Hoppa till sidans innehåll

Landskampsstatistik


1927-2/10, 2018
(J- och B-landskamper samt lagmatcher i öppna internationella mästerskap är inte inräknade)

 

Herrar   Antal    
   landslagsperiod m v f
Jan-Ove Waldner (Stockholms Spårvägars GoIF, Ängby SK, Kalmar BTK)  (1980-06) 278 226  52
Jörgen Persson (Halmstad BTK, Malmö FF, Falkenbergs BTK, Kalmar BTK)  (1983-12) 242 179  63
Kjell Johansson (IF Verdandi, Sölvesborgs BTK, Mölndals BTK)  (1961-77) 238 179  59
Stellan Bengtsson (Falkenbergs BTK)  (1970-84) 214 137  75
Hans Alsér (Norrby IF, Byttorps IF, Mariestads BoIS, Mölndals BTK  (1958-71) 202 148  54
Peter Karlsson (Falkenbergs BTK)  (1986-06) 174 136  38 
Erik Lindh (Kungälvs BTK, Mölndals BTK, Falkenbergs BTK, Malmö FF  (1980-98) 173  126  47
Mikael Appelgren (Stockholms Spårvägars GoIF, Ängby SK)  (1979-95) 164 121   43 
Jens Lundquist (Söderhamns UIF  (1996-14) 115 62 1  52 
Tage Flisberg (IFK Norrköping, BK Wirgo, Mariedals IK, Parca BoIS, Djurgårdens IF, BK Olympic, Tranås BTK)  (1936-57)  104  63  41
Ulf Carlsson (Falkenbergs BTK, Lyckeby BTK)  (1978-88) 96 57  39
Pär Gerell (Falkenbergs BTK, Halmstad BTK)   (2002-) 93 49 1  43 
Carl-Johan Bernhardt (Falkenbergs BTK, Mariestads BoIS, Sölvesborgs BTK)  (1962-72) 90 60  30
Björne Mellström (Engelbrektspojkarna, Hammarby IF, Djurgårdens IF)  (1954-70) 89 62  27
Ulf Thorsell (Stockholms Spårvägars GoIF, Boo KFUM  (1973-81) 87 57  30
Tony Larsson (AIK, Hanvikens SK, SKF:s BTK)  (1957-63) 78 57  21
Thomas von Scheele (Söderhamns UIF, Malmö FF)  (1986-98) 73 59  14
Bo Persson (Sölvesborgs BTK, Boo KFUM, Falkenbergs BTK)  (1966-75) 66 49  17
Kristian Karlsson, (BTK Rekord, Halmstad BTK   (2008-) 61 36  25 
Robert Svensson (Eslövs AI)  (2002-12) 52 28 1  23
Fredrik Håkansson (Falkenbergs BTK, Halmstad BTK, Ängby SK)  (1993-06) 47 34  13
Ingemar Wikström (Sölvesborgs BTK, Boo KFUM)   (1972-76) 43  32  11
Jon Persson (Söderhamns UIF)   (2007-) 43  30  13
Mattias Karlsson/Falck/ (BTK Warta, Halmstad BTK)   (2008-) 41  28  13
Weine Fredriksson (Parca BoIS)   (1946-53) 35  19  16
Ulf Bengtsson (Söderhamns UIF, Malmö FF)  (1977-88) 33  21  12
Hille Nilsson (IK Keltic)  (1928-38) 29  23  6
Toni Borg (Arboga BTK)  (1954-61) 29  17  12
Per-Olof Croneryd (BK Hird, IF Norcopensarna)  (1947-57) 28  19  9
Bengt Grive (Djurgårdens IF)  (1948-56) 28  18  10
Valter Kolmodin (BK Derby)  (1928-47) 27  19  8
Kayode Kadiri (Lyckeby BTK)  (1992-99) 26  21  5
Lennart Johansson (AIK, Djurgårdens IF)  (1949-55) 23  17
Lars Franklin (Söderhamns UIF, Stockholms Spårvägars GoIF)  (1977-83) 23  12 11 
Arne Andersson (BK Wirgo)  (1938-47) 21  16  5
Liss Larsson (Mariedals IK)  (1948-53) 21  13  8
Anton Källberg (Söderhamns UIF)   (2015-) 20  12  8
