maj, Halmstad

19 WJC Polen 22-26:e Maj

36 Fysterster Paralandslaget, 23-24 Maj, Motala

34 WT China Open, 28 maj-2 juni, Shenzhen

37 Polish Open Para, 29 maj-2 juni, Wladysllowowo

23 6-nationers, 30 maj-2 juni, Hjoerring - Danmark

Juni

35 WT Hongkong Open, 4-9 juni, Hongkong

38 WJC China open och läger, 6-20e juni, Shanghai

30 UEM läger 1 - 6-16:e juni - Damjunior & Flickkadetter, Köping

40 WT Japan, 12-16:e juni, Sapporo, Japan

31 UEM läger 1 - 13-20:e juni - Herrjunior & Pojkkadetter, Köping

32 Universiadenläger - 15-20:e juni, Köping

46 European Para Youth Games, 25-30e juni - Pajulahti

39 UEM läger 2 - 26juni-2 juli

43 European Games 21-30 juni - Minsk

Juli

1-13:e Morgondagarläger 1-13:e Juli, Söderhamn

41 WT Korea Open, 2-7 juli, Busan, sydkorea

42 Universiaden - 4-11e juli - Neaple Italien

45 UEM/JEM - 7-16:e juli - Ostrava, Tjeckien

44 WT Australien, 9-14:e juli, Geelong, Australien

47 Japan Open para, 31juli-4aug - Tokyo, Japan

Augusti

Region-öst-läger-4-9:e aug, Uppsala

48 senior/U21 läger, 5-9:e aug, Köping

52 CPlus Nigeria Open, 7-11e aug - Lagos

53 Fystester Para, 12-13:e augusti - Motala

50 WT Bulgarien, 13-18:e aug

54 Landslagsläger Para, 15-18:e augusti -Örebro

51 WT Tjeckien, 20-25:e aug

49 EM-Läger 25-30:a aug, Halmstad

56 EM-läger Para, 30 aug-3 sept, Helsingborg

September

57 Lag-EM, 3-8:e sept, Nantes, Frankrike

59 Czech Open Para, 5-9:e sept, Ostrava, Tjeckien

58 Para-EM, 13-22:a sept, Helsingborg

60 Damläger, 25-28:e sept, Köping

61 WJC Croatia Open, 18-22:a sept

62 WJC Serbien Open. 24-28:e sept

Oktober

55 WT Swedish Open, 1-6:e oktober, Stockholm

65 WT German Open, 8-13:e okt

64 WJC N.Makedonien 8-12:e okt

67 Para Finland Open, 10-14 okt

66 Challenge Polish Open, 16-20:e okt

63 Kadettläger, Köping, 28-30:e okt

73 Challenge, Belarus Open, 30okt-3 nov, Minsk.

69 Dutch Open, 31 okt-4 nov, Staadskanal

November

71 World Team Cup, 6-10:e nov, Tokyo, Japan

72 WJC Ungern, 6-10:e nov, Szombathely. 

68 Damläger 7-11:e nov, Linz

70 WT Österrike, 12-17:e nov, Linz.

74 WJC Portugal, 13-17:e nov, Guimaraes.

75 Junior VM - 24 nov-1 dec, Bangkok Thailand.

76 Mens World Cup, 29 nov-1 dec, Chengdu, Kina

December

77 Herrjunior & pojkkadettläger 26-30:e dec - Söderhamn

78 Flickkadetläger 26-30:e dec - Köping

79 Morgondagarläger Tjejer 26-30:e dec - Köping

 

Uppdaterad: 27 NOV 2018 17:48 Skribent: Emma Persson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info