Hoppa till sidans innehåll

Euro-Asia Cup


Herrsingel (1986-89)

1986 Chen Longcan, Kina
(Runner up: Jiang Jialiang, Kina)
1987 Euro-Asia Cup Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige  
(Runner up: Yoo Nam Kyu, Sydkorea)
1988 Spelades ej
1989 Kim Taek Soo, Sydkorea
(Runner up: Kim Ki Taek, Sydkorea)

Herrar Lag (1985-89, 2009-)

1985 Europa 1 - Asien 1, Finalsiffror: 5-1
Europa 1; Mikael Appelgren, Sverige, Andrzej Grubba, Polen, Jan-Ove Waldner, Sverige
Asien 1; Goto, Japan, Chen Longcan, Kina, Jiang Jialiang, Kina

1986 Europa 1 - Asien 1, Finalsiffror: 5-4
Europa 1; Andrzej Grubba, Polen, Jörgen Persson, Sverige, Jan-Ove Waldner, Sverige
(Lagkapten, Europa 1; Anders Thunström, Sverige)

Asien 1; Chu Jong Chol, Nordkorea, Chen Longcan, Kina, Jiang Jialiang, Kina

1987 Europa 1 - Asien 1, Finalsiffror: Uppgift saknas
Europa 1; Andrzej Grubba, Polen, Erik Lindh, Sverige, Jan-Ove Waldner, Sverige
Asien 1; Chen Longcan, Kina, Jiang Jialiang, Kina, Teng Yi, Kina

1988  Spelades ej

1989 Europa 1 - Asien 1, Finalsiffror: 5-2
Europa 1; Mikael Appelgren, Sverige, Andrzej Grubba. Polen, Jan-Ove Waldner, Sverige
(Lagkapten, Europa 1; Glenn Östh, Sverige)

Asien 1; Jiang Jialiang, Kina, Kim Ki Taek, Sydkorea, Teng Yi, Kina

2009 Asien - Europa, Finalsiffror: 6-4
Asien; Cheung Yuk, Hong Kong, Chuang Chih-Yuan, Taiwan, Joo Sae-Hyuk, Sydkorea, Ma Lin, Kina, Ma Long, Kina
Europa; Kalinikos Kreanga, Grekland, Michael Maze, Danmark, Dimitrj Ovtcharov, Tyskland, Jörgen Persson, Sverige, Vladimir Samsonov, Vitryssland

2009 Europa - Asien, Finalsiffror: 6-5
Europa; Timo Boll, Tyskland, Kalinikos Kreanga, Grekland, Michael Maze, Danmark, Vladimir Samsonov, Vitryssland, Werner Schlager, Österrike
Asien; Chuang Chih-Yuan, Taiwan, Gao Ning, Indonesien, Joo Sae-Hyuk, Sydkorea, Li Ching, Hong Kong, Wang Hao, Kina

2010 Asien - Europa, Finalsiffror: 6-5
Asien; Cheung Yuk, Hong Kong, Joo Sae-Hyuk, Sydkorea, Jun Mizutani, Japan, Wang Liqin, Kina, Yang Zi, Indonesien
Europa; Michael Maze, Danmark, Dimitrij Ovtcharov, Tyskland, Jörgen Persson, Sverige, Vladimir Samsonov, Vitryssland, Werner Schlager

2010 Asien - Europa, Finalsiffror: 6-4 
Asien; Chuang Chih-Yuan, Taiwan, Joo Sae-Hyuk, Sydkorea, Ma Long, Kina, Jun Mizutani, Japan, Tang Peng, Hong Kong
Europa; Timo Boll, Tyskland, Chen Weixing, Österrike, Kalinikos Kreanga, Grekland, Jean-Michel Saive, Belgien, Vladimir, Samsonov, Vitryssland

2011 Asien - Europa, Finalsiffror: 6-4
Asien; Chuang Chih-Yuan, Taiwan, Joo Sa-Hyuk, Sydkorea, Jun Mizutani, Japan, Tang Peng, Hong Kong, Zhang Jike, Kina
Europa; Tiago Apolonia, Portugal, Timo Boll, Tyskland, Adrian Crisan, Rumänien, Vladimir Samsonov, Vitryssland, Werner Schlager, Österrike

