Hoppa till sidans innehåll

Västergötland (1938-14)


Distriktsmästare i singel

Herrar (DM 1938-14)

1938 Liss Larsson, Hallen
1939 Evert Fasth, Österhov
1940 Liss Larsson, Österhov 
1941 Liss Larsson, Österhov
1942 Liss Larsson, Mariedal
1943 Liss Larsson, Mariedal
1944 Liss Larsson, Mariedal
1945 Liss Larsson, Mariedal
1946 Arne Andersson, Mariedal
1947 Liss Larsson, Mariedal
1948 Liss Larsson, Mariedal
1949 Stig Andersson, Borås 
1950 Arne Andersson, Borås
1951 Tage Flisberg, Mariedal 
1952 Liss Larsson, Mariedal
(Runner up: Arne Andersson, Mariedal)
1953 Liss Larsson, Mariedal
(Runner up: Uno Gren, Lilla Edet)
1954 Liss Larsson, Mariedal
(Runner up: Gusten Johnsson, Lilla Edet)
1955 Liss Larsson, Norrby IF Borås
(Runner up: Rolf Tjäder, Tibro BTK)
1956 Hans Alsér, Byttops IF
(Runner up: Gusten Johnsson, Lilla Edets BTK)
1957 Hans Alsér, Byttorps IF
(Runner up: Per Magnusson, Fåglums IF)
1958 Hans Alsér, Byttorps IF
(Runner up: Per Magnusson, Fåglums IF)
1959 Hans Alsér, Byttorps IF
1960 Hans Alsér, Norrby IF
1961 Hans Alsér, Norrby IF
1962 Arne Andersson, Byttorps IF
1963 Tony Larsson, Vänersborgs BTK
1964 Hans Alsér, Leksbergs BTK
1965 Hans Alsér, Leksbergs BTK
1966 Hans Alsér, Leksbergs BTK
1967 Carl-Johan Bernardt, Mariestads BoIS
1968 Rolf Andersson, Mariestads BoIS
1969 Björn Neidert, Mariestads BoIS
1970 Mikael Svensson, Mariestads BoIS
1971 Per Magnusson, Fåglums IF
1972 Per Magnusson, Fåglums IF
1973 Björn Danielsson, Trollhättans BTK
1974 Stefan Hansfeldt, Trollhättans BTK
1975 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
1976 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
1977 Stefan Hansfeldt, Trollhättans BTK
1978 Niklas Persson, IFK Falköping
1979 Johan Fallqvist, Trollhättans BTK
1980 Johan Fallqvist, Trollhättans BTK
1981 Johan Fallqvist, Trollhättans BTK
1982 Per Magnusson, Fåglums IF
1983 Per Magnusson, Fåglums IF
1984 Peter Gustafsson, Rantens BTK
1985 Peter Karlsson, IFK Falköping
1986 Åke Liljegren, Mariestads BoIS
1987 Peter Gustavsson, Mariestads BoIS
1988 Jan Johansson, Mariestads BoIS
1989 Johan Fallqvist, Istrums SK
1990 Peter Hedram, Istrums SK
1991 Misa Valcic, Istrums SK
1992 Anders Sjöstedt, Istrums SK
1993 Peter Gripler, Istrums SK
1994 Johan Björklund, Mariedals IK
1995 Johnny Åkesson, Istrums SK
1996 Tomas Norberg, Istrums SK
1997 Fredrik Hage, Mariedals IK
1998 Robert Svensson, Trollhättans BTK
1999 Fredrik Hage, Mariedals IK
2000 Fredrik Hage, Mariedals IK
2001 Anders Sjöstedt, Hörnebo SK
2002 Anders Sjöstedt, Hörnebo SK
2003 Anders Sjöstedt, IFK Falköpings BTK
2004 Anthony Josefsson, Trollhättans BTK
2005 Fredrik Hagenståhl, IFK Falköpings BTK
2006 Johan Björklund, Mariedals IK
2007 Jimmy Johansson, Vedums AIS
2008 Mattias Johansson, Mariedals IK
2009 Rasmus Edenfall, Mariedals IK
2010 Anders Sjöstedt, IFK Falköping BTK
2011 Andreas Holmberg, IFK Falköping BTK
2012 Rasmus Edenfall, Mariedals IK
2013 Martin Svensson, Skövde PK
2014 Jimmy Höök, Sjömarkens BTK

Herrar 20 (DM 1995-14)

