Hoppa till sidans innehåll

Göteborg (1925-18)


Distriktsmästare i singel

Herrar (DM 1925-18)

1925 Sven Åhman, Studentkåren
1926
Carl-Erik Bulow, KFUM
1927
Carl-Erik Bulow, KFUM
1928
Carl-Erik Bulow, PPK 26
1929
Uppgift saknas
1930
Lennart Bulow, PPK 26
1931
Gösta Gränström, GKF
1932
Lennart Bulow, PPK 26
1933
Erik Karlsson, PPK 26
1934
Erik Karlsson, PPK 26
1935
Erik Karlsson, SKK
1936
Erik Wikström, Champion
1937
Gustav Johnsson, Salongens BTK
1938
Evert Månsson, SKK
1939
Gustav Johnsson, Nordenhov
1940
Gustav Johnsson, Nordenhov 
1941 Gustav Johnsson, Nordenhov
1942 Gustav Johnsson, Nordenhov
1943 Erik Karlsson, Nordenhov
1944 Åke Andreasson, Lindholmens BTK
1945 Gustav Johnsson, Nordenhov
1946 Erik Karlsson, Nordenhov
1947 Gustav Johnsson, Nordenhov 
1948 Gustav Johnsson, Nordenhov 
1949 Gustav Johnsson, Nordenhov 
1950 Bert Johansson, Nordenhov 
1951 Gusten Johnson, Nordenhov 
1952 Gusten Johnson, Mölndal
(Runner up: Kurt Gustavsson, Linden)
1953 Gusten Johnsson, Mölndal
(Runner up: Henry Holmström, Mölndal)
1954 Harris Mattiasson, Linden
(Runner up: Kurt Gustavsson, Linden)
1955 Kurt Gustavsson, Lindens BTK
(Runner up: Knut Lundgren, BTK Linné) 
1956 Knut Lundgren, BTK Linné 
(Runner up: Harris Mattiasson, Lindens BTK)
1957 Kurt Gustavsson, Lindens BTK
(Runner up: Harris Mattiasson, Lindens BTK)
1958 Leif Svensson, BTK Ferno
(Runner up: Roy Olsson, BTK Lund)
1959 Roy Olsson, BTK Linné
1960 Harris Mattiasson, Lindens BTK
1961 Nils Bergström, BTK Linné 
1962 Per Magnusson, BTK Linné 
1963 Per Magnusson, BTK Linné
1964 Per Magnusson, BTK Linné 
1965 Kent Johansson, BTK Linné
1966 Per Magnusson, BTK Linné
1967 Kjell Johansson, Mölndals BTK
1968 Mikael Svensson, BTK Linné
1969 Mikael Svensson, BTK Linné
1970 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné
1971 Kjell Johansson, Mölndals BTK
1972 Kjell Johansson, Mölndals BTK
1973 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné
1974 Kjell Johansson, Mölndals BTK
1975 Åke Liljegren, Mölndals BTK
1976 Åke Liljegren, Mölndals BTK
1977 Åke Liljegren, Mölndals BTK
1978 Per Vasilis, BTK Linné 
1979 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1980 Erik Lindh, Mölndals BTK
1981 Erik Lindh, Mölndals BTK
1982 Erik Lindh, Mölndals BTK
1983 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1984 Per Vasilis, Askims PK
1985 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1986 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1987 Jerry Snygg, Mölndals BTK
1988 Håkan Jägerholt, Kungälvs BTK 
1989 Valle Svahn, BTK Linné 
1990 Ola Nyström, BTK Linné 
1991 Valle Svahn, BTK Linné 
1992 Valle Svahn, BTK Linné 
1993 Mats Källberg, BTK Linné
1994 Björn Persson, Mölndals BTK
1995 Björn Persson, BTK Warta
1996 Andreas Johansson, Mölndals BTK
1997 Jamie Lindqvist, BTK Linné 
1998 Henrik Olsson, BTK Linné 
1999 Andreas Blom, BTK Warta
2000 Andreas Johansson, BTK Warta
2001 Thomas Buza, BTK Warta
2002 Thomas Buza, BTK Warta
2003 Thomas Buza, BTK Warta
2004 Thomas Buza, BTK Warta
2005 Robert Nilsson, BTK Warta
2006 Erik Tamm, BTK Warta
2007 Kalle Relfsson, Mölndals BTK
2008 Erik Åhman, BTK Linné
2009 Andreas Johansson, BTK Linne
2010 Erik Åhman, BTK Warta
2011 Andreas Johansson, BTK Linné
2012 Kim Nylander, BTK Warta
2013 Kalle Relfsson, Mölndals BTK
2014 Marcus Johansson, BTK Linné
2015 Marcus Johansson, Kristinehamns BTF
2016 Oscar Adamsson, Askims BTK
2017 Oscar Adamsson, Askims BTK
2018 Oscar Adamsson, Askims BTK

