Hoppa till sidans innehåll

Junior-VM




Copyright: ITTF

 JUNIOR VM-FOTON 

Årtal och spelplats

2003 14-21 december 2003 Santiago, Chile
2004 28 november-5 december 2004 Kobe, Japan
2005 10-17 december 2005 Linz, Österrike
2006 10-17 december 2006 Kairo, Egypten
2007 8-15 december 2007 Palo Alto, USA
2008 6-13 december 2008 Madrid, Spanien
2009 9-16 december 2009 Cartagena de Indias, Colombia
2010 4-11 december 2010 Bratislava, Slovakien
2011 13-20 november 2011 Manama, Brunei
2012 9-16 december 2012 Hyderabad, Indien
2013 1-8 december 2013 Rabat, Marocko
2014 30 november-7 december 2014 Shanghai, Kina
2015 29 november-6 december 2015 Vendée, Frankrike
2016 30 november-7 december 2016 Kapstaden, Sydafrika
2017 26 november-3 december 2017 Riva del Garda, Italien
2018 25 november-2 december 2018 Bendigo, Australien
2019 24 november-1 december 2019 Bangkok, Thailand

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld

Herrjuniorer (2003-) 

2003 Li Hu, Kina
(Runner up: Cho Eon-Rae, Sydkorea)
2004 Ma Long, Kina
(Runner up: Cho Eon-Rae, Sydkorea)
2005 Patrick Baum, Tyskland
(Runner up: Jun Mizutani, Japan) 3. Fabian Åkerström, Sverige
2006 Kenta Matsudaira, Japan
(Runner up: Xu Ke, Kina)
2007 Jeong Sang Eun, Sydkorea
(Runner up: Xu Ruifeng, Kina)
2008 Chen Chien-An, Taiwan
(Runner up: Paul Drinkhall, England)
2009 Fang Bo, Kina
(Runner up: Yan An, Kina)
2010 Song Hongyuan, Kina
(Runner up: Lin Gaoyuan, Kina)
2011 Koki Niwa, Japan
(Runner up: Lin Gaoyuan, Kina)
2012 Fan Zhendong, Kina
(Runner up: Lin  Gaoyuan, Kina)
2013 Jang Woo-Jin, Sydkorea
(Runner up: Zhou Kai, Kina)
2014 Yu Ziyang, Kina
(Runner up: Yuto Muramatso, Japan)
2015 Liu Dingshuo, Kina
(Runner up: Xu Fei, Kina)
2016 Tomokazu Harimoto, Japan
(Runner up: Cho Seung-Min, Sydkorea)
2017 Xue Fei, Kina
(Runner up: Truls Möregårdh, Sverige) 
2018
Xu Haidong, Kina 
(Runner up: Uda Yukiya, Japan)
2019 Xiang Peng, Kina
(Runner up: Truls Möregårdh, Sverige)

Damjuniorer (2003-) 

2003 Li Qian, Kina
(Runner up: Peng Luyang, Kina)
2004 Chang Chenchen, Kina
(Runner up: Liu Shiwen, Kina)
2005 Ding Ning, Kina
(Runner up: Peng Xue, Kina)
2006 Feng Yalan, Kina
(Runner up: Wen Jia, Kina)
2007 Yang Yang, Kina
(Runner up: Wen Jia, Kina)
2008 Cao Lisi, Kina
(Runner up: Amelie Solja, Tyskland)
2009 Wu Yang, Kina
(Runner up: Gu Yuting, Kina)
2010 Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Kasumi Ishikawa, Japan)
2011 Chen Meng, Kina
(Runner up: Zhu Yuling, Kina)
2012 Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Gu Yuting, Kina)
2013 Gu Yuting, Kina
(Runner up: Lin Gaoyang, Kina)
2014 Wang Manyu, Kina
(Runner up: Zhu Chaohui, Kina)
2015 Wang Manyu, Kina
(Runner up: Wang Yidi, Kina)
2016 Shi Xunyao, Kina
(Runner up: Mak Tze Wing, Hong Kong)
2017 Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Wang Manyu, Kina)
2018
Shi Xunyao, Kina
(Runner up:Qian Tianyi, Kina)
2019 Miyu Nagasaki, Japan
(Runner up: Haruna Ojio, Japan)

Herrjuniordubbel (2003-) 

