Hoppa till sidans innehåll

Småland (1940-18)


Distriktsmästare i singel

Herrar (DM 1940, 1947-00, 2006-18)

1940 I. Andersson, Värnamo 
1941 Uppgift saknas
1942 Uppgift saknas
1943 Uppgift saknas
1944 Uppgift saknas
1945 Uppgift saknas
1946 Uppgift saknas
1947 Göte Karlsson, Rumlaborg
1948 A. Wallertz, Tranås
1949 K. A. Alexandersson, Huskvarna 
1950 Roy Gustavsson, Huskvarna
1951 K. A. Alexandersson, Huskvarna
1952 Uno Gren, Rumlaborg
(Runner up: Börje Sahlstedt, Tranås)
1953 Börje Sahlstedt, Tranås
(Runner up: Olle Gustner, Tranås)
1954 Hans Petersson, Rumlaborg
(Runner up: J. O. Gratte, Arsenal)
1955 Tage Flisberg, Tranås BTK
(Runner up: Hans Petersson, Rumlaborgs BTK)
1956 Kurt Gustafsson, Rumlaborgs BTK
(Runner up: Hans Peterson, Rumlaborgs BTK)
1957 L. E. Johansson, Nybro BTK
(Runner up: Hans Peterson, Rumlaborgs BTK)
1958 Hans Petersson, Rumlaborgs BTK
(Runner up: Bo Söderling, Vetlanda BTK)
1959 Bo Söderling, Vetlanda BTK
1960 Kenneth Sandh, BTK Clipper
1961 Lars-Håkan Carlsson, BTK Clipper 
1962 Hans Weltenius, Rumlaborgs BTK
1963 Conny Aronsson, Kalmar BTK
1964 Bengt Andersson, BTK Clipper
1965 Lennart Magnusson, Kalmar BTK
1966 Ulf Gustavsson, BTK Frej
1967 Per Wärn, Huskvarna Södra IS
1968 Lennart Magnusson, Kalmar BTK
1969 Ulf Gustavsson, BTK Frej
1970 Ulf Gustavsson, BTK Frej
1971 Björn Neidert, BTK Frej
1972 Anders Nyblom. Kalmar BTK
1973 Carl-Johan Bernhardt, Kalmar BTK
1974 Carl-Johan Bernhardt, Kalmar BTK
1975 Anders Nyblom, Rockneby BTK
1976 Gösta Bergdahl, Kalmar BTK
1977 Ulf Gustavsson, BTK Frej
1978 Ulf Gustavsson, BTK Frej
1979 Dan Ottosson, BTK Frej
1980 Lennart Magnusson, Kalmar BTK
1981 Dan Ottosson, BTK Frej
1982 Niklas Swalling, BTK Frej
1983 Bo Lindmark, BTK Frej
1984 Bo Lindmark, BTK Frej
1985 Dan Ottosson, BTK Frej
1986 Niclas Swalling, Kalmar BTK 
1987 Dan Ottosson, BTK Enig
1988 Johan Carlsson, Dänningelanda BTK
1989 Dan Ottosson, BTK Enig
1990 Tommy Johansson, Kalmar BTK
1991 Thomas Nilsson, Kalmar BTK
1992 Tommy Johansson, Kalmar BTK
1993 Andreas Johansson, Kalmar BTK
1994 Tomas Nilsson, BTK Frej
1995 Magnus Wahlgren, Kalmar BTK
1996 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK
1997 Magnus Wahlgren, Kalmar BTK
1998 Daniel Persson, KFUM Jönköping
1999 Henrik Rosvall, Kalmar BTK
2000 Mårten Stenberg, Kalmar BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Johan Nicklasson, Lessebo BTK
2007 Andreas Törnqvist, Växjö PK
2008 Anton Åkesson, Växjö PK
2009 Johan Gerell, Lessebo BTK
2010 Johan Gerell, Lessebo BTK
2011 Simon Nilsson, Dänningelanda BTK
2012 Henrik Johansson, Växjö PK
2013 Alexander Lundh, BTK Frej
2014 Hannes Thörn, Vetlanda BTK
2015 Fredrik Cöster, BTK Enig 
2016 Simon Nilsson, BTK Frej
2017 Uppgift saknas
2018 Hannes Thörn, Vetlanda BTK

