Hoppa till sidans innehåll

Västmanland (1947-)


Distriktsmästare i singel

Herrseniorer (DM 1947-)

1947 Nils Pettersson, Arboga 
1948 Birger Tilling, Västerås
1949 Nils Pettersson, Arboga 
1950 Erik Bigård, Västerås
1951 Nils Pettersson, Arboga
1952 S. A. Lindstedt, Arboga
(Runner up: Nils Petersson, Arboga)
1953 Nils Petersson, Arboga
(Runner up: S. A. Lindstedt, Arboga)
1954 Toni Borg, Arboga
(Runner up: Ingemar Schlegel, Arboga) 
1955 Ingemar Schlegel, Arboga BTK
(Runner up: Toni Borg, Arboga BTK)
1956 Toni Borg, Arboga BTK
(Runner up: Stig Eklöf, Arboga BTK)
1957 Stig Eklöf, Arboga BTK
(Runner up: Toni Borg, Arboga BTK)
1958 Toni Borg, Arboga BTK
(Runner up: Stig Eklöf, Arboga BTK)
1959 Leif Rubarth, Arboga BTK
1960 Toni Borg, Arboga BTK
1961 Toni Borg, Arboga BTK
1962 Göran Allvin, Arboga BTK
1963 Göran Allvin, Arboga BTK
1964 Christian Heyerdahl, Arboga BTK
1965 Göran Allvin, Arboga BTK
1966 Christian Heyerdahl, Arboga BTK
1967 Lars Askling, Arboga BTK
1968 Christian Heyerdahl, Arboga BTK
1969 Göran Allvin, Arboga BTK
1970 Göran Allvin, Arboga BTK
1971 Göran Allvin, Arboga BTK
1972 Sören Ahlén, Hallstahammars BTK
1973 Michael Nilsson, Hallstahammars BTK
1974 Kent Nilsson, Hallstahammars BTK
1975 Toni Borg, Arboga BTK
1976 Anders Östgren, Västerås BTK
1977 Dan Lagerlöf, Västerås BTK
1978 Misa Valcic, Köpings Godt. IF
1979 Dan Lagerlöf, Västerås BTK
1980 Dan Lagerlöf, Västerås BTK
1981 Tommy Jacobsson, Köpings BTK 
(Runner up: Tony Karlsson, Västerås BTK)
1982 Mikael Johansson, Köpings BTK 
(Runner up: Dan Lagerlöf, Västerås BTK) 
1983 Tony Karlsson, Västerås BTK
1984 Håkan Söderholm, Köpings BTK 
(Runner up: Tony Karlsson, Västerås BTK)
1985 Tony Karlsson, Västerås BTK
1986 Anders Johansson, Köpings BTK
1987 Per-Göran Johansson, Västerås BTK
1988 Mikael Steiner, Hallstahammars BTK
1989 Jari Maijala, Västerås BTK
1990 Anders Wall, Köpings BTK 
(Runner up: Mats Jönsson, Västerås BTK)
1991 Anders Wall, Köpings BTK
1992 Misa Valcic, Köpings BTK
1993 Mikael Steiner, Hallstahammars BTK
1994 Roger Thunberg, Köpings BTK
1995 Dan Lagerlöf, Västerås BTK 
(Runner up: Tony Karlsson, Västerås BTK)
1996 Roger Thunberg, Köpings BTK
1997 Johan Jansson, Hallstahammars BTK
1998 Göte Svensson, Köpings BTK
1999 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2000 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2001 Johan Axelqvist, Köpings BTK 
2002 Peter Allvin, Hallstahammars BTK 
(Runner up: Eric Ohlsén, Köpings BTK)
2003 Mikael Jansson, Köpings BTK 
(Runner up: Mats Qviding, Köpings BTK)
2004 Mats Qviding, Köpings BTK 
(Runner up: Viktor Tjerneld, Västerås BTK)
2005 Tomas Allvin, Hallstahammars BTK 
(Runner up: Håkan Persson, Västerås BTK)
2006 Peter Allvin, Hallstahammars BTK 
(Runner up: Jan-Håkan Svensson, Västerås BTK)
2007 Robert Svanberg, Västerås BTK 
(Runner up: Lasse Ericsson, Västerås BTK)
2008 Johan Jansson, Hallstahammars BTK 
(Runner up: Ante Hultgren, Västerås BTK) 
2009 Joakim Carlsson, Köpings BTK
2010 Dan Hedlund, Västerås BTK
2011 Dan Hedlund, Köpings BTK
2012 Dan Hedlund, Köpings BTK
2013 Petter Nyblom, Västerås BTK
2014 Markus Lindh, Norbergs BTK
2015 Piotr Szewczyk, Norbergs BTK
2016 Marcus Pettersson, Köpings BTK
2017 Viktor Gullbo, Köpings BTK
2018 Marcus Pettersson, Norbergs BTK
2019 Theo Abrahamsson, Köpings BTK

