Hoppa till sidans innehåll

European Para Youth Games


 EUROPEAN PARA YOUTH GAMES-FOTON

Årtal och spelplats

2017 9-15 oktober 2017 Genova, Italien
2019 25-30 juni 2019 Pajulachti, Finland

SINGEL

Herrjuniorer 9-10 stående

2017 Filip Radovic, Montenegro
(Runner up: Lorenzo Cordua, Italien)
2019 Filip Radovic, Montenegro
(Runner up: Lucas Didier, Frankrike)

Herrjuniorer 8 stående

2017 Pablo Jacobsen, Norge
(Runner up: Steffen Salomonsen, Norge) 3. Axel Jensen Wallin, Sverige
2019 Pablo Jacobsen, Norge
(Runner up: Konstantin Kislitsyn, Ryssland) 3. Axel Jensen Wallin, Sverige

Herrjuniorer 7 stående

2019 Tomas Valach, Slovakien
(Runner up: Luka Trtnik, Slovenien) 3-4. Sam Gustafsson, Sverige och Noah Olsson, Sverige

Herrjuniorer 6-7 stående

2017 Luka Trinik, Slovenien
(Runner up: Tomas Valach, Slovakien)

Herrjuniorer 6 stående

2019 Matteo Parenzan, Italien
(Runner up: Gilad Skop, Israel)

Herrjuniorer 3-5 rullstol

2017 Matteo Orsi, Italien
(Runner up: Boris Travnicek, Slovakien) 3-4. Philip Brooks, Sverige och David Olsson, Sverige
2019 Boris Travnicek, Slovakien
(Runner up: David Olsson, Sverige)

Damjuniorer 10 stående

2017 Merve Demir, Turkiet
(Runner up: Ioana Tepelea, Rumänien) 3. Anja Händen, Sverige

Damjuniorer 6-10 stående

2019 Ioana Tepelea, Rumänien
(Runner up: Elizaveta Zaitseva, Ryssland)

Damjuniorer 6-8 stående

2017 Elena Elli, Italien
(Runner up: Nora Korneliussen, Norge)

Damjuniorer 1-5 rullstol

2019 Carlotta Ragazzini, Italien
(Runner up: Flora Vautier, Frankrike)

Damjuniorer 2-4 rullstol

2017 Giada Rossi, Italien
(Runner up: Carlotta Ragazzini, Italien)

LAG

Herrjuniorer 9-10 stående

2019 Italien/Österrike; Lorenzo Cordua, Lorenzo Magarelli, Noah Rainer
(Runner up: Frankrike; Didier, Cigolotti)

Herrjuniorer 8-10 stående

2017 Montenegro/Österrike; Filip Radovic, Noah Rainer
(Runner up: Italien; Lorenzo Cordua, Lorenzo Magarelli) 3. Sverige; Jonas Hansson, Axel Jensen Wallin

Herrjuniorer 8 stående

2019 European Para Youth Games Champions: Sverige; Anton Grankvist, Axel Jensen Wallin 
(Runner up: Ryssland; Arutin Aslanian, Konstantin Kislitsyn)

Herrjuniorer 6-7 stående

2019 Italien/Slovakien; Matteo Parenzan, Tomas Valach
(Runner up: Sverige/Slovenien; Sam Gustafsson, Luka Trtnik) 3. Sverige; Styrbjörn Ekengren, Noah Olsson

Herrjuniorer 3-5 rullstol

2019 Norge/Slovakien; Sebastian Vegsund, Boris Travnicek
(Runner up: Italien/Kroatien; Matteo Orsi, Nino Basa) 3. Sverige; Isak Nyholm, David Olsson

Damjuniorer 6-10 stående

2017 Rumänien; Ioana-Monica Tepelea, Tabita Vulturar
(Runner up: Norge/Danmark; Nora Korneliussen, Mie Schou Salhauge) 3. Sverige; Anja Händen, Cajsa Stadler
2019 Italien/Rumänien; Elena Elli, Monica Tepelea
(Runner up: Frankrike; Morgen Caillaud, Lucie Hautiere)

Damjuniorer 1-5 rullstol

2019 Frankrike; Anaelle Bonnot, Flora Vautier
(Runner up: Italien/Kroatien; Carlotta Ragazzini, Marija Martinovic)

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 15:15
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info