Herrar 20 (DM 1995-18)

1995 Tobias Jägerholt, Mölndals BTK
1996 Johan Bergius, BTK Linné 
1997 Jamie Lindqvist, BTK Linné 
1998 Robert Nilsson, Mölndals BTK
1999 Robert Nilsson, Mölndals BTK
2000 Erik Tamm, BTK Warta
2001 Erik Tamm, BTK Warta
2002 Tony Hilmersson, IK Hålta
2003 Christian Dellstrand, Lerums BTS
2004 Erik Tamm, BTK Warta
2005 Ted Sundström, Askims BTK
2006 Kalle Relfsson, Mölndals BTK
2007 Kalle Relfsson, Mölndals BTK
2008 Kalle Relfsson, Mölndals BTK
2009 Kalle Relfsson, Mölndals BTK
2010 Carl-Ahlander Johansson, BTK Linné
2011 Emil Jangvik, BTK Warta
2012 Nisse Lundberg, BTK Linné
2013 Viktor Alm, BTK Linné
2014 Artur Blidberg, BTK Linné
2015 Linus Strömberg, Partille PK
2016 Noah Steiff, BTK Linné
2017 Bruno Nettarp, BTK Linné
2018 Johannes Klang, Askims BTK

Herrjuniorer 17 (DM 1939-18)