Herrar 20 (DM 1995-00, 2006-18)

1995 Daniel Persson, KFUM Jönköping
1996 Magnus Pettersson, BTK Frej
1997 Anders Nelenius, BTK Frej
1998 Henrik Rosvall, Kalmar BTK
1999 Henrik Rosvall, Kalmar BTK
2000 Erik Norgren, Växjö BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Joachim Bachstätter, Växjö PK
2007 Anton Åkesson, Växjö PK
2008 Uppgift saknas
2009 Fredrik Cöster, BTK Enig
2010 Henrik Johansson, BTK Frej
2011 Hannes Thörn, Vetlanda BTK
2012 Mattias Lauridsen, BTK Frej
2013 Hannes Thörn, Vetlanda BTK
2014 Linus Svensson, Vetlanda BTK
2015 Daniel Gustafsson, Hultsfreds BTK
2016 Felix Taus, Vaggeryds BTK
2017 Uppgift saknas
2018 Taib Sisic, BTK Frej

Herrjuniorer 17 (DM 1947-00, 2006-18)

1947 Arne Johansson, Jönköpings Södra
1948 H. Wennerberg, Kalmar
1949 Roy Gustavsson, Huskvarna 
1950 H. Wennerberg, Kalmar 
1951 Kurt Gustafsson, Vetlanda
1952 Hans Petersson, Rumlaborg
1953 Kurt Gustafsson, Vetlanda
1954 Hans Petersson, Rumlaborg
1955 Lars Johansson, KFUM Huskvarna
1956 Hans Fredén, Vimmerby IF
(Runner up: Anders Dahl, Huskvarna Södra)
1957 Hans Fredén, Vimmerby IF
1958 Kenneth Sand, BTK Clipper
1959 Bengt Andersson, BTK Clipper
1960 Leif Sundfors, Landeryds GoIF
1961 Gunnar Hult, Huskvarna Södra IF
1962 Gunnar Hult, Huskvarna Södra IS
1963 Jan Nilsson, IFK Borgholm
1964 Olle Danielsson, Kalmar BTK
1965 Ulf Gustavsson, BTK Frej
1966 Jan Johansson, Rumlaborgs BTK
1967 Krister Olsson, BTK Clipper
1968 Per-Folke Johansson, BTK Frej
1969 Per Andersson, Rumlaborgs BTK
1970 Ulf Bjärklid, Kalmar BTK
1971 Anders Nyblom, Kalmar BTK
1972 Göran Gustavsson, Resmo IF
1973 Stefan Sandberg, Mariebo IK
1974 Stefan Sandberg, Mariebo IK
1975 Mats Larsson, BTK Frej
1976 Dan Ottosson, BTK Frej
1977 Johan Johansson, BTK Frej
1978 Niklas Swalling, Kalmar BTK
1979 Tommy Mårdberg, Rumlaborgs BTK
1980 Niklas Swalling, Kalmar BTK
1981 Niklas Swalling, Kalmar BTK
1982 Michael Anehill, KFUM Jönköping
1983 Göran Wranå, BTK Frej
1984 Göran Wranå, BTK Frej
1985 Niklas Ekerstad, Hultsfreds BTK
1986 Anders Johansson, BTK Frej 
1987 Anders Johansson, BTK Frej
1988 Bengt Gunnarsson, Vetlanda BTK
1989 Lavinel Zurka, KFUM Jönköping
1990 Henrik Gustavsson, Kalmar BTK
1991 Magnus Wahlgren, Kalmar BTK
1992 Ulf Gummesson, BTK Enig
1993 Olof Röhlander, KFUM Jönköping
1994 Magnus Pettersson, BTK Frej
1995 Christian Johansson, Kalmar BTK
1996 Daniel Milovanov, KFUM Jönköping
1997 Markus Karimi, Kalmar BTK
1998 Erik Norgren, BTK Frej 
1999 Erik Norgren, Växjö BTK
2000 Erik Norgren, Växjö BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Joachim Bachstätter, Växjö PK
2007 Jesper Hjelmer, BTK Frej
2008 Uppgift saknas
2009 Damir Habul, BTK Frej
2010 Mattias Lauridsen, BTK Frej
2011 Hannes Thörn, Vetlanda BTK
2012 Jacob Bringeland, Kalmar BTK
2013 Anton Hovstam, Kalmar BTK
2014 Anton Johansson, Tabergs SK
2015 Daniel Gustafsson, Hultsfreds BTK
2016 Hannes Svensson Gummesson, BTK Frej
2017 Theodor Fröding, KFUM Jönköping IA
2018 Alfred Kinhult, Ljungby BTK

