Hoppa till sidans innehåll
Foto: Robert Valai

ITTF World Tour


ITTF Pro Tour-/ITTF World Tour-tävlingar (inkl. runners up fr.o.m. 2016 samt inkl. ITTF Challenge Series fr.o.m. 2019)

ITTF Pro Tour (1996-11)
ITTF World Tour (2012-)

Herrsingel: 

1996
Australian Open:
 Werner Schlager, Österrike 
Brazil Open: Carl Prean, England 
China Open: Kong Linghui, Kina 
English Open: Kong Linghui, Kina
French Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
Italian Open: 
Vladimir Samsonov, Vitryssland 
Japan Open: 
Ding Song, Kina
Serbian Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige 
Swedish Open Champion: Jörgen Persson, Sverige 
US Open: Vasile Florea, Rumänien 

1997
Australian Open:
 Ding Song, Kina
Austrian Open: Zoran Primorac, Kroatien 
Brazil Open: Liu Guoliang, Kina 
China Open: Zoran Primorac, Kroatien 
English Open: Jean-Michel Saive, Belgien 
French Open: Christophe Legout, Frankrike
Japan Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
Lebanon Open: Spelades ej
Malaysia Open: Kong Linghui, Kina 
Polish Open: Johnny Huang, Canada 
Qatar Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige 
Serbian Open: Liu Guoliang, Kina 
Swedish Open (SOC): Vladimir Samsonov, Vitryssland 
US Open: Kong Linghui, Kina 

1998
Australian Open:
 Kong Linghui, Kina 
China Open: Liu Guoliang, Kina 
Croatia Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland
Italian Open: Liu Guoliang, Kina
Japan Open: Kong Linghui, Kina
Lebanon Open: Wang Liqin, Kina 
Malaysia Open: Ma Lin, Kina 
Qatar Open: Zoran Primorac, Kroatien 
Serbian Open Champion: Jörgen Persson, Sverige 
Swedish Open (SOC): Damien Eloi, Frankrike 
US Open: Jean-Michel Saive, Belgien 

1999
Australian Open:
 Ma Lin Kina
Austrian Open: Kong Linghui, Kina
Brazil Open: Zoran Primorac, Kroatien
China Open: Liu Guozheng, Kina 
Croatia Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland
Czech Open: Chiang Peng-Lung, Taiwan
English Open: Ma Wenge, Kina
French Open: Kong Linghui, Kina
German Open: Liu Guoliang, Kina
Japan Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland
Qatar Open: Zoran Primorac, Kroatien 
Swedish Open (SOC): Wang Liqin, Kina 

2000
Brazil Open:
 Liu Guoliang, Kina 
China Open: Wang Liqin, Kina 
Croatia Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland
Danish Open: Wang Liqin, Kina
French Open: Chiang Peng-Lung, Taiwan
Japan Open: Wang Liqin, Kina
Polish Open: Liu Guozheng, Kina 
Swedish Open (SOC): Liu Guozheng, Kina 
US Open: Wang Liqin, Kina 

2001
Brazil Open:
 Timo Boll, Tyskland 
China Open: Wang Liqin, Kina 
Croatia Open: Ma Wenge, Kina
Danish Open: Ma Lin, Kina
Dutch Open: Tomasz Krzeszewski
English Open: Wang Liqin, Kina
German Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland
Japan Open: Chiang Peng-Lung, Taiwan
Korea Open: Kim Taek-soo, Sydkorea
Qatar Open: Zoran Primorac, Kroatien 
Swedish Open (SOC): Wang Liqin, Kina 
US Open: Liu Guozheng, Kina 

2002
Austrian Open:
 Timo Boll, Tyskland
Brazil Open: Werner Schlager, Österrike
China Open: Wang Liqin, Kina 
Danish Open: Ma Lin, Kina
Dutch Open: Wang Hao, Kina
Egypt Open: Wang Hao, Kina
German Open: Ma Lin, Kina
Italian Open Champion: Peter Karlsson, Sverige
Japan Open: 
Kalinikos Kreanga, Grekland
Korea Open: 
Werner Schlager, Österrike 
Polish Open: Ma Lin, Kina 
Qatar Open: Jean-Michel Saive, Belgien
US Open: Ma Lin, Kina 

2003
Brazil Open:
 Chuang Chih-yuan, Taiwan 
China Open: Ma Lin, Kina 
Croatia Open: Wang Hao, Kina
Danish Open: Ma Lin, Kina
German Open: Wang Liqin, Kina
Japan Open: Timo Boll, Tyskland
Korea Open: Ma Lin, Kina
Malaysia Open: Liu Guozheng, Kina 
Qatar Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland 
Swedish Open (SOC): Wang Liqin, Kina 

2004
Austrian Open:
 Timo Boll, Tyskland 
Brazil Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland 
Chile Open: Kalinikos Kreanga, Grekland 
China Open (Wuxi): Ma Lin, Kina
China Open (Changchun): Wang Liqin, Kina 
Croatia Open: Werner Schlager, Österrike
Danish Open: Michael Maze, Danmark
Egypt Open: Ryu Seung-Min, Sydkorea
German Open: Timo Boll, Tyskland
Greek Open: Wang Hao, Kina
Japan Open: Chen Qi, Kina
Korea Open: Wang Liqin, Kina
Polish Open: Timo Boll, Tyskland 
Russian Open: Kalinikos Kreanga, Grekland 
Singapore Open: Wang Liqin, Kina 
US Open: Ryu Seung-Min, Sydkorea 

2005
Brazil Open:
 Adrian Crisan, Rumänien 
Chile Open: Oh Sang-Eun, Sydkorea 
China Open (Shenzhen): Wang Liqin, Kina 
China Open (Harbin): Wang Liqin, Kina  
Croatia Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland
German Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland
Japan Open: Timo Boll, Tyskland
Korea Open: Oh Sang-Eun, Sydkorea
Qatar Open: Wang Liqin, Kina 
Russian Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland 
Slovenian Open: Fedor Kuzmin, Ryssland 
Swedish Open (SOC): Timo Boll, Tyskland 
Taiwan Open: Lee Jung-Woo, Sydkorea
US Open: Oh Sang-Eun, Sydkorea 

2006
Brazil Open:
 Cho Eon-Rae, Sydkorea 
Chile Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland 
China Open (Guangzhou): Timo Boll, Tyskland 
China Open (Kunshan): Ma Lin, Kina 
Croatia Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland
German Open: Timo Boll, Tyskland
Japan Open: Wang Liqin, Kina
Korea Open: Joo Se-Hyuk, Sydkorea
Kuwait Open: Ma Lin, Kina
Polish Open: Timo Boll, Tyskland 
Qatar Open: Wang Liqin, Kina 
Russian Open: Hou Yingchao, Kina 
Serbian Open: Kaii Yoshida, Japan 
Singapore Open: Ma Lin, Kina 
Slovenian Open: Wang Hao, Kina 
Taiwan Open: Oh Sang-Eun, Sydkorea 

2007
Austrian Open:
 Chen Qi, Kina 
Brazil Open: Yo Kan, Japan
Chile Open: Yo Kan, Japan
China Open (Nanjing): Ma Lin, Kina
China Open (Shenzhen): Wang Hao, Kina 
Croatia Open: Hao Shuai, Kina
French Open: Ma Lin, Kina
German Open: Ma Long, Kina
Indian Open: Gao Ning, Singapore
Japan Open: Wang Hao, Kina
Korea Open: Oh Sang-Eun, Sydkorea
Kuwait Open: Ma Long, Kina 
Qatar Open: Ma Lin, Kina 
Russian Open: Chen Qi, Kina 
Slovenian Open: Wang Hao, Kina 
Swedish Open (SOC): Wang Hao, Kina 
Taiwan Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland

2008
Austrian Open:
 Timo Boll, Tyskland 
Belarus Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland
Brazil Open: Jiang Tianyi, Hong Kong
Chile Open: Ryu Seung-Min, Sydkorea
China Open (Changchun): Wang Hao, Kina 
China Open (Shanghai): Hao Shuai, Kina
German Open: Timo Boll, Tyskland
Japan Open: Ma Lin, Kina
Korea Open: Ma Long, Kina
Kuwait Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland
Polish Open: Timo Boll, Tyskland 
Qatar Open: Ma Lin, Kina 
Singapore Open: Ma Long, Kina 
Slovenian Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland 

2009
Belarus Open:
 Zolt Pete, Serbien 
China Open (Tianjin): Wang Hao, Kina
China Open (Suzhou): Ma Long, Kina
Danish Open: Ma Long, Kina
English Open: Ma Long, Kina
German Open: Timo Boll, Tyskland
Indian Open: Ma Liang, Singapore
Japan Open: Oh Sang-Eun, Sydkorea
Korea Open: Jun Mizutani, Japan 
Kuwait Open: Ma Long, Kina 
Morocco Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland 
Polish Open: Timo Boll, Tyskland 
Qatar Open: Timo Boll, Tyskland 
Slovenian Open: Hao Shuai, Kina 

2010
Austrian Open:
 Tiago Apolonia, Portugal
China Open: Zhang Jike, Kina
Egypt Open: Sharat Kamal, Indien
German Open: Ma Long, Kina
Hungarian Open: Jun Mizutani, Japan 
Indian Open: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
Japan Open: Timo Boll, Tyskland
Korea Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland
Kuwait Open: Xu Xin, Kina 
Morocco Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland 
Polish Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland 
Qatar Open: Wang Liqin, Kina 
Slovenian Open: Lee Sang-su, Sydkorea 

2011
Austrian Open:
 Ma Long, Kina
Brazil Open: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
Chile Open: Chuang Chih-yuan, Taiwan
China Open (Shenzhen): Ma Lin, Kina
China Open (Suzhou): Ma Long, Kina
English Open: Chen Qi, Kina
German Open: Zhang Jike, Kina
Japan Open: Seyia Kishikawa, Japan
Korea Open: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
Morocco Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland 
Polish Open: Lee Sang Su, Sydkorea
Qatar Open: Xu Xin, Kina 
Spanish Open: Oh Sang-Eun, Sydkorea 
Slovenian Open: Xu Xin, Kina 
Swedish Open (SOC): Ma Long, Kina 
UAE Open: Wang Hao, Kina 

2012
Belarus Open: 
Vasily Lakeey, Ryssland 
Brazil Open: Oh Sang-Eun, Sydkorea 
Chile Open: Gao Ning, Singapore 
China Open (Shanghai): Xu Xin, Kina 
China Open (Suzhou)Hao Shuai, Kina 
Czech Open: Christian Suss, Tyskland
German Open: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
Hungarian Open: Ma Long, Kina
Japan Open: Jun Mizutani, Japan 
Korea Open: Zhang Jike, Kina 
Kuwait Open: Jun Mizutani, Japan
Polish Open: Wang Hao, Kina 
Qatar Open: Xu Xin, Kina 
Russian Open: Xu Xin, Kina 
Spanish Open: Chuang Chig-Yuan, Taiwan 
Slovenian Open: Zhang Jike. Kina 

2013
Austrian Open: 
Fang Bo, Kina 
Belarus Open: Kaii Yoshida, Japan 
Brazil Open: Hugo Calderano, Brasilien 
China Open (Changchun)Ma Long, Kina 
China Open (Suzhou)Ma Long, Kina 
German Open: Fan Zhendong, Kina
Japan Open: Masato Shiono, Japan 
Korea Open: Xu Xin, Kina
Qatar Open: Ma Long, Kina 
Swedish Open (SOC): Yan An, Kina 