Herrjuniorer 20 (DM 1995-)

1995 Peter Allvin, Västerås BTK 
(Runner up: Joakim Näslund, Västerås BTK)
1996 Peter Allvin, Västerås BTK
1997 Daniel Bergström, Köpings BTK
1998 Joakim Nilsson, Hallstahammars BTK
1999 Martin Halén, Västerås BTK
2000 Daniel Bergström, Köpings BTK
2001 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2002 Uppgift saknas
2003 Viktor Tjerneld, Västerås BTK 
(Runner up: Erik Nordlander, Västerås BTK)
2004 Viktor Tjerneld, Västerås BTK 
(Runner up: Robert Svanberg, Köpings BTK)
2005 Viktor Tjerneld, Västerås BTK 
(Runner up: Mahir Yesilbag, Västerås BTK)
2006 Robert Svanberg, Västerås BTK 
(Runner up: Olle Stenmark, Valla BTK)
2007 Robert Svanberg, Västerås BTK 
(Runner up: Mahir Yesilbag, Västerås BTK)
2008 Ante Hultgren, Västerås BTK 
(Runner up: Oskar Fogel, Köpings BTK)
2009 Kristian Präst, Västerås BTK
2010 Kristian Präst, Väterås BTK
2011 Viktor Gullbo, Köpings BTK 
2012
Spelades ej
2013 Spelades ej
2014 Uppgift saknas
2015 Spelades ej
2016 Viktor Eriksson, Hallstahammars BTK
2017 Spelades ej
2018 Oliver Gullbo, Köpings BTK
2019 Spelades ej

Herrjuniorer 17 (DM 1947-)

1947 M. Thorstensson, Arboga 
1948 A. Tallkvist, Arboga 
1949 Folke Ölander, Västerås
1950 Folke Ölander, Västerås
1951 Folke Ölander, Aros
1952 L. G. Nilsson, Arboga
1953 Ingemar Schlegel, Arboga 
1954 N. A. Andersson, Halex
1955 Bengt Fahlström, BTK Aros
1956 Görgen Johansson, BTK Halex
(Runner up: Hans Kvist, BTK Aros)
1957 Bo Rudolfsson, Norbergs AIF
1958 Bo Björk, Västermalms BTK
1959 Bernt Rudolfsson, Norbergs AIF
1960 Göran Allvin, Arboga BTK
1961 Gunnar Åkerlund, Arboga BTK
1962 Christer Lundberg, Norbergs AIF
1963 Christer Lundberg, Norbergs AIF
1964 Lars-Olov Olsson, Köpings Godt. IF
1965 Jörgen Falk, SGU:s IF Kungsör
1966 Krister Rejström, Köpings Godt. IF
1967 Anders Östgren, BTK Aros
1968 Anders Östgren, IK Franke
1969 Anders Östgren, IK Franke
1970 Mats Peterson, Arboga BTK
1971 Kenneth Lindholm, Hallstahammars BTK
1972 Sören Ahlén, Hallstahammars BTK
1973 Sören Ahlén, Hallstahammars BTK
1974 Dan Lagerlöf, Västerås BTK
1975 Jan Heivert, Köpings Godt. IF
1976 Tommy Jacobsson, Köpings Godt. IF
1977 Tommy Jacobsson, Köpings Godt. IF
1978 Tommy Jacobsson, Köpings Godt. IF
1979 Misa Valcic, Köpings Godt. IF
1980 Kent Bertilsson, Köpings Godt IF 
(Runner up: Magnus Wärn, Västerås BTK) 
1981 Bo-Göran Ek, Västerås BTK 
(Runner up: Magnus Wärn, Västerås BTK)
1982 Bo-Göran Ek, Västerås BTK 
(Runner up: Magnus Wärn, Västerås BTK)
1983 Mats Jönsson, Västerås BTK 
(Runner up: Mikael Steiner, Hallstahammars BTK)
1984 Mats Jönsson, Västerås BTK 
(Runner up: Mikael Steiner, Hallstahammars BTK)
1985 Anders Forsberg, Västerås BTK 
(Runner up: Fredrik Bergvall, Köpings BTK)
1986 Fredrik Bergvall, Köpings BTK 
(Runner up: Anders Nygren Långström, Västerås BTK)
1987 Tomas Allvin, Hallstahammars BTK
1988 Tomas Allvin, Hallstahammars BTK
1989 Mikael Jansson, Köpings BTK
1990 Mikael Jansson, Köpings BTK
1991 Jonas Örtqvist, Köpings BTK
1992 Peter Allvin, Hallstahammars BTK 
(Runner up: Alexander Jouschko, Västerås BTK)
1993 Peter Allvin, Hallstahammars BTK
1994 Daniel Bergström, Köpings BTK
1995 Daniel Bergström, Köpings BTK
1996 Daniel Bergström, Köpings BTK
1997 Daniel Bergström, Köpings BTK
1998 Mattias Bergdahl, Köpings BTK
1999 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2000 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2001 Johan Axelqvist, Köpings BTK 
(Runner up: Viktor Tjerneld, Västerås BTK)
2002 Viktor Tjerneld, Västerås BTK
2003 Viktor Tjerneld, Västerås BTK 
(Runner up: André Hagblad, Köpings BTK)
2004 Viktor Tjerneld, Västerås BTK 
(Runner up: Robert Svanberg, Köpings BTK)
2005 Fredrik Ekström, Västerås BTK 
(Runner up: Mahir Yesilbag, Västerås BTK)
2006 Mahir Yesilbag, Västerås BTK
2007 Oskar Fogel, Köpings PK 
(Runner up: Christopher Forsberg, Västra Aros BTK) 
2008 Ante Hultgren, Västerås BTK 
(Kristian Präst, Västra Aros BTK)
2009 Oskar Fogel, Köpings BTK
2010 Kristian Präst, Västerås BTK
2011 Spelades ej
2012
Spelades ej
2013 Alfred Vidén, Hallstahammars BTK
2014 Uppgift saknas
2015 Albin Fogel, Köpings BTK
2016 Albin Fogel, Köpings BTK
2017 Oliver Gullbo, Köpings BTK
2018 Malte Elfving, Västerås BTK
2019 Spelades ej

