Hoppa till sidans innehåll

Blekinge (1939-18)


Distriktsmästare i singel

Herrar (DM 1939-18)

1939 Hans Antonsson, Sölvesborgs BTK
1940
Isac Granqvist, Sölvesborgs BTK
1941 Henry Andersson, Högadal IS
1942 Karl-Erik Andersson, Högadal IS
1943 Henry Andersson, Högadal IS
1944 Karl-Erik Andersson, Högadal IS
1945 Henry Andersson, Högadal IS
1946 Arne Andersson, SK Frigg
1947 Karl Erik Andersson, Högadal
1948 Henry Andersson, Högadal
1949 Hilding Johansson, Högadal
1950 Henry Andersson, Högadal
1951 Arne Andersson, Frigg
1952 Alf Odin, Frigg
(Runner up: Ingvar Johnsson, Högadal)
1953 Egon Persson, Sölvesborg
(Runner up: Gösta Nilsson, Högadal)
1954 Ingvar Johnsson, Gammalstorp
(Runner up: H. Olsson, Karlshamn) 
1955 Ingvar Johnsson, Gammalstorps GIF
(Runner up: Hans Olsson, Ungdomsringens IK)
1956 Ingvar Johnsson, Gammalstorps GoIF
(Runner up: Kjell Andersson, Gammalstorps GoIF)
1957 Orvar Gustavsson, Gustavstorps BTK
(Runner up: Ingvar Johnsson, Gammalstorp)
1958 Ingvar Johnsson, Gammalstorps GoIF
(Runner up: Orvar Gustavsson, klubblös)
1959 Lennart Ståhl, Sölvesborgs BTK
1960 Ingvar Johnsson, Gammalstorps GoIF
1961 Ingolf Bergdahl, Sölvesborgs BTK
1962 Ingvar Johnsson, Gammelstorps GoIF
1963 Ingvar Johnsson, Gammelstorps GIF
1964 Karl-Johan Bernhardt, Sölvesborgs BTK
1965 Kjell Johansson, Sölvesborgs BTK
1966 Karl-Johan Bernhardt, Sölvesborgs BTK
1967 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
1968 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
1969 Ingolf Bergdahl, SK Frigg
1970 Carl-Johan Bernhardt, Sölvesborgs BTK
1971 Carl-Johan Bernhardt, Sölvesborgs BTK
1972 Ulf Gustavsson, Sölvesborgs BTK
1973 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
1974 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
1975 Per Sandström, Sölvesborgs BTK
1976 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
1977 Anders Bylund, Sölvesborgs BTK
1978 Björn Danielsson, Sölvesborgs BTK
1979 Hans Thalin, Lyckeby BTK
1980 Ingemar Wikström, Lyckeby BTK
1981 Hans Thalin, Lyckeby BTK
1982 Peter Nilsson, Lyckeby BTK
1983 Ingemar Wikström, Lyckeby BTK
1984 Mikael Karlsson, Lyckeby BTK
1985 Ola Einarsson, Lyckeby BTK
1986 Claes Sturesson, Lyckeby BTK
1987 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
1988 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
1989 Ulf Carlsson, Lyckeby BTK
1990 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
1991 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
1992 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
1993 Thomas Nilsson, Lyckeby BTK
1994 Tomas Norberg, Lyckeby BTK
1995 Tomas Norberg, Lyckeby BTK
1996 Magnus Molin, Lyckeby BTK
1997 Jens Karlsson, Lyckeby BTK
1998 Jens Karlsson, Lyckeby BTK
1999 Mikael Karlsson, Lyckeby BTK
2000 William Henzell, Lyckeby BTK
2001 William Henzell, Lyckeby BTK
2002 Peter Haglund, Lyckeby BTK
2003 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
2004 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
2005 Fabian Åkerström, Lyckeby BTK
2006 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
2007 Fabian Åkerström, Lyckeby BTK
2008 Kristoffer Engelbertssen, Lyckeby BTK
2009 Mikael Karlsson, Lyckeby BTK
2010 Mikael Karlsson, Lyckeby BTK
2011 Ola Håkansson, Sölvesborgs BTK
2012 Willhelm Percan Kindblad, Lyckeby BTK
2013 Willhelm Percan Kindblad, Lyckeby BTK
2014 Willhelm Percan Kindblad, Lyckeby BTK
2015 Andreas Holmberg, Lyckeby BTK
2016 Taib Sisic, Lyckeby BTK
2017 Kristoffer Kjellson, Lyckeby BTK
2018
Albin Wånggren, Lyckeby BTK