2014
Argentina Open: 
Cheng Zhu, Kina 
Australian Open: Wu Zhikang, Singapore 
Belaus Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland 
Belgium Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland 
Brazil Open: Dingshuo Liu, Kina
Chile Open: Kohei Sambe, Japan 
China Open: Ma Long, Kina 
German Open: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
Hungarian Open: Daniel Habesohn, Österrike
Japan Open: Yu Ziyang, Kina
Korea Open: Xu Xin, Kina 
Qatar Open: Xu Xin, Kina 
Swedish Open (SOC): Fan Zhendong, Kina 

2015
Argentina Open: 
Eric Jouti, Brasilien
Australian Open: Jung Young Sik, Sydkorea 
Austrian Open: Jun Mizutani, Japan 
Belarus Open: Li Ping, Kina 
Belgium Open: Nima Alamian, Iran 
Bulgarian Open: Donghyun Kim, Sydkorea 
Chile Open: Thiago Monteiro, Brasilien 
China Open: Ma Long, Kina 
German Open: Ma Long, Kina
Hungarian Open: Jiang Tianyi, Hong Kong
Japan Open: Xu Xin, Kina
Korea Open: Jung Toung-Sik, Sydkorea
Qatar Open: Vladimir Samsonov, Vitryssland 
Swedish Open (SOC): Fan Zhendong, Kina 

2016
Austrian Open: Kenta Matsudaira, Japan 
(Runner up: Uppgift saknas)
Belarus Open: Jang Woo-jin, Sydkorea 
(Runner up: Uppgift saknas)
Bulgarian Open: Tomas Konecny, Tjeckien 
(Runner up: Uppgift saknas)
China Open: Fan Zhendong, Kina 
(Runner up: Ma Long, Kina)
German Open: Ma Long, Kina
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
Hungarian Open: Chuang Chih-Yuan, Taiwan
(Runner up: Uppgift saknas)
Japan Open: Fan Zhendong, Kina
(Runner up: Xu Xin, Kina)
Korea Open: Xu Xin, Kina
(Runner up: Ma Long, Kina)
Kuwait Open: Zhang Jike, Kina
(Runner up: Ma Long, Kina)
Polish Open: Jun Mizutani, Japan
(Runner up: Uppgift saknas)
Qatar Open:
 Ma Long, Kina 
(Runner up: Fan Zhendong, Kina)
Swedish Open (SOC): Yuya Oshima, Japan 
(Runner up: Mattias Falck, Sverige)

2017
Australian Open: 
Vladimir Samsonov, Vitryssland 
(Runner up: Simon Gauzy, Frankrike)
Austrian Open: Lin Gaoyuan, Kina 
(Runner up: Yan An, Kina) 
Bulgarian Open: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Kenta Matsudaira, Japan)
China Open: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 
(Runner up: Timo Boll, Tyskland)
Czech Open: Tomokazu Harimoto, Japan
(Runner up: Timo Boll, Tyskland)
German Open: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Timo Boll, Tyskland)
Hungarian Open: Yan An, Kina 
(Runner up: Shang Kun, Kina)
India Open:
 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 
(Runner up: Tomokazu Harimoto, Japan)
Japan Open: Ma Long, Kina
(Runner up: Fan Zhendong, Kina)
Korea Open: Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Patrick Franziska, Tyskland)
Qatar Open: Ma Long, Kina 
(Runner up: Fan Zhendong, Kina)
Swedish Open (SOC): Xu Xin, Kina 
(Runner up: Fan Zhendong, Kina)

2018
Australian Open: 
Xu Xin, Kina 
(Runner up: Liu Dingshuo, Kina)
Austrian Open: Liang Jinkun, Kina
(Runner up: Xu Xin, Kina)
Bulgarian Open: 
Xu Xin, Kina 
(Runner up: Kenta Matsudaira, Japan)
China Open: Ma Long, Kina 
(Runner up: Fan Zhendong, Kina)
Czech Open: Zheng Peifeng, Kina
(Runner up: Marcos Freitas, Portugal)
German Open: Ma Long, Kina
(Runner up: Xu Xin, Kina)
Hungarian Open: Fan Zhendong, Kina
(Runner up: Wang Chuqin, Kina)
Hong Kong Open: 
Kazuhiro Yoshimura, Japan
(Runner up: Cho Seung-min, Sydkorea)
Japan Open: Tomokazu Harimoto, Japan
(Runner up: Zhang Jike, Kina)
Korea Open: Jang-Woo-jin, Sydkorea
(Runner up: Liang Jinkun, Kina)
Qatar Open: Fan Zhendong, Kina 
(Runner up: Hugo Calderano, Brasilien)
Swedish Open (SOC): Fan Zhendong, Kina 
(Runner up: Xu Xin, Kina)

2019
Australian Open: Xu Xin, Kina
(Runner up: Wang Chuqin, Kina)
Austrian Open:
(Runner up:)
Bulgarian Open: Tomokazu Harimoto, Japan
(Runner up: Zhao Zihao, Kina)
China Open: Ma Long, Kina
(Runner up: Lin Gaoyuan, Kina)
Czech Open:
Lin Yun-Ju, Taiwan
(Runner up: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland)
German Open:
Fan Zhendong, Kina
(Runner up: Xu Xin, Kina)
Hong Kong Open:
Lin Gaoyuan, Kina
(Runner up: Tomokazu Harimoto, Japan)
Hungarian Open: 
Lin Gaoyuan, Kina
(Runner up: Wang Chuqin, Kina)
Japan Open: Xu Xin, Kina
(Runner up:Lin Yun-Ju, Taiwan)
Korea Open: Xu Xin, Kina, Kina
(Runner up: Ma Long, Kina)
Swedish Open: Wang Chuqin, Kina
(Runner up: Lin Gaoyuan, Kina)
Qatar Open:
 Ma Long, Kina
(Runner up: Lin Gaoyuan, Kina) 

Challenge Plus Series:
Canada Open:
(Runner up:)
 
Nigeria Open:
Quadri Aruna, Nigeria
(Runner up: Robert Gardos, Österrike) 
Oman Open: Lin Yun-Ju, Taiwan 
(Runner up: Mattias Falck, Sverige)
Paraguay Open:
Masataka Morizono, Japan
(Runner up: Robert Gardos, Österrike)
Portugal Open: Liang Jinkun, Kina
(Runner up: Lin Gaoyuan, Kina)
Pyongyang Open: An Ji Song, Nordkorea
(Runner up: Kim Song Il, Nordkorea) 

Challenge Series:
Belarus Open
(Runner up:)
Croatia Open Champion: Anton Källberg, Sverige
(Runner up: Kristian Karlsson, Sverige)
Indonesia Open
(Runner up:)
Polish Open:
(Runner up:)
Serbia Open: 
Paul Drinkhall, England
(Runner up: Abdel-Kader Salifou, Frankrike)
Slovenia Open: 
Wei Shihao, Kroatien
(Runner up: Jakub Dyjas, Polen)
Spanish Open: 
Zhai Yujia, Danmark
(Runner up: Qiu Dang, Tyskland)
Thailand Open: 
Ruwen Filus, Tyskland
(Runner up: Seo Hyun-Deok, Sydkorea)

Damsingel: 

1996
Australian Open:
 Wang Chen, Kina
Brazil Open: Chen Jing, Taiwan
China Open:  Wang Chen, Kina 
English Open: Yang Ying, Kina 
French Open: Deng Yaping, Kina 
Italian Open: 
Li Ju, Kina 
Japan Open: 
Qiao Hong, Kina 
Serbian Open: Li Ju, Kina 
Swedish Open (SOC): Deng Yaping, Kina 
US Open: Lee Eun-Sil, Sydkorea 

1997
Australian Open:
 Deng Yaping, Kina 
Austrian Open: Jiang Tian-Zörner, Tyskland
Brazil Open: Ryu Ji-Hae, Sydkorea 
China Open: Li Ju, Kina 
English Open: Chen-Tong Fei-Ming, Taiwan 
French Open: Chen Hongxia, Kina 
Japan Open: Wang Chen, Kina 
Lebanon Open: Wang Nan, Kina 
Malaysia Open: Deng Yaping, Kina 
Polish Open: Jiang Tian-Zörner, Tyskland 
Qatar Open: Uppgift saknas 
Serbian Open: Niu Jianfeng, Kina 
Swedish Open (SOC): Wang Hui, Kina 
US Open: Wang Nan, Kina 

1998
Australian Open:
 Yang Ying, Kina 
China Open: Wang Nan, Kina 
Croatia Open: Jing Tian-Zörner, Tyskland 
Italian Open: Zhang Yining, Kina 
Japan Open: Li Ju, Kina 
Lebanon Open: Yang Ying, Kina 
Malaysia Open: Zhang Yining, Kina 
Qatar Open: Li Ju, Kina 
Serbian Open: Lin Ling, Kina 
Swedish Open (SOC): Qianhong Gotsch-He, Tyskland 
US Open: Ni Xialian, Luxemburg

1999
Australian Open:
 Chen Jing, Taiwan
Austrian Open: Qianhong Gotsch-He, Tyskland
Brazil Open: Chen Jing, Taiwan 
China Open: Li Ju, Kina 
Croatia Open: Tamara Boros, Kroatien 
Czech Open: Otilia Badescu, Rumänien 
English Open: Jie Scöpp, Tyskland 
French Open: Chen Jing, Taiwan 
German Open: Wang Nan, Kina 
Japan Open: Wang Nan, Kina 
Qatar Open: Jiang Tian-Zörner, Tyskland 
Swedish Open (SOC): Sun Jin, Kina 

2000
Brazil Open:
 Wang Nan, Kina 
China Open: Li Ju, Kina 
Croatia Open: Chire Koyama, Japan 
Danish Open: Sun Jin, Kina 
French Open: Mihaela Steff, Rumänien 
Japan Open: Wang Nan, Kina 
Polish Open: Zhang Yining, Kina 
Swedish Open (SOC): Zhang Yining, Kina 
US Open: Wang Nan, Kina 

2001
Brazil Open:
 Aya Umemura, japan 
China Open:  Wang Nan, Kina 
Croatia Open: Guo Yan, Kina 
Danish Open: Li Jia, Kina 
Dutch Open: Ryu Ji-Hae, Sydkorea 
English Open: Yoshie Takada, Japan 
German Open: Ryu Ji-Hae, Sydkorea 
Japan Open: Wang Nan, Kina 
Korea Open: Wang Nan, Kina 
Qatar Open: Kim Hyen-Hui, Nordkorea 
Swedish Open (SOC): Guo Yan, Kina 
US Open: Niu Jianfeng, Kina 

2002
Austrian Open:
 Li Nan, Kina 
Brazil Open: Aya Umemura, Japan 
China Open: Wang Nan, Kina 
Danish Open: Zhang Yining, Kina 
Dutch Open: Niu Jianfeng, Kina 
Egypt Open: Li Nan, Kina 
German Open: Tamara Boros, Kroatien 
Italian Open: Lin Ling, Hong Kong 
Japan Open: 
Kim Kyung-Ah, Sydkorea 
Korea Open: 
Tie Yana, Hong Kong 
Polish Open: Zhang Yining, Kina 
Qatar Open: Wang Nan, Kina 
US Open: Zhang Yining, Kina 