Pojkar 15 (DM 1960-)

1960 Christer Lundberg, Norbergs AIF
1961 Anders Lutteman, Arboga BTK
1962 Lars Jebsen, Arboga BTK
1963 Svante Östgren, IK Franke
1964 Tommy Nordström, Fagersta NTO:s BTK
1965 Terje Larsen, Köpings GIF
1966 Roland Andersson, Arboga BTK
1967 Toomas Kangro, BTK Aros
1968 Mats Pettersson, Arboga BTK
1969 Stefan Brandberg, IK Franke
1970 Tomas Aronsson, Hallstahammars BTK
1971 Kenneth Lindholm, Hallstahammars BTK
1972 Michael Nilsson, Hallstahammars BTK
1973 Lars Lövgren, Hallstahammars BTK 
1974 Tony Karlsson, Västerås BTK 
1975 Tommy Jakobsson, Köpings GIF
1976 Tony Karlsson, Västerås BTK
1977 Misa Valcic, Köpings GIF
1978 Kent Bertilsson, Köpings GIF
1979 Anders Johansson, Hallstahammars BTK
1980 Magnus Wärn, Västerås BTK
1981 Roger Thunberg, Köpings BTK
1982 Jari Maijala, Köpings BTK 
(Runner up: Mikael Steiner, Hallstahammars BTK)
1983 Henric Forsberg, Västerås BTK 
(Runner up: Tomas Allvin, Hallstahammars BTK)
1984 Anders Nygren Långström, Västerås BTK 
(Runner up: Henric Forsberg, Västerås BTK)
1985 Tomas Allvin, Hallstahammars BTK 
(Runner up: Henric Forsberg, Västerås BTK)
1986 Tomas Allvin, Hallstahammars BTK 
(Runner up: Anders Wall, Köpings BTK)
1987 Mikael Jansson, Köpings BTK
1988 Mikael Jansson, Köpings BTK
1989 Kristoffer Fanger, Köpings BTK
1990 Kristoffer Fanger, Köpings BTK
1991 Peter Allvin, Hallstahammars BTK
1992 Anders Eriksson, Köpings BTK
1993 Anders Eriksson, Köpings BTK
1994 Emil Engman, Västerås BTK
1995 Daniel Bergström, Köpings BTK
1996 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1997 Mathias Bergdahl, Köpings BTK
1998 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1999 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2000 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2001 Viktor Tjerneld, Västerås BTK
2002 Viktor Tjerneld, Västerås BTK
2003 Henry Grönvall, Köpings BTK 
(Runner up: Mahir Yesilbag, Västerås BTK)
2004 Mahir Yesilbag, Västerås BTK 
(Runner up: Sebastian Lundberg, Arboga BTK)
2005 Oskar Fogel, Köpings BTK 
(Runner up: Emil Virenius, Hallstahammars BTK)
2006 Svante Sjöström, Arboga BTK 
(Runner up: Oskar Fogel, Köpings BTK)
2007 Oskar Fogel, Köpings PK 
(Runner up: Svante Sjöström, Arboga BTK)
2008 Johan Lindberg, Västra Aros BTK 
(Runner up: Kristian Präst, Västra Aros BTK)
2009 Kristian Präst, Västerås BTK
2010 Kristian Präst, Västerås BTK
2011 Kelvin Tran, Köpings BTK
2012 Alfred Vidén, Hallstahammars BTK
2013 Kelvin Tran, Köpings BTK
2014 Uppgift saknas
2015 Albin Fogel, Köpings BTK
2016 Albert Vidén, Hallstahammars BTK
2017 Albert Vidén, Hallstahammars BTK
2018 Robin Teng, Västerås BTK
2019 Pontus Wallenius, Köpings BTK

