Hoppa till sidans innehåll

Para-VM



Copyright: Gert Nilsson

 PARA VM-FOTON 

Årtal och spelplats

1990 15-21 juli 1990 Assen, Nederländerna
1998 24-30 oktober 1998 Paris, Frankrike
2002 15-22 augusti 2002 Taipei, Taiwan
2006 22 september-1 oktober 2006 Montreux, Schweiz
2010 25 oktober-3 november 2010 Gwangju, Sydkorea
2014 6-15 september 2014 Peking, Kina
2017 17-20 maj 2017 Bratislava, Slovakien (lag)
2018 15-21 oktober 2018 Lasko, Slovenien (individuellt)

Svenska förbundskaptener/Coacher redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld

HERRAR

Herrar Öppen, stående (1990-10)

1990 Kimmo Jokinen, Finland
(Runner up: Claude Chedeau, Frankrike)
1998 Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2002 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien)
2006 Ge Yang, Kina
(Runner up: Ivan Karabec, Tjeckien)
2010 Jose Manuel Ruiz, Spanien
(Runner up: Ma Lin, Kina)

Herrar 10, stående (1990-)

1990 M. Gerke, Tyskland
(Runner up: Claude Chedeau, Frankrike)
1998 World Champion: Robert Bader, Sverige (Coach: Anders Nygren Långström)
(Runner up: Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike)
2002
Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien)
2006 Ivan Karabec, Tjeckien
(Runner up: Ladislav Gaspar, Slovakien)
2010 Ge Yang, Kina
(Runner up: Ivan Karabec, Tjeckien)
2014 Patryk Chojnowski, Polen
(Runner up: Ge Yang, Kina)
2018 Patryk Chojnowski, Polen
(Runner up: Denislav Kodjabashev, Bulgarien)

Herrar 9, stående (1990-)

1990 M. Knabe, Tyskland
(Runner up: Kimmo Jokinen, Finland)
1998
Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Ladislav Gaspar, Slovakien)
2002
Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Chih-Shan Hsu, Taiwan)
2006
Ma Lin, Kina
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2010
Ma Lin, Kina
(Runner up: Lu Xiao Lei, Kina
2014
Ma Lin, Kina
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2018 Laurens Devos, Belgien
(Runner up: Iurii Nozdrunov, Ryssland)

Herrar 8, stående (1990-)

1990 Mitchell Seidefeld, Tyskland
(Runner up: Thierry Garofalo, Frankrike)
1998
Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Kwang-Jin Kim, Sydkorea)
2002
Alain Pichon, Frankrike
(Runner up: Ming Fu Hu, Taiwan)
2006
Richard Csejtey, Slovaken
(Runner up: Zeev Glickman, Israel)
2010
Mathieu Loicq, Belgien
(Runner up: Marcin Skrzynecki, Polen)
2014
Viktor Didukh, Ukraina
(Runner up: Ye Chao Qun, Kina) 3. Emil Andersson, Sverige
2018 Ross Wilson, England
(Runner up: Zhao Shuai, Kina)

Herrar 7, stående (1990-)

1990 Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Theu Vossen Nederländerna)
1998
Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Zeev Glickman, Israel)
2002
Zeev Glickman, Israel
(Runner up: Stephane Messi, Frankrike)
2006
Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Ye Chao Qun, Kina)
2010
Ye Chao Qun, Kina
(Runner up: Jordi Morales, Spanien)
2014
William Bayley, Storbritannien
(Runner up: Maksym Nikolenko, Ukraina)
2018 Jordi Morales, Spanien
(Runner up: Jean-Paul Montanus, Nederläderna)

Herrar 6, stående (1990-)

1990 Rainer Schmidt, Tyskland
(Runner up: Harald Kersten, Nederländerna) 3. Peter Strömstedt, Sverige
1998
Daniel Arnold, Tyskland
(Runner up: Mirosla Kowalski, Polen) 3. Mattias Karlsson-Täck, Sverige
2002
Dieter Meyer, Tyskland
(Runner up: Nico Blok, Nederländerna)
2006
Daniel Arnold, Tyskland
(Runner up: Rainer Schmidt, Tyskland) 3. Simon Itkonen, Sverige
2010
Peter Rosenmeier, Danmark
(Runner up: Bastien Grundeler, Frankrike)
2014
Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Peter Rosenmeier, Danmark)
2018 Peter Rosenmeier, Danmark
(Runner up: Alvaro Valera, Spanien)

