Hoppa till sidans innehåll

SBTF:s sportchefer och förbundskaptener



Copyright: Manfred Schillings

SPORTCHEFER

2001-06 Kjell-Åke Waldner
2011-16 Anders Johansson II
2018-nu Mikael Andersson

UTLÄNDSKA RIKSINSTRUKTÖRER/LANDSLAGSTRÄNARE

1952 Alex Ehrlich, Västtyskland
1959
Ichiro Ogimura, Japan
1962
Ichiro Ogimura, Japan
1968 Ichiro Ogimura, Japan

FÖRBUNDSKAPTENER

Svenska Herrlandslaget (1951-)

1951 Karl-Albert Rabén (Lagkapten på VM-51)
1953-54 
Erik Extergren (Lagkapten på VM-53 och VM-54)
1957
Lars Holmö (Lagkapten på VM-57)
1958-67 Sven Olof Hammarlund * (Lagkapten på EM-58, VM-59, EM-60, VM-61, EM-62, VM-63, EM-64 och VM-67)
1965 Erik Extergren (Lagkapten på VM-65)
1966 Lars Holmö (Lagkapten på EM-66)
1968 Stig Hagberg (Lagkapten på EM-68)
1969-74 Christer Johansson (Förbundskapten på VM-69, EM-70, VM-71, EM-72, VM-73 och EM-74)
1975-77 Hans Alsér (Förbundskapten på VM-75 och EM-76)
1975-77 Nils Billing (Ass. Förbundskapten på VM-75 och Förbundskapten på VM-77)
1977 Thomas Ek (Förbundskapten på VM-77)
1978-80 Kjell Johansson (Förbundskapten på EM-78, VM-79 och EM-80)
1978-80 Bo Persson (Ass. Förbundskapten på EM-78, EM-80, VM-81 och EM-82)
1980-82 Anders Johansson I (Förbundskapten på VM-81 och EM-82)
1982-85 Tomas Berner (Förbundskapten på VM-83, EM-84 och VM-85)
1983-85 Glenn Östh (Ass. Förbundskapten på VM-83, EM-84 och VM-85)
1985-86 Hans Kroon (Förbundskapten på EM-86)
1985-88 Anders Thunström (Ass. Förbundskapten på EM-86, VM-87 oh OS-88)
1987-90 Glenn Östh (Förbundskapten på VM-87, OS-88, EM-88, VM-89 och EM-90)
1990 Bo Persson (Ass. Förbundskapten på EM-90)
1990-93 Anders Thunström (Förbundskapten på VM-91, OS-92, EM-92 och VM-93)
1991-92 Stellan Bengtsson (Ass. Förbundskapten på VM-91 och EM-92)
1994-96 Sören Ahlén (Förbundskapten på EM-94, VM-95, OS-96 och EM-96)
1994-96 Peter Sartz (Ass. Förbundskapten på EM-94,VM-95 och EM-96)
1996-01 Ulf Carlsson (Förbundskapten på VM-97, EM-98, VM-99, OS-00, Lag-VM-00, EM-00 och VM-01)
1997 Kjell-Åke Waldner (Ass. Förbundskapten på VM-97), 
2000-06  Peter Sterneborg (Ass. Förbundskapten på Lag-VM-00, EM-00, och VM-01 samt Förbundskapten på EM-02, VM-03, EM-03, OS-04, Lag-VM-04, VM-05, EM-05 och Lag-VM-06)
2002 Kjell-Åke Waldner ** (Ass. Förbundskapten på EM-02) 
2006-11 Erik Lindh (Förbundskapten på VM-07, EM-07, OS-08, Lag-VM-08, EM-08, VM-09, EM-09, Lag-VM-10, EM-10 och VM-11)
2008 Thomas von Scheele (Ass. Förbundskapten på Lag-VM-08)
2011 Peter Karlsson (Coach på EM 2011)
2012-18 Ulf Carlsson (Förbundskapten på OS-12, Lag-VM-12, EM-12, VM-13, EM-13, Lag-EM-14, EM-15, OS-16, Lag-VM-16, EM-16, VM-17, Lag-EM-17, EM-18 och Lag-VM-18)
2014  Peter Sartz (Coach på Lag-VM-14)
2014-16 Marcus Sjöberg (Förbundskapten på Lag-EM-14, VM-15, EM-15, OS-16, Lag-VM-16 och EM-16)
2017-18 Peter Andersson (Förbundskapten på VM-17, Lag-EM-17, EM-18 och Lag-VM-18)
2017-nu Peter Blomquist (Förbundskapten på VM-17, Lag-EM-17, EM-18, Lag-VM-18, VM-19, European Games-19, Lag-EM-19)
2019-nu Jörgen Persson (Ass. Förbundskapten, Spelarutvecklare/Matchcoach på VM-19, European Games-19)

