Hoppa till sidans innehåll

North European Mini Challenge



Copyright: VBTK

 NORTH EUROPEAN MINI CHALLENGE-FOTON 

Inofficiellt Nordeuropeiskt mästerskap för minikadetter (Pojkar)

Årtal och spelplats

2006 9-19/12 2006 Västerås, Sverige

SINGEL

Pojkar 11, Minikadetter

1) North European Mini Challenge Champion: Alexander Franzén, Sverige
2) Viktor Görman Sverige

3) Henrik Hellman Sverige
4) Filip Wirström Sverige
5) Kim Nilsson Sverige
6) Ignas Navickas Lithauen 
7) Isac Sibelius Sverige
8) Kevin Siu Sverige 
9) Erik Doval Norge 
10)  Erik Strid Sverige
11) Sebastian Luu Sverige 
12) Dominykas Bartusevicius Lithauen
13) Kristian Präst Sverige
14) Jemal Ibrahim Sverige 
15) Cedrik von Heiroth Finland
16) Philip Pettersson Sverige 
17) David Palmberg Sverige
18) Alfred Lindblad Sverige 
19) Elias Pettersson Sverige
20) Alexander Lundh Sverige
21) Rivo Saaremäe Estland 
22) Markus Sjödahl Sverige
23) Sebastian Halvorsen Danmark
24) Jesper Boye Laursen
Danmark
25) Eskild Jörgensen Norge
26) Silver Kruusalu Estland
27) Albin Kalén Sverige 
28) Espen Flaglien Norge
29) Anton Engebring Sverige 
30) Patrik Kallin Sverige
31) Sebastian Hjärtberg Sverige
32) Mikka O`Connor Finland

LAG

Pojkar 11, Minikadetter (Championship event)

1) North European Mini Challenge Champions: Sverige; Alexander Franzén, Henrik Hellman, Filip Wirström 
2) Lithauen; Dominykas Bartusevicius, Ignas Navickas 
3) Estland; Silver Kruusalu, Rivo Saremäe  
4) Norge; Erik Doval, Espen Flaglien, Eskild Jörgensen
5) Danmark; Jesper Boye Laursen, Sebastian Halvorsen
6) Finland; Cedrik von Heiroth, Mikka O´Connor

Pojkar 11, Minikadetter (Open event)

1) North European Mini Challenge Champions: Sverige l; Alexander Franzén, Henrik Hellman, Filip Wirström 
2) Sverige ll; Viktor Görman, Kim Nilsson, Elias Pettersson 
3) Sverige lll; Sebastian Luu, Kevin Siu, Erik Strid 
4) Sverige 4; Alexander Lundh, David Palmberg, Isac Sibelius
5) Lithauen; Dominykas Bartusevicius, Ignas Navickas
6) Sverige 5; Jemal Ibrahim, Alfred Lindblad, Kristian Präst
7) Estland; Silver Kruusalu, Rivo Saremäe 
8) Norge; Erik Doval, Espen Flaglien, Eskild Jörgensen
9) Danmark; Jesper Boye Laursen, Sebastian Halvorsen 
10) Sverige 7; Anton Engebring, Albin Kalén, Philip Petersson
11) Sverige 6; Sebastian Hjärtberg, Patrik Kallin, Markus Sjödahl

12) Finland; Cedrik von Heiroth, Mikka O´Connor

Tävlingen har utgått och arrangerades av Västerås BTK (i samarbete med ITTF och SBTF) enbart vid ett tillfälle, år 2006

Uppdaterad: 12 AUG 2018 12:44
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info