Herrar 20 (DM 1995-18)

1995 Adam Råsberg, Lyckeby BTK
1996 Magnus Molin, Lyckeby BTK
1997 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
1998 Hans Pettersson, Lyckeby BTK
1999 Tomas Svärd, SK Frigg
2000 William Henzell, Lyckeby BTK
2001 Marcus Sjöberg, Lyckeby BTK
2002 Tobias Persson, Lyckeby BTK
2003 Kristoffer Engelbertsen, Lyckeby BTK
2004 Tobias Persson, Lyckeby BTK
2005 Tobias Persson, Lyckeby BTK
2006 Kristoffer Engelbertsen, Lyckeby BTK
2007 Joakim Fridolin, Sölvesborgs BTK
2008 Kristoffer Engelbertsen, Lyckeby BTK
2009 Philip Jonasson, Lyckeby BTK
2010 Andreas Holmberg, Lyckeby BTK
2011 Willhelm Percan Kindblad, Lyckeby BTK
2012 Spelades ej
2013
Spelades ej
2014
Anton Andersson, Lyckeby BTK
2015
Anton Andersson, Lyckeby BTK
2016
Spelades ej
2017
Spelades ej
2018
Spelades ej

Herrjuniorer 17 (DM 1940-18)

1940 Kurt Spogardh, IFK Karlshamn 
1941 Arne Sohl, KFUM Sölvesborg
1942 Arne Sohl, KFUM Sölvesborg
1943 Sture Jönsson, KFUM Sölvesborg
1944 2104 Eriksson, Flottans IF
1945 Rolf Svensson, SK Frigg
1946 Bertil Olsson, Eginoklubben
1947 Hubert Svensson, Kättilsmåla 
1948 Bengt Svensson, Engino
1949 Ingvar Johansson, Högadal
1950 Egon Persson, Sölvesborg
1951 Egon Persson, Sölvesborg
1952 Arne Svensson, Asarum
1953 Ingvar Jonsson, Gammalstorp
1954 S. O. Eriksson, Sölvesborg
1955 Bengt Flyman, Lyckeby BTK
1956 Lennart Ståhl, Sölvesborgs BTK
1957 Lennart Ståhl, Sölvesborgs BTK
1958 Lars-Erik Sonesson, Gammalstorps GIF
1959 Ingolf Bergdagl, SK Frigg
1960 Christer Johansson, SK Frigg
1961 Christer Johansson, SK Frigg
1962 Per Johannisson, Asarums IF
1963 Gösta Bergdahl, SK Frigg
1964 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
1965 Gösta Bergdahl, SK Frigg
1966 Gösta Bergdahl, SK Frigg
1967 Ulf Gustavsson, Sölvesborgs BTK
1968 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
1969 Per Nilsson, Sölvesborgs BTK
1970 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
1971 Paul Bosse, Ungdomsringens IK
1972 Paul Bosse, Ungdomsringens IK
1973 Thomas Pettersson, Ungdomsringens IK
1974 Mats Nilsson, Mörrums GIS
1975 Bo Eriksson, Lyckeby BTK
1976 Bo Eriksson, Lyckeby BTK
1977 Bo Eriksson, Lyckeby BTK
1978 Magnus Karlsson, SK Frigg
1979 Mikael Karlsson, Hoby GIF
1980 Mikael Karlsson, Hoby GIF
1981 Joakim Svensson, Carlshamns BTK
1982 Ola Einarsson, Carlshamns BTK
1983 Lennart Frödeberg, Lykkå BTK
1984 Ola Einarsson, Lyckeby BTK
1985 Tomas Nilsson, Lyckeby BTK
1986 Tomas Nilsson, Lyckeby BTK
1987 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
1988 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
1989 Benny Dolk, Lyckeby BTK
1990 Benny Dolk, Lyckeby PK
1991 Andreas Johansson, Lyckeby BTK
1992 Jens Karlsson, Lyckeby BTK
1993 Jens Karlsson, Lyckeby PK
1994 Sammy Johansson, Olofströms BTK
1995 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
1996 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
1997 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
1998 Hans Pettersson, Lyckeby BTK
1999 Jonas Wadaszi, SK Frigg
2000 Christian Lönnqvist, SK Frigg
2001 Tobias Persson, Lyckeby BTK
2002 Tobias Persson, Lyckeby BTK
2003 Anders Ekström, Lyckeby BTK
2004 Kristoffer Engelbertsen, Lyckeby BTK
2005 Fabian Åkerström, Lyckeby BTK
2006 Benny Pun, Ronneby BTK
2007 Oskar Karlsson, Lyckeby BTK
2008 Antoine Jonsson, Lyckeby BTK
2009 Andreas Holmberg, Lyckeby BTK
2010 Andreas Holmberg, Lyckeby BTK
2011 Willhelm Percan Kindblad, Lyckeby BTK
2012 Willhelm Percan Kindblad, Lyckeby BTK
2013 Rasmus Nilsson, Lyckeby BTK
2014 Anton Andersson, Lyckeby BTK
2015 Taib Sisic, Lyckeby BTK
2016 Anton Lindgren, Sölvesborgs BTK
2017 Spelades ej
2018 Joel Mikael, Lyckeby BTK

