Hoppa till sidans innehåll

EM



Copyright: Pressens Bild AB

 EM-FOTON 

Årtal och spelplats

1958 2-9 mars 1958 Budapest, Ungern
1960 3-10 april 1960 Zagreb, Jugoslavien
1962 31 mars-7 april 1962 Berlin, Västtyskland
1964 22-29 november 1964 Malmö, Sverige
1966 13-20 april 1966 London, England
1968 17-24 april 1968 Lyon, Frankrike
1970 1-8 april 1970 Moskva, Sovjet
1972 15-22 april 1972 Rotterdam, Nederländerna
1974 6-13 april1974 Novi Sad, Jugoslavien
1976 27 mars-4 april 1976 Prag, Tjeckoslovakien
1978 10-19 mars 1978 Duisburg, Västtyskland
1980 5-13 april 1980 Bern, Schweiz
1982 17-25 april 1982 Budapest, Ungern
1984 14-22 april 1984 Moskva, Sovjet
1986 5-13 april 1986 Prag, Tjeckoslovakien
1988 19-27 mars 1988 Paris, Frankrike
1990 8-16 april 1990 Göteborg, Sverige
1992 10-20 april 1992 Stuttgart, Tyskland
1994 25 mars-4 april 1994 Birmingham, England
1996 25 april-5 maj 1996 Bratislava, Slovakien
1998 23 april-3 maj 1998 Eindhoven, Nederländerna
2000 21 april-1 maj 2000 Bremen, Tyskland
2002 30 mars-7 april 2002 Zagreb, Kroatien
2003 29 mars-6 april 2003 Courmayeur, Italien
2005 27 mars-3 april 2005 Århus, Danmark
2007 25 mars-1 april 2007 Belgrad, Serbien
2008 4-12 oktober 2008 St. Petersburg, Ryssland
2009 13-20 september 2009 Stuttgart, Tyskland
2009 4-6 september 2009 Subotica, Serbien (mixed dubbel)
2010 11-19 spetember 2010 Ostrava, Tjeckien
2010 19-21 september 2010 Subotica, Serbien (mixed dubbel)
2011 8-16 oktober 2011 Gdansk/Sopot, Polen
2011 10-11 september 2011 Istanbul, Turkiet (mixed dubbel)
2012 17-21 oktober 2012 Herning, Danmark (individuellt)
2012 24-26 juni 2012 Buzau, Rumänien (mixed dubbel)
2013 8-13 oktober 2013 Schwechat, Österrike
2013 14-16 juni 2013 Concha, Rumänien (mixed dubbel)
2014 25-29 oktober 2014 Lissabon, Portugal (lag)
2015 25 september-4 oktober 2015 Ekaterinburg, Ryssland
2016 18-27 oktober Budapest, Ungern (individuellt)
2017 13-17 september 2017 Luxemburg, Luxemburg (lag)
2018 18-23 september 2018 Alicante, Spanien (individuellt)
2019 3-8 september 2019 Nantes, Frankrike (lag)
2020 15-20 september 2020 Warszawa, Polen (individuellt)

 

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld

Herrsingel (1958-)

1958 Zoltan Berczik, Ungern
(Runner up: Elemér Gyetvai, Ungern)
1960 Zoltan Berczik, Ungern
(Runner up: Radu Negulescu, Rumänien)
1962 European Champion: Hans Alsér, Sverige (Coach: Sven-Olof Hammarlund)
(Runner up: Erich Arndt, Tyskland) 3. Björne Mellström, Sverige Finalsiffror: 21-10, 21-13, 21-19
1964 European Champion: Kjell Johansson, Sverige (Coach: Sven-Olof Hammarlund) 
(Runner up: Zoltan Berczik, Ungern) Finalsiffror: 21-9, 21-19, 18-21, 21-9
1966 European Champion: Kjell Johansson, Sverige (Coach: Lars Holmö)
(Runner up: Vladimir Viko, Tjeckoslovakien) Finalsiffror: 21-17. 21-16, 21-7
1968 Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: János Börzsei, Ungern) 3-4. Hans Alsér, Sverige och Kjell Johansson, Sverige
1970 European Champion: Hans Alsér, Sverige (Coach:Christer Johansson)
(Runner up: Istvan Korpa, Jugoslavien) 3-4. Stellan Bengtsson, Sverige och Kjell Johansson, Sverige Finalsiffror: 21-19, 21-18, 21-9
1972 European Champion: Stellan Bengtsson, Sverige (Coach: Christer Johansson) 
(Runner up: Istvan Jonyer, Ungern) Finalsiffror: 10-21, 21-12, 22-24, 21-19, 21-16
1974 Milan Orlowski, Tjeckoslovakien
(Runner up: Gabor Gergely, Ungern) 3. Kjell Johansson, Sverige
1976 Jacques Secretin, Frankrike
(Runner up: Anatoly Strokatov, Sovjetunionen)
1978 Gabor Gergely, Ungern
(Runner up: Istvan Jonyer, Ungern)
1980 John Hilton, England
(Runner up: Josef Dvoracek, Tjeckoslovakien) 3. Stellan Bengtsson, Sverige
1982 European Champion: Mikael Appelgren, Sverige (Coach: Anders Johansson l) 
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) Finalsiffror: 17-21, 17-21, 21-18, 22-20, 21-19
1984 European Champion: Ulf Bengtsson, Sverige (Coach:Tomas Berner) 
(Runner up: Andreij Grubba, Polen) Finalsiffror: 21-16, 15-21, 21-12, 14-21, 21-19
1986 European Champion: Jörgen Persson, Sverige (Coach: Gunilla Lindström) 
(Runner up: Lesczek Kucharski, Polen) 3. Ulf Carlsson, Sverige Finalsiffror: 19-21, 21-10, 21-16, 21-19
1988 European Champion: Mikael Appelgren, Sverige (Coach: Glenn Östh) 
(Runner up: Andrei Mazunov, Sovjetunionen) 3. Jan-Ove Waldner, Sverige Finalsiffror: 21-15, 21-14, 18-21, 21-12
1990 European Champion: Mikael Appelgren, Sverige (Coach: Glenn Östh) 
(Runner up: Andrzej Grubba, Polen) Finalsiffror: 21-15, 15-21, 21-14, 21-19
1992 Jörg Rosskopf, Tyskland
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien)
1994 Jean-Michel Saive, Belgien
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) Finalsiffror: 25-23, 10-21,17-21, 16-21
1996 European Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Ulf Carlsson) 
(Runner up: Jörgen Persson, Sverige) 3. Peter Karlsson, Sverige 
Finalsiffror: 16-21, 21-15, 22-20, 21-17, 
1998 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Zoran Primorac, Kroatien)
2000 European Champion: Peter Karlsson, Sverige (Coach: Ulf Carlsson) 
(Runner up: Zoran Primorac, Kroatien) 3. Jan-Ove Waldner, Sverige Finalsiffror: 21-14, 21-19, 21-10
2002 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Kalinikos Kreanga, Grekland)
2003 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Torben Wosik, Tyskland) 
2005 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien)
2007 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
2008 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
2009 Michael Maze, Danmark
(Runner up: Werner Schlager, Österrike)
2010 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Patrick Baum, Tyskland)      
2011 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Patrick Baum, Tyskland)
2012 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Tan Ruiwu, Kroatien )
2013 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
2015 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Marcos Freitas, Portugal) 3. Pär Gerell, Sverige
2016 Emmanuel Lebesson, Frankrike
(Runner up: Simon Gauzy Frankrike)
2018 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Ovidiu Ionescu, Rumänien) 3. Kristian Karlsson, Sverige

