Hoppa till sidans innehåll

Filmarkiv


"179 filmer med de stora spelarna, i de stora matcherna om de stora titlarna"

Kriterier för val av filmer som publiceras i Filmarkivet:
- Svenska medaljörer på OS (+ Jan Ove Waldner kvart 1988, 4:a 2004, Jörgen Persson, kvart 1988, 4:a 2000 och 2008)
- Svenska medaljörer på VM (+ Stellan Bengtsson kvart 1977, Peter Karlsson kvart 2005)
- Finaler på World Cup där svenskar figurerat (+ Kristian Karlsson 4:a i Halmstad 2016)
- Finaler i Euro-Asia Cup där svenskar figurerat
- Finaler på EM där svenskar figurerat (+ Pär Gerell semi 2015, Kristian Karlsson semi 2018)
- Finaler på European Games där svenskar figurerat
- Finaler på Europa Top-12/Top-16 där svenskar figurerat
- Finaler på SOC där svenskar figurerat
- Finaler i Champions league där svenska lag figurerat
- Singelfinaler på JVM där svenskar figurerat
- Singelfinaler på UEM där svenskar figurerat
- Finaler på Europa Junior Top-12/Top-10 där svenskar figurerat
- Paralympics-, Para VM- och Para EM- finaler där svenskar figurerat
 - Svenska singelvinnare i H40, H50 resp. D40, D50 på Veteran-VM 
- Extramaterial: Dokumentären Bragden, Dokumentär om OS i Söul 1988, Jan-Ove Waldner VM - Team collection, Jan-Ove Waldner VM - Singles collection, Evolution of Tabletennis 1931-1995, VM 1987 Gruppfinal, Herrar: Sverige-Sydkorea 5-4 , Legends Tour 2014-18, Pingis - Allas Idrott, Stopp-tid, Uppvisningsmatch: Hans Alsér-Kjell Johansson, Anna-Carin Ahlquist ITTF award, Pingislåten och Ögonblicken spm förändrade sporten.

Vi länkar nedan till filmklipp på extern plattform, eventuella rättighetsfrågor tar Svenska Bordtennisförbundet inte ansvar för. 
Vid dagens datum 2019-08-04 är samtliga länkar fungerande. Vid fel ber vi om överseende för detta, då klippen ligger på en extern plattform. 

Allt är indelat efter årtal och uppgifter finns om Mästerskap, arrangörsort, årtal och datum

 

Mycket nöje !!!

Manager (Driftansvarig kontaktperson för Historiska Arkivets websida och ansvarig utgivare samt krönikör för Historiska Arkivets facebooksida):
Anders Nygren Långström
E-mail:This is a mailto link 
Mobil: 073-6217890
Web: http://www.svenskbordtennis.com/HistoriskaArkivet
Facebook: https://www.facebook.com/svenskbordtennishistorik

 

1954

VM i London (England), 6-11 december
Tage Flisberg vinner VM-silver i herrsingel (finalförlust mot Ichiro Ogimura, Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=IxiN8yPeais

1964

EM i Malmö (Sverige), 22-29 november
Kjell johansson vinner EM-guld i herrsingel (finalvinst över Zoltán Berczik, Ungern)
https://www.youtube.com/watch?v=N2FXVOVwWOQ

1965

SOC i Stockholm (Sverige), 30 november-3 december
Hans Alsér/Kjell Johansson vinner SOC-silver i herrdubbel (finalförlust mot Wang Chia-Sheng/Yu Yitse, Kina)
https://www.youtube.com/watch?v=tk5jK2Zj0l4

1970

SOC i Halmstad (Sverige), 26-29 november
Hans Alsér vinner SOC-titeln i herrsingel 1970 (videon visar när Hans Alsér vinner sin kvartsfinal över Milivoj Karakasevic, Jugoslavien och hur Stellan Bengtsson vinner sin kvartsfinal över Chuang Tse-tung, Kina)
https://www.oppetarkiv.se/…/bordtennis-soc-tavlingarna-i-ha…

1971

VM i Nagoya (Japan), 28 mars-7 april
Stellan Bengtsson vinner VM-guld i herrsingel (finalvinst över Shigeo Itoh, Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=5Kjj5lONEvo

1972

EM i Rotterdam (Holland), 15-22 april
Stellan Bengtsson vinner EM-guld i herrsingel (finalvinst över Istvan Jonyer, Ungern)
https://www.youtube.com/watch?v=mx0v6hqscns

1973

VM i Sarajevo (Jugoslavien), 5-15 april
Sverige; Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson, Ingemar Wikström (Förbundskapten: Christer Johansson) vinner VM-guld i herrar lag (finalvinst över Kina)
https://www.youtube.com/watch?v=aDgKPVKX9O8