2003
Brazil Open:
 Tie Yana, Hong Kong
China Open: Zhang Yining, Kina 
Croatia Open: Zhang Yining, Kina 
Danish Open: Zhang Yining, Kina 
German Open: Zhang Yining, Kina 
Japan Open: Guo Yue, Kina 
Korea Open: Guo Yan, Kina 
Malaysia Open: Cao Zhen, Kina 
Qatar Open: Tamara Boros, Kroatien 
Swedish Open (SOC): Zhang Yining, Kina 

2004
Austrian Open:
 Niu Jianfeng, Kina
Brazil Open: Liu Jia, Österrike 
Chile Open: Wenling Tan Monfardini, Italien 
China Open (Wuxi): Cao Zhen, Kina 
China Open (Changchun): Zhang Yining, Kina 
Croatia Open: Kim Kyung-Ah, Sydkorea 
Danish Open: Krisztina Toth, Ungern 
Egypt Open: Lee Eun-Sil, Sydkorea 
German Open: Niu Jianfeng, Kina 
Greek Open: Wang Nan, Kina 
Japan Open: Zhang Yining, Kina 
Korea Open: Zhang Yining, Kina 
Polish Open:  Lau Sui Fei, Hong Kong 
Russian Open: Tie Yana, Hong Kong 
Singapore Open: Zhang Yining, Kina 
US Open: Li Jiawei, Singapore 

2005
Brazil Open:
 Kim Kyung-Ah, Sydkorea 
Chile Open: Kim Kyung-Ah, Sydkorea 
China Open (Shenzhen): Li Xiaoxia, Kina 
China Open (Harbin): Guo Yue, Kina 
Croatia Open: Tie Yana, Hong Kong 
German Open: Cao Zhen, Kina 
Japan Open: Zhang Yining, Kina 
Korea Open: Kim Kyung-Ah, Sydkorea 
Qatar Open: Zhang Yining, Kina 
Russian Open: Krisztina Toth, Ungern 
Slovenian Open: Li Jiawei, Singapore 
Swedish Open (SOC): Cao Zhen, Kina 
Taiwan Open: Gao Jun, USA
US Open: Li Jiawei, Singapore 

2006
Brazil Open:
 Haruna Fukuoka, Japan 
Chile Open: Park Mi-Young, Sydkorea 
China Open (Guangzhou): Zhang Yining, Kina 
China Open (Kunshan): Wang Nan, Kina 
Croatia Open: Guo Yue, Kina 
German Open: Wang Yuegu, Singapore 
Japan Open: Wang Yuegu, Singapore 
Korea Open: Tie Yana, Hong Kong 
Kuwait Open: Jiang Huajun, Kina 
Polish Open: Li Qian, Polen 
Qatar Open: Zhang Yining, Kina 
Russian Open: Li Jiawei, Singapore
Serbian Open: Sayaka Hirano, Japan 
Singapore Open: Zhang Yining, Kina 
Slovenian Open: Guo Yue, Kina 
Taiwan Open: Tie Yana, Hong Kong

2007
Austrian Open:
 Zhang Yining, Kina 
Brazil Open: Tie Yana, Hong Kong
Chile Open: Jiang Huajun, Hong Kong 
China Open (Nanjing): Guo Yue, Kina 
China Open (Shenzhen): Zhang Yining, Kina 
Croatia Open: Guo Yue, Kina 
French Open: Zhang Yining, Kina 
German Open: Li Xiaoxia, Kina 
Indian Open: Sun Beibei, Singapore 
Japan Open: Wang Nan, Kina 
Korea Open: Jiang Huajin, Kina 
Kuwait Open: Guo Yue, Kina 
Qatar Open: Li Xiaoxia, Kina 
Russian Open: Chang Chenchen, Kina 
Slovenian Open: Guo Yue, Kina 
Swedish Open (SOC): Li Xiaoxia, Kina 
Taiwan Open: Li Jiawei, Singapore 

2008
Austrian Open:
 Li Qian, Polen
Belarus Open: Viktoria Pavlovich, Vitryssland 
Brazil Open: Wang Yuego, Singapore 
Chile Open: Li Jiawei, Singapore 
China Open (Changchun): Zhang Yining, Kina 
China Open (Shanghai): Li Xiaoxia, Kina 
German Open: Liu Jia, Österrike 
Japan Open: Zhang Yining, Kina 
Korea Open: Guo Yue, Kina 
Kuwait Open: Zhang Yining, Kina 
Polish Open: Feng Tianwei, Singapore 
Qatar Open: Zhang Yining, Kina 
Singapore Open: Li Xiaoxia, Kina 
Slovenian Open: Li Jiao, Nederländerna 

2009
Belarus Open:
 Dang Ye-Seo, Sydkorea
China Open (Tianjin): Liu Shiwen, Kina 
China Open (Suzhou): Liu Shiwen, Kina 
Danish Open: Liu Shiwen, Kina 
English Open: Guo Yan, Kina 
German Open: Sayaka Hirano, Japan 
Indian Open: Yu Mengyu, Singapore 
Japan Open: Park Mi-Young, Sydkorea 
Korea Open: Feng Tianwei, Singapore 
Kuwait Open: Ding Ning, Kina 
Morocco Open: Ai Fukuhara, Japan 
Polish Open: Fan Ying, Kina 
Qatar Open: Zhang Yining, Kina 
Slovenian Open: Cao Zhen, Kina 

2010
Austrian Open:
 Guo Yue, Kina 
China Open: Li Xiaoxia, Kina 
Egypt Open: Yuka Ishigaki, Japan 
German Open: Feng Yalan, Kina 
Hungarian Open: Tie Yana, Hong Kong 
Indian Open: Sayaka Hirano, Japan 
Japan Open: Wang Yuegu, Singapore 
Korea Open: Shen Yanfei, Spanien 
Kuwait Open: Liu Shiwen, Kina 
Morocco Open: Kasumi Ishikawa, Japan 
Polish Open: Li Jiao, Nederländerna 
Qatar Open: Guo Yue, Kina 
Slovenian Open: Li Qian, Polen 

2011
Austrian Open:
 Ding Ning, Kina 
Brazil Open: Wang Yuegu, Singapore 
Chile Open: Kasumi Ishikawa, Japan 
China Open (Shenzhen): Wen Jia, Kina 
China Open (Suzhou): Guo Yan, Kina 
English Open: Ding Ning, Kina 
German Open: Guo Yan, Kina 
Japan Open: Feng Tianwei, Singapore 
Korea Open: Feng Tianwei, Singapore 
Morocco Open: Jeon Ji-Hee, Sydkorea 
Polish Open: Wu Yang, Kina 
Qatar Open: Liu Shiwen, Kina 
Spanish Open: Sayaka Hirano, Japan 
Slovenian Open: Wu Yang, Kina 
Swedish Open (SOC): Guo Yan, Kina 
UAE Open: Ding Ning, Kina 

2012
Belarus Open: 
Uppgift saknas
Brazil Open: Kim Kyung-Ah, Sydkorea 
Chile Open: Kim Kyung-Ah, Sydkorea 
China Open (Shanghai): Li Xiaoxia, Kina 
China Open (Suzhou)Chen Meng, Kina 
Czech Open: Liu Jia, Österrike
German Open: Shen Yanfei, Spanien 
Hungarian Open: Liu Shiwen, Kina 
Japan Open: Shen Yanfei, Spanien 
Korea Open: Liu Shiwen, Kina 
Kuwait Open: Feng Yalan, Kina 
Marocco Open Champion: Matilda Ekholm, Sverige
Polish Open: Ding Ning, Kina 
Qatar Open: Chen Meng, Kina 
Russian Open: Feng Yalan, Kina 
Spanish Open: Kim Kyung-Ah, Sydkorea 
Slovenian Open: Ding Ning, Kina 

2013
Austrian Open: 
Ding Ning, Kina 
Belarus Open: Sabine Winter, Tyskland
Brazil Open: Elizabeta Samara, Rumänien
China Open (Changchun)Li Xiaoxia, Kina 
China Open (Suzhou)Chen Meng, Kina 
German Open: Wen Jia, Kina 
Japan Open: Ai Fukuhara, Japan 
Korea Open: Seo Hyo-Won, Sydkorea 
Qatar Open: Ding Ning, Kina 
Swedish Open (SOC): Chen Meng, Kina 

2014
Argentina Open: 
Zhuojia He, Kina 
Australian Open: Feng Tianwei, Singapore
Belaus Open: Sayaka Hirano, Japan 
Belgium Open: Uppgift saknas
Brazil Open: Xin Liu, Kina 
Chile Open: Miyu Maeda, Japan 
China Open: Ding Ning, Kina 
German Open: Shan Xiaona, Kina 
Hungarian Open: Liu Jia, Österrike
Japan Open: Feng Tianwei, Singapore 
Korea Open: Han Ying, Tyskland 
Qatar Open: Hu Limei, Kina 
Swedish Open (SOC): Zhu Yuling, Kina 

2015
Argentina Open: 
Jeon Ji-hee, Sydkorea 
Australian Open: Ai Fukuhara, Japan
Austrian Open: Han Ying, Tyskland 
Belarus Open: Mima Ito, Japan 
Belgium Open: Seo Hyo-won, Sydkorea
Bulgarian Open: Kasumi Ishikawa, Japan 
Chile Open: Jeon Ji-hee, Sydkorea 
China Open: Zhu Yuling, Kina 
German Open: Mima Ito, Japan 
Hungarian Open: Misako Wakamiya, Japan 
Japan Open: Chen Meng, Kina 
Korea Open: Ai Fukuhara, Japan 
Qatar Open: Elizabeta Samara, Rumänien 
Swedish Open (SOC): Mu Zi, Kina 

2016
Austrian Open: Mima Ito, Japan 
(Runner up: Uppgift saknas)
Belarus Open: Saki Shibata, Japan 
(Runner up: Uppgift saknas)
Bulgarian Open: Yuka Ishigaki, Japan 
(Runner up: Uppgift saknas)
China Open: Ding Ning, Kina 
(Runner up: Liu Shiwen, Kina)
German Open: Wu Yang, Kina 
(Runner up: Kasumi Ishikawa, Japan)
Hungarian Open: Tie Yana, Hong Kong 
(Runner up: Uppgift saknas)
Japan Open: Liu Shiwen, Kina 
(Runner up: Ding Ning, Kina)
Korea Open: Ding Ning, Kina 
(Runner up: Liu Shiwen, Kina)
Kuwait Open:  Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Ding Ning, Kina)
Polish Open: Miu Hirano, Japan
(Runner up: Uppgift saknas)
Qatar Open: 
Liu Shiwen, Kina 
(Runner up: Ding Ning, kina)
Swedish Open (SOC): Kasumi Ishikawa, Japan 
(Runner up: Melek Hu, Turkiet)

2017
Australian Open: 
Chen Meng, Kina
(Runner up: Wang Manyu, Kina)
Austrian Open: Wang Manyu, Kina 
(Runner up: Gu Yuting, Kina) 
Bulgarian Open: Kasumi Shikawa, Japan
(Runner up: Mima Ito, Japan)
China Open: Ding Ning, Kina 
(Runner up: Sun Yingsha, Kina)
Czech Open: Mima Ito, Japan
(Runner up: Kasumi Ishikawa, Japan)
German Open: Chen Meng, Kina 
(Runner up: Zhu Yuling, Kina)
Hungarian Open: Chen Xingtong, Kina
(Runner up: Wen Jia, Kina)
India Open:
 Sakura Mori, Japan 
(Runner up: Matilda Ekholm, Sverige)
Japan Open: Sun Yingsha, Kina 
(Runner up: Chen meng, Kina)
Korea Open: Feng Tianwei, Singapore 
(Runner up: Kasumi Ishikawa, Japan)
Qatar Open: Chen Meng, Kina
(Runner up: Wang Manyu, Kina)
Swedish Open (SOC): Chen Xingtong, Kina 
(Runner up: Ding Ning, Kina)