Gustaf Johnsson (IF Nordenhov, Salongens BTK, BK Derby, AIK)   (1931-46) 18  14  4
Bo Malmquist (Djurgårdens IF)  (1951-55) 18  14  4
Sven Cederholm (Parca BoIS)  (1948-51) 18  12  6
Christer Johansson (IF Verdandi, Mölndals BTK)   (1961-67) 18  11  7
Peter Nilsson (Falkenbergs BTK, Söderhamns UIF)   (1992-2001) 18  11  7
Roger Lagerfeldt (Stockholms Spårvägars GoIF)  (1975-78) 18  10  8
Fabian Åkerström (BTK Frej, BTK Rekord)   (2008-13) 17  12  5
Stellan Bengtsson I (Falkenbergs BTK)  (1960-65) 17  10  7
Magnus Molin (Lyckeby BTK, Malmö FF)  (1996-2005) 15  7  8
Mattias Stenberg (Eslövs AI, Malmö FF)  (1996-2007) 13  10  3
Tor Jonsson (BK Hird)   (1949-53) 12  9  3
Tommy Danielsson (Trollhättans BTK, Sölvesborgs BTK)  (1977-81) 12  5  7
Hampus Nordberg (Söderhamns UIF)  (2006-18) 11  10  1
Rolf Andersson (Motala BTK, Mariestads BoIS)  (1967-69) 11  8  3
Per Sandström (BTK Rack, Arlövs IK, Sölvesborgs BTK, Boo KFUM)   (1973-76) 10   9  1
Johan Fallby (Stockholms Spårvägars GoIF, Ängby SK)  (1986-90) 10  6  4
Åke Liljegren (Mölndals BTK)  (1977-80) 9  5  4
Anders Johansson (Falkenbergs BTK, Boo KFUM)  (1972-73) 8  7  1
Carl-Erik Bülow (KFUM Göteborg, AIK)  (1927-30) 8  6  2
Andreas Törnkvist (BTK Frej, Växjö PK)  (2008-11) 8  5  3
Johan Axelqvist (Köpings BTK, Söderhamns UIF, Eslövs AI)  (2002-09) 8  4  4
Ragnar Söderholtz (Stockholms IF, IK Keltic)   (1928) 8  4  4
Jonas Berner (BTK Safir)  (1983-85) 7  6  1
Åke Rakell /Karlsson/ (Djurgårdens IF)  (1953-59)  6  1
Jonny Åkesson (BTK Rekord)  (1982-84) 7  4  3
Gösta Brolin (Djurgårdens IF)  (1956) 7  3  4
Alexander Franzén (Falkenbergs BTK)   (2016) 6  6  0
Niklas Schiöler /Persson/ (IFK Falköping, Falkenbergs BTK)  (1979-81) 6  5  1
Henrik Rosvall (Kalmar BTK)  (1998-00) 6  5  1
Stig Elmblad (FF Finish, Stockholms IF, Djurgårdens IF)  (1939-52) 6  4  2
Georg Karlsson (Landskrona GIF, Djurgårdens IF)  (1957-61) 6  4  2
Sven Olsson (SoIK Hellas)  (1947) 6  4  2
Arne Neidenmark (Djurgårdens IF)  (1947-49) 6  3  3
Arne ”Gubben” Andersson (Mariedals IK)   (1947-49) 5  5  0
David Gustafsson (Lyckeby BTK, Malmö FF)   (1992-98) 5  5  0
Magnus Wahlgren (Kalmar BTK)   (1998-00) 5  5  0
Carl-Ragnar Andersson (IF Göta)  (1953-56) 5  4  1
Allan Dammberg (Kamratklubben 26, Stockholm)  (1931) 5  4  1
Dan Hedlund (Stratos Enköping BTK)   (2006) 5  4  1
Lukas Rydén (Falkenbergs BTK)  (2006)  5  4  1
Simon Berglund (Söderhamns UIF)  (2016) 4  4  0
Anders Eriksson (Halmstad BTK)  (2018) 4  4  0
Håkan Jeppsson (Arlövs IK, Falkenbergs BTK)  (1979) 4  4  0
Lennart Odén (Motala BTK)  (1963-65) 4   4  0
Per Sandström (Skellefteå AIK BTK)  (2018)  4   4  0
Jonas Stener (Ängby SK, Söderhamns UIF  (2016) 4  4  0
