Hoppa till sidans innehåll

Para-EM



Copyright: Gert Nilsson

 PARA EM-FOTON 

OBS ! Ej fullständiga officiella resultatuppgifter/medaljredovisning från Para-EM 1985 och 1987)

Årtal och spelplats

1985 8-13 oktober 1985 Delden, Nederländerna
1987
28-31 oktober 1987 Stoke Mandeville, England
1991
10-15 oktober 1991 Salou, Spanien
1995
13-18 september 1995 Hillerod, Danmark
1997 2-7 augusti 1997 Stockholm, Sverige
1999
8-14 juli 1999 Pistany, Slovakien
2001
14-21 juli 2001 Frankfurt, Tyskland
2003
19-29 juni 2003 Zagreb, Kroatien 
2005
15-26 september 2005 Jesolo, Italien
2007
10-21 oktober Kranjska Gora, Slovenien
2009
3-14 juni 2009 Genoa, Italien
2011
22-28 oktober 2011 Split, Kroatien
2013
27 september-4 oktober 2013 Lignano, Italien
2015
12-18 oktober 2015 Vejle, Danmark
2017
28 september-4 oktober 2017 Lasko, Slovenien
2019 16-21 september 2019 Helsingborg, Sverige

Svenska förbundskaptener/Coacher redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld

HERRAR

Herrar Öppen Stående (1991-09)

1991 Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Kimmo Jokinen, Finland)
1995
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Robert Bader, Sverige)
1999
Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien) 
2001
Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Olivier Chateigner, Frankrike)
2003 Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2005
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike 
(Runner up: Ivan Karabec, Tjeckien) 3. Fredrik Andersson, Sverige
2007 Jose Manuel Ruiz, Spanien 
(Runner up: Ivan Karabec, Tjeckien)
2009 Ivan Karabec, Tjeckien 
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien)

Herrar 10 stående (1991-)

1991 Claude Chedeau, Frankrike
(Runner up: M. Vahle, Tyskland)
1995
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Enrique Agudo, Spanien) 3. Robert Bader, Sverige
1997
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike 
(Runner up: Fredrik Andersson, Sverige) 
1999
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien) 3-4. Robert Bader, Sverige
2001
Josue Manuel Ruiz, Spanien
(Runner up: Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike)
2003 Ivan Karabec, Tjeckien
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike)
2005
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Fredrik Andersson, Sverige) 
2009
Jose Manuel Ruiz, Spanien
(Runner up: Ivan Karabec, Tjeckien)
2011
Patryk Chojnowski, Polen
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien)
2013
Patryk Chojnowski, Polen
((Runner up: Bas Hergelink, Nederländerna)
2015
Patryk Chojnowski, Polen
((Runner up: Stefanov Kodjabashev, Bulgarien)
2017
Patryk Chojnowski, Polen
(Runner up: Stefanov Kodjabashev, Bulgarien)
2019 Patryk Chojnowski, Polen
(Runner up: Filip Radovic, Moldavien)

Herrar 9-10 stående

2007 Ivan Karabec, Tjeckien
(Runner up: Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike) 3. Fredrik Andersson, Sverige

Herrar 9 stående (1991-)

1991 M. Knabe, Tyskland
(Runner up: Zoran Gajic, Sverige)
1995
Ladislav Gaspar, Slovakien
((Runner up: Alain Pichon, Frankrike)
1997
Stanislaw Fraczyk, Österrike
((Runner up: Ladislav Gaspar, Slovakien)
1999 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Ladislav Gaspar, Slovakien)
2001 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Ladislav Gaspar, Slovakien)
2003 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Gerben Last, Nederländerna)
2005 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Istvan Zborai, Ungern)
2009 Yuriy Shchepanskyy, Ukraina
(Runner up: Gerben Last, Nederländerna)
2011 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Gerben Last, Nederländerna)
2013 Yuriy Shchepanskyy, Ukraina
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2015 Laurens Devos, Belgien
(Runner up: Iurii Nozdrunov, Ryssland)
2017 Laurens Devos, Belgien
(Runner up: Daniel Gustafsson, Sverige)
2019
Laurens Devos, Belgien
(Runner up: Lev Kats, Ukraina) 3. Daniel Gustafsson, Sverige

Herrar 8 stående (1991-)

1991 F. Lechner, Tyskland
(Runner up: Christian Vansantvoort, Belgien)
1995 European Champion: Mikael Vestling, Sverige (Coach: Mattias Syrén)
(Runner up: Thomas Larsson, Sverige)

1997 European Champion: Magnus Andrée, Sverige (Coach: Anders Nygren Långström)
(Runner up: Alvaro Valera, Spanien)
1999
Dragan Rakic, Kroatien
(Runner up: Julien Soyer, Frankrike)
2001
Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Alain Pichon, Frankrike)
2003 Julien Soyer, Frankrike
(Runner up: Dragan Rakic, Kroatien)
2005
Kimmo Jokinen, Finland
(Runner up: Julien Soyer, Frankrike)
2007
Christophe Rozier, Frankrike
(Runner up: Andras Csonka, Ungern)
2009
Marcin Skrzynecki, Polen
(Runner up: Emil Andersson, Sverige) 
2011 European Champion: Emil Andersson, Sverige (Coach: Daniel Ellerman)
(Runner up: Ross Wilsson, Storbritannien)
2013
Viktor Didukh, Ukraina
(Runner up: Richard Csejtey, Slovakien)
2015
Viktor Didukh, Ukraina
(Runner up: Istvan Zborai, Ungern)
2017
Viktor Didukh, Ukraina
(Runner up: Ivan Mai, Ukraina)
2019 Viktor Didukh, Ukraina
(Runner up: Maksym Nikolenko, Ukraina) 3. Emil Andersson, Sverige

Herrar 7 stående (1991-)

1991 Zeev Glickman, Israel
(Runner up: David Hope, Storbritannien)
1995 Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Thomas Kurfess, Tyskland)
1997 Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Thomas Kurfess, Tyskland)
1999 Jochen Wollmert, Tyskland
((Runner up: Zeev Glickman, Israel)
2001 William Bayley, Storbritannien
(Runner up: Mykhaylo Popov, Ukraina)
2003 Jordi Morales, Spanien
(Runner up: Andrea Furlan, Italien)
2005 Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Stephane Messi, Frankrike)
2007 Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Jordi Morales, Spanien)
2009 Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Jochen Wollmert, Tyskland)
2011 William Bayley, Storbritannien
(Runner up: Mykhaylo Popov, Ukraina)
2013 Mykhaylo Popov, Ukraina
(Runner up: William Bayley, Storbritannien)
2015 Jean-Paul Montanus, Nederländerna
(Runner up: William Bayley, Storbritannien)
2017 Mykhaylo Popov, Ukraina
(Runner up: Maksym Nikolenko, Ukraina)
2019 Jean-Paul Montanus, Nederländerna
(Runner up: Pavao Jozic, Kroatien) 3. Nicklas Westerberg, Sverige

Herrar 6 stående (1991-)

1991 Brian Nielsen, Danmark
(Runner up: Rainer Schmidt, Tyskland)
1995 Stephane Messi, Frankrike
(Runner up: Rainer Schmidt, Tyskland) 3. Mattias Karlsson-Täck, Sverige
1997 Rainer Schmidt, Tyskland
(Runner up: Miroslav Kowalski, Polen) 3. Mattias Karlsson-Täck, Sverige
1999 Daniel Arnold, Tyskland
(Runner up: Brian Nielsen, Danmark) 3-4. Mattias Karlsson-Täck, Sverige
2001 Dieter Meyer, Tyskland
(Runner up: Rainer Schmidt, Tyskland)
2003 Rainer Schmidt, Tyskland
(Runner up: Daniel Arnold, Tyskland)
2005 Daniel Arnold, Tyskland
(Runner up: Miroslav Kowalski, Polen)
2007 Daniel Arnold, Tyskland
(Runner up: Miroslav Kowalski, Polen)
2009 Vadim Buzin, Ryssland
(Runner up: Maksym Nikolenko, Ukraina)
2011 Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Thomas Rau, Tyskland)
2013 Peter Rosenmeier, Danmark
(Runner up: Alvaro Valera, Spanien)
2015 Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Peter Rosenmeier, Danmark)
2017 Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Paul David Wetherill, Storbritannien)
2019 Peter Rosenmeier, Danmark
(Runner up: Bobi Simion, Rumänien)

Herrar Öppen rullstol (1991-09)

1991 Thomas Kreidel, Tyskland
(Runner up: Karl-Heinz Weber, Tyskland)
1995 Guy Tisserant, Frankrike
(Runner up: Christian Sutter, Österrike)
1997 Rolf Paulsen, Norge
(Runner up: Bruno Benedetti, Frankrike)
1999 Rolf Paulsen, Norge
(Runner up: Bruno Benedetti, Frankrike) 3. Ernst Bolldén, Sverige
2001 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Jean-Philippe Robin, Frankrike)
2003 Michal Stefanu, Tjeckine
(Runner up: Tommy Urhaug, Norge)
2005 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Bruno Benedetti, Frankrike)
2007 Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: Maxime Thomas, Frankrike)
2009 Christophe Durand, Frankrike
(Runner up: Jean-Philippe Robin, Frankrike)