Herrar Öppen, rullstol (1990-2010)

1990 Thomas Kreidel, Tyskland
(Runner up: Michael Dempsey, USA)
1998
Guy Tisserant, Frankrike
(Runner up: Jean Philippe Robin, Frankrike) 3. Ernst Bolldén, Sverige
2002
Kyong Sik Choi, Sydkorea
(Runner up: Ernst Bolldén, Sverige)
2006
Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Ernst Bolldén, Sverige)
2010
Young-Gun Kim, Sydkorea
(Runner up: Guo Xingyun, Kina)

Herrar 5, rullstol (1990-)

1990 World Champion: Ernst Bolldén, Sverige (Coach: Olle Johansson)
(Runner up: Sui Lam Ip, Hongkong)
1998
Chang-Shen Chou, Taiwan
(Runner up: Rolf Paulsen, Norge)
2002
Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Yen Hung Lin, Taiwan)
2006 World Champion: Ernst Bolldén, Sverige (Coach: Per Gralvik)
(Runner up: Byoung-Young Kim, Sydkorea) 
2010
Eun Chang Jung, Sydkorea
(Runner up: Tommy Urhaug, Norge)
2014
Valentin Baus, Tyskland
(Runner up: Ki Young Kim, Sydkorea)
2018 Ali Ozturk, Turkiet
(Runner up: Cao Ningning, Kina)

Herrar 4, rullstol (1990-)

1990 Thomas Kreidel, Tyskland
(Runner up: Christian Sutter Österrike)
1998 Michal Stefanu, Tjeckien
(Runner up: Salvatore Caci, Italien)
2002 Kyoung Sik Choi, Sydkorea
(Runner up: Michal Stefanu, Tjeckien)
2006
Kyoung Sik Choi, Sydkorea
(Runner up: Emeric Martin, Frankrike)
2010
Guo Xingyuan, Kina
(Runner up: Jung-Gil Kim, Sydkorea)
2014
Nesim Turan, Turkiet
(Runner up: Il Sang Choi, Sydkorea)
2018 Nesom Turan, Turkiet
(Runner up: Abdullah Ozturk, Turkiet)

Herrar 3, rullstol (1990-)

1990 Fritz Altedorfer, Österrike
(Runner up: Michel Peeters, Frankrike)
1998
Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: Jan Guetler, Tyskland)
2002 Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: Zlatko Kesler, Jugoslavien)
2006 Zlatko Kesler, Jugoslavien
(Runner up: Young-Gun Kim, Sydkorea)
2010 Feng Panfeng, Kina
(Runner up: Thomas Schmidberger, Tyskland)
2014 Feng Panfeng, Kina
(Runner up: Thomas Schmidberger, Tyskland) 3. Alexander Öhgren, Sverige
2018 Feng Panfeng, Kina
(Runner up: Thomas Schmidberger, Tyskland)

Herrar 2, rullstol (1990-)

1990 Bruno Hassler, Tyskland
(Runner up: S. Simensen, Norge)
1998 Kyung Mook Kim, Sydkorea
(Runner up: Martin Zvolanek, Tjeckien)
2002 Kyung Mook Kim, Sydkorea
(Runner up: Vincent Boury, Frankrike)
2006
Lars Hansen, Danmark
(Runner up: Vincent Boury, Frankrike)
2010 Sergej Poddubnyi, Ryssland
(Runner up: Min-Guy Kim, Sydkorea)
2014 Fabien Lamirault, Frankrike
(Runner up: Min-Guy Kim, Sydkorea)
2018 Fabien Lamirault, Frankrike
(Runner up: Rafal Czuper, Polen)

Herrar 1, rullstol (1990-)

1990 Matti Launonen, Finland
(Runner up: H Rosenast, Schweiz)
1998
Seounghoon Kang, Sydkorea
(Runner up: Hae-Kon Lee, Sydkorea)
2002
Hae-Kon Lee, Sydkorea
(Runner up: Holger Nikelis, Tyskland)
2006
Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Andreas Vevera, Österrike)
2010
Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Jean-Francois Ducay, Frankrike)
2014
Chang-Ho Lee, Sydkorea
(Runner up: Robert Davies, Storbritannien)
2018 Hyeon Uk Kim, Sydkorea
(Runner up: Young Dae Joo, Sydkorea)