Pojkar 15 (DM 1962-18)

1962 Gösta Bergdahl, SK Frigg
1963 Gösta Bergdahl, SK Frigg
1964 Gösta Bergdahl, SK Frigg
1965 Sven-Olle Söderberg, Sölvesborgs BTK
1966 Bo Rhen, Sölvesborgs BTK
1967 Inge Andersson, Lyckeby BTK
1968 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
1969 Lars-Peter Ahlström, Gammalstorps GIF
1970 Paul Bosse, Ungdomsringens IK
1971 Ulf Jimson, Mörrums GoIS
1972 Thomas Pettersson, Ungdomsringens IK
1973 Mats Nilsson, Mörrums GIS
1974 Bo Eriksson, Lyckeby BTK
1975 Bo Eriksson. Lyckeby BTK
1976 Mikael Henningsson, Lyckeby BTK
1977 Peter Håkansson, Lyckeby BTK
1978 Mikael Karlsson, Hoby GIF
1979 Joakim Svensson, Carlshamns BTK
1980 Per Rydell, Lyckeby BTK
1981 Joakim König, Jämjö BTK
1982 Ola Einarsson, Carlshamns BTK
1983 Håkan Lindqvist, Carlshamns BTK
1984 Tomas Persson, Vagga BTK
1985 Tomas Persson, Carlshamns BTK
1986 Roger Andersson, Carlshamns BTK
1987 Benny Dolk, Lyckeby BTK
1988 Per Gralvik, Lyckeby BTK
1989 Mattias Nilsson, Långö BTK
1990 David Norling, Lyckeby BTF
1991 Jens Karlsson, Lyckeby BTK
1992 Sammy Johansson, Holje BTK
1993 Jimmy Johansson, Backaryd SK
1994 Mattias Johansson, Ronneby BTK
1995 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
1996 Hannes Lahdenpäre, Olofströms BTK
1997 Per-Ola Jönsson, Olofströms BTK
1998 Jonas Wadaszi, SK Frigg
1999 Richard Finndahl, Lyckeby BTK
2000 Tobias Persson, Lyckeby BTK
2001 Anders Ekström, Lyckeby BTK
2002 Kristoffer Engelbertsen, Lyckeby BTK
2003 Kristoffer Engelbertsen, Lyckeby BTK
2004 Lucas Möller, Lyckeby BTK
2005 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
2006 Benny Pun, Ronneby BTK
2007 Oskar Karlsson, Lyckeby BTK
2008 Andreas Holmberg, Lyckeby BTK
2009 Joel Svensson, Jämjö BTK
2010 Christopher Kjellsson, Lyckeby BTK
2011 Christopher Kjellsson, Lyckeby BTK
2012 Taib Sisic, Lyckeby BTK
2013 Taib Sisic, Lyckeby BTK
2014 Albin Wånggren, Lyckeby BTK
2015 Anton J Andersson, Lyckeby BTK
2016 Jacob Bremberg, Sölvesborgs BTK
2017 Jacob Bremberg, Sölvesborgs BTK
2018 Jacob Bremberg, Sölvesborgs BTK

