Hoppa till sidans innehåll

ITTF World Tour Grand finals



Copyright: SBTF


 WORLD TOUR GRAND FINALS-FOTON
 

ITTF PRO TOUR GRAND FINALS

Årtal och spelplats 

1996 12-15 december 1996 Tianjin, Kina
1997 18-21 december 1997 Wanchai, Hongkong
1998 7-10 januari 1999 Paris, Frankrike
1999 13-16 januari 2000 Sydney, Australien
2000 12-15 januari 2001 Yokohama, Japan
2001 10-13 januari 2002 Tianjin, Kina
2002  12-15 december 2002 Stockholm, Sverige
2003 11-14 december 2003 Guangzhou, Kina
2004 9-12 december 2004 Beijing, Kina
2005 8-11 december 2005 Fuzhou, Kina
2006 14-17 december 2006 Hong Kong, Hong Kong
2007 13-16 december 2007 Beijing, Kina
2008 11-14 december 2008 Macao, Macao
2009 7-10 januari 2010 Macao, Macao
2010 16-19 december 2010 Seuol, Sydkorea
2011 24-27 november 2011 London, England

ITTF WORLD TOUR GRAND FINALS 

Årtal och spelplats

2012 6-9 december 2012 Hangzhou, Kina
2013 9-12 januari 2014 Dubai, Förenade Arabemiraten
2014 11-14 december 2014 Bangkok, Thailand
2015 10-13 december 2015 Lissabon, Portugal
2016 8-11 december 2016 Doha, Qatar
2017 14-17 december 2017 Astana, Kazakhstan
2018 13-16 december 2018 Incheon, Sydkorea
2019 12-15 december 2019 Zhengzhou, Kina

SINGEL 

Herrsingel (1996-)

1996 Kong Linghui, Kina 
1997
Vladimir Samsonov, Vitryssland
1998
Wang Liqin, Kina 3. Jan-Ove Waldner, Sverige
1999
Liu Guozheng, Kina
2000
Wang Liqin, Kina
2001
Ma Lin, Kina
2002
Chuang Chih-Yuan, Taiwan
2003
Wang Hao, Kina 3. Jens Lundqvist, Sverige
2004
Wang Liqin, Kina
2005
Timo Boll, Tyskland
2006
Wang Hao, Kina
2007
Ma Lin, Kina
2008
Ma Long, Kina
2009
Ma Long, Kina
2010
Jun Mizutani, Japan
2011
Ma Long, Kina
2012
Xu Xin, Kina
2013
Xu Xin, Kina
2014
Jun Mizutani, Japan
2015
Ma Long, Kina
2016
Ma Long, Kina
2017
Fan Zhendong, Kina
2018 Tomokazu Harimoto, Japan

Damsingel (1996-)

1996 Deng Yaping, Kina
1997
Li Ju, Kina
1998
Wang Nan, Kina
1999
Chen Jing, Taiwan
2000
Zhang Yining, Kina
2001
Wang Nan, Kina
2002
Zhang Yining, Kina
2003
Niu Jianfeng, Kina
2004
Guo Yue, Kina
2005
Zhang Yining, Kina
2006
Zhang Yining, Kina
2007
Li Xiaoxia, Kina
2008
Guo Yan, Kina
2009
Guo Yan, Kina
2010
Feng Tianwei, Singapore
2011
Liu Shiwen, Kina
2012
Liu Shiwen, Kina
2013
Liu Shiwen, Kina
2014
Kasumi Ishikawa, Japan
2015
Ding Ning, Kina
2016
Zhu Yuling, Kina
2017
Chen Meng, Kina
2018 Chen Meng, Kina

Herrar U 21 (2006-16)

2006 Janos Jakab, Ungern  
2007 Cho Eun Rae, Sydkorea
2008 Chiang Hung-Chieh, Taiwan
2009 Yaroslav Zhimudenko, Ukraina
2010 Lin Gaoyuan, Kina
2011 Kim Minseok, Sydkorea
2012 Patrick Franziska, Tyskland
2013 Simon Gauzy, Frankrike
2014 Asuka Machi, Japan
2015 Yuya Oshima, Japan
2016 Liao Cheng-Ting, Taiwan

Damer U 21 (2006-16)

2006 Iveta Vacenovska, Tjeckien
2007 Feng Tianwei, Singapore
2008 Yuka Ishigaki, Japan
2009 Yu Mengyu, Singapore 
2010 Yuka Ishigaki, Japan
2011 Kasumi Ishikawa, Japan 
2012 Kasumi Ishikawa, Japan
2013 Lin Ye, Singapore
2014 Chen Szu-Yu, Taiwan
2015 Lin Ye, Singapore
2016 Hina Hayata, Japan

DUBBEL

Herrdubbel (1996-)

1996 Wang Liqin/Yan Sen, Kina
1997 
Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
1998 
Wang Liqin/Yan Sen, Kina
1999 
Kong Linghui/Ma Lin, Kina
2000 
Wang Liqin/Yan Sen, Kina
2001 
Kim Taek Soo/Oh Sang-Eun, Sydkorea
2002 
Kong Linghui/Ma Lin, Kina
2003
Chen Qi/Ma Lin, Kina
2004
Chen Qi/Ma Lin, Kina
2005 
Timo Boll/Christian Suss, Tyskland
2006
Hao Shuai/Ma Long, Kina
2007
Chen Qi/Wang Liqin, Kina
2008 
Gao Ning/Yang Zi, Singapore
2009 
Timo Boll/Christian Suss, Tyskland
2010 
Tang Peng/Jiang Tianyi, Hongkong
2011 
Ma Lin/Zhang Yike, Kina
2012
Li Hu/Gao Ning, Singapore
2013
Li Hu/Gao Ning, Singapore 3. Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Sverige
2014 
Cho Eon-Rae/Seo Hyun-Deok, Sydkorea
2015 
Masataka Morizono/Yuya Oshima, Japan
2016 
Jung Young-Sik/Lee Sang-Su, Sydkorea
2017 
Masataka Morizono/Yuya Oshima, Japan
2018 Lim Jonghoon/Jang Woojin, Sydkorea

Damdubbel (1996-)

1996 Deng Yaping/Yang Ying, Kina
1997
Li Ju/Wang Nan, Kina
1998
Li Ju/Wang Nan, Kina
1999
Li Ju/Wang Nan, Kina
2000
Sun Jin/Yang Ying, Kina
2001
Lee Eun-Sil/Ryu Ji-Hae, Sydkorea
2002
Li Jia/Niu Jianfeng, Kina
2003
Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina
2004
Wang Nan/Zhang Yining, Kina
2005
Gao Jun/Shen Yanfei, USA/Spanien
2006
Wang Nan/Zhang Yining, Kina
2007
Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
2008
Sun Beibei/Li Jiawei, Singapore
2009
Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
2010
Kim Kyung-Ah/Park Mi-Young, Sydkorea
2011
Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
2012
Yu Mengyu/Feng Tianwei, Singapore
2013
Ding Ning/Li Xiaoxia, Kina
2014
Miu Hirano/Mima Ito, Japan
2015
Ding Ning/Zhu Yuling, Kina
2016
Yui Hamamoto/Hina Hayata, Japan
2017
Chen Meng/Zhu Yuling, Kina
2018 Hina Hayata/Mima Ito, Japan

Mixed Dubbel (2018-)

2018 Wong Chun Ting/Doo Hoi Kem. Hong Kong

 

 

Uppdaterad: 16 JUN 2018 17:38
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info