Herrar 11 (1998, 2014-)

1998 Angel Garrido Martin, Spanien
(Runner up: Janos Laszlo, Ungern) 
2014
Pascal Pereira-Leal, Spanien
(Runner up: Byeong-Jun Son, Sydkorea)
2018 Florian van Acker, Belgien
(Runner up: Peter Palos, Ungern)

Herrar Lag 10, stående (1990-)

1990 Frankrike; Gilles De la Bourdonnaye, Claude Chedeau, Philippe Roine
(Runner up: Tyskland; M. Gerke, M. Vahle) 3. Sverige; Thomas Axelsson, Mikael Vestling 
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1998 Spanien; Enrique Agudo, Jose Manuel Ruiz
(Runner up: Tjeckien; Ivan Karabec, Lubomir Masek) 
2002 Kina; Ge Yang, Li Man Zhou, Lu Xia Lei
(Runner up: Tjeckien; Jaroslav Cieslar, Ivan Karabec)
2006 Kina; Ge Yang, Lu Xia Lei
(Runner up: Tjeckien; Jaroslav Cieslar, Ivan Karabec)
2010 Kina; Ge Yang, Lu Xia Lei, Ma Lin
(Runner up: Spanien; Jorge Cardona, Jose Manuel Ruiz)
2017 Polen; Patryk Chojnowski, Pawel Jablonski, Igor Misztal
(Runner up: Ryssland; Vladimir Glazov, Pavel Lukyanov, Iurii Nozdrunov)

Herrar Lag 9-10, stående

2014 Polen; Patryk Chojnowski, Igor Misztal, Sebastian Powrozniak
(Runner up: Kina; Ge Yang, Kong Weijie, Ma Lin, Zhao Ying Qing)

Herrar Lag 9, stående (1990-)

1990 Tyskland; M. Knabe, Andre Schmandt, H. Tollwerth
(Runner up: Italien; Andrea Furlan, Eberhard Walzl)
1998 Frankrike; Olivier Chateigner, Alain Pichon
(Runner up: Österrike; Stanislaw Fraczyk, Karl Schurrer)
2002 Slovakien; Richard Csejtey, Ladislav Gaspar. Miroslav Mitas
(Runner up: Taiwan; Hsu Chih-Shan, Hsiao Kuo-Wei, Hou Ting-Sung)
2006 Kina; Ma Lin, Yan Jian
(Runner up: Frankrike; Karim Boumedouha, Olivier Chateigner)
2010 Nederländerna; Tonnie Heijnen, Gerben Last, Ronald Vijverberg
(Runner up: Frankrike; Frederic Bellais, Thomas Bouvais)
2017 World Champions: Sverige; Niklas Andersson, Daniel Gustafsson
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
(Runner up: Japan; Koyo Iwabuchi, Nobuyuki Suzuki)

Herrar Lag 8, stående (1990-)

1990 Frankrike; Thierry Garofalo, Roland Leseur
(Runner up: Tyskland; W. Horsch, F. Lechner) 3. Sverige; Johnny Eriksson, Thomas Larsson
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1998 Frankrike; Michel Schaller, Julien Soyer
(Runner up: Tyskland; Dirk Hudarin, Jochen Wollmert)
2002 Frankrike; Alain Pichon, Michel Schaller, Julien Soyer
(Runner up: Taiwan; Hu Kuang-Tsu, Hu Ming-Fu, Chen Ti-Wen) 
2006 Slovakien; Richard Csejtey, Miroslav Mitas
(Runner up: Belgien; Marc Ledoux, Mathieu Loicq, Nico Vergeylen)
2010 Polen; Piotr Grudzien, Marcin Skrzynecki
(Runner up: Belgien; Marc Ledoux, Mathieu Loicq, Nico Vergeylen) 3. Sverige; Emil Andersson, Fabian Rignell 
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg) 
2014 Kina; Sun Churen, Ye Chao Qun, Zhao Shuai
(Runner up: Polen; Piotr Grudzien, Marcin Skrzynecki)
2017 World Champions: Sverige; Emil Andersson, Linus Karlsson
(Förbundskapten; Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
(Runner up: Ukraina; Viktor Didukh, Ivan Mai)