Kjell Johansson vinner VM-silver i herrsingel (finalförlust mot Xi Enting, Kina)
https://www.youtube.com/watch?v=QcW5xi1tC6g

1977

VM i Birmingham (England), 26 mars-5 april
Stellan Bengtsson når kvartsfinal på VM i herrsingel (kvartsfinalförlust mot Mitsuru Kohno, Japan):
Del 1: https://www.youtube.com/watch?v=56zI05ve-yc
Del 2: https://www.youtube.com/watch?v=nPynVV67Xac

1980

EM i Bern (Schweiz), 5-13 april
Sverige; Mikel Appelgren, Stellan Bengtsson, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Ulf Thorsell
(Förbundskapten: Kjell Johansson) vinner EM-guld i herrar lag (finalvinst över Västtyskland)
Del 1: https://www.youtube.com/watch?v=bt0z4MsE5Ns
Del 2: https://www.youtube.com/watch?v=YQkHe7OcDaY
Del 3: https://www.youtube.com/watch?v=XSxrIb92dlg

1981

VM i Novi Sad (Jugoslavien), 14-26 april
Stellan Bengtsson vinner VM-brons i herrsingel (semifinalförlust mot Cai Zhenhua, Kina)
1/8-delsfinal mot Huang Liang, Kina:
Del 1: https://www.youtube.com/watch?v=tVmrr1ILMDQ
Del 2: https://www.youtube.com/watch?v=yhEoOFPYT2g
Del 3: https://www.youtube.com/watch?v=OHLdIexnDEk
Del 4: https://www.youtube.com/watch?v=5cSqZNAbqeA
Del 5: https://www.youtube.com/watch?v=jRbXcGwtoTY

Europa Top-12 i Miskolc (Ungern), 6-8 februari
Stellan Bengtsson vinner Europa Top-12 silver i herrsingel (finalförlust mot Tibor Klampar, Ungern)
https://www.youtube.com/watch?v=ERi89ZBraoA

1982

EM i Budapest (Ungern), 17-25 april
Mikael Appelgren vinner EM-guld i herrsingel (finalvinst över Jan-Ove Waldner)
https://www.oppetarkiv.se/…/bordtennis-em-i-budapest-1982-s…

1983

VM i Tokyo (Japan), 28 april-9 maj
Sverige; Mikael Appelgren, Stellan Bengtsson, Ulf Bengtsson, Erik Lindh, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten: Tomas Berner) vinner VM-silver i herrar lag (finalförlust mot Kina)
Jan-Ove Waldner mot Cai Zhenhua:
https://www.youtube.com/watch?v=6E4UNRRcKho
Jan-Ove Waldner mot Jiang Jialiang:
https://www.youtube.com/watch?v=E15zvxBTTec

SOC i Göteborg (Sverige), 1-4 december
Jan-Ove Waldner vinner SOC-titeln i herrsingel (finalvinst över Xie Saike, Kina
https://www.youtube.com/watch?v=w9IQ2vOlWEM

1984

EM i Moskva (Sovjet), 14-22 april
Ulf Bengtsson vinner EM-guld i herrsingel (finalvinst över Andrzej Grubba, Polen)
https://www.youtube.com/watch?v=Rk3rX51w2Yo

1985

VM i Göteborg (Sverige), 28 mars-7 april
Mikael Appelgren/Ulf Carlsson vinner VM-guld i herrdubbel (finalvinst över Milan Orlowski/Jindrich Pansky Tjeckoslovakien)
https://www.youtube.com/watch?v=SM77tbRZmRI

Sverige; Mikael Appelgren, Ulf Bengtsson, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten: Tomas Berner) vinner VM-silver i herrar lag (finalförlust mot Kina)
Jan-Ove Waldner mot Chen Longcan:
https://www.youtube.com/watch?v=2bq9YYeigLk
Jan-Ove Waldner mot Chen Xinhua:
https://www.youtube.com/watch?v=S5h5s8WAhy0
Erik Lindh mot Chen Xinhua
https://www.youtube.com/watch?v=NXHI_PX38LI

1986

EM i Prag (Tjeckoslovakien), 5-13 april
Jörgen Persson vinner EM-guld i herrsingel (finalvinst över Leszek Kucharski, Polen)
https://www.oppetarkiv.se/…/bordtennis-em-1986-i-prag-singe…

Erik Lindh/Jan-Ove Waldner vinner EM-guld i herrdubbel (finalvinst över Mikael Appelgren/Ulf Carlsson)
https://www.oppetarkiv.se/video/1491637/bordtennis

1987

VM i New Dehli (Indien), 19 februari-1 mars
Jan-Ove Waldner vinner VM-silver i herrsingel (finalförlust mot Jiang Jialiang, Kina)
Final mot Jiang Jialiang, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=9nrOovSmCrw