Damsingel (1958-)

1958 Eva Koczian, Ungern
(Runner up: Ann Heydon, England)
1960 Eva Koczian, Ungern
(Runner upp: Ilona Kerekes, Ungern)
1962 Agnes Simon, Västtyskland
(Runner up: Diane Rowe, England)
1964 Ernö Földi, Ungern
(Runner up: Erzsebet Jurik, Ungern)
1966 Maria Alexandru, Rumänien
(Runner up: Svetlana Grinberg, Sovjetunionen)
1968 Ilona Vostova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Zoja Rudnova, Sovjetunionen)
1970 Zoja Rudnova, Sovjetunionen
(Runner up: Ilona Vostova, Tjeckoslovakien)
1972 Zoja Rudnova, Sovjetunionen
(Runner up: Beatrix Kishazi, Ungern)
1974 Judit Magos, Ungern
(Runner up: Ann-Christin Hellman, Sverige) Finalsiffror: 18-21, 12-21, 21-18, 13-21
1976 Jill Hammersley, England
(Runner up: Maria Alexandru, Rumänien) 3. Ann-Christin Hellman, Sverige
1978 Judit Magos, Ungern
(Runner up: Jill Hammersley, England) 3. Ann-Christine Hellman, Sverige
1980 Valentina Popova, Sovjetunionen
(Runner up: Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1982 Bettine Vriesekoop, Nederländerna
(Runner up: Jill Hammersley, England)
1984 Valentina Popova, Sovjetunionen
(Runner up: Fliura Bulatova, Sovjetunionen)
1986 Csilla Batorfi, Ungern
(Runner up: Fliura Bulatova, Sovjetunionen)
1988 Fliura Bulatova, Sovjetunionen
(Runner up: Otilia Badescu, Rumänien)
1990 Daniela Guerguelcherva, Bulgarien
(Runner up: Tu Yong, Schweiz)
1992 Bettine Vriesekoop, Nederländerna
(Runner up: Lisa Lomas, England)
1994 European Champion: Marie Svensson, Sverige (Coach: Ulf Carlsson) 
(Runner up: Gerdie Keen, Nederländerna) Finalsiffror: 21-12, 21-14, 21-18
1996 Nicole Struse, Tyskland
(Runner up: Krisztina Toth, Ungern)
1998 Ni Xia Lian, Luxemburg
(Runner up: Tamara Boros, Kroatien)
2000 Qianhong Götsch, Tyskland
(Runner up: Mihaela Steff, Rumänien)
2002 Ni Xia Lian, Luxemburg
(Runner up: Krisztina Toth, Ungern)
2003 Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Wengling Tan Monfardini, Italien)
2005 Liu Jia, Österrike
(Runner up: Mihaela Steff, Rumänien)
2007 Li Jiao, Nederländerna
(Runner up: Ni Xia Lian, Luxemburg)
2008 Ruta Paskauskiene, Litauen
(Runner up: Liu Jia, Österrike)
2009 Wu Jiaduo, Tyskland
(Runner up: Margarita Pesotska, Ukraina)
2010 Viktoria Pavlovitj, Vitryssland
(Runner up: Liu Jia, Österrike)
2011 Li Jiao, Nederländerna
(Runner up: Irene Ivancan, Tyskland)
2012 Viktoria Pavlovitj, Vitryssland
(Runner up: Xian Yi Fang, Frankrike)
2013 European Champion: Li Fen, Sverige (Coach: Anders Johansson) 
(Runner up: Shan Xiaona, Tyskland) Finalsiffror: 9-11, 11-4, 11-5, 10-12, 11-9, 11-6
2015 Elizabeta Samara, Rumänien
(Runner up: Li Jie, Nederländerna)
2016 Melek Hu, Turkiet
(Runner up: Yu Fu, Portugal)
2018 Li Qian, Polen
(Runner up: Margaryta Pesotska, Ukraina)

Herrdubbel (1958-)