2018
Australian Open: 
Liu Shiwen, Kina 
(Runner up: Ding Ning, Kina)
Austrian Open: Chen Meng, Kina
(Runner up: Wang Manyu, Kina)
Bulgarian Open: 
 Ding Ning, Kina 
(Runner up: Wang Yidi, Kina)
China Open:  Wang Manyu, Kina 
(Runner up: Ding Ning, Kina)
Czech Open: Kasumi Ishikawa, Japan
(Runner up: Wen Jia, Kina)
German Open: Kasumi Ishikawa, Japan 
(Runner up: Seo Hyo-won, Sydkorea)
Hungarian Open: Wang Manyu, Kina
(Runner up: Sun Yingsha, Kina)
Hong Kong Open: 
Wang Manyu, Kina
(Runner up: Chen Xingtong, Kina)
Japan Open: Mima Ito, Japan 
(Runner up: Wang Manyu, Kina)
Korea Open: Zhu Yuling, Kina 
(Runner up: Chen Meng, Kina)
Qatar Open: Liu Shiwen, Kina 
(Runner up: Wang Manyu, Kina )
Swedish Open (SOC): Mima Ito, Japan
(Runner up: Zhu Yuling, Kina)

2019
Australian Open: Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Ding Ning, Kina)
Austrian Open:
(Runner up:)
Bulgarian Open: Chen Xingtong, Kina
(Runner up: He Zhuojla, Kina)
China Open: Chen Meng, Kina
(Runner up:Wang Manyu, Kina) 
Czech Open:
Chen Xingtong, Kina
(Runner up: Miu Hirano, Japan)
German Open: 
(Runner up:)
Hong Kong Open:
Wang Yidi, Kina
(Runner up: Mima Ito, Japan)
Hungarian Open: 
Chen Meng, Kina
(Runner up: Zhu Yuling, Kina)
Japan Open: Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Liu Shiwen, Kina)
Korea Open: Chen Meng, Kina
(Runner up: Ding Ning, Kina)
Swedish Open: Chen Meng, Kina
(Runner up: Mima Ito, Japan)
Qatar Open:
 Wang Manyu, Kina
(Runner up: Liu Shiwen, Kina) 

Challenge Plus Series:
Canada Open:
(Runner up:)
 
Nigeria Open:
Polina Mikhailova, Ryssland
(Runner up: Yana Noskova, Ryssland) 
Oman Open: Hina Hayata, Japan
(Runner up: Chen I-Ching, Taiwan)
Paraguay Open:
Hina Hayata, Japan
(Runner up: Honoka Hashimoto, Japan)
Portugal Open: Hina Hayata, Japan
(Runner up: Honoka Hashimoto, Japan)
Pyongyang Open: Kim Song I, Nordkorea
(Runner up: Pyon Song Gyong, Nordkorea) 

Challenge Series:
Belarus Open
(Runner up:)
Croatia Open: 
Miyuu Kihara, Japan 
(Runner up: Miyu Kato, Japan)
Indonesia Open
(Runner up:)
Polish Open:
(Runner up:)
Serbia Open: 
Hina Hayata, Japan
(Runner up: Wai Yam Soo, Hong Kong)
Slovenia Open: 
Georgina Pota, Ungern
(Runner up: Margaryta Pesotska, Ukraina)
Spanish Open: 
Miyu Kato, Japan
(Runner up: Adina Diaconu, Rumänien)
Thailand Open: 
Hitomi Sato
(Runner up: Saki Shibata, Japan)

Herrdubbel: 

1996
Australian Open:
 Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike, Österrike
Brazil Open: Masahiro Hashimoto/Yoshio Yajima, Japan
China Open: Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina 
English Open: Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike
French Open: Wang Liqin/Yan Sen, Kina 
Italian Open: 
Patrick Chila/Christophe Legout, Frankrike
Japan Open: 
Kang Hee-Chan/Kim Taek-Soo, Sydkorea
Serbian Open Champions: Thomas von Scheele/Jan-Ove Waldner, Sverige
Swedish Open (SOC): Ma Wenge/Wang Tao, Kina
US Open: Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike

1997
Australian Open:
 Ma Lin/Yan Sen, Kina
Austrian Open: Jörg Rosskopf/Vladimir Samsonov, Tyskland/Vitryssland
Brazil Open: Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
China Open: Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
English Open: Patrick Chila/Christope Legout, Frankrike 
French Open: Lucjan Blaszcyk/Tomasz Krzeszewski, Polen
Japan Open: Wang Liqin/Yan Sen, Kina 
Malaysia Open: Ma Lin/Yan Sen, Kina
Polish Open: Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike
Qatar Open: Koji Matsushita/Hiroshi Shibutani, Japan
Serbian Open: Wang Liqin/Yan Sen, Kina
Swedish Open (SOC): Lucjan Blaszczyk/Tomasz Krzeszewski, Polen
US Open: Lee Chul-Seung/Oh Sang-Eun, Sydkorea

1998
Australian Open:
 Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
China Open: Ma Lin/Qin Zhijian, Kina
Croatia Open: Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike
Italian Open: Patrick Chila/Jean-Philippe Gatien, Frankrike 
Japan Open: Ma Lin/Wang Tao, Kina 
Lebanon Open: Ma Lin/Qin Zhijian, Kina 
Malaysia Open: Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina 
Qatar Open: Wang Liqin/Yan Sen, Kina
Serbian Open: Ma Lin/Qin Zhijian, Kina
Swedish Open (SOC): Ma Lin/Qin Zhijian, Kina
US Open: Cheng Yinghua/Jean-Michel Saive, USA/Belgien

1999
Australian Open:
 Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike
Austrian Open: Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
Brazil Open: Zoran Primorac/Jean-Michel Saive, Kroatien/Belgien
China Open: Wang Liqin/Yan Sen, Kina
Croatia Open: Patrick Chila/Jean-Philippe Gatien, Frankrike
Czech Open: Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike 
English Open: Danny Heister/Trinko Keen, Nederländerna
French Open: Kong Linghui/Ma Lin, Kina 
German Open: Chang Yen-Shu/Shiang Peng-Lung, Taiwan 
Japan Open: Ma Lin/Qin Zhijian, Kina
Qatar Open: Chang Yen-Shu/Chiang Peng-Lung, Taiwan
Swedish Open (SOC): Patrick Chila/Jean-Philippe Gatien, Frankrike

2000
Brazil Open:
 Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
China Open: Wang Liqin/Yan Sen, Kina
Croatia Open: Chang Yen-shu/Chiang Peng-Lung, Taiwan
Danish Open: Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike 
French Open: Chang Yen-Shu/Chiang Peng-Lung, Taiwan 
Japan Open: Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina 
Polish Open: Liu Guozheng/Ma Lin, Kina
Swedish Open (SOC): Liu Guozheng/Ma Lin, Kina
US Open: Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina

2001
Brazil Open:
 Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike
China Open: Wang Liqin/Yan Sen, Kina
Croatia Open: Patrick Chila/Jean-Philippe Gatien, Frankrike
Danish Open: Kim Taek-Soo/Oh Sang-Eun, Sydkorea
Dutch Open: Timo Boll/Zoltan Fejer-Konnerth, Tyskland
English Open: Timo Boll/Zoltan Fejer-Konnerth, Tyskland
German Open: Slobodan Grujic/Aleksandar Karakasevic, Serbien 
Japan Open: Ma Lin/Wang Hao, Kina 
Korea Open: Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
Qatar Open: Chang Yen-Shu/Chiang Peng-Lung, Taiwan
Swedish Open (SOC): Wang Liqin/Yan Sen, Kina
US Open: Chang Yen-Shu/Chiang Peng-Lung, Taiwan

2002
Austrian Open:
 Cheung Yuk/Leung Chu Yan, Hong Kong 
Brazil Open: Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike 
China Open: Lee Chul-Seung/Ryu Seung-Min, Sydkorea
Danish Open: Qin Zhijian/Wang Liqin, Kina 
Dutch Open: Kong Linghui/Ma Lin, Kina 
Egypt Open: Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong 
German Open: Kong Linghui/Ma Lin, Kina 
Italian Open: Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong
Japan Open: 
Akira Kito/Toshio Tasaki, Japan 
Korea Open: 
Kim Taek-Soo/Oh Sang Eun, Sydkorea
Polish Open: Qin Zhijian/Wang Liqin, Kina
Qatar Open: Wang Liqin/Yan Sen, Kina
US Open: Kong Linghui/Ma Lin, Kina

2003
Brazil Open:
 Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong 
China Open: Chen Qi/Ma Lin, Kina
Croatia Open: Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong
Danish Open: Ma Lin/Wang Hao, Kina 
German Open: Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong
Japan Open: Chen Qi/Ma Lin, Kina 
Korea Open: Chen Qi/Ma Lin, Kina 
Malaysia Open: Kong Linghui/Liu Guozheng, Kina 
Qatar Open: Kalinikos Kreanga/Jörg Rosskopf, Grekland/Tyskland
Swedish Open (SOC): Ma Lin/Wang Hao, Kina

2004
Austrian Open:
 Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong
Brazil Open Champions: Peter Franz/Jens Lundqvist, Tyskland/Sverige
Chile Open: Dragutin Surbek Jr/Marek Klasek, Kroatien/Tjeckien
China Open (Wuxi): Chen Qi/Ma Lin, Kina
China Open (Changchun): Kong Linghui/Wang Hao, Kina
Croatia Open: Lee Chul-Seung/Ryu Seung-Min, Sydkorea
Danish Open: Petr Korbel/Leung Chu Yun, Tjeckien/Sydkorea
Egypt Open: Lee Chul-Seung/Ryu Seung-Min, Sydkorea
German Open: Timo Boll/Christian Suss, Tyskland 
Greek Open: Chen Qi/Ma Lin, Kina
Japan Open:
 Wang Liqin/Yan Sen, Kina 
Korea Open: Kong Linghui/Wang Hao, Kina 
Polish Open: Timo Boll/Christian Suss, Tyskland
Russian Open: Peter Franz/Kalinikos Kreanga, Tyskland/Grekland
Singapore Open: Chen Qi/Ma Lin, Kina
US Open: Lee Chul-Seung/Ryu Seung-Min, Sydkorea

2005
Brazil Open Champions:
 Pär Gerell/Jens Lundqvist, Sverige
Chile Open: Lee Jung-Woo/Oh Sang-Eun, Sydkorea
China Open (Shenzhen): Chen Qi/Wang Liqin, Kina 
China Open (Harbin): Kong Linghui/Ma Long, Kina 
Croatia Open: Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong
German Open: Lee Jung-Woo/Oh Sang-Eun, Sydkorea 
Japan Open: Timo Boll/Christian Suss, Tyskland
Korea Open: Lee Jung-Woo/Ryu Seung-Min, Sydkorea
Qatar Open: Kong Linghui/Wang Hao, Kina
Russian Open: Alexandar Karakasevic/Werner Schlager, Serbien/Österrike
Slovenian Open: Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong
Swedish Open (SOC): Lee Jung-Woo/Oh Sang-Eun, Sydkorea
Taiwan Open: Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong
US Open: Lee Jung-Woo/Oh Sang-Eun, Sydkorea