Sverige; Mikael Appelgren, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten: Glenn Östh) vinner VM-silver i herrar lag (finalförlust mot Kina)
Jörgen Persson mot Chen Longcan:
https://www.youtube.com/watch?v=s7754ODdTmI
Ulf Carlsson mot Jiang Jialiang:
https://www.youtube.com/watch?v=3sIzXS7N-2Q
Erik Lindh mot Teng Yi:
https://www.youtube.com/watch?v=7-MZcaGCDPQ
Ulf Carlsson mot Chen Longcan:
https://www.youtube.com/watch?v=GNsmdUB5QI8

Euro-Asia Cup i Cleveland (USA)
Jan-Ove Waldner vinner Euro-Asia Cup-guld i herrsingel (finalvinst över Yoo Nam Kyu, Sydkorea)
https://www.youtube.com/watch?v=Jnc4K4TYapo

1988

OS i Söul (Sydkorea), 23-30 september
Erik Lindh vinner OS-brons (vinst i bronsmatch över Tibor Klampar, Ungern)
Match om brons Erik Lindh mot Tibor Klampar, Ungern:
https://www.youtube.com/watch?v=O4d-qZPzytg
Semifinal Erik Lindh mot Yoo Nam-Kyu, Sydkorea
https://www.youtube.com/watch?v=0olZgXNcVvY
Kvartsfinal Erik Lindh mot Jiang Jialiang, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=PUX1C235nPg
Kvartsfinal Jan-Ove Waldner mot Kim Ki Taek, Sydkorea
https://www.youtube.com/watch?v=875z6NfZrVQ
Kvartsfinal Jörgen Persson mot Yoo Nam Kyu, Sydkorea
https://www.youtube.com/watch?v=P2BL6VE7vvc

EM i Paris (Frankrike), 19-27 mars
Mikael Appelgren vinner EM-guld i herrsingel (finalvinst över Andrei Mazunov, Sovjetunionen)
https://www.youtube.com/watch?v=R1EunadUehs

Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner vinner EM-guld i herrdubbel (finalvinst över Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien) 
https://www.youtube.com/watch?v=uO-cY_24Lps

1989

VM i Dortmund (Västtyskland), 29 mars-9 april
Jan-Ove Waldner vinner VM-guld i herrsingel (finalvinst över Jörgen Persson)
Final Jan-Ove Waldner mot Jörgen Persson:
https://www.youtube.com/watch?v=GR8U-a754B4
Semifinal Jan-Ove Waldner mot Andrzej Grubba, Polen:
https://www.youtube.com/watch?v=lF2ll7d83Dw
Semifinal Jörgen Persson mot Yu Shentong, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=2kaZloWpmFY

Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten; Glenn Östh) vinner VM-guld i lag herrar (finalvinst över Kina)
Mikael Appelgren mot Jiang Jialiang resp. mot Chen Longcan:
https://www.youtube.com/watch?v=YgaAbtL4Dd8
Jan-Ove Waldner mot Teng Yi:
https://www.youtube.com/watch?v=OAOQkcPML_M
Jan-Ove Waldner mot Jiang Jialiang:
https://www.youtube.com/watch?v=ic44xKeyc3M
Jörgen Persson mot Chen Longcan:
https://www.youtube.com/watch?v=J2tgOPfxUhg

1990

World Cup i Chiba (Japan), 11-14 november
Jan-Ove Waldner vinner World Cup-guld i herrsingel (finalvinst över Ma Wenge, Kina)
https://www.youtube.com/watch?v=5ITK33IkVE8

EM i Göteborg (Sverige), 8-16 april
Mikael Appelgren vinner EM-guld i herrsingel (finalvinst över Andrzej Grubba, Polen)
https://www.youtube.com/watch?v=ySoUD_eCOPg

Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten: Glenn Östh) vinner EM-guld i herrar lag (finalvinst över Västtyskland)
https://www.youtube.com/watch?v=uQxdNjx3jAI

Europa Top-12 i Hannover (Västtyskland), 19-21 februari
Mikael Appelgren vinner Europa Top-12-guld (finalvinst över Jan-Ove Waldner)
https://www.youtube.com/watch?v=HYmEH0eyIf8

1991

VM i Chiba (Japan), 24 april-7 maj
Jörgen Persson vinner VM-guld i herrsingel (finalvinst över Jan-Ove Waldner)
Final Jörgen Persson mot Jan-Ove Waldner:
https://www.youtube.com/watch?v=Zw7A-8h7X58
Semifinal Jörgen Persson mot Kim Taek Soo, Korea:
https://www.youtube.com/watch?v=97-f044ScvA
Semifinal Jan-Ove Waldner mot Ma Wenge, Kina:
Del 1: https://www.youtube.com/watch?v=vfLppIiKcNg
Del 2: https://www.youtube.com/watch?v=QARBOQ5lFio

Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten: Anders Thunström) vinner VM-guld i herrar lag (finalvinst över Jugoslavien)
Jan Ove Waldner mot Zoran Kalinic:
https://www.youtube.com/watch?v=4o9zd1yVyxk
Jörgen Persson mot Ilija Lupulesku:
https://www.youtube.com/watch?v=0bDX1w3woro

World Cup i Kuala Lumpur (Malaysia), 11-14 september
Jörgen Persson vinner World Cup-guld  i herrsingel (finalvinst över Jean-Philippe Gatien, Frankrike)
https://www.youtube.com/watch?v=zsTtBOHtPQY
Semifinal Jörgen Persson mot Jan-Ove Waldner:
https://www.youtube.com/watch?v=EdlWL8MPUjY

Europa Top-12 i s´Hertogenbosch (Holland), 1-3 februari
Erik Lindh vinner Europa Top-12-guld (finalvinst över Jan-Ove Waldner)
https://www.youtube.com/watch?v=iEAW9kuCxn8

SOC i Sundsvall (Sverige), 28 november-1 december
Mikael Appelgren vinner SOC-titeln i herrsingel (finalvinst över Jean-Michael Saive, Belgien)
Del 1: https://www.youtube.com/watch?v=sDZesAgNmAg
Del 2: https://www.youtube.com/watch?v=1NE2VdmZEHw
Del 3: https://www.youtube.com/watch?v=voJ6r2rkYtI
Del 4: https://www.youtube.com/watch?v=j_VDNm84ejg
Del 5: https://www.youtube.com/watch?v=ifooz7AVTh8

1992

OS i Barcelona (Spanien), 28 juni - 6 augusti
Jan-Ove Waldner vinner OS-guld i herrsingel (finalvinst över Jean Philippe Gatien, Frankrike)
Final Jan-Ove Waldner mot Jean Philippe Gatien:
https://www.youtube.com/watch?v=QOh-RHwX5Yk
Semifinal Jan-Ove Waldner mot Kim Taek Soo, Sydkorea:
https://www.youtube.com/watch?v=CFs937QT350

EM i Stuttgart (Tyskland), 10-20 april
Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten: Anders Thunström) vinner EM-guld i herrar lag (finalvinst över England)
Mikael Appelgren mot Carl Prean:
https://www.youtube.com/watch?v=C-XwF9ribd8
Jan-Ove Waldner mot Mathew Syed:
https://www.youtube.com/watch?v=bSHaIT13p6I
Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner mot Carl Prean/Alan Cooke:
https://www.youtube.com/watch?v=kIH2v6I9d5o
Jörgen Persson mot Carl Prean:
https://www.youtube.com/watch?v=c66auvvEOx0

Europa Top-12 i Wien (Österrike), 28 februari-1 mars
Jörgen Persson vinner Europa Top-12-guld (finalvinst över Jörg Rosskopf, Tyskland)
https://www.youtube.com/watch?v=o7eMnBVuOOE

1993

VM i Göteborg (Sverige), 11-23 maj
Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten: Anders Thunström) vinner VM-guld i herrar lag (finalvinst över Kina)
https://www.youtube.com/watch?v=SME53t7NCUY

Jan-Ove Waldner vinner VM-brons i herrsingel (semifinalförlust mot Jean-Michel Saive, Belgien)
Semifinal Jan-Ove Waldner mot Jean-Michel Saive, Belgien:
https://www.youtube.com/watch?v=XIX4z_xKTqk
Kvartsfinal Jan-Ove Waldner mot Kim Taek Soo, Sydkorea:
https://www.youtube.com/watch?v=Yc0gyd3AayY

Europa Top-12 i Köpenhamn (Danmark),12-14 februari
Jan-Ove Waldner vinner Europa Top-12-guld (finalvinst över Peter Karlsson)
https://www.youtube.com/watch?v=94fWhHUQMjs

1994

EM i Birmingham (England), 25 mars-4 april
Marie Svensson vinner EM-guld i damsingel (finalvinst över Gerdie Keen, Holland)
https://www.oppetarkiv.se/video/1502663/bordtennis

Jan-Ove Waldner vinner EM-silver i herrsingel (finalförlust mot Jean-Michel Saive, Belgien)
Del 1: https://www.youtube.com/watch?v=QfWI6Ira0Yc
Del 2: https://www.youtube.com/watch?v=NLfPOOUtbjQ
Del 3: https://www.youtube.com/watch?v=e4sT56klqwQ
Del 4: https://www.youtube.com/watch?v=HGowcm0sEl0