1958 Ladislav Stipek/Ludvik Vyhnanovswky, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Otto Bottner/Toma Reiser, Rumänien)
1960 Zoltan Berczik/Ferenc Sido, Ungern 
(Runner up: Rimas Pashkevichins/Algimantas Saunoris, Sovjetunionen) 3. Tony Larsson/Joszip Vogrinc, Sverige/Jugoslavien
1962 Vijislav Markovic/Janez Teran, Jugoslavien
(Runner up: Istvan Korpa/Edvard Vecko, Jugoslavien)
1964 Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige) Finalsiffror: 19-21, 20-22, 23-21, 21-19, 14-21
1966 European Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige (Coach: Lars Holmö)
(Runner up: Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien) Finalsiffror: 21-13, 15-21, 16-21, 21-11, 21-17
1968 Anton Stipancic/Edvard Vecko, Jugoslavien 
(Runner up: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige) Finalsiffror: 17-21, 22-20, 20-22, 14-21
1970 Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 
(Runner up: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige)Finalsiffror: 16-21, 21-17, 21-9, 19-21, 13-21
1972 Istvan Jonyer/Peter Rozsas, Ungern 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige) Finalsiffror: 18-21, 13-21, 23-21, 20-22
1974 Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige) Finalsiffror: 21-14, 14-21, 22-24, 21-16, 18-21
1976 European Champions: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige (Coach: Hans Alsér)
(Runner up: Jaroslav Kunz/Milan Orlowski, Tjeckoslovakien) 3. Ingemar Wikström/Bela Frank, Sverige/Ungern Finalsiffror: 21-13, 21-6, 21-17
1978 Gabor Gergely/Milan Orlowski, Ungern/Tjeckoslovakien 
(Runner up: Jochen Leiss/Peter Stellwag, Västtyskland)
1980 Patrick Birocheau/Jacques Secretin, Frankrike 
(Runner up: Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien)
1982 Zoran Kalinic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 
(Runner up: Gabor Gergely/Istvan Jonyer, Ungern) 3. Ulf Bengtsson/Erik Lindh, Sverige
1984 Zoran Kalinic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 
(Runner up: Erik Lindh/Jan-Ove Waldner, Sverige) 3. Ulf Bengtsson/Ulf Carlsson, Sverige Finalsiffror: 19-21, 18-21
1986 European Champions: Erik Lindh/Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Hans Kroon) 
(Runner up: Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Sverige)
Finalsiffror: 21-13, 13-21, 21-16
1988 European Champions: Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Glenn Östh) 
(Runner up: Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien) 3. Erik Lindh/Jörgen Persson, Sverige Finalsiffror: 13-21, 21-13, 21-14 
1990 Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien
(Runner up: Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Tyskland) 3. Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Sverige
1992 European Champions: Erik Lindh/Jörgen Persson, Sverige (Coach: Anders Thunström)
(Runner up: Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner) 3. Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Sverige 
Finalsiffror: 21-16, 21-10
1994 Zoran Kalinic/Kalin Kreanga, Jugoslavien/Grekland
(Runner up: Zoran Primorac/Jean-Michel Saive, Kroatien/Belgien)
1996 European Champions: Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Ulf Carlsson)
(Runner up: Lucjan Blaszczyk/Andrei Grubba, Polen) Finalsiffror: 21-15, 21-11
1998 Jörg Rosskopf/Vladimir Samsonov, Tyskland/Vitryssland
(Runner up: Kalinikos Kreanga/Ilija Lupulesku, Grekland/Jugoslavien) 3. Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner, Sverige
2000 Patrick Chila/Philippe Gatien, Frankrike
(Runner up: Kalinikos Kreanga/Ilija Lupulesku, Grekland/Jugoslavien)
2002 Timo Boll/Zoltan Fejer-Konnerth, Tyskland
(Runner up: Lucjan Blaszczyk/Tomaz Krzeszewski, Polen)
2003 Chen Weixing/Evgenij Stjetenin, Österrike/Vitryssland
(Runner up: Dmitrij Mazunov/Alexej Smirnov, Ryssland)
2005 Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike
(Runner up: Kalinikos Kreanga/Vladimir Samsonov, Grekland)
2007 Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Lucjan Blaszczyk/Tan Ruiwu, Polen/Kroatien)
2008 Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Trinko Keen/Werner Schlager, Holland/Österrike) 3. Jon Persson/Robert Svensson, Sverige
2009 Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Lucjan Blaszczyk/Wang Zeng Yi, Polen)
2010 Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Jonathan Groth/Kasper Sternberg, Danmark)
2011 Marcos Freitas/Andrej Gacina, Portugal/Kroatien
(Runner up: Alexander Shibaev/Kirill Skachkov, Ryssland)
2012 Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike
(Runner upp: Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Sverige) Finalsiffror: 10-12, 9-11, 12-10, 13-11, 5-11, 15-13, 10-12
2013 Tan Ruiwu/Wang Zeng Yi, Kroatien/Polen
(Runner up: Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike)
2015 Stefan Fegerl/Joao Monteiro, Österrike/Portugal
(Runner up: Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike) 3. Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Sverige
2016 Patrick Franziska/Jonathan Groth, Tyskland/Danmark
(Runner up: Jakub Dyjas/Daniel Gorak, Polen) 3. Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Sverige
2018 Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike) 
(Runner up: Kristian Karlsson/Mattias Falck, Sverige) Finalsiffror: 9-11, 11-6, 4-11, 9-11, 9-11

Damdubbel (1958-)