2006
Brazil Open:
 Tiago Apolonia/Joao Monteiro, Portugal
Chile Open: Chen Weixing/Robert Gardos, Österrike
China Open (Guangzhou): Hao Shuai/Wang Liqin, Kina
China Open (Kunshan): Chen Qi/Wang Liqin, Kina 
Croatia Open: Chen Qi/Wang Hao, Kina 
German Open: Patrick Chila/Werner Schlager, Frankrike/Österrike 
Japan Open: Ma Lin/Wang Hao, Kina 
Korea Open: Cheung Yuk/Leung Chu Yan, Hong Kong
Kuwait Open: Chen Qi/Ma Lin, Kina
Polish Open: Lucjan Blaszczyk/Wang Zeng Yi, Polen
Qatar Open: Wang Hao/Wang Liqin, Kina
Russian Open: Hou Yingchao/Lin Ju, Kina/Dominikanska Republiken
Serbian Open: Andrei Filimon/Alexandar Karakasevic, Rumänien/Serbien
Singapore Open: Chen Qi/Ma Lin, Kina
Slovenian Open: Hao Shuai/Ma Long, Kina
Taiwan Open: Lee Jin-Kwon/Ryu Seung-Min, Sydkorea

2007
Austrian Open:
 Gao Ning/Yang Zi, Singapore
Brazil Open: Cho Eon-Rae/Ko Junhyung, Sydkorea
Chile Open: Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong
China Open (Nanjing): Chen Qi/Wang Hao, Kina 
China Open (Shenzhen): Ma Lin/Wang Hao, Kina 
Croatia Open: Ma Lin/Wang Hao, Kina 
French Open: Ma Lin/Wang Hao, Kina 
German Open: Wang Hao/Wang Liqin, Kina 
Indian Open: Gao Ning/Yang Zi, Singapore
Japan Open: Chen Qi/Wang Liqin, Kina 
Korea Open: Lee Jung-Woo/Ryu Seung-Min, Sydkorea
Kuwait Open: Lee Jin-Kwon/Ryu Seung-Min, Sydkorea
Qatar Open: Cho Eon-Rae/Lee Jung-Woo, Sydkorea
Russian Open: Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong 
Slovenian Open: Chen Qi/Wang Liqin, Kina
Swedish Open (SOC): Ma Long/Wang Hao, Kina
Taiwan Open: Dimitrij Ovtcharov/Christian Suss, Tyskland

2008
Brazil Open: Kim Jung-Hoon/Yoon Jae-Young, Sydkorea
Chile Open: Gao Ning/Yang Zi, Singapore 
China Open (Shanghai): Ma Lin/Wang Liqin, Kina 
Korea Open: Wang Hao/Wang Liqin, Kina
Kuwait Open: Ma Lin/Wang Hao, Kina
Polish Open: Lucjan Blaszczyk/Wang Zeng Yi, Polen
Qatar Open: Chen Qi/Ma Lin, Kina
Singapore Open: Chen Qi/Li Ping, Kina
Slovenian Open: Chang Yen-Shu/Chiang Peng-Lung, Taiwan

2009
Belarus Open:
 Mathias Habesohn/Christoph Simoner, Österrike
China Open (Tianjin): Hao Shuai/Li Ping, Kina
China Open (Suzhou): Seya Kishikawa/Jun Mizutani, Japan
Danish Open: Ma Long/Xu Xin, Kina 
English Open: Ma Long/Wang Liqin, Kina 
German Open: Timo Boll/Christian Suss, Tyskland 
Indian Open: Gao Ning/Yang Zi, Singapore 
Japan Open: Seya Kishikawa/Jun Mizutani, Japan 
Korea Open: Hao Shuai/Wang Hao, Kina
Kuwait Open: Chen Qi/Ma Lin, Kina 
Morocco Open: Loic Bobillier/Armand Phung, Frankrike
Polish Open: Kim Jung-Hoon/Oh Sang-Eun, Sydkorea
Qatar Open: Ma Long/Xu Xin, Kina
Slovenian Open: Xu Xin/Zhang Chao, Kina

2010
Austrian Open:
 Jiang Tianyi/Tang Peng, Hong Kong
China Open: Ma Lin/Xu Xin, Kina
Egypt Open: Jiang Tianyi/Leung Chu Yan, Hong Kong
German Open: Chen Qi/Ma Long, Kina 
Hungarian Open: Kenta Matsudaira/Koki Niwa, Japan 
Indian Open: Lee Sang-Su/Seo Hyun-Deok, Sydkorea
Japan Open: Kenta Matsudaira/Koki Niwa, Japan 
Korea Open: Patrick Baum/Bastian Steger, Tyskland
Kuwait Open: Ma Long/Zhang Jike, Kina
Morocco Open: Omar Assar/El-Sayed Lashin, Egypten
Polish Open: Marcos Freitas/Andrej Gacina, Portugal/Kroatien
Qatar Open: Ma Lin/Wang Hao, Kina
Slovenian Open: Alexander Shibaev/Alexey Smirnov, Ryssland

2011
Austrian Open:
 Ma Long/Wang Hao, Kina
Brazil Open: Lars Hielscher/Bastian Steger, Tyskland
Chile Open: Javier Cillis/Liu Song, Argentina
China Open (Shenzhen): Ma Long/Wang Hao, Kina
China Open (Suzhou): Ma Lin/Zhang Jike, Kina
English Open: Xu Xin/Zhang Jike, Kina 
German Open: Hao Shuai/Zhang Jike, Kina 
Japan Open: Lin Gaoyuan/Wu Jiaji, Kina 
Korea Open: Jin Yixiong/Song Hongyan, Kina
Morocco Open: Jesus Cantero/Marc Duran, Spanien
Polish Open Champions: Mattias Karlsson/Robert Svensson, Sverige
Qatar Open: Wang Liqin/Xu Xin, Kina
Spanish Open: Lee Jung-Woo/Oh Sang-Eun, Sydkorea
Slovenian Open: Wang Hao/Zhang Jike, Kina
Swedish Open (SOC): Wang Liqin/Yan An, Kina
UAE Open: Ma Lin/Zhang Jike, Kina

2012
Brazil Open: Oh Sang-Eun/Ryu Seung-Min, Sydkorea
Chile Open: Yang Zi/Zhan Jian, Singapore 
China Open (Shanghai): Ma Long/Wang Hao, Kina
China Open (Suzhou)Wang Liqin/Xu Xin, Kina 
Czech Open: Lee Sang-Su/Seo Hyun-Deok, Sydkorea
German Open: Jiang Tianyi/Wong Chun Ting, Hong Kong
Hungarian Open: Chen Qi/Ma Lin, Kina 
Japan Open: Kim Min-Seok/Seo Hyun-Deok, Sydkorea
Korea Open: Ma Long/Xu Xin, Kina
Kuwait Open: Gao Ning/Ling Hu, Singapore
Polish Open: Kenta Matsudaira/Koki Niwa, Japan
Qatar Open: Ma Lin/Xu Xin, Kina 
Russian Open: Fang Bo/Xu Xin, Kina
Spanish Open: Kenji Matsudaira/Jun Mizutani, Japan
Slovenian Open: Ma Long/Zhang Jike, Kina

2013
Austrian Open: 
Hao Shuai/Zhang Jike, Kina 
China Open (Changchun)Timo Boll/Ma Long, Tyskland/Kina
China Open (Suzhou)Ma Long/Xu Xin, Kina 
German Open: Timo Boll/Patrick Franziska, Tyskland
Japan Open: Jin Ueda/Maharu Yoshimura, Japan
Korea Open: Seo Hyun-Deok/Zhang Jike, Sydkorea/Kina
Qatar Open: Wang Hao/Yan An, Kina
Swedish Open Champions: Jens Lundqvist/Xu XinSverige/Kina

2014
Argentina Open: 
Gaston Alto/Pablo Tabacknik, Argentina
Australian Open: Tang Peng/Wong Chun Ting, Hong Kong
China Open: Fan Zhendong/Ma Long, Kina 
German Open: Lyu Xiang/Wang Hao, Kina 
Japan Open: Seiya Kishikawa/Jun Mizutani, Japan 
Korea Open: Yu Ziyang/Zhou Kai, Kina
Qatar Open: Cho Eon-Rae/Joo Sae-Hyuk, Sydkorea
Swedish Open (SOC): Wang Hao/Yan An, Kina

2015
Australian Open: Ho Kwan Kit/Lam Siu Hang, Hong Kong
Austrian Open: Woojin Jang/Lee Sang-Su, Sydkorea
Belarus Open: Jonathan Groth/Kasper Sternberg, Danmark
Belgium Open: Nima Alamian/Noshad Alamian, Iran
Bulgarian Open: Eonrae Cho/Donghyun Kim, Sydkorea
Chile Open: Gustavo Gomez/Manuel Moya, Chile
China Open: Fan Zhendong/Xu Xin, Kina 
German Open: Timo Boll/Patrick Franziska, Tyskland 
Hungarian Open: Jeong Sang-Eun/Lee Sang-Su, Sydkorea
Japan Open: Ma Long/Xu Xin, Kina 
Korea Open: Jung Young-Sik/Kim Min-Seok, Sydkorea
Qatar Open: Marcos Freitas/Andrej Gacina, Portugal/Kroatien
Swedish Open (SOC): Fang Bo/Xu Xin, Kina

2016
Austrian Open: Patrick Franziska/Jonathan Groth, Tyskland/Danmark
(Runner up: Uppgift saknas)
Bulgarian Open: Alexey Liventsov/Mikhail Paikov, Ryssland
(Runner up: Uppgift saknas)
China Open: Ma Long/Zhang Jike, Kina
(Runner up: Fan Zhendong/Xu Xin, Kina)
Czech Open: Cho Eon-Rae/Park Jeong-Woo, Sydkorea
(Runner up: Uppgift saknas)
German Open:
 Masataka Morizono/Yuya Oshima, japan
(Runner up: Ho Kwan Kit/Tang Peng, Hong Kong)
Hungarian Open: Chuang Chih-Yuan/Huang Sheng-Sheng, Taiwan
(Runner up: Uppgift saknas)
Japan Open: Ma Long/Xu Xin, Kina 
(Runner up: Chuang Chih-Yuan/Huang Shen-Sheng, Taiwan)
Korea Open: Xu Xin/Zhang Jike, Kina
(Runner up: Jung Young-Sik/Lee Sang-Su, Sydkorea)
Kuwait Open: Xu Xin/Zhang Jike, Kina
(Runner up: Ho Kwan Kit/Tang Peng, Hong Kong)
Polish Open: Masataka Morizono/Yuya Oshima, Japan
(Runner up: Uppgift saknas)
Qatar Open:
 Fan Zhendong/Zhang Jike, Kina
(Runner up: Koki Niwa/Maharu Yoshimura, Japan)
Swedish Open (SOC): Hugo Calderano/Gustavo Tsuboi, Brasilien
(Runner up: Uppgift saknas)