Sverige; Peter Karlsson, Erik Lindh, Thomas von Scheele, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten: Sören Ahlén) vinner EM-silver i herrar lag (finalförlust mot Frankrike)
Jan-Ove Waldner mot Jean-Philippe Gatien:
https://www.youtube.com/watch?v=A2H4CuNXuFE
Peter Karlsson mot Patrick Chila:
https://www.youtube.com/watch?v=KY-6ACvCn9w
Erik Lindh mot Christophe Legout:
Del 1: https://www.youtube.com/watch?v=HQknLna0pLY
Del 2: https://www.youtube.com/watch?v=YMZVDJi4TlM

Europa Top-12 i Arezzo (Italien), 4-6 februari
Jan-Ove Waldner vinner Europa Top-12-silver i herrsingel (finalförlust mot Jean-Michel Saive, Belgien) 
https://www.youtube.com/watch?v=AL1-fLxMkn4

1995

VM i Tianjin (Kina), 1-14 maj
Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten: Sören Ahlén) vinner VM-silver i herrar lag (Finalförlust mot Kina)
Jan-Ove Waldner mot Wang Tao:
https://www.youtube.com/watch?v=bs4rrClNXwA&feature=youtu.be
Jörgen Persson mot Ma Wenge:
https://www.youtube.com/watch?v=9zKJPY74OBQ
Peter Karlsson mot Ding Song:
https://www.youtube.com/watch?v=0H-Vp_xsUeA
Jan-Ove Waldner mot Ma Wenge:
https://www.youtube.com/watch?v=F6R79wrharw
Jörgen Persson mot Wang Tao:
https://www.youtube.com/watch?v=Ndz0rUwI5gs

Europa Top-12 i Dijon (Frankrike), 3-5 februari
Jan-Ove Waldner vinner Europa Top-12-guld (finalvinst över Erik Lindh)
https://www.youtube.com/watch?v=ac4Dde6g2iI

1996

World Cup i Nimes (Frankrike), 24-27 oktober
Jan-Ove Waldner vinner World Cup-silver i herrsingel (finalförlust mot Liu Guoliang, Kina)
https://www.youtube.com/watch?v=1TZYuD0VBaI

EM i Bratislava (Slovakien), 25 april-5 maj
Jan-Ove Waldner vinner EM-guld i herrsingel (finalvinst över Jörgen Persson)
https://www.youtube.com/watch?v=u9PsTOs7zOU

Europa Top-12 i Charleroi (Belgien), 2-4 februari
Jan-Ove Waldner vinner Europa Top-12-guld (finalvinst över Jean- Michel Saive, Belgien)
https://www.youtube.com/watch?v=clkrB70IwYw

SOC i Borås (Sverige), 28 november-1 december
Jörgen Persson vinner SOC-titeln i herrsingel (finalvinst över Thomas von Scheele)
https://www.youtube.com/watch?v=1dNKxjJgkZA

1997

VM i Manchester (England), 24 april-5 maj
Jan-Ove Waldner vinner VM-guld i herrsingel (finalvinst över Vladimir Samsonov, Vitryssland)
Final Jan-Ove Waldner mot Vladimir Samsonov, Vitryssland:
https://www.youtube.com/watch?v=aoy8hU3B0Dc
Semifinal Jan-Ove Waldner mot Yan Sen, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=w1SmfPoYhW4
Kvartsfinal Jan-Ove Waldner mot Jean-Philippe Gatien, Frankrike:
https://www.youtube.com/watch?v=g6rCt5eILHE

Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner vinner VM-silver i herrdubbel (finalförlust mot Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina)
Final Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner mot Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=6Th1fmEUR4U

1998

Europa Top-12 i Halmstad (Sverige), 30 januari-1 februari
Peter Karlsson vinner Europa Top-12 silver i herrsingel (finalförlust mot Vladimir Samsonov, Vitryssland)
Del 1: https://www.youtube.com/watch?v=sBEMy2cN72Q
Del 2: https://www.youtube.com/watch?v=TXjt2Oe5D9A
Del 3: https://www.youtube.com/watch?v=IyhaLcfPEQs

1999

VM i Eindhoven (Holland), 2-8 augusti
Jan-Ove Waldner vinner VM-brons i herrsingel (semifinalförlust mot Ma Lin, Kina)
Semifinal Jan-Ove Waldner mot Ma Lin, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=sZUIjWR0y8E
Kvartsfinal Jan-Ove Waldner mot Kong Linghui, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=1mrs1NOkly0

2000

OS i Sydney (Australien), 16-25 september
Jan-Ove Waldner vinner OS-silver och Jörgen Persson slutar 4:a i herrsingel (finalförlust resp. semifinalförlust mot Kong Linghui, Kina)
Final Jan-Ove Waldner mot Kong Linghui, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=0GPD-BjsgWs
Semifinal Jan-Ove Waldner mot Liu Guoliang, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=A6Ri4wgaJPQ

Match om brons Jörgen Persson mot Liu Guoliang, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=hgB_SDaZWKA