1958 Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien 
(Runner up: Eva Koczian/Livia Mosoczy, Ungern)
1960 Maria Alexandru/Angelica Rozeanu, Rumänien 
(Runner up: Eva Koczian/Sarolta Mathe, Ungern)
1962 Diane Rowe/Mary Shannon, England
(Runner up: Inge Harst/Agnes Simon, Västtyskland) 3. Britt Andersson/Birgitta Tegner, Sverige
1964 Diane Rowe/Mary Shannon, England 
(Runner up: Maria Alexandru/Ella Zeller-Constantinescu, Rumänien)
1966 Eva Földy/Erzsebet Jurik, Ungern 
(Runner up: Irena Bosa-Mikocziova/Marta Luzova, Tjeckoslovakien)
1968 Jitka Karlikova/Maria Luzova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjetunionen)
1970 Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjetunionen 
(Runner up: Diane Schöler/Agnes Simon, Västtyskland)
1972 Henriette Lotaller/Judit Magos, Ungern 
(Runner up: Jill Hammersley/Beatrix Kishazi, England/Ungern)
1974 Henriette Lotaller/Judit Magos, Ungern 
(Runner up: Maria Alexandru/Alica Grofova, Rumänien/Tjeckoslovakien
1976 Jill Hammersley/Linda Howard, England 
(Runner up: Diana Dubinova/Alica Grofova, Tjeckoslovakien)
1978 Maria Alexandru/Liana Mihut, Rumäniren 
(Runner up: Judit Magos/Gabriella Szabo, Ungern)
1980 Narine Antonjan/Valentina Popova, Sovjetunionen 
(Runner up: Maria Alexandru/Liana Macean-Mihut, Rumänien)
1982 Fliura Bulatova/Inna Kovalenko, Sovjetunionen 
(Runner up: Sandra de Kruiff/Bettine Vriesekoop, Holland)
1984 Narine Antonjan/Valentina Popova, Sovjetunionen 
(Runner up: Branka Batinic/Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1986 Fliura Bulatova/Elena Kovtun, Sovjetunionen
(Runner up: Marie Hrachova/Betinne Vriesekoop, Tjeckolslovakien/Holland) 3. Marie Svensson/Barbro Wiktorsson, Sverige
1988 Csilla Batorfi/Edit Urban, Ungern 
(Runner up: Fliura Bulatova/Elena Kovtun, Ryssland)
1990 Csilla Batorfi/Gabriella Wirth, Ungern 
(Runner up: Irina Palina/Elena Timina, Sovjetunionen)
1992 Jasna Fazlic/Gordana Perkucin, Jugoslavien 
(Runner up: Csilla Batorfi/Gabriella Wirth, Ungern)
1994 Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern 
(Runner up: Irina Palina/Elena Timina, Ryssland)
1996 Elke Schall/Nicole Struse, Tyskland 
(Runner up: Emily Noor/Bettine Vriesekoop, Holland)
1998 Elke Schall/Nicole Struse, Tyskland 
(Runner up: Marie Svensson/Otilia Badescu, Sverige/Rumänien) 3. Pernilla Pettersson/Åsa Svensson, Sverige Finalsiffror: 20-22, 9-21
2000 Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern
(Runner up: Ni Xia Lian/Peggy Regenwetter, Luxemburg) 3. Marie Svensson/Åsa Svensson, Sverige
2002 Tamara Boros/Mihaela Steff, Kroatien/Rumänien
(Runner up: Tatiana Kostromina/Victoria Pavlovitj, Vitryssland)
2003 Tamara Boros/Mihaela Steff, Kroatien/Rumanien
(Runner up: Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern)
2005 Tamara Boros/Mihaela Steff, Kroatien/Rumänien
(Runner up: Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern)
2007 Svetlana Ganina/Viktoria Pavlovitj, Vitryssland/Ryssland
(Runner up: Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern)
2008 Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern
(Runner up: Nikoleta Stefanova/Wenling Tan Monfardini, Italien)
2009 Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien
(Runner up: Nikoleta Stefanova/Tan Wenling, Italien)
2010 Oksana Fadeeva/Ruta Paskauskiene, Ryssland/Litauen
(Runner up: Li Jie/Elena Timina, Holland)
2011 Oksana Fadeeva/Ruta Paskauskiene, Ryssland/Litauen
(Runner up: Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien)
2012 Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien
(Runer up: Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern)
2013 Petrissa Solja/Sabine Winter, Tyskland
(Runner up: Shan Xiaona/Zhenqi Barthel, Tyskland) 3. Galia Dvorak/Matilda Ekholm, Spanien/Sverige
2015 Melek Hu/Shen Yanfei, Turkiet/Spanien
(Runner up: Georgina Pota/Elizabeta Samara, Ungern/Rumänien)
2016 Kristin Silbereisen/Sabine Winter, Tyskland
(Runner up: Shan Xiaona/Petrissa Solja, Tyskland)
2018 Kristin Lang/Nina Mittelham, Tyskland
(Runner up: Yana Noskova/Sofia Polcanova, Ryssland/Österrike) 3. Matilda Ekholm/Georgina Pota, Sverige/Ungern

Mixed dubbel (1958-)

1958 Zoltan Berczik/Gizella Farkas-Lantos, Ungern 
(Runner up: Ferenc Sido/Eva Koczian, Ungern)
1960 Gheorge Cobirzan/Maria Alexandru, Rumänien 
(Runner up: Radu Negulescu/Angelica Rozeanu, Rumänien)
1962 European Champions: Hans Alsér/Inge Harst, Sverige/Västtyskland (Coach: Sven-Olof Hammarlund)
(Runner up: Eberhard Schöler/Agnes Simon, Västtyskland) Finalsiffror: 21-16, 21-15, 21-13
1964 Peter Rozsas/Sarolta Lukacs, Ungern 
(Runner up: Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien)
1966 Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Chester Barnes/Mary Shannon, England)
1968 Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen 
(Runner up: Dorin Giurgiuca/Maria Alexandru, Rumänien)
1970 Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen 
(Runner up: Dennis Neale/Mary Wright, England)
1972 Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Lena Andersson, Sverige) Finalsiffror: 10-21, 16-21, 19-21
1974 Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen 
(Runner up: Milan Orlowski/Alica Grofova, Tjeckoslovakien)
1976 Anton Stipancic/Erzsebet Palatinus, Jugoslavien 
(Runner up: Milan Orlowski/Ilona Uhlikova, Tjeckoslovakien)
1978 Wilfried Lieck/Wiebke Hendriksen, Västtyskland 
(Runner up: Tibor Klampar/Gabriella Szabo, Ungern)
1980 Milan Orlowski/Ilona Uhlikova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Desmond Douglas/Linda Jarvis, England)
1982 Andrzej Grubba/Bettine Vriesekoop, Polen/Holland 
(Runner up: Dragutin Surbek/Branka Batinic, Jugoslavien)
1984 Jacques Secretin/Valentina Popova, Frankrike/Sovjetunionen 
(Runner up: Jindrich Pansky/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1986 Jindrich Pansky/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Ilija Lupulesku/Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1988 Ilija Lupulesku/Jasna Fazlic, Jugoslavien 
(Runner up: Andrzej Grubba/Bettine Vriesekoop, Polen/Holland) 3. Ulf Carlsson/Edith Urban, Sverige/Ungern
1990 Jean-Philippe Gatien/Wang Xiaoming, Frankrike 
(Runner up: Jean-Michel Saive/Gabriella Wirth, Belgien/Ungern)
1992 Kalinikos Kreanga/Otilia Badescu, Grekland/Rumänien 
(Runner up: Jean-Philippe Gatien/Wang Xiaoming, Frankrike) 3. Thomas von Scheele/Marie Svensson, Sverige
1994 Zoran Primorac/Csilla Batorfi, Kroatien/Ungern 
(Runner up: Kalinikos Kreanga/Otilia Badescu, Grekland/Rumänien)
1996 Vladimir Samsonov/Krisztina Toth, Vitryssland/Ungern 
(Runner up: Kalinikos Kreanga/Otilia Badescu, Grekland/Rumänien)
1998 Ilija Lupulesku/Otilia Badescu, Jugoslavien/Rumänien 
(Runner up: Erik Lindh/Marie Svensson, Sverige) Finalsiffror: 14-21, 16-21
2000 Aleksandar Karakasevic/Ruta Garkauskaite, Jugoslavien/Litauen
(Runner up: Ilija Lupulesku/Marie Svensson, Jugoslavien/Sverige) Finalsiffror: 19-21, 12-21
2002 Lucjan Blaszczyk/Ni Xia Lian, Polen/Luxemburg
(Runner up: Aleksandar Karakasevic/Ruta Garkauskaite-Budiene, Serbien/Litauen)
2003 Werner Schlager/Krisztina Toth, Osterrike/Ungern
(Runner up: Chen Weixing/Viktoria Pavlovitj, Osterrike/Vitryssland)
2005 Alexandar Karakasevic/Ruta Garkauskaite-Budiene, Serbien och Montenegro/Litauen
(Runner up: Chen Weixing/Viktoria Pavlovitj, Österrike/Vitryssland)
2007 Aleksandar Karakasevic/Ruta Paskauskiene, Serbien/Litauen
(Runner up: Fedor Kuzmin/Oksana Fadeeva, Ryssland)
2008 Klassen spelades ej
2009 Aleksandar Karakasevic/Ruta Pakauskiene, Serbien/Litauen
(Runner up: Evgenij Stjetinin/Viktoria Pavlovitj, Vitryssland)
2010 Bora Vang/Sirin He, Turkiet
(Runner up: Marko Jevtovic/Melek Hu, Serbien/Turkiet)
2011 Andrei Filimon/Elizabeta Samara, Rumänien
(Runner up: Aleksandar Karakasevic/Ruta Pakauskiene, Serbien/Litauen)
2012 Andrei Filimon/Elizabeta Samara, Rumänien
(Runner up: Bora Vang/Melek Hu, Turkiet)
2013 Antonin Gavlas/Renata Strbikova, Tjeckien 
(Runner up: Lubomir Pistej/Barbora Balazova, Slovakien) 
2015 Klassen spelades ej
2016 Joao Monteiro/Daniela Monteiro Dodean, Portugal
(Runner up: Mattias Karlsson/Matilda Ekholm, Sverige) Finalsiffror: 11-5, 12-10, 5-11, 6-11, 12-14
2018
Ruwen Filus/Han Ying, Tyskland
(Runner up: Stefan Fegerl/Sofia Polcanova, Österrike)