2003 Seiya Kishikawa/Minoru Muramori, Japan
(Runner up: Tiago Apolonia/Marcos Freitas, Portugal)
2004 Seiya Kishikawa/Jun Mizutani, Japan
(Runner up: Ma Long/Zhou Bin, Kina)
2005 Chiang Hung-Chieh/Huang Sheng-Sheng, Taiwan
(Runner up: Stanislav Golovanov/Kirill Skachkov, Ryssland)
2006 Jiang Haiyang/Wu Hao, Kina
(Xu Ke/Xu Ruifeng, Kina)
2007 Sing Shichao/Yan An, Kina
(Runner up: Kenji Matsudaira/Jin Ueda, Japan)
2008 Song Hongyuan/Yan An, Kina
(Runner up: Seo Hyun-Deok/Lee Sang-Su, Sydkorea)
2009 Fang Bo/Song Hongyuan, Kina
(Runner up: Lin Gaoyun/Yan An, Kina)
2010 Asuka Machi/Koki Niwa, Japan
(Runner up: Simon Gauzy/Quentin Robinot, Frankrike)
2011 Song Hungyuan/Zhang Peifeng, Kina
(Runner up: Simon Gauzy/Quentin Robinot, Frankrike)
2012 Lin Gaoyuan/Xu Chenhao, Kina
(Runner up: Fan Shengpeng/Fan Zhendong, Kina)
2013 Kong Lingxuan/Zhou Qihao, Kina
(Runner up: Park Chan-Hyeok/Jang Woo-Jin, Sydkorea)
2014 Lyu Xiang/Xue Fei, Kina
(Runner up: Kim Min-Hyeok/Cho Seung-Min, Sydkorea)
2015 Wang Chuqin/Xue Fei, Kina
(Runner up: Liu Dingshuo/Zhu Cheng, Kina)
2016 An Jae-Hyun/Cho Seung-Min, Sydkorea
(Runner up: Tomokazu Harimoto/Tonin Ryuzaki, Japan)
2017 Wang Chuqin/Xue Fei, Kina
(Runner up: Baek Hogyun/An Jae-Hyun, Sydkorea)
2018
Xiang Peng/Xu Haidong, Kina 
(Runner up: Maksim Grebnev/Lev Katsman, Ryssland)
2019 Liu Yebo/Xu Yingbin, Kina
(Runner up: Vladimir Sidorenko/Artem Tikhonov, Ryssland)

Damjuniordubbel (2003-)

2003 Li Qian/Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Gabriela Feher/Eva Tapai, Serbien och Montenegro)
2004 Chang Chenchen/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Fan Ying/Wang Xuan, Kina)
2005 Ding Ning/Xue Peng, Kina
(Runner up: Galia Dvorak/Sara Ramirez, Spanien)
2006 Mu Zi/Wen Jia, Kina
(Runner up: Feng Yalan/Wu Yang, Kina)
2007 Li Xiaodan/Wen Jia, Kina
(Runner up: Mu Zi/Yang Yang, Kina)
2008 Cao Lisi/Wang Daqin, Kina
(Runner up: Lee Hyun/Kim Min-Hee, Sydkorea)
2009 Chen Meng/Gu Yuting, Kina
(Runner up: Yang Ha-Eun/Kim Min-Hee, Sydkorea)
2010 Gu Yuting/Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Kasumi Ishikawa/Masaki Morizono, Japan)
2011 Chen Meng/Gu Yuting, Kina
(Runner up: Gu Ruochen/Zhu Yuling, Kina)
2012 Gu Yuting/Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Gu Ruochen/Liu Gaoyang, Kina)
2013 Gu Yuting/Liu Xi, Kina
(Runner up: Liu Gaoyang/Wang Manyu, Kina)
2014 Chen Xingtong/Liu Gaoyang, Kina
(Runner up: Miu Hirano/Mima Ito, Japan)
2015 Chen Ke/Wang Manyu, Kina
(Runner up: Ko Un-Gum/Ri Yong-He, Nordkorea)
2016 Adina Diaconu/Andreea Dragoman, Rumänien
(Runner up: Hina Hayata/Miyu Kato, Japan)
2017 Shi Xunyao/Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Qian Tianyi/Wang Manyu, Kina)
2018 Huang Fanzhen/Shi Xunyao, Kina 
(Runner up: Miyuu Kihara/Yumeno Soma, Japan)
2019 Miyuu Kihara/Miyu Nagasaki, Japan
(Runner up: Kuai Man/Shi Xunyao, Kina)