Pojkar 14 (DM 1995-97, 2005-08, 2017-)

1995 Emil Engman, Västerås BTK
1996 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1997 Mathias Bergdahl, Köpings BTK
                         -
2005 Svante Sjöström, Arboga BTK 
(Runner up: Oskar Fogel, Köpings BTK)
2006 Emil Andersson, Arboga BTK 
(Runner up: Svante Sjöström, Arboga BTK)
2007 Kristian Präst, Västerås BTK 
(Runner up: Jemal Ibrahim, Västerås BTK)
2008 Deniz Yesilbag, Västra Aros BTK 
(Runner up: Jemal Ibrahim, Västra Aros BTK)
2009 Uppgift saknas
2010 Viktor Gullbo, Köpings BTK
2011 Uppgift saknas
2012 Uppgift saknas
2013 Viktor Eriksson, Hallstahammars BTK
2014 Uppgift saknas
2015 Oliver Gullbo, Köpings BTK
2016 Albert Vidén, Hallstahammars BTK
2017 Sander Ingebrigtsen, Köpings BTK
2018 Spelades ej
2019 Oscar Larsson, Västerås BTK

Pojkar 13 (70-iaden 1971-79)

1971 Michael Nilsson, Hallstahammars BTK
1972 Lars Florén, Norbergs AIF
1973 Lars Lövgren, Hallstahammars BTK
1974 Tony Karlsson, Västerås BTK 
1975 Mica Valcic, Köpings GIF
1976 Ulf Ericsson, Hallstahammars BTK
1977 Magnus Wärn, Västerås BTK
1978 Magnus Wärn, Västerås BTK
1979 Henrik Johansson, Hallstahammars BTK

Pojkar 13 (DM 1974-04, 2017-)

1974 Tony Karlsson, Västerås BTK 
1975 Mica Valcic, Köpings GIF
1976 Per Löfstrand, Sala IS 
1977 Magnus Wärn, Västerås BTK
1978 Magnus Wärn, Västerås BTK
1979 Magnus Wärn, Västerås BTK 
1980 Jari Maijala, Köpings BTK 
(Runner up: Mikael Steiner, Hallstahammars BTK)
1981 Niklas Persson, Västerås BTK 
(Runner up: Anders Nygren Långström, Västerås BTK)
1982 Anders Nygren Långström, Västerås BTK 
(Runner up: Henric Forsberg, Västerås BTK
1983 Magnus Ånger, Hallstahammars BTK 
(Runner up: Henric Forsberg, Västerås BTK)
1984 Anders Wall, BTK Kungsör 
(Runner up: Tomas Allvin, Hallstahammars BTK) 
1985 Daniel Ståhlberg, Norbergs BTK
1986 Mikael Jansson, Köpings BTK
1987 Fredrik Bladh, Köpings BTK
1988 Jonas Örtqvist, Köpings BTK
1989 Peter Allvin, Hallstahammars BTK
1990 Daniel Johansson, Sala BTK
1991 Daniel Johansson, Sala BTK
1992 Anders Eriksson, Köpings BTK
1993 Daniel Bergström, Köpings BTK
1994 Emil Engman, Västerås BTK
1995 Emil Engman, Västerås BTK
1996 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1997 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1998 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1999 Viktor Tjerneld, Västerås BTK
2000 Viktor Tjerneld, Västerås BTK
2001 Henry Grönvall, Köpings BTK
2002 Sebastian Lundberg, Arboga BTK 
(Runner up: Mahir Yesilbag, Västerås BTK)
2003 John Nguyen, Fagersta BTK 
(Runner up: Johan Nguyen, Fagersta BTK)
2004 Anton Thörner, Köpings BTK 
(Runner up: Svante Sjöström, Arboga BTK)
                         -
2017 Vincent Holmqvist, Köpings BTK
2018 Oscar Larsson, Västerås BTK
2019 Joel Johansson, Västerås BTK

Pojkar 12 (Västmanniaden 1977-84, 2000-02)

1977 Magnus Wärn, Västerås BTK
1978 Magnus Wärn, Västerås BTK
1979 Henrik Johansson, Hallstahammars BTK
1980 Henrik Johansson, Hallstahammars BTK
1981 Anders Forsberg, Västerås BTK
1982 Anders Nygren Långström, Västerås BTK
(Runner up: Henric Forsberg, Västerås BTK)
1983 Magnus Ånger, Hallstahammars BTK
(Runner up: Henric Forsberg, Västerås BTK)
1984 Tomas Allvin, Hallstahammars BTK 
                         -
2000 Robert Fransson, Hallstahammars BTK
(Runner up: Magnus Pettersson, Hallstahammars BTK)
2001 Kim Larsson, Hallstahammars BTK
(Runner up: Sebastian Bulleghin, Hallstahammars BTK)
2002 Mathias Andersson, Hallstahammars BTK
(Runner up: Svante Sjöström, Arboga BTK)