Göran Wranå (Stockholms Spårvägars GoIF, Malmö FF)  (1986-90) 4  4  0
Cyprian Asamoah (Malmö FF)  (2002-03) 4  3  1
Ulf Gustafsson (BTK Frej).  (1972) 4  3  1
Henrik Olsson (Halmstad BTK).  (2000) 4  3  1
Lars Pettersson (Hammarby IF)  (1951-52) 4  3  1
Mårten Stenberg (Kalmar BTK)  (2000) 4  3  1
Bengt Levin (BTK Rekord)   (1965-69) 4  2  2
Åke Grönlund (Mölndals BTK)  (1975-78) 4  1  3
Mikael Zöögling (Eslövs AI)  (1998-03) 4  1
Göran Allvin (Arboga BTK)   (1961-65) 3  3  0
Björn Neidert (Mariestads BoIS)  (1969) 3  3  0
Oscar Perman (Eslövs AI)   (2016) 3  3  0
Harald Andersson (Halmstad BTK)   (2011-12) 3  2  1
Ulf Cronqvist (Söderhamns UIF, Falkenbergs BTK)  (1977) 3  2  1
Reidar Ljungström (Vingåkers IF)  (1958-60) 3   2  1
Mikael Mattiasson (Malmö FF, Eslövs AI)  (1997-98) 3  2  1
Jörgen Rosberg (IF Norcopensarna)  (1966-67) 3  1  2
Curt Österholm (Hammarby IF, Djurgårdens IF, AIK)  (1954-55) 3  0  3
Simon Arvidsson (BTK Rekord)  (2017) 2  2  0
Nils Bergström (IK City)  (1951) 2  2  0
Björn Danielsson (Trollhättans BTK)  (1971) 2  2  0
Kjell Hellström (BTK Linné)  (1971) 2  2  0
Rolf Jinglöv /Jönsson/ (AIK)  (1958) 2   2  0
Bengt Johnsson (IK Urania)  (1949) 2  2  0
Arne Meijer (IF Elfsborg)   (1936-37) 2  2  0
Folke Pettersson (Stockholms BTK)  (1930) 2  2
Kenneth Sand (BTK Clipper)  (1960) 2  2  0
Curt Skaj (IK Makkabi)   (1951) 2  2  0
Hampus Söderlund (BTK Warta)  (2016) 2  2  0
Anthony Tran (Spårvägens BTK)  (2012) 2  2  0
Tommy Andersson (Falkenbergs BTK)  (1977) 2  1  1
Viktor Brodd (Söderhamns UIF)  (2012) 2  1  1
Kurt Gustafsson (Vetlanda BTK)  (1955-57) 2  1  1
Lennart Rogersten (IF Norcopensarna)  (1955-57) 2  1  1
Mattias Översjö (Eslövs AI)  (2010-13) 2   1  1
Magnus Månsson (Falkenbergs BTK)  (2002-04) 2  0  2
Anders Andersson (IF Elfsborg)   (1928) 1   1  0
Harry Antonsson (Stockholms BTK)  (1938) 1  1  0
Nils-Bertil Billing (Falkenbergs BTK)  (1968) 1  1  0
Krister Eriksson (Halmstad BTK)   (1965) 1  1  0
Evert Fasth (Mariedals IK)    (1948) 1  1
Mikael Frank (Ängby SK)  (1983) 1   1  0
Christian Heyerdahl (Djurgårdens IF)   (1961) 1  1  1
Harry Jacobsson (FF Finish)   (1938) 1  1  0
Carl-Ottil Johansson (AIK)   (1943) 1  1  0
Kent Johansson (BTK Linné)   (1962) 1  1  0
Lennart Johansson (IK Urania)   (1947) 1  1  0
Hans Lidhäll (Stockholms IS)  (1937) 1  1  0
Gösta Liljekvist (Råå BTK)  (1946) 1  1  0
Tore Palm (IF Göta)   (1951) 1  1  0
Erik Svensson (Storkyrkopojkarna)  (1946) 1  1  0
Mikael Svensson (BTK Linné)  (1968) 1  1
Kalman Szepesi (AIK)   (1958)  1  1  0
Nils Wahlström (IF Göta)   (1946) 1  1  0
Arild Waeger (Svolders IF)  (1938) 1   1  0
Henry Wilbert (IF Elfsborg)  (1930) 1  1  0
Lennart Bülow (KFUM Göteborg)   (1927) 1  0  1 