1939 Hans Storm, IF Nordenhov
1940
Sigge Berntsson, Västra Frölunda IF
1941 K. E. Pettersson, Salongens BTK
1942 K. E. Pettersson, Salongens BTK
1943 Harry Olsson, Färjenäs IF
1944 Kurt Gustavsson, Lindholmens BTK
1945 Arne Lindqvist, Göteborgs FF
1946 Bo Andersson, IF Nordenhov
1947 Bengt Frisk, Lundby 
1948 Bengt Berntsson, Lindholmen 
1949 K. Lundgren, Nordenhov 
1950 A. Tärnström, Nordenhov
1951 Agne Simonsson, Utbynås
1952 Roy Olsson, Mölndal
1953 Sterner Magnusson, Arcus
1954 Åke Edberg, Mölndal
1955 Bo Thorinsson, IF Ifo
1956 Åke Edberg, IF Ifo
(Runner up: Roy Simonsson, SKF:s BTK)
1957 Ove Nilsson, Verdandi SK
1958 Kennet Ander, BTK Linné
1959 Karl O. Johansson, BTK Linné 
1960 Kent Johansson, BTK Linné
1961 Kent Johansson, BTK Linné 
1962 Bo Hjalmarsson, Mölndals BTK
1963 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné
1964 Dennis Pettersson, BTK Linné 
1965 Mikael Svensson, BTK Linné
1966 Mikael Svensson, BTK Linné
1967 Stig-Göran Carlsson, BTK Linné 
1968 Benny Lundberg, BTK Linné 
1969 Kjell Hellström, BTK Linné 
1970 Kjell Hellström, BTK Linné 
1971 Kjell Hellström, BTK Linné 
1972 Åke Grönlund, Mölndals BTK
1973 Åke Grönlund, Mölndals BTK
1974 Åke Grönlund, Mölndals BTK
1975 Björn Andersson, Mölndals BTK
1976 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1977 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1978 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1979 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1980 Erik Lindh, Mölndals BTK
1981 Erik Lindh, Mölndals BTK
1982 Martin Larsson, BTK Linné
1983 Håkan Jägerholt, Kungälvs BTK
1984 Jan Ahlqvist, IF Warta
1985 Jan Ahlquist, IF Warta
1986 Henrik Pettersson, Mölndals BTK
1987 Gert Magnusson, Partille IF
1988 Mattias Andersson, BTK Linné 
1989 Andreas Johansson, Mölndals BTK
1990 Tobias Jägerholt, BTK Linné 
1991 Henrik Eriksson, Mölndals BTK
1992 Andreas Blom, Mölndals BTK
1993 John Celik, IF Linné
1994 Peter Bodin, Partille PK
1995 Johan Bergius, BTK Linné 
1996 Johan Bergius, BTK Linné 
1997 Henrik Olsson, BTK Linné 
1998 Robert Nilsson, Mölndals BTK
1999 Robert Nilsson, Mölndals BTK
2000 Erik Tamm, BTK Warta 
2001 Erik Tamm, BTK Warta
2002 Samuel Norling, Askims BTK
2003 Henrik Lundholm, Kungälvs BTK
2004 Christopper Dellstrand, Askims BTK
2005 Kalle Relfsson, Mölndals BTK
2006 Kalle Relfsson, Mölndals BTK
2007 Andreas Kvist, Askims BTK
2008 Andreas Kvist, Askims BTK
2009 Emil Jangvik, Askims BTK
2010 Emil Jangvik, Askims BTK
2011 Viktor Alm, BTK Linné
2012 Henrik Magnusson, Askims BTK
2013 Viktor Alm, BTK Linné
2014 Linus Strömberg, Partille PK
2015 Linus Strömberg, Partille PK
2016 Arvid Lorén, BTK Linné
2017 Bruno Nettarp, BTK Linné
2018 Viktor Tellander, Askims BTK

Pojkar 15 (DM 1962-18)

1962 Dennis Pettersson, BTK Linné 
1963 Dennis Pettersson, BTK Linné 
1964 Mikael Svensson, BTK Linné 
1965 Gunnar Wikström, IK Wasahof
1966 Dan Glemberg, IS Örnen
1967 Bengt Olsson, Mölndals BTK
1968 Kjell Hellström, BTK Linné 
1969 Kjell Hellström, BTK Linné 
1970 Stefan Johansson, BTK Linné 
1971 Åke Grönlund, Mölndals BTK
1972 Åke Liljegren, Mölndals BTK
1973 Björn Andersson, Mölndals BTK
1974 Björn Andersson, Mölndals BTK
1975 Björn Andersson, Mölndals BTK
1976 Göran Sigmark, BTK Linné 
1977 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1978 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1979 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1980 Håkan Jägerholt, Kungälvs BTK
1981 Håkan Jägerholt, Kungälvs BTK
1982 Anders Olausson, Lerums IS
1983 Jan Ahlquist, IF Warta
1984 Anders Johansson, Sjövalla BTK
1985 Mattias Andersson, Gamla Ullevi BTK
1986 Stefan Strömberg, Gamla Ullevi BTK
1987 Anders Ödman, IFK Hindås
1988 Tobias Jägerholt, Kungälvs BTK
1989 Tobias Jägerholt, Kungälvs BTK
1990 Tobias Jägerholt, BTK Linné 
1991 John Celik, BTK Linné
1992 John Celik, BTK Linné 
1993 Hoa Tuong, Gunnilse IS
1994 Robert Nilsson, Mölndals BTK
1995 Michael Sätterberg, Partille PK
1996 Andreas Nicoletti, Mölndals BTK
1997 Cyprian Asamoah, BTK Linné 
1998 Christian Dellstrand, Partille PK
1999 Erik Tamm, Råda-Hindås BTK
2000 Christoffer Dellstrand, Partille PK
2001 Jonas Magnusson, Askims BTK
2002 Christoffer Dellstrand, Partille PK
2003 Ted Sundström, Askims BTK
2004 Kalle Relfsson, Mölndals BTK
2005 Linus Brännström, BTK Linné
2006 Emil Pettersson, Lekstorps IF
2007 Sebastian Johansson, Kungälvs BTK
2008 Emil Jangvik, Askims BTK
2009 Carl Ahlander-Johansson, BTK Linné
2010 Carl Ahlander-Johansson, BTK Linné
2011 Viktor Alm, BTK Linné
2012 Simon Söderlund, BTK Warta
2013 Jakob Nordqvist, BTK Linné
2014 Oscar Adamsson, Askims BTK
2015 Tim Cornelius, BTK Linné
2016 Noah Steiff, BTK Linné
2017 Oskar Hedlund, Askims BTK
2018 Johannes Klang, Askims BTK