2017
Australian Open: 
Jang Woo-jin/Park Gang-hyeon, Sydkorea
(Runner up: Chen Chien-Ah/Chiang Hung-Chieh, Taiwan)
Austrian Open: Koki Niwa/Jin Ueda, Japan 
(Runner up: Ruwen Filus/Ricardo Walther, Tyskland) 
Bulgarian Open: Jin Ueda/Maharu Yoshimura, Japan
(Runner up: Soymiajit Ghosh/Sathiyan Gnanasekaran, Indien)
China Open: Jin Ueda/Maharu Yoshimura, Japan
(Runner up: Tomokazu Harimoto/Yuto Kizukuri, Japan)
Czech Open: Patrick Franziska/Jonathan Groth, Tyskland/Danmark
(Runner up: Jin Ueda/Maharu Yoshimura, Japan)
German Open:
 Jung Young-Sik/Lee Sang-Su, Sydkorea
(Runner up: Tomokazu Harimoto/Yuto Kizukuri, Japan)
Hungarian Open: Fang Bo/Zhou Yu, Kina
(Runner up: Hugo Calderano/Gustavo Tsuboi, Brasilien)
India Open:
 Mastaka Morizono/Yuya Oshima, Japan
(Runner up: Ruwen Filus/Ricardo Walther, Tyskland)
Japan Open: Ma Long/Xu Xin, Kina 
(Runner up: Koki Niwa/Maharu Yoshimura, Japan)
Korea Open: Jang Woo-Jin/Jeong Sang-Eun, Sydkorea
(Runner up: Patrick Franziska/Jonathan Groth, Tyskland/Danmark)
Qatar Open: Masataka Morizono/Yuya Oshima, Japan
(Runner up: Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Sverige)
Swedish Open (SOC): Fan Zhendong/Xu Xin, Kina
(Runner up: Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hong Kong)

2018
Australian Open: 
Jeoung Young-Sik/Lee Sang-Su, Sydkorea
(Runner up: Masataka Morizono/Yuya Oshima, Japan)
Austrian Open: Masataka Morizono/Yuya Oshima, Japan
(Runner up: Jeoung Young-Sik/Lee Sang-Su, Sydkorea)
Bulgarian Open: 
Ma Long/Xu Xin, Kina
(Runner up: Masataka Morizono/Yuya Oshima, Japan)
China Open: Fan Zhendong/Lin Gaoyuan, Kina
(Runner up: Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles, Rumänien/Spanien)
Czech Open: Jonathan Groth/Patrick Franziska, Danmark/Tyskland
(Runner up: Mattias Falck/Kristian Karlsson, Sverige)
German Open: Ma Long/Xu Xin, Kina 
(Runner up: Jeoung Young-Sik/Lee Sang-Su, Sydkorea)
Hungarian Open: Fan Zhendong/Yu Ziyang, Kina
(Runner up: Pavel Platonov/Vladimir Samsonov, Vitryssland)
Hong Kong Open: 
Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hong Kong
(Runner up: Mastaka Morizono/Yuya Oshima, Japan)
Japan Open: Jeong Young-Sik/Lee Sang-Su, Sydkorea 
(Runner up: Liang Jinkun/Zhou Kai, Kina)
Korea Open: Jang Woo-Jin/Lim Jong-Hoon, Sydkorea
(Runner up: Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hong Kong)
Qatar Open: Fan Xendong/Xu Xin, Kina
(Runner up: Jun Mizutani/Yuya Oshima, Japan)
Swedish Open (SOC): Liao Cheng-Ting/Lin Yun-Ju, Taiwan
(Runner up: Mattias Falck/Kristian Karlsson, Sverige)

2019
Australian Open: Jeoung Youngsik/Lee Sangsu, Sydkorea
(Runner up: Lin Gaoyuan/Ma Long, Kina)
Austrian Open:
(Runner up:)
Bulgarian Open:
Jeoung Youngsik/Lee Sangsu, Sydkorea
(Runner up: Yoshimura Kazuhiro/Uda Yukiya, Japan)
China Open: 
Timo Boll/Patrick Franziska, Tyskland
(Runner up: Ma Long/Wang Chuqin, Kina)
Czech Open:
Cho Daeseong/Lee Sangsu, Sydkorea
(Runner up: Liao Cheng-Ting/Lin Yun-Ju, Taiwan)
German Open:
Liang Jinkun/Xu Xin, Kina
(Runner up: Benedikt Duda/Qiu Dang, Tyskland)
Hong Kong Open:
Liang Jinkun/Lin Gaoyuan, Kina
(Runner up: Jang Woojin/Lim Jonghoon, Sydkorea)
Hungarian Open: 
Liang Jinkun/Xu Xin, Kina
(Runner up: Fan Zhendong/Lin Gaoyuan, Kina)
Japan Open: Fan Zhendong/Xu Xin, Kina
(Runner up: Benedikt Duda/Qiu Dang, Tyskland)
Korea Open: Fan Zhendong/Xu Xin, Kina
(Runner up: Jeoung Youngsik/Lee Sangsu, Sydkorea)
Swedish Open: Fan Zhendong/Xu Xina, Kina
(Runner up: Liang Jingkun/Lina Gaoyuan, Kina)
Qatar Open:
 Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hong Kong
(Runner up: Timo Boll/Patrick Franziska, Tyskland) 

Challenge Plus Series:
Canada Open:
(Runner up:) 
Nigeria Open:
Cedric Nuytinck/Quentin Robinot, Belgien/Frankrike
(Runner up: Olajide Omotayo/Segun Toriola, Nigeria) 
Oman Open: Liao Cheng-Ting/Lin Yun-Ju, Taiwan
(Runner up: Denis Ivonin/Vladimir Sidorenko, Ryssland)
Paraguay Open:
Masataka Morizono/Lubomir Pistej, Japan/Slovakien
(Runner up: Cristian Pletea/Hunor Szocs, Rumänien)
Portugal Open: Cao Wei/Xu Yingbin, Kina
(Runner up: Shunsuke Togami/Yukiya Uda, Japan)
Pyongyang Open: Ham Yu Song/Ri Kwang Myong, Nordkorea
(Runner up: An Ji Song/Ro Hyon Song, Nordkorea ) 

Challenge Series:
Belarus Open
(Runner up:)
Croatia Open: 
Shunsuke Togami/Yukiya Uda, Japan
(Runner up: Martin Allegro/Florent Lambiet, Belgien)
Indonesia Open
(Runner up:)
Polish Open:
(Runner up:)
Serbia Open: 
Diogo Carvalho/Joao Geraldo, Portugal
(Runner up: Marko Jevtovic/Zsolt Peto, Serbien)
Slovenia Open: 
Eric Jouti/Gustavo Tsuboi, Brasilien
(Runner up: Huang Chien-Tu/Wang Tai-Wei, Taiwan)
Spanish Open: 
Kilian Ort/Dang Qiu, Tyskland
(Runner up: Lee Chia-Sheng/Yang Heng-Wei, Taiwan)
Thailand Open: 
Ruwen Filus/Steffen Mengel, Tyskland
(Runner up: Feng Yi-Hsin/Wang Tai-Wei, Taiwan)

Damdubbel: 

1996
Australian Open:
 Wang Chen/Zhu Fang, Kina
Brazil Open: Ryoko Imasaka/Yoshie Miyake, Japan
China Open: Wang Chen/Wu Na, Kina
English Open: A. Shelley/Wang Hui, England/Kina
French Open: Deng Yaping/Yang Ying, Kina
Italian Open:
 Cheng Hongxia/Wang Hui, Kina
Japan Open: 
Park Hae-Jung/Ryu Ji-Hae, Sydkorea
Serbian Open: Li Ju/Wang Nan, Kina
Swedish Open (SOC): Deng Yaping/Yang Ying, Kina
US Open: Chiu-Chen Xiaowen Barbara/Geng Lijuan, Canada 

1997
Australian Open:
 Deng Yaping/Yang Ying, Kina 
Austrian Open: Lee Eun-Sil/Ryu Ji-Hae, Sydkorea
Brazil Open: Lee Eun-Sil/Ryu Ji-Hae, Sydkorea
China Open: Lee Eun-Sil/Ryu Ji-Hae, Sydkorea
English Open: Chai Po Wa/Qiao Yunping, Hong Kong/Kina
French Open: Cheng Hongxia/Wang Hui, Kina
Japan Open: Lee Eun-Sil/Ryu Ji-Hae, Sydkorea
Lebanon Open: Li Yu/Wang Nan, Kina
Malaysia Open: Kim Moo-Kyo/Park Hae-Jung, Sydkorea
Polish Open: Ni Xialian/Peggy Regenwetter, Luxemburg
Serbian Open: Cheng Hongxia/Wang Hui, Kina
Swedish Open (SOC): Kim Moo-Kyo/Park Hae-Jung, Sydkorea
US Open: Lee Eun-Sil/Ryu Ji Hae, Sydkorea

1998
Australian Open:
 Wu Na/Yang Ying, Kina
China Open: Wu Na/Yang Ying, Kina
Croatia Open: Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern
Italian Open: Wu Na/Yang Ying, Kina
Japan Open: Li Ju/Wang Nan, Kina
Lebanon Open: Wu Na/Yang Ying, Kina
Malaysia Open: Wang Chen/Zhang Yining, Kina
Qatar Open: Li Ju/Wang Nan, Kina
Serbian Open: Lin Ling/Sun Jin, Kina
Swedish Open (SOC): Lin Ling/Sun Jin, Kina
US Open: Keiko Okazaki/Aya Umemura, Japan

1999
Australian Open:
 Chen Jing/Xu Jing, Taiwan
Austrian Open: Li Ju/Wang Nan, Kina 
Brazil Open: Anne Boileau/Anne-Sophie Gourin, Frankrike
China Open: Li Nan/Lin Ling, Kina
Croatia Open: Olga Nemes/Elke Schall, Tyskland
Czech Open: Chen Jing, Xu Jing, Taiwan
English Open: Lee Eun-Sil/Ryu Ji-Hae, Sydkorea
French Open: Li Nan/Lin Ling, Kina
German Open: Csilla Batorfi/Krisztina Toth/Ungern
Japan Open: Sun Jin/Yang Ying, Kina 
Qatar Open: Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern
Swedish Open (SOC): Sun Jin/Yang Ying, Kina

2000
Brazil Open:
 Kim Moo-Kyu/Ryu Ji-Hae, Sydkorea
China Open: Sun Jin/Yang Ying, Kina
Croatia Open: Chen Jing/Xu Jing, Taiwan 
Danish Open: Lin Ling/Sun Jin, Kina
French Open: Alessia Arisi/Mihaela Steff, Italien/Rumänien
Japan Open: Sun Jin/Yang Ying, Kina
Polish Open: Zhang Yingying/Zhang Yining, Kina
Swedish Open (SOC): Bai Yang/Niu Janfeng, Kina
US Open: Chen Jing/Xu Jing, Taiwan

2001
Brazil Open:
 Lee Eun-Sil/Shin Soo-Hee, Sydkorea
China Open: Bai Yang/Niu Jianfeng, Kina
Croatia Open: Bai Yang/Niu Jianfeng, Kina
Danish Open: Lee Eun-Sil/Ryu Ji-He, Sydkorea
Dutch Open: Bai Yang/Niu Jianfeng, Kina
English Open: Kim Hyang-Mi/Kim Hyon-Hui, Nordkorea
German Open: Kim Bok-Rae/Kim Kyung-Ah, Sydkorea
Japan Open: Kim Bok-Rae/Kim Kyung Ah, Sydkorea
Korea Open: Gao Xi/Li Jia, Kina
Qatar Open: Kim Moo-Kyo/Ryu Ji-Hae, Sydkorea
Swedish Open (SOC): Lin Ling/Sun Jin, Kina
US Open: Bai Yang/Niu Jianfeng, Kina