Lag-VM i Kuala Lumpur (Malaysia), 19-26 februari
Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten: Ulf Carlsson) vinner VM-guld i herrar lag (finalvinst över Kina)
Jan-Ove Waldner mot Liu Guoliang
Jörgen Persson mot Kong Linghui
Peter Karlsson mot Liu Guozheng
Jan-Ove Waldner mot Kong Linghui
Jörgen Persson mot Liu Guoliang:
https://www.youtube.com/watch?v=2nc-oChKjYs

EM i Bremen (Tyskland), 21 april-1 maj
Peter Karlsson vinner EM-guld i herrsingel (finalvinst över Zoran Primorac, Kroatien)
https://www.youtube.com/watch?v=gDlMIoe7fgA

Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Magnus Molin, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten: Ulf Carlsson) vinner EM-guld i herrar lag (finalvinst över Tyskland)
https://www.youtube.com/watch?v=gc7ZV_7Zon0

2002

EM i Zagreb (Kroatien), 30 mars-7 april
Sverige; Fredrik Håkansson, Jens Lundqvist, Magnus Molin, Jan-Ove Waldner (Förbundskapten: Peter Sterneborg) vinner EM-guld i herrar lag (finalvinst över Tyskland)
Jan-Ove Waldner mot Timo Boll:
https://www.youtube.com/watch?v=751Gzx-ovGs
Fredrik Håkansson mot Timo Boll:
https://www.youtube.com/watch?v=yVeHsanMXnA
Peter Karlsson mot Lars Hielscher:
https://www.youtube.com/watch?v=tJQQh8aCF74
Jan-Ove Waldner mot Torben Wosik:
https://www.youtube.com/watch?v=SbkaUJmwzbo
Fredrik Håkansson mot Torben Wosik:
https://www.youtube.com/watch?v=InUE9SMjOlo

2004

OS i Aten (Grekland), 14-23 augusti
Jan Ove Waldner slutar 4:a på OS i herrsingel (förlust i bronsmatch mot Wang Liqin, Kina):
Match om brons Jan-Ove Waldner mot Wang Liqin, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=e-5zoVGaFSo
Semifinal Jan-Ove Waldner mot Ryu Seung Min, Sydkorea:
https://www.youtube.com/watch?v=7ENdMXyrErg
Kvartsfinal Jan-Ove Waldner mot Timo Boll, Tyskland:
https://www.youtube.com/watch?v=xWnIyczc4vg
1/8-delsfina Jan-Ove Waldner mot Ma Lin, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=5WY3DSV_c_c

2005

VM i Shanghai (Kina), 30 april-6 maj
Peter Karlsson når kvartsfinal på VM i herrsingel (kvartsfinalförlust mot Oh Sang Eun, Sydkorea)
https://www.youtube.com/watch?v=dq-VJxgkbS8

2008

OS i Beijing (Kina), 13-23 augusti
Jörgen Persson slutar 4:a på OS i herrsingel (förlust i bronsmatch mot Wang Liqin, Kina)
Match om brons Jörgen Persson mot Wang Liqin, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=Taqe5YioYoU
Semifinal Jörgen Persson mot Wang Hao, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=vic9VmIkPg0
Kvartsfinal Jörgen Persson mot Zoran Primorac, Kroatien:
https://www.youtube.com/watch?v=ZaJmrhKnc5o
1/8-delsfinal Jörgen Persson mot Vladimir Samsonov, Vitryssland:
https://www.youtube.com/watch?v=9FtO7GnDLLU

2011

EM i Gdansk-Sopot (Polen), 8-16 oktober
Sverige; Pär Gerell, Mattias Karlsson, Jens Lundqvist, Jörgen Persson, Robert Svensson
(Förbundskapten: Erik Lindh/Coach: Peter Karlsson) 
vinner EM-silver i herrar lag (finalförlust mot Tyskland)
Jörgen Persson mot Timo Boll:
https://www.youtube.com/watch?v=4LTJROWSJU4
Pär Gerell mot Dimitrij Ovtcharov:
https://www.youtube.com/watch?v=2vkV3NoT_zQ
Jens Lundqvist mot Patrick Baum:
https://www.youtube.com/watch?v=a4V00OpsKSI

2012

Paralympics i London (Storbritannien), 29 augusti-9 september
Anna-Carin Ahlquist vinner Paralympics-guld i damsingel klass 3 (finalvinst över Doris Mader, Österrike)
https://www.youtube.com/watch?v=6_LFv8ekCxE

Veteran-VM i Stockholm (Sverige), 25-30 juni 
Mikael Appelgren
vinner Veteran VM-guld i Herrsingel 50 (finalvinst över Lu Qi Wei, Australien)
https://www.youtube.com/watch?v=tePCQgTSHJ8