Pojkar 14 (DM 1995-97, 2005-18)

1995 Hannes Lahdenperä, Olofströms BTK
1996 Martin Henningsson, Olofströms BTK
1997 Jonas Lundberg, Lyckeby BTK
                         -
2005 Oskar Karlsson, Lyckeby BTK
2006 Andreas Holmberg, Hoby GIF/BTK
2007 Andreas Holmberg, Lyckeby BTK
2008 Andreas Holmberg, Lyckeby BTK
2009 Christoffer Kjellsson, Lyckeby BTK
2010 Rasmus Nilsson, Lyckeby BTK
2011 Anton Andersson, Lyckeby BTK
2012 David Nilsson, Sölvesborgs BTK
2013 Lucas Ronnebäck, Sölvesborgs BTK
2014 Albin Wånggren, Lyckeby BTK
2015 Herman Nordin, Sölvesborgs BTK
2016 Jacob Bremberg, Sölvesborgs BTK
2017 Jacob Bremberg, Sölvesborgs BTK
2018 Rasmus Back, Lyckeby BTK

Pojkar 13 (DM 1970-04, 2017-18)

1970 Ulf Jimsson, Mörrum GoIS
1971
Mats Nilsson, Mörrum GoIS
1972
Bo Eriksson, Lyckeby BTK
1973
Bo Eriksson, Lyckeby BTK
1974
Peter Håkansson, Lyckeby BTK
1975 Peter Håkansson, Lyckeby BTK
1976 Mats Andersson, Jämjö BTK
1977 Mats Andersson, Jämjö BTK
1978 Svante Qvarnström, Olofströms BTK
1979 Ola Einarsson, Carlshamns BTK
1980 Ola Einarsson, Carlshamns BTK
1981 Niklas Johansson, SK Frigg
1982 Håkan Lindqvist, Carlshamns BTK
1983 Thomas Persson, Carlshamns BTK
1984 Peter Johansson, Lyckeby BTK
1985 Benny Dolk, Lyckeby BTK
1986 Benny Dolk, Lyckeby BTK
1987 Per Gralvik, Lyckeby BTK
1988 David Norling, Lyckeby BTK
1989 Jens Karlsson, Lyckeby BTK
1990 Daniel Persson, Lyckeby BTK
1991 Kristian Lenemark, Lyckeby BTK
1992 Jon Persson, Mörrums GoIS BTK
1993 Staffan Johansson, Backaryd SK
1994 Björn Edvardsson, Olofströms BTK
1995 Johan Sonberg, Lyckeby BTK
1996 David Svensson, Sölvesborgs BTK
1997 Mats Edvardsson, Sölvesborgs BTK
1998 Mats Edvardsson, Olofströms BTF
1999 Alexander Johansson, Lyckeby BTK
2000 Kristoffer Engelbertsen, Lyckeby BTK
2001 Kristoffer Engelbertsen, Lyckeby BTK
2002 David Torngren, Lyckeby BTK
2003 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
2004 Oskar Karlsson, Lyckeby BTK
                         -
2017 Max Dellkvist, Lyckeby BTK
2018 Holger Johansson, Lyckeby BTK

Pojkar 12 (Pingisiaden 1991-95, 2017-18)

1991 Christian Lenenmark, Lyckeby BTK
1992 Staffan Johansson, Carlshamn BTK
1993 Staffan Johansson, Carlshamn BTK
1994 Hannes Lahdenperä, Olofström BTK
1995 Martin Henningsson, Olofström BTK 
                         -
2017 Holger Johansson, Lyckeby BTK
2018 Emil Karlsson, Lyckeby BTK

Pojkar 12 (DM 1995-97, 2005-16)

1995 Jonas Wadazi, Lyckeby BTK
1996 Tobias Nilsson, Carlshamns BTK
1997 Mats Edvardsson, Sölvesborgs BTK
                         -
2005
Andreas Holmberg Hoby GIF/BTK
2006
Andreas Holmberg, Hoby GIF/BTK
2007
David Palmberg Hoby GIF/BTK
2008
Rasmus Nilsson, Hoby GIF/BTK
2009
Anton Andersson, Lyckeby BTK
2010 Taib Sisic, Lyckeby BTK
2011 Medin Manjusak, Lyckeby BTK
2012 Johan Andersson, Kyrkhults BTK
2013 Albin Wånggren, Lyckeby BTK
2014 Valter Sjökvist-Nordé, Lyckeby BTK
2015 Jacob Bremberg, Sölvesborgs BTK
2016 Joel Mikael, Lyckeby BTK