2002
Austrian Open:
 Fan Ying/Guo Yue, Kina
Brazil Open: Lee Eun-Sil/Suk Eun-Mi, Sydkorea
China Open: Lee Eun-Sil/Suk Eun-Mi, Sydkorea
Danish Open: Li Nan/Zhang Yining, Kina
Dutch Open: Li Jia/Niu Jianfeng, Kina
Egypt Open: Li Jia/Li Nan, Kina
German Open: Li Jia/Niu Jianfeng, Kina
Italian Open: Ryu Ji-Hae/Aya Umemura, Sydkorea/Japan
Japan Open: 
Jing Junhong/Li Jiawei, Singapore
Korea Open: 
Bai Yang/Guo Yan, Kina
Polish Open: Li Nan/Zhang Yining, Kina
Qatar Open: Li Jia/Niu Jianfeng, Kina
US Open: Li Nan/Zhang Yining, Kina

2003
Brazil Open:
 Lin Ling/Zhang Rui, Kina, Hong Kong
China Open: Bai Yang/Li Ju, Kina
Croatia Open: Wang Nan/Zhang Yining, Kina
Danish Open: Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina
German Open: Wang Nan/Zhang Yining, Kina
Japan Open: Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina
Korea Open: Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina
Malaysia Open: Cao Zhen/Peng Luyang, Kina
Qatar Open: Tatyana Logatzkaya/Veronika Pavlovich, Vitryssland
Swedish Open (SOC): Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina

2004
Austrian Open:
 Cao Zhen/Li Xiaoxia, Kina
Brazil Open: Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern
Chile Open: Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern
China Open (Wuxi): Cao Zhen/Li Xiaoxia, Kina
China Open (Changchun): Wang Nan/Zhang Yining, Kina
Croatia Open: Jun Hye-Kyung/Kim Moo-Kyo, Sydkorea
Danish Open: Svetlana Ganina/Viktoria Pavlovich, Ryssland/Vitryssland
Egypt Open: Lee Eun-Sil/Suk Eun-Mi, Sydkorea
German Open: Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina
Greek Open: Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina
Japan Open: Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina
Korea Open: Wang Nan/Zhang Yining, Kina
Polish Open: An Konishi/Li Jiao, Japan/Nederländerna
Russian Open: Song Ah Sim/Tie Yana, Hong Kong
Singapore Open: Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina
US Open: Liu Jia/Wang Chen, Österrike/USA

2005
Brazil Open:
 Tanja Hain-Hofmann/Georgina Pota, Tyskland/Ungern
Chile Open: Tie Yana/Zhang Rui, Hong Kong
China Open (Shenzhen): Guo Yue/Zhang Yining, Kina
China Open (Harbin):  Guo Yan/Guo Yue, Kina
Croatia Open: Tie Yana/Zhang Rui, Hong Kong
German Open: Tie Yana/Zhang Rui, Hong Kong
Japan Open: Bai Yang/Cao Zhen, Kina
Korea Open: Tan Paey Fern/Zhang Xueling, Singapore
Qatar Open: Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina
Russian Open: Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern
Slovenian Open: Tie Yana/Zhang Rui, Hong Kong
Swedish Open (SOC): Tie Yana/Zhang Rui, Hong Kong
Taiwan Open: Gao Jun/Shen Yanfei, USA/Spanien
US Open: Tie Yana/Zhang Rui, Hong Kong

2006
Brazil Open:
 Lee Eun-Sil/Moon Hyun-Jung, Sydkorea
Chile Open: Hiroko Fujii/Saki Kanazava, Japan
China Open (Guangzhou): Gao Jun/Shen Yanfei, USA/Spanien
China Open (Kunshan): Wang Nan/Zhang Yining, Kina
Croatia Open: Li Nan/Zhang Yining, Kina
German Open: Li Jiawei/Sun Beibei, Singapore
Japan Open: Tie Yana/Zhang Rui, Hong Kong
Korea Open: Tie Yana/Zhang Rui, Hong Kong
Kuwait Open: Wang Nan/Zhang Yining, Kina
Polish Open: Sayaka Hirano/Reiko Hiura, Japan
Qatar Open: Wang Nan/Zhang Yining, Kina
Russian Open: Li Jiawei/Sun Beibei, Singapore
Serbian Open: Nikoleta Stefanova/Wenling Tan Monfardini, Italien
Singapore Open: Wang Nan/Zhang Yining, Kina
Slovenian Open: Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
Taiwan Open: Ai Fujinuma/Ai Fukuhara, Japan 

2007
Austrian Open:
 Ai Fukuhara/Sayaka Hirano, Japan
Brazil Open: Tie Yana/Zhang Rui, Hong Kong
Chile Open: Tie Yana/Zhang Rui, Hong Kong
China Open (Nanjing): Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
China Open (Shenzhen): Guo Yan/Guo Yue, Kina
Croatia Open: Chen Qing/Li Xiaoxia, Kina
French Open: Guo Yan/Wang Nan, Kina
German Open: Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
Indian Open: Sun Beibei/Yu Mengyu, Singapore
Japan Open: Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina 
Korea Open: Gao Jun/Shen Yanfei, USA/Spanien
Kuwait Open: Li Xiaoxia/Zhang Yining, Kina
Qatar Open: Li Xiaoxia/Wang Nan, Kina
Russian Open: Li Nan/Peng Luyang, Kina
Slovenian Open: Guo Yan/Zhang Yining, Kina
Swedish Open (SOC): Kim Kyung-Ah/Park Mi-Young, Sydkorea
Taiwan Open: Gao Jun/Shen Yanfei, USA/Spanien

2008
Brazil Open: Kim Kyung Ah/Park Mi-Young, Sydkorea
Chile Open: Jiang Huajun/Tie Yana, Hong Kong
China Open (Shanghai): Jiang Huajun/Tie Yana, Hong Kong 
Korea Open: Guo Yue/Liu Shiwen, Kina
Kuwait Open: Wang Nan/Zhang Yining, Kina
Polish Open: Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien
Qatar Open: Guo Yue/Zhang Yining, Kina
Singapore Open: Li Jiawe/Sun Beibei, Singapore
Slovenian Open: Irina Kotikhina/Li Jie, Ryssland/Nederländerna

2009
Belarus Open:
 Dang Ye-Seo/Park Young-Sook, Sydkorea
China Open (Tianjin): Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
China Open (Suzhou): Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
Danish Open: Ding Ning/Liu Shiwen, Kina 
English Open: Kim Kyung-Ah/Park Mi-Young, Sydkorea
German Open: Li Xiaodan/Mu Zi, Kina
Indian Open: Beh Lee Wei/Ng Sock Khim, Malaysia
Japan Open: Sayaka Hirano/Reiko Hiura, Japan 
Korea Open: Kim Kyung-Ah/Park Mi-Young, Sydkorea
Kuwait Open: Guo Yue/Zhang Yining, Kina
Morocco Open: Ai Fukuharu/Kasumi Ishikawa
Polish Open: Fan Ying/Wu Yang, Kina
Qatar Open: Guo Yue/Zhang Yining, Kina
Slovenian Open: Cao Zhen/Fan Ying, Kina

2010
Austrian Open:
 Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
China Open: Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
Egypt Open: Sayaka Hirano/Reiko Hiura, Japan 
German Open: Ai Fukuhara/Kasumi Ishikawa, Japan
Hungarian Open: Ai Fukuhara/Kasumi Ishikawa, Japan
Indian Open: Cheng I-Ching/Huang Yi-Hua, Taiwan
Japan Open: Yuka Ishigaki/Yuri Yamanashi, Japan
Korea Open: Kim Kyung-Ah/Park Mi-Young, Sydkorea
Kuwait Open: Guo Yan/Guo Yue, Kina
Morocco Open: Haruna Fukuoka/Reiko Hiura, Japan
Polish Open: Haruna Fukuoka/Reiko Hiura, Japan
Qatar Open: Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
Slovenian Open: Svetlana Ganina/Viktoria Pavlovich, Ryssland/Vitryssland

2011
Austrian Open: 
Ding Ning/Li Xiaoxia, Kina 
Brazil Open: Li Jiawei/Wang Yuegu, Singapore
Chile Open: Sayaka Hirano/Kasumi Ishikawa, Japan
China Open (Shenzhen): Guo Yue/Liu Shiwen, Kina
China Open (Suzhou): Guo Yan/Guo Yue, Kina
English Open: Guo Yan/Guo Yue, Kina
German Open: Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
Japan Open: Hiroko Fujii/Misako Wakamiya, Japan
Korea Open: Misako Wakamiya/Hirako Fujii, Japan
Morocco Open: Sun Beibei/Yu Mengyu, Singapore
Polish Open: Guo Yue/Li Xiaodan, Kina
Qatar Open: Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
Spanish Open: Jiang Huajun/Tie Yana, Hong Kong
Slovenian Open: Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
Swedish Open (SOC): Guo Yan/Guo Yue, Kina
UAE Open: Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina

2012
Brazil Open: Li Jiawei/Wang Yuegu, Singapore
Chile Open: Hiroko Fujii/Misako Wakamiya, Japan
China Open (Shanghai): Jiang Huajun/Lee Ho Ching, Hong Kong
China Open (Suzhou)Chen Meng/Zhu Yuling, Kina
Czech Open: Hiroko Fujii/Misako Wakamiya, Japan 
German Open: Petrissa Solja/Sabine Winter, Tyskland
Hungarian Open: Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
Japan Open: Hiroko Fujii/Misako Wakamiya, Japan
Korea Open: Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
Kuwait Open: Chen Meng/Zhu Yuling, Kina
Polish Open: Cheng I-Ching/Huang Yi-Hua, Taiwan
Qatar Open: Li Xiaodan/Wen Jia, Kina
Russian Open: Chang Chenchen/Rao Jingwen, Kina
Spanish Open: Kim Kyung-Ah/Park Mi-Young, Sydkorea
Slovenian Open: Ding Ning/Guo Yan, Kina

2013
Austrian Open: 
Ding Ning/Li Xiaoxia, Kina
China Open (Changchun)Guo Yue/Liu Shiwen, Kina
China Open (Suzhou)Chen Meng/Zhu Yuling, Kina
German Open: Wen Jia/Zhao Yan, Kina
Japan Open: Guo Yuting/Zhou Xintong, Kina
Korea Open: Park Young-Sook/Yang Ha-Eun, Sydkorea
Qatar Open: Ding Ning/Li Xiaoxia, Kina
Swedish Open (SOC): Li Xiaodan/Mu Zi, Kina

2014
Australian Open: Yuki Fujii/Saki Tashiro, Japan 
China Open: Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
German Open: Miu Hirano/Mima Ito, Japan
Japan Open: Ai Fukuhara/Misaki Wakamaiya, Japan
Korea Open: Chen Ke/Wang Manyu, Kina
Qatar Open: Lee Ho Ching/Ng Wing Nam, Hong Kong
Swedish Open (SOC): Liu Shiwen/Zhu Yuling, Kina

