Hoppa till sidans innehåll

Dalarna (1938-18)


Distriktsmästare i singel

Herrar (DM 1938-18)

1938 Bertil Larsson, Falun
1939
Per Stering, Falun
1940
Bertil Larsson, Falun
1941 Per Stering, Falun
1942 Valter Kolmodin, Falun
1943 Valter Kolmodin, Falun
1944 Bernt Brick, Falun
1945 Valter Kolmodin, Falun
1946 Valter Kolmodin, Falun
1947 Olle Holström, Falun
1948 Olle Holström, Falun
1949 Olle Holström, Falun
1950 Leif Törnqvist, Falun
1951 Olle Holström, Korsnäs
1952 Rune Liljedal, Ludvika
(Runner up: Olle Holström, Falun
1953 Olle Holström, Korsnäs
(Runner up: Lennart Källberg, Falun)
1954 Leif Törnqvist. Korsnäs
(Runner up: S. Sundquist, Falun)
1955 Olle Holström, Korsnäs IF
(Runner up: Carl Erik Spångberg, Falu BTK)
1956 Leif Törnqvist, Falu BTK
(Runner up: Rolf Mårtensson, Falu BTK)
1957 Leif Törnqvist, Falu BTK
(Runner up: Börje Åkerblom, Falu BTK)
1958 Yngve Nordblad, Avesta AIK
(Runner up: Kjell Risberg, Ludvika BTK)
1959 Stig Eklöf, Avesta AIK
1960 Bo Björk, Avesta AIK
1961 Lars Hurtig, Avesta AIK
1962 Åke Lund, Krylbo BTK
1963 Åke Lund, Krylbo BTK
1964 Åke Lund, Krylbo BTK
1965 Lars Hurtig, Avesta AIK
1966 Åke Lund, Krylbo BTK
1967 Åke Lund, Avesta AIK
1968 Åke Lund, Borlänge BTK
1969 Åke Sundberg, Borlänge BTK
1970 Tommy Fredriksson, Avesta BTK
1971 Tommy Fredriksson, Avesta BTK
1972 Tommy Fredriksson, Avesta BTK
1973 Thomas Ericsson, Dala-Järna IK
1974 Kent Prytz, Insjöns BTK
1975 Per Nygren, Borlänge BTK
1976 Thomas Ericsson, Borlänge BTK
1977 Peter Bjurman, Falu BTK
1978 Thomas Ericsson, Borlänge BTK
1979 Lars Thunström, Borlänge BTK
1980 Anders Thunström, Borlänge BTK
1981 Lars Thunström, Borlänge BTK
1982 Per-Anders Källberg, Falu BTK
1983 Per-Anders Källberg, Falu BTK
1984 Lars Thunström, Borlänge BTK
1985 Lars Thunström, Borlänge BTK
1986 Mats Källberg, Falu BTK 
1987 Lars Thunström, Borlänge BTK
1988 Lars Thunström, Borlänge BTK
1989 Ola Nytröm, Borlänge BTK
1990 Lars Thunström, Borlänge BTK
1991 Mats Källberg, Borlänge BTK
1992 Mats Källberg, Borlänge BTK
1993 Jonas Ahlgren, Borlänge BTK
1994 Patrik Persson, Borlänge BTK
1995 Lars Thunström, Borlänge BTK
1996 Per Davidsson, Borlänge BTK
1997 Mikael Ottosson, IK Juno
1998 Daniel Danielsson, Borlänge BTK
1999 Mats Källberg, Falu BTK
2000 Mats Källberg, Falu BTK
2001 Mats Källberg, Falu BTK
2002 Mats Källberg, Falu BTK
2003 Mats Källberg, Falu BTK
2004 Mats Källberg, Falu BTK
2005 Mats Källberg, Falu BTK
2006 Daniel Danielsson, IFK Hedemora
2007 Daniel Danielsson, IFK Hedemora
2008 Mats Källberg, Falu BTK
2009 Mats Källberg, Falu BTK
2010 Mats Källberg, Falu BTK
2011 Mats Källberg, Falu BTK
2012 Mats Källberg, Falu BTK
2013 Mats Källberg, Falu BTK
2014 Mattias Augustsson, Falu BTK
2015 Pontus Johansson, Ovansiljans BTK
2016 Tobias Stjerna, Jägarnäs/Ludvika BTK
2017 Mattias Augustsson, Falu BTK
2018 Clas-Henric Wallgren, IK Juno