Herrar 5 rullstol (1991-)

1991 European Champion: Ernst Bolldén, Sverige (Coach: Olle Johansson)
(Runner up: Karl-Heinz Weber, Tyskland)
1995 European Champion: Ernst Bolldén, Sverige (Coach: Gert Nilsson)
(Runner up: Guy Tisserant, Frankrike) 
1997 European Champion: Ernst Bolldén, Sverige (Coach: Gert Nilsson)
(Runner up: Rolf Paulsen, Norge) 
1999 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Rolf Paulsen, Norge)
2001 Manuel Robles, Spanien
(Runner up: Christophe Durand, Frankrike)
2003 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up; Christophe Durand, Frankrike) 3. Ernst Bolldén, Sverige
2005 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Rene Taus, Tjeckien) 
2009 Rene Taus, Tjeckien
(Runner up: Nicolas Savant-Aira, Frankrike)
2011 Nicolas Savant-Aira, Frankrike
(Runner up: Tommy Urhaug, Norge)
2013 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Ali Ozturk, Turkiet)
2015 Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Valentin Baus, Tyskland)
2017 Ali Ozturk, Turkiet
(Runner up: Nicolas Savant-Aira, Frankrike)
2019 Valentin Baus, Tyskland
(Runner up: Mitar Palikuca, Serbien)

Herrar 4-5 rullstol

2007  Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Dimitri Ghion, Belgien)

Herrar 4 rullstol (1991-)

1991 Thomas Kreidel, Tyskland
(Runner up: Christian Sutter, Österrike)
1995 Dimitri Ghion, Belgien
(Runner up: Emeric Martin Frankrike) 3. Jörgen Johansson, Sverige
1997 Michal Stefanu, Tjeckien
(Runner up: Christian Sutter, Österrike)
1999 Christian Sutter, Österrike
(Runner up: Christophe Pinna, Frankrike)
2001 Dimitri Ghion, Belgien
(Runner up: Michal Stefanu, Tjeckien)
2003 Emeric Martin, Frankrike
(Runner up: Dimitri Ghion, Belgien)
2005 Dimitri Ghion, Belgien
(Runner up: Michal Stefanu, Tjeckien)
2009 Emeric Martin, Frankrike
(Runner up: Peter Mihalik, Slovakien)
2011 Maxime Thomas, Frankrike
(Runner up: Emeric Martin, Frankrike)
2013 Abdullah Ozturk, Turkiet
(Runner up: Maxime Thomas, Frankrike)
2015 Maxime Thomas, Frankrike
(Runner up: Abdullah Ozturk, Turkiet)
2017 Maxime Thomas, Frankrike
(Runner up: Abdullah Ozturk, Turkiet)
2019 Abdullah Ozturk, Turkiet
(Runner up: Nesim Turan, Turkiet)

Herrar 3 rullstol (1991-)

1991 Fritz Altedorfer Österrike
(Runner up: Zlatko Kessler, Jugoslavien)
1995 Neil Robinson, Storbritannien
(Runner up: Zlatko Kessler, Jugoslavien)
1997 Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: Zlatko Kessler, Jugoslavien)
1999 Zlatko Kessler, Jugoslavien
(Runner up: Jean-Philippe Robin, Frankrike)
2001 Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: Zlatko Kessler, Jugoslavien)
2003 Pascal Verger, Frankrike
(Runner up: Frantisek Glazar, Tjeckien)
2005 Florian Merrien, Frankrike
(Runner up: Arnie Chan, Storbritannien)
2007 Florian Merrien, Frankrike
(Runner up: Egon Kramminger Österrike)
2009 Florian Merrien, Frankrike
(Runner up: Zlatko Kessler, Jugoslavien)
2011 Zlatko Kessler, Jugoslavien
(Runner up: Thomas Bruchle, Tyskland)
2013 Thomas Schmidberger, Tyskland
(Runner up: Alexander Öhgren, Sverige) 

2015 Thomas Bruchle, Tyskland
(Runner up: Thomas Schmidberger, Tyskland)
2017 Thomas Schmidberger, Tyskland
(Runner up: Florian Merrien, Frankrike)
2019 Thomas Schmidberger, Tyskland
Runner up: Florian Merrien, Frankrike) 3. Alexander Öhgren, Sverige

Herrar 2 rullstol (1991-)

1991 Rudolf Hajek, Österrike
(Runner up: Gerhard Scharf, Österrike)
1995 Gerhard Scharf, Österrike
(Runner up: Bruno Hassler, Tyskland)
1997 Martin Zvolanek, Tjeckien
(Runner up: Hans Ruep, Österrike)
1999 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Vincent Boury, Frankrike)
2001 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Vincent Boury, Frankrike)
2003 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Ratislav Revucky, Slovakien)
2005 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Vincent Boury, Frankrike)
2007 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Stephane Molliens, Frankrike)
2009 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Stephane Molliens, Frankrike)
2011 Stephane Molliens, Frankrike
(Runner up: Jan Riapos, Slovakien)
2013 Rafal Czuper, Polen
(Runner up: Jiri Suchanek, Tjeckien)
2015 Fabien Lamirault, Frankrike
(Runner up: Rafal Czuper, Polen)
2017 Colin Judge, Irland
(Runner up: Rafal Czuper, Polen)
2019 Fabien Lamirault, Frankrike
(Runner up: Rafal Czuper, Polen)

Herrar 1 rullstol (1991-)

1991 H. Rosenhast, Schweiz
(Runner up: Ralf Kirchhoff, Tyskland)
1995 Matti Launonen, Finland
(Runner up: Rolf Zumkehr, Schweiz)
1997 Mattia Launonen, Finland
(Runner up: Dieter Jenssen, Tyskland)
1999 Matti Launonen, Finland
(Runner up: Walter Kilger, Tyskland)
2001 Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Rolf Zumkehr, Schweiz)
2003 Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Mattia Launonen, Finland)
2005 Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Jean-Francois Ducay, Frankrike)
2007 Andrea Vevera, Österrike
(Runner up: Mattia Launonen, Finland)
2009 Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Andreas Vevera, Österrike)
2011 Andreas Vevera, Österrike
(Runner up: Robert Davies, Storbritannien)
2013 Robert Davies, Storbritannien
(Runner up: Paul Davies, Storbritannien)
2015 Robert Davies, Storbritannien
(Runner up: Jean-Francois Ducay, Frankrike)
2017 Robert Davies, Storbritannien
(Runner up: Thomas Mathews, Storbritannien)
2019 Robert Davies, Storbritannien
(Runner up: Endre Major, Ungern)

Herrar 11 (1995-99, 2011-)

1995 Marek Jarmusik, Polen
(Runner up: David Evans, Storbritannien)
1997 Alexandr Bakanov, Ukraina
(Runner up: Piotr Skrobut, Polen)
1999 Piotr Skrobut, Polen
(Runner up: Helder Fevereiro, Portugal)
2011 Peter Palos, Ungern
(Runner up: Pascal Pereiera-Leal, Frankrike)
2013 Zabit Kursat Caglayan, Turkiet
(Runner up: Peter Palos, Ungern)
2015 Florian van Acker, Belgien
(Runner up: Lucas Creange, Frankrike)
2017 Peter Palos, Ungern
(Runner up: Lucas Creange, Frankrike)
2019 Florian van Acker, Belgien
(Runner up: Peter Palos, Ungern)

ISOD Herrar Öppen

1987 L. Erdos, Ungern
(Runner up: T. Garolfalo, Frankrike)

ISOD Herrar LTT2

1987 H. Velroyen, Västtyskland
(Runner up: E. Puranen, Finland)

ISOD Herrar LTT3

1987 T. Kurfesi, Västtyskland
(Runner up: S. Weltring, Västtyskland)

ISOD Herrar LTT4

1987 K. Muller, Västtyskland
(Runner up: D. Hope, Storbritannien)

ISOD Herrar LTT5

1987 European Champion: Thomas Larsson, Sverige (Coach: Thomas Stenberg)
(Runner up: T. Schmitt, Västtyskland)

ISOD Herrar LTT6

1987 D. Tollwerth, Västtyskland
(Runner up: K. Jokinen, Finland)

ISOD Herrar LTT7

1987 M. Koller, Västtyskland
(S. Dimitrijevic, Jugoslavien)

ISMGF Herrar Öppen (1985-87)

1985 T. Kreidel, Västtyskland
(Runner up: E. Altendorfer, Österrike)
1987 T. Kreidel, Vätyskland
(Runner up: E. Altendorfer, Österrike)

ISMGF Herrar 1A (1985-87)

1985 R. Kirchoff, Västtyskland
(Runner up: M. Launonen, Finland)
1987 R. Zumkehr, Schweiz
(Runner up: H. Rosenast, Schweiz)

ISMGF Herrar 1B (1985-87)

1985 B. Hassler, Västyskland
(Runner up: K. Kajaste, Finland)
1987 B. Hassler, Västtyskland
(Runner up: R. Hajer, Österrike)

ISMGF Herrar 1C (1985-87)