Pojkar 12 (Pingisiaden 1991-95, 2017-)

1991 Daniel Johansson, Sala BTK
1992 
David Wankowicz, Sala BTK
1993 
David Wankowicz, Sala BTK
1994 
Emil Ström, Västerås BTK
1995 Emil Engman, Västerås BTK
                         -
2017
Oscar Larsson, Västerås BTK
2018
Joel Johansson, Hallstahammars BTK
2019 Lenny Salmi, Västerås BTK

Pojkar 12 (DM 1995-97, 2005-16)

1995 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1996 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1997 Johan Axelqvist, Köpings BTK
                         -
2005 Richard Berg, Västerås BTK 
(Runner up: Jesper Möller, Västerås BTK)
2006 Kristian Präst, Västerås BTK 
(Runner up: Jesper Möller, Västerås BTK)
2007 Kristian Präst, Västerås BTK 
(Runner up: Jemal Ibrahim, Västerås BTK)
2008 Elias Zarins, Köpings BTK 
(Runner up: Nick Berg, Västerås BTK)
2009 Elias Zarins, Köpings BTK
2010 Viktor Gullbo, Köpings BTK
2011 Viktor Gullbo, Köpings BTK
2012 Josue Badani Zuleta, Västerås BTK
2013 Oliver Gullbo, Köpings BTK
2014 Uppgift saknas
2015 Viggo Abrahamsson, Köpings BTK
2016 Sander Ingebrigtsen, Köpings BTK

Pojkar 11 (70-iaden 1980-83)

1980 Anders Nygren Långström, Västerås BTK
(Runner up: Henric Forsberg, Västerås BTK)
1981 Tomas Allvin, Hallstahammars BTK
(Runner up: Henric Forsberg, Västerås BTK)
1982 Tomas Allvin, Hallstahammars BTK
1983 Niklas Karlsson, Hallstahammars BTK 

Pojkar 11 (Pingisiaden 1996-16)

1996 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1997 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1998 Viktor Tjerneld, Västerås BTK
1999 Viktor Tjerneld, Västerås BTK
2000 Henry Grönvall, Köpings BTK
2001 Jim Hagblad, Köpings BTK
2001 Svante Sjöström, Arboga BTK
2002 Emil Virenius, Hallstahammars BTK
(Runner up: Svante Sjöström, Arboga BTK)
2003 Svante Sjöström, Arboga BTK 
(Runner up: Emil Virenius, Hallstahammars BTK)
2004 Anton Thörner, Köpings BTK
(Runner up: Richard Berg, Västerås BTK)
2005 Jesper Möller, Västerås BTK
(Runner up: Kristian Präst, Västerås BTK)
2006 Kristian Präst, Västerås BTK
(Runner up: Linus Andersson, Arboga BTK)
2007 Michael Copperfeldt, Västerås BTK
(Runner up: Elias Zarins, Köpings BTK)
2008 Elias Zarins, Köpings BTK
(Runner up: David Präst, Västerås BTK)
2009 David Präst, Västerås BTK
2010 Viktor Gullbo, Köpings BTK
2011 Josue Badani Zuleta, Västerås BTK
2012 Albert Vidén, Hallstahammars BTK
2013 Oliver Gullbo, Köpings BTK
2014 Uppgift saknas
2015 Viggo Abrahamsson, Köpings BTK
2016 Max Larsson, Arboga BTK

Damseniorer (DM 1950-)