Herrar 20 (DM 1995-18)

1995 Niklas Johansson, Långshyttans BTK
1996 Daniel Juntti, Borlänge BTK
1997 Daniel Danielsson, Borlänge BTK
1998 Daniel Danielsson, Borlänge BTK
1999 Niklas Johansson, Borlänge BTK
2000 Magnus Löfstrand, Borlänge BTK
2001 Magnus Löfstrand, Borlänge BTK
2002 Magnus Löfstrand, Borlänge BTK
2003 Jacob Landberg, Falu BTK
2004 Christoffer Hjalmarsson, IK Juno
2005 Tobias Stjerna, Jägarnäs/Ludvika BTK
2006 Erik Nordqvist, Borlänge BTK
2007 Mattias Augustsson, Borlänge BTK
2008 Erik Nordqvist, Borlänge BTK
2009 Mattias Augustsson, Borlänge BTK
2010 Anton Källberg, Borlänge BTK
2011 Pontus Johansson, Ovansiljans BTK
2012 Pontus Johansson, Ovansiljans BTK
2013 Pontus Stjerna, Jägarnäs/Ludvika BTK
2014 Gustav Johansson, Ovansiljans BTK
2015 Rasmus Karlsson, Falu BTK
2016 Gustav Johansson, Ovansiljans BTK
2017 Gustav Johansson, Ovansiljans BTK
2018 Jesper Källberg, Falu BTK

Herrjuniorer 17 (DM 1946-18)

1946 Leif Törnqvist, Falun
1947
Sonny Thunell, Falun
1948 Sonny Thunell, Falun
1949 Sonny Thunell, Falun
1950 Rolf Mårtensson, Falun
1951 Knut Jonesson, Avesta
1952 Börje Åkerblom, Falun
1953 Börje Åkerblom, Falun
1954 Jan-Erik Danielsson, Torsång
1955 Jan-Erik Danielsson, Torsångs IF
1956 Bror Jansson, Falu BTK
(Runner up: Sune Hall, Avesta AIK)
1957 Karl-Åke Andersson, Ludvika BTK
1958 Lennart Åhlberg, Avesta AIK
1959 Mats Olov Danielsson, Krylbo BTK
1960 Anders Larsson, Falu BTK
1961 Lars Hurtig, Avesta AIK
1962 Lars Hurtig, Avesta AIK
1963 Timo Östberg, Avesta AIK
1964 Per Larsson, Avesta AIK
1965 Per Larsson, Avesta AIK
1966 Tommy Fredriksson, Avesta AIK
1967 Christer Elfström, Avesta AIK
1968 Åke Sundberg, Borlänge BTK
1969 Åke Sundberg, Borlänge BTK
1970 Per-Olov Lundgren, Insjöns BTK
1971 Lars Sundling, Långshyttans BTK
1972 Kent Prytz, Ingsjöns BTK
1973 Thomas Ericsson, Dala-Järna IK
1974 Per Nygren Borlänge BTK
1975 Anders Thunström, Borlänge BTK
1976 Peter Bjurman, Falu BTK
1977 Leif-Åke Pettersson, Insjöns BTK
1978 Per-Olof Carlsson, Borlänge BTK
1979 Peter Oscarsson, Borlänge BTK
1980 Leif-Åke Pettersson, Falu BTK
1981 Per-Anders Källberg, Falu BTK
1982 Per Davidsson, Borlänge BTK
1983 Per Davidsson, Borlänge BTK
1984 Jonas Bredberg, IFK Hedemora
1985 Ola Nyström, Falu BTK
1986 Ola Nyström, Falu BTK
1987 Jonas Ahlgren, Falu BTK
1988 Tommy Andersson, Jägarnäs/Ludvika BTK
1989 Peter Bergqvist, IFK Mockfjärd
1990 Peter Bergqvist, IFK Mockfjärd
1991 Thomas Moberg, Borlänge BTK
1992 Håkan Sydh, Borlänge BTK
1993 Niklas Johansson, Falu BTK
1994 Daniel Juntti, Borlänge BTK
1995 Daniel Juntti, Borlänge BTK
1996 Jesper Wingqvist, Långshyttans BTK
1997 Jesper Wingqvist, Borlänge BTK
1998 Björn Lindroth, Borlänge BTK
1999 Magnus Löfstrand, Borlänge BTK
2000 Peter Werlefors, IK Juno
2001 Mikael Uddnäs, Borlänge BTK
2002 Niclas Nilsson, IFK Hedemora BTK
2003 Niclas Nilsson, IFK Hedemora BTK
2004 Tobias Stjerna, Jägarnäs/Ludvika BTK
2005 Tobias Stjerna, Jägarnäs/Ludvika BTK
2006 Erik Nordqvist, Borlänge BTK
2007 Erik Nordqvist, Borlänge BTK
2008 Mattias Augustsson, Borlänge BTK
2009 Mattias Augustsson, Borlänge BTK
2010 Pontus Johansson, Ovansiljans BTK
2011 Pontus Johansson, Ovansiljans BTK
2012 Pontus Stjerna, Jägarnäs/Ludvika BTK
2013 Gustav Johansson, Ovansiljans BTK
2014 Gustav Johansson, Ovansiljans BTK
2015 Jesper Källberg, Falu BTK
2016 Elis Fällgren, IK Juno
2017 Svante Törnqvist, IK Juno
2018 Elis Fällgren, IK Juno