2013

EM i Schwechat (Österrike), 4-13 oktober
Li Fen vinner EM-guld i damsingel (finalvinst över Shan Xiaona, Tyskland)
https://www.youtube.com/watch?v=-G0QWPdrEsg

Para-EM i Lignano (Italien), 27 september-4 oktober
Alexander Öhgren vinner Para EM-silver i herrsingel klass 3 (finalförlust mot Thomas Schmidberger, Tyskland)
https://www.youtube.com/watch?v=n8_zR6xsWPk

2015

Para-EM i Vejle (Danmark), 12-18 oktober
Anna-Carin Ahlquist vinner Para EM-guld i damsingel, klass 3 (finalvinst över Andela Muzinic, Kroatien)
https://www.youtube.com/watch?v=atk1FuOw878

Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Förbundskaptener: Daniel Ellermann/Anders Sjöstedt/Robert Svanberg) vinner Para EM-guld för damer lag, klass 4-5 (finalvinst över Serbien)
Anna-Carin Ahlquist/Ingela Lundbäck mot Nada Matic/Borislava Peric-Rankovic:
https://www.youtube.com/watch?v=AAGgvKh1oNM
Ingela Lundbäck mot Borislava Peric-Rankovic
https://www.youtube.com/watch?v=DBgLjvUq5qw
Anna-Carin Ahlquist mot Nada Matic:
https://www.youtube.com/watch?v=sLQuqdN_2bY

EM i Jekaterinburg (Ryssland), 25 september-4 oktober
Pär Gerell vinner EM-brons i herrsingel (semifinalförlust mot Marcos Freitas, Portugal)
https://www.youtube.com/watch?v=-ZprsXHap6s

UEM i Bratislava (Slovakien), 10-19 juli
Anton Källberg vinner Ungdoms EM-guld i herrjuniorsingel (finalvinst över Alexandre Cassin, Frankrike)
https://www.youtube.com/watch?v=afl0Ij0H1S8

2016

World Cup i Saarbrücken (Tyskland), 1-3 oktober 
Kristian Karlsson slutar 4:a på World Cup i herrsingel (förlust i bronsmatch mot Chun Ting Wong, Hong Kong)
Match om brons Kristian Karlsson mot Chun Ting Wong, Hong Kong:
https://www.youtube.com/watch?v=ZSz3QSoFHn0
Semifinal Kristian Karlsson mot Fan Zhendong, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=qOApp59dIlE
Kvartsfinal Kristian Karlsson mot Simon Gauzy, Frankrike:
https://www.youtube.com/watch?v=RkYREjjfDG0

Paralympics i Rio (Brasilien), 7 september-18 september
Sverige; Emil Andersson, Linus Karlsson (Förbundskaptener: Daniel Ellermann/Anders Sjöstedt/Robert Svanberg) vinnerParalympics-silver i herrar lag, klass 6-8 (finalförlust mot Ukraina)
https://www.youtube.com/watch?v=Pi3znK8t11w

Europa Junior Top-10 i Prag (Tjeckien), 7-9 oktober
Truls Möregårdh vinner Europa Junior Top-10 guld i pojkkadettsingel (finalvinst över Vladimir Sidorenko, Ryssland)
https://www.youtube.com/watch?v=6l7QjbVeo2c

SOC i Stockholm (Sverige), 15-20 november
Mattias Karlsson vinner SOC-silver i herrsingel (finalförlust mot Yuya Oshima, Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=dmXvNH0-nss

Champions League 2015/16
Eslövs AI BTK; Truls Möregårdh, Robert Svensson, Xu Hui, Mattias Översjö (Lagledare/Coach: Peter Andersson) vinner Champions Leauge-silver i herrar lag (finalförlust mot AS Pontoise Cergy)
Match 1 (hemma 7 maj):
https://www.youtube.com/watch?v=a9QCri5hjw0
Match 2 (borta 29 maj):
https://www.youtube.com/watch?v=wH46rbjpe4A

2017

Junior-VM i Riva Del Garda (Italien), 26 november - 3 december
Truls Möregårdh vinner Junior VM-silver i herrjuniorsingel (finalförlust mot Fei Xue, Kina)
https://tv.ittf.com/video/xue-fei-moregard-truls/1051936

2018

Lag-VM i Halmstad (Sverige), 29 april - 6 maj
Sverige; Kristian Karlsson, Mattias Karlsson, Anton Källberg, Truls Möregårdh, Jon Persson (Förbundskaptener: Peter Andersson/Peter Blomquist/Ulf Carlsson) vinner VM-brons i herrar lag (semifinalförlust mot Kina)
Mattias Karlsson mot Ma Long:
https://www.youtube.com/watch?v=GDCXBIcee-o
Kristian Karlsson mot Fan Zhendong:
https://www.youtube.com/watch?v=N9ZvmvI44ec
Jon Persson mot Xu Xin:
https://www.youtube.com/watch?v=gT9DzjKXp4s