1950 Kerstin Eriksson, Västerås
1951 Kerstin Eriksson, Aros
1952 U. L. Zettergren, Arboga
(Runner up: Elsa Lauré, Aros)
1953 Kerstin Eriksson, Aros
(Runner up: U. L. Zettergren, Arboga)
1954 Kerstin Eriksson, Aros
(Runner up: U. L. Zettergren, Arboga)
1955 Sonja Tillander, Dingtuna IF
(Runner up: Kerstin Eriksson, Dingtuna IF)
1956 Sonja Tillander, Dingtuna IF
(Runner up: Kerstin Eriksson, Dingtuna IF)
1957 Solveig Lundkvist, BTK Aros
1958 Ann-Marie Jansson, Arboga BTK
(Runner up: Marie-Ann Jansson, Arboga BTK)
1959 Ann-Marie Jansson, Arboga BTK
1960 Astrid Nystedt, Arboga BTK
1961 Marie-Ann Jansson, Arboga BTK
1962 Solveig Lundkvist, BTK Aros
1963 Leila Hansson, Köpings GIF
1964 Leila Hansson, Köpings GIF
1965 Leila Hansson, Arboga BTK
1966 Kerstin Eriksson, Västerfärnebo AIK
1967 Katarina Alexandersson, Irsta BTK
1968 Katarina Alexandersson, Irsta BTK
1969 Kristina Alexandersson, IK Franke
1970 Vivianne Ondrejik, Fagersta NTO:s BTK
1971 Vivianne Ondrejik, Fagersta NTO:s BTK
1972 Lena Larsson, Fagersta
1973 Margona Juhlin, Hallstahammars BTK
1974 Margona Juhlin, Hallstahammars BTK
1975 Susanne Nilsson, Västerås BTK
1976 Margona Juhlin, Hallstahammars BTK
1977 Margona Juhlin, Hallstahammars BTK
1978 Margona Juhlin, Hallstahammars BTK
1979 Marita Juhlin, Hallstahammars BTK
1980 Marita Juhlin, Hallstahammars BTK
1981 Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK
1982 Eva Byman Västerås BTK
1983 Marita Juhlin, Västerås BTK
1984 Marita Juhlin, Västerås BTK
1985 Marie Andersson, Västerås BTK
1986 Kristina Löwdahl, Västerås BTK
1987 Anna-Karin Theander, Hallstahammars BTK
1988 Anna-Karin Theander, Hallstahammars BTK
1989 Cecilia Johansson, Hallstahammars BTK
1990 Anna-Karin Theander, Hallstahammars BTK
1991 Cecilia Johansson, Hallstahammars BTK
1992 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1993 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1994 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1995 Susanna Damm, Hallstahammars BTK
1996 Anna-Karin Theander, Hallstahammars BTK
1997 Anna Rask, Hallstahammars BTK
1998 Spelades ej
1999 Spelades ej
2000 Spelades ej
2001 Spelades ej
2002 Spelades ej
2003 Spelades ej
2004 Spelades ej
2005 Spelades ej
2006 Marie Sjögren, Köpings BTK
2007 Sofia Westholm, Köpings BTK
2008 Sofia Westholm, Köpings BTK
2009 Sofia Westholm, Köpings BTK
2010 Linnea Andersson, Västerås BTK
2011 Marie Persson, Köpings BTK
2012 Linnea Andersson, Västerås BTK
2013 Linnea Andersson, Västerås BTK
2014 Spelades ej
2015 Spelades ej
2016 Spelades ej
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej
2019 Spelades ej

Damjuniorer 20 (DM 1995-00, 2006-)

1995 Susanna Damm Hallstahammars BTK
1996 Spelades ej
1997 Sofia Rask Hallstahammars BTK 
1998 Spelades ej
1999 Spelades ej
2000 Spelades ej
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Spelades ej
2007 Spelades ej
2008 Uppgift saknas
2009 Spelades ej
2010 Spelades ej
2011 Spelades ej
2012 Isabell Edén, Köpings BTK
2013 Tova Zarins, Köpings BTK
2014 Uppgift saknas
2015 Spelades ej
2016 Spelades ej
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej
2019 Spelades ej

Damjuniorer 17 (DM 1950-01, 2006-)

1950 Kerstin Eriksson, Västerås
1951 U. L. Zettergren, Arboga
1952 U. L. Zettergren, Arboga
1953 Sara Eriksson, Halex
1954 Sara Eriksson, Halex
1955 Eva Kristoffersson, Arboga BTK
1956 Ann-Marie Jansson, Arboga BTK
(Runner up: Marie-Ann Jansson, Arboga BTK)
1957 Ann-Marie Jansson, Arboga BTK
1958 Ann-Marie Jansson, Arboga BTK
1959 Lillemor Gustavsson, Norbergs AIF
1960 Margareta Persson, Norbergs AIF
1961 Barbro Dahlström, Arboga BTK
1962 Marianne Wiewert, BTK Aros
1963 Åsa Alexandersson, Tillberga IK
1964 Åsa Alexandersson, Tillberga IK
1965 Spelades ej
1966 Spelades ej
1967 Spelades ej
1968 Spelades ej
1969 Spelades ej
1970 Lena Gustafsson, Fagersta NTO:s BTK
1971 Marlene Juhlin, Hallstahammars BTK
1972 Eva Nordqvist, Hallstahammars BTK
1973 Marlene Juhlin, Hallstahammars BTK
1974 Margona Juhlin, Hallstahammars BTK
1975 Susanne Nilsson, Västerås BTK
1976 Susanne Nilsson, Västerås BTK
1977 Susanne Nilsson, Västerås BTK
1978 Marita Juhlin, Hallstahammars BTK
1979 Carina Åberg, Köpings GoIF
1980 Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK
1981 Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK
1982 Eva Byman, Västerås BTK
1983 Kristina Löwdahl, Scheele BTK
1984 Karin Andersson, Västerås BTK
(Runner up: Maria Alexandersson, Västerås BTK)
1985 Karin Andersson, Västerås BTK
1986 Anneli Markström, Köpings BTK
1987 Cecilia Johansson, Hallstahammar BTK
1988 Cecilia Johansson, Hallstahammar BTK
1989 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1990 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1991 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1992 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1993 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1994 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1995 Anna Rask, Hallstahammars BTK
1996 Spelades ej
1997 Spelades ej
1998 Spelades ej
1999 Spelades ej
2000 Maria Axelqvist, Köpings BTK
2001 Maria Axelqvist, Köpings BTK
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Spelades ej
2007
Spelades ej
2008
Uppgift saknas
2009
Linnea Andersson, Västerås BTK
2010
Linnea Andersson, Västerås BTK
2011
Spelades ej
2012
Spelades ej
2013 Spelades ej
2014 Uppgift saknas
2015 Spelades ej
2016 Spelades ej
2017 Spelades ej
2018 Ola Al-Saeedi, Arboga BTK
2019 Spelades ej