1985 R. Jaksch, Västtyskland
(Runner up: M. Emmel, Västtyskland)
1987 R. Jaksch, Västtyskland
(Runner up: M. Emmel, Västtyskland)

ISMGF Herrar  4 (1985-87)

1985 T. Kreidel, Västtyskland
(Runner up: O. Kastner, Österrike)
1987 T. Kreidel, Västtyskland
(Runner up: M. Cunningham, Irland)

ISMGF Herrar 3 (1985-87)

1985 F. Mandle, Österrike
(Runner up: P. Starl, Österrike)
1987 P. Starl, Österrike
(Runner up: S. Smarrazzo, Österrike)

ISMGF Herrar 2 (1985-87)

1985 E. Altendorfer, Österrike
(Runner up: W. Dorr, Västtyskland)
1987 M. Peeters, Frankrike
(Runner up: K.Kuijala, Finland

Herrar Dubbel 6-10 stående

1999 Stanislaw Fraczyk/Thomas Goller, Österrike
(Runner up: Enrique Agudo/Jose Manuel Ruiz, Spanien) 3-4. Fredrik Andersson/Robert Bader, Sverige

Herrar Dubbel 1-5 rullstol

1999 Bruno Benedetti/Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: James Rawson/Neil Robinson, Storbritannien)

Herrar Dubbel 11 (1997-99)

1997 Zsolt Csibor/Attila Szabo, Ungern
(Runner up: Krtysztof Cichy/Piotr Skrobut, Polen)
1999 Dimitrij Ivanov/Valentin Pankratov, Ryssland
(Runner up: Zsolt Csibor/Janos Laszlo, Ungern)

Herrar Lag 10 stående (1991-)

1991 Tyskland; M. Gerke, M Vahle, C Windecker
(Runner up: Frankrike; Gilles De la Bourdonnaye, Claude Chedeau, Philippe Roine)
1995 Frankrike; Gilles De la Bouronnaye, Claude Chedeau, Philippe Roine 
(Runner up: Slovakien; Ladislav Gaspar, Peter Gula) 3. Robert Bader, Thomas Larsson
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1997 Österrike: Stanislaw Fraczyk, Thomas Goller
(Runner up: Frankrike; Gilles De la Bourdonnaye, Philippe Roine) 3. Sverige; Fredrik Andersson, Robert Bader
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)

1999 Frankrike; Gilles De la Bouronnaye, Jeremy Rousseau, Francois Serignat
(Runner up: Österrike; Stanislaw Fraczyk, Thomas Goller, Karl Schurrer)
2001 Frankrike; Gille De la Bourdoannye, Jeremy Rousseau
(Runner up: Ungern; Dezso Bereczki, Zsolt Bereczki)
2003 European Champions: Sverige; Fredrik Andersson, Magnus Andrée
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)
2005 Frankrike; Gilles De la Bourdonnaye, Baptiste Paugam
(Runner up: Sverige; Fredrik Andersson, Robert Bader
Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2007 Spanien; Jorge Cardona, Jose Manuel Ruizold
(Runner up: Sverige; Fredrik Andersson, Linus Karlsson
Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2009 Spanien; Jorge Cardona, Jose Manuel Ruiz
(Runner up: Tjeckien; Jaroslav Cieslar, Ivan Karabec) 3. Sverige; Fredrik Andersson, Linus Karlsson 
Förbundskapten:
 Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg)

2011 Polen; Patryk Chojnowski, Igor Misztal, Sebastian Powrozniak
(Runner up: Ryssland; Pavel Lukyanov, Iurij Nozdrunov)
2013 Polen; Patryk Chojnowski, Igor Misztal, Sebastian Powrozniak
(Runner up: Spanien; Jorge Cardona, Juan Perez Gonzalez, Jose Manuel Ruiz)
2015 Polen; Patryk Chojnowski, Igor Misztal
(Runner up: Spanien; Jorge Cardona, Jose Manuel Ruiz)
2017 Polen; Patryk Chojnowski, Igor Misztal
(Runner up: Storbritannien; Kimm Daybell, Ashley Thompson)
2019 Polen; Patryk Chojnowski, Igor Misztal
(Runner up: Frankrike; Mateo Boheas, Gilles De la Bourdonnaye)

Herrar Lag 9 stående (1991-)

1991 Ungern; L. Erdos, Karoly Majsai
(Runner up: Sverige; Zoran Gajic, Jerker Sundelin
Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)

1995 Frankrike; Olivier Chateigner, Alain Pichon
(Runner up: Ungern; L. Erdos, Karoly Majsai) 3. Thomas Axelsson, Jerker Sundelin
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)

1997 Frankrike; Olivier Chateigner, Alain Pichon, Francois Serignat
(Runner up: Sverige; Magnus Andrée, Thomas Axelsson
Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)

1999 Slovakien; Richard Csejtey, Ladislav Gaspar, Atilla Poda
(Runner up: Frankrike; Olivier Chateigner, Alain Pichon) 
2001 Frankrike; Olivier Chateigner, Francois Serignat
(Runner up: Slovakien; Richard Csejtey, Ladislav Gaspar)
2003 Österrike; Stanislaw Fraczyk, Rene Guideutsch
(Runner up: Nederländerna; Tonnie Heijnen, Gerben Last)

2005 Finland; Kimmo Jokinen, Markku Manner, Esa Miettinen
(Runner up: Nederländerna; Tonnie Heijnen, Ronald Vijverberg)
2007 Nederländerna; Tonnie Heijnen, Gerben Last, Ronald Vijverberg
(Runner up: Frankrike; Frederic Bellais, Karim Boumedouha, Olivier Chateigner) 
2009 Ukraina; Vadym Kubov, Yuriy Shchepanskyy
(Runner up: Nederländerna; Tonnie Heijnen, Gerben Last, Ronald Vijverberg)
2011 Ukraina; Vadym Kubov, Yuriy Shchepanskyy
(Runner up: Nederländerna; Tonnie Heijnen, Gerben Last, Ronald Vijverberg)
2013 Ukraina; Vadym Kunov, Yuriy Shcepanskyy
(Nederländerna: Tonnie Heijnen, Ronald Vijverberg)
2015 Belgien; Ben Despineux, Laurens Devos
(Finland; Ismo Lallo, Esa Miettinen)
2017 Belgien; Ben Ashok Despineux, Laurens Devos
(Runner up: Italien; Samuel De Chiara, Amine Mohamad Kalem) 3. Sverige; Tobias Andersson, Daniel Gustafsson
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2019 Ukraina; Lev Kats, Maksym Nikolenko
(Runner up: Sverige; Emil Andersson, Daniel Gustafsson)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl/Carina Jonsson/Simon Nilsson//Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

Herrar Lag 8 stående (1991-)

1991 Tyskland; W. Horsch, Thomas Kurfess, F. Lechner, W. Maissenbacker, Uwe Roeder, Jochen Wollmert
(Runner up: Ungern; G. Kovacs, A. Szepesi )
1995 Tyskland; Dirk Hudarin, W. Maissenbacker, Tomas Schmitt, Jochen Wollmert
(Runner up: Tjeckien; Pavel Cech, Jiri Soukup) 3. Sverige; Magnus Andrée, Mikael Vestling
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)

1999 Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera
(Runner up: Frankrike; Michel Schaller, Julien Soyer)
2001 Frankrike; Alain Pichon, Michel Schaller
(Runner up: Tyskland; Rudiger Goetz, Michel Schaller, Thorsten Schwinn) 3. Sverige; Magnus Andrée, Linus Lönnberg
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Patrik Nord)
2003 Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera
(Runner up: Belgien; Marc Philippe Ledoux, Mathieu Loicq, Nico Vergeylen)
2005 Frankrike; Frederic Bellais, Christophe Rozier, Julen Soyer
(Runner up: Belgien; Marc Philippe Ledoux, Mathieu Loicq)
2007 Belgien; Marc Philippe Ledoux, Mathieu Loicq, Nico Vergeylen
(Runner up: Polen; Piotr Grudzien, Marcin Skrzynecki)
2009 Polen; Piotr Grudzien, Marcin Skrzynecki
(Runner up: Belgien; Marc Philippe Ledoux, Matheiu Loici, Nico Vergeylen)
2011 European Champions: Sverige; Emil Andersson, Fabian Rignell
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Per Jarlebrand/Robert Svanberg)
(Runner up: Slovakien; Richard Csejtey, Gabriel Csemy, Mirosla Jambor)
2013 Belgien; Marc Philippe Ledoux, Matheiu Loicq
(Runner up: Ungern; Andras Csonka, Istvan Zborai) 3. Sverige; Emil Andersson, Fabian Rignell
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

2015 Ukraina; Viktor Didukh, Ivan Mai
(Runner up: Slovakien; Richard Csejtey, Miroslav Jambor) 3. Sverige; Emil Andersson, Fabian Rignell
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2017 Ukraina; Viktor Didukh, Ivan Mai, Roman Vakarash
(Runner up: Sverige; Emil Andersson, Linus Karlsson, Niklas Westerberg
Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2019
Ukraina; Viktor Didukh, Ivan Mai
(Runner up: Storbritannien; Aaron McKibbon, William Ross Wilson) 3. Sverige; Tobias Andersson, Fabian Rignell
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl/Carina Jonsson/Simon Nilsson//Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