Pojkar 14 (DM 1995-97, 2005-18)

1995 Andreas Nicoletti, Mölndals BTK
1996 Kristoffer Ziegler, Kungälvs BTK
1997 Christian Dellstrand, Partille PK
                         -
2005 Andreas Kvist, Askims BTK
2006 Kristoffer Lundin, BTK Linné
2007 Emil Jangvik, Askims BTK
2008 Anders Eriksson, RådåHindås BTK
2009 Carl Ahlander-Johansson, BTK Linné
2010 Carl-Ahlander-Johansson, BTK Linné
2011 Christian Gustavsson, Askims BTK
2012 Linus Strömberg, Partille PK
2013 Tim Cornelius, Backa BTK
2014 Artur Blidberg, BTK Linné
2015 Bruno Nettarp, BTK Linné
2016 Noah Steiff, BTK Linné
2017 Carl Sahle, BTK Linné
2018 Spelades ej

Pojkar 13 (DM 1974-04, 2017-18)

1974 Göran Sigmark, BTK Linné 
1975 Putte Andersson, Mölndals BTK
1976 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1977 Erik Lindh, Kungälvs BTK
1978 Martin Larsson, Furuhälls BTK
1979 Håkan Jägerholt, Kungälvs BTK
1980 Anders Malmqvist, Kungälvs BTK
1981 Jan Ahlqvist, Gunnilse IS
1982 Christian Johansson, Mölndals BTK
1983 Mattias Caporicci, BTK Linné
1984 Richard Grahn, Partille IF
1985 Richard Grahn, Partille IF
1986 Peter Cordes, BTK Linné 
1987 Jonny Sallander, Kungälvs BTK
1988 Tobias Jägerholt, Kungälvs BTK
1989 Robert Bergh Kungälvs BTK
1990 John Celik Kungälvs BTK
1991 Pontus Kristensson, Askim BTK
1992 Anders Holmgren, Partille PK
1993 Tomas Heed, Askims PK
1994 Tomas Heed, Askims PK
1995 Kristoffer Ziegler, Kungälvs BTK
1996 Christian Dellstrand, Partille PK
1997 Christian Dellstrand, Partille PK
1998 Haris Buhic, Mölndals BTK
1999 Jonas Magnusson, Askims BTK
2000 Christoffer Dellstrand, Partille PK
2001 Christoffer Dellstrand, Partille PK
2002 Henrik Lundholm, Kungälvs BTK
2003 Ted Sundström, Askims BTK
2004 Andreas Kvist, Askims BTK
                            -
2017 Leonardo Fioriniello, Askims BTK
2018 Axel Edfalk, Partille BTK