Herrar Lag (1958-)

1958 Ungern; Zoltan Berczik, Zoltan Bubonyi, Laszlo Földy, Elemer Gyetvai, Ferenc Sido
(Runner up: Tjeckoslovakien) 3-6. Sverige; Hans Alsér, Tony Larsson, Björne Mellström
(Förbundskapten: Sven-Olof Hammarlund)

1960 Ungern; Zoltan Berczik, Zoltan Bubonyi, Laszlo Földy, Tamas Halpert, Ferenc Sido
(Runner up: Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson 1, Toni Borg, Tony Larsson, Björne Mellström 
Förbundskapten: Sven-Olof Hammarlund)
Finalsiffror: 4-5
Hans Alsér - Laszlo Földy 16-21, 10-21 (0-1)
Toni Borg - Zoltan Berczik 19-21, 12-21 (0-2)
Tony Larsson - Ferenc Sido 16-21, 21-18, 21-19 (1-2)
Hans Alsér - Zoltan Berczik 11-21, 13-21 (1-3)
Tony Larsson - Laszlo Földy 18-21, 21-16, 21-19 (2-3)
Toni Borg - Ferenc Sido 13-21, 18-21 (2-4)
Tony Larsson - Zoltan Berczik 21-15, 15-21, 21-17 (3-4)
Hans Alsér - Ferenc Sido 21-15, 21-17 (4-4)
Toni Borg - Laszlo Föly 19-21, 11-21 (4-5)
1962 Jugoslavien; Zeljko Hrbud, Istvan Korpa, Vojislav Markovic, Janez Teran, Edvard Vecko 
(Runner up: Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson 1, Kent Johansson, Tony Larsson, Björne Mellström 
Förbundskapten: Sven-Olof Hammarlund) Finalsiffror: 1-5
Björne Mellström - Vojislav Markovic 19-21, 17-21 (0-1)
Hans Alsér - Istvan Korpa 21-9, 21-16 (1-1)
Tony Larsson - Zeljko Hrbud 15-21, 21-23 (1-2)
Hans Alsér - Vojislav Markovic 21-16, 16-21, 15-21 (1-3)
Björne Mellström - Zeljko Hrbud 9-21, 23-21, 18-21 (1-4)
Tony Larsson - Istvan Korpa 21-13, 16-21, 17-21 (1-5)
1964 European Champions: Sverige; Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Christer Johansson, Kjell Johansson, Lennart Odén
(Förbundskapten: Sven-Olof Hammarlund)
(Runner up: Jugoslavien) Finalsiffror: 5-3
Lennart Odén - Vojislav Markovic 13-21, 13-21 (0-1)
Kjell Johansson - Edvard Vecko 18-21, 19-21 (0-2)
Hans Alsér - Istvan Korpa 21-15, 18-21, 21-14 (1-2)
Kjell johansson - Vojislav Markovic 22-20, 21-17 (2-2)
Lennart Odén - Istvan Korpa 20-22, 12-21 (2-3)
Hans Alsér - Edvard Vecko 19-21, 21-14, 21-14 (3-3)
Kjell Johansson - Istvan Korpa 21-10, 21-12 (4-3)
Hans Alsér - Vojislav Markovic 21-18, 21-19 (5-3)
1966 European Champions: Sverige; Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Christer Johansson, Kjell Johansson, Jörgen Rosberg
(Förbundskapten: Lars Holmö)
(Runner up: Sovjetunionen) Finalsiffror: 5-2
Carl-Johan Bernhardt - Sarkis Sarkhojan 16-21, 19-21 (0-1)
Hans Alsér - Stanislav Gomozkov 21-18, 21-17 (1-1)
Kjell Johansson - Anatoli Amelin 21-15, 19-21, 21-8 (2-1)
Carl-Johan Bernhardt - Stanislav Gomozkov 20-22, 12-21 (2-2)
Kjell Johansson - Sarkis Sarkhojan 19-21, 25-23, 21-18 (3-2)
Hans Alsér - Anatoli Amelin 21-17, 22-20 (4-2)
Kjell Johansson - Stanislav Gomozkov 21-10, 16-21, 21-15 (5-2)
1968 European Champions: Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson, Bo Persson
(Förbundskapten: Stig Hagberg)
(Runner up: Sovjetunionen) Finalsiffror: 5-3
Bo Persson - Anatoli Amelin 19-21, 21-19, 19-21 (0-1)
Kjell Johansson - Sarkis Sarkhojan 21-14, 21-10 (1-1)
Hans Alsér - Stanislav Gomozkov 21-15, 21-11 (2-1)
Kjell Johansson - Anatoli Amelin 17-21, 16-21 (2-2)
Bo Persson - Stanislav Gomozkov 16-21, 17-21 (2-3)
Hans Alsér - Sarkis Sarkhojan 15-21, 21-15, 21-17 (3-3)
Kjell Johansson - Stanislav Gomozkov 21-13, 21-17 (4-3)
Hans Alsér - Anatoli Amelin 21-11, 21-14 (5-3)
1970 European Champions: Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson, Bo Persson
(Förbundskapten: Christer Johansson)
(Runner up: Jugoslavien) Finalsiffror: 5-4
Hans Alsér - Istvan Korpa 19-21, 21-14, 19-21 (0-1)
Kjell Johansson - Milivoj Karakasevic 20-22, 19-21 (0-2)
Stellan Bengtsson - Dragutin Surbek 21-7, 22-20 (1-2)
Kjell Johansson - Istvan Korpa 23-21, 14-21, 19-21 (1-3)
Hans Alsér - Dragutin Surbek 21-15, 26-24 (2-3)
Stellan Bengtsson - Milivoj Karakasevic 9-21, 17-21 (2-4)
Kjell Johansson - Dragutin Surbek 21-13, 21-12 (3-4)
Stellan Bengtsson - Istvan Korpa 17-21, 21-14, 21-14 (4-4)
Hans Alsér - Milivoj Karakasevic 21-8, 21-14 (5-4)
1972 European Champions: Sverige; Stellan Bengtsson, Carl-Johan Bernhardt, Anders Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson 
(Förbundskapten: Christer Johansson)
(Runner up: Jugoslavien) Finalsiffror: 5-1
Bo Persson - Dragutin Surbek 14-21, 16-21 (0-1)
Stellan Bengtsson - Milivoj Karakasevic 21-5, 21-8 (1-1)
Kjell Johansson - Anton Stipantic 21-18, 19-21, 21-12 (2-1)
Stellan Bengtsson - Dragutin Surbek 21-16, 21-18 (3-1)
Bo Persson - Anton Stipantic 21-19, 21-19 (4-1)