Pojkar 11 (Pingisiaden 1996-16) 

1996 Mats Edvardsson, Sölvesborg BTK
1997 Mats Edvardsson, Sölvesborg BTK
1998 Daniel Engelbertsen, Lyckeby BTK
1999 Oscar Boström, Lyckeby BTK
2000 Kristoffer Engelbertsen, Lyckeby BTK
2001 David Torngren, Lyckeby BTK
2002 Jonas Svensson, Kyrkhult BTK
2003 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
2004 Oskar Karlsson, Lyckeby BTK
2005 Andreas Holmberg, Hoby GIF/BTK
2006 Andreas Holmberg, Hoby GIF/BTK
2007 Wilhelm Percan-Kindblad, Lyckeby BTK
2008 Christoffer Kjellson, Lyckeby BTK
2009 Anton Andersson, Lyckeby BTK
2010 Taib Sisic, Lyckeby BTK
2011 Lucas Ronnebäck, Sölvesborg BTK
2012 Johan Andersson, Olofström BTK
2013 Linus Haglund, Lyckeby BTK
2014 Valter Sjökvist-Nordé, Lyckeby BTK
2015 Jacob Bremberg, Sölvesborg BTK
2016 Joel Mikael, Lyckeby BTK 

Damer (DM 1947-18)

1947 Britta Johansson, Kättilsmåla
1948 Birgit Olsson, Engino 
1949 Birgit Olsson, Källinge
1950 Birgit Olsson, Källinge 
1951 Birgit Olsson, Flisan 
1952 Birgit Olsson, Flisan
(Runner up: Kascha Muller, Johannishus)
1953 Birgit Olsson, Frigg
(Runner up: K. Muller, Johannishus)
1954 Birgit Olsson, Frigg
(Runner up: Marianne Svensson, Kättilsmåla)
1955 Karin Elmstedt, Egino, Källinge
(Runner up: Marianne Svensson, Kättilsmåla IF
1956 Annika Guntsch, Högadals IK
(Runner up: Marianne Svensson, Kättilsmåla IF)
1957 Annika Guntsch, Högadals IK
(Runner up: Lena Guntsch, Högadals IK)
1958 Annika Guntsch, Högadals IK
(Runner up: Lena Guntsch, Högadals IK)
1959 Annika Guntsch, Högadals IS
1960 Lena Guntsch, Högadals IS
1961 Annika Guntsch, Högadals IS
1962 Asta Johnsson, Gammalstorps GoIF
1963 Gun Nilsson, Sölvesborgs BTK
1964 Gudrun Johnsson, Gammalstorps GIF
1965 Lena Rundström, Sölvesborgs BTK
1966 Lena Rundström, Sölvesborgs BTK
1967 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK
1968 Eva Johansson, Sölvesborgs BTK
1969 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK
1970 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
1971 Marita Sandin, Sölvesborgs BTK
1972 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
1973 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
1974 Karin Persson, Sölvesborgs BTK
1975 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1976 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1977 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1978 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1979 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1980 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1981 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1982 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1983 Lena Johnsson, Olofströms BTK
1984 Lena Johnsson, Olofströms BTK
1985 Lena Johnsson, Olofströms BTK 
1986 Cecilia Nilsson, Olofströms BTK
1987 Kristina Olsson, Mörrums GoIS
1988 Cecilia Nilsson, Carlhamns BTK
1989 Lena Jonsson, Carlshamns BTK
1990 Kristina Olsson, Mörrums GoIS/BTK
1991 Malin Johansson, Lyckeby BTK
1992 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
1993 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
1994 Malin Johansson, Lyckeby BTK
1995 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
1996 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
1997 Veronica Augustsson, Lyckeby BTK
1998 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
1999 Malin Johansson, Lyckeby BTK
2000 Susanna Nilsson, Lyckeby BTK
2001 Susanna Nilsson, Lyckeby BTK
2002 Susanna Nilsson, Lyckeby BTK
2003 Malin Håkansson, Lyckeby BTK
2004 Sofie Herbertsson, Lyckeby BTK
2005 Malin Håkansson, Lyckeby BTK
2006 Emma Andersson, Lyckeby BTK
2007 Lena Johansson, Olofströms BTK
2008 Elin Alexandersson, Carlhamns BTK
2009 Elin Alexandersson, Carlhamns BTK
2010 Spelades ej
2011 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2012 Emma Nilsson, Carlhamns BTK
2013 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2014 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2015 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2016 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej

Damer 20 (DM 1995-18)

1995 Katarina Turegård, Lyckeby BTK
1996 Johanna Nilsson, Lyckeby BTK
1997 Veronica Augustsson, Lyckeby BTK
1998 Johanna Nilsson, Lyckeby BTK
1999 Susanna Nilsson, Lyckeby BTK
2000 Johanna Wallfors, Lyckeby BTK
2001 Johanna Wallfors, Lyckeby BTK
2002 Johanna Wallfors, Lyckeby BTK
2003 Sofie Herbertsson, Lyckeby BTK
2004 Yvonne Rinkeholt, Jämjö BTK
2005 Malin Håkansson, Lyckeby BTK
2006 Emilia Åkerström, Lyckeby BTK
2007 Jennifer Andersson, Lyckeby BTK
2008 Elin Alexandersson, Carlhamns BTK
2009 Elin Alexandersson, Carlhamns BTK
2010 Elin Alexandersson, Carlhamns BTK
2011 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2012 Emma Nilsson, Carlhamns BTK
2013 Emma Nilsson, Carlhamns BTK
2014 Spelades ej
2015 Rebecca Karlsson, Kättilsmåla BTK
2016 Spelades ej
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej

Damjuniorer 17 (DM 1950-18)

1950 Kerstin Bergström, Karlskrona 
1951 Bodil Nilsson, Eginoklubben 
1952 Birgitta Hedström, Egino
1953 Winnie Olsson, Högadal
1954 Marianne Svensson, Kättilsmåla
1955 Marianne Svensson, Kättilsmåla IF
1956 Annika Guntsch, Högadals IS
(Runner up: Marianne Svensson, Kättilsmåla IF)
1957 Lena Guntsch, Högadals IK
1958 Lena Guntsch, Högadals IK
1959 Lena Guntsch, Högadals IS
1960 Annika Guntsch, Högadals IS
1961 Ulla Törngren, Högadals IS
1962 Gun Nilsson, Högadals IS
1963 Gun Nilsson, Sölvesborgs BTK
1964 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK
1965 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK
1966 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK
1967 Kerstin Andersson, Högadals IS
1968 Gun-Britt Pettersson, Lyckeby BTK
1969 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
1970 Marita Sundin, Gammalstorps GIF
1971 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
1972 Eva Bladh, Sölvesborgs BTK
1973 Monika Johansson, Lyckeby BTK
1974 Eva Isaksson, Sölvesborgs BTK
1975 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1976 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1977 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1978 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1979 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1980 Susanne Dahl, Carlshamns BTK
1981 Susanne Dahl, Carlshamns BTK
1982 Lena Johnsson, Olofströms BTK
1983 Lena Johnsson, Olofströms BTK
1984 Lena Johnsson, Olofströms BTK
1985 Ulrika Olsson, Sölvesborgs BTK
1986 Cecilia Nilsson, Olofströms BTK 
1987 Ulrika Olsson, Olofströms BTK 
1988 Malin Johansson, Lyckeby BTK
1989 Mariette Kirkebaek, Lyckeby BTK
1990 Malin Johansson, Lyckeby BTK
1991 Malin Johansson. Lyckeby BTK
1992 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
1993 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
1994 Katarina Turegård, Lyckeby BTK
1995 Johanna Nilsson, Lyckeby BTK
1996 Johanna Nilsson, Lyckeby BTK
1997 Evelina Enochsson, Lyckeby BTK
1998 Sara Nordberg, Lyckeby BTK
1999 Susanna Nilsson, Lyckeby BTK
2000 Daniella Johansson, Lyckeby BTK
2001 Maria Gralvik, Lyckeby BTK
2002 Sara Rask, Olofström BTK
2003 Malin Håkansson, Lyckeby BTK
2004 Jennifer Andersson, Lyckeby BTK
2005 Malin Håkansson, Lyckeby BTK
2006 Jennifer Andersson, Lyckeby BTK
2007 Rebecka Ljungkvist, Carlhamns BTK
2008 Linn Gäfvert, Lyckeby BTK
2009 Lina Mustafa, Lyckeby BTK
2010 Lina Mustafa, Lyckeby BTK
2011 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2012 Rebecca Karlsson, Kättilsmåla BTK
2013 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2014 Spelades ej
2015 Emma Nilsson, Carlhamns BTK
2016 Spelades ej
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej

Flickor 15 (DM 1961-18)

1961 Gun Nilsson, Högadal IS
1962
Birgitta Ny, Gammelstorps GoIF
1963 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK
1964 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK
1965 Monica Persson, Gammalstorps GIF
1966 Gun-Britt Pettersson, Lyckeby BTK
1967 Ingrid Sandin, Olofströms IF
1968 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
1969 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
1970 Gerd Svensson, Sölvesborgs BTK
1971 Eva Bladh, Högadals IS
1972 Monika Johansson, Lyckeby BTK
1973 Monika Johansson, Lyckeby BTK
1974 Kristina Nilsson, Mörrums GIS
1975 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1976 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1977 Kristina Nilsson, Mörrums GoIS
1978 Eva Olsson, Sölvesborgs BTK
1979 Susanne Dahl, Carlshamns BTK
1980 Eva Olsson, Sölvesborgs BTK
1981 Lena Johnsson, Olofströms BTK
1982 Lena Johnsson, Olofströms BTK
1983 Maria Henriksson, Olofströms BTK
1984 Helen Karlsson, Olofströms BTK
1985 Ulrika Olsson, Sölvesborgs BTK
1986 Malin Johansson, Lyckeby BTK 
1987 Malin Johansson, Lyckeby BTK
1988 Mariette Kirkebaek, Lyckeby BTK
1989 Malin Johansson, Lyckeby BTK
1990 Malin Åhnstrand, Jämjö BTK
1991 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
1992 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
1993 Anette Svensson, SK Frigg
1994 Anette Svensson, SK Frigg
1995 Emma Herbertsson, Lyckeby BTK
1996 Sara Nordberg, Lyckeby BTK
1997 Sara Nordberg, Lyckeby BTK
1998 Susanna Nilsson, Lyckeby BTK
1999 Maria Gralvik, Lyckeby BTK
2000 Sofie Herbertsson, Lyckeby BTK
2001 Sara Rask, Olofström BTK
2002 Sara Rask, Olofström BTK
2003 Sara Rask, Olofström BTK
2004 Emilia Åkerström, Lyckeby BTK
2005 Chenjing Fan, Lyckeby BTK
2006 Cindy Pun, Ronneby BTK
2007 Cecilia Bernhardsson, Lyckeby BTK
2008 Olivia Elofsson, Jämjö BTK
2009 Lova Isovaara, Lyckeby BTK
2010 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2011 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2012 Emma Nilsson, Carlhamns BTK
2013 Emma Nilsson, Carlhamns BTK
2014 Anna Persson, Carlhamns BTK
2015 Linn Bernhardsson, Lyckeby BTK
2016 Alice Andersson, Kättilsmåla BTK
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej

Flickor 14 (DM 1995-97, 2005-18)

1995 Sara Nordberg, Lyckeby BTK
1996 Sara Nordberg, Lyckeby BTK
1997 Susanna Nilsson, Lyckeby BTK
                         -
2005 Chenjing Fan, Lyckeby BTK
2006 Cindy Pun, Ronneby BTK
2007 Lina Mustafa, Lyckeby BTK
2008 Olivia Elofsson, Jämjö BTK
2009 Sofie Nilsson, Lyckeby BTK
2010 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2011 Emma Nilsson, Carlshamn BTK
2012 Emma Nilsson, Carlshamn BTK
2013 Anna Persson, Carlshamn BTK
2014 Anna Persson, Carlshamn BTK
2015 Ella Johansson, Kättilsmåla BTK
2016 Ella Johansson, Kättilsmåla BTK
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej

Flickor 13 (DM 1970-04, 2017-18)