1995 Johan Björklund, Mariedals IK
1996 Stefan Gudmundsson, IFK Falköping
1997 Stefan Laupa, Mariedals IK
1998 Tobias Larsson. Trollhättans BTK
1999 Robert Svensson, Trollhättans BTK
2000 Robert Nilsson, Mariedals IK
2001 Tomas Johansson, Trollhättans BTK
2002 Jimmy Arnesson, Istrums SK
2003 Robbin Johansson, Trollhättans BTK
2004 Anthony Josefsson, Trollhättans BTK
2005 Joakim Hermansson, Herrljunga BTK
2006 Per Engström, Skövde FK
2007 Martin Johansson, IFK Falköpings BTK
2008 Uppgift saknas
2009 Amadeus Qfvarnström, Sjömarkens BTK
2010 Martin Svensson, IFK Falköping BTK
2011 Emil Aggestam, Herrljunga BTK
2012 Amadeus Qfvarnström, Sjömarkens BTK
2013 Christoffer Åhman, Herrljunga BTK
2014 Lukas Angelsiöö, Skövde PK

Herrjuniorer 17 (DM 1939-14)

1939 Allan Jakobsson, Lidköping
1940 Åke Asp, Östehov
1941 Börje Nygren, Star, Vargön
1942 Gunnar Lindblad, Serven
1943 Lennart Berg, Lidköping
1944 Rolf Grönkvist, Lidköping
1945 Rolf Grönkvist, Lidköping
1946 Sven-Bertil Axelsson, Lidköping
1947 Sven-Bertil Axelsson, Lidköping
1948 Sven Persson, Lidköping
1949 Arne Schultz, Lilla Edet
1950 Alf Klingström, Tibro
1951 Bertil Gustavsson, Rex
1952 Rolf Tjäder, Tibro
1953 Bengt Mårtenson, Stjärnhov
1954 Gerhard Nilsson, Hulared
1955 Hans Alsér, Byttorps IF
1956 Hans Alsér, Byttorps IF
(Runner up: B. Karlsson, Hörnebo SK)
1957 Olle Magnusson, Fåglums IF
1958 Hans Alsér Byttorps IF
1959 Östen Godthold, Wästerhovs IK
1960 Jan-Peter Högfelt, Norrby IF
1961 Ronny Jacobsson, Mariedals IK
1962 Björn Nilsson, Leksbergs BTK
1963 Björn Nilsson, Leksbergs BTK
1964 Villy Pettersson, Blidsbergs IK 
1965 Arne Karlsson, Tibro BTK
1966 Jan Kindström, Mariedals IK
1967 Hans-Göran Olofsson, Mariedals IK
1968 Hans-Göran Olofsson, Mariedals IK
1969 Tommy Andersson, Vårgårda IK
1970 Tommy Andersson, Vårgårda IK
1971 Björn Danielsson, Trollhättans BTK
1972 Jan Gustafsson, Trollhättans BTK
1973 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
1974 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
1975 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
1976 Johan Fallqvist, Trollhättans BTK
1977 Niklas Persson, IFK Falköping
1978 Niklas Persson, IFK Falköping
1979 Niklas Persson, IFK Falköping
1980 Peter Gustafsson, IFK Falköping
1981 Peter Gustafsson, IFK Falköping
1982 Mats Karlsson, IFK Falköping
1983 Magnus Söderlund, Mariedals IK
1984 Magnus Söderlund, Mariedals IK
1985 Peter Karlsson, IFK Falköping
1986 Claes Sundell, Lidköpings BTK
1987 Christian Rönnäng, Trollhättans BTK
1988 Anders Sjöstedt, Rantens BTK
1989 Anders Sjöstedt, IFK Falköping
1990 Stefan Hjort, IFK Falköping
1991 Mikael Mattiasson, Mariedals IK
1992 Johan Björklund, Mariedals IK
1993 Stefan Laupa, Kinna BTK
1994 Stefan Nilsson, Carlstads BTK
1995 Martin Jonsson, IFK Falköping
1996 Tobias Larsson, Trollhättans BTK
1997 Henrik Hägerström, IF Tivo
1998 Robert Svensson, Trollhättans BTK
1999 Robert Svensson, Trollhättans BTK
2000 Anthony Josefsson, Trollhättans BTK
2001 Robbin Johansson, Trollhättans BTK
2002 Anthony Josefsson, Trollhättans BTK
2003 Sebastian Andersson, Grästorps BTK
2004 Simon Andersson, IFK Falköpings BTK
2005 Martin Jansson, IFK Falköpings BTK
2006 Linus Karlsson, Grästorps BTK
2007 Anton Olovsson, Mariedals IK
2008 Uppgift saknas
2009 Per Längfors, IFK Falköping BTK
2010 David Lager, Herrljunga BTK
2011 Amadeus Qfvarnström, Sjömarkens BTK
2012 Amadeus Qfvarnström, Sjömarkens BTK
2013 Christoffer Åhman, Herrljunga BTK
2014 Natthawat Phaithong, Mariedals IK

Pojkar 15 (DM 1962-14)