Herrar Lag 7, stående (2006, 2017-)

2006 Tyskland; Dieter Meyer, Jochen Wollmert
(Runner up: Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera)
2017 Ukraina; Maksym Nikolenko, Mykhaylo Popov
(Runner up: Thailand; Yuttana Namsaga, Chalermpong Punpoo, Rungroj Thainiyom)

Herrar Lag 6-7, stående (1990-14)

1990 Tyskland; Thomas Kurfess, Rainer Schmidt, W. Stelzner, Jochen Wollmert
(Runner up: Danmark; K. Lundsteen, Brian Nielsen)
1998 Tyskland; Daniel Arnold, Thomas Kurfess, Rainer Schmidt
(Runner up: Frankrike; Jean-Yves Abbadie, Stephane Messi) 3. Sverige; Johnny Eriksson, Mattias Karlsson-Täck
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Kia Sigge)
2002 Tyskland; Daniel Arnold, Dieter Meyer, Rainer Schmidt, Jochen Wollmert
(Runner up: Nederländerna; Nico Blok, Harold Kersten) 3. Sverige; Simon Itkonen, Mattias Karlsson-Täck
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö) 
2010 Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera
(Runner up: Tjeckien; Daniel Horut/Zbynek Lambert)
2014 Spanien; Alberto Seoane Alcazar, Jordi Morales, Alvaro Valera
(Runner up: Ukraina; Viktor Karp, Maksym Nikolenko, Mykhaylo Popov)

Herrar Lag 6, stående (2006, 2017-)

2006 Tyskland; Daniel Arnold, Rainer Schmidt
(Runner up: Danmark; Michael Jensen, Peter Rosenmeier)
2017 Spanien; Alberto Seoane Alcazar, Alvaro Valera
(Runner up: Kroatien; Vjeckoslav Gregorovic, Pavao Jozic)

Herrar Lag 5, rullstol (1990-)

1990 Frankrike; Michel Gauducheau, Guy Tisserant
(Runner up: Hong Kong; Sui Lam Ip, Kam Shing Kwong) 3. Sverige; Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson 
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1998
Frankrike; Christophe Durand, Raynald Riu, Guy Tisserant
(Runner up: Sverige; Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson, Tomas Jönsson,
Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Kia Sigge)
2002
Norge; Rolf Eric Paulsen, Tommy Urhaug
(Runner up: Sverige; Ernst Bolldén, Patrik Högstedt, Örjan Kylevik,
Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)
2006
Norge; Rolf Eric Paulsen, Tommy Urhaug
(Runner up: Taiwan; Ching-Chin Tsai, Yen-Hung Lin, Chih-Jung Chang) 3. Sverige; Ernst Bolldén, Örjan, Kylevik 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2010
Sydkorea; Eun Chang Jung, Byoung-Young Kim
(Runner up: Tyskland; Werner Burkhardt, Selcuk Cetin, Dietmar Kober)
2014
Kina; Cao Heng, Cao Ningning, Guo Xingyuan, Zhang Yan
(Runner up: Turkiet; Abdullah Ozturk, Ali Ozturk, Nesim Turan)
2017
Taiwan; Ming Chih Cheng, Yen-Hung Lin
(Runner up: Turkiet; Hamza Caliskan, Ali Ozturk)

Herrar Lag 4, rullstol (1990-)

1990 Österrike; Franz Mandl, Salvatore Smarrazzo, Christian Sutter
(Runner up: Tyskland; Thomas Kreidel, Rainer Kuehner)
1998
Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Christophe Pinna
(Runner up: Sydkorea; Tae-Hyung Um, Kyoung Sik Choi, Jun-Young Park)
2002
Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin
(Runner up: Sydkorea; Tae-Hyung Um, Kyoung Sik Choi, Jun-Young Park)
2006
Kina; Guo Xingyuan, Zhang Yan
(Runner up: Sydkorea; Tae-Hyung Um, Il Sang Choi, Kyoung Sik Choi)
2010
Frankrike; Emeric Martin, Maxime Thomas
(Runner up: Sydkorea; Jung-Gil Kim, Il Sang Choi, Kyoung Sik Choi)
2014
Sydkorea; Jung-Gil Kim, Young-Gun Kim, Il Sang Choi
(Runner up: Polen; Rafal Czuper, Maciej Nalepka, Krszysztof Zylka)
2017
Turkiet; Abdullah Ozturk, Nesim Turan, Suleyman Vural
(Runner up: Frankrike; Florian Merrien, Maxime Thomas)