Kjell Johansson - Milivoj Karakasevic 15-21, 21-15, 21-19 (5-1)
1974 European Champions: Sverige; Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson, Ingemar Wikström,
(Förbundskapten: Christer Johansson)
(Runner up: Ungern) Finalsiffror: 5-3 
Stellan Bengtsson - Gabor Gergely 19-21, 21-16, 21-13 (1-0)
Ingemar Wikström - Istvan Jonyer 19-21, 20-22 (1-1)
Kjell Johansson - Tibor Klampar 21-14, 21-17 (2-1)
Stellan Bengtsson - Istvan Jonyer 21-23, 21-14, 17-21 (2-2)
Kjell Johansson - Gabor Gergely 18-21, 21-13, 16-21 (2-3)
Ingemar Wikström - Tibor Klampar 21-11, 21-18 (3-3)
Kjell Johansson - Istvan Jonyer 21-14, 21-18 (4-3)
Stellan Bengtsson - Tibor Klampar 22-20, 24-22 (5-3)
1976 Jugoslavien; (Damir Jurcic, Milivoj Karakasevic, Zoran Kosanovic, Anton Stipancic, Dragutin Surbek 
(Runner up: Sverige; Stellan Bengtsson, Kjell Johansson, Roger Lagerfeldt, Ulf Thorsell, Ingemar Wikström
Förbundskapten: Hans Alsér) Finalsiffror:2-5
Ulf Thorsell - Dragutin Surbek 21-15, 17-21, 16-21 (0-1)
Stellan Bengtsson - Milivoj Karakasevic 21-11, 21-18 (1-1)
Kjell Johansson - Anton Stipantic 18-21, 21-23, 14-21 (1-2)
Stellan Bengtsson - Dragutin Surbek 17-21, 21-19, 12-21 (1-3)
Ulf Thorsell - Anton Stipantic 11-21, 21-18, 21-15 (2-3)
Kjell Johansson - Milivoj Karakasevic 21-13, 16-21, 21-23 (2-4)
Stellan Bengtsson - Anton Stipantic 21-18, 11-21, 13-21 (2-5)
1978 Ungern; (Gabor Gergely, Istvan Jonyer, Tibor Klampar, Tibor Kreisz
(Runner up: England)
1980 European Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Stellan Bengtsson, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Ulf Thorsell
(Förbundskapten: Kjell Johansson)
(Runner up: Västtyskland) Finalsiffror: 5-4
Ulf Carlsson - Engelbert Huging 21-11, 21-19 (1-0)
Stellan Bengtsson - Wilfried Lieck 21-19, 21-14 (2-0)
Ulf Thorsell - Peter Stellwag 12-21, 16-21 (2-1)
Stellan Bengtsson - Engelbert Huging 21-18, 19-21, 21-15 (3-1)
Ulf Carlsson - Peter Stellwag 11-21, 23-21, 14-21 (3-2)
Ulf Thorsell - Wilfried Lieck 21-11, 21-15 (4-2)
Stellan Bengtsson - Peter Stellwag 17-21, 21-19, 18-21 (4-3)
Ulf Thorsell - Engelbert Huging 7-21, 21-14, 17-21 (4-4)
Ulf Carlsson - Wilfried Lieck 21-19, 21-19 (5-4)
1982 Ungern; Gabor Gergely, Istvan Jonyer, Tibor Klampar, Zsolt Kriston, Janos Molnar 
(Runner up: Tjeckoslovaken)
1984 Frankrike; Patrick Birocheau, Pierre Campagnolle, Francois Faout, Patrick Renverse, Jacques Secretin
(Runner up: Polen) 3. Sverige; Ulf Bengtsson, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner 
Förbundskapten: Tomas Berner)
1986 European Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Hans Kroon)
(Runner up: Frankrike) Finalsiffror: 5-0
Erik Lindh - Jean-Philippe Gatien 23-25, 21-10, 21-13 (1-0)
Jörgen Persson - Patrick Birocheau 21-9, 21-14 (2-0)
Jan-Ove Waldner - Jacques Secretin 22-20, 12-21, 21-17 (3-0)
Erik Lindh - Patrich Birocheau 19-21, 21-18, 21-12 (4-0)
Jan-Ove Waldner - Jean-Philippe Gatien 21-10, 21-15 (5-0)
1988 European Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Ulf Bengtsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Glenn Östh)
(Runner up: England) Finalsiffror: 5-3
Jörgen Persson - Desmond Douglas 21-15, 21-12 (1-0)
Jan-Ove Waldner - Carl Prean 13-21, 5-21 (1-1)
Erik Lindh - Alan Cooke 21-18, 21-9 (2-1)
Jörgen Persson - Carl Prean 11-21, 21-15, 21-18 (3-1)
Erik Lindh - Desmond Douglas 18-21, 15-21 (3-2)
Jan-Ove Waldner - Alan Cooke 18-21, 16-21 (3-3)
Erik Lindh - Carl Prean 21-13, 10-21, 21-16 (4-3)
Jörgen Persson - Alan Cooke 21-18, 21-11 (5-3)
1990 European Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Glenn Östh) 
(Runner up: Västtyskland) Finalsiffror: 5-2 
Mikael Appelgren - Steffen Fetzner 21-19, 21-17 (1-0)
Jörgen Persson - Jörg Rosskopf 16-21, 21-12, 21-15 (2-0)
Jan-Ove Waldner - Georg Böhm 22-24, 21-14, 18-21 (2-1)
Mikael Appelgren - Jörg Rosskopf 21-17, 21-13 (3-1)
Jan-Ove Waldner - Steffen Fetzner 21-14, 14-21, 15-21 (3-2)
Jörgen Persson - Georg Böhm 21-15, 22-24, 21-19 (4-2)
Jan-Ove Waldner - Jörg Rosskopf 21-18, 21-23, 21-18 (5-2)
1992 European Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström)
(Runner up: England) Finalsiffror: 4-1
Jörgen Persson - Chen Xinhua 21-8, 21-18 (1-0)
Mikael Appelgren - Carl Prean 19-21, 16-21 (1-1) 
Jan-Ove Waldner - Mathew Syed 21-14, 21-10 (2-1) 
Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner - Alan Cooke/Carl Prean 21-15, 21-14 (3-1) 
Jörgen Persson - Carl Prean 21-18, 21-18 (4-1) 
1994 Frankrike; Nicolas Chatelain, Patrick Chila, Damien Eloi, Jean-Philippe Gatien, Christophe Legout