1962 Nils Hjalmarsson, Mariedals IK
1963 Arne Karlsson, Hörnebo SK
1964 Göran Vibréus, Skövde FK
1965 Hans-Göran Olofsson, Mariedals IK
1966 Hans-Göran Olofsson, Mariedals IK
1967 Göran Magnusson, Vänersborgs BTK
1968 Thomas Sahlén, Blidsbergs IK
1969 Björn Danielsson, Trollhättans BTK
1970 Jan Gusfavsson, Trollhättans BTK
1971 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
1972 Stefan Hansfeldt, Sandareds BTK
1973 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
1974 Kent-Göran Davidsson, Holmslunds IF
1975 Martin Henriksson, Trollhättans BTK
1976 Hans Persson, IFK Falköping
1977 Tommy Mårdberg, IFK Falköping
1978 Niklas Persson, IFK Falköping 
1979 Niklas Persson, IFK Falköping
1980 Peter Gustafsson, IFK Falköping
1981 Mats Karlsson, IFK Falköping
1982 Magnus Söderlund, Sandareds BTK
1983 Peter Karlsson, IFK Falköping
1984 Peter Karlsson, IFK Falköping
1985 Christian Rönnäng, Trollhättans BTK
1986 Christian Rönnäng, Trollhättans BTK
1987 Markus Johansson, Rantens BTK
1988 Thomas Claesson, Sjömarkens IF
1989 Henrik Eriksson, Mariestads BoIS
1990 Mikael Mattiasson, Mariedals IK
1991 Mikael Mattiasson, Mariedals IK
1992 Stefan Laupa, Kinna BTK
1993 Stefan Gudmundsson, Istrums SK
1994 Martin Jonsson, IFK Falköping
1995 Tobias Larsson, Trollhättans BTK
1996 Henrik Hägerström, IF Tivo
1997 Robert Svensson, Trollhättans BTK
1998 Robert Svensson, Trollhättans BTK
1999 Martin Älverbrandt, Mariedals IK
2000 Mattias Johansson, Mariedals IK
2001 Anthony Josefsson, Trollhättans BTK
2002 Sebastian Andersson, Grästorps BTK
2003 Sebastian Andersson, Grästorsp BTK
2004 Johan Karlsson, Byttorps IF
2005 Anton Olovsson, Byttorps IF
2006 Martin Nilsson, Mariedals IK
2007 Emil Aggestam, Grästorps BTK
2008 Uppgift saknas
2009 Amadeus Qfvarnström, Sjömarkens BTK
2010 Amadeus Qfvarnström, Sjömarkens BTK
2011 Christoffer Åhman, Herrljunga BTK
2012 Emin Kovagevic, Herrljunga BTK
2013 Christoffer Åhman, Herrljunga BTK
2014 Karl Johansson, Sjömarkens BTK

Pojkar 14 (DM 1976-07, 2011-14)

1976 Niklas Persson, IFK Falköping
1977 Niklas Persson, IFK Falköping
1978 Niklas Persson, IFK Falköping
1979 Peter Gustafsson, IFK Falköping
1980 Jan Mårtensson, Dalstorps IF
1981 Magnus Nordgren, Kinna BTK
1982 Lars Eliasson, Mariedals IK
1983 Peter Karlsson, IFK Falköping
1984 Anders Ludvigsson, Kinna BTK
1985 Christian Rönnäng, Trollhättans BTK
1986 Robert Zimmerman, ÖSTK
1987 Tomas Claesson, Sjömarkens IF
1988 Stefan Hjort, IFK Falköping
1989 Peter Herzig, Istrums SK
1990 Martin Nylin, Sjömarkens IF
1991 Stefan Laupa, Kinna BTK
1992 Martin Jonsson, Istrums SK
1993 Martin Jonsson, Istrums SK
1994 Tobias Larsson, Trollhättans BTK
1995 Filip Gustavsson, Istrums SK
1996 Robert Svensson, Trollhättans BTK
1997 Robert Svensson, Trollhättans BTK
1998 Per Eliasson, Mariedals IK
1999 Lars Fridèn, Mariedals IK
2000 Johan Davidsson, Herrljunga BTK
2001 Rasmus Edenfall, Mariedals IK
2002 Sebastian Andersson, Grästorps BTK
2003 Johan Karlsson, Byttorps IF
2004 Hannes Granlund, Trollhättans BTK
2005 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
2006 Joakim Sundh, IFK Falköping BTK
2007 Martin Svensson, Herrljung BTK
2008 Uppgift saknas
2009 Uppgift saknas
2010 Uppgift saknas
2011 Christoffer Åhman, Herrljunga BTK
2012 Filip Karlsson, Trollhättans BTK
2013 Karl Johansson, Sjömarkens BTK
2014 Adam Larsson, Mariedals IK

Pojkar 13 (70-iaden 1970-79)