UEM i Cluj (Rumänien), 15-24 juli
Truls Möregårdh vinner Ungdoms EM-silver i herrjuniorsingel (finalförlust mot Ioannis Sgouropoulos, Grekland)
https://www.laola1.tv/en-int/video/moregard-truls-swe-sgouropoulos-ioannis-grc-len

EM i Alicante (Spanien), 18-23 september
Kristian Karlsson vinner EM-brons i herrsingel (semifinalförlust mot Ovidiu Ionescu, Rumänien)
https://www.laola1.tv/en-int/video/ms-karlsson-kristian-swe-ionescu-ovidiu-rou-len

Mattias Falck/Kristian Karlsson vinner EM-silver i herrdubbel (finalförlust mot Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike)
https://www.laola1.tv/en-int/video/md-r-gardos-d-habesohn-aut-k-karlsson-m-falck-swe-len

SOC i Stockholm (Sverige), 29 oktober-4 november
Mattias Falck/Kristian Karlsson vinner SOC-silver i herrdubbel (finalförlust mot Lao Chen-Ting/Lin Yun-Ju, Taiwan)
https://tv.ittf.com/video/karlsson-kristian-falck-mattias-lin-yun-ju-liao-cheng-ting/1374901

Veteran-VM i Las Vegas (USA), 19-24 juni 
Jörgen Persson vinner Veteran VM-guld i herrsingel 50 (finalvinst över Andras Podpinka, Tyskland)
https://www.youtube.com/watch?v=IZsMfDigrjA

2019

VM i Budapest (Ungern), 21-28 april
Mattias Falck vinner VM-silver i herrsingel (finalförlust mot Ma Long, Kina)
Final Mattias Falck mot Ma Long, Kina:
https://www.youtube.com/watch?v=u6AWxplF-OE
Semifinal Mattias Falck mot An Jaehyn, Sydkorea:
https://www.youtube.com/watch?v=xE6mK-bfVAs
Kvartsfinal Mattias Falck mot Simon Gauzy, Frankrike:
https://www.youtube.com/watch?v=dtPVxLmpNWU

UEM i Ostrava (Tjeckien), 12-21 juli
Truls Möregårdh vinner Ungdoms EM-guld i herrjuniorsingel (finalvinst över Yu Khinhang, Azerbadjan)
https://www.laola1.tv/en-int/video/moregard-truls-swe-yu-khinhang-aze-len

Extramaterial:

Dokumentär Bragden
https://www.youtube.com/watch?v=dJqYv_SFxzE

Dokumentär OS 1988 Seuol, Sydkorea
https://www.youtube.com/watch?v=E5CvyuCi8ek

Jan-Ove Waldner, VM - Team collection
https://www.youtube.com/watch?v=OcDnHTvNFJM

Jan-Ove Waldner, VM - Singles collection
https://www.youtube.com/watch?v=u3EcOUrk2Ck

Evolution of Tabletennis (1931-1995)
Del 1: https://www.youtube.com/watch?v=iCmXHKuJfOM
Del 2: https://www.youtube.com/watch?v=WdcchWGpK2g
Del 3: https://www.youtube.com/watch?v=b5jGl42Ol_k
Del 4: https://www.youtube.com/watch?v=S--DTOh1a5U
Del 5: https://www.youtube.com/watch?v=IgqNJ8M0zeg

VM 1987 Gruppfinal, Herrar: Sverige-Sydkorea 5-4 
https://www.youtube.com/watch?v=OgtYhs49hP4

Anna-Carin Ahlkvist ITTF Para Female Tabletennis Star award 2013
https://www.youtube.com/watch?v=J7t1oB3SgqM

ITTF Legends Tour 2014
https://www.youtube.com/watch?v=LISuohQzEeA

ITTF Legends Tour 2015
https://www.youtube.com/watch?v=I2CA89-_Utk

ITFF Legends Tour 2016
https://www.youtube.com/watch?v=DQduFRCqjzE

ITTF Legends Tour 2017
https://www.youtube.com/watch?v=Ppgj-y6QjrQ

ITTF Legends Tour 2018
https://www.youtube.com/watch?v=25ruMVbuHu0

Uppvisningsmatch 1970 mellan Kjell Johansson och Hans Alsér med Bengt Grive som konferencier
https://www.youtube.com/watch?v=y7lbcYRW9Mk

SVT, Stopptid- Kjell "Hammaren" Johansson
https://www.youtube.com/watch?v=GhF6UtVDDqo

Svenska Filminstitutet, Pingis - Allas Idrott
http://www.filmarkivet.se/movies/pingis-allas-idrott/

Pingislåten: "Pingis é toppen" 
https://www.youtube.com/watch?v=nrVsEUXbbOs

Uppdaterad: 07 AUG 2018 17:38
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info