Pojkar 15 (DM 1958-18)

1958 Mats-Olov Danielsson, Krylbo BTK
1959 Lars Hurtig, Avesta AIK
1960 Lars Hurtig, Avesta AIK
1961 Lars Larsson, Avesta AIK
1962 Per Larsson, Avesta AIK
1963 Göran Lindskog, Krylbo BTK
1964 Lars Göran Almgren, Avesta AIK
1965 Åke Frank, Krylbo BTK
1966 Lars Sundberg, Falu BTK
1967 Thord Eriksson, Vansbro BTK
1968 Åke Sundberg, Borlänge BTK
1969 Åke Sundberg, Borlänge BTK
1970 Thomas Ericsson, Dala-Järna IK
1971 Kent Prytz, Insjöns BTK
1972 Kent Prytz, Insjöns BTK
1973 Per Nygren, Borlänge BTK
1974 Per Nygren, Borlänge BTK
1975 Anders Thunström, Borlänge BTK
1976 Leif-Åke Pettersson, Insjöns BTK
1977 Peter Bjurman, Falu BTK
1978 Lars Thunström, Borlänge BTK
1979 Peter Oscarsson, Borlänge BTK
1980 Jan Kilström, Falu BTK
1981 Per Davidsson, Borlänge BTK
1982 Jonas Bredberg, IFK Hedemora
1983 Stefan Nygren, Borlänge BTK
1984 Mats Källberg, Falu BTK
1985 Jonas Ahlgren, Falu BTK
1986 Jonas Ahlgren, Falu BTK 
1987 Daniel Ståhlberg, IK Juno
1988 Peter Bergqvist, IFK Mockfjärd
1989 Thomas Moberg, Borlänge BTK
1990 Lars Erlman, Borlänge BTK
1991 Lars Erlman, Borlänge BTK
1992 Henrik Lundberg, IFK Hedemora BTK
1993 Daniel Juntti, Borlänge BTK
1994 Niklas Johansson, Långshyttans BTK
1995 Jesper Wingqvist, Långshyttans BTK
1996 Magnus Löfstrand, Borlänge BTK
1997 Björn Lindroth, Borlänge BTK
1998 Henric Andersson, IK Juno
1999 David Paastuhoff, Borlänge BTK
2000 Christopher Hjalmarsson, IFK Hedemora BTK
2001 Niclas Nilsson, IFK Hedemora BTK
2002 Alexander Hjalmarsson, IFK Hedemora BTK
2003 Tobias Stjerna, Jägarnäs/Ludvika BTK
2004 Robin Johansson, IK Juno
2005 Erik Nordqvist, Borlänge BTK
2006 Erik Nordqvist, Borlänge BTK
2007 Mattias Augustsson, Borlänge BTK
2008 Mattias Augustsson, Borlänge BTK
2009 Pontus Johansson, Ovansiljans BTK
2010 Anton Källberg, Borlänge BTK
2011 Gustav Johansson, Ovansiljans BTK
2012 Gustav Johansson, Ovansiljans BTK
2013 Jesper Källberg, Falu BTK
2014 Jesper Källberg, Falu BTK
2015 Jesper Källberg, Falu BTK
2016 Tobias Myrzell, IK Juno
2017 Svante Törnqvist, IK Juno
2018 Max Tennberg, Falu BTK