Herrar Lag 3, rullstol (1990-)

1990 Österrike; Fritz Altedorfer, Manfred Dollmann
(Runner up: Frankrike; Daniel Hatton, Michel Peeters)
1998
Frankrike; Michel Peeters, Jean-Phillippr Robin, Pascal Verger
(Runner up: Österrike; Manfred Dollmann, Peter Wolf) 3. Sverige; Jörgen Johansson, Örjan Kylevik 
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Kia Sigge)
2002 Frankrike; Michel Peeters, Jean-Phillippe Robin, Pascal Verger
(Runner up: Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson)
2006 Frankrike; Yann Guilhem, Florian Merrien, Jean-Phillippe Robin
(Runner up: Sydkorea; Young-Gun Kim, Jeong Seok Kim, Chang-Whee Kim)
2010 Frankrike; Yann Guilhem, Florian Merrien, Jean-Phillippe Robin
(Runner up: Österrike; Manfred Dollmann, Egon Kramminger, Christian Saiger)
2014 Tyskland; Thomas Bruchle, Thomas Schmidberger
(Runner up: Kina; Feng Panfeng, Zhai Xiang, Zhao Ping)
2017 Tyskland; Thomas Bruchle, Thomas Schmidberger
(Runner up: Ukraina; Vasyl Petruniv, Oleksandr Yezyk)

Herrar Lag 2, rullstol (1990, 2006, 2014-)

1990 Österrike; Rudolf Hajek, Gerhard Scharf
(Runner up: Norge; S. Simensen, J-E. Stenberg) 
2006 Sydkorea; Kyung Mook Kim, Byeoung-Kyu Jeon, Kong-Yong Kim
(Runner up: Frankrike; Vincent Boury, Damien Mennella, Stephane Molliens)
2014 Frankrike; Jean-Francois Ducay, Fabien Lamirault, Stephane Molliens
(Runner up: Sydkorea; Min-Gyu Kim, Kyung Mook Kim, Soo Yong Cha)
2017 Slovakien; Martin Ludovsky, Jan Riapos
(Runner up: Frankrike; Fabien Lamirault, Stephane Molliens)

Herrar Lag 1-2, rullstol (1998-02, 2010)

1998 Tjeckien; Tomas Pribyl, Martin Zvolanek
(Runner up: Finland; Jari Kurkinen, Matti Launonen)
2002 Sydkorea; Seounghoon Kang, Hae-Kon Lee, Kyung Mook Kim, Kong-Yong Kim
(Runner up: Österrike; Rudolf Hajek, Hans Ruep)
2010 Slovakien; Martin Ludrovsky, Ratislav Revucky, Jan Riapos
(Runner up: Frankrike; Vincent Boury, Jean-Francois Ducay, Jerome Guezenec, Stephane Molliens)

Herrar Lag 1, rullstol (1990, 2006, 2014-)

1990 Schweiz; H. Rosenhast, Rolf Zumkehr
(Runner up: Tyskland; Dieter Jenssen, Ralf Kirchhoff)
2006
Sydkorea; Seounghoon Kang, Hae-Kon Lee, Jae-Kwan Cho
(Runner up: Tyskland; Walter Kilger, Holger Nikelis)
2014 Sydkorea; Chang-Ho Lee, Jae-Kwan Cho, Ki-Won Nam
(Runner up: Tyskland; Holger Nikelis, Marcus Sieger)
2017 Italien; Andrea Borgato, Federico Falco
(Runner up: Sydkorea; Jae-Kwan Cho, Ki-Won Nam)

Herrar Lag 11 (2014-)

2014 Sydkorea; Byoung-Ha Lee, Byeong-Jun Son, Gi Tae Kim
(Runner up: Polen; Kamil Baluscek, Damian Slocinski)
2017
Frankrike; Lucas Creange, Antoine Zhao,
(Runner up: Hong Kong; Ming Fai Tsoi, Wai Lok Wan, Chung Yan Leung)