* Ordförande landslagskommittén
** Sportchef

Svenska Damlandslaget (1957-)

1957 Inga Brehmer (Lagkapten på VM-57)
1959 Tord Östner (Lagkapten på VM-59)
1960-61 Joel Haskel (Lagkapten på EM-60 och VM-61)
1963 Erik Extergren (Lagkapten på VM-63)
1965 Henry Andersson (Lagkapten på VM-65)
1966 Stig Hagberg (Lagkapten på EM-66)
1967-68 Bo Holmberg (Lagkapten på VM-67 och EM-68)
1969 Per Magnusson (Lagkapten på VM-69)
1970-71 Jan-Åke Bredberg (Lagkapten på EM-70 och VM-71)
1972 Eva Johansson-Fredenlund (Lagkapten på EM-72)
1973-74 Björne Mellström (Förbundskapten på VM-73 och EM-74)
1973-77 Nils Billing (Ass. Förbundskapten på VM-73, EM-74, VM-75 och EM-76 samt Förbundskapten på VM-77)
1974-76 Thomas Stenberg (Förbundskapten på VM-75)
1977 Thomas Ek (Förbundskapten på VM-77)
1978-80 Anders Johansson I (Förbundskapten på EM-78, VM-79 och EM-80)
1981-82 Glenn Östh (Förbundskapten på VM-81 och EM-82)
1983 Marita Neidert (Förbundskapten på VM-83)
1984-86 Gunilla Lindström (Förbundskapten på EM-84, VM-85 och EM-86)
1987-88 Åke Berg (Förbundskapten på VM-87 och EM-88)
1989-92 Sören Ahlén (Förbundskapten på VM-89, EM-90 och VM-91)
1992 Peter Sartz (Förbundskapten på OS-92, EM-92 och VM-93)
1992-96 Ulf Carlsson (Ass. Förbundskapten på EM-92 och VM-93, samt Förbundskapten på EM-94, VM-95, OS-96 och EM-96)
1997 Ulf Bengtsson (Förbundskapten på VM-97)
1998-00 Kjell-Åke Waldner (Förbundskapten på EM-98, VM-99, OS-00, Lag-VM-00 och EM-00)
2001-06 Peter Sterneborg (Förbundskapten på VM 2001)
2002
Erik Lindh (Coach på EM-02)
2003 Thomas von Scheele (Coach på EM-03)
2003 Kjell-Åke Waldner * (Coach på VM-03) 
2004 Sören Ahlén (Coach på VM-04)
2005 Curt Carlsson (Coach på EM-05)
2006 Erik Lindh (Coach på Lag-VM-06)
2006-08 Mattias Syrén (Förbundskapten på VM-07, EM-07 och Lag-VM-08)
2008 
Thomas von Scheele (Coach på EM-08)
2008-12 Pernilla Andersson (Förbundskapten på VM-09, EM-09, Lag-VM-10,  EM-10, VM-11, EM-11, Lag-VM-12 och EM-12)
2013 Anders Johansson II * (Coach på VM-13 och EM-13)
2014 Anders Johansson II *, Tomas Johansson (Coacher på Lag-EM-14)
2014-16 Thomas von Scheele (Förbundskapten på Lag-VM-14, VM-15, EM-15, OS-16, Lag-VM-16 och EM-16)
2017-19 Peter Sartz (Förbundskapten på VM-17, Lag-EM-17, Lag-VM-18, EM-18 och VM-19)
2019 Peter Blomquist (Coach på European Games-19)
2019-nu John Wall (Förbundskapten på Lag-EM-19)

* Sportchef

Svenska Paralandslaget (1978-)