Herrar Lag 7-8 stående

1997 Tyskland; Dirk Hudarin, Thomas Kurfess, Tomas Schmitt, Jochen Wollmert, 
(Runner up: Frankrike; Thierry Garofalo, Michel Schaller, Julien Soyer)

Herrar Lag 7 stående (2001-)

2001 Tyskland; Thomas Kurfess, Uwe Roeder
(Runner up: Polen; Miroslav Kowalski, Adam Zurawski)
2003 Tyskland; Dieter Meyer, Jochen Wollmert
(Runner up: Polen; Adam Jurasz, Miroslav Kowalski)
2005 Italien; Andrea Furlan, Davide Scazzieri
(Runner up: Tyskland; Dieter Meyer, Jochen Wollmert)
2007 Spanien: Jordi Morales, Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Tyskland; Dieter Meyer, Jochen Wollmert)
2009 Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera
(Runner up: Frankrike: Kevin Dourbecker, Stephane Messi)
2011 Ukraina; Maksym Nikolenko, Mykhaylo Popov
(Runner up: Storbritannien; William Bayley, Paul Arif Karabardak)
2013 Ukraina; Maksym Nikolenko, Mykhaylo Popov
(Runner up: Spanien; Alberto Seoane Alcazar, Jordi Morales, Alvaro Valera)
2015 Ukraina; Maksym Nikolenki, Mykhlavlo Popov
(Runner up: Storbritannien; William Bayley, Billy Shilton)
2017 Ukraina; Maksym Nikolenko, Bogdan Omelchuk, Mykhaylo Popov
(Runner up: Frankrike; Kevin Dourbecker, Bastien Grundeler, Stephane Messi)
2019 Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera
(Runner up: Danmark; Korndahl Henrik Brammer, Peter Rosenmeier)

Herrar Lag 6-7 stående

1995 Tyskland; R. Grabbe, Thomas Kurfess, Rainer Schmidt, W. Stelzner
(Runner up: Sverige; Robert Andersson, Jonny Eriksson, Mattias Karlsson-Täck
Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)

Herrar Lag 6 stående (1991, 1997-)

1991 Tyskland; R. Grabbe, Rainer Schmidt, W. Stelzner 
(Runner up: Danmark; K. Lundsteen, Brian Nielsen, )
1997 Tyskland; Daniel Arnold, Rainer Schmidt 
(Runner up: Sverige; Robert Andersson, Jonny Eriksson, Mattias Karlsson-Täck
Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)

1999 Tyskland; Daniel Arnold, Christian Koppelber, Rainer Schmidt
(Runner up: Sverige; Jonny Eriksson, Simon Itkonen, Mattias Karlsson-Täck
Förbundskapten: Patrik Nord/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Igor Solopov)

2001 Tyskland; Daniel Arnold, Dieter Meyer, Rainer Schmidt
(Runner up: Nederländerna; Nico Blok, Harold Kersten) 3. Sverige; Simon Itkonen, Mattias Karlsson-Täck 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Patrik Nord)
2003 Tyskland; Thomasz Kusiak, Rainer Schmidt
(Runner up: Nederländerna; Nico Blok, Harold Kersten)
2005 Danmark; Michael Jensen, Peter Rosenmeier
(Runner up: Tyskland; Daniel Arnold, Rainer Schmidt) 3. Sverige; Simon Itkonen, Peter Molander
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)

2007 Tyskland; Daniel Arnold, Rainer Schmidt
(Runner up: Ryssland; Vadim Buzin, Alexander Esaulov, Evgenij Riazantcev)
2009 Ryssland; Vadim Buzin, Alexander Esaulov
(Runner up: Kroatien; Vjekoslav Gregorovic, Dinko Obilinovic)
2011 Tyskland; Thomasz Kusiak, Thomas Rau
(Runner up: Danmark; Brian Nielsen, Peter Rosenmeier)
2013 Danmark; Brian Nielsen, Peter Rosenmeier
(Runner up: Tyskland; Thomasz Kusiak, Tim Laue, Thomas Rau)
2015 Danmark; Michael Jensen, Peter Rosenmeier
(Runner up: Storbritannien; Paul Arif Karabardak, David Wetherill) 3. Sverige; Michael Azulay, Roger Ljunggren
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2017 Storbritannien; Paul Arif Karabardak, Martin Perry, David Wetherill
(Runner up: Kroatien; Vjekoslav Gregorovic, Pavao Jozic)
2019 Storbritannien; Paul Arif Karabardak, David Wetherill
(Runner up: Grekland; Kanellis Marios Chatzikyriakos, Georgios Mouchthis)

Herrar Lag 5 rullstol (1991-)

1991 Frankrike; Michel Gauducheau, Hector Milesi, Guy Tisserant
(Runner up: Belgien; Dimitri Ghion, Robert Lorent)
1995 Frankrike; Christophe Durand, Raynald Riu, Guy Tisserant 
(Runner up: Sverige; Ernst Bolldén, Patrik Högstedt 
Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)

1997 Frankrike; Christophe Durand, Emeric Martin, Raynald Riu
(Runner up: Italien; Salvatore Caci, Ettore Malorgio) 
1999 Norge; Dag Vette Hellstad, Rune Lorentsen, Rolf Eric Paulsen, Tommy Urhaug
(Runner up: Italien; Salvatore Caci, Ettore Malorgio)
2001 Jugoslavien; Ilija Djurasinovic, Zlatko Keslerold
(Runner up: Frankrike; Christophe Durand, Raynald Riu)
2003 Tjeckien; Michal Stefanu, Rene Taus
(Runner up: Norge; Rolf Eric Paulsen, Tommy Urhaug) 3. Sverige; Ernst Bolldén, Patrik Högstedt
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)

2005 Serbien Montenegro; Ilija Djurasinovic, Zlatko Kesler
(Runner up: Frankrike; Christophe Durand, Gregory Rosec, Nicolas Savant-Aira) 
2007 Frakrike; Gregory Rose, Nicolas Savant-Aira
(Runner up: Norge; Rolf Eric Paulsen, Tommy Urhaug)
2009 Serbien; Ilija Djurasinovic, Zlatko Kesler
(Runner up: Tjeckien; Jaroslav Hadrava, Jiri Suchanek, Rene Taus)
2011 Serbien; Ilija Djurasinovic, Zlatko Kesler, Mitar Palikuca
(Runner up: Tjeckien; Jaroslav Hadrava, Rene Taus)
2013 Frankrike; Florian Merrien, Gregory Rosec, Nicolas Savant-Aira
(Runner up: Ilija Djurasinovic, Miroslav Homa, Zlatko Kesler, Mitar Palikuca)
2015 Tyskland; Valentin Baus, Selcuk Cetin, Joerg Didion
(Runner up: Frankrike; Florian Merrien, Nicolas Savant-Aira, Maxime Thomas)
2017 Frankrike; Alexandre Delarque, Nicolas Savant-Airia
(Runner up: Tyskland; Valentin Baus, Jan Guertler)
2019 Turkiet; Hamza Caliskan, Ali Ozturk
(Runner up: Frankrike; Alexandre Delarque, Nicolas Savant-Airia)

Herrar Lag 4 rullstol (1991-)

1991 Österrike; Salvatore Smarrazzo, Christian Sutter 
(Runner up: Tyskland; G. Alterburg, Thomas Kreidel, B. Marske, )
1995 Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Christophe Pinna
(Runner up: Österrike; Franz Mandl, Christian Sutter) 3. Sverige; Jan-Krister Gustavsson, Jörgen Johansson 
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)

1997 Tjeckien; Michal Stefanu, Lubomir Trcka
(Runner up: Frankrike; Bruno Benedetti, Christophe Pinna) 3. Sverige; Jan-Krister Gustavsson, Jörgen Johansson
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)

1999 Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Christophe Pinna
Runner up: Storbrittanien; Arnie Chan, Mark Palmer)
2001 Tjeckien; Frantisek Glazar, Michal Stefanu
(Runner up: Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin)
2003 Frankrike; Emeric Martin, Sebastien Pechard, Maxime Thomas
(Runner up: Tyskland; Werner Burkhardt, Dietmar Kober)
2005 Tjeckien; Vladimir Kadlik, Michal Stefanu, Karel Zmrzly
(Runner up: Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Sebastien Pechard)
2007 Frankrike; Bruno Benedetti, Maxime Thomas
(Runner up: Tyskland; Werner Burkhard, Dietmar Kober)
2009 Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Maxime Thomas
(Runner up: Sverige; Robert Andersson, Ernst Bolldén, Alexander Öhgren
Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Mattias Karlsson-Täck, Robert Svanberg)
2011 Frankrike; Emeric Martin, Maxime Thomas
(Runner up: Turkiet; Abdullah Ozturk, Nesim Turan, Suleyman Vural)
2013 Frankrike; Emeric Martin, Maxime Thomas
(Runner up: Turkiet; Abdullah Ozturk, Nesim Turan)
2015 Turkiet; Umit Demirbilek, Abdullah Ozturk, Nesim Turan
(Runner up: Frankrike; Alexandre Delarque, Emeric Martin)
2017 Turkiet; Abdullah Ozturk, Nesim Turan
(Runner up: Frankrike; Florian Merrien, Alan Papirer, Maxime Thomas)
2019 Turkiet; Abdullah Ozturk, Nesim Turan
(Runner up: Polen; Rafal Lis, Krszysztof Zylka)