DAMER

Damer Öppen, stående (1990-10)

1990 Bernadette Dervand, Frankrike
(Runner up: Ingrid Borre, Belgien)
1998 Jolana Matouskova, Tjeckien
(Runner up: Liu Mei Li, Kina)
2002 Lei Li Na, Kina
(Runner up: Liu Mei Li, Kina)
2006 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Fan Lei, Kina)
2010 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Liu Mei Li, Kina)

Damer 10, stående (1990-)

1990 Patricia Meeus, Nederländerna
(Runner up: I. Erdei, Ungern)
1998
Jolana Matouskova, Tjeckien
(Runner up: Michelle Sevin, Frankrike)
2002
Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Jolana Matouskova, Tjeckien)
2006 Fan Lei, Kina
(Runner up: Natalia Partyka, Polen)
2010 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Yasuko Kudo, Japan)
2014 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Yang Qian, Kina)
2018 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Sophie Walloe, Danmark)

Damer 9, stående (1990-)

1990 Bernadette Dervand, Frankrike
(Runner up: Marie Louise Andersson, Sverige)
1998
Liu Mei Li, Kina
(Runner up: Michiyo Nuruki, Japan)
2002
Liu Mei Li, Kina
(Runner up: Michala Sakova-De la Bourdonnaye, Tjeckien)
2006
Lei Li Nan, Kina
(Runner up: Thu Kamkasomphou, Framkrike)
2010
Claire Mairie, Frankrike
(Runner up: Malgorzata Jankowska, Polen)
2014
Lei Li Na, Kina
(Runner up: Xiong Guiyan, Kina)
2018 Kun-hea Kim, Sydkorea
(Runner up: Karolina Pek, Polen)

Damer 8, stående (1990, 2002-)

1990 Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: Ilonka von den Hoek, Nederländerna)
2002
Zhang Xiao Ling, Kina
(Runner up: Miroslava Turowska, Polen)
2006 World Champion: Josefin Abrahamsson, Sverige (Coach: Per Gralvik)
(Runner up: Marleen Rosenmeier, Sverige)
2010
Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Olga Barbusova, Slovakien) 3. Josefin Abrahamsson, Sverige
2014 Mao Jingdian, Kina
(Runner up: Aida Dahlen, Norge)
2018 Mao Jingdian, Kina
(Runner up: Thu Kamkasomphou, Frankrike)

Damer 6-8, stående

1998 Martine Thierry, Frankrike
(Runner up: Krystyne Wandachowicz, Polen)

Damer 7, stående (2010-)

2010 Kelly van Zon Nederländerna
(Runner up: Kubra Korkut, Turkiet)
2014 Kelly van Zon, Nederläderna
(Runner up: Wang Rui, Kina)
2018 Kelly van Zon, Nederländerna
(Runner up: Kubra Korkut, Turkiet)

Damer 6-7, stående (2002-06)

2002 Fujiko Miyauchi, Japan
(Runner up: Raisa Chebanika, Ryssland)
2006
Ulija Shishkina, Ryssland
(Runner up: Kelly van Zon, Nederländerna)

Damer 6, stående (2010-)

2010 Katarzyna Marszal, Polen
(Runner up: Raisa Chebanika, Ryssland)
2014 Sandra Paovic, Kroatien
(Runner up: Stephanie Grebe, Tyskland)
2018 Maryna Lytovchenko, Ukraina
(Runner up: Raisa Chebanika, Ryssland)

Damer Öppen, rullstol (1990-2010)

1990 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Gabiele Kirchmair, Österrike)
1998
Pui Yi Wong, Hong Kong
(Runner up: Cristine Hoffmann, Mexico)
2002
Ren Gui Xiang, Kina
(Runner up: Chen Wei Hong, Kina)
2006
Ren Gui Xiang, Kina
(Runner up: Gu Gai, Kina)
2010
Zhou Ying, Kina
(Runner up: Gu Gai, Kina)

Damer 5, rullstol (1990-)