2011 Asien - Europa, Finalsiffror: 7-3
Asien; Chuang Chih-Yuan, Taiwan, Gao Ning, Singapore, Joo Sa-Hyuk, Sydkorea, Tang Peng, Hong Kong, Xu Xin, Kina
Europa; Adrien Mattenet, Frankrike, Michael Maze, Danmark, Dimitrij Ovtcharov, Tyskland, Vladimir Samsonov, Vitryssland, Alexey Smirnov, Ryssland

2012 Asien - Europa, Finalsiffror: 7-3
Asien; Chuang Chih-Yuan, Taiwan, Gao Ning, Singapore, Hao Shuai, Kina, Leung Chu Yan, Hong Kong, Jun Mizutani, Japan
Europa; Adrian Crisan, Rumänien, Dimitrij Ovtcharov, Tyskland, Vladimir Samsonov, Vitryssland, Alexey Smirnov, Ryssland, Bojan Tokic, Slovenien

2012 Europa - Asien, Finalsiffror: 6-4
Europa; Adrian Crisan, Rumänien, Adrien Mattenet, Frankrike, Michael Maze, Danmark, Dimitrij Ovtcharov, Tyskland, Vladimir Samsonov, Vitryssland
Asien; Jiang Tianyi, Hong Kong, Sharath Kamal, Indien, Chan Kazuhiro, Japan, Li Ping, Kina, Ryu Seung-Min, Sydkorea

2013 Asien - Europa, Finalsiffror:7-3
Asien;  Chuang Chih-Yuan, Taiwan, Jiang Tianyi, Hong Kong, Joo Sa-Hyuk, Sydkorea, Jun Mizutani, Japan, Zhang Jike, Kina
Europa; Chen Weixing, Österrike, Adrian Crisan, Rumänien, Marcos Freitas, Portugal, Dimitrij Ovtcharov, Tyskland, Vladimir Samsonov, Vitryssland

2014 Asien - Europa, Finalsiffror: 6-4
Asien; Chuang Chih-Yuan, Taiwan, Gao Ning, Singapore, Jun Mizutani, Japan, Tang Peng, Hong Kong, Xu Xin, Kina
Europa; Adrian Crisan, Rumänien, Robert Gardos, Österrike, Panagiotis Gionis, Grekland, Bastian Steger, Tyskland, Tan Ruiwu, Kroatien

2015 Europa - Asien, Finalsiffror: 6-4
Europa; Marcos Freitas, Portugal, Andrej Gacina, Kroatien, Robert Gardos, Österrike, Vladimir Samsonov, Vitryssland, Bastian Steger, Tyskland
Asien; Noshad Alamian, Iran, Chuang Chih-Yuan, Taiwan, Gao Ning, Singapore, Ma Long, Kina, Tang Peng, Hong Kong

2016 Asien - Europa, Finalsiffror: 6-4
Asien; Chuang Chih-Yuan, Taiwan, Fan Zhendong, Kina, Gao Ning, Singapore, Joo Sa-Hyuk, Sydkorea, Wong Chun Ting, Hong Kong, 
Europa; Tiago Apolonia, Portugal, Chen Weixing, Österrike, Andrej Gacina, Kroatien, Vladimir Samsonov, Vitryssland, Alexander Shibaev, Ryssland

2018 Asien - Europa, Finalsiffror: 7-3
Asien; Chuang Chih-Yuan, Taiwan, Lee Sang-Su, Sydkorea, Koki Niwa, Japan, Wong Chun Ting, Hong Kong, Zhang Yike, Kina
Europa; Marcos Freitas, Portugal, Jonathan Groth, Danmark, Kristian Karlsson, Sverige, Vladimir Samsonov, Vitryssland, Bastian Steger, Tyskland
(Lagkapten, Europa; Ulf Carlsson, Sverige) 

Damsingel

1986 Dai Lili, Kina
(Runner up: Jiao Zhimin, Kina)

Damer Lag

1986 Asien 1 - Europa 1, Finalsiffror: 5-1
Asien 1; Lin Bui Hun, Nordkorea, Dai Lili, Kina, Jiao Zhimin, Kina
Europa 1; Fliura Bulatova, Sovjet, Sonja Grefberg, Finland, Marie Hrachova, Tjeckoslovakien

Uppdaterad: 16 SEP 2018 15:31
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info