1970 Monica Johansson, Lyckeby BTK
1971
Monica Johansson, Lyckeby BTK
1972
Birgitta Hermansson, BTK Lister
1973
Kristina Nilsson, Mörrums GIS
1974
Kristina Nilsson, Mörrums GIS
1975 Katarina Bengtsson, Sölvesborgs BTK
1976 Eva Olsson, Sölvesborgs BTK
1977 Susanne Dahl, Carlhamns BTK
1978 Eva Olsson, Sölvesborgs BTK
1979 Lena Johnsson, Olofströms BTK
1980 Lena Johnsson, Olofströms BTK
1981 Kristina Persson, Olofströms BTK
1982 Ulrika Olsson, Sölvesborgs BTK
1983 Ulrika Olsson, Sölvesborgs BTK
1984 Malin Johansson, Lyckeby BTK
1985 Malin Johansson, Lyckeby BTK
1986 Malin Johansson, Lyckeby BTK 
1987 Malin Johansson, Lyckeby BTK
1988 Kristina Florén, Lyckeby BTK
1989 Kinga Fijalkowka, Lyckeby BTK
1990 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
1991 Linn Mattsson, Olofströms BTK
1992 Johanna Nilsson, Lyckeby BTK
1993 Sara Nordberg, SK Frigg
1994 Sara Nordberg, Lyckeby BTK
1995 Sara Nordberg, Lyckeby BTK
1996 Daniella Johansson, Lyckeby BTK
1997 Annika Harrysson, Olofströms BTK
1998 Maria Gralvik, Lyckeby BTK
1999 Sara Rask, Olofströms BTK
2000 Sara Rask, Olofströms BTK
2001 Sara Rask, Olofström BTK
2002 Jennifer Andersson, Lyckeby BTK
2003 Rebecka Ljungkvist, Carlshamn BTK
2004 Rebecka Ljungkvist, Carlshamn BTK
                         -
2017 Moa Elmtoft, Lyckeby BTK
2018 Spelades ej

Flickor 12 (Pingisiaden 1991-95, 2017-18)

1991 Linn Mattsson, Olofström BTK
1992 Anette Svensson, Lyckeby BTK
1993 Johanna Olofsson Jämjö BTK
1994 Sara Nordberg SK Frigg
1995 Sara Nordberg Lyckeby BTK
                          -
2017 Moa Elmtoft, Lyckeby BTK
2018 Spelades ej

Flickor 12 (DM 1995-97, 2005-18)

1995 Susanne Nilsson, Lyckeby BTK
1996 Annika Harrysson, Olofströms BTK
1997 Maria Gralvik, Lyckeby BTK
                         -
2005 Cindy Pun, Ronneby BTK
2006 Olivia Elofsson, Jämjö BTK
2007 Lova Isovaara, Lyckeby BTK
2008 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2009 Tilda Carlsson, Kättilsmåla BTK
2010 Emma Nilsson, Carlhamns BTK
2011 Anna Persson, Sölvesborgs BTK
2012 Hanna Kjellson, Lyckeby BTK
2013 Ella Johansson, Kättilsmåla BTK
2014 Ella Johansson, Kätilsmåla BTK
2015 Moa Elmtoft, Lyckeby BTK
2016 Moa Elmtoft, Lyckeby BTK

Flickor 11 (Pingisiaden 1996-17) 

1996 Annica Harrysson, Olofström BTK
1997 Maria Gralvik, Lyckeby BTK
1998 Emelie Olsson, Ihre BTK
1999 Sara Rask, Olofström BTK
2000 Sara Rask, Olofström BTK
2001 Jenny Andreasson, Olofström BTK
2002 Rebecka Ljungkvist, Mörrum GoIS/BTK
2003 Rebecca Ljungkvist, Mörrum GoIS/BTK
2004 Linn Gäfvert, Lyckeby BTK
2005 Cindy Pun, Ronneby BTK
2006 Olivia Elofsson, Jämjö BTK
2007 Jenny Olsson, Hoby GIF/BTK
2008 Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK
2009 Victoria Månsson, Lyckeby BTK
2010 Emma Nilsson, Carlshamn BTK
2011 Sofia Winkler, Carlshamn BTK
2012 Hanna Kjellson, Lyckeby BTK
2013 Hanna Kjellson, Lyckeby BTK
2014 Ella Johansson, Kättilsmåla BTK
2015 Märta Olausson, Kättilsmåla BTK
2016 Moa Elmtoft, Lyckeby BTK

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 16:23
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info