1990 Yuet Wah Fung, Hong Kong
(Runner up: Rosa Zaugg, Schweiz)
1998
Cristine Hoffmann, Mexico
(Runner up: Helga Stoss, Tyskland)
2002
Ren Gui Xiang, Kina
(Runner up: Chen Wei Hong, Kina)
2006
Ren Gui Xiang, Kina
(Runner up: Zhang Bian, Kina)
2010
Gu Gai, Kina
(Runner up: Ingela Lundbäck, Sverige)
2014
Zhang Bian, Kina
(Runner up: Khetam Abuawad, Jordanien) 3. Ingela Lundbäck, Sverige
2018 Oejeong Kang, Sydkorea
(Runner up: Ingela Lundbäck, Sverige)

Damer 4, rullstol  (1990-)

1990 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Gabiele Kirchmair, Österrike)
1998 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Maria Pillarova, Slovakien)
2002 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Maria Pillarova, Slovakien)
2006
Zhou Ying, Kina
(Runner up: Khetam Abuawad, Jordanien)
2010
Zhou Ying, Kina
(Runner up: Sung-Hae Moon, Sydkorea)
2014
Zhang Miao, Kina
(Runner up: Susan Gilroy, Storbritannien)
2018 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Zhou Ying, Kina)

Damer 3, rullstol (1990-)

1990 Ruth Lamsbach, Tyskland
(Runner up: Jolanda Paardekam, Nederländerna)
1998
Monica Bartheidel, Tyskland
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)
2002 Alena Kanova, Slovakien
(Runner up: Monica Bartheidel, Tyskland)
2006 Li Qian, Kina
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)
2010 Li Qian, Kina
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)
2014 Li Qian, Kina
(Runner up: Xue Juan, Kina) 3. Anna-Carin Ahlquist, Sverige
2018 Xue Juan, Kina
(Runner up: Li Qian, Kina) 3. Anna-Carin Ahlquist, Sverige

Damer 1-2, rullstol (1990-)

1990 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Maha Al Bargouthi, Jordanien)
1998 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Catherine Mitton, Storbritannien)
2002 Catherine Mitton, Storbritannien
(Runner up: Genevieve Clot, Frankrike)
2006
Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Genevieve Clot, Frankrike)
2010 Liu Jing, Kina
(Runner up: Nadejda Pushpasheva, Ryssland)
2014 Liu Jing, Kina
(Runner up: Su Yeon Seo, Sydkorea)
2018 Su Yeon Seo, Sydkorea
(Runner up: Catia Da Silva Oliviera, Brasilien)

Damer 11 (1998, 2014-)

1998 Wai Ling Lai, Hong Kong
(Runner up: Nataliya Ivanova, Ukraina)
2014
Anzhelika Kosacheva, Ryssland
(Runner up: Dorota Nowacka, Polen)
2018 Elena Prokofeva, Ryssland
(Runner up: Krystyna Lysiak, Polen)

Damer Lag 10, stående (1990, 2002)

1990 Nederländerna; Diane Hendriks, Patricia Meeus
(Runner up: Frankrike; Evelyne Cretual, Michelle Sevin)
2002 Polen; Krystyna Jagodzinska, Natalia Partyka
(Runner up: Tjeckien; Jolana Matouskova, Jana Mojova, Michala Zakova-De la Bourdonnaye)

Damer Lag 9-10, stående (2006-)

2006 Kina; Fan Lei, Lei Li Nan, Liu Mei Li
(Runner up: Polen; Krystyna Jagodzinska, Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka)
2010
Kina; Hou Chunxiao, Liu Mei Li
(Runner up: Turkiet; Ebru Can, Umran Ertis, Neslihan Kavas, Kubra Korkut)
2014
Kina; Lei Li Nan, Liu Meng, Yang Qian, Xiong Guiyan
(Runner up: Polen; Malgorzata Jankowska, Dajana Jastrzebska, Natalia Partyka, Karolina Pek)
2017
Brasilien; Bruna Costa Alexandre, Jennyfer Marques Parinos, Danielle Rauen
(Runner up: Turkiet; Merve Demir, Neslihan Kavas, Hilal Turkkan)

Damer Lag 6-10, stående

1998 Tjeckien;Jolana Matouskova, Jana Mojova, Eva Pestova, Michala Zakova-De la Bourdonnaye
(Runner up: Japan; Fujiko Miyauchi, Michiyo Nuruki)