Pojkar 14 (DM 1995-97, 2005-18)

1995 Jonas Meyer, Sollerö IF
1996 Magnus Löfstrand, Borlänge BTK
1997 Björn Lindroth, Borlänge BTK
                         -
2005 Joakim Gudmunds, Dala-Järna IK
2006 Mattias Augustsson, Borlänge BTK
2007 Mattias Augustsson, Borlänge BTK
2008 Pontus Johansson, Ovansiljans BTK
2009 Anton Källberg, Borlänge BTK
2010 Anton Källberg, Borlänge BTK
2011 Gustav Johansson, Ovansiljans BTK
2012 Jonathan Lund, Falu BTK
2013 Jonathan Lund, Falu BTK
2014 Viktor Ericson, Falu BTK
2015 Tobias Myrzell, IK Juno
2016 Tobias Myrzell, IK Juno
2017 Tobias Myrzell, IK Juno
2018 Spelades ej

Pojkar 13 (DM 1973-04, 2017-18)

1973 Anders Thunström, Borlänge BTK
1974 Anders Thunström, Borlänge BTK
1975 Leif-Åke Pettersson, Insjöns BTK
1976 Per-Anders Källberg, Falu BTK
1977 Per-Anders Källberg, Falu BTK
1978 Jan Kilström, Borlänge BTK
1979 Jan Kilström, Falu BTK
1980 Staffan Andersson, Långshyttans BTK
1981 Tomas Holen, IK Juno
1982 Mats Källberg, Falu BTK
1983 Jonas Ahlgren, Falu BTK
1984 Jonas Ahlgren, Falu BTK
1985 Björn Almén, Jägarnas/Ludvika BTK
1986 Peter Bergqvist, IFK Mockfjärd
1987 Peter Bergqvist, IFK Mockfjärd
1988 Lars Erlman, Borlänge BTK
1989 Håkan Sydh, Falu BTK
1990 Håkan Sydh, Falu BTK
1991 Henrik Lundberg, IFK Hedemora BTK
1992 Niklas Johansson, Falu BTK
1993 Jesper Wingqvist, Falu BTK
1994 Fredrik Sundin, IK Juno
1995 Magnus Löfstrand, Borlänge BTK
1996 Björn Lindroth, Borlänge BTK
1997 Niclas Nilsson, IFK Hedemora BTK
1998 Niclas Nilsson, IFK Hedemora BTK
1999 Niclas Nilsson, IFK Hedemora BTK
2000 Alexander Hjalmarsson, IFK Hedemora BTK
2001 Alexander Hjalmarsson, IFK Hedemora BTK
2002 Alexander Hjalmarsson, IFK Hedemora BTK
2003 Joakim Gudmunds, Dala-Järna IK
2004 Joakim Gudmunds, Dala-Järna IK
                         -
2017
Casper Andersson, Borlänge BTK
2018 Samuel Harén Pettersson, IK Juno

Pojkar 12 (Pingisiaden 1991-95, 2017-18)

1991 Uppgift saknas
1992 Uppgift saknas
1993 Uppgift saknas
1994 Uppgift saknas
1995 Uppgift saknas
                 -
2017 Niklas Back, Borlänge BTK
2018 Samuel Harén Pettersson, IK Juno

Pojkar 12 (DM 1995-97, 2005-16)