Pojkar 12 (DM 1995-97, 2005-16)

1995 Robert Nilsson, Mölndals BTK
1996 Christian Dellstrand, Partille PK
1997 Samuel Norling, Askims BTK
                        -
2005 Kristoffer Lundin, Partille PK
2006 Gustaf Bergsten, BTK Linné
2007 Maximilian Mangelius, BTK Linné
2008 Anders Eriksson, RådåHindås BTK
2009 Felix Bengtsson, Lindome BTK
2010 Felix Bengtsson, Lindome BTK
2011 Tim Cornelius, Mölndals BTK
2012 Viktor Asp, Lindome BTK
2013 Erik Wahlgren, BTK Linné
2014 Leo Wang, Mölndals BTK
2015 Carl Sahle, BTK Linné
2016 Carl Wallerstedt, Askims BTK

Damer (DM 1947-18)

1947 Evy Hagelqvist, Nordenhov
1948 Asta Andersson, Nordenhov 
1949 Gerd Kristiansson, Nordenhov 
1950 Gerd Kristiansson, Nordenhov 
1951 Märta Edsman, Nordenhov 
1952 Gerd Kristiansson, SKF
(Runner up: Gerd Eriksson, Nordenhov)
1953 Gerd Kristiansson, Falkenhof
(Runner up: Märta Edsman, Nordenhov)
1954 Gerd Kristiansson, Falkenhof
(Runner up: Märta Edsman, Falkenhof)
1955 Gerd Kristiansson, Falkenhofs IF
(Märta Edsman, Falkenhofs IF)
1956 Gerd Kristiansson, Falkenhofs IF
(Runner up: Gerd Olsson, Falkenhofs IF)
1957 Gerd Jonsson, Falkenhofs IF
(Runner up: Gerd Olsson, Falkenhofs IF)
1958 Gerd Olsson, Falkenhofs IF
(Runner up: Märta Edsman, Falkenhofs IF)
1959 Birgitta Thorinsson, IF Ifo
1960 Inga Lindén, IF Ifo
1961 Birgitta Tegner, SKF:s BTK
1962 Britta Imfeldt, Göteborgs Akademiska IF
1963 Birgitta Thorinsson, Mölndals BTK
1964 Ann-Lis Svantesson, Knippla IK
1965 Eva Johansson, Mölndals BTK
1966 Eva Johansson, Mölndals BTK
1967 Ann-Lis Svantesson, Mölndals BTK
1968 Ann-Lis Svantesson, Mölndals BTK
1969 Ann-Lis Svantesson, Mölndals BTK
1970 Ann-Lis Holmberg, Mölndals BTK
1971 Ann-Lis Holmberg, Mölndals BTK
1972 Karin Johansson, Mölndals BTK
1973 Ann-Lis Holmberg, Mölndals BTK
1974 Ann-Lis Holmberg, Mölndals BTK
1975 Kia Sigge, Mölndals BTK
1976 Kia Sigge, Mölndals BTK
1977 Kia Sigge, Mölndals BTK
1978 Annika Johansson, BTK Linné 
1979 Annika Johansson, BTK Linné 
1980 Menni Weizades, Mölndals BTK
1981 Pia Eliasson, Mölndals BTK
1982 Pia Eliasson, Mölndals BTK
1983 Menni Weizades, Mölndals BTK
1984 Susanne Dahl, Mölndals BTK
1985 Pia Eliasson, Mölndals BTK
1986 Susanne Dahl, Mölndals BTK
1987 Marie Svensson, Mölndals BTK
1988 Gunnel Borgström, Mölndals BTK
1989 Gunnel Borgström, Mölndals BTK
1990 Malin Lund, Mölndals BTK
1991 Malin Lund, Mölndals BTK
1992 Malin Lund, Mölndals BTK
1993 Malin Lund, Mölndals BTK
1994 Malin Nylin, Mölndals BTK
1995 Malin Lund, Mölndals BTK
1996 Lotta Turegård, Partille PK
1997 Lotta Tyregård, Partille PK
1998 Ingrid Bogren, BTK Linné 
1999 Frida Johansson, Lindome BTK
2000 Helena Johansson, BTK Linné
2001 Malin Lindmark, Lindome BTK
2002 Darija Grujic, Lindome BTK
2003 Helena Johansson, BTK Linné
2004 Helena Johansson, BTK Linné
2005 Elaine Frank, Lindome BTK
2006 Helena Johansson, BTK Linné
2007 Helena Johansson, BTK Linné
2008 Helena Johansson, BTK Linné
2009 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2010 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2011 Charlotta Larsson, BTK Linné
2012 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2013 Emma Sjögren, Lekstorps IF
2014 Anna-Carin Ahlquist, BTK Linné
2015 Charlotta Larsson, BTK Linné
2016 Matilda Hansson, Lekstorps IF
2017 Charlotta Larsson, BTK Linné
2018 Hannah Hansson, Lekstorps IF