Mixed Dubbel (2003-)

2003 Zheng Changgong/Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Ma Long/Cao Chen, Kina)
2004 Zhou Bin/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Ma Long/Chang Chenchen, Kina)
2005 Kang Dong Hoon/Shim Se Rom, Sydkorea
(Runner up: Zolt Pete/Gabriela Feher, Serbien och Montenegro)
2006 Xu Ke/Mu Zi, Kina
(Runner up: Jiang Haiyang/Wen Jia, Kina)
2007 Xu Ruifeng/Mu Zi, Kina
(Runner up: Song Shichao/Li Xiaodan, Kina)
2008 Song Hongyuan/Cao Lisi, Kina
(Runner up: Seo Hyun-Deok/Song Ma-eum, Sydkorea)
2009 Fang Bo/Gu Yuting, Kina
(Runner up: Daniel Kosiba/Dora Scilla Madarasz, Ungern)
2010 Wu Jia/Gu Yuting, Kina
(Runner up: Lin Gaoyuan/Zhu Yuling, Kina)
2011 Song Hongyuan/Chen Meng, Kina
(Runner up: Zheng Peifeng/Gu Yuting, Kina)
2012 Fan Zhendong/Liu Gaoyang, Kina
(Runner up: Lin Gaoyuan/Gu Ruochen, Kina)
2013 Kong Lingxuan/Liu Xi, Kina
(Runner up: Zhou Qihao/Gu Yuting, Kina)
2014 Wang Chuqin/Chen Xingtong, Kina
(Runner up: Lyu Xiang/Wang Manyu, Kina)
2015 Xue Fei/Chen Ke, Kina
(Runner up: Wang Chuqin/Chen Xingtong, Kina)
2016 Choi Seung-Min/Kim Ji-Ho, Sydkorea
(Runner up: Yuki Matsuyama/Hina Hayata, Japan)
2017 Xue Fei/Wang Manyu, Kina
(Runner up: An Jaehyun/Kim Jiho, Sydkorea)
2018
Xu Yingbin/Shi Xunyao, Kina
(Runner up: Yu Heyi/Qian Tianyi, Kina)
2019 Yukiya Uda/Miyuu Kihara, Japan
(Runner up: Xu Yingbin/Shi Xunyao, Kina)

Herrjuniorer Lag (2003-)

2003 Kina
(Runner up: Taiwan)
2004 Kina
(Runner up: Sydkorea)
2005 Japan
(Runner up: Kina)
2006 Kina
(Runner up: Japan)
2007 Kina
(Runner up: Sydkorea)
2008 Kina
(Runner up: Sydkorea)
2009 Kina
(Runner up: Tyskland)
2010 Kina
(Runner up: Japan)
2011 Kina
(Runner up: Japan)
2012 Kina
(Runner up: Japan)
2013 Kina
(Runner up: Japan)
2014 Kina
(Runner up: Japan)
2015 Kina
(Runner up: Sydkorea)
2016 Japan
(Runner up: Sydkorea)
2017 Kina
(Runner up: Japan)
2018
Kina
(Runner up: Japan)
2019 Kina
(Runner up: Taiwan)

Damjuniorer Lag (2003-) 

2003 Kina
(Runner up: Japan)
2004 Kina
(Runner up: Japan)
2005 Kina
(Runner up: Ungern)
2006 Kina
(Runner up: Japan)
2007 Kina
(Runner up: Rumänien)
2008 Kina
(Runner up: Japan)
2009 Kina
(Runner up: Japan)
2010 Japan
(Runner up: Kina)
2011 Kina
(Runner up: Japan)
2012 Kina
(Runner up: Japan)
2013 Kina
(Runner up: Japan)
2014 Kina
(Runner up: Japan)
2015 Kina
(Runner up: Sydkorea)
2016 Japan
(Runner up: Kina)
2017 Kina
(Runner up: Japan)
2018
Kina
(Runner up: Japan)
2019 Kina
(Runner up: Japan)

Uppdaterad: 12 SEP 2018 14:21
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info