Damer Lag 8-9, stående

1990 Frankrike; Bernadette Darvand, Claire Odeide-Simian, Martine Thierry
(Runner up: Sverige; Marie-Louise Andersson/Marie Brask,
Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)

Damer Lag 6-9, stående

2002 Kina; Lei Li Nan, Liu Mei Li, Luo Fu Qun
(Runner up: Japan; Akemi Fujioka, Fujiko Miyauchi)

Damer Lag 6-8, stående (2006, 2014)

2006 World Champions: Sverige; Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier,
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
(Runner up: Ryssland; Raisa Chebanika, Ulija Shishkina)
2014 Kina; Mao Jingdian, Pan Mengyi, Wang Rui
(Runner up: Tyskland; Stephanie Grebe, Juliane Wolf)

Damer Lag 6-7, stående 

2017 Ryssland; Raisa Chebanika, Victoriya Safonova, Ulija Shishkina
(Runner up: Ukraina; Maryna Lytovchenko, Antonina Khodzynskaya)

Damer Lag 5, rullstol (2002-14)

2002 Kina; Chen Wei Hong, Ren Gui Xiang
(Runner up: Taiwan; Shu-Chin Hsiao, Hui Chu Tsai, Mei Hui Wei)
2006
Gu Gai, Ren Gui Xiang, Zhang Bian, Zhou Ying
(Runner up: Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Andrea Zimmerer)
2010
Kina; Gu Gai, Zhou Ying
(Runner up: Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck,
Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg)
2014
 Kina; Zhang Bian, Zhang Miao
(Runner up: Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck,
Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

Damer Lag 4-5, rullstol (1990-98, 2017-)

1990 Tyskland; Beate Schappmann, G. Schlensok, Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger
(Runner up: Österrike; Hildegard Fetz, Gabiele Kirschmair)
1998
Tyskland; Gisel Pohle, Monika Sikora-Weinmann, Helga Stoss, Christiane Weninger
(Runner up: Hong Kong; Yuet Wah Fung, Pui Yi Wong)
2017 Serbien; Kristina Arancic, Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic
(Runner up: Tyskland; Lisa Hentig, Sandra Mikolaschek)

Damer Lag 4, rullstol (2002-14)

2002 Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger
(Runner up: Slovakien; Alena Kanova, Maria Pillarova)
2006
Jordanien; Khetam Abuawad, Fatmeh Al Azzam
(Runner up: Sydkorea; Sung-Hae Moon, Hyun-Ja Choi)
2010
Sydkorea; Sung-Hae Moon, Young Mi Lee, Ji-Nam Jung, Ok-Sun Park
(Runner up: Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic, Zorica Popadic)
2014
Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic, Zorica Popadic
(Runner up: Taiwan; Ya-Chu Lee, Pi-Chun Li)

Damer Lag 3, rullstol (1990, 2017-)

1990 Tyskland; Ruth Lamsbach, Birgit Most
(Runner up: Ungern; J. Pusztafine, Ilona Sasvarine-Pauilik)
2017 Italien; Michela Brunelli, Glada Rossi, 
(Runner up: Kroatien; Helena Dretar, Andela Muzinic)

Damer Lag 1-3, rullstol (1998-14)

1998 Japan; Satoko Fujiwara, Tomoko Fukuzawa
(Runner up: Italien; Michela Brunelli, Christina Ploner)
2002
Frankrike; Genevieve Clot, Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage
(Runner up: Storbritannien; Catherine Mitton, Lynne Riding)
2006
Kina; Li Qian, Liu Jing
(Runner up: Frankrike; Valerie Gay, Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage)
2010 Kina; Li Qian, Liu Jing
(Runner up: Italien; Michela Brunelli, Federica Cudia, Pamela Pezzutto, Clara Podda)
2014
Kina; Li Qian, Liu Jing, Xue Juan
(Runner up: Turkiet; Nergiz Altintas, Hatice Duman)

Damer Lag 11 (2014-)

2014 Japan; Maki Ito, Harumi Kimura
(Runner up: Polen; Monika Dobko, Krystyna Lysiak, Dorota Nowacka)
2017
Ryssland; Anzhelika Kosacheva, Elena Prokofeva
(Runner up: Hong Kong; Pui Kei Wong, Ka Man Wong, Mui Wui Ng)



 

Uppdaterad: 19 AUG 2018 14:34
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info