Damer 20 (DM 1995-18)

1995 Karin Svensson, Partille PK
1996 Lotta Turegård, Partille PK
1997 Ida Thornbjörnström, Partille PK
1998 Lotta Benjegård, BTK Linné
1999 Lotta Benjegård, BTK Linné
2000 Lotta Benjegård, BTK Linné
2001 Lotta Benjegård, BTK Linné
2002 Darija Grujic, Lindome BTK
2003 Hanna Bergström, Lindome BTK
2004 Charlotta Larsson, BTK Linné
2005 Charlotta Larsson, BTK Linné
2006 Sara Staberg, Kungälvs BTK
2007 Jennifer Nordqvist, Partille PK
2008 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2009 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2010 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2011 Emma Sjögren, Lekstorps IF
2012 Emma Sjögren, Lekstorps IF
2013 Uppgift saknas
2014 Julia Löfgren, BTK Linné
2015 Sandra Lunman, Lindome BTK
2016 Hanna Ragnarsson, BTK Linné 
2017 Spelades ej
2018 Astrid Bötcher Hansson Mölndals BTK 

Damjuniorer 17 (DM 1949-18)

1949 Gerd Kristiansson, Nordenhov 
1950 Spelades ej
1951 Spelades ej
1952 Spelades ej
1953 Margaret Knapp, Nordenhov
1954 Spelades ej
1955 Spelades ej
1956 Birgitta Thorinsson, IF Ifo
(Runner up: Ragnhild Berner, BTK Ferno)
1957 Birgitta Thorinsson, IF Ifo
1958 Birgitta Thorinsson, IF Ifo
1959 Birgitta Thorinsson, IF Ifo
1960 Birgitta Thorinsson, SKF:s BTK
1961 Kerstin Hilmertz, IF Ifo
1962 Kerstin Hilmertz, IF Ifo
1963 Ann-Lis Svantesson, Knippla IK
1964 Ann-Lis Svantesson, Knippla IK
1965 Ann-Lis Svantesson, Knippla IK
1966 Inga-Lill Sjösten, IF Ifo
1967 Inga-Lill Sjösten, IF Ifo
1968 Lisbeth Andersson, Mölndals BTK
1969 Lisbeth Andersson, Mölndals BTK
1970 Elisabeth Mellgren, IF Ifo
1971 Agneta Cormin, IF Ifo
1972 Karin Johansson, Mölndals BTK
1973 Kia Sigge, Mölndals BTK
1974 Kia Sigge, Mölndals BTK
1975 Annelie Rehnberg, Mölndals BTK
1976 Annika Johansson, BTK Linné 
1977 Anita Jonsson, Mölndals BTK
1978 Anita Jonsson, Mölndals BTK
1979 Menni Weizades, Mölndals BTK
1980 Pia Eliasson, Mölndals BTK
1981 Pia Eliasson, Mölndals BTK
1982 Pia Eliasson, Mölndals BTK
1983 Susanne Eriksson, Banda BTK
1984 Malin Lund, Partille IF
1985 Louisa Hallner, BTK Linné 
1986 Malin Lund, BTK Linné 
1987 Malin Lund, BTK Linné 
1988 Malin Nylin, Mölndals BTK
1989 Malin Nylin, Mölndals BTK
1990 Maria Nätterdahl, Mölndals BTS
1991 Linda Arvidsson, Mölndals BTK
1992 Birgitta Alvelid, Mölndals BTK
1993 Karin Svensson, Partille PK
1994 Susanne Holmgren, Partille PK
1995 Camilla Trané, Rådå-Hindås BTK
1996 Lotta Turegård, Partille PK
1997 Janna Husari, Partille PK
1998 Annika Unger, Partille PK
1999 Frida Johansson, Lindome BTK
2000 Darija Grujic, Lindome BTK