1995 Andreas Löfstrand, Borlänge BTK
1996 Michael Mattsson, Borlänge BTK
1997 Niclas Nilsson, IFK Hedemora BTK
                         -
2005 Mattias Augustsson, Borlänge BTK
2006 Tobias Fagerlund, Falu BTK
2007 Thomas Ekspong, Borlänge BTK
2008 Anton Källberg, Borlänge BTK
2009 Anton Källberg, Borlänge BTK
2010 Jonathan Lund, Falu BTK
2011 Jonathan Lund, Falu BTK
2012 Viktor Ericson, Ovansiljans BTK
2013 Fabian Bergvall, Borlänge BTK
2014 Tobias Myrzell, IK Juno
2015 Tobias Myrzell, IK Juno
2016 Casper Andersson, Borlänge BTK

Pojkar 11 (Pingisiaden 2004-16)

1996 Uppgift saknas
1997
Uppgift saknas
1999 Uppgift saknas
2000 Uppgift saknas
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Thomas Ekspong, Borlänge BTK
2005 Tobias Fagerlund, Falu BTK
2006 Pontus Stjerna, Jägarnäs/Ludvika BTK
2007 Anton Källberg, Borlänge BTK
2008 Anton Källberg, Borlänge BTK
2009 Jonathan Lund, Falu BTK
2010 Jesper Källberg, Falu BTK
2011 Jesper Källberg, Falu BTK
2012 Fabian Bergvall, Borlänge BTK
2013 Tobias Myrzell, IK Juno
2014 Tobias Myrzell, IK Juno
2015 Casper Andersson, Borlänge BTK
2016 Niklas Back, Borlänge BTK

Damer (DM 1949-18)

1949 Harriet Linde, Falun
1950 Birgit Långberg, Torsång
1951 Britt Feldt, Avesta
1952 Britt Feldt, Avesta 
(Ragnhild Eriksson, Mora)
1953 Britt Feldt, Avesta
(Runner up: Harriet Linde, Korsnäs)
1954 Britt Feldt, Avesta
(Runner up: Ruth Sundqvist, Falun)
1955 Ruth Sundqvist, Falu BTK
(Runner up: Inger Jonsson, Falu BTK)
1956 Britt Feldt, Avesta AIK
(Runner up: Grete Morud, Malungs IF)
1957 Margareta Bergman, Krylbo BTK
(Runner up: Ruth Tangen, Falu BTK)
1958 Kerstin Eriksson, Avesta AIK
(Runner up: Monika Kärrman, Avesta AIK)
1959 Kerstin Eriksson, Avesta AIK
1960 Kerstin Eriksson, Avesta AIK
1961 Birgitta Ekstöm, Avesta AIK
1962 Spelades ej
1963 Kerstin Eriksson, Krylbo BTK
1964 Kerstin Eriksson, Krylbo BTK
1965 Kerstin Eriksson, Krylbo BTK
1966 Grete Morud, Malungs IF
1967 Görel Nilsson, Malungs IF
1968 Eva Ahrneberg, Insjöns BTK
1969 Eva Ahrneberg, Insjöns BTK
1970 Susanne Gustavsson, Långshyttans AIK
1971 Carol Antonsson, Långshyttans BTK
1972 Susanne Gustavsson, Långshyttans BTK
1973 Gunilla Larsson, Långshyttans BTK
1974 Gunilla Larsson, Långshyttans BTK
1975 Gunilla Larsson, Långshyttans BTK
1976 Nina Hellman, Borlänge BTK
1977 Anneli Johansson, Jägarnäs BTK
1978 Anneli Johansson, Jägarnäs BTK
1979 Anneli Johansson, Jägarnäs/Ludvika BTK
1980 Barbro Wiktorsson, IFK Hedemora
1981 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
1982 Anneli Johansson, Borlänge BTK
1983 Anneli Johansson, Borlänge BTK
1984 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1985 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1986 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1987 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1988 Spelades ej
1989 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1990 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1991 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1992 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1993 Lotta Wallbom, Borlänge BTK
1994 Lotta Wallbom, Borlänge BTK
1995 Lotta Wallbom, Borlänge BTK
1996 Anna Berglund, Borlänge BTK
1997 Maria Holen, IK Juno
1998 Sofia Westholm, Långshyttans BTK
1999 Sofia Westholm, Långshyttans BYK
2000 Sofia Westholm, Långshyttans BTK
2001 Anna Berglund, Borlänge BTK
2002 Anna Berglund, Borlänge BTK
2003 Anna Berglund, Långshyttans BTK
2004 Anna Berglund, Långshyttans BTK
2005 Anna Berglund, Långshyttans BTK
2006 Frida Zetterström, IK Juno
2007 Maria Holen, IK Juno
2008 Frida Zetterström, IK Juno
2009 Katarina Larsson, IK Juno
2010 Felicia Olsson, IK Juno
2011 Frida Zetterström, IK Juno
2012 Huda Mustafa, IK Juno
2013 Sofia Westholm, IK Juno
2014 Huda Mustafa, IK Juno
2015 Sofia Westholm, IK Juno
2016 Sofia Westholm, IK Juno
2017 Sofia Westholm, IK Juno
2018 Spelades ej