1970 Per-Åke Johansson, Lidköping BTK
1971 Stefan Hansfelt, Trollhättans BTK
1972 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
1973 Martin Henricson, Trollhättans BTK
1974 Niklas Persson, IFK Falköping
1975 Niklas Persson, IFK Falköping
1976 Niklas Persson, IFK Falköping
1977 Peter Gustafsson, IFK Falköping
1978 Jan Mårtensson, Dalstorps IF
1979 Magnus Söderlund, Sandareds BTK

Pojkar 13 (DM 1976-07, 2011-14)

1976 Niklas Persson, IFK Falköping
1977 Niklas Persson, IFK Falköping
1978 Peter Gustafsson, IFK Falköping
1979 Patrik Bromander, IFK Falköping
1980 Magnus Söderlund, Sandareds BTK
1981 Lars Eliasson, Östra Stadsgränsens TK
1982 Joakim Karlsson, Vara SK
1983 Anders Ludvigsson, Kinna BTK
1984 Christian Rönnäng, Trollhättans BTK
1985 Marcus Johansson, IFK Falköping
1986 Anders Joelsson, Hörnebo BTK
1987 Peter Jonsson, Skellefteå AIK
1988 Christian Johannesson, Kinna BTK
1989 Stefan Laupa, Marks PK
1990 Johan Eriksson, Mariedals IK
1991 Stefan Gudmundsson, Istrums SK
1992 Jerry Klingberg, Hova BTK
1993 Tobias Larsson, Trollhättans BTK
1994 Henrik Hägerström, IFK Falköping
1995 Robert Svensson, Trollhättans BTK
1996 Robert Svensson, Trollhättans BTK
1997 Yahya Ashgary, Mariedals IK
1998 Lars Fridén, Mariedals IK
1999 Anthony Josefsson, Trollhättans BTK
2000 Simon Andersson, Stenstorps IF 
2001 Alfred Vänerfors, IFK Lidköping
2002 Johan Karlsson, Byttorps IF
2003 Mattias Översjö, Byttorps IF
2004 Kristian Karlsson, Trollhättans BTK
2005 Marcus Johansson, Skövde FK
2006 Joakim Sundh, IFK Falköping BTK
2007 Spelades ej
2008 Uppgift saknas
2009 Uppgift saknas
2010 Uppgift saknas
2011 Christoffer Åhman, Herrljunga BTK
2012 Adam Larsson, Mariedals IK
2013 Adam Larsson, Mariedals IK
2014 Joel Sand, Herrljunga BTK

Pojkar 12 (Pingisiaden 1991-95)

1991 Tamer Aydin, KFUM Alingsås
1992 Henrik Haegerström, Istrums SK
1993 Henrik Johansson, Hova BTK
1994 Tomas Johansson, Trollhättans BTK
1995 Martin Älverbrandt, Mariedals IK

Pojkar 12 (DM 1976-14)

1976 Ove Mårtensson, Dalstorps IF
1977 Peter Gustafsson, IFK Falköping BTK
1978 Lars Johansson, Trollhättans BTK
1979 Magnus Söderlund, Sandareds BTK
1980 Peter Karlsson, IFK Falköping
1981 Peter Karlsson, IFK Falköping
1982 Anders Ludvigsson, Kinna BTK
1983 Rikard Anderson, Vara SK
1984 Anders Joelsson, Hörnebo SK
1985 Anders Joelsson, Hörnebo SK
1986 Henrik Eriksson, Hova BTK
1987 Christian Johannesson, Kinna BTK
1988 Johan Persson, IFK Falköping
1989 Stefan Laupa, Kinna BTK
1990 Stefan Gudmundsson, Istrums SK
1991 Jerry Klingvall, Hova BTK
1992 Tobias Larsson, Trolllhättans BTK
1993 Henrik Haegerström, Istrums SK
1994 Robert Svensson, Trollhättans BTK
1995 Robert Svensson, Trollhättans BTK
1996 Martin Älverbrandt, Kinna BTK
1997 Lars Fridén, Kinna BTK
1998 Anthony Josefsson, Trollhättans BTK
1999 Patrik Loberg, Alingsås PP
2000 Rasmus Edenfall, Mariedals IK
2001 Mattias Berg, Vårgårda IK
2002 Mattias Översjö, Byttorps IF
2003 Mattias Översjö, Byttorps IF
2004 Philip Lingman, Götene Tor BTK
2005 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
2006 Martin Svensson, Norra Härene GoIF
2007 Marcus Olovsson, Alingsås PP
2007 Spelades ej
2008 Uppgift saknas
2009 Simon Söderlund, Sjömarkens BTK
2010 Christoffer Åhman, Herrljunga BTK
2011 Karl Johansson, Sjömarkens BTK
2012 Adam Larsson, Mariedals IK
2013 Arvid Christiansen, Allingsås PP
2014 Alexander Karlsson, Trollhättans BTK

Pojkar 11 (70-iaden 1980-82)

1980 Peter Karlsson, IFK Falköping
1981 Anders Ludvigsson, Kinna BTK
1982 Rickard Andersson, Vara SK

Pojkar 11 (Pingisiaden 1996-14)