2001 Darija Grujic, Lindome BTK
2002 Malin Lindmark, Lindome BTK
2003 Darija Grujic, Lindome BTK
2004 Madeleine Roes, Askims BTK
2005 Beata Assarsson, Mölndals BTK
2006 Thanh Hellqvist, Partille PK
2007 Jessica Stensby, Mölndals BTK
2008 Jessica Stensby, Askims BTK
2009 Jessica Stensby, Askims BTK
2010 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2011 Emma Sjögren, Lekstorps IF
2012 Alice Eriksson, Lindome BTK
2013 Elin Karlsson, Lekstorps IF
2014 Hanna Ragnarsson, BTK Linné
2015 Sandra Lunman, Lindome BTK
2016 Alva Mentor, BTK Linné
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej

Flickor 15 (DM 1962-18)

1962 Bonita Andersson, IF Tornet
1963 Ann-Lis Svantesson, Knippla IK
1964 Madeleine Skärström, IF Tornet
1965 Inga-Lill Sjösten, IF Ifo
1966 Spelades ej
1967 Lisbeth Andersson, Mölndals BTK
1968 Britt-Marie Westberg, Mölndals BTK
1969 Elisabeth Mellgren, IF Ifo
1970 Lena Gunnarsson, Mölndals BTK
1971 Susanne Elvin, Mölndals BTK
1972 Susanne Elvin, Mölndals BTK
1973 Britt-Marie Törngren, BTK Linné 
1974 Helena Gellerman, BTK Linné
1975 Eva Noaksson, Mölndals BTK
1976 Annika Johansson, BTK Linné 
1977 Anita Jonsson, Mölndals BTK
1978 Menni Weizades, Mölndals BTK
1979 Menni Weizades, Mölndals BTK
1980 Pia Eliasson, Mölndals BTK
1981 Louisa Hallner, Gamla Ullevi BTK
1982 Marie Lundgren, Gamla Ullevi BTK
1983 Louisa Hallner, Gamla Ullevi BTK
1984 Malin Lund, Partille IF
1985 Malin Lund, BTK Linné 
1986 Ulrika Thuresson, Partille IF
1987 Maria Nätterdahl, Banda BTK
1988 Malin Nylin, Mölndals BTK
1989 Maria Nätterdahl, Mölndals BTS
1990 Birgitta Alvelid, Mölndals BTK
1991 Karin Svensson, Partille BTK
1992 Susanne Holmgren, Partille PK
1993 Camilla Trané, Rådå-Hindås BTK
1994 Helena Myrberg, Partille PK
1995 Annika Unger, Partille PK
1996 Ling Tuong, BTK Linné 
1997 Annika Unger, Partille PK
1998 Annika Unger, Partille PK
1999 Darija Grujic, Mölndals BTK
2000 Darija Grujic, Mölndals BTK
2001 Malin Lindmark, Lindome BTK
2002 Madeleine Roes, Askims BTK
2003 Afrodite Useini, Rudalens IF
2004 Afrodite Useini, Rudalens IF
2005 Thanh Hellqvist, Partille PK
2006 Jennifer Nordqvist, Partille BTK
2007 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2008 Emma Sjögren, Lekstorsp IF
2009 Karin Lomander, Varbergs BTK
2010 Erica Bredberg, Askims BTK
2011 Elsa Kindgren, Torslanda IK
2012 Emma Lunman, Lindome BTK
2013 Emma Lunman, Lindome BTK
2014 Julia Löfgren, BTK Linné
2015 Alva Mentor, BTK Linné
2016 Matilda Hansson, Lekstorps IF
2017 Matilda Hansson, Lekstorps IF
2018 Moa Andersson, Askims BTK