Flickor 15 (DM 1960-)

1960 Kerstin Andersson, Arboga BTK
1961 Marianne Welwert, BTK Aros
1962 Marianne Welwert, BTK Aros
1963 Spelades ej
1964 Spelades ej
1965 Spelades ej
1966 Spelades ej
1967 Spelades ej
1968 Spelades ej
1969 Vivianne Ondrejik, Fagersta NTO:s BTK
1970 Ulrika Mattsson, Norbergs AIF
1971 Eva Nordqvist, IK Franke
1972 Eva Nordqvist, Hallstahammars BTK
1973 Susanne Nilsson, Hallstahammars BTK
1974 Susanne Nilsson, Hallstahammars BTK
1975 Anna Jansson, Köpings GIF
1976 Anette Nilsson, Hallstahammars BTK
1977 Marie Blomkvist, Hallstahammars BTK
1978 Carina Åberg, Köpings GoIF
1979 Carina Åberg, Köpings GoIF
1980 Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK
1981 Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK
1982 Kristina Löwdahl. Köpings BTK
1983 Kristina Löwdahl, Scheele BTK
1984 Katarina Peric, Hallstahammars BTK
1985 Cecilia Johansson, Hallstahammars BTK
1986 Cecilia Johansson, Hallstahammars BTK
1987 Cecilia Johansson, Hallstahammars BTK
1988 Cecilia Johansson, Hallstahammars BTK
1989 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1990 Eva Karin Lantz, BTK Kungsör
1991 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1992 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1993 Anna Rask, Hallstahammars BTK
1994 Sofia Rask, Hallstahammars BTK
1995 Sofia Rask, Hallstahammars BTK
1996 Spelades ej
1997 Spelades ej
1998 Spelades ej
1999 Maria Axelqvist, Köpings BTK
2000 Maria Axelqvist, Köpings BTK
2001 Maria Axelqvist, Köpings BTK
2002 Spelades ej
2003 Spelades ej
2004 Spelades ej
2005 Spelades ej
2006 Spelades ej
2007 Linnea Andersson, Västerås BTK
2008 Linnea Andersson, Västerås BTK
2009 Spelades ej
2010 Spelades ej
2011 Spelades ej
2012 Spelades ej
2013 Spelades ej
2014 Uppgift saknas
2015 Spelades ej
2016 Spelades ej
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej
2019 Spelades ej

Flickor 14 (DM 1995-97, 2005-08, 2010, 2013, 2015-)

1995 Caroline Richardsson, BTK Kungsör
1996 Spelades ej
1997 Spelades ej
                         -
2005 Linnea Andersson, Västerås BTK
2006 Linnea Andersson, Västerås BTK
2007 Linnea Andersson, Västerås BTK
2008 Isabell Edén, Arboga BTK
2009 Uppgift saknas
2010 Spelades ej
2011 Uppgift saknas
2012 Uppgift saknas
2013 Spelades ej
2014 Uppgift saknas
2015 Spelades ej
2016 Spelades ej
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej
2019 Spelades ej

Flickor 13 (70-iaden 1971-79)

1971 Eva Nordqvist IK Franke 
1972 Susanne Nilsson Hallstahammars BTK 
1973 Margona Juhlin Hallstahammars BTK 
1974 Inger Ahlberg Fagersta BTK 
1975 Anna Jansson Köpings GIF 
1976 Anna Jansson Köpings GIF 
1977 Marita Juhlin Hallstahammars BTK 
1978 Marita Juhlin Hallstahammars BTK 
1979 Ulrika Hansson Hallstahammars BTK

Flickor 13 (DM 1974-04, 2017-)