1996 Fredrik Lindqvist, Stenstorps IF
1997 Anthony Josefsson, Trollhättans BTK
1998 Simon Andersson, Stenstorps IF
1999 Rasmus Edenfall, Mariedals IK
2000 Pär Bengtsson, Grästorps BTK
2001 Rasmus Sjökarl, Byttorps iF
2002 Mattias Översjö, Byttorps IF
2003 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
2004 Adam Andersson, Hova BTK
2005 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
2006 Albin Kalén, IFK Falköping BTK
2007 Marcus Olovsson, Alingsås PP
2008 Uppgift saknas
2009 Christopher Åhman, Herrljunga BTK
2010 Simon Söderlund, Sjömarkens BTK
2011 Adam Larsson, Sjömarkens BTK
2012 Simon Hansson, Skövde FK
2013 Uppgift saknas
2014 John Gerdin, Alingsås PP

Damer (DM 1947-14)

1947 Barbro Eriksson, Torpåkra
1948 Ingrid Hermansson, Norra Härene
1949 Ingrid Hermansson, Norra Härene
1950 Ingrid Hermansson, Norra Härene
1951 Märta Larsson, Norra Härene
1952 Ingrid Hermansson, Norra Härene
(Runner up: Märta Larsson, Norra Härene)
1953 Ingrid Hermansson, Norra Härene
(Runner up: Märta Larsson, Norra Härene)
1954 Ingrid Hermansson, Norra Härene
(Runner up: Märta Larsson, Norra Härene)
1955 Ingrid Hermansson, Norra Härene GIF
(Runner up: Märta Larsson, Norra Härene GIF)
1956 Karin Larsson, Solhagens BTK
(Runner up: M. Andersson, Norra Härene GIF)
1957 Ingrid Hermansson, Norra Härene GIF
(Runner up: Märta Lorentsson, Norra Härene GIF)
1958 Ingrid Hermansson, Norra Härene GIF
(Runner up: Birgitta Tegner, Byttorps IF)
1959 Ingrid Hermansson, Norra Härene GIF
1960 Birgitta Tegner, Norrby IF
1961 Ragna Noring, Östra Stadsgränsens TK
1962 Eva Johansson, Wästerhovs IK
1963 Marita Carlsson, Leksbergs BTK
1964 Eva Johansson, Mariedals IK
1965 Marita Nilsson, Leksbergs BTK
1966 Marita Nilsson, Leksbergs BTK
1967 Marita Neidert, Mariestads BoIS
1968 Birgitta Rådberg, Mariestads BoIS
1969 Eva Johansson, Östra Stadsgränsens TK
1970 Eva Johansson, Östra Stadsgränsens TK
1971 Birgitta Olsson, Wargöns SK
1972 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborgs BTK
1973 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1974 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborgs BTK
1975 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1976 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
1977 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
1978 Eva Persson, IFK Falköping
1979 Helen Lindvall, Trollhättans BTK
1980 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
1981 Eva Einarsson, IFK Falköping
1982 Maria Lundgren, Byttorps IF
1983 Eva Einarsson, IFK Falköping
1984 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1985 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1986 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1987 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1988 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1989 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1990 Malin Henriksson, Mariedals IK
1991 Birgitta Strand-Rådberg, Vänersborgs BTK
1992 Annelie Andersson, IFK Falköping
1993 Birgitta Strand-Rådberg, Vänersborgs BTK
1994 Agneta Ahlin, Rantens BTK
1995 Annelie Andersson, IFK Falköping
1996 Annelie Andersson, IFK Falköping 
1997 Jenny Sundh, Ulricehamns IF 
1998 Lina Johansson, Trollhättans BTK
1999 Jenny Sundh, Ulricehamns IF
2000 Marie Sjögren, Ulricehamns IF
2001 Marie Sjögren, Ulricehamns IF
2002 Jenny Sundh, Ulricehamns iF
2003 Sandra Saarinen, Trollhättans BTK
2004 Marie Karlsson, Örslösa IF
2005 Matilda Johansson, Trollhättans BTK
2006 Spelades ej
2007 Sara Lundin, Ulricehamns IF
2008 Linnea Larsson, Ulricehamns IF
2009 Linnea Larsson, Ulricehamns IF
2010 Spelades ej
2011 Emma Söderlund, Sjömarkens BTK
2012 Erika Front, IFK Falköping BTK
2013 Elin Ljungsberg, IFK Falköping BTK
2014 Elin Ljungsberg, IFK Falköping BTK

Damer 20 (DM 1995-14)