Herrar Lag 3 rullstol (1991-)

1991 Österrike; Fritz Altedorfer, Manfred Dollmann
(Runner up: Tyskland; W. Dorr, R. Kolb)
1995 Österrike; Manfred Dollmann, Egon Kramminger, Peter Starl)
(Runner up: Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson, K. Whiley)
1997 Frankrike; Michel Peeters, Jean-Philippe Robin, Pascal Verger
(Runner up: Storbritannien; James Rawson, K. Whiley)
1999 Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson, Stefan Trofan
(Runner up: Frankrike; Michel Peeters, Jean-Philippe Robin, Pascal Verger)
2001 Frankrike; Michel Peeters, Jean-Philippe Robin, Pacal Verger
(Runner up: Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson, Stefan Trofan)
2003 Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson
(Runner up: Spanien; Tomas Pinas, Miguel Rodrigues-Martinez)
2005 Storbritannien; Arnie Chan, James Rawson, Stefan Trofan
(Runner up: Österrike; Manfred Dollman, Egon Kramminger, Guenter Unger)
2007 Frankrike; Yann Guilhem, Florian Merrien, Jean-Philippe Robin
(Runner up: Storbritannien; Arnie Chan, James Rawson)
2009 Frankrike; Yann Guilhem, Florian Merrien, Jean-Philippe Robin
(Runner up: Österrike; Manfred Dollmann, Egon Kramminger)
2011 Tyskland; Thomas Bruchle, Jan Guertler, Thomas Schmidberger
(Runner up: Frankrike; Yann Guilhem, Florian Merrien, Jean-Philippe Robin)
2013 Tyskland; Thomas Bruchle, Jan Guertler, Thomas Schmidberger
(Runner up: Österrike; Manfred Dollmann, Harald Fink, Egon Kramminger)
2015 Tyskland; Thomas Bruchle, Thomas Schmidberger
(Runner up: Österrike; Manfred Dollmann, Egon Kramminger) 3. Sverige; Victor Sjöqvist, Alexander Öhgren
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

2017 Tyskland; Thomas Bruchle, Thomas Schmidberger
(Runner up: Ukraina; Vasyl Patruniv, Oleksandr Yezyk) 3. Sverige; Viktor Sjöqvist, Alexander Öhgren
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2019
Tyskland; Thomas Bruchle, Thomas Schmidberger
(Runner up: Frankrike; Florian Merrien, Sylvain Noel) 3. Sverige; Viktor Sjöqvist, Alexander Öhgren
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl/Carina Jonsson/Simon Nilsson//Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

Herrar Lag 2 rullstol (1991-95, 2005-17)

1991 Österrike; Gerhard Frank, Rudolf Hajek, Gerhard Scharf 
(Runner up: Tyskland; Bruno Hassler, U. Pohle, H. Sperling )
1995 Finland; Hannu Huovinen, J. Hyvariven, Jari Kurkinen, Matti Launonen
(Runner up: Österrike; Rudolf Hajek, Hans Ruep, Gerhard Scharf) 
2005 Slovakien; Jan Riapos, Ratislav Revucky
(Runner up: Frankrike; Vincent Boury, Stephane Molliens)
2007 Slovakien; Ratislav Revucky, Jan Riapos
(Runner up: Österrike; Joseff Entholzer, Hans Ruep, Andreas Vevera)
2009 Slovakien; Martin Ludrovsky, Ratislav Revucky, Jan Riapos
(Runner up: Frankrike; Vincent Boury, Damien Mennella, Stephane Molliens)
2011 Slovakien; Martin Ludrovsky, Martin Polkorab, Ratislav Revucky, Jan Riapos
(Runner up: Frankrike; Fabien Lamirault, Damien Menella, Stephane Molliens)
2013 Frankrike; Vincent Boury, Fabien Lamirault, Stephane Molliens
(Runner up: Slovakien; Martin Ludrovsky, Ratislav Revucky, Jan Riapos)
2015 Frankrike; Jean-Francois Ducay, Fabien Lamirault, Stephane Molliens
(Slovakien; Martin Ludrovsky, Ratislav Revuky, Jan Riapos)
2017 Slovakien; Martin Ludrovsky, Jan Riapos
(Runner up: Tjeckien; Jiri Suchanek, Martin Zvolanek)

Herrar Lag 1-2 rullstol (1997-03, 2019-)

1997 Finland; Hannu Huovinen, J. Hyvariven, Jari Kurkinen, Matti Launonen
(Runner up: Tjeckien; Yomas Pribyl, Tomas Zajpt, Martin Zvolanek)
1999 Frankrike; Vincent Boury, Marc Sorabella
(Runner up: Österrike; Rudolf Hajek, Gerhard Scharf, Hans Ruep)
2001 Frankrike; Jean-Patrick DÍvoley-Boggs, Erwan Fouillen, Marc Sorabella
(Runner up:Österrike; Rudolf Hajek, Hans Ruep, Gerhard Scharf)
2003 Frankrike; Vincent Boury, Erwan Fouillien, Stephane Molliens, Marc Sorabella
(Runner up: Slovakien; Ratislav Revucky, Jan Riapos)
2019 Frankrike; Fabien Lamirault, Stephane Molliens
(Runner up: Serbien; Goran Perlic, Boris Stoiljkovic)

Herrar Lag 1 rullstol (1991-95, 2005-15)

1991 Tyskland; Dieter Jenssen, Ralf Kirschhoff 
(Runner up: Schweiz; H. Rosenast, Rolf Zumkehr)
1995 Danmark; Jan Nauerby, Thomas Olsen. J. Witt
(Runner up: Schweiz; H. Rosenast, Rolf Zumkehr)
2005 Tyskland; Walter Kilger, Holger Nikelis
(Runner up: Frankrike; Jean-Francois Ducay, Erwan Fouillien)
2007 Tyskland; Walter Kilger, Holger Nikelis
(Runner up: Frankrike; Jean-Francois Ducay, Erwan Fouillen, Jerome Guezenec)
2009 Tyskland; Walter Kilger, Holger Nikelis
(Runner up: Frankrike; Jean-Francois Ducay, Jerome Guezenec)
2011 Frankrike; Jean-Francois Ducay, Jerome Guezenec
(Runner up: Storbritannien; Paul Davies, Robert Davies)
2013 Storbritannien; Paul Davies, Robert Davies
(Runner up: Tyskland; Holger Nikelis, Marcus Sieger)
2015 Storbritannien; Robert Davies, Thomas Matthews
(Runner up: Italien; Andrea Borgato, Federico Falco)

Herrar Lag 11 (2011-13, 2019-)

2011 Spanien: Eduardo Cuesta Martinez, Cesar Monteagudo, Oscar Ponce Romero
(Runner up: Frankrike; Christophe Fouconnier, Pascal Pereiera-Leal, Richard Vallee)
2013 Turkiet: Zabit Kursat Caglayan, Garip Olcas
(Runner up: Polen; Kamil Baluszek, Damian Fira, Damian Slocinski, Polen)
2019 Frankrike; Edouard Lucas Creange, Timothe Ivaldi, Antoine Zhao
(Runner up: Tyskland; Florian Hartig, Dirk Hartmann, Maximilian Krober)

ISOD Herrar Lag 7 (1985-87)

1985 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Danmark; uppgift om spelare saknas)

ISOD Herrar Lag 6 (1985-87)

1985 Ungern; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas) 3. Sverige; uppgift om spelare saknas
(Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Finland; uppgift om spelare saknas)

ISOD Herrar Lag 5 (1985-87)

1985 Frankrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Ungern; uppgift om spelare saknas) 3. Sverige; uppgift om spelare saknas
(Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas)

ISOD Herrar Lag 4

1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Storbritannien; uppgift om spelare saknas)

ISOD Herrar Lag 3

1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sverige; uppgift om spelare saknas
Förbundskapten: Thomas Stenberg)

ISOD Herrar Lag 2 (1985-87)

1985 Frankrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sverige; uppgift om spelare saknas
Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sverige; uppgift om spelare saknas
Förbundskapten: Thomas Stenberg)

ISMGF Herrar Lag 1A (1985-87)

1985 Schweiz; uppgift om spelare saknas
(Runner up: uppgift om nation och spelare saknas)
1987 Schweiz; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Finland; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Herrar Lag 1B (1985-87)

1985 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Norge; uppgift om spelare saknas)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Norge; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Herrar Lag 1C (1985-87)

1985 Västtykland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Belgien; uppgift om spelare saknas)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Belgien; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Herrar Lag 4 (1985-87)

1985 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Österrike; uppgift om spelare saknas)
1987 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up; Frankrike; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Herrar Lag 3 (1985-87)

1985 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Irland; uppgift om spelare saknas)
1987 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Västtyskland; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Herrar Lag 2 (1985-87)

1985 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Österrike; uppgift om spelare saknas)
1987 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag EXP. T.