Pojkar 15 (DM 1962-00, 2006-18)

1962 Olle Danielsson, IFK Borgholm
1963 Jan Johansson, Huskvarna Södra IS
1964 Ola Henriksson, Huskvarna Södra IS
1965 Ulf Gustavsson, BTK Frej
1966 Roger Alm, Tranås BTK
1967 Lars Nykänen, BTK Clipper
1968 Ulf Bjärklid, Kalmar BTK
1969 Anders Nyblom, Kalmar BTK
1970 Göran Gustavsson, Resmo IF
1971 Ronny Widerberg, Västerviks BTK
1972 Stefan Sandberg, Mariebo IK
1973 Dan Ottosson, BTK Frej
1974 Dan Ottosson, BTK Frej 
1975 Mats Larsson, BTK Frej
1976 Peter Tuvesson, Dänningelanda BTK
1977 Peter Tuvesson, BTK Frej
1978 Niklas Swalling, Kalmar BTK
1979 Niklas Swalling, Kalmar BTK
1980 Michael Anehill, BTK Clipper
1981 Claes Sturesson, Vetlanda BTK
1982 Niklas Ekerstad, Hultsfreds BTK
1983 Göran Wranå, BTK Frej
1984 Johan Carlsson, Dänningelanda BTK
1985 Magnus Pettersson, BTK Frej
1986 Bengt Gunnarsson, Tranås BTK
1987 Henrik Gustavsson, Linsdals IF
1988 Magnus Wahlgren, Kalmar BTK
1989 Magnus Wahlgren, Kalmar BTK
1990 Ulf Gummesson, BTK Frej
1991 Mohammed Dabestani, Huskvarna Södra IS
1992 Mohammed Dabestani, Huskvarna Södra IS
1993 Glenn Eriksson, Kalmar BTK
1994 Anders Nelenius, BTK Frej
1995 Viktor Arvidsson, BTK Frej
1996 Markus Johansson, Kalmar BTK
1997 Erik Norgren, BTK Frej
1998 Andreas Milovanov, KFUM Jönköping
1999 Erik Norgren, Växjö BTK
2000 Johan Gerell, Tävelsås BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Fredrik Cöster, BTK Enig
2007 Damir Habul, BTK Frej
2008 Uppgift saknas
2009 Adrian Thörn, Vetlanda BTK
2010 Mattias Lauridsen, BTK Frej
2011 Anton Hovstam, Kalmar BTK
2012 Simon He Voong, BTK Arsenal
2013 Daniel Gustafsson, Hultsfreds BTK
2014 Joel Sundell, KFUM Jönköping IA
2015 Dennis Svensson, Tranås BTK
2016 Alfred Kinhult, Ljungby BTK
2017 Charlie Widing, KFUM Jönköping IA
2018 Emil Georgsson, Långemåla BTK

Pojkar 14 (DM 1995-97, 2013-18)

1995 Erik Sörsjö, KFUM Jönköping 
1996 Erik Norgren, BTK Frej
1997 Erik Norgren, BTK Frej
                       -
2005 Uppgift saknas
2006 Uppgift saknas
2007 Uppgift saknas
2008 Uppgift saknas
2009 Uppgift saknas
2010 Uppgift saknas
2011 Uppgift saknas
2012 Uppgift saknas
2013 Hannes Svensson Gummesson, BTK Frej
2014 Theodor Stolper-Fröding, KFUM Jönköping IA
2015 Jacob Hempel, BTK Clipper 
2016 Alfred Kinhult, Ljungby BTK
2017 Charlie Widing, KFUM Jönköping IA
2018 Adam Skobe, Tranås BTK