1995 Maria Felicijan, Mariedals IK
1996 Katrin Levinsson, Mariedals IK
1997 Jeanette Bredberg, Mariedals IK
1998 Jenny Sundh, Ulricehamns IF
1999 Anna Eliasson, Ulricehamns IF
2000 Marie Sjögren, Ulricehamns IF
2001 Jenny Sundh, Ulricehamns IF
2002 Jenny Sundh, Ulricehamns iF
2003 Marie Karlsson, Örslösa IF
2004 Sandra Saarinen, Trollhättans BTK
2005 Pernilla Johansson, Trollhättans BTK
2006 Spelades ej
2007 Ida Söderlund, Ulricehamns IF
2008 Uppgift saknas
2009 Sara Lundin, Ulricehamns IF
2010 Spelades ej
2011 Erika Fronth, IFK Falköping BTK
2012 Erika Fronth, IFK Falköping BTK
2013 Elin Ljungsberg, IFK Falköping BTK
2014 Spelades ej

Damjuniorer 17 (DM 1950-14)

1950 Ulla Pettersson, Lidköping
1951 Spelades ej
1952 Spelades ej
1953 Spelades ej
1954 Gunnel Larsson, Högstena 
1955 Gunnel Larsson, Högstena IF
1956 Lisbeth Larsson, Öttums BTK
(Runner up: Ulla Larsson Mariedals IK)
1957 Ulla Larsson, Byttorps IF
1958 Gunvor Eriksson, Wästerhovs IK
1959 Ulla Larsson, Byttorsp IF
1960 Ragna Noring, Östra Stadsgränsens TK
1961 Eva Johansson, Wästerhovs IK
1962 Eva Johansson, Wästerhovs IK
1963 Eva Johansson, Mariedals IK
1964 Eva Johansson, Mariedals IK
1965 Kerstin Skeppstedt, Skövde FK
1966 Kerstin Skeppstedt, Leksbergs BTK
1967 Kerstin Skeppstedt, Mariestads BoIS
1968 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborgs BTK
1969 Birgitta Olsson, Wargöns SK
1970 Birgitta Olsson, Wargöns SK
1971 Lena Berglund, Trollhättans BTK
1972 Lena Berglund, Trollhättans BTK
1973 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
1974 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
1975 Lena Hellmark, Vargöns IK
1976 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
1977 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
1978 Lena Hellmark, Trollhättans BTK
1979 Helen Lindvall, Trollhättans BTK
1980 Maria Lundgren, Byttorps IF
1981 Maria Lundgren, Byttorps IF
1982 Ingela Olsson, Trollhättans BTK
1983 Gunilla Lundberg, Byttorps IF
1984 Gunilla Lundberg, Byttorps IF
1985 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1986 Anette Hedlund, Byttorps IF
1987 Malin Henriksson, Byttorps IF
1988 Malin Henriksson, Byttorps IF
1989 Caroline Höglund, Töreboda BTK
1990 Annelie Andersson, IFK Falköping
1991 Jennie Lindström, IFK Falköping
1992 Cecilia Afzelius-Alm, Mariedals IK
1993 Eva Josefsson, IFK Falköping
1994 Sandra Blixt, Trollhättans BTK
1995 Paula Felicijan, Mariedals IK
1996 Paula Felicijan, Mariedals IK
1997 Jenny Sundh, Ulricehamns IF
1998 Jenny Sundh, Ulricehamns IF
1999 Anna Eliasson, Ulricehamns IF 
2000 Kim Axén, Ulricehamns IF
2001 Madeleine Stenqvist, Herrljunga BTK
2002 Marie Karlsson, Örslösa IF
2003 Sandra Saarinen, Trollhättans BTK
2004 Sara Johansson, Hova BTK
2005 Karin Svensson, IFK Falköping BTK
2006 Spelades ej
2007 Linnea Larsson, Ulricehamns IF
2008 Uppgift saknas
2009 Frida Hane-Ahlgren, Sjömarkens BTK
2010 Vanja Winroth, Mariedals IK
2011 Sofie Aggestam, Herrljunga BTK
2012 Mariya Ivanova, Mariedals IK
2013 Eva-Maria Lindskog, Herrljunga BTK
2014 Spelades ej

Flickor 15 (DM 1962-07, 2011-14)