1985 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas)

DAMER

Damer Öppen Stående (1991-09)

1991 Bernadette Darvand, Frankrike
(Runner up: C. Gebhardt, Tyskland)
1995 Claire Odeide-Simian, Frankrike
(Runner up: Ingrid Borre, Belgien)
1997 Jolana Matouskova, Tjeckien
(Runner up: Michelle Sevin, Frankrike)
1999 Jolana Matouskova, Tjeckien
(Runner up: Michelle Sevin, Frankrike)
2001 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland)
2003 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Natalia Partyka, Polen)
2005 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Claire Mairie, Frankrike)
2007 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Neslihan Kavas, Turkiet)
2009 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Neslihan Kavas, Turkiet)

Damer 10 stående (1991-)

1991 Melanie Davis, Storbritannien
(Runner up: Michelle Sevin, Frankrike)
1995 Michelle Sevin, Frankrike
(Runner up: Krystyna Jagodzinska, Polen)
1997 Jolana Matouskova, Tjeckien
Michelle Sevin, Frankrike)
1999 Jolana Matouskaova, Tjeckien
(Runner up: Krystyna Jagodzinska, Polen)
2001 Jolana Matouskova, Tjeckien
(Runner up: Natalia Partyka, Polen)
2003 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Jolana Matouskova, Tjeckien)
2005 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Krystyna Jagodzinska, Polen)
2007 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Audrey Le Morvan, Frankrike)
2009 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Umran Ertis, Turkiet)
2011 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Umran Ertis, Turkiet)
2013 Umran Ertis, Turkiet
(Runner up: Hilal Turkkan, Turkiet)
2015 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Amanda Sophie Walloe, Danmark)
2017 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Amanda Sophie Walloe, Danmark)
2019 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Merve Demir, Turkiet)

Damer 9 stående (1991-)

1991 Claire Odeide-Simian, Frankrike
(Runner up: C. Gebhardt, Tyskland)
1995 Claire Odeide-Simian, Frankrike
(Runner up: Eva Pestova, Tjeckien) 3. Josefin Abrahamsson, Sverige
1997 Eva Pestova, Tjeckien
(Runner up: Michala Zakova-De la Bourdonnaye, Tjeckien)3. Josefin Abrahamsson, Sverige
1999 Michala Zakova-De la Bourdonnaye, Tjeckien
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland)
2001 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland)
2003 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland)
2005 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Malgorzata Jankowska, Polen)
2007 Neslihan Kavas, Turkiet
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland)
2009 Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland
(Runner up: Malorzata Jankowska, Polen)
2011 Neslihan Kavas, Turkiet
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland)
2013 Neslihan Kavas, Turkiet
(Runner up: Olga Komleva-Gorshkaleva)
2015 Neslihan Kavas, Turkiet
(Runner up: Karolina Pek, Polen)
2017 Neslihan Kavas, Turkiet
(Runner up: Karolina Pek, Polen)
2019 Alexa Szvitacs, Ungern
(Runner up: Karolina Pek, Polen)

Damer 8 stående (1991, 1999-01, 2005-)

1991 Ingrid Borre, Belgien
((Runner up: Teresa Glinska, Polen)
1999 Martine Thierry, Frankrike
(Runner up: Bernadette Darvand, Frankrike)
2001 Teresa Glinska, Polen
(Runner up: Miroslava Turowska, Polen)
2005 European Champion: Marleen Rosenmeier, Sverige (Coach: Roger Edeflod)
(Runner up: Jaroslawa Janeckova, Tjeckien)
2007 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Olga Barbusova, Slovakien) 3. Marleen Rosenmeier, Sverige
2009 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Claire Mairie, Frankrike)3. Josefin Abrahamsson, Sverige
2011 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Juliane Wolf, Tyskland)
2013 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Aida Dahlen, Norge)
2015 Aida Dahlen, Norge
(Runner up: Juliane Wolf, Tyskland)3. Marleen Rosenmeier, Sverige
2017 Aida Dahlen, Norge
(Runner up: Juliane Wolf, Tyskland)
2019 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Dajana Jastrzebska, Polen)

Damer 6-8 stående (1995-97, 2003)

1995 Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: C. Gebhardt, Tyskland)
1997 Martine Thierry, Frankrike
(Runner up: Krystyna Wandachowicz, Polen)
2003 Ulija Shishkina, Ryssland
(Runner up: Marleen Rosenmeier, Sverige)

Damer 7 stående (2005, 2011-)

2005 Ulija Shishkina, Ryssland
(Runner up: Kelly van Zon, Nederländerna)
2011 Kelly van Zon, Nederländerna
(Runner up: Kubra Korkut, Turkiet)
2013 Victoriya Safonova, Ukraina
(Runner up: Ulija Shishkina, Ryssland)
2015 Kelly van Zon, Nederländerna
(Runner up: Anne Barneoud, Frankrike)
2017 Victoriya Saonova, Ryssland
(Runner up; Kubra Korkut, Turkiet)
2019 Kelly van Zon, Nederländerna
(Runner up: Kubra Korkut, Turkiet)

Damer 6-7 stående (1999-01, 2007-09)

1999 Regine Mace Quinzin, Frankrike
(Runner up: Marina Ioudina, Ryssland)
2001 Raisa Chebanika, Ryssland
(Runner up: Regine Mace Quinzin, Frankrike)
2007 Ulija Shishkina, Ryssland
(Runner up: Natalya Martyasheva, Ryssland)
2009 Kelly van Zon, Nederländerna
(Runner up: Natalya Martyasheva, Ryssland)

Damer 6 stående (2005, 2011-)

2005 Raia Chebanika, Ryssland
(Runner up: Victoriya Safonova, Ukraina)
2011 Yuliya Klymenko, Ukraina
(Runner up: Antonina Khodzynskaya, Ukraina)
2013 Sandra Paovic, Kroatien
(Runner up: Raisa Chebanika, Ryssland)
2015 Sandra Paovic, Kroatien
(Runner up: Antonina Khodzynskaya, Ukraina)
2017 Raisa Chebanika, Ryssland
(Runner up: Katarzyna Marszal, Polen)
2019 Maliak Alieva, Ryssland
(Runner up: Stephanie Grebe, Tyskland)

Damer Öppen rullstol (1991-09)

1991 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Gisela Roosen, Tyskland)
1995 Susanne Schwendtner, Österrike
(Runner up: Gertrudis Laemers, Nederländerna)
1997 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Ilona Sasvarine-Paulik, Ungern)
1999 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Monika Sikora-Weinmann, Tyskland)
2001 Jitka Pivarciova, Tjeckien
(Runner up: Christiane Weninger, Tyskland)
2003 Stephanie Palasse, Frankrike
(Runner up: Stephanie Mariage, Frankrike)
2005 European Champion: Ingela Lundbäck, Sverige (Coach: Erik Kullingsjö)
(Runner up: Valeria Zorzetto, Italien)
2007 European Champion: Ingela Lundbäck, Sverige (Coach: Mattias Karlsson-Täck)
(Runner up: Andrea Zimmerer, Tyskland)
2009 Mateja Pintar, Slovenien
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)

Damer 5 rullstol (1991-09)

1991 Gisela Roosen, Tyskland
(Runner up: Marisa Nardelli, Italien)
1995 Susanne Schwendtner, Österrike
(Runner up: Gisela Pohle, Tyskland)
1997 Jitka Pivarciova, Tjeckien
(Runner up: Helga Stoss)
1999 Stephanie Palasse, Frankrike
(Runner up: Marisa Nardelli, Italien)
2001 Stephanie Palasse, Frankrike
(Runner up: Jitka Pivarciova, Tjeckien)
2003 Jitka Pivarciova, Tjeckien
(Runner up: Stephanie Palasse, Frankrike)
2005 European Champion: Ingela Lundbäck, Sverige (Coach: Erik Kullingsjö)
(Runner up: Andrea Zimmerer, Tyskland)
2007 Andrea Zimmerer, Tyskland
(Runner up: Ingela Lundbäck, Sverige)
2009 European Champion: Ingela Lundbäck, Sverige (Coach: Robert Svanberg)
(Runner up: Marisa Nardelli, Italien)

Damer 4-5 rullstol (2011-)

2011 European Champion: Ingela Lundbäck, Sverige (Coach: Robert Svanberg)
(Runner up: Borislava Peric-Rankovic, Serbien)
2013 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Sandra Mikolaschek, Tyskland)
2015 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Nada Matic, Serbien) 3. Ingela Lundbäck, Sverige
2017 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Sandra Mikolaschek, Tyskland)
2019 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Nada Matic, Serbien) 3. Ingela Lundbäck, Sverige

Damer 4 rullstol (1991-09)

1991 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Christiane Weninger, Tyskland)
1995 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Christiane Weininger, Tyskland)
1997 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Monika Sikora-Weinmann, Tyskland)
1999 Moika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Christiane Weninger, Tyskland)
2001 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Monika Sikora-Weinmann, Tyskland)
2003 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Susan Gilroy, Storbritannien)
2005 Susan Gilroy, Storbritannien
(Runner up: Maria Pillarova, Slovakien)
2007 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Valerie Zorzetto, Italien)
2009 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Susan Gilroy, Storbritannien)