1968-76 Börje Bergkvist (Förbundskapten på Paralympics-68, Paralympics-72 och Paralympics-76)
1972 Harry Ingdahl (Ass. Förbundskapten på Paralympics-72)
1976 Hans Ahlin (Ass. Förbundskapten på Paralympics-76)
1978-87
Thomas Stenberg (Förbundskapten på Paralympics-80, Paralympics-84/USA, EM-85 och EM-87)
1980
Staffan Johansson (Ass. Förbundskapten på Paralympics-80)
1984 Dan Lavesson (Förbundskapten på Paralympics-84/England)
1984-87 Bitte Berglund (Ass. Förbundskapten på Paralympics-84/England)
1984-88 Thomas Kanhede (Ass. Förbundskapten på Paralympics 1984/USA och Förbundskapten på Paralympics-88)
1989-92 Olle Johansson (Förbundskapten för sittande på VM-90, EM-91 och Paralympics-92)
1989-93 Per-Inge Johansson (Förbundskapten för stående på VM-90, EM-91 och Paralympics-92)
1993-98 Gert Nilsson (Förbundskapten på EM-95, Paralympics-96, EM-97 och VM-98)
1994 Jörgen Nilsson (Ass. Förbundskapten)
1995-97 Mattias Syrén (Ass. Förbundskapten på EM-95, Paralympics-96 och EM-97)
1997-01 Anders Nygren Långström (Ass. Förbundskapten på EM-97, VM-98, EM-99 och Paralympics-00)
1998 Kia Sigge (Ass. Förbundskapten på VM-98)
1999-01 Igor Solopov (Ass. Förbundskapten på EM-99 och Paralympics-00)
1999-01 Patrik Nord (Förbundskapten på EM-99 och Paralympics-00 + coach på EM-01 och VM-02)
2001-08 Roger Edeflod (Förbundskapten på EM-01, VM-02, EM-03, Paralympics-04, EM-05, VM-06, EM-07 och Paralympics-08)
2001-04 Peter Dahl (Coach på EM-01, VM-02, EM-03 + VM-06)
2002-08 Erik Kullingsjö (Coach på VM-02, EM-03, Paralympics-04, EM-05, VM-06, EM-07 och Paralympics-08)
2005-08 Per Gralvik (Coach på EM-05, VM-06, EM-07 och Paralympics-08)
2009-nu Daniel Ellerman (Förbundskapten på EM-09, VM-10, EM-11, Paralympics-12, EM-13, VM-14, EM-15, Paralympics-16, EM-17, Lag-VM-17, VM-18, EM-19)
2009-nu Robert Svanberg (Coach på EM-09, VM-10, EM-11, Paralympics-12, EM-13, VM-14, EM-15, Paralympics-16, EM-17, VM-18, EM-19)
2009-10 Mattias Karlsson-Täck (Coach på EM-09 och VM-10)
2010-11 Per Jarlebrand (Coach på VM-10 och EM-11)
2012 Dennis Lindahl (Coach på Paralympics-12)
2012-nu Anders Sjöstedt (Coach på Paralympics-12, EM-13, VM-14, EM-15, Paralympics-16, EM-17. Lag-VM-17, VM-18, EM-19)
2018-nu Carina Jonsson (Coach på EM-19)
2019-nu Simon Nilsson (Coach på EM-19)
2019-nu Mattias Ekdahl (Coach på EM-19)

Svenska Ungdoms-/Juniorlandslaget (1971-)

1971 Christer Johansson (Coach på UEM-71)
1972
Uppgift saknas
1973
Hans Alsér (Coach på UEM-73)
1974 Lena Andersson, 
Nils Billing (Coacher på UEM-74)
1975 
Hans Alsér, Bo Persson (Coacher på UEM-75)
1976-77 Anders Johansson I
(Förbundskapten på UEM-76 och UEM-77)
1976 Bo Persson, Thomas Ek (Coacher på UEM-76)
1978-80 Bo Persson
(Förbundskapten på UEM-78, UEM-79 och UEM-80)
1978
Anders Johansson I, Kjell Johansson (Coacher på UEM-78)
1979
Anders Johansson I, Kjell Johansson (Coacher UEM-79)
1980
 Anders Johansson I, Glenn Östh (Coacher på UEM-80)
1981-85 Glenn Östh
(Förbundskapten på UEM-81, UEM-82, UEM-83, UEM-84 och UEM-85)
1983
Anders Nilsson, Bo Persson (Coacher på UEM-83)
1984 
Jan Hagberg, Anders Nilsson (Coacher på UEM-84)
1985 Anders Thunström (Coach på UEM-85), Inger Mann (Coach på England Youth Open-85)
1986-88 Anders Thunström (Förbundskapten på UEM-86, UEM-87 och UEM-88)
1986 Inger Mann (Coach på UEM-86), Eskil Tyrberg (Coach på France Youth Open-86), Kia Sigge, Ola Werner (Coacher på Hungarian Youth Open-86)
1987 Sören Ahlén (Coach på England Youth Open-87), Eskil Tyrberg (Coach på Flensburg Youth Open-87)
1988 Jan Hagberg, Anders Johansson I (Coacher på England Youth Open-88), Ola Werner (Coach på Flensburg Youth Open-88)
1989 Sonja Andersson (Coach på England Youth Open-89)
1989-91 Sören Ahlén (Förbundskapten på UEM-89, UEM-90 och UEM-91)
1989 Kjell-Åke Waldner (Coach på UEM-89)
1992-95 Peter Sartz (Förbundskapten på UEM-92, UVM-93, UEM-93, UVM-94, UEM-94, UVM-95 och  UEM-95)
1992 Stellan Bengtsson, Michael Nilsson, Hans Thalin (Coacher på UEM-92), Anders Nilsson, Jörgen Persson (Coacher på Spanien Youth Open-92)
1993 Stellan Bengtsson (Coach på UEM -93), Peter Ahlgren (Coach på Slovakien Youth Open-93)
1994 Torbjörn Ohlsson (Coach på Slovakien Youth Open-94), Magnus Turegård (Coach på Spanien Youth Open-94)
1995 Peter Ahlgren, Inger Mann, Göran Wranå (Coacher på UEM-95), Maria Väisänen (Coach på Tjeckien Youth Open-95)
1996-01 Kjell-Åke Waldner (Förbundskapten på UEM-96, UVM-97, UEM-97. UEM-98, UEM-99, UEM-00 och UEM-01) 
1996 Peter Angebrandt, Ann-Helené Blomkvist (Coacher på Flensburg Youth Open-96)
1997 Linus Mernsten (Coach på UEM-97)
1998 Petra Gummeson, Peter Sterneborg (Coacher på World Youth Games-98), Linus Mernsten (Coach på UEM-98)
1999 Mathias Bergkvist (Coach på Slovakien Youth Open-99), Petra Gummesson, Peter Sterneborg (Coacher på Frankrike Youth Open-99)
2000 Fredrik Danielsson, Johan Kratz (Coacher på UEM-00)
2001 Lars Falk, Anders Karlsson, Johan Kratz (Coacher på UEM -01)
2001-04 Linus Mernsten (Förbundskapten på UEM-02, JVM-03, UEM-03 och UEM-04) 
2002 Anders Karlsson, Johan Kratz (Coacher på UEM-02), Anders Nygren Långström (Coach på Portugal Youth Open-02), Thomas von Scheele (Coach på UEM-02 och Portugal Youth Open-02)
2003 Thomas von Scheele (Coach på UEM-03), Barbro Wiktorsson (Coach på Portugal Youth Open-03)
2004 Sören Ahlén, Peter Blomquist, Marcus Gustafsson (Coacher på UEM-04), Emanuel Christiansson (Coach på Portugal Youth Open-04)
2005 Peter Blomquist (Coach på JVM-05 och UEM-05), Linus Mernsten, Annika Orsvall (Coacher på UEM-05)
2006 Peter Blomquist (Coach på JVM-06 och UEM-06), Thomas von Scheele (Coach på UEM-06), Niclas Almström (Coach på North European Mini Challenge-06)
2007 Peter Blomquist, Malin Linderoth, Annika Orsvall, Thomas von Scheele (Coacher på UEM-07)
2008 Peter Blomquist (Coach på UEM-08 och Euro Mini Champs-08), Malin Linderoth, Annika Orsvall, Thomas von Scheele (Coacher på UEM-08)
2009-12 Pernilla Andersson (Förbundskapten Damjuniorer/Flickkadetter på UEM-09, UEM-10, JVM-11, UEM-11 och UEM-12)
2009-12 Thomas von Scheele (Förbundskapten Herrjuniorer/Pojkkadetter på UEM-09, Ungdoms-OS-10, UEM-10, UEM-11 och UEM-12)
2009 Peter Blomquist (Coach på Euro Mini Champs-09)
2011 Peter Blomquist (Coach på UEM-11)
2012 Peter Blomquist, Anders Johansson II, Annika Orsvall (Coacher på UEM-12)
2013 Pernilla Andersson, Peter Blomquist, Anders Johansson II, Annika Orsvall, Thomas von Scheele, Zhang Fang (Coacher på UEM-13)Fredrik Berner, Annika Orsvall (Coacher på Euro Mini Champs-13)
2014 Pernilla Andersson, Anders Johansson II, Annika Orsvall, Markus Sjöberg, Zhang Fang, (Coacher på UEM-14), Thomas von Scheele (Coach på UEM-14 och Euro Mini Champs-14)
2015 Pernilla Andersson, Thomas von Scheele (Coacher på UEM-15), Thomas Johansson, Markus Sjöberg (Coacher på JVM-15 och UEM-15)
2016 Peter Blomquist, Thomas Johanson, Carina Jonsson, Kim Nylander, Peter Sartz (Coacher på UEM-16)
2017 Peter Andersson (Coach på JVM-17), Mattias Ekdahl, Carina Jonsson, Li Fen, Kim Nylander (Coacher på UEM-17)
2018 Peter Andersson (Coach på Ungdoms-OS-18), Peter Andersson, Mattias Ekdahl, Magnus Mallander, Peter Sartz (Coacher på UEM-18)
2019 Tobias Bergman, Jana Dobesova, Mattias Ekdahl, Magnus Mallander (Coacher på UEM-19)
2019-nu Michaela Karlsson
(Coach)
2019-nu
Alexandra Sandéhn (Coach)

Betydelse av färgmarkeringar:

Sport
chef
 

Förbundskapten
 

Ass. Förbundskapten

Coach alt. Lagkapten

Utländska riksinstruktörer/landslagstränare

Uppdaterad: 15 SEP 2018 17:57
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info