Pojkar 13 (DM 1974-00, 2017-18)

1974 Peter Hellgren, Rockneby BTK
1975 Tord Cedell, Rockneby BTK
1976 Niklas Swalling, Kalmar BTK
1977 Niklas Swalling, Kalmar BTK
1978 Michael Anehill, BTK Clipper
1979 Niklas Nyqvist, Ljungby BTK
1980 Niklas Nyqvist, Ljungby BTK
1981 Göran Wranå, BTK Frej 
1982 Niklas Ekerstad, Hultsfreds BTK
1983 Magnus Pettersson, BTK Frej
1984 Bengt Gunnarsson, BTK Final
1985 Tobias Andersson, Bergkvara AIF
1986 Henrik Elofsson, Vimmerby IOGT/NTO
1987 Henrik Gustavsson, Linsdals IF
1988 Joakim Paulsson, Oskarshamns BTK
1989 Dick Nyström, Bergkvara AIF
1990 John Nyström, Bergkvara AIF
1991 Klas Claeson, BTK Frej
1992 Anders Nelenius, BTK Frej
1993 Marcus Johansson, Kalmar BTK
1994 John Gunnarsson, BTK Frej
1995 Kristoffer Berglund, BTK Enig
1996 Erik Norgren, BTK Frej
1997 Johan Thuresson, BTK Frej
1998 Andreas Thuresson, BTK Frej
1999 Lukas Rydén, Dänningelands BTK
2000 Sheng Yu Tang, Oskarshamns BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
                         -
2017 Oliver Engström, BTK Enig
2018 Edvin Arvidsson, BTK Frej

Pojkar 12 (DM 1995-97, 2009-16)

1995 Erik Norgren, BTK Frej
1996 Johan Thuresson, BTK Frej
1997 Andreas Thuresson, BTK Frej
                      -
2005 Uppgift saknas
2006 Uppgift saknas
2007 Uppgift saknas
2008 Uppgift saknas
2009 Johan Gummesson, Dänningelanda BTK
2010 Hannes Branting, Kalmar BTK
2011 Truls Möregårdh, BTK Frej
2012 Gustav Ahrn, Böksholms IF
2013 Victor Holmerin, BTK Enig
2014 Victor Holmerin, BTK Enig
2015 Charlie Widing, KFUM Jönköping IA
2016 Oliver Engström, BTK Enig

Damer (DM 1949-00, 2006-18)

1949 L. -B. Johansson, Jönköping 
1950 Gunnel Jakobsson, Nybro
1951 A. C. Gratte, Arsenal
1952 Kerstin Karlsson, Värnamo
(Runner up: A. C. Gratte, Arsenal)
1953 Kerstin Karlsson, Värnamo
(Runner up: A. C. Gratte, Arsenal)
1954 Lisa Nilsson, Vimmerby
(Runner up: Brita Nilsson, Vimmerby)
1955 Lisa Nilsson, Vimmerby IF
(Runner up: Brita Nilsson, Vimmerby IF)
1956 Lisa Nilsson, Vimmerby IF
(Runner up: Brita Nilsson, Vimmerby IF)
1957 Lisa Nilsson, Vimmerby IF
(Runner up: Brita Nilsson, Vimmerby IF)
1958 Lisa Nilsson, BTK Clipper
(Runner up: B. Andersson, BTK Clipper)
1959 Lisa Nilsson, BTK Clipper
1960 Britt Andersson, BTK Clipper
1961 Ann-Mari Nilsson, Aby BTK
1962 Britt Andersson, BTK Clipper
1963 Britt Andersson, BTK Clipper
1964 Lena Guntsch, Ljungby IF
1965 Lena Guntsch, Ljungby IF
1966 Britt Karlsson, BTK Clipper
1967 Lena Guntsch, Ljungby IF
1968 Annika Guntsch, Ljungby IF
1969 Birgitta Rådberg, Huskvarna Södra IS
1970 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
1971 Birgitta Rådberg, Huskvarna Södra IS
1972 Kerstin Johansson, Huskvarna Södra IS
1973 Kerstin Johansson, Huskvarna Södra IS
1974 Kerstin Johansson, Huskvarna Södra IS
1975 Gunnel Lövdahl, Huskvarna Södra IS
1976 Eva Doverby, Huskvarna Södra IS
1977 Gunnel Lövdahl, Huskvarna Södra IS
1978 Liselott Lindqvist, Nordstjernans BTK
1979 Gunnel Lövdahl, BTK Clipper
1980 Lena Pettersson, Kalmar BTK
1981 Lena Pettersson, Kalmar BTK
1982 Lena Pettersson, Kalmar BTK
1983 Annika Karlsson, Oskarshamns BTK
1984 Mona Fridell, BTK Frej 
1985 Britt-Marie Ivarsson, Kalmar BTK
1986 Sofie Nyström, Vimmerby IOGT/NO
1987 Anna Borg, Bergkvara AIF
1988 Therese Sandberg, Grönskogs IF
1989 Therese Sandberg, Bergkvara AIF 
1990 Therese Sandberg, Bergkvara AIF
1991 Therese Sandberg, Bergkvara AIF
1992 Therese Sandberg, Bergkvara AIF
1993 Anna Borg, Bergkvara AIF
1994 Marie Ivarsson, Bergkvara AIF
1995 Marie Ivarsson, Bergkvara AIF
1996 Malin Johansson, Bergkvara AIF
1997 Anna Borg, Bergkvara AIF
1998 Sandra Svensson, BTK Frej
1999 Sara Rohdin, Bergkvara AIF
2000 Anna Nilsson, Bergkvara AIF
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Anna Berglund, Dänningelanda BTK
2007 Sara Rask, Dänningelanda BTK
2008 Nina Stenviken, BTK Frej
2009 Caroline Olsson, Ljungby BTK
2010 Caroline Olsson, Ljungby BTK
2011 Alexandra Sandhén, Dänningelanda BTK
2012 Spelades ej
2013 Karin Henriksson, Tabergs SK
2014 Alexandra Sandhén, Dänningelanda BTK
2015 Michelle Quach, Oskarshamns BTK
2016 Alma Varga, Bergkvarna BTK
2017 Uppgift saknas
2018 Linn Olsson, BTK Frej

Damer 20 (DM 1995-00, 2006-18)

1995 Sofia Frössberg, KFUM Jönköping
1996 Åsa Andersson, BTK Frej
1997 Katarina Andersson, KFUM Jönköping 
1998 Katarina Andersson, KFUM Jönköping 
1999 Sara Rohdin, Bergkvara AIF
2000 Anna Nilsson, Bergkvara AIF
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Sara Rask, Dänningelanda BTK
2007 Karin Henriksson, Tabergs SK
2008 Uppgift saknas
2009 Caroline Olsson, Ljungby BTK
2010 Michaela Karlsson, Ljungby BTK
2011 Tilda Johansson, BTK Frej
2012 Elina Nilsson, Kalmar BTK
2013 Natalie Siswanto, Tabergs SK
2014 Natalie Siswanto, Tabergs SK
2015 Spelades ej
2016 Alvalie Palmbo, Bergkvara BTK
2017 Uppgift saknas
2018 Linn Olsson, BTK Frej

Damjuniorer 17 (DM 1950-00, 2006-18)

1950 Irma Ljunggren, Jönköping
1951 Vivian Johansson, Arsenal
1952 Spelades ej
1953 Spelades ej
1954 Lisa Nilsson, Vimmerby
1955 Spelades ej
1956 Lena Guntsch, Bolmstad
(Runner up: Svea Nilsson, Vimmerby IF)
1957 Svea Nilsson, Vimmerby IF
1958 Britt Andersson, BTK Clipper
1959 Britt Andersson, BTK Clipper
1960 Britt Andersson, BTK Clipper
1961 Ann-Mari Nilsson, Aby BTK
1962 Ann-Mari Nilsson, Aby BTK
1963 Kajsa Guntsch, Ljungby IF
1964 Kajsa Guntsch, Ljungby IF
1965 Kajsa Guntsch, Ljungby IF
1966 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
1967 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
1968 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
1969 Gunilla Rodin, Ljungby IF 
1970 Ylva Guntsch, Ljungby IF
1971 Gunilla Rodin, Ljungby IF
1972 Eva Lagerström, Kalmar BTK
1973 Eva Doverby, Huskvarna Södra IS
1974 Eva Sandberg, Tranås BTK
1975 Liselott Lindqvist, Nordstjernans BTK
1976 Mona Fridell, Värnamo BTK
1977 Britt-Marie Ivarsson, Kalmar BTK
1978 Britt Marie Ivarsson, Kalmar BTK
1979 Britt-Marie Ivarsson, Kalmar BTK
1980 Kerstin Karlsson, Kalmar BTK
1981 Lena Pettersson, Kalmar BTK
1982 Annika Karlsson, Oskarshamns BTK
1983 Cathrine Engström, Emmaboda IS
1984 Mona Fridell, BTK Frej
1985 Susanne Carlsson, Vissefjärda GoIF
1986 Susanne Carlsson, Vissefjärda GoIF
1987 Helena Carlsson, BTK Frej
1988 Therese Sandberg, Grönskogs IF
1989 Therese Sandberg, Bergkvara IF
1990 Kristina Andersson, Tranås BTK
1991 Kristina Andersson, Tranås BTK
1992 Kristina Andersson, Tranås BTK
1993 Katarina Andersson, KFUM Jönköping
1994 Katarina Andersson, KFUM Jönköping
1995 Hanna Karlsson, BTK Frej
1996 Katarina Andersson, KFUM Jönköping
1997 Katarina Andersson, KFUM Jönköping
1998 Sara Rohdin, Bergkvara AIF
1999 Sara Rohdin, Bergkvara AIF
2000 Cecilia Kyrk, Kalmar BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Karin Henriksson, Tabergs SK
2007 Linn Sandström, BTK Frej
2008 Uppgift saknas
2009 Emmie Danielsson, Dänningelanda BTK
2010 Michaela Karlsson, Ljungby BTK
2011 Martina Qvist, Sandsjöfors SK
2012 Hanna Chau, Ljungby BTK
2013 Hanna Chau, Ljungby BTK
2014 Divya Kara, Tabergs SK
2015 Alma Varga, Bergkvara BTK
2016 Alva Themnér, Bergkvara BTK
2017 Alva Themnér, Bergkvara BTK
2018 Beatrice Bjäremo, Oskarshamns BTK

Flickor 15 (DM 1962-00, 2006-18)

1962 Kajsa Guntsch, Ljungby IF
1963 Kajsa Guntsch, Ljungby IF
1964 Britt Pettersson, Böksholms IF
1965 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
1966 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
1967 Ylva Guntsch, Ljungby IF
1968 Ylva Guntsch, Ljungby IF
1969 Gunilla Rodin, Ljungby IF
1970 Eva Svensson, Kristvalla BTK
1971 Eva Doverby, Huskvarna Södra IS
1972 Lisbeth Karlsson, Tävelsås BTK
1973 Inga-Marie Pettersson, Värnamo BTK
1974 Liselott Lindqvist, Nordstjernans BTK
1975 Liselott Lindqvist, Nordstjernans BTK
1976 Britt-Marie Ivarsson, Runstenens BTK
1977 Britt-Marie Ivarsson, Kalmar BTK
1978 Lena Lundberg, BTK Frej
1979 Monika Karlsson, Dänningelanda BTK
1980 Annika Karlsson, Oskarshamns BTK
1981 Marie Hausenkampf, BTK Frej 
1982 Sofie Nyström, IOGT/NTO Vimmerby
1983 Susanne Eriksson, Ljungby BTK
1984 Almedina Bogilovic, Ljungby BTK
1985 Anna Borg, Bergkvara AIF
1986 Anna Borg, Bergkvara AIF
1987 Anna Borg, Bergkvara AIF
1988 Anna Ohlsson, Linsdals IF
1989 Malin Åhnstrand, Bergkvara AIF
1990 Kristina Andersson, Tranås BTK
1991 Jenny Andersson, Tomelilla AIS
1992 Åsa Andersson, BTK Frej
1993 Sofia Frössberg, KFUM Jönköping
1994 Katarina Andersson, KFUM Jönköping
1995 Katarina Andersson, KFUM Jönköping
1996 Maria Jonsson, Linsdals IF
1997 Sara Rohdin, Dänningelanda BTK
1998 Sara Rohdin, Bergkvara AIF
1999 Anna Karlsson, Kalmar BTK
2000 Filippa Rohdin, Växjö BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Caroline Olsson, Ljungby BTK
2007 Alexandra Sandhén, Tranås BTK
2008 Uppgift saknas
2009 Alexandra Sandhén, Tranås BTK
2010 Tilda Johansson, BTK Frej
2011 Hanna Chau, Ljungby BTK
2012 Hanna Chau, Ljungby BTK
2013 Lisa Mårtensson, Tabergs SK
2014 Ida Ekenberg, Ljungby BTK
2015 Alvalie Palmbo, Bergkvara BTK
2016 Alva Themnér, Bergkvara BTK
2017 Spelades ej
2018 Linn Olsson, BTK Frej

Flickor 14 (DM 1995-97, 2013-18)

1995 Anna Jonsson, Linsdals IF
1996 Sandra Svensson, BTK Frej
1997 Sara Rohdin, Dänningelanda BTK
                       -
2005 Uppgift saknas
2006 Uppgift saknas
2007 Uppgift saknas
2008 Uppgift saknas
2009 Uppgift saknas
2010 Uppgift saknas
2011 Uppgift saknas
2012 Uppgift saknas
2013 Ida Ekenberg, Ljungby BTK
2014 Ida Ekenberg, Ljungby BTK
2015 Alva Themnér, Bergkvara BTK
2016 Nina Johansson Lessebo BTK
2017 Linn Olsson, BTK Frej
2018 Tuva Ronnebring, Lessebo BTK

Flickor 13 (DM 1974-00, 2017-18)

1974 Eva Gustavsson, Resmo IF
1975 Britt-Marie Ivarsson, Runstenens BTK
1976 Eva Åman, Värnamo BTK
1977 Monika Karlsson, Dänningelanda BTK
1978 Marie Johansson, Markaryds BTK
1979 Marie Hausenkampf, BTK Frej 
1980 Anna Romare, BTK Frej
1981 Maria Nilsson, BTK Frej
1982 Rosita Alkroth, BTK Frej
1983 Helena Carlsson, BTK Frej
1984 Susanne Åhnstrand, Bergkvara AIF
1985 Anna Borg, Bergkvara AIF
1986 Johanna Karlsson, Västerviks BTK
1987 Kajsa Svensson, Värnamo BTK
1988 Åsa Svensson, BTK Frej
1989 Maria Rydström, Kalmar AIK
1990 Maria Rydström, Kalmar AIK
1991 Angelica Carlsson, Lessebo BTK
1992 Sofia Frössberg, KFUM Jönköping
1993 Katarina Andersson, KFUM Jönköping
1994 Sandra Svensson, BTK Frej
1995 Sandra Svensson, BTK Frej
1996 Sandra Svensson, BTK Frej
1997 Åsa Sandberg, Bergkvara AIF
1998 Anna Karlsson, Kalmar BTK
1999 Tove Fredriksson, Kalmar BTK
2000 Filippa Rohdin, Växjö BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
                         -
2017 Linn Olsson, BTK Frej
2018 Clara Stensson, Lessebo BTK

Flickor 12 (DM 1995-97, 2009-16)

1995 Sandra Svensson, BTK Frej
1996 Nora-Abu Iseifan, Bergkvara AIF
1997 Maria Pettersson, Kosta SK
                      -
2005 Uppgift saknas
2006 Uppgift saknas
2007 Uppgift saknas
2008 Uppgift saknas
2009 Spelades ej
2010 Nathalie Siswanto, Tabergs SK
2011 Ida Ekenberg, Ljungby BTK
2012 Ida Ekenberg, Ljungby BTK
2013 Alva Themnér, Bergkvara BTK
2014 Julia Åhnstrand, Bergkvara BTK
2015 Nina Johansson, Lessebo BTK
2016 Nina Johansson, Lessebo BTK

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 16:18
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info