Flickor 14 (DM 1995-97, 2005-18)

1995 Janna Husari, Partille PK
1996 Annika Unger, Partille PK
1997 Annika Unger, Partille PK
                       -
2005 Jennifer Nordqvist, Partille PK
2006 Karin Lundin, Kungälvs BTK
2007 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2008 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2009 Erica Bredberg, Askims BTK
2010 Josephine Besker, Partille PK
2011 Sandra Lunman, Lindome BTK
2012 Emma Lunman, Lindome BTK
2013 Emma Lunman, Lindome BTK
2014 Julia Löfgren, BTK Linné
2015 Astrid Hansson, Rudalens IF
2016 Matilda Hansson, Lekstorps IF
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej

Flickor 13 (DM 1976-04, 2017-18)

1976 Menni Weizades, Mölndals BTK
1977 Menni Weizades, Mölndals BTK
1978 Kristina Bergkvist, Mölndals BTK
1979 Kristina Bergkvist, Mölndals BTK
1980 Anna-Carin Lindberg, Lerums IS
1981 Louisa Hallner, Gamla Ullevi BTK
1982 Malin Lund, Partille IF
1983 Malin Lund, Partille IF
1984 Jessica Djerf, Partille IF
1985 Maria Nätterdahl, Bohus IF
1986 Maria Nätterdahl, Mölndals BTK
1987 Maria Nätterdahl, Banda BTK
1988 Birgitta Alvelid, Mölndals BTK
1989 Karin Svensson, Mölndals BTS
1990 Lotta Hjalmarsson, Mölndals BTS
1991 Sofia Frölander, Rådå Hindås BTK
1992 Camilla Trané, Rådå Hindås BTK
1993 Lena Nyström, Partille PK
1994 Emma Wolter, BTK Linné 
1995 Kajsa Edebjörk, Lindome BTK
1996 Annika Unger, Partille PK
1997 Emma Mattsson, Lindome BTK
1998 Darija Grujic, Mölndals BTK
1999 Monica Olofsson, Partille PK
2000 Madeleine Roes, Askims BTK
2001 Madeleine Roes, Askims BTK
2002 Gabriella Arsén, Partille PK
2003 Afrodite Useine, Rudalens IF
2004 Karin Lundin, Hålta IK
                         -
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej

Flickor 12 (DM 1995-97, 2005-16)

1995 Annika Unger, Partille PK
1996 Emma Mattsson, Lindome BTK
1997 Darija Grujic, Mölndals BTK
                      -
2005 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2006 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2007 Sara Stensholm, Lekstorps IF
2008 Josephine Besker, Partille PK
2009 Sandra Lunman, Lindome BTK
2010 Elsa Kindgren, Torslanda IK
2011 Sandra Lunman, Lindome BTK
2012 Alice Svensson, Rudalens IF
2013 Rebecca Muskantor, BTK Linné
2014 Matilda Hansson, Partille PK
2015 Matilda Hansson, Partille PK
2016 Stina Götsten, Lekstorps IF

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 16:22
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info