Damer 3 rullstol (1991-)

1991 Ilona Sasvarine-Paulik, Ungern
(Runner up: Ruth Lamsback, Tyskland)
1995 Marie-line Pollet, Belgien
(Runner up: Monica Bartheidel, Tyskland)
1997 Ilona Sasvarine-Paulik, Ungern
(Runner up: Beate Schippmann, Tyskland)
1999  Alena Kanova, Slovakien
(Runner up: Stephanie Mariage, Frankrike)
2001 Stephanie Mariage, Frankrike
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)
2003 Monica Bartheidel, Tyskland
(Runner up: Gertrudis Laemers, Nederländerna)
2005 Mateja Pintar, Slovenien
(Runner up: Doris Mader, Österrike)
2007 Alena Kanova, Slovakien
(Runner up: Mateja Pintar, Slovenien)
2009 Alena Kanova, Slovakien
(Runner up: Mateja Pintar, Slovenien)3. Anna-Carin Ahlquist, Sverige
2011 European Champion: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (Coach: Robert Svanberg)
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)
2013 European Champion: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (Coach: Robert Svanberg)
(Runner up: Fany Bertrand, Frankrike)
2015 European Champion: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (Coach: Robert Svanberg) 
(Runner up: Andela Muzinic, Kroatien)
2017 European Champion: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (Coach: Robert Svanberg)
(Runner up: Andela Muzinic, Kroatien)
2019 European Champion: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (Coach: Robert Svanberg)
(Runner up: Michela Brunelli, Italien)

Damer 2 rullstol (1999, 2003, 2007)

1999 Catherine Mitton, Storbritannien
(Runner up: Clara Podda, Italien)
2003 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Genevieve Clot, Frankrike)
2007 Clara Podda, Italien
(Runner up: Isabelle Lafaye, Frankrike)

Damer 1-2 rullstol (1991, 1997, 2001, 2005, 2009-17)

1991 Baerbel Rode, Tyskland
(Runner up: Isabelle Lafaye, Frankrike)
1997 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Catherine Mitton, Storbrittanien)
2001 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Catherine Mitton, Storbritannien)
2005 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Catherine Mitton, Storbritannien)
2009 Pamela Pezzutto, Italien
(Runner up: Nadejda Pushpasheva, Ryssland)
2011 Pamela Pezzutto, Italien
(Runner up: Nadejda Pushpasheva, Ryssland)
2013 Nadejda Pushpasheva, Ryssland
(Runner up: Clara Podda, Italien)
2015 Nadejda Pushpasheva, Ryssland
(Runner up: Rena Mc Carron Rooney, Irland)
2017 Nadejda Pushpasheva, Ryssland
(Runner up: Dorota Buclaw, Polen)

Damer 11 (1995-99, 2011-)

1995 A. Wojtowska, Polen
(Runner up: M. Goralczyk, Polen)
1997 Emilia Obara, Polen
(Runner up: Anna Lumer, Polen)
1999 Viera Kasparova, Slovakien
(Runner up: Anna Lumer, Polen)
2011 Anzhelika Kosacheva, Ryssland
(Runner up: Dorota Nowacka, Polen)
2013 Natalya Kosmina, Ukraina
(Runner up: Dorota Nowacka, Polen)
2015 Elena Prokofeva, Ryssland
(Runner up: Natalya Kosmina, Ukraina)
2017 Natalya Kosmina, Ukraina
(Runner up: Elena Prokofeva, Ryssland)
2019 Elena Prokofeva, Ryssland
(Runner up: Ebru Acer, Turkiet)

ISOD Damer Öppen

1987 Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: M. Baerthelsen, Danmark)

ISOD Damer LTT4

1987 E. Cretual, Frankrike
(Runner up: I. VD. Hoek, Nederländerna)

ISOD Damer LTT5

1987 Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: A. Smith, Storbritannien)

ISOD Damer LTT6

1987 B. Darvand, Frankrike
(Runner up: Marie-Louise Andersson, Sverige)

ISOD Damer LTT7

1987 P. Meers, Nederländerna
(Runner up: M. Baethelsen, Danmark)

ISMGF Damer Öppen (1985-87)

1985 R. Schweizer, Österrike
(Runner up: M. VD. Bosch, Nederländerna)
1987 E. Bisquolm, Västtyskland
(Runner up: I. Paulik, Ungern)

ISMGF Damer 1A/B (1985-87)

1985 J. Blackburn, Storbritannien
(Runner up: C. Droux, Schweiz)
1987 C. Droux, Schweiz
(Runner up: M. Lysen, Norge)

ISMGF Damer 1C/2 (1985-87)

1985 R. Scweizer, Österrike
(Runner up: L. Rasmussen, Danmark)
1987 E. Bisquolm, Schweiz
(Runner up: L. Rasmussen, Danmark)

ISMGF Damer 4 (1985-87)

1985 M. VD. Bosch, Nederländerna
(Runner up: H. Fetz, Österrike)
1987 M. Sikora, Västtyskland
(Runner up: M. VD. Ploeg, Nederländerna)

ISMGF Damer 3 (1985-87)

1985 C. Weninger, Västtyskland
(Runner up: J. Kovacs, Ungern)
1987 C. Weninger, Västtyskland
(Runner up: I. Andersen, Norge)

Damer Dubbel 6-10 stående

1999 Jolana Matouskova/Michala Zakova-De la Bourdonnaye, Tjeckien
(Runner up: Michelle Sevin/Martine Thierry, Frankrike) 3. Josefin Abrahamsson/Malgorzata Jankowska, Sverige/Polen 

Damer Dubbel 1-5 rullstol

1999 Monika Sikora-Weinmann/Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Alena Kanova/Maria Pillarova, Slovakien)

Damer Dubbel 11 (1997-99)

1997 Anna Lumer/Emilia Obara, Polen
(Runner up: Ewa Koziorzembska/Nadiya Savinska, Polen/Ukraina
1999 Viktoria Romanova/Ekaterina Spiridonova, Ryssland
(Runner up: Anna Lumer/Maria Krystyna Lysiak, Polen)

Damer Lag 10 stående (1991-95, 1999-03)

1991 Danmark; Marianne Baertelsen, Lis Pedersen
(Runner up: Nederländerna; Diane Hendriks, Patricia Meeus)
1995 Frankrike; Michelle Sevin, Martine Thierry
(Runner up: Tjeckien; Jolana Matouskova, Eva Petsova, H. Prochazkova)
1999 Polen; Krystyna Jagodzinska, Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka
(Runner up: Tjeckien; Jolana Matouskova, Jana Mojova)
2001 Polen; Krystyna Jagodzinska, Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka
(Runner up: Frankrike; Thu Kamkasomphou, Michelle Sevin)
2003 Polen; Krystyna Jagodzinska, Natalia Partyka
(Runner up: Tjeckien; Jolana Matouskova, Dagmar Svejdova, Michala Zakova-De la Bourdonnaye)

Damer Lag 9-10 stående (2005-)

2005 Polen; Krystyna Jagodzinska, Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka
(Runner up: Ryssland; Inna Karmaeva, Olga Komleva-Gorshkaleva)
2007 Polen; Krystyna Jagodzinska, Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka
(Runner up: Ryssland; Inna Karmaeva, Olga Komleva-Gorshkaleva)
2009 Polen; Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka
(Runner up: Ryssland; Inna Karmaeva, Olga Komleva-Gorshkaleva, Svetlana Krioukova)
2011 Turkiet; Umran Ertis, Neslihan Kavas, Kubra Korkut, Hilal Turkkan
(Runner up: Polen; Malgorzata Jankowska, Dajana Jastrzebska, Karolina Pek)
2013 Turkiet; Merve Demir, Umran Ertis, Neslihan Kavas, Hilal Turkkan
(Runner up: Inna Karmaeva, Olga Komleva-Gorshkaleva, Daria Saratova, Marina Solovyeva)
2015 Polen; Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka, Karolina Pek
(Runner up: Turkiet: Umran Ertis, Merve Demir, Neslihan Kavas)
2017 Turkiet; Merve Demir, Neslihan Kavas, Hilal Turkkan
(Runner up: Tyskland; Lena Kramm, Marlene Reeg)
2019 Turkiet; Umran Ertis, Merve Demir, Neslihan Kavas
(Runner up: Polen; Natalia Partyka, Karolina Pek)

Damer Lag 6-10 stående

1997 Tjeckien; Jolana Matouskova, Eva Pestova
(Runner up: Frankrike; Bernadette Darvand, Michelle Sevin, Martine Thierry, Regine Mace Quinzin)

Damer Lag 9 stående (1991-95, 2001)

1991 Frankrike; Bernadette Darvand, Claire Odiede-Simian
(Runner up: Tjeckien; Eva Pestova, H. Prochazkova)
1995 Frankrike; Evelyne Cretual, Bernadette Darvand, Claire Odeide-Simian 
(Runner up: Tyskland; C. Gebhardt, Grit Nollau)
2001 Tjeckien; Eva Pestova, Michala Zakova-De la Bourdonnaye
Runner up: Raisa Chebanka, Olga Komleva-Gorshkaleva, Ryssland) 3. Sverige; Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Patrik Nord)