2015
Argentina Open:
 Jeon Ji-Hee/Yang Ha-Eun, Sydkorea
Australian Open: Jeon Ji-Hee/Lee Dasom, Sydkorea
Austrian Open: Shan Xiaona/Petrissa Solja, Tyskland
Belarus Open: Miyu Maeda/Sakura Mori, Japan
Belgium Open: Lin Ye/Zhou Yihan, Singapore
Bulgarian Open: Jeon Ji-Hee/Yang Ha-Eun, Sydkorea
Chile Open: Leticia Nakada/Bruna Takahashi, Brasilien
China Open: Chen Meng/Liu Shiwen, Kina
German Open: Shan Xiaona/Petrissa Solja, Tyskland
Hungarian Open: Sofia Polcanova/Amelie Solja, Österrike
Japan Open: Liu Fei/Wu Yang, Kina
Korea Open: Miu Hirano/Mima Ito, Japan
Qatar Open: Jiang Huajun/Tie Yana, Hong Kong
Swedish Open (SOC): Chen Meng/Mu Zi, Kina

2016
Austrian Open: Honoka Hashimoto/Hitomi Sato, Japan
(Runner up: Uppgift saknas)
Bulgarian Open: Miyu Kato/Misaki Morizono, Japan
(Runner up: Uppgift saknas)
China Open: Chen Meng/Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Ding Ning/Liu Shiwen, Kina)
Czech Open Champions: Matilda Ekholm/Georgina PotaSverige/Ungern
(Runner up: Uppgift saknas)
German Open:
 Jeon Ji-Hee/Yang Ha-Eun, Sydkorea
(Runner up: Han Ying/Irene Ivancan, Tyskland)
Hungarian Open: Jeon Ji-hee/Yang Ha-Eun, Sydkorea
(Runner up: Uppgift saknas)
Japan Open: Ding Ning/Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Li Shiwen/Zhu Yuling, Kina)
Korea Open: Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Jeon Ji-Hee/Yang Ha-Eun, Sydkorea)
Kuwait Open: Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Li Xiaoxia/Zhu Yuling, Kina)
Polish Open: Jeon Ji-Hee/Yang Ha-Eun, Sydkorea
(Runner up: Uppgift saknas)
Qatar Open:
 Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Ai Fukuharu/Mima Ito, Japan)
Swedish Open (SOC): Cheng I-Ching/Lee I Chen, Taiwan
(Runner up: Uppgift saknas)

2017
Australian Open: 
Chen Meng/Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Chen Xingtong/Wang Manyu, Kina)
Austrian Open: Chen Xingtong/Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Honoka Hashimoto/Hitomi Sato, Japan) 
Bulgarian Open: Kasumi Ishikawa/Mima Ito, Japan
(Runner up: Matilda Ekholm/Georgina PotaSverige/Ungern)
China Open: Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Chen Meng/Zhu Yuling, Kina)
Czech Open: Hina Hayata/Mima Ito, Japan
(Runner up: Matilda Ekholm/Georgina PotaSverige/Ungern)
German Open: Hina Hayata/Miu Hirano, Japan 
(Runner up: Chen Szu-Yu/Cheng I-Ching, Taiwan)
Hungarian Open: Chen Xingtong/Li Jiayi, Kina
(Runner up: Matilda Ekholm/Georgina PotaSverige/Ungern)
India Open Champions:
 Matilda Ekholm/Georgina PotaSverige/Ungern
(Runner up: Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching, Hong Kong)
Japan Open: Chen Xington/Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Jeon Ji-Hee/Yang Ha-Eun, Sydkorea)
Korea Open: Shan Xiaona/Petrissa Solja, Tyskland
(Runner up: Hina Hayata/Mima Ito, Japan)
Qatar Open: Chen Meng/Wang Manyu, Kina
(Runner up: Jeon Ji-Hee/Yang Ha-Eun, Sydkorea)
Swedish Open (SOC): Hina Hayata/Mima Ito, Japan
(Runner up: Chen Meng/Zhu Yuling, Kina)

2018
Australian Open: 
Hina Hayata/Mima Ito, Japan 
(Runner up: Honoka Hashimoto/Hitomi Sato, Japan)
Austrian Open: Hina Hayata/Mima Ito, Japan
(Runner up: Chen Xingtong/Sun Yingsha)
Bulgarian Open: 
Kasumi Ishikawa/Mima Ito, Japan
(Runner up: Liu Gaoyang/Zhang Rui, Kina)
China Open: Ding Ning/Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Jeon Ji-Hee/Yang Ha-Eun, Sydkorea)
Czech Open: Liu Gaoyang/Zhang Rui, Kina
(Runner up: Sun Jiayi/Zeng Jian, Kroatien/Singapore)
German Open: Hina Hayata/Mima Ito, Japan
(Runner up: Jeon Ji-Hee/Yang Ha-Eun, Sydkorea)
Hungarian Open: Chen Xingtong/Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Chen Ke/Wang Manyu, Kina)
Hong Kong Open: 
Chen Xingtong/Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Chen Ke/Wang Manyu, Kina)
Japan Open: Gu Yuting/Mu Zi, Kina
(Runner up:Liu Shiwen/Wang Manyu, Kina)
Korea Open: Chen Meng/Ding Ning, Kina
(Runner up: Wang Manyu/Zhu Yuling, Kina)
Qatar Open: Chen Ke/Wang Manyu, Kina
(Runner up: Chen Xingtong/Sun Yingsha, Kina)
Swedish Open (SOC): Chen Xingtong/Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Liu Gaoyang/Zhang Rui, Kina)

2019
Australian Open: Chen Meng/Wang Manyu, Kina
(Runner up: Jeon Jihee/Yang Haeun, Sydkorea)
Austrian Open:
(Runner up:)
Bulgarian Open:
Gu Yuting/Mu Zi, Kina
(Runner up: Miu Hirano/Saki Shibata, Japan)
China Open: 
Gu Yuting/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Wang Manyu/Zhu Yuling, Kina)
Czech Open:
Gu Yuting/Mu Zi, Kina
(Runner up: Miu Hirano/Saki Shibati, Japan)
German Open:
Jeon Jihee/Yang Haeun, Sydkorea
(Runner up: Miyuu Kihara/Miyu Nagasaki, Japan)
Hong Kong Open:
Chen Ke/Mu Zi, Kina
(Runner up: Jeon Jihee/Yoo Runchong, Sydkorea)
Hungarian Open: 
Wang Manyu/Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Chen Meng/Sun Yingsha, Kina)
Japan Open: Chen Meng/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Sun Yingsha/Wang Manyu, Kina)
Korea Open: Chen Meng/Wang Manyu, Kina
(Runner up: Yang Haeun/Choi Hyojoo, Sydkorea)
Swedish Open: Chen Meng/Ding Ning, Kina
(Runner up: Miu Hirano/Kasumi Ishikawa, Japan)
Qatar Open:
 Sun Yingsha/Wang Manyu, Kina
(Runner up: Ding Ning/Wang Yidi, Kina) 

Challenge Plus Series:
Canada Open:
(Runner up:) 
Nigeria Open:
Polina Mikhailova/Yana Noskova, Ryssland
(Runner up: Ida Jazbec/Ivana Malobabic, Kroatien) 
Oman Open: Satsuki Odo/Saki Shibata, Japan
(Runner up: Honoka Hashimoto/Hitomi Sato, Japan)
Paraguay Open:
Honoka Hashimoto/Maki Shiomi, Japan
(Runner up: Adriana Diaz/Melanie Diaz, Puerto Rico)
Portugal Open: Fan Siqi/Yang Huijing, Kina
(Runner up: Dora Madarasz/Szandra Pergel, Ungern)
Pyongyang Open: Cha Hyo Sim/Kim Nam Hae, Nordkorea
(Runner up: Ilka Doval/Ri Hyon Sim, Norge/Nordkorea) 

Challenge Series:
Belarus Open
(Runner up:)
Croatia Open: 
Miyuu Kihara/Miyu Nagasaki, Japan
(Runner up: Honoka Hashimoto/Hitomi Sato)
Indonesia Open
(Runner up:)
Polish Open:
(Runner up:)
Serbia Open: 
Ng Wing Nam/Soo Wai Yam Minnie, Hong Kong
(Runner up: Dora Madarasz/Szandra Pergel, Ungern)
Slovenia Open: 
Miyuu Kihara/Miyu Nagasaki, Japan
(Runner up: Satsuki Odo/Saki Shibata, Japan)
Spanish Open: 
Stephanie Loeuillette/Yan Jia Nan
(Runner up: Natalia Bajor/Natalia Partyka, Polen)*
Thailand Open: 
Satsuki Odo/Saki Shibata, Japan
(Runner up: Ayane Morita/Yuka Umemura, Japan)

 * Natalia Partyka = Para player

Mixdubbel

2018
Australian Open:
Lee Sangsu/Jeon Jihee, Sydkorea
(Runner up: Lim Jonghoon/Yang Haeun, Sydkorea )
Austrian Open: Xu Xin/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Chen Chien-An/Cheng I Ching, Taiwan)
China Open: Lin Gaoyuan/Chen Xingtong, Kina
(Runner up: Masataka Morizono/Mima Ito, Japan)
Japan Open: Liang Jinkun/Chen Xingtong, Kina
(Runner up: Maharu Yoshimura/Kasumi Ishikawa, Japan)
Korea Open: Jang Woojin/Cha Hyo Sim, Sydkorea/Nordkorea
(Runner up: Wang Chuqin/Sun Yingsha, Kina)

2019
Australian Open: Wong Chun Ting/Doo Hoi Kem, Hong Kong
(Runner up: Jun Mizutani/Mima Ito, Japan)
Austrian Open:
(Runner up:)
Bulgarian Open:
Jun Mizutani/Mima Ito, Japan
(Runner up: Ma Te/Wu Yang, Kina)
China Open:
Lin Yun-Ju/Cheng I Ching, Taiwan
(Runner up: Wong Chun Ting/Doo Hoi Kem, Hong Kong)
Czech Open:
Cho Daeseong/Shin Yubin, Sydkorea
(Runner up: Jun Mizutani/Mima Ito, Japan)
German Open:
Xu Xin/Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Wang Chuqin/Wang Manyu, Kina)
Hong Kong Open:
Lin Yun-Ju/Cheng I Ching, Taiwan
(Runner up: Lee Sangsu/Choi Hyojoo, Sydkorea)
Hungarian Open:
Xu Xin/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Adam Szudi/Szandra Pergel, Ungern)
Japan Open: Xu Xin/Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Tomokazu Harimoto/Hina Hayata, Japan)
Korea Open: Wong Chun Ting/Doo Hoi Kem, Hong Kong
(Runner up: Xu Xin/Liu Shiwen, Kina)
Swedish Open: Xu Xin/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Jun Mizutani/Mima Ito, Japan)
Qatar Open:
 Xu Xin/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Masataka Morizono/Mima Ito, Japan) 

Challenge Plus Series:
Canada Open:
(Runner up:) 
Nigeria Open:
Kilian Ort/Wan Yuan, Tyskland
(Runner up: Eric Glod/Sarah de Nutte, Luxemburg) 
Oman Open: Lin Yun-Ju/Cheng I Ching, Taiwan
(Runner up: Vladimir Sidorenko/Mariia Tailakova, Ryssland)
Paraguay Open:
Brian Afanador/Adriana Diaz, Puerto Rico
(Runner up: Vitor Ishiy/Caroline Kumahara, Brasilien)
Portugal Open: Lin Gaoyuan/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Lubomir Pistej/Tatiana Kukulkova, Slovakien)
Pyongyang Open: Ham Yu Song/Cha Hyo Sim, Nordkorea
(Runner up: An Ji Song/Kim Nam Hae, Nordkorea) 

Challenge Series:
Belarus Open
(Runner up:)
Indonesia Open
(Runner up:)
Polish Open:
(Runner up:)

Uppdaterad: 05 JUN 2019 05:50
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info