1962 Eva Johansson, Wästerhovs IK
1963 Kerstin Skeppstedt, Moholms TK
1964 Spelades ej
1965 Kerstin Skeppstedt, Skövde FK
1966 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborgs BTK
1967 Birgitta Olsson, Wargöns SK
1968 Birgitta Olsson, Wargöns SK
1969 Anne Andersén, Borås AIK
1970 Lena Berglund, Trollhättans BTK
1971 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
1972 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
1973 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
1974 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
1975 Ulrika Karlsson, IFK Falköping
1976 Lena Hellmark, Vargöns IK
1977 Anette Hultman, Töreboda BTK 
1978 Eva Einarsson, IFK Falköping
1979 Eva Einarsson, IFK Falköping
1980 Catrin Tidqvist, IFK Falköping
1981 Viktoria Svensson, Dalstorps IF
1982 Viktoria Svensson, Dalstorps IF
1983 Agneta Ahlin, IFK Falköping
1984 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1985 Malin Henriksson, Byttorps IF
1986 Malin Henriksson, Byttorps IF
1987 Malin Nylin, Byttorps IF
1988 Jennie Lindström, Sandareds BTK
1989 Jennie Lindström, IFK Falköping
1990 Eva Josefsson, IFK Falköping
1991 Maria Felicijan, Mariedals IK
1992 Maria Felicijan, Mariedals IK
1993 Christina Bengtsson, Sandareds BTK
1994 Katrin Levinsson, Mariedals IK
1995 Paula Felicijan, Mariedals IK
1996 Lina Johansson, Trollhättans BTK
1997 Jenny Sundh, Ulricehamns IF
1998 Frida Johansson, Hova BTK
1999 Madeleine Stenqvist, Herrljunga BTK
2000 Malin Lindmark, Horreds BTK
2001 Madeleine Stenqvist, Herrljunga BTK
2002 Paulina Jacobsson, Töreboda BTK
2003 Louise Granath, Töreboda BTK
2004 Kristin Andersson, Fåglums IF
2005 Ida Söderlund, Ulricehamns IF
2006 Matilda Johansson, Trollhättans BTK
2007 Stina Karlsson, Trollhättans BTK
2008 Uppgift saknas
2009 Uppgift saknas
2010 Uppgift saknas
2011 Erika Fronth, IFK Falköping BTK
2012 Erika Fronth, IFK Falköping BTK
2013 Ida Andersson, Ulricehamns IF
2014 Beata Söderberg, IFK Lidköping

Flickor 14 (DM 1976-07, 2011-14)

1976 Yvonne Lööv, Töreboda BTK
1977 Eva Einarsson, IFK Falköping
1978 Eva Einarsson, IFK Falköping
1979 Ingela Olsson, Trollhättans BTK
1980 Veronika Nohlgren, IFK Falköping
1981 Gunilla Lundberg, Byttorps IF
1982 Kristina Koeck, IFK Falköping
1983 Agneta Ahlin, IFK Falköping
1984 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1985 Malin Henriksson, Byttorps IF
1986 Malin Nylin, Byttorps IF
1987 Malin Nylin, Byttorps iF
1988 Annelie Andersson, IFK Falköping
1989 Vecilia Afzelius-Alm, Istrums SK
1990 Eva Josefsson, Mariedals IK
1991 Marija Feliijan, Mariedals IK
1992 Christina Bengtsson, Sandareds BTK
1993 Malin Börjesson, Kinna BTK
1994 Paula Felicijan, Mariedals IK
1995 Paula Felicijan, Mariedals IK
1996 Lina Johansson, Trollhättans BTK
1997 Frida Johansson, Hova BTK
1998 Jennie Stark, Trollhättans BTK
1999 Malin Karlsson, IFK Falköping BTK
2000 Martin Hante, IFK Falköping BTK
2001 Paulina Jacobsson, Töreboda BTK
2002 Kristin Andersson, Fåglums IF
2003 Louise Granath, Töreboda BTK
2004 Ida Söderlund, Ulricehamns IF
2005 Matilda Johansson, Trollhättans BTK
2006 Vanja Winroth, Mariedals IK
2007 Emma Söderlund, Sjömarkens IF
2008 Uppgift saknas
2009 Uppgift saknas
2010 Uppgift saknas
2011 Erika Fronth, IFK Falköping BTK
2012 Erika Fronth, IFK Falköping BTK
2013 Tilde Svensson, Ulricehamns IF
2014 Beata Söderberg, IFK Lidköping

Flickor 13 (70-iaden 1970-79)

1970 Annelie Hernvall, Trollhättans BTK
1971 Annelie Hernvall, Trollhättans BTK
1972 Annelie Hernvall, Trollhättans BTK
1973 Eva Persson, IFK Falköping
1974 Eva Einarsson, IFK Falköping
1975 Eva Einarsson, IFK Falköping
1976 Eva Einarsson, IFK Falköping
1977 Yvonne Eskilsson, Vegby SK
1978 Viktoria Svensson, Dalstorps IF
1979 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK

Flickor 13 (DM 1976-06, 2011-14)

1976 Eva Einarsson, IFK Falköping
1977 Eva Einarsson, IFK Falköping 
1978 Yvonne Eskilsson, Vegby SK
1979 Kerstin Johansson, Dalstorps IF
1980 Viktoria Svensson, Dalstorps IF
1981 Gunilla Lundberg, Byttorps IF
1982 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1983 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1984 Malin Henriksson, Byttorps IF
1985 Malin Nylin, Byttorps IF
1986 Malin Nylin, Byttorps IF
1987 Jennie Lindström, Sandareds BTK
1988 Eva Josefsson, IFK Falköping
1989 Eva Josefsson, IFK Falköping
1990 Kristina Bengtsson, Sandareds BTK
1991 Helen Levinsson, Sjömarkens IF
1992 Lotten Asplund, IFK Falköping
1993 Paula Felicijan, Mariedals IK
1994 Linda Johansson, Trollhvttans BTK
1995 Linda Johansson, Trollhättans BTK
1996 Jessica Larsson, IFK Lidköping
1997 Frida Johansson, Hova BTK
1998 Madeleine Stenqvist, Herrljunga BTK
1999 Malin Lindmark, Horreds BTK
2000 Paulina Jacobsson, Töreboda BTK
2001 Karin Tran, IFK Lidköping
2002 Kristin Andersson, Fåglums IF
2003 Matilda Johansson, Trollhättans BTK
2004 Marie Sandberg, Hova BTK
2005 Frida Andersson, Töreboda BTK
2006 Frida Hane-Ahlgren, IFK Falköping BTK
2008 Uppgift saknas
2009 Uppgift saknas
2010 Uppgift saknas
2011 Erika Fronth, IFK Falköping BTK
2012 Alice Bengtsson, IFK Falköping BTK
2013 Mathilda Von Freyman-Svensson, IFK Lidköping
2014 Elisia Westberg, Hörnebo SK

Flickor 12 (Pingisiaden 1991-95)

1991 Paula Felicijan, Mariedals IK
1992 Paula Felicijan, Mariedals IK
1993 Paula Felicijan, Mariedals IK
1994 Lina Johansson, Trollhättans BTK
1995 Frida Johansson, Hova BTK

Flickor 12 (DM 1976-14)

1976 Eva Einarsson, IFK Falköping
1977 Yvonne Eskilsson, Vegby SK
1978 Viktoria Svensson, Dalstorps IF
1979 Viktoria Svensson, Dalstorps IF 
1980 Gunilla Lundberg, Byttorps IF
1981 Kristina Koeck, IFK Falköping
1982 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1983 Cecilia Hägg, IKO Fritid
1984 Malin Henriksson, Byttorps iF
1985 Malin Nylin, Byttorps IF
1986 Jennie Lindström, Sandareds BTK
1987 Eva Josefsson, IFK Falköping
1988 Eva Josefsson, IFK Falköping
1989 Marija Felicijan, Mariedals IK
1990 Christina Bengtsson, Sandareds BTK
1991 Katrin Levinsson, Sjömarkens IF
1992 Paula Felicijan, Mariedals IK
1993 Paula Felicijan, Mariiedals IK
1994 Anna Eliasson, Hedareds BK
1995 Frida Johansson, Hova BTK
1996 Frida Johansson, Hova BTK
1997 Malin Lindmark, Horreds BTK
1998 Marie Karlsson, Örslösa IF
1999 Lena Pettersson, IFK Falköping BTK
2000 Karin Tran, IFK Lidköping
2001 Karin Tran, IFK Lidköping
2002 Emma Johansson, Götene Tor BTK
2003 Matilda Johansson, Trollhättans bTK
2004 Stina Karlsson, Trollhättans BTK
2005 Vanja Winroth, Mariedals IK
2006 Johanna Gärdström, Örslösa IF
2007 Johanna GÄrdström, Örslösa IF
2008 Uppgift saknas
2009 Erika Fronth, IFK Falköping BTK
2010 Erika Fronth, IFK Falköping BTK
2011 Lisa Evonsson, Grästorps BTK
2012 Beata Söderberg, IFK Lidköping
2013 Rebecka Thor, Sjömarkens BTK
2014 Lina Svensson, Vara SK

Flickor 11 (70-iaden 1980-82)

1980 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1981 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1982 Petra Svensson, Limmareds IF

Flickor 11 (Pingisiaden 1996-14)

1996 Madeleine Stenqvist, Herrljunga BTK
1997 Madeleine Stenqvist, Herrljunga BTK
1998 Madeleine Stenqvist, Herrljunga BTK
1999 Karin Tran, IFK Lidköping
2000 Gabriella Skogsberg, Istrums BTK
2001 Linnèa Larsson ,Ulricehamns IF
2002 Matilda Johansson, Trollhättans BTK
2003 Rebecka Henriksson, Trollhättans BTK
2004 Vanja Winroth, Mariedals IK
2005 Johanna Gärdström, Örslösa IF
2006 Emma Söderlund, Sjömarkens IF
2007 Karin Callerud, Götene Tor BTK
2008 Uppgift saknas
2009 Ida Andersson, Ulricehamns IF
2010 Lovisa Pettersson, Grästorps BTK
2011 Lisa Evonson, Grästorps BTK
2012 Hanna Berger, IFK Falköping BTK
2013 Uppgift saknas
2014 Lina Svensson, Vara SK

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 16:16
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info