Damer Lag 6-9

2003 Ryssland; Olga Komleva-Gorshkaleya, Ulija Shishkina
(Runner up: Tjeckien; Jaroslawa Janeckova, Michaela Zapletalova-Vesela)

Damer Lag 8 stående (1999, 2007, 2011)

1999 Frankrike; Bernadette Darvand, Martine Thierry
(Runner up: Polen; Teresa Glinska, Krystyna Wandachowicz)
2007 Frankrike; Yhu Kamkasomphou, Claire Mairie
(Runner up: Sverige; Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier
Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2011 European Champions: Sverige; Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Per Jarlebrand/Robert Svanberg)
(Runner up: Frankrike; Anne Barneoud, Thu Kamkasomphou)

Damer Lag 6-8 stående (2001, 2005, 2009, 2013-)

2001 Frankrike; Bernadette Darvand, Regine Mace Quinzin
(Runner up: Polen; Teresa Glinska, Miroslava Turowska)
2005 European Champions: Sverige; Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
(Runner up: Ryssland; Raisa Chebanika, Svetlana Krioukova)
2009 Frankrike; Anne Barneoud, Thu Kamkasomphou, Claire Mairie
(Runner up: Ryssland; Natalya Martyasheva, Ulija Shiskina)
2013 Frankrike; Anne Barneoud, Thu Kamkasomphou
(Runner up: Sverige; Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier
Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2015 Ryssland; Raisa Chebanka, Elena Litvinenko, Ulija Shishkina
(Runner up: Tyskland; Stephanie Grebe, Juliane Wolf)
2017 Tyskland; Stephanie Grebe, Corinna Hochdorfer, Juliane Wolf
(Runner up: Frankrike; Anne Barneoud, Thu Kamkasomphou)
2019 Polen; Dajana Jastrzebska, Katarzyna Marszal 
(Runner up: Tyskland; Stephanie Grebe, Juliane Wolf)

Damer Lag 6-7 stående

2011 Ukraina; Antonina Khodzynskaya, Yuliya Klymenko, Victoriya Safonova
(Runner up: Nederländerna; Wendy Schrijver, Kelly van Zon)

Damer Lag 5 rullstol (1991-95, 2001, 2005-07)

1991 Tyskland; Gudrun. Hoegemann, Gisela Roosen, Monika Sikora-Weinmann, G. Schlensok, Christiane Weninger
(Runner up: Nederländerna; Jolanda Paardekam, Marielle Brouwer-V.D. Ploeg)
1995 Tyskland; Beate Schippmann, Helga Stoss, Gisela Pohle
(Runner up: Österrike; Leopoldine Falmbigli, Susanne Schwendtner)
2001 Polen; Alicja Eigner, Miroslawa Rozmiej
(Runner up: Frankrike; Valerie Gay, Stephanie Palasse)
2005 Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Andrea Zimmerer
(Runner up: Polen; Barbara Barszcz, Alicja Eigner, Miroslawa Maslovska)
2007 Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Andrea Zimmerer
(Runner up: Italien; Marisa Nardelli, Valeria Zorzetto) 3. Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik, Erik Kullingsjö)

Damer Lag 4-5 rullstol (2003, 2009-11, 2015-)

2003 Slovenien; Andreja Dolinar, Mateja Pintar
(Runner up: Tyskland; Gudrun Hoegmann, Monika Sikora-Weinmann)
2009 European Champions: Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg)
(Runner up: Italien; Marisa Nardelli, Valeria Zorzetto)
2011 Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic, Zorica Popadic
(Runner up: Sverige: Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck
Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Per Jarlebrand/Robert Svanberg)
2015 European Champions: Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
(Runner up: Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic, Zorica Popadic)
2017 Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic, Biljana Ubovic
(Runner up: Ryssland; Nadeja Pushpasheva, Alexandra Vasileva)
2019 Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic
(Runner up: Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl/Carina Jonsson/Simon Nilsson//Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

Damer Lag 4 rullstol (1997-01, 2005-07)

1997 Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger
(Runner up: Slovakien; Alena Kanova, Maria Pillarova)
1999 Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger
(Runner up: Slovakien; Alena Kanova, Maria Pillarova)
2001 Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger
(Runner up: Italien; Patrizia Sacca, Valeria Zorzetto)
2005 Slovakien; Alena Kanova, Maria Pillarova
(Runner up: Italien; Patrizia Sacca, Valeria Zorzetto)
2007 Slovenien; Andreja Dolinar, Barbara Meglic, Mateja Pintar
(Runner up: Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic, Zorica Popadic)

Damer Lag 3-4 rullstol

1995 Tyskland; Monica Bartheidel, Baerbel Rode, Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger
(Runner up: Schweiz; Jacqueline Blanc, Alice Rast)

Damer Lag 3 rullstol (1991, 2009-11)

1991 Ungern; J. Pusztafine, Ilona Sasvarine-Paulik
(Runner up: Irland; S Callanan, Esther Stynes)
2009 Frankrike; Fanny Bertrand, Stephane Mariage
(Runner up: Italien; Michela Brunelli, Federica Cudia)
2011 Storbritannien; Lara Campbell, Sara Head
(Runner up: Frankrike; Fanny Bertrand, Marie-Christine Fillou)

Damer Lag 2-3 rullstol (1999-01, 2007)

1999 Tyskland; Monica Bartheidel, Beate Schippmann
(Runner up: Frankrike; Valeri Gay, Stephanie Mariage)
2001 Frankrike; Genevieve Clot, Isabelle Lafaye, Anne Marie Gibelin, Stephanie Mariage
(Runner up: Tyskland; Monica Bartheidel, Sabine Gottschalk)
2007 Frankrike; Fanny Bertrand, Valerie Gay, Isabelle Lafaye, Stephanie Mariageold 
(Runner up: Italien; Michela Brunelli, Pamela Pezzutto, Clara Podda)

Damer Lag 1-3 rullstol (1997, 2003-05, 2013-)

1997 Tyskland; Monica Bartheidel, Baerbel Rode, Beate Schippmann
(Runner up: Frankrike; Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage)
2003 Frankrike; Genevieve Clot, Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage
(Runner up: Nederländerna; Gertrudis Laemers, Jolanda Paardekam)
2005 Italien; Michela Brunelli, Maria Elena Manzi, Clara Podda, Panela Pezzutto
(Runner up: Frankrike; Genevieve Clot, Marie-Christine Fillou, Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage)
2013 Kroatien; Helena Dretar, Andela Muzinic
(Runner up: Italien; Michela Brunelli, Federica Cudia, Clara Podda)
2015 Kroatien; Helena Dretar, Andela Muzinic
(Runner up: Turkiet; Nergiz Altintas, Kezban Cakir, Hatice Duman)
2017 Kroatien; Helena Dretar, Andela Muzinic
(Runner up: Turkiet: Nergiz Altintas, Hatice Duman)
2019 Kroatien; Helena Dretar, Andela Muzinic
(Runner up: Turkiet; Nergiz Altintas, Hatice Duman)

Damer Lag 2 rullstol

2011 Italien; Pamela Pezzutto, Clara Podda
(Runner up: Frankrike; Florence Gossiaux-Sireau, Isabelle Lafaye)

Damer Lag 11 (2013, 2019-)

2013 Polen; Monika Dobko, Krystyna Lysiak, Dorota Nowacka
(Runner up: Ryssland; Maria Galkina, Anzhelika Kosacheva)
2019 Ryssland; Marina Galkina, Elena Prokofeva
(Runner up: Turkiet; Ebru Acer, Sumeyra Turk)

ISOD Damer Lag 7 (1985-87)

1985 Danmark; uppgift om spelare saknas
(Runner up: uppgift om nation och spelare saknas)
1987 Nederländerna; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Danmark; uppgift om spelare saknas)

ISOD Damer Lag 6 (1985-87)

1985 Frankrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sverige; uppgift om spelare saknas
Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1987 Frankrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sverige; uppgift om spelare saknas
Förbundskapten: Thomas Stenberg)

ISOD Damer Lag 5

1985 Belgien; uppgift om spelare
(Runner up: Tjeckoslovakien; uppgift om spelare)

ISMGF Damer Lag 1B

1985 Storbritannien; uppgift om spelare saknas
(Runner up: uppgift om nation och spelare saknas)

ISMGF Damer Lag 4 (1985-87)

1985 Nederländerna; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Schweiz; uppgift om spelare saknas)
1987 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up; Nederländerna; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Damer Lag 3 (1985-87)

1985 Västtyskland;uppgift om spelare saknas
(Runner up: Irland; uppgift om spelare saknas) 
1987 Ungern; uppgift om spelare saknas
(Runner up; Belgien; uppgift om spelare saknas)

ISMGF Damer Lag 2 (1985-87)

1985 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Västtyskland; uppgift om spelare saknas)
1987 Schweiz; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Västtyskland; uppgift om spelare saknas)

Damer Lag EXP. T.

1985 Frankrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Västtyskland; uppgift om spelare saknas)

 

Uppdaterad: 07 AUG 2018 13:25
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info