Stig Näsström (Hanvikens SK)
Hans Weltnius/Pettersson(Rumlaborgs BTK)

 (1957)
 (1957)

1
1
 0
 0
 1
 1

 

Damer   Antal    
  landslagsperiod m v f
Marie Svensson (Rönninge SK, Mölndals BTK, Lyckeby BTK, Malmö FF, Gröstorps IF)   (1983-2001) 202 106 96
Ann-Christin Hellman (Varbergs BTK)   (1970-82) 161 80 81
Åsa Carlsson/Svensson (Halmstad BTK)  .(1987-02) 159 85 74
Matilda Ekholm (Saab BTK, Rönninge SK, Ängby SK, Team Mälarenergi BTK, Riddarens SK, Boo KFUM)  (1998-) 125 69 56
Marie Lindblad (Arlövs IK, Varbergs BTK, Mölndals BTK  (1977-85) 123 55 68
Pernilla Andersson/Pettersson (Halmstad BTK, Spårvägens BTK)   (1988-99) 114 55  59 
Marita Carlsson /Nilsson, Neidert/ (Leksbergs BTK, Mariestads BoIS, Stockholms Spårvägars GoIF)   (1961-71) 110  66  44
Carina Jonsson (Öråns SK, Råå BTK)  (1997-10) 77  47  30
Lena Andersson (IFK Lund, Råå BTK)  (1967-74) 75  39  36
Eva Johansson/Fredenlund (Mariedals IK, Sölvesborgs BTK)  (1963-69) 69  40  29 
Birgitta Wiktorsson /Rådberg/ (AGA BTK, BTK Triss, Huskvarna Södra IS, Vänersborgs BTK)  (1967-74) 67  44  23
Eva Strömvall (Varbergs BTK)  (1974-81) 66  35  31
Birgitta Tegner /Larsson/ (Torps GIF, SKF:s BTK)  (1953-64) 64  39  25
Linda Bergström (Ängby SK)   (2011-)  61   30  31
Lotta Erlman/Wallbom (Borlänge BTK  (1986-93) 51  34  17
Birgitta Olsson (Varbergs BTK)  (1972-77) 49  18  31
Jennifer Jonsson (Lekstorps IF, Spårvägens BTK, Norrtulls SK)  (2011-) 43  24 19 
Elisabeth Thorsson (Djurgårdens IF)  (1953-60) 43  23 20 
Linda Nordenberg/Mernsten (Norrköpings BTK, Råå BTK)  (1996-07) 43  20 23 
Menni Weizades (Mölndals BTK)  (1981-84) 43  20  23
Pia Eliasson (Mölndals BTK)  (1982-87) 43  16  27
Susanne Jonsson (Öråns SK, Råå BTK)  (1997-04) 41  20 21 
Daniela Moskovits (Team Mälarnenergi BTK, Eslövs AI)
Lena Guntsch (Högadals IS, Ljungby IF)
 (2010-18)   (1959-63) 36
35
 22
 25
14
10 
Anneli Hernvall (Trollhättans BTK, Stockholms Spårvägars GoIF)  (1977-82) 34  19  15
Signhild Tegner (Djurgårdens IF)  (1951-58) 34  15  19
Barbro Wiktorsson (Borlänge BTK, Varbergs BTK, Norrköpings BTK)   (1983-94) 33  20  13
Malin Pettersson (Spårvägens BTK, Team Mälarenergi BTK)  (2006-11) 33  19  14
Lena Rundström (Råå BTK, Sölvesborgs BTK)  (1964-67) 33   17  16
Marie Olsson (Spårvägens BTK, Trelleborgs BTK)  (2001-06) 32  21  11
Sandra Johansson (Saab BTK, Spårvägens BTK, Ulricehamns IF, Rönninge SK)  (1998-02) 31  10  21
Jenny Jönsson (Lyckeby BTK)  (1994-97) 29  18  11
Li Fen (Malmö IF)  (2013-) 21   14
Eina Ericson (Svartviks IF)  (1948-50) 21  6  15
Britt Andersson (BTK Clipper)  (1961-63) 18  12  6
Susanna Nilsson /Wigow/ (Lyckeby BTK, Rönninge SK, Ärtemarks IF)  (2002-06) 18 12   6
Marie Persson II (Team Mälarenergi BTK)  (2007-09)  16   9  7
Kristina Nilsson (Mörrums GoIS, Varbergs BTK)   (1979-80) 16  8
Iris Persson/Samberg/ (Råå BTK)  (1949-57) 15  6  9
Margareta Winqvist (BTK Minerva)  (1947-48) 15   1  14
Siv Petersson (Djurgårdens IF)   (1958-64) 12  7  5
Michelle Quach (Fridhem/Urnan BTK)  (2010-11) 11  8
Ulla-Märta Gustavsson (Vänersborgs BTK)  (1971-75) 10  9  1
Christina Källberg (Team Mälarenergi BTK)  (2015-) 10   6  4
Helen Lindvall (Luleå SK, Trollhättans BTK)  (1979-80) 10  3  7
Maya Halling (Varbergs BTK)   (1947-48) 9  1  8
Inga Bergström/Brehmer/ (IK City)   (1951-53) 9  5  4
Heléne Gustafsson (Spårvägens BTK)  (1989-92) 7  6  1
Annika Guntsch (Högadals IS, Ljungby IF)  (1959) 7  5  2
Caroline Wersäll (Ängby SK)  (2004-13) 7   5  2
Ann-Christin Johansson (Råå BTK)  (1971-72) 7   4  3
Sara Rask (Dänningelanda BTK)  (2008-12) 6  5  1
Birgitta Sjölund (Svartviks IF)  (1957-62) 6  4
Annika Läth (Rönninge SK)  (1981-86) 6  3  3
Birgit Eklund (BTK Minerva)  (1947) 6  0  6
Erika Fronth (Halmstad BTK)   (2016) 4   4  0
Tilda Johansson (Halmstad BTK)  (2016) 4  4
Madeleine Melcher (Ängby SK)  (2010) 4  4  0
Sofia Carlsson (BTK Urnan/Gävle, Halmstad BTK)    (1992-94) 4   3  1
Marie Persson I (Råå BTK)  (1992-94) 4  3  1
Reina Wetterström (Torps GIF)  (1957) 4   3  1
Jelena Gajic (Norrköpings BTK)  (1996) 3  3
Lena Persson (Halmstad BTK)  (1992) 3  3  0
Anna-Karin Widén (IFK Lund, Råå BTK)  (1967) 3   3  0
Marie Sjögren (Norrköpings BTK)   (1998) 3  2  1
Ingrid Hermansson /Sörstrand/ (Norra Härene GIF)  (1949-55) 3  1  2
Veronica Augustsson (Malmö FF, Lyckeby BTK)  (1997) 3  0  3