Damer 20 (DM 1995-18)

1995 Malin Hjalmarsson, Dala-Järna IK
1996 Anna Berglund, Borlänge BTK
1997 Christina Liljeqvist, IK Juno
1998 Sofia Westholm, Långshyttans BTK
1999 Sofia Westholm, Långshyttans BTK
2000 Sofia Westholm, Långshyttans BTK
2001 Sofia Westholm, Långshyttans BTK
2002 Sofia Westholm, Långshyttans BTK
2003 Susanne Andersson, Långshyttans BTK
2004 Katarina Larsson, Långshyttans BTK
2005 Malin Kindgren, Långshyttans BTK
2006 Katarina Larsson, IK Juno
2007 Emelie Johansson, IK Juno
2008 Emelie Johansson, IK Juno
2009 Christina Källberg, Borlänge BTK
2010 Linnea Jansson, IK Juno
2011 Christina Källberg, Borlänge BTK
2012 Christina Källberg, Borlänge BTK
2013 Alice Enkell, IK Juno
2014 Spelades ej
2015 Spelades ej
2016 Frida Almkärr, IK Juno
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej

Damjuniorer 17 (DM 1956-18)

1956 Agneta Relte, Krylbo BTK
(Runner up: Inga-Britt Sivars, Krylbo BTK)
1957 Margareta Bergmn, Krylbo BTK
1958 Kerstin Eriksson, Avesta AIK
1959 Kerstin Eriksson, Avesta AIK
1960 Birgitta Ekström, Krylbo BTK
1961 Birgitta Ekström, Krylbo BTK
1962 Spelades ej
1963 Spelades ej
1964 Görel Nilsson, Malungs IF
1965 Kerstin Eriksson, Krylbo BTK
1966 Spelades ej
1967 Görel Nilsson, Malungs IF
1968 Karin Hedström, Insjöns BTK
1969 Eva Ahrneberg, Insjöns BTK
1970 Susanne Gustavsson, Långshyttans AIK
1971 Susanne Gustavsson, Långshyttans BTK
1972 Susanne Gustavsson, Långshyttans BTK
1973 Susanne Gustavsson, Långshyttans BTK
1974 Gunilla Larsson, Långshyttans BTK
1975 Gunilla Larsson, Långshyttans BTK
1976 Nina Hellman, Borlänge BTK
1977 Nina Hellman, Borlänge BTK
1978 Anneli Johansson, Jägarnäs BTK
1979 Gunnel Borgström, Borlänge BTK
1980 Barbro Wiktorsson, IFK Hedemora
1981 Anneli Johansson, Jägarnäs/Ludvika BTK
1982 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
1983 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
1984 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1985 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1986 Maria Holen, Borlänge BTK
1987 Maria Holen, Borlänge BTK
1988 Maria Holen, Borlänge BTK
1989 Maria Holen, Borlänge BTK
1990 Maria Holen, Borlänge BTK
1991 Åsa Söder, IK Juno
1992 Anna Berglund, Borlänge BTK
1993 Anna Berglund, Borlänge BTK
1994 Anna Berglund, Borlänge BTK
1995 Anna Berglund, Borlänge BTK
1996 Anna Berglund, Borlänge BTK
1997 Sofia Westholm, Långshyttans BTK
1998 Sofia Westholm, Långshyttans BTK
1999 Sofia Westholm, Långshyttans BTK
2000 Anna Sundkvist, Jägarnäs/Ludvika BTK
2001 Katarina Larsson, Långshyttans BTK
2002 Katarina Larsson, Långshyttans BTK
2003 Sofia Uddnäs, Borlänge BTK
2004 Katarina Larsson, Långshyttans BTK
2005 Sofia Uddnäs, Borlänge BTK
2006 Madelene Främst, Borlänge BTK
2007 Malin Ekspong, Borlänge BTK
2008 Emelie Johansson, IK Juno
2009 Emelie Johansson, IK Juno
2010 Emelie Johansson, IK Juno
2011 Alice Enkell, IK Juno
2012 Spelades ej
2013 Spelades ej
2014 Ida Stjerna, Jägarnäs/Ludvika BTK
2015 Spelades ej
2016 Spelades ej
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej

Flickor 15 (DM 1962-18)

1962 Annbritt Norman, Torsångs IF
1963 Spelades ej
1964 Görel Nilsson, Malungs IF
1965 Birgitta Persson, IK Juno
1966 Spelades ej
1966 Karin Hedström, Insjöns BTK
1967 Karin Hedström, Insjöns BTK
1968 Karin Hedström, Insjöns BTK
1969 Eva Arhneberg, Insjöns BTK
1970 Susanne Gustavsson, Långshyttans AIK
1971 Eva Arhneberg, Insjöns BTK
1972 Susanne Gustavsson, Långshyttans BTK
1973 Gunilla Larsson, Långshyttans BTK
1974 Nina Hellman, Borlänge BTK
1975 Nina Hellman, Borlänge BTK
1976 Anneli Johansson, Jägarnäs BTK
1977 Anneli Johansson, Jägarnäs BTK
1978 Anneli Johansson, Jägarnäs BTK
1979 Anneli Johansson, Jägarnäs/Ludvika BTK
1980 Gunnel Borgström, Borlänge BTK
1981 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
1982 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
1983 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1984 Anna Creutzer, Jägarnäs/Ludvika BTK
1985 Maria Holen, IK Juno
1986 Maria Holen, Borlänge BTK
1987 Maria Holen, Borlänge BTK
1988 Maria Holen, Borlänge BTK
1989 Maria Mörk, IK Juno
1990 Linda Larsson, Borlänge BTK
1991 Anna Berglund, Borlänge BTK
1992 Anna Berglund, Borlänge BTK
1993 Anna Berglund, Borlänge BTK
1994 Anna Berglund, Borlänge BTK
1995 Anna Berglund, Borlänge BTK
1996 Sofia Westholm, IFK Hedemora BTK
1997 Sofia Westholm, IFK Hedemora BTK
1998 Sara Lönnberg, IK Juno
1999 Petra Molinder, Jägarnäs/Ludvika BTK
2000 Katarina Larsson, Långshyttans BTK
2001 Katarina Larsson, Långshyttans BTK
2002 Katarina Larsson, Långshyttans BTK
2003 Sofia Uddnäs, Borlänge BTK
2004 Madelene Främst, Borlänge BTK
2005 Michelle Rydin, Ovansiljans BTK
2006 Emelie Johansson, Borlänge BTK
2007 Emelie Johansson, Borlänge BTK
2008 Emelie Johansson, IK Juno
2009 Ebba Grundin, Borlänge BTK
2010 Lydia Davidsson, Ovansiljans BTK
2011 Madelene Rydin, Ovansiljans BTK
2012 Ida Stjerna, Jägarnäs/Ludvika BTK
2013 Ida Stjerna, Jägarnäs/Ludika BTK
2014 Frida Almkärr, IK Juno
2015 Spelades ej
2016 Spelades ej
2017 Maja Berg, Borlänge BTK
2018 Spelades ej

Flickor 14 (DM 1996-97, 2005-18)

1996 Sofia Westholm, IFK Hedemora BTK
1997 Sara Lönnberg, IK Juno
                         -
2005 Emelie Johansson, IFK Hedemora BTK
2006 Emelie Johansson, Borlänge BTK
2007 Emelie Johansson, Borlänge BTK
2008 Christina Källberg, Borlänge BTK
2009 Christina Källberg, Borlänge BTK
2010 Christina Källberg, Borlänge BTK
2011 Christina Källberg, Borlänge BTK
2012 Ida Stjerna, Jägarnäs/Ludvika BTK
2013 Frida Almkärr, IK Juno
2014 Hannah Holgersson, Falu BTK
2015 Hannah Holgersson, Borlänge BTK
2016 Spelades ej
2017 Wilma Berg, Borlänge BTK
2018 Spelades ej