(Runner up: Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Erik Lindh, Thomas von Scheele, Jan-Ove Waldner
Förbundskapten: Sören Ahlén) Finalsiffror: 3-4
Jan-Ove Waldner - Christophe Legout 25-23, 21-12 (1-0)
Peter Karlsson - Jean Philippe Gatien 21-15, 21-16 (2-0)
Erik Lindh - Patrick Chila 19-21, 14-21 (2-1)
Erik Lindh/Jan-Ove Waldner - Damien Eloi/Jean-Philippe Gatien 16-21, 16-21 (2-2)
Jan-Ove Waldner - Jean-Philippe Gatien 18-21, 21-19, 21-14 (3-2)
Peter Karlsson - Patrick Chila 21-14, 19-21, 19-21 (3-3)
Erik Lindh - Christophe Legout 21-18, 10-21, 17-21 (3-4)
1996 European Champions: Sverige; Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Tomas von Scheele, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Ulf Carlsson) 
(Runner up: Frankrike) Finalsiffror: 4-1
Peter Karlsson - Jean-Philippe Gatien 15-21, 15-21 (0-1)
Jan-Ove Waldner - Damiel Eloi  21-14, 21-17 (1-1)
Jörgen Persson - Patrick Chila 21-17, 21-6 (2-1)
Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner - Damien Eloi/Jean-Philippe Gatien 21-17, 21-16 (3-1)
Jan-Ove Waldner - Jean-Philippe Gatien 19-21, 21-13, 24-22 (4-1)
1998 Frankrike; Nicolas Chatelain, Patrick Chila, Damien Eloi, Jean-Philippe Gatien, Eric Varin
(Runner up: Polen) 3. Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Ulf Carlsson)
2000 European Champions: Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Magnus Molin, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Ulf Carlsson) 
(Runner up Tyskland) Finalsiffror: 4-1
Jan-Ove Waldner - Peter Franz 21-8, 18-21, 21-10 (1-0)
Jörgen Persson - Jörg Rosskopf 23-21, 15-21, 21-14 (2-0)
Peter Karlsson - Timo Boll 9-21, 10-21 (2-1)
Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner - Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf 21-15, 21-16 (3-1)
Jan-Ove Waldner - Jörg Rosskopf 21-16, 21-18 (4-1)
2002 European Champions: Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jens Lundquist, Magnus Molin, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Peter Sterneborg)
(Runner up: Tyskland) Finalsiffror: 3-2
Jan-Ove Waldner - Torben Wosik 11-9, 11-9, 15-13 (1-0) 
Fredrik Håkansson - Timo Boll 11-4, 4-11, 9-11, 5-11 (1-1) 
Peter Karlsson - Lars Hielscher 11-13, 11-7, 15-13, 12-10 (2-1) 
Jan-Ove Waldner - Timo Boll 9-11, 4-11, 4-11 (2-2) 
Fredrik Håkansson - Torben Wosik 11-5, 8-11, 15-17, 11-5, 11-6 (3-2) 
2003 Vitryssland; Dmitrij Boltrushko, Dmitrij Chumakov, Dmitrij Davidovich, Vladimir Samsonov, Evgeni Tjetjetinin
(Runner up: Tyskland) 3. Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jens Lundquist, Magnus Molin, Jörgen Persson
(Förbundskapten: Peter Sterneborg)
2005 Danmark; Allan Bentsen, Michael Maze, Martin Monrad, Finn Tugwell 
(Runner up: Österrike)
2007 Tyskland; Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Jörg Rosskopf, Bastian Steger, Christian Süss 
(Runner up: Kroatien)
2008 Tyskland; Patrick Baum, Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger, Christian Süss 
(Runner up: Vitryssland)
2009 Tyskland; Patrick Baum, Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger, Christian Süss 
(Runner up: Danmark)
2010 Tyskland; Patrick Baum, Timo Boll, Patrick Franziska, Dimitrij Ovtcharov, Christian Süss 
(Runner up: Vitryssland)
2011 Tyskland; Patrick Baum, Timo Boll, Ruwen Filus, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger
(Runner up: Sverige; Pär Gerell, Jens Lundquist, Jörgen Persson, Robert Svensson, Mattias Karlsson
Förbundskapten: Erik Lindh/Coach: Peter Karlsson)
Finalsiffror: 0-3
Jörgen Persson - Timo Boll 11-9, 4-11, 8-11, 9-11 (0-1)
Pär Gerell - Dimitrij Ovtcharov 5-11, 10-12, 11-13 (0-2)
Jens Lundquist -
Patrick Baum 11-9, 11-9, 8-11, 8-11, 7-11 (0-3)
2013 Tyskland ; Patrick Baum, Ruben Filus, Patrick Franziska, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger
(Runner up; Grekland)
2014 Portugal; Tiago Apolonia, Marcos Freitas, Joao Monteiro
(Runner up; Tyskland) 3. Sverige; Harald Andersson, Pär Gerell, Kristian Karlsson, Jon Perssson
(Förbundskaptener: Ulf Carlsson/Markus Sjöberg)
2015 Österrike; Stefan Fegerl, Robert Gardos, Daniel Habesohn 
(Runner up; Tyskland)
2017 Tyskland; Timo Boll, Ruwen Filus, Patrick Franziska, Dimitrij Ovtcharov, Ricardo Walther
(Runner up; Portugal)
2019 Tyskland; Timo Boll, Benedikt Duda, Ruwen Filus, Patrick Franziska, Dimitrij Ovtcharov
(Runner up; Portugal) 3. Sverige; Mattias Falck, Kristian Karlsson, Anton Källberg, Truls Möregårdh, Jon Persson
(Förbundskapten: Peter Blomkvist)