Gunnel Borgström (Borlänge BTK, Mölndals BTK)

 (1983-85) 3  0  3
Anneli Johansson (Borlänge BTK)   (1983) 3  0  3
Filippa Bergand (Åsa IF, Eslövs AI)   (2018-) 3  0  3
Eva Erfurth (Sölvesborgs BTK)   (1968) 2  2  0
Gunnel Henriksson (Huskvarna Södra IS)  (1969) 2  2  0
Josefin Lund (Ängby SK)  (2012) 2  2  0
Michaela Karlsson (Team Mälarenergi BTK)  (2012-13) 2  2  0
Kamilla Björk (Varbergs BTK)  (1986-87) 2  1  1
Ingegärd Johansson /Freinert/ (Torps GIF)  (1959) 2  1  1
Ulrika Hansson (Rönninge SK)   (1983) 2  0  2
Kajsa Andersson (Halmstad BTK)  (1996) 1  1  0
Helena Johansson (Varbergs BTK)  (1994) 1  1  0
Ida Söderlund (Sjömarkens BTK)   (2012) 1  1  0
Anita Nilsson (Råå BTK)  (1966) 1  0  1
Birgitta Prawitz-Olsson (BK Olympic)   (1957) 1  0  1
Birgitta Walfridsson (Stockholms Godtemplares IF)   (1965) 1  0  1
Lena Waller (Ängby SK)  (1981) 1  0  1
Sonja Wredberg (Ängby SK)  (1981) 1  0  1
         
         
         
         

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 15:25
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info