1974 Annika Eklöf, Hallstahammars BTK
1975 Anette Nilsson, Hallstahammars BTK
1976 Marita Juhlin, Hallstahammars BTK
1977 Carina Eklund, Köpings GIF
1978 Marita Juhlin, Hallstahammars BTK
1979 Veronica Dahlin, Hallstahammars BTK
1980 Kristina Löwdahl, Köpings GIF
1981 Kristina Löwdahl, Köpings GIF
1982 Susanne Eliasson, IF Norbergs AIF
1983 Lotta Allvin, Hallstahammars BTK
1984 Katarina Peric, Hallstahammars BTK
1985 Cecilia Johansson, Hallstahammars BTK
1986 Cecilia Johansson, Hallstahammars BTK
1987 Jenny Carlsson, Hallstahammars BTK
1988 Jenny Carlsson, Hallstahammars BTK
1989 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1990 Eva-Karin Lantz, BTK Kungsör
1991 Terese Rosengren, Sala BTK
1992 Anna Rask, Hallstahammars BTK
1993 Sofia Rask, Hallstahammars BTK
1994 Anna Holmlund, Västerås BTK
1995 Caroline Richardsson, BTK Kungsör
1996 Mikaela Boman, Norbergs BTK
1997 Mikaela Boman, Norbergs BTK
1998 Maria Axelqvist, Köpings BTK
1999 Maria Axelqvist, Köpings BTK
2000 Spelades ej
2001 Spelades ej
2002 Spelades ej
2003 Spelades ej
2004 Linnea Andersson, Västerås BTK
                         -
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej
2019 Spelades ej

Flickor 12 (Västmanniaden 1977-84, 2000-02)

1977 Marita Juhlin, Hallstahammars BTK
1978 Marita Juhlin, Hallstahammars BTK
1979 Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK
1980 Kristina Löwdahl, Köpings BTK
1981 Kristina Löwdahl, Köpings BTK
1982 Maria Eriksson, Hallstahammars BTK
1983 Lotta Allvin, Hallstahammars BTK
1984 Katarina Peric, Hallstahammars BTK
                         -
2000 Jonna Luoma, Hallstahammars BTK
2001 Malin Fransson, Hallstahammars BTK
2002 Malin Fransson, Hallstahammars BTK 

Flickor 12 (Pingisiaden 1991-95, 2017-)

1991 Anna Rask, Hallstahammars BTK
1992 Anna Rask, Hallstahammars BTK
1993 Sofia Rask, Hallstahammars BTK
1994 Spelades ej
1995 Karoline Richardsson, BTK Kungsör
                         -
2017 Spelades ej
2018 Spelades ej
2019 Spelades ej

Flickor 12 (DM 1995-97, 2005-07, 2009-13, 2015-16)

1995 Tina Thorstensson, Hallstahammars BTK
1996 Mikaela Boman, Norbergs BTK
1997 Mikaela Boman, Norbergs BTK
                         -
2005 Linnea Andersson, Västerås BTK
2006 Isabell Edén, Arboga BTK
2007 Vendela Levinsson, Västerås BTK
2008 Uppgift saknas
2009 Spelades ej
2010 Linnea Andersson, Arboga BTK
2011 Spelades ej
2012 Spelades ej
2013 Spelades ej
2014 Uppgift saknas
2015 Spelades ej
2016 Spelades ej

Flickor 11 (70-iaden 1980-83)

1980 Anne Höglund, Köpings BTK
1981 Birgitta Jonsson, Hallstahammars BTK
1982 Kristina Pettersson, Köpings BTK
1983 Cecilia Johansson, Hallstahammars BTK 

Flickor 11 (Pingisiaden 1996-13, 2015-16)

1996 Spelades ej
1997 Spelades ej
1998 Maria Axelqvist, Köpings BTK
1999 Therese Olsson, Hallstahammars BTK
2000 Spelades ej
2001 Spelades ej
2002 Spelades ej
2003 Linnea Andersson, Västerås BTK
2004 Linnea Andersson, Västerås BTK
2005 Ida Lundh, Hallstahammars BTK
2006 Ida Lundh, Hallstahammars BTK 
2007 Spelades ej
2008 Linnea Andersson, Arboga BTK
2009 Linnea Andersson, Arboga BTK
2010 Spelades ej
2011 Spelades ej
2012 Spelades ej
2013 Spelades ej
2014 Uppgift saknas
2015 Spelades ej
2016 Spelades ej

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 16:16
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering



Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9, tisdag 21/1-20
Söderhamns UIF – Falkenbergs BTK
Halmstad BTK – BTK Rekord
Eslövs AI BTK – BTK Kävlinge
Munkedals BTK – Spårvägens BTK

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9, tisdag 21/1-20
Matcher

Evenemang

Veteran-SM, Helsingborg
16-19 januari
Hemsida 
Tävlingsinfo 
Resultat

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info