Flickor 13 (DM 1973-04, 2018)

1973 Nina Hellman, Borlänge BTK
1974 Gunnel Borgström, Borlänge BTK
1975 Gunnel Borgström, Borlänge BTK
1976 Gunnel Borgström, Borlänge BTK
1977 Anneli Johansson, Jägarnäs BTK
1978 Anneli Johansson, Jägarnäs BTK
1979 Gunnel Borgström, Borlänge BTK
1980 Barbro Wiktorsson, IFK Hedemora
1981 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1982 Maria Berg, Jägarnäs/Ludvika BTK
1983 Maria Berg, Jägarnäs/Ludvika BTK
1984 Maria Holen, IK Juno
1985 Maria Holen, IK Juno
1986 Maria Holen, Borlänge BTK
1987 Louise Folkesson, Långshyttans BTK
1988 Maria Mörk, IK Juno
1989 Anna Berglund, Borlänge BTK
1990 Linda Larsson, Borlänge BTK
1991 Anna Berglund, Borlänge BTK
1992 Anna Berglund, Borlänge BTK
1993 Anna Berglund, Borlänge BTK
1994 Sofia Westholm, IFK Hedemora BTK
1995 Sofia Westholm, IFK Hedemora BTK
1996 Sara Lönnberg, IK Juno
1997 Maria Bond, Sollerö IF
1998 Sara Mattsson, Sollerö IF
1999 Katarina Larsson, Borlänge BTK
2000 Katarina Larsson, Långshyttans BTK
2001 Sofia Uddnäs, Borlänge BTK
2002 Karolina Sjökvist, Borlänge BTK
2003 Sara Lundvall, IFK Hedemora BTK
2004 Sara Lundvall, Långshyttans BTK
                         -
2017 Wilma Berg, Borlänge BTK
2018 Spelades ej

Flickor 12 (Pingisiaden 1991-95, 2018)

1991 Uppgift saknas
1992 Uppgift saknas
1993 Uppgift saknas
1994 Uppgift saknas
1995 Uppgift saknas
                         -
2017 Frida Törnqvist, IK Juno 
2018 Spelades ej

Flickor 12 (DM 1995-97, 2005-16)

1995 Sara Lönnberg, IK Juno
1996 Karolina Hansson, Sollerö IF
1997 Johanna Lundgren, IK Juno
                         -
2005 Sara Lundvall, Långshyttans BTK
2006 Sara Sörbom, Jägarnäs/Ludvika BTK
2007 Lydia Davidsson, Ovansiljans BTK
2008 Christina Källberg, Borlänge BTK
2009 Christina Källberg, Borlänge BTK
2010 Christina Källberg, Borlänge BTK
2011 Spelades ej
2012 Spelades ej
2013 Spelades ej
2014 Frida Törnqvist, IK Juno
2015 Frida Törnqvist, IK Juno
2016 Frida Törnqvist, IK Juno

Flickor 11 (Pingisiaden 2004-16)

1996 Uppgift saknas
1997 
Uppgift saknas
1999 
Uppgift saknas
2000 
Uppgift saknas
2001 
Uppgift saknas
2002 
Uppgift saknas
2003 
Uppgift saknas
2004 Sara Lundvall, Långshyttans BTK 
2005
Sara Sörbom, Jägarnä/Ludvika BTK
2006 Lydia Davidsson, Ovansiljans BTK
2007 Sofie Gudmunds, Dala-Järna IK
2008 Christina Källberg, Borlänge BTK
2009 Christina Källberg, Borlänge BTK
2010 Christina Källberg, Borlänge BTK
2011 Spelades ej
2012 Spelades ej
2013 Spelades ej
2014 Frida Törnqvist, IK Juno
2015 Frida Törnqvist, IK Juno
2016 Frida Törnqvist, IK Juno

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 16:22
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info