Hoppa till sidans innehåll

Paralympics


  PARALYMPICS-FOTON  

Årtal och Spelplats

1960 18-25 september 1960 Rom, Italien
1964 8-12 november 1964 Tokyo, Japan
1968 4-13 november 1968 Tel Aviv, Israel
1972 2-11 augusti 1972 Hedidelberg, Västtyskland
1976 4-12 augusti 1976 Toronto, Kanada
1980 21-30 juni 1980 Arnhem, Nederläderna
1984 17-30 juni 1984 New York, USA (Övriga funktionsnedsättningar)
1984 22 juli-1 augusti 1984 Stoke Mandeville, England (Förlamningsskador)
1988 15-24 oktober 1988 Seoul, Sydkorea 
1992 3-14 september 1992 Barcelona, Spanien
1996 16-25 augusti 1996 Atlanta, USA
2000 18-29 oktober 2000 Sydney, Australien
2004 17-28 september 2004 Athen, Grekland
2008 6-17 september 2008 Peking, Kina
2012 29 augusti-9 september 2012 London, England
2016 7-18 september 2016 Rio, Brasilien
2020 25 augusti-6 september 2020 Tokyo, Japan

Svenska förbundskaptener/Coacher redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld

Herrar Öppen, stående

1984 Kimmo Jokinen, Finland
(Runner up: E. Baas, Nederländerna)
1992
Kimmo Jokinen, Finland
(Runner up: Michael Gerke, Tyskland)
1996
Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Ladislav Gaspar, Slovakien)

Herrar 10, stående

1992 Michael Gerke, Tyskland
(Runner up: Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike)
1996 Gilles De la Bourdonnaye, Frankrike 
(Runner up: Robert Bader, Sverige) 
2000 Ivan Karabec, Tjeckien
(Runner up: Jose Manuel Ruiz, Spanien) 3. Fredrik Andersson, Sverige
2004 Ladislav Gaspar, Slovakien
(Runner up: Fredrik Andersson, Sverige) 
2012 Patryk Chojnowski, Polen
(Runner up: Ge Yang, Kina)
2016 Ge Yang, Kina
(Runner up: Patryk Chojnowski, Polen)

Herrar 9-10, stående 

2008 Ge Yang, Kina
(Runner up: Ma Lin, Kina) 3. Fredrik Andersson, Sverige

Herrar 9, stående 

1992 Kimmo Jokinen, Finland
(Runner up: M. Knabe, Tyskland)
1996 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Olivier Chateigner, Frankrike)
2000 Tajudeen Agunbiade, Nigeria
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike) 
2004 Stanislaw Fraczyk, Österrike
(Runner up: Lu Xiao, Kina)
2012 Ma Lin, Kina
(Runner up: Stanislaw Fraczyk, Österrike)
2016 Laurens Devos, Belgien
(Runner up: Gerben Last, Nederländerna)

Herrar 8, stående 

1992 Mitchell Seidenfeld, USA
(Runner up: Kenichi Suzuki, Japan)
1996 Paralympic Champion: Magnus Andrée, Sverige (Coach: Mattias Syrén)
(Runner up: Mitchell Seidenfeld, USA) 
2000
Alvaro Valera, Spanien
(Runner up: Alain Pichon, Frankrike)
2004 Mathieu Loicq, Belgien
(Runner up: Marc Ledoux, Belgien)
2008 Chen Gang, Kina
(Runner up: Piotr Grudzien, Polen)
2012 Zhao Shuai, Kina
(Runner up: Richard Csejtey, Slovakien) 3. Emil Andersson, Sverige
2016 Zhao Shuai, Kina
(Runner up: Andras Csonka, Ungern)

Herrar 7, stående 

1992 Zeev Glickmann, Israel
(Runner up: Thomas Kurfess, Tyskland)
1996
Tahl Leibovitz, USA
(Runner up: Jochen Wollmert, Tyskland)
2000
Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Tahl Leibovitz, USA)
2004
Stephane Messi, Frankrike
(Runner up: Jochen Wollmert, Tyskland)
2008
Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: Ye Chao, Kina)
2012
Jochen Wollmert, Tyskland
(Runner up: William Bayley, Storbritannien)
2016
William Bayley, Storbritannien
(Runner up: Israel Pereira Stroh, Brasilien)

Herrar 6, stående 

1992 Rainer Schmidt, Tyskland
(Runner up: Brian Nielsen, Danmark) 3. Peter Strömstedt, Sverige
1996
Brian Nielsen, Danmark
(Runner up: Mattias Karlsson-Täck, Sverige) 
2000 Paralympic Champion: Jonny Eriksson, Sverige (Coach: Anders Nygren Långström)
(Runner up: Daniel Arnold, Tyskland) 3. Mattias Karlsson-Täck, Sverige
2004
Daniel Arnold, Tyskland
(Runner up: Rainer Schmidt, Tyskland)
2008
Peter Rosenmeier, Danmark
(Runner up: Daniel Arnold, Tyskland)
2012
Rungroj Thainiyom, Thailand
(Runner up: Alvaro Valera, Spanien)
2016
Peter Rosenmeier, Danmark
(Runner up: Alvaro Valera, Spanien)

Herrar Öppen, rullstol

1984 Thomas Kreidel Västtyskland
(Runner up: Choon Bae Chang, Sydkorea)
1992
Guy Tissrant, Frankrike
(Runner up: Michael Dempsey, USA)
1996
Thomas Kreidel, Tyskland
(Runner up: Dimitri Ghion, Belgien)

Herrar 5, rullstol

1992 Kham Shing Kwong, Hongkong
(Runner up: Guy Tisserant, Frankrike)
1996
Guy Tisserant, Frankrike
(Runner up: Kham Shing Kwong, Hongkong) 3. Ernst Bolldén, Sverige
2000
Christophe Durand, Frankrike
(Runner up: Chang-Shen Chou, Taiwan)
2004
Byoung-Young Kim, Sydkorea
(Runner up: Eun Chang Jung, Sydkorea) 
2012
Tommy Urhaug, Norge
(Runner up: Cao Ningning, Kina)
2016
Cao Ningning, Kina
(Runner up: Valentin Baus, Tyskland)

Herrar 4-5, rullstol

2008 Christophe Durand, Frankrike
(Runner up: Byoung-Young Kim, Sydkorea)

Herrar 4, rullstol

1992 Thomas Kreidel, Tyskland
(Runner up: Bruno Benedetti, Frankrike)
1996 Bruno Benedetti, Frankrike
(Runner up: Michal Stefanu, Tjeckien)
2000 Michal Stefanu, Tjeckien
(Runner up: Tae-Hyung Um, Sydkorea)
2004 Zhang Yan, Kina
(Runner up: Michal Stefanu, Tjeckien)
2012 Young-Gun Kim, Sydkorea
(Runner up: Zhang Yan, Kina)
2016
Abdullah Ozturk, Turkiet
(Runner up: Guo Xingyuan, Kina)

Herrar 3, rullstol 

1992 Michel Peeters, Frankrike
(Runner up: Neil Robinson, Storbritannien)
1996 Zlatko Kesler, Jugoslavien
(Runner up: Neil Robinson, Storbritannien)
2000 Jean-Philippe Robin, Frankrike
(Runner up: Zlatko Kesler, Jugoslavien)
2004 Young-Gun Kim, Sydkorea
(Runner up: Jean-Philippe Robin, Frankrike)
2008 Feng Panfeng, Kina
(Runner up: Jean-Philippe Robin, Frankrike)
2012 Feng Panfeng, Kina
(Runner up: Zlatko Kessler, Jugoslavien)
2016 Feng Panfeng, Kina
(Runner up: Thomas Schmidbeger, Tyskland)

Herrar 2, rullstol

1992 Rudolf Hajek, Österrike
(Runner up: Jari Kurkinen, Finland)
1996 Kim Kyung Mook, Sydkorea
(Runner up: Vincent Boury, Frankrike)
2000 Kim Kyung Mook, Sydkorea
(Runner up: Kim Kong Yong, Sydkorea)
2004 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Kim Kong Yong, Sydkorea)
2008 Vincent Boury, Frankrike
(Runner up: Stephane Molliens, Frankrike)
2012 Jan Riapos, Slovakien
(Runner up: Kim Kyung Mook, Sydkorea)
2016 Fabien Lamirault, Frankrike
(Runner up: Rafal Czuper, Polen)

Herrar 1, rullstol

1992 Matti Launonen, Finland
(Runner up: Ralf Kirchhoff, Västtyskland)
1996 Lee Hae Gon, Sydkorea
(Runner up: Mattia Launonen, Finland)
2000 Lee Hae Gon, Sydkorea
(Runner up: Matti Launonen, Finland)
2004 Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Lee Hae Gon, Sydkorea)
2008 Andreas Vevera, Österrike
(Runner up: Cho Jae Kwan, Sydkorea)
2012 Holger Nikelis, Tyskland
(Runner up: Jean-Francois Ducay, Frankrike)
2016 Rob Davies, Storbritannien
(Runner up: Joo Young Dae, Sydkorea)

Herrar 1A-4

1984 Thomas Kreidel, Västtyskland
(Runner up: Choon Bae Chang, Sydkorea)
1988
Michael Dempsey, USA
(Runner up: Guy Tisserant, Frankrike)

Herrar 1A

1972 Hans Rosenast, Schweiz
(Runner up: Allan Nilsson, Sverige)
1976
Hans Rosenast, Schweiz
(Runner up: Rainer Kuschall, Schweiz)
1980
Hans Rosenast, Schweiz
(Runner up: Rolf Zumkehr, Schweiz)
1984
Ralf Kirchhoff, Västtyskland
(Runner up: H. Tietse, Västtyskland)
1988
Lee Hae Gon, Sydkorea
(Runner up: Kang Sung Hoon, Sydkorea)

Herrar 1B

1972 Sin Nam Song, Sydkorea
(Runner up: Daniel Jeannin, Frankrike)
1976 S. Bradshaw, Storbritannien
(Runner up: Wolfang Koch, Västtyskland)
1980 Tommy Taylor, Storbritannien
(Runner up: G. Frank, Österrike)
1984 Bruno Hassler, Västtyskland
(Runner up: Edge, Storbritannien)
1988 Rudolf Hajek, Österrike
(Runner up: Bruno Hassler, Västtyskland)

Herrar 1C

1976 Mannfred Emmel, Västtyskland
(Runner up: B. Boerstler, Västtyskland) 3. Gregor Bonderud, Sverige
1980 Mannfred Emmel, Västtyskland
(Runner up: B. Boerstler, Västtyskland)
1984 Mannfred Emmel, Västtyskland
(Runner up: Daniel Jeannin, Frankrike)
1988 Mannfred Emmel, Västtyskland
(Runner up: Rudolf Jaksch, Västtyskland)

Herrar 2

1972 Am Tae Choi, Sydkorea
(Runner up: Lesli Lam, Hong Kong)
1976 Am Tae Cho, Sydkorea
(Runner up: Lesli Lam, Hong Kong)
1980 Franz Mandl, Österrike
(Runner up: Am Tae Choi, Sydkorea)
1984 Werner Dorr, Västtyskland
(Runner up: Franz Mandl, Västtyskland)
1988 Michel Peeters, Frankrike
(Runner up: Kim Young Soo, Sydkorea)

Herrar 3

1972 Fritz Krimmel, Västtyskland
(Runner up: Heinz Simon, Västtyskland)
1976 Heinz Simon, Västtyskland
(Runner up: Fritz Krimmel, Västtyskland)
1980 Sik Dong Chou, Sydkorea
(Runner up: Engelbert Rangger, Österrike)
1984 Heinz Simon, Vätyskland
(Runner up: Rainer Kolb, Västtyskland)
1988 Peter Starl, Österrike
(Runner up: Kim Ki Hoon, Sydkorea)

Herrar 4 

1972 Baruch Hagai, Israel
(Runner up: Michael Dempsey, USA)
1980 Michael Dempsey, USA
(Runner up: G. Uyt De Boogaardt, Nederländerna)
1984 Thomas Kreidel, Västtyskland
(Runner up: P. Glaese, Västtyskland)
1988 Thomas Kreidel, Västtyskland
(Runner up: Peter Schmidt, Västtyskland)

Herrar 4-5

1976 Baruch Hagai, Israel
(Runner up: Michael Dempsey, USA) 3. Olle Johansson, Sverige

Herrar A

1960 Tommy Taylor, Storbritannien
(Runner up: Domenico Cascella, Italien)

Herrar A1

1964 Stefan Florescu, USA
(Runner up: Gerard Jacobs, Nederländerna)
1968 
Dennis Post, Nederländerna
(Runner up: Jan-Erik Stenberg, Norge)

Herrar A2

1964 Tommy Taylor, Storbrittanien
(Runner up: M. Beck, Storbritannien)
1968 Mannfred Emmel, Västtyskland 
(Runner up: Allan Nilsson, Sverige)

Herrar B

1960 Engelbert Rangger, Österrike
(Runner up: Fransesco Scalzo, Italien)
1964 P. Lyall, Storbritannien
(Runner up: Honorio Romero, Argentina)
1968 P. Lyall, Storbritannien
(Runner up: Heinz Simon, Västtyskland)

Herrar C

1960 Giovanni Berghella, Italien
(Runner up: Azzopardi, Malta)
1964 Baruch Hagai, Israel
(Runner up: T. Yamazaki, Japan)
1968 Baruch Hagai, Israel
(Runner up: Richard De Zutter, Belgien)
1976  Paralympic Champion: Jörgen Augustsson, Sverige (Coach: Börje Bergkvist)
(Runner up: Kau Shek Wong, Hong Kong)
1980 Manfred Knabe, Västtyskland
(Runner up: E. Baas, Nederländerna)

Herrar C1

1980 M. Stephens, USA
(Runner up: Mohamed Salem El Zeine, Egypten)
1984 Terry Biggs, Australien
(Runner up: Allen Francis, Storbritannien)

Herrar C2

1984 Paralympic Champion: Jörgen Andersson, Sverige (Coach: Thomas Stenberg)
(Runner up: J. Leys, Belgien) 

Herrar C3

1984 Yaron Upsthein, Israel
(Runner up: Olle Hansen, Sverige)

Herrar C4

1984 R. Ferraud, Frankrike
(Runner up: Flemming Mortensen, Danmark) 3. Tommy Gillerås, Sverige

Herrar C5

1984 Paralympic Champion: Thomas Axelsson, Sverige (Coach: Thomas Stenberg)
(Runner up: R. Visser, Nederländerna) 3. Peter Kihlman, Sverige
1988
Harold Kersten, Nederländerna
(Runner up: Koji Inada, Japan)

Herrar C6

1988 Paralympic Champion: Thomas Axelsson, Sverige (Coach: Thomas Kanhede)
(Runner up: Mikael Westling, Sverige) 

Herrar D

1976 G. Shrak, Kanada
(Runner up: P. Chassagne, Frankrike)
1980 P. Kroll, Västtyskland
(Runner up: P. Chassagne, Frankrike)

Herrar D1

1976 M. Johnson, USA
(Runner up: D. Hoddleston, Sydafrika)

Herrar E

1976 Zoltan Tauber, Ungern
(Runner up: A. Pettersson, Sverige)
1980
Svetislav Dimitrijevic, Jugoslavien
(Runner up: Franc Simunic, Jugoslavien)

Herrar F

1980 K. Kelzenberg, Västtyskland
(Runner up: E. Larsson, Sverige)

Herrar J

1980 G. Majer, Västtyskland
(Runner up: T. Suterst, Nederländerna)

Herrar L1

1984 Paralympic Champion: Urban Andersson, Sverige (Coach: Dan Lavesson)
(Runner up: Börje Johansson, Sverige) 

Herrar L2

1984 Herbert Velroyen, Västtyskland
(Runner up: M. Stephens, USA)

Herrar L3

1984 Marc Piras, Frankrike
(Runner up: T. Vossen, Nederländerna)

Herrar L4

1984 Kimmi Jokinen, Finland
(Runner up: Jörgen Nilsson, Sverige)

Herrar L5

1984 Franc Simonic, Jugoslavien
(Runner up: Marcelino Monesterial, USA)

Herrar TT Öppen

1988 Claude Chedeau, Frankrike
(Runner up: Manfred Knabe, Västtyskland)

Herrar TT2

1988 Guy Tisserant, Frankrike
(Runner up: Herbert Velroyen, Nederländerna)

Herrar TT3

1988 Thomas Kurfess, Västtyskland
(Runner up: Rainer Schmidt, Västtyskland)

Herrar TT4

1988 David Hope, Storbritannien
(Runner up: Marc Piras, Frankrike)

Herrar TT5

1988 Kim Kwang Jin, Sydkorea
(Runner up: Thomas Schmitt, Västtyskland)

Herrar TT6

1988 Kimmo Jokinen, Finland
(Runner up: Torben Pehrsson, Danmark) 3. Jörgen Nilsson, Sverige

Herrar TT7

1988 Manfred Koller, Västtyskland
(Svetislav Dimitrijevic, Jugoslavien)

Herrar Dubbel 1A

1972 Rainer Kueschall/Hans Rosenast, Schweiz
(Runner up: Konkel/Sackerer, Västtyskland)
1976
Rainer Kueschall/Hans Rosenast, Schweiz
(Runner up: Pekka Hatinen/Matti Launonen, Finland)

Herrar Dubbel 1B

1972 B. Boerstler/G. Laner, Västtyskland
(Runner up: Wolfgang Kosch/Steiner, Vätyskland)
1976
S. Bradshaw/T. Taylor, Storbritannien
(Runner up: Konkel/Steiner, Västtyskland)

Herrar Dubbel 1C

1976 B. Boerstler/Wolfgang Koch, Västtyskland
(Runner up: Gregor Bonderud/Allan Nilsson, Sverige)

Herrar Dubbel A

1960 M. Beck/Tommy Taylor, Storbritannien
(Runner up: J. Jacobs/Van Aart, Nederländerna)

Herrar Dubbel A1

1964 M. De Groot/J. Jacobs, Nederläderna
(Runner up: Vincent Falardeau/S. Floresco, USA)
1968
Dunn/Mcnichol, USA
(Runner up: Noordam/Post, Nederländerna)

Herrar Dubbel A2

1964 M. Beck/T. Taylor, Storbritannien
(Runner up: S. Goldstein/Mastbergen, USA)
1968
S. Bradshaw/T. Taylor, Storbritannien
(Runner up: Manfred Emmel/Gert Tullius, Västtyskland)

Herrar Dubbel B

1960 Giovanni Ferraris/Federico Zarilli, Italien
(Runner up: Brown/Moretti, Australien)
1964
Giovanni Ferraris/Federico Zarilli, Italien
(Runner up: Aresca/M. Romero, Argentina)
1968
Fritz Krimmel/Heinz Simon, Västtyskland
(Runner up: P. Lyall/M. Monoghan, Storbritannien)

Herrar Dubbel C

1960 Franco Rossi/Aroldo Ruschioni, Italien
(Runner up: Giovanni Ferraris/Federico Zarilli, Italien)
1964
Ikari/Watanabe, Japan
(Runner up: Jimmy Gibson/George Swindlehurst, Storbritannien)
1968
Baruch Hagan/Arieh Rubin, Israel
(Runner up: Richard De Zutter/Stevens, Belgien)

Herrar Lag 10, stående

1992 Tyskland; M. Gerke, M. Vahle, C. Windecker
(Runner up: Frankrike; Claude Chedeau, Gilles De la Bourdonnaye, Philippe Roine)
2000
Frankrike; Olivier Chateigner, Gilles De la Bourdonnaye, Francois Serignat
(Runner up: Tjeckien; Pavel Cech, Miroslav Cinibulk, Ivan Karabec, Lubomir Masek)
2004
Kina; Ge Yang, Lu Xiao Lei
(Runner up: Frankrike; Olivier Chateigner, Gilles De la Bourdonnaye, Francois Serignat)  3. Sverige; Fredrik Andersson, Magnus Andrée 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)

Herrar Lag 9-10, stående

1996 Frankrike; Olivier Chateigner, Gilles De la Bourdonnaye, Alain Pichon, Philippe Roine
(Runner up: Österrike; Stanislaw Fraczyk, Thomas Goller)
2008
Kina; Chen Chao, Ge Yang, Lu Xiao Lei, Ma Lin
(Runner up: Spanien; Jorge Cardona, Jose Manuel Ruiz)
2012
Kina; Ge Yang, Lian Hao, Lu Xiao Lei, Ma Lin
(Runner up: Polen; Patryk Chojnowski, Sebastian Powrozniak)
2016
 Kina; Lian Hao, Ma Lin
(Runner up: Spanien; Jorge Cardona, Juan Bautista Perez Gonzalez, Jose Manuel Ruiz)

Herrar Lag 9, stående

1992 Japan; Tatsuya Minami, Shuzo Saiki
(Runner up: Italien; Andrea Furlan, Eberhard Walzl)
2000
Nigeria; Tajudeen Agunbiade, Olufemi Olabiyi Alabi, Adisa Tunde
(Runner up: Slovakien; Richard Csejtey, Ladislav Gaspar)
2004
Nederländerna; Tonnie Heijnen, Gerben Last
(Runner up: Österrike; Stanislaw Fraczyk, Rene Gutdeutsch)

Herrar Lag 8, stående

1992 Japan; Hiroshi Fuji, Kenichi Suzuki
(Runner up: Sverige; Thomas Larsson, Mikael Vestling
Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
2000
Sydkorea; Kwang-Jin Kim, Cheonsik Lee
(Runner up: Frankrike; Alain Pichon, Michel Schaller, Julien Soyer)
2004
Belgien; Marc Philippe Ledoux, Mathieu Loicq, Nico Vergeylen
(Runner up: Frankrike; Alain Pichon, Michel Schaller, Julien Soyer)

Herrar Lag 6-8, stående

1996 Tyskland; Thomas Kurfess, Tomas Schmitt, W. Maissenbacker, Jochen Wollmert
(Runner up: Sverige; Magnus Andreé, Thomas Larsson, Mikael Vestling
Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
2008
Kina; Chen Gang, Li Man Zhou, Qin Xiaojun, Ye Chao Qun
(Runner up: Slovakien; Richard Csejtey, Miroslav Jambor)
2012
Polen; Piotr Grudzien, Marcin Skrzynecki
(Runner up: Spanien; Jordi Morales, Alvaro Valera)
2016
Ukraina; Viktor Didukh, Maksym Nikolenko
(Runner up: Sverige; Emil Andersson, Linus Karlsson 
Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

Herrar Lag 6-7, stående

2000 Tyskland; Daniel Arnold, Christian Koppelberg, Thomas Kurfess, Rainer Schmidt
(Runner up: Frankrike; Jean-Yves Abbadie, Stephane Messi)
2004
Tyskland; Daniel Arnold, Dieter Meyer, Rainer Schmidt, Jochen Wollmert
(Runner up: Polen; Adam Jurasz, Miroslav Kowalski) 3. Sverige; Simon Itkonen, Linus Lönnberg 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)

Herrar Lag 6, stående

1992 Danmark; K. Lundsteen, Brian Nielsen
(Runner up: Tyskland; Rainer Schmidt, W. Stelzner) 3. Sverige; Mattias Karlsson-Täck, Peter Strömstedt 
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)

Herrar Lag 5, rullstol

1992 Tyskland; Thomas Kreidel, Karl-Heinz Weber
(Runner up: Sydkorea; So Boo Kim, Choon Pae Jang, Tae Hyung Um)
2000
Sydkorea; Eun Chang Jung, Byoung-Young Kim
(Runner up: Taiwan; Chang-Shen Chou, Yen-Hung Lin) 3. Sverige; Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson 
(Förbundskapten: Patrik Nord/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Igor Solopov)
2004
Tjeckien; Frantisek Glazar, Michal Stefanu, Rene Taus
(Runner up: Sydkorea; Eun Chang Jung, Byoung-Young Kim)

Herrar Lag 4-5, rullstol

1996 Paralympic Champions: Sverige; Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson, Patrik Högstedt, Jörgen Johansson
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
(Runner up: Frankrike; Bruno Benedetti, Christophe Durand, Christophe Pinna, Guy Tisserant)
2008
Sydkorea; Kyoung Sik Choi, Eun Chang Jung, Byoung-Young Kim
(Runner up: Kina; Bai Gang, Guo Xingyun, Zhang Yan)
2012
Kina; Cao Ningning, Guo Xingyuan, Zhang Yan
(Runner up: Sydkorea; Il Sang Choi, Eun Chang Jung, Jung-Gil Kim, Young-Gun Kim)
2016
Sydkorea; Il Sang Choi, Jung-Gil Kim, Young-Gun Kim
(Runner up: Taiwan; Ming Chih Cheng, Yen-Hung Lin)

Herrar Lag 4, rullstol

1992 Hong Kong; Sum Tak Ho, Yin Biu Wong
(Runner up: Sverige; Jan-Krister Gustavsson, Jörgen Johansson,
Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
2000
Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Christophe Pinna
(Runner up: Sydkorea; Kyoung Sik Choi, Jun-Young Park, Tae-Hyung Um)
2004
Sydkorea; Kyoung Sik Choi, Jun-Young Park, Tae-Hyung Um
(Runner up: Frankrike; Bruno Benedetti, Emeric Martin, Sebastien Pechard)

Herrar Lag 3, rullstol

1992 Storbritannien; Philip Evans, James Rawson, Neil Robinson
(Runner up: Tyskland; W. Dorr, Jan Guertler, R. Kolb)
1996
Sydkorea; Jong An, Young-Soo Kim
(Runner up: Österrike; Fritz Altedorfer, Manfred Dollmann, Peter Starl)
2000
Frankrike; Michel Peeters, Jean-Pilippe Robin, Pascal Verger
(Runner up: Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson, Stefan Trofan)
2004
Sydkorea; Young-Gun Kim, Heung-Sik Yang
(Runner up: Storbritannien; James Rawson, Neil Robinson)
2008
Frankrike; Yann Guilhem, Florian Merrien, Jean-Philippe Robin
(Runner up: Brasilien; Welder Knaf, Luiz Algacir Silva)
2012
Kina; Feng Panfeng, Gao Yan Ming, Zhao Ping
(Runner up: Tyskland; Thomas Bruchle, Jan Guertler, Holger Nikelis, Thomas Schmidberger)
2016
Kina; Feng Panfeng, Zhai Xiang, Zhao Ping
(Runner up: Tyskland; Thomas Bruchle, Thomas Schmidberger)

Herrar Lag 2, rullstol

1992 Österrike; Rudolf Hajek, Gerhard Scharf
(Runner up: Sydkorea; Kyung Mook Kim, Haun Sang Park)

Herrar Lag 1-2, rullstol

1996 Finland; Jari Kurkinen, Matti Launonen
(Runner up: Österrike; Rudolf Hajek, Gerhard Scharf)
2000
Sydkorea; Seounghoon Kang, Kyung Mook Kim, Kong-Yong Kim, Hae-Kon Lee
(Runner up: Tjeckien; Tomas Pribyl, Martin Zvolanek)
2004
Sydkorea; Seounghoon Kang, Kong-Yong Kim, Kyung Mook Kim, Hae-Kon Lee
(Runner up: Slovakien; Ratislav Revucky, Jan Riapos)
2008
Slovakien; Ratislav Revucky, Jan Riapos
(Runner up: Frankrike; Vincent Boury, Jean-Francois Ducay, Damien Mennella, Stephane Molliens)
2012
Slovakien; Martin Ludrovsky, Ratislav Revucky, Jan Riapos
(Runner up: Frankrike; Vincent Boury, Jean-Francois Ducay, Fabien Lamirault, Stephane Molliens)
2016
Frankrike; Jean-Francois Ducay, Fabien Lamirault, Stephane Molliens
(Runner up: Sydkorea; Soo Yong Cha, Kyung Mook Kim)

Herrar Lag 1, rullstol

1992 Sydkorea; Seounghoon Kang, Hae-Kon Lee
(Runner up: Schweiz; H. Rosenast, Rolf Zumkehr)

Herrar Lag 1A

1980 Schweiz; Hans Rosenast, Rolf Zumkehr
(Runner up: Finland; Pekka Hatinen, Matti Launonen)
1984
Finland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: USA; uppgift om spelare saknas)
1988
Sydkorea ; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Schweiz; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag 1B

1980 Storbritannien; S. Bradshaw, T. Taylor
(Runner up: Österrike; G. Frank, Walter Sailer)
1984
Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Finland; uppgift om spelare saknas)
1988
Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Norge; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag 1C

1980 Västtyskland; B. Boerstler, G. Laner
(Runner up: Sydkorea; Si Un Kim, Jong Hoe Uh)
1984
Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Österrikare; uppgift om spelare saknas)
1988
 Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sydkorea; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag 2

1972 Västtyskland; (uppgift om spelare saknas)
(Runner up: Storbritannien; Philip Lewis, Derek Williams) 3. Sverige; Bror Hedin, Allan Nilsson
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)
1976 Olympic Champions: Sverige; Bror Hedin, Gert Nilsson
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Hans Ahlin)
(Runner up: Sydkorea; Tae Am Choi, Young Ta Kim, Gun Hong Ko)
1980
Västtyskland; Manfred Emmel, R Loercher
(Runner up: Österrike; Fritz Altendorfer, Franz Mandl)
1984
Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas)
1988
Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sydkorea; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag 3

1972 Västtyskland; (uppgift om spelare saknas)
(Runner up: Italien; Giovanni Ferraris, Oliver Venturi) 3. Sverige; Börje Johansson, Gert Nilsson
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)

1976
Schweiz; Erich Buehler, Ignaz Casutt, Peter Mrose
(Runner up: Västtyskland; Fritz Krimmel, Heinz Simon)
1980
Västtyskland; H. Gentner, Heinz Simon
(Runner up: Schweiz; Erich Buehler, Peter Mrose)
1984
Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Västtyskland; uppgift om spelare saknas)
1988
Sydkorea; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Österrike; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag 4

1972 Sydkorea; (uppgift om spelare saknas)
(Runner up: Sverige; Bengt Christoffersson, Olle Johansson,
Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)

1980
Nederländerna; G. Uyt De Boogaardt, A. Van Den Leur
(Runner up: USA; Michael Dempsey, T. Kaus, Gary Kerr)
1984
Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Österrike; uppgift om spelare saknas)
1988
Västtyskland; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sydkorea; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag 4-5

1976 USA; Michael Dempsey, Gary Kerr
(Runner up: Västtyskland; Binner, H. Gentner)

Herrar Lag C5-8

1988 Paralympic Champions: Sverige; Thomas Axelsson, Mikael Vestling
(Förbundskapten: Thomas Kanhede)
(Runner up: Belgien; uppgift om spelare saknas)

Herrar Lag CP2-4

1984 Paralympic Champions: Sverige; Jörgen Andersson, Tommy Gillerås, Olle Hansen,
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Thomas Kanhede))
(Runner up: Belgien; J. Leys, D. Maebe)

Herrar Lag CP5

1984 Paralympic Champions: Sverige; Thomas Axelsson, Peter Kihlman
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Thomas Kanhede)
(Runner up: Nederländerna; R. Hartmans, R. Visser)

Herrar Lag C

1980 Nederländerna; E. Baas, C. Hill
(Runner up: Västtyskland; H.J. Hoppe, Manfred Knabe, P. Kroll)

Herrar Lag D

1980 Frankrike; P. Chassagne, P. Chatelineau
(Runner up: Nederländerna; V. Hertog, T. Van Kassel)

Herrar Lag E

1980 Jugoslavien; Svetislav Dimitrijevic, Franc Simunic
(Runner up: Sverige: A. Pettersson, S. Johansson,
Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Staffan Johansson)

Herrar Lag F

1980 Västtyskland; K. Kelzenberg, L. Maulshagen 
(Runner up: Sverige; K. Bergström, E. Larsson,
Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Staffan Johansson)

Herrar Lag L1

1984 Paralympic Champions: Sverige; Urban Andersson, Börje Johansson
(Förbundskapten: Dan Lavesson/Ass. Förbundskapten: Bitte Berglund)
(Runner up: Västtyskland; Schmidt,  Mayer)

Herrar Lag L4

1984 Västtyskland; Wolfgang Horsch, Manfred Knabe, Dieter Tollwerth
(Runner up: Ungern; Gyozo Kovacs, Karoly Majsai, Atila Szepesi)

Herrar Lag L5

1984 Västtyskland; Rudolf Beck, Peter Hullerum, Manfred Koller
(Runner up: Jugoslavien; Svetislav Dimitryevic, Franc Simonic)

Herrar Lag TT2

1988 Frankrike; Michel Gauducheau, Guy Tisserant
(Runner up: Sydkorea; Hyung Suk Choi, Tae Hyung Um)

Herrar Lag TT5

1988 Västtyskland; Wolfgang Horsch, Thomas Schmitt
(Runner up: Frankrike; Thierry Garofalo, Marc Piras)

Herrar Lag TT6

1988 Nederländerna; Niels Rohof, Rein Zijda
(Runner up: Japan; Masaaki Kozakura, Shuzo Saiki)

Herrar Lag TT7

1988 Västtyskland; Manfred Koller, Markus Vahle
(Runner up: Sverige; Jörgen Nilsson, Dennis Nyberg,
Förbundskapten: Thomas Kanhede)

Damer Öppen. stående

1984 Marianne Baertelsen, Danmark
(Runner up: Bernadette Darvand, Frankrike)
1992
Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: Zhang Xiao Ling, Kina)
1996 Zhang Xiao Ling, Kina
(Runner up: Ingrid Borre, Belgien)

Damer 10, stående

1996 Michelle Sevin, Frankrike
(Runner up: Jolana Matouskova, Tjeckien)
2000 Jolana Matouskova, Tjekien
(Runner up: Michelle Sevin, Frankrike)
2004 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Jolana Matouskova, Tjeckien)
2008 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Fan Lei, Kina)
2012 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Yang Qian, Kina)
2016 Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Yang Qian, Kina)

Damer 9, stående

1992 Zhang Xiao Ling, Kina
(Runner up: Yang Yi, Kina)
1996 Luo Fu Qun, Kina
(Runner up: Claire Odeide-Simian, Frankrike)
2000 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Liu Mei Li, Kina)
2004 Liu Mei Li, Kina
(Runner up: Lei Li Nan, Kina)
2008 Lei Li Nan, Kina
(Runner up: Liu Mei Li, Kina)
2012 Lei Li Nan, Kina
(Runner up: Neslihan Kavas, Turkiet)
2016 Liu Meng, Kina
(Runner up: Lei Li Nan, Kina)

Damer 8, stående

2008 Thu Kamkasomphou, Frankrike
(Runner up: Josefin Abrahamsson, Sverige)
2012
Mao Jingdian, Kina
(Runner up: Thu Kamkasomphou, Frankrike) 3. Josefin Abrahamsson, Sverige
2016 Mao Jingdian, Kina
(Runner up: Thu Kamkasomphou, Frankrike)

Damer 6-8, stående

1996 Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: Martine Thierry, Frankrike)
2000 Zhang Xiao Ling, Kina
(Runner up: Bernadette Darvand, Frankrike)
2004 Zhang Xiao Ling, Kina
(Runner up: Marleen Rosenmeier, Sverige)

Damer 7, stående

2012 Kelly Van Zon, Nederländerna
(Runner up: Ulija Shishkina, Ryssland)
2016 Kelly Van Zon, Nederläderna
(Runner up: Kubra Korkut, Turkiet)

Damer 6-7, stående

2008 Natalya Martyasheva, Ryssland
(Runner up: Ulija Shishkina, Ryssland)

Damer 6, stående

2012 Raisa Chebanika, Ryssland
(Runner up: Antonina Khodzynskaya, Ukraina)
2016 Sandra Paovic, Kroatien 
(Runner up: Stephanie Grebe, Tyskland)

Damer Öppen, rullstol

1984 Ruth Lamsbach, Västtyskland
(Runner up: Wong, Hong Kong)
1992 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Marisa Nardelli, Italien)
1996 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Pui Yi Wong, Hong Kong)

Damer 5, rullstol

1992 Gisela Roosen, Tyskland
(Runner up: Rosa Zaugg, Schweiz)
1996 Susanne Schwendtner, Tyskland
(Runner up: Cristina Hoffman, Mexico)
2000 Chen Wei Hong, Kina
(Runner up: Ren Gui Xiang, Kina)
2004 Ren Gui Xiang, Kina
(Runner up: Chen Wei Hong, Kina)
2008 Ren Gui Xiang, Kina
(Runner up: Gu Gai, Kina)
2012 Zhang Bian, Kina
(Runner up: Gu Gai, Kina) 3. Ingela Lundbäck, Sverige
2016 Zhang Bian, Kina
(Runner up: Gu Gai, Kina)

Damer 4, rullstol

1992 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Christiane Weninger, Tyskland)
1996 Jennifer Johnson, USA
(Runner up: Christiane Weninger, Tyskland)
2000 Christiane Weninger, Tyskland
(Runner up: Monika Sikora-Weinmann, Tyskland)
2004 Monika Sikora-Weinmann, Tyskland
(Runner up: Valeria Zorzetto, Italien)
2008 Zhou Ying, Kina
(Runner up: Borislava Peric-Rankovic)
2012 Zhou Ying, Kina
(Runner up: Borislava Peric-Rankovic, Serbien)
2016 Borislava Peric-Rankovic, Serbien
(Runner up: Zhang Miao, Kina)

Damer 3, rullstol

1992 Jolanda Paardekam, Nederländerna
(Runner up: Monica Bartheidel, Tyskland)
1996 Ilona Sasvarine-Paulik, Ungern
(Runner up: Monica Bartheidel, Tyskland)
2000 Alena Kanova, Slovakien
(Runner up: Satoko Fujiwara, Japan)
2004 Mateja Pintar, Slovakien
(Runner up: Stephanie Mariage, Frankrike)
2008 Li Qian, Kina
(Runner up: Alena Kanova, Slovakien)
2012 Paralympic Champion: Anna-Carin Ahlquist, Sverige (Coach: Dennis Lindahl)  
(Runner up: Doris Mader, Österrike)
2016 Xue Juan, Kina
(Runner up: Li Qian, Kina) 3. Anna-Carin Ahlquist, Sverige

Damer 1-2, rullstol

1996 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Anne Marie Gibelin, Frankrike)
2000 Maha Al Bargouthi, Jordanien
(Runner up: Isabelle Lafaye, Frankrike)
2004 Isabelle Lafaye, Frankrike
(Runner up: Genevieve Clot, Frankrike)
2008 Liu Jing, Kina
(Runner up: Pamela Pezutto, Italien)
2012 Liu Jing, Kina
(Runner up: Pamela Pezzutto, Italien)
2016 Liu Jing, Kina
(Runner up: Su Yeon Seo, Sydkorea)

Damer 1A

1972 De Vries-Noordam, Nederländerna
(Runner up: Ursula Schatz, Schweiz)
1976 Julia Cosgrove, Irland
(Runner up: Ruth Wendth, USA)
1980 J. Toomey, Irland
(Runner up: Sandra James, Zimbabwe)

Damer 1B

1972 Rosa Sicari, Italien
(Runner up: Jane Blackburn, Storbritannien)
1976 Jane Blackburn, Storbritannien
(Runner up: Frances O´Sullivan, Irland)
1980 Jane Blackburn, Storbritannien
(Runner up: M. Lijsen, Norge)
1984 Jane Blackburn, Storbritannien
(Runner up: Marit Lysen, Norge)

Damer 1C

1976 Michal Escapa, Israel
(Runner up: Marta Sandoval, Mexico)
1984 Becker, Storbritannien
(Runner up: D. Neil, Storbritannien)

Damer 2

1972 Rosa Schweizer, Österrike
(Runner up: Ilse Scharf, Österrike)
1976 Rosa Schweizer, Österrike
(Runner up: M. Ramousse, Frankrike)
1980 Elisabeth Bisquolm, Schweiz
(Runner up: Rosa Schweizer, Österrike)
1984 Elisabeth Bisquolm, Schweiz
(Runner up: Rosa Schweizer, Österrike)
1988
Elisabeth Bisquolm, Schweiz
(Runner up: Ruth Lamsbach, Västtyskland)

Damer 3

1972 Ingrid Voboril, Österrike
(Runner up: J. Swann, Storbritannien)
1976 Brigitte Hahn, Österrike
(Runner up: Ingrid Voboril, Österrike)
1980 Verena Chiari, Schweiz
(Runner up: J. Swann, Storbritannien)
1984 Christiane Weninger, Västtyskland
(Runner up: J. Brown, USA)
1988
Christiane Weninger, Västtyskland
(Runner up: Jennifer Johnson, USA)

Damer 2-4

1988 Jennifer Johnson, USA
(Runner up: Gabriele Kirschmair, Österrike)

Damer 4

1972 Carol Bryant, Storbritannien
(Runner up: L. Verbrauwe, Belgien)
1980 Irene Schmidt, Nederländerna
(Runner up: L. Karlsson, Sverige)
1984
Vanderbosch, Nederländerna
(Runner up: Wong, Hong Kong)
1988
Terese Terranova, USA
(Runner up: Monika Sikora, Västtyskland)

Damer 4-5

1976 Irene Schmidt, Nederländerna
(Runner up: G. Becker, Nederländerna)

Damer TT Öppen

1988 Zhang Xiaoling, Kina
(Runner up: Ingrid Borre, Belgien) 3. Marie-Louise Andersson, Sverige

Damer TT6

1988 Bernadette Dervand, Frankrike
(Runner up: Marie-Louise Andersson, Sverige)

Damer TT7

1988 Hua Guiyun, Kina
(Runner up: Marianne Baertelsen, Danmark)

Damer A

1960 Anderson, Storbritannien
(Runner up: Mati Angel, Israel)

Damer A1

1968 Noordam, Nederländerna
(Runner up: White, Irland)

Damer A2

1968 Mati Angel, Israel
(Runner up: Tora Lysoe, Norge)

Damer B

1960 Marlene Muhlendyck, Västtyskland
(Runner up: Manette Berger-Waldenegg, Österrike)
1964 R. Kuhnel, Österrike
(Runner up: Susan Masham, Storbritannien)
1968 R. Kuhnel, Österrike
(Runner up: Michal Escapa, Israel)

Damer C

1960 Y. Aloo, Belgien
(Runner up: Scharf, Österrike)
1964 Y.Aloo, Belgien
(Runner up: Batia Mishani, Israel)
1968 Paralympic Champion: Ulla Lindström, Sverige (Coach: Börje Bergkvist)
(Runner up: Carol Bryant, Storbritannien)
1980 A. Smith, Storbritannien
(Runner up: G. Bosrup, Sverige)

Damer C3

1984 C. Coullanges, Frankrike
(Runner up: J. Petersen, Storbritannien)

Damer C4-5

1984 Paralympic Champion: Marie Brask, Sverige (Coach: Thomas Stenberg)
(Runner up: E. Nesset, Norge)

Damer D

1976 Teresa Chiappo, Peru
(Runner up: D. Pidskalny, Kanada)

Damer L3

1984 Evelyne Cretual, Frankrike
(Runner up: Margaret Heald, Storbritannien)

Damer L4

1984 Ingrid Borre, Belgien
(Runner up: Bernadette Darvand, Frankrike)

Damer L5

1984 Marianne Baertelsen, Danmark
(Runner up: Wang Shuyun, Kina)

Damer dubbel 1A-1B

1972 Anderson/Janen Blackburn, Storbritannien
(Runner up: A. Klausen/Torav Lysoe, Norge)

Damer dubbel 1B

1976 Julia Cosgrove/Frances O´Sullivan, Irland
(Runner up: Ruth Rosenbaum/Ruth Wendth, USA)

Damer Dubbel A2

1968 Mati Angel/Angel, Israel
(Runner up: Ruth Brooks/Levers, Storbritannien)

Damer Dubbel B

1960 Manette Berger-Waldenegg/R. Kuhnel, Österrike
(Runner up: Maria Scutti/Maria Toso, Italen)
1964  Gwen Buck/Susan Masham, Storbritannien
(Runner up: Silvana Martino/Anna Maria Toso, Italien)
1968 R. Kuhnel/Ingrid Voboril, Österrike
(Runner up: Gwen Buck/Marsham, Storbritannien)

Damer Dubbel C

1960 Manette Berger-Waldenegg/Scharf, Österrike
(Runner up: Edwards/Gubbin, Storbritannien)
1964 Daphne Ceeney/M. O´Brian, Australien
(Runner up: M. Cooper/Dicky Thompson, Storbritannien)
1968 Barnard/Carol Bryant, Storbritannien
(Runner up: M. O´Brian/M. Schreiber, Australien)

Damer Lag 6-10, stående

1996 Kina; Luo Fu Qun, Zhang Xiao Ling
(Runner up: Tjeckien; Jolana Matouskova, Jana Mojova, Eva Pestova, H. Prochazkova)
2000 Kina; Liu Mei Li, Lu Chun Min, Luo Fu Qun, Zhang Xiao Ling)
(Runner up: Tjeckien; Eva Pestova, Jolana Matouskova, Jana Mojova, Michala Zakova-De la Bourdonnaye)
2004 Kina; Lei Li Nan, Liu Mei Li
(Runner up: Polen; Krystyna Jagodzinska, Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka, Miroslava Tyrowska)
2008 Kina; Fan Lei, Hou Chunxiao, Lei Li Nan, Liu Mei Li
(Runner up: Polen; Malgorzata Jankowska, Natalia Partyka)
2012 Kina; Fan Lei, Lei Li Nan, Liu Mei Li, Yang Qian
(Runner up: Turkiet; Umran Ertis, Neslihan Kavas, Kubra Korkut)
2016 Polen; Natalia Partyka, Karolina Pek, Katarzyna Marszal
(Runner up: Kina; Lei La Nan, Yang Kian)

Damer Lag 4-5, rullstol

2000 Kina; Chen Wei Hong, Ren Gui Xiang
(Runner up: Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Christiane Weninger)
2004 Kina; Chen Wei Hong, Ren Gui Xiang
(Runner up: Taiwan; Mei-Hui Wei, Shu-Chin Hsiao)
2008 Kina; Gu Gai, Ren Gui Xiang, Zhang Bian, Zhou Ying
(Runner up: Tyskland; Monika Sikora-Weinmann, Andrea Zimmerer)
2012 Kina; Gu Gai, Zhang Bian, Zhang Miao, Zhou Ying
(Runner up: Sverige; Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck,
Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Dennis Lindahl/Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2016
Kina; Gu Gai, Zhang Bian, Zhou Ying
(Runner up: Serbien; Nada Matic, Borislava Peric-Rankovic)

Damer Lag 3-5, rullstol

1996 Tyskland; Christiane Weninger, Gisela Pohle, Monica Bartheidel, Monika Sikora-Weinmann
(Runner up: Hong Kong; Pui Yi Wong, Yuet Wah Fung)

Damer Lag 2-3, rullstol

2004 Frankrike; Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage, Genevieve Clot
(Runner up: uppgift om lag/nation och spelare saknas)

Damer Lag 1-3, rullstol

2000 Frankrike; Isabelle Lafaye, Stephanie Mariage
(Runner up: Tyskland; Monica Bartheidel, Beate Schippmann)
2008 Kina; Li Qian, Liu Jing
(Runner up: Italien; Michaela Brunelli, Federica Cudia, Pamela Pezzutto, Clara Podia)
2012 Kina; Li Qian, Liu Jing
(Runner up: Sydkorea; Kyoung-Hee Cho, Hyun-Ja Choi,Sang Suk Jung)
2016 Kina; Li Qian, Liu Jing, Xue Juan
(Runner up: Kroatien; Helena Dretar, Andela Muzinic)

Damer 1A-C

1984 Storbritannien; uppgift om spelare saknas
(Runner up: USA; uppgift om spelare saknas)

Damer Lag 1B

1980 Norge; A. Klausen, Marit Lysen
(Runner up: Irland; Frances O´Sullivan, J. Toomey)

Damer Lag 2

1972 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Irland; uppgift om spelare saknas)
1976 Österrike; Ilse Scharf, Rosa Schweizer
(Runner up: Storbritannien; M. Jones, G. Matthews)
1980 Österrike; Rosa Schweizer, A.Wicher
(Runner up: Storbritannien; Jane Blackburn, G. Matthews)
1984 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Irland; uppgift om spelare saknas)
1988 Schweiz; Christiane Droux, Elisabeth Mettler-Keiner
(Runner up: Storbritannien; uppgift om spelare saknas)

Damer Lag 3

1972 Österrike; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Storbritannien; uppgift om spelare saknas)
1976 Österrike; Brigitte Hahn, Ingrid Voboril
(Runner up: Storbritannien; Gwen Buck, J. Swann)
1980 Schweiz; Elisabeth Bisquolm, Verena Chiari
(Runner up: Frankrike; R. Andre, M. Ramousse)

Damer Lag 4

1972 Nederländerna; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sverige; Ulla Lindström, Rigmor Söderberg,
Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)

1980
Nederländerna; G. Becker, Irene Schmidt
(Runner up: Storbtitannien; B. Gibbs, J. Swann) 3. Sverige; L. Karlsson, R. Söderberg 
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Staffan Johansson)

1984 Schweiz; Jacqueline Blanc, Elisabeth Mettler-Keiner, Rosa Zaugg
(Runner up: Hong Kong; uppgift om spelare saknas)
1988 USA; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Västtyskland; uppgift om spelare saknas)

Damer Lag 4-5

1976 Nederländerna; G. Becker, Irene Schmidt
(Runner up: Österrike; