Hoppa till sidans innehåll

Stockholm (1940-18)


Distriktsmästare i singel

Herrar (DM 1940-41, 1947-18)

1940 Arild Waeger, Stockholms IF
1941 Carl-Ottil Johansson, AIK
1942 Uppgift saknas
1943 Uppgift saknas
1944 Uppgift saknas
1945 Uppgift saknas
1946 Uppgift saknas
1947 Tage Flisberg, Djurgården
1948 Bengt Grive, Djurgården
1949 Bengt Grive, Djurgården 
1950 Sven Olsson, Hellas
1951 Lennart Johansson, Djurgården
1952 Anton Bolgar, Makkabi
(Runner up: Lennart Johansson, Djurgården)
1953 Lennart Johansson, Djurgården
(Runner up: Åke Rakell, Djurgården)
1954 Björne Mellström, Hammarby
(Runner up: Curt Österholm, Hammarby)
1955 Bo Malmquist, Djurgårdens IF
(Runner up: Tony Larsson, Hanvikens SK)
1956 Björne Mellström, Djurgårdens IF
(Runner up: Anton Bolgar, IK Makkabi)
1957 Åke Rakell, AIK
(Runner up: Rolf Jönsson, Hanvikens SK)
1958 Tony Larsson, AIK
(Runner up: Kalman Szepezi, AIK)
1959 Åke Rakell, Djurgårdens IF
1960 Björne Mellström, Djurgårdens IF
1961 Christian Heyerdahl, Djurgårdens IF
1962 Björne Mellström, Djurgårdens IF
1963 Björne Mellström, Djurgårdens IF
1964 Sören Mårdberg, Boo KFUM
1965 Curt Österholm, Boo KFUM
1966 Björne Mellström, Engelbrektspojkarna
1967 Göran Bergendorff, Engelbrektspojkarna
1968 Björne Mellström, Boo KFUM
1969 Kent Nilsson, Engelbrektspojkarna
1970 Jörgen Rosberg, Stockholms Spårvägars GIF
1971 Bo Persson, Boo KFUM
1972 Ingemar Vikström, Boo KFUM
1973 Anders Johansson, Boo KFUM
1974 Christer Hafn, Stockholms Spårvägars GIF
1975 Ulf Thorsell, Stockholms Spårvägars GIF
1976 Anders Johansson, Boo KFUM
1977 Anders Johansson, Boo KFUM
1978 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
1979 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
1980 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
1981 Lars Franklin, Stockholms Spårvägars GIF
1982 Kenneth Frank, Ängby SK
1983 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
1984 Lars Franklin, Stockholms Spårvägars GIF
1985 Mikael Appelgren, Ängby SK 
1986 Mikael Appelgren, Ängby SK
1987 Johan Fallby, Stockholms Spårvägars GIF
1988 Mikael Appelgren, Ängby SK
1989 Jonas Lindqvist, IK Bele
1990 Gustav Zetterström, IK Bele
1991 Mikael Zöögling, Ängby SK
1992 Patrik Torsell, Ängby SK
1993 Lars Millbert, Upplands Väsby BTK
1994 Anders Johansson, Spårvägens BTK
1995 Mikael Appelgren, Ängby SK
1996 Mats Källberg, Tyresö BTK
1997 Gustav Zetterström, Spårvägens BTK
1998 Fredrik Råsberg, Solna BTK
1999 Mikael Appelgren, Ängby SK
2000 Fredrik Håkansson, Ängby SK
2001 Jamie Lindqvist, Spårvägens BTK
2002 Mikael Appelgren, Ängby SK
2003 Mikael Appelgren, Ängby SK
2004 Mikael Appelgren, Ängby SK
2005 Jamie Lindqvist, Norrtulls SK
2006 Mikael Zöögling, Spårvägens BTK
2007 Anthony Tran, Spårvägens BTK
2008 Jesper Berglund, Ängby SK
2009 Anthony Tran, Spårvägens BTK
2010 Mattias Ekdahl, Norrtulls SK
2011 John Wall, Norrtulls SK
2012 Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
2013 Tobias Bergman, Spårvägens BTK
2014 Jonas Stener, Ängby SK
2015 Tobias Bergman, Norrtulls SK
2016 Sebastian Loso, Spårvägens BTK
2017 Viggo Kippel, Spårvägens BTK
2018 Oskar Danielsson, Ängby SK

Herrar 20 (DM 1995-18)

1995 Ted Wallin, Ängby SK
1996 Ted Wallin, Ängby SK
1997 Ted Wallin, Ängby SK
1998 John Fröling, Ängby SK
1999 Erik Trygger, Solna BTK
2000 Mick Märlin, Spårvägens BTK
2001 Robin Morin, Ängby SK
2002 Mathias Udén, Tyresö BTK
2003 Saeed Esbati, Ängby SK
2004 Gustaf Ericsson, Ängby SK
2005 Tobias Bergman, Ängby SK
2006 Tobias Bergman, Ängby SK
2007 Harald Andersson, Spårvägens BTK
2008 Adam Follin IFK Täby BTK
2009 Jesper Berglund, Ängby SK
2010 Benny Feng, Spårvägens BTK
2011 Jesper Berglund, Ängby SK
2012 Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
2013 Lukas Kopriwa, Spårvägens BTK
2014 Jonas Stener, Ängby SK
2015 Jonas Stener, Ängby SK
2016 Erik Hogenäs, Norrtulls SK
2017 Oskar Danielsson, Ängby SK
2018 Oskar Danielsson, Ängby SK

Herrjuniorer 17 (DM 1940-41, 1947-18)

1940 T. Lundström, AIK
1941 Lennart Nierenburg, Aston
1942 Uppgift saknas
1943 Uppgift saknas
1944 Uppgift saknas
1945 Uppgift saknas
1946 Uppgift saknas
1947 L. Egnell, Hellas
1948 Sven Fagerlund, Söder 
1949 Bo Malmquist, Hammarby 
1950 Lasse Pettersson, Hammarby 
1951 Bo Malmquist, Hammarby
1952 Hans Bagner, Makkabi
1953 Hans Bagner, Makkabi
1954 Bengt Nordblom, Hammarby
1955 Giovanni Messa, Djurgårdens IF
1956 Giovanni Messa, Djurgårdens IF
(Runner up: Lars Stark, Boo KFUM)
1957 Kjell Sand, AIK
1958 Christian Heyerdahl, AIK
1959 Christian Heyerdahl, AIK
1960 Bertil Lundqvist, KFUM
1961 Sune Pettersson, Stockholms Postens IK
1962 Bo Andreasson, Stockholms Godtemplares IF
1963 Sune Pettersson, Stockholms Postens IK
1964 Hans Kroon, Solna BTK
1965 Jörgen Bratt, Solna BTK
1966 Jörgen Bratt, Solna BTK
1967 Berndt Halvarsson, Boo KFUM
1968 Berndt Halvarsson, Boo KFUM
1969 Lars Afrell, Djurgårdens IF
1970 Christer Hafn, Ängby SK
1971 Ulf Thorsell, Stockholms Spårvägars GIF
1972 Ulf Thorsell, Stockholms Spårvägars GIF
1973 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
1974 Arne Florin, Huddinge BTK
1975 Jörgen Olsson, Bro IK
1976 Jens Felke, Ängby SK
1977 Mikael Appelgren, Stockholms Spårvägars GIF
1978 Mikael Appelgren, Stockholms Spårvägars GIF
1979 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
1980 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
1981 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
1982 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
1983 Lars Millbert, Järfälla BTK
1984 Lars Mattsson, Ängby SK
1985 Mats Andersson-Bandstigen, Stockholms Spårvägars GIF
1986 Björn Tael, Stockholms Spårvägars GIF 
1987 Patrik Thorsell, Ängby SK
1988 Fredrik Persson, Ängby SK
1989 Mikael Zöögling, Tyresö BTK
1990 David Gustafsson, Ängby SK
1991 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
1992 Tomas Jonsson, Ängby SK
1993 Tomas Jonsson, Ängby SK
1994 Ted Wallin, Ängby SK
1995 Aidin Ostad, Spårvägens BTK
1996 Andreas Larsson, Ängby SK 
1997 Mick Märlin, Tyresö BTK
1998 John Fröling, Ängby SK
1999 Andreas Larsson, Tyresö BTK
2000 Saeed Esbati, Ängby SK
2001 Sebastian Hedlund, Spårvägens BTK
2002 Eric Berner, Ängby SK
2003 Emil Holmsten, Ängby SK
2004 Mats Sandell, Spårvägens BTK
2005 Tim Bergman, Norrtulls SK
2006 Anthony Tran, Spårvägens BTK
2007 William Svedberg, Spårvägens BTK
2008 Pontus Dyrefors, Ängby SK
2009 Frej Lindborg, Spårvägens BTK
2010 Robin Hedenqvist, Spårvägens BTK
2011 Victor Swahn, Spårvägens BTK
2012 Erik Bojö, Spårvägens BTK
2013 Suheib Mohammed Nur, Spårvägens BTK
2014 Ture Rosén, Norrtulls SK
2015 Felix Wallentin, Norrtulls SK
2016 Fred Hall Enegård, Boo KFUM IA
2017 Oskar Danielsson, Ängby SK
2018 Sali Alper Beyhan, Spårvägens BTK

Pojkar 15 (DM 1962-18)

1962 Sven-Åke Fredriksson, IK Laxarna
1963 Spelades ej
1964 Spelades ej
1965 Spelades ej
1966 Spelades ej
1967 Spelades ej
1968 Spelades ej
1969 Per Johansson, Ulvsunda IF
1970 Tomas Berg, KFUM Central
1971 Sören Ahlén, Stockholms Spårvägars GIF
1972 Tommy Plenby, Solna BTK
1973 Bo Strömvall, IK Bele
1974 Martin von Essen, Ängby SK
1975 Johan Fallqvist, Ängby SK
1976 Mikael Appelgren, Stockholms Spårvägars GIF
1977 Mikael Johansson, IK Bele
1978 Dan Mattsson, Norrtulls SK
1979 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
1980 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
1981 Anders Thulin, Ängby SK
1982 Per Carlsson, Huddinge BTK
1983 Johan Fallby, Stockholms Spårvägars GIF
1984 Robert Halasz, Stockholms Spårvägars GIF
1985 Marcus Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
1986 Fredrik Persson, Ängby SK
1987 Mattias Karlsson, Stockholms Spårvägars GIF
1988 Mikael Zöögling, Tyresö BTK
1989 David Gustafsson, Råcksta SK
1990 Mikael Zöögling, Tyresö BTK
1991 Tomas Jonsson, Ängby SK
1992 Ted Wallin, Ängby SK
1993 Henrik Nyqvist, Ängby SK
1994 Henrik Nyqvist, Ängby SK
1995 Johan Höök, Solna BTK
1996 John Fröling, Ängby SK
1997 John Fröling, Ängby SK
1998 Saeed Esbati, Ängby SK
1999 Sebastian Hedlund, Spårvägens BTK
2000 Sebastian Hedlund, Spårvägens BTK
2001 Robin Refhagen, Spårvägens BTK
2002 Martin Singh, Bele Barkarby IF
2003 Martin Singh, Ängby SK
2004 Anthony Tran, Spårvägens BTK
2005 Mattias Pernhult, Spårvägens BTK
2006 Fredrik Andersson, Tyresö BTK
2007 Andreas Rindeström, Spårvägens BTK
2008 Kevin Siu, Ängby SK
2009 Anthon Wallanger, Upplands Väsby BTK
2010 Simon Berglund, Spårvägens BTK
2011 Philip Song, KFUM Stocksund
2012 Philip Song, KFUM Stocksund
2013 Philip Song, KFUM Stocksund
2014 Erik Hogenäs, Norrtulls SK
2015 Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
2016 Edward Wesshagen, Norrtulls SK
2017 Sali Alper Beyhan, Spårvägens BTK
2018 Melker Östblom, Spårvägens BTK

Pojkar 14 (DM 1995-97, 2006-08, 2011-18)

1995 Johan Liljero Tyresö BTK
1996 Saeed Esbati, Ängby SK
1997 Saeed Esbati, Ängby SK
                       -
2005 Uppgift saknas
2006 Mattias Pernhult, Spårvägens BTK
2007 Hannes Berglund, Spårvägens BTK
2008 Jonas Stener, Ängby SK
2009 Uppgift saknas
2010 Uppgift saknas
2011 Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
2012 William Apelqvist, Ängby SK
2013 Martin Friis, Spårvägens BTK
2014 Martin Friis, Spårvägens BTK
2015 Axel Lindström, Spårvägens BTK
2016 Sali Alper Beyhan, Spårvägens BTK
2017 Alve Sjövold, Ängby SK
2018 Alve Sjövold, Ängby SK

Pojkar 13 (DM 1974-04, 2017-18)

1974 Richard Broman, Djurgårdens IF
1975 Richard Broman, Djurgårdens IF
1976 Michel Hebert, Djurgårdens IF
1977 Dan Mattsson, Norrtulls SK
1978 Dan Mattsson, Norrtulls SK
1979 Tomas Ballé, IK Bele
1980 Lars Mattsson, Ängby SK
1981 Lars Millbert, IK Bele
1982 Daniel Frejhammar, Ängby SK
1983 Marcus Gustafsson, IFK Österåker
1984 Fredrik Persson, Ängby SK
1985 Mattias Karlsson, Tumba GoIF
1986 Jonas Stener, Stockholms Spårvägars GIF
1987 David Gustafsson, Ängby SK, 
1988 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
1989 Tomas Jonsson, Ängby SK
1990 Ted Vallin, Ängby SK
1991 Alexander Ritchey, Upplands Väsby BTK
1992 Henrik Nyqvist, Ängby SK
1993 Babis Kalpakidis, Solna BTK
1994 Johan Liljero, Tyresö BTK
1995 John Fröling, Ängby SK
1996 Saeed Esbati, Ängby SK
1997 Sebastian Hedlund, Spårvägens BTK
1998 Tobias Höglund, Spårvägens BTK
1999 Charlie Sjöblom, Tyresö BTK
2000 Emil Holmsten, Segeltorps BTK
2001 Emil Holmsten, Segeltorps BTK
2002 David Riihonen, Spårvägens BTK
2003 Uppgift saknas
2004 Simon Linderoth, Ängby SK
                         -
2017 David Risinger, Ängby SK
2018 Oscar Hirsch, Spårvägens BTK

Pojkar 12 (DM 1995-97, 2006-16)

1995 Saeed Esbati, Ängby SK
1996 Magnus Torgrimsson, Spårvägens BTK
1997 Fredrik Melcher, Spårvägens BTK
                     -
2005 Uppgift saknas
2006 Viktor Svahn, Spårvägens BTK
2007 Jonas Stener, Ängby SK
2008 Benny Feng, Spårvägens BTK
2009 Uppgift saknas
2010 Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
2011 Viggo Kippel, Spårvägens BTK
2012 Martin Friis, KFUM Stocksund 
2013 Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
2014 David Hammerfeldt, Ängby SK
2015 Marko Orre, Hammarby IF BTF
2016 Dennis Larsson, KFUM Stocksund IA

Damer (DM 1947-18)

1947 Margareta Winqvist, Minerva
1948 Gunilla Stockenberg, Djursholm 
1949 Margareta Winqvist, Minerva
1950 Margareta Winqvist, Minerva
1951 Eivor Larsson, Minerva 
1952 Margareta Winqvist, Minerva
(Runner up: K. Strandberg, Hammarby)
1953 Elisabeth Thorsson, Djurgården
(Runner up: Eivor Larsson, Minerva)
1954 Elisabeth Thorsson, Djurgården
(Runner up: Signhild Tegner, Djurgården)
1955 Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
(Runner up: I. B. Mohlin, Djurgårdens IF
1956 Signhild Tegner, Djurgårdens IF
(Runner up: Barbro Skansfelt, Ulvsunda IF)
1957 Siv Pettersson, Djurgårdens IF
(Runner up: Signhild Tegner, Djurgårdens IF)
1958 Signhild Tegner, Djurgårdens IF
(Runner up: Siv Pettersson, Djurgårdens IF)
1959 Siv Pettersson, Djurgårdens IF
1960 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
1961 Siv Pettersson, IFK Lidingö
1962 Siv Pettersson, IFK Lidingö
1963 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
1964 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
1965 Siv Pettersson, Djurgårdens IF
1966 Siv Pettersson, Stockholms GoIF
1967 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
1968 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
1969 Ulla Eriksson, Stockholms GoIF
1970 Eva Erfurth, Stockholms Spårvägars GIF
1971 Ulla Eriksson, Stockholms Godtemplares IF
1972 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
1973 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
1974 Gunilla Lindström, Stockholms Spårvägars GIF
1975 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
1976 Gunilla Lindström, Stockholms Spårvägars GIF
1977 Birgitta Rådberg, Stockholms Spårvägars GIF
1978 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
1979 Birgitta Rådberg, Solna BTK
1980 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Rönninge SK
1981 Annika Johansson, Ängby SK
1982 Annika Johansson, Ängby SK
1983 Marie Svensson, Rönninge SK
1984 Ulrika Hansson, Rönninge SK
1985 Annika Läth, Rönninge SK
1986 Kamilla Björk, Ängby SK
1987 Annika Johansson, Ängby SK
1988 Heléne Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
1989 Annika Johansson, Stockholms Spårvägars GIF
1990 Annika Johansson, Stockholms Spårvägars GIF
1991 Annika Johansson, Spårvägens BTK
1992 Annika Johansson, Spårvägens BTK
1993 Annika Johansson, Spårvägens BTK
1994 Heléne Gustafsson, Spårvägens BTK
1995 Helen Jansson, Spårvägens BTK
1996 Jennie Lindström, Spårvägens BTK
1997 Susan Persson, Ängby SK
1998 Annika Johansson, Spårvägens BTK
1999 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2000 Caroline Wersäll, Ängby SK
2001 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2002 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2003 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2004 Caroline Wersäll, Ängby SK
2005 Malin Pettersson, Spårvägens BTK
2006 Emelie Aschan, Tyresö BTK
2007 Yvonne Rinkeholt, Spårvägens BTK
2008 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK
2009 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK
2010 Marlene Appelgren, Spårvägens BTK
2011 Annimari Bölenius, Spårvägens BTK
2012 Annimari Bölenius, Spårvägens BTK
2013 Jennifer Jonsson, Spårvägens BTK
2014 Temmi Nayana, Spårvägens BTK
2015 Tobias Bergman, Norrtulls SK
2016 Stina Zetterström, Spårvägens BTK
2017 Stina Zetterström, Spårvägens BTK
2018 Maria Engelson, Ängby SK

Damer 20 (DM 1995-18)

1995 Sara Wallhed, Ängby SK
1996 Sara Wallhed, Ängby SK
1997 Katarina Turegård, Spårvägens BTK
1998 Madeleine Stigar, Ängby SK
1999 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2000 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2001 Nina Vakkila, Spårväens BTK
2002 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2003 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2004 Caroline Wersäll, Rönninge SK, BTF
2005 Malin Pettersson, Spårvägens BTK
2006 Linda Dahlström, Spårvägens BTK
2007 Linda Dahlström, Spårvägens BTK
2008 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK
2009 Josefin Lund, Ängby SK
2010 Linda Bergström, Ängby SK
2011 Stina Zetterström, Ängby SK
2012 Anette Lundh, Ängby SK
2013 Spelades ej
2014 Linnea Holm, Tyresö BTK
2015 Spelades ej
2016 Spelades ej
2017 Lisa Hafn, Spårvägens BTK
2018 Julia Trillon, Ängby SK

Damjuniorer 17 (DM 1948-18)

1948 Maj Hultén, Djursholm
1949 E. Wirseen, Djursholm 
1950 Spelades ej
1951 Spelades ej 
1952 Spelades ej
1953 Birgitta Tegner, Djurgården
1954 Spelades ej
1955 Monica Johansson, NTO
1956 Kristina Bertilsson, Djurgårdens IF
(Runner up: M. Golcher, Djurgårdens IF)
1957 Ebba Leijonhufvud, Djurgårdens IF
1958 Agneta Relte, Djurgårdens IF
1959 Agneta Relte, Djurgårdens IF
1960 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
1961 Marie-Louise Hedqvist, IFK Lidingö
1962 Birgitta Walfridsson, Djurgårdens IF
1963 Siv Forsberg, Stockholms GoIF
1964 Siv Forsberg, Stockholms GoIF
1965 Siv Eriksson, Stockholms GoiF
1966 Ulla Eriksson, Stockholms GoIF
1967 Jill Svensson, Stockholms Spårvägars GIF
1968 Ulla Eriksson, Stockholms GoIF
1969 Gunilla Almhorn, Stockholms GoIF
1970 Cathrine Engberg, Stockholms GoIF
1971 Eva Strömvall, IK Bele
1972 Eva Strömvall, IK Bele
1973 Christina Mohrén, Ekerö IK
1974 Cecilia Uppström, Stockholms GoIF
1975 Lena Waller, Ängby SK
1976 Birgitta Ericsson, Ängby SK
1977 Lena Waller, Ängby SK
1978 Susanne Karlsson, Ängby SK
1979 Helena Beckman, Stockholms Spårvägars GIF
1980 Lena Johansson, Rönninge SK
1981 Annika Läth, Rönninge SK
1982 Marie Loverfeldt, Ängby SK
1983 Marie Svensson, Rönninge SK
1984 Marie Loverfeldt, Ängby SK
1985 Lena Johansson, Norrtulls SK
1986 Heléne Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
1987 Heléne Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
1988 Heléne Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
1989 Therese Lannemo, Stockholms Spårvägars GIF
1990 Anette Carlsson, Stockholms Spårvägars GIF
1991 Christina Casserborg, Spårvägens BTK
1992 Anna Blomqvist, Spårvägens BTK
1993 Katarina Turegård, Ängby SK 
1994 Susan Persson, Ängby SK
1995 Susan Persson, Ängby SK
1996 Susan Persson, Ängby SK
1997 Annelie Florin, Spårvägens BTK
1998 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
1999 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2000 Caroline Wersäll, Ängby SK
2001 Caroline Wersäll, Ängby SK
2002 Cecilia Lundström, Spårvägens BTK
2003 Cecilia Lundström, Spårvägens BTK
2004 Cecilia Lundström, Spårvägens BTK
2005 Caroline Andersson, Ängby SK
2006 Marjan Safai, Ängby SK
2007 Jeanette Lindberg, Upplands Väsby BTK
2008 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK
2009 Uyanga Altankhuyag, Ängby SK
2010 Stina Zetterström, Ängby SK
2011 Spelades ej
2012 Anette Lundh, Ängby SK
2013 Erika Åkerlind, Ängby SK
2014 Nayana Temml, Spårvägens BTK
2015 Hanna Hörnlund, Spårvägens BTK
2016 Maya Gerold, Norrtulls SK
2017 Spelades ej
2018 Julia Trillon, Ängby SK

Flickor 15 (DM 1969-18)

1969 Cathrine Engberg, Stockholms GoIF
1970 Lena Larsson, Stockholms GoIF
1971 Eva Strömvall, IK Bele
1972 Eva Strömvall, IK Bele
1973 Ann Björkander, IFK Österåker
1974 Susanne Karlsson, Solna BTK
1975 Susanne Karlsson, Solna BTK
1976 Lena Waller, Ängby SK
1977 Lena Waller, Ängby SK
1978 Lena Waller, Ängby SK
1979 Annika Läth, Rönninge SK
1980 Annika Läth, Rönninge SK
1981 Annika Läth, Rönninge SK
1982 Marie Loverfeldt, Ängby SK
1983 Maria Nordh, Södertörns SS
1984 Heléne Gustafsson, IFK Österåker
1985 Heléne Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
1986 Heléne Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
1987 Therese Lannemo, Stockholms Spårvägars GIF
1988 Christina Casserborg, Vendelsö IK
1989 Christina Casserborg, Stockholms Spårvägars GIF
1990 Anna Blomqvist. Stockholms Spårvägars GIF
1991 Katarina Turegård, Råcksta SK
1992 Katarina Turegård, Råcksta SK
1993 Susan Persson, Upplands-Väsby BTK
1994 Susan Persson, Ängby SK
1995 Eva Wiberg, Rönninge SK
1996 Annelie Florin, Rönninge SK
1997 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
1998 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
1999 Caroline Wersäll, Ängby SK
2000 Caroline Wersäll, Ängby SK
2001 Cecilia Lundström, Spårvägens BTK
2002 Cecilia Lundström, Spårvägens BTK
2003 Ellen Byström, Tyresö BTK
2004 Felicia Falck, Ängby SK
2005 Sabina Johansson, Ängby SK
2006 Julia Falck, Ängby SK
2007 Jeanette Lindberg, Upplands Väsby BTK
2008 Ellinor Bergström, Ängby SK
2009 Ellinor Bergström, Ängby SK
2010 Jenny Luo, IFK Österåkers BTK
2011 Anette Lundh, Ängby SK
2012 Jenny Lou, IFK Österåkers BTK
2013 Wilma Berglund, Spårvägens BTK
2014 Hanna Hörnlund, Spårvägens BTK
2015 Moa Arvidsson, KFUM Stocksund IA
2016 Moa Arvidsson, Norrtulls SK
2017 Linnea Johansson, Hammarby IF BTF
2018 Hanna Song, KFUM Stocksund IA

Flickor 14 (DM 1995-97, 2006-08, 2011-18)

1995 Linn Wallin, Ängby SK
1996 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
1997 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
                  -
2005 Uppgift saknas
2006 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK
2007 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK
2008 Linnea Holm, Tyresö BTK
2009 Uppgift saknas
2010 Uppgift saknas
2011 Jenny Luo, IFK Österåker
2012 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
2013 Lisa Hafn, Spårvägens BTK
2014 Moa Arvidsson, KFUM Stocksund IA
2015 Spelades ej
2016 Anastasia Kommisarenko, Spårvägens BTK
2017 Elda Kasumovic, Ängby SK
2018 Moa Natanaelsson, Hammarby IF BTF

Flickor 13 (DM 1974-04, 2017-18)

1974 Susanne Karlsson, Solna BTK
1975 Sonja Wredberg, Farsta Strand 
1976 Sonja Wredberg, Ängby SK
1977 Annika Läth, Rönninge SK
1978 Annika Läth, Rönninge SK
1979 Annika Läth, Rönninge SK
1980 Maria Hedlund, Ängby SK
1981 Marie Waller, Ängby SK
1982 Pernilla Drevegård, Enskede BoPS
1983 Heléne Gustafsson, IFK Österåker
1984 Heléne Gustafsson, IFK Österåker
1985 Pernilla Pettersson, Rönninge SK
1986 Helena Svenheden, Nynäshamns BTK 
1987 Christina Casserborg, Vendelsö IK
1988 Christina Casserborg, Vendelsö IK
1989 Helene Henriksson, Rönninge SK
1990 Katarina Turegård, Ängby SK
1991 Susan Persson, IK Bele
1992 Susan Persson, Upplands Väsby BTK
1993 Eva Wiberg, Rönninge SK BTF
1994 Annelie Florin, Rönninge SK
1995 Sandra Rusk, Segeltorps IF
1996 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
1997 Gunilla Iverfeldt, Spårvägens BTK
1998 Emelie Aschan, Tyresö BTK
1999 Caroline Wersäll, Ängby SK
2000 Jenny Mellström, Rönninge SK BF
2001 Jenny Mellström, Spårvägens BTK
2002 Madeleine Melcher, Spårvägens BTK
2003 Uppgift saknas
2004 Elin Järnbäcker, Bele Barkarby
                         -
2017 Jennifer Vikman, IFK Österåkers BTK
2018 Amelia Gunnarsson, Ängby SK

Flickor 12 (DM 1995-97, 2006-16)

1995 Nina Vakkila, Segeltorps IF
1996 Galina Solopova, Segeltorps BTK
1997 Caroline Wersäll, Ängby SK
                  -
2005 Uppgift saknas
2006 Maria Engelsson, Ängby SK
2007 Linda Bergström, Ängby SK
2008 Erika Åkerlind, Ängby SK
2009 Uppgift saknas
2010 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
2011 Nur Kewser Mohammed, Spårvägens BTK
2012 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
2013 Lisa Hafn, Spårvägens BTK
2014 Moa Arvidsson, KFUM Stocksund IA
2015 Hanna Song, KFUM Stocksund IA
2016 Jennifer Vikman, IFK Österråkers BTK

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 16:18
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info