Damer Lag (1958-)

1958 England; Diane Collins, Ann Haydon, Jill Rook
(Runner up: Rumänien)
1960 Ungern; Gizella Farkas-Lantos, Eva Koczian, Sarolta Mathe, Livia Mosoczy 
(Runner up: England)
1962 Västtyskland; Edit Buchholtz, Inge Harst, Uschi Matthias, Agnes Simon
(Runner up: England) 3. Sverige; Britt Andersson, Lena Guntsch, Birgitta Tegner 
(Förbundskapten: Uppgift saknas)

1964 England; (Lesley Bell, Irene Ogus, Diane Rowe, Mary Shannon
(Runner up: Ungern)
1966 Ungern; Eva Földy, Erzsebet Heirits-Jurik, Sarolta Mathe
(Runner up: Sovjetunionen)
1968 Västtyskland; Edit Buchholtz, Wiebke Hendriksen, Jutta Krüger, Agnes Simon
(Runner up: Sovjetunionen)
1970 Sovjetunionen; Svetlana Grinberg, Rita Pogosova, Zoja Rudnova, Aldona Skarulene 
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1972 Ungern; Beatrix Kishazi, Henriette Lotaller, Judit Magos 
(Runner up: Västtyskland)
1974 Sovjetunionen; Elmira Antonjan, Svetlana Fedorova, Asta Gedraitite, Zoja Rudnova 
(Runner up: Ungern)
1976 Sovjetunionen; Elmira Antonjan, Tatjana Ferdman, Valentina Popova, Zoja Rudnova
(Runner up: England)
1978 Ungern; Beatrix Kishazi, Judit Magos, Zsuzsa Olah, Gabriella Szabo
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1980 Sovjetunionen; Narine Antonjan, Ludmilla Bakshutova, Fliura Bulatova, Valentina Popova 
(Runner up: Ungern)
1982 Ungern; Beatrix Kishazi, Zsuzsa Olah, Gabriella Szabo, Edit Urban
(Runner up: Västtyskland)
1984 Sovjetunionen; Narine Antonjan, Fliura Bulatova, Valentina Popova, Anita Zakharjan 
(Runner up: Jugoslavien)
1986 Ungern; Csilla Batorfi, Györgyi Fazekas, Zsuzsa Olah, Edit Urban 
(Runner up: Sovjetunionen)
1988 Sovjetunionen; Fliura Bulatova, Elena Kovtun, Valentina Popova, Raisa Timofeeva 
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1990 Ungern; Csilla Batorfi, Edit Urban, Gabriella Wirth
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1992 Rumänien; Otilia Badescu, Maria Bogoslov, Emilia Ciosu, Adriana Nastase
(Runner up: Nederländerna)
1994 Ryssland; Svetlana Bakhtina, Oksana Kusch, Galina Melnik, Irina Palina, Jelena Timina 
(Runner up: Tyskland)
1996 Tyskland; Christina Fischer, Olga Nemes, Elke Schall, Jie Schöpp, Nicole Struse 
(Runner up: Ungern)
1998 Tyskland; Christina Fischer, Olga Nemes, Elke Schall, Jie Schöpp, Nicole Struse
(Runner up: Ungern)
2000 Ungern; Csilla Batorfi, Maria Fazekas, Zita Molnar, Krisztina Toth 
(Runner up: Tyskland) 
2002 Rumänien; Ana Gogorita, Adriana Nastase, Michaela Steff 
(Runner up: Tyskland) 3. Sandra Johansson, Susanne Jonsson, Marie Olsson, Åsa Svensson
(Lagledare/Coach: Erik Lindh)

2003 Italien; Ding Yan, Laura Negrisoli, Nikoleta Stefanova, Wang Yu, Wenling Tan Monfardini
(Runner up: Kroatien)
2005 Rumänien; Otilia Badescu, Julia Necula, Mihaela Steff, Adriana Zamfir 
(Runner up: Kroatien)
2007 Ungern; Petra Lovas, Georgina Pota, Krisztina Toth 
(Runner up: Ryssland)
2008 Nederländerna; Linda Creemers, Li Jiao, Li Jie, Elena Timina 
(Runner up: Ungern)
2009
 Nederländerna; Linda Creemers, Li Jiao, Li Jie, Carla Nouwen, Elena Timina 
(Runner up: Polen)
2010 Nederländerna; Linda Creemers, Li Jiao, Li Jie 
(Runner up: Rumänien)
2011 Nederländerna; Linda Creemers, Birgitte Eerland, Li Jiao, Li Jie, Elena Timina 
(Runner up: Rumänien)
2013 Tyskland; Han Ying, Shan Xiaona, Kristin Silbereisen, Petrissa Solja, Wu Jiaduo 
(Runner up: Rumänien)
2014 Tyskland; Han Ying, Irene Ivancan, Shan Xiaona, Petrissa Solja, Sabine Winte
(Runner up: Österrike) 3. Sverige; Linda Bergström, Matilda Ekholm, Li Fen, Daniela Moskovits
(Förbundskapten: Anders Johansson/Coach: Tomas Johansson)

2015 Tyskland; Han Ying, Shan Xiaona, Petrissa Solja
(Runner up: Rumänien)
2017 Rumänien; Irina Ciobanu, Adina Diaconu, Daniela Monteiro-Dodean, Elizabeta Samara, Bernadette Szocs 
(Runner up: Tyskland)
2019 Rumänien; Irina Ciobanu, Adina Diaconu, Daniele Monteiro-Dodean, Elizabeta Samara, Bernadette Szocs
(Runner up: Portugal)

Uppdaterad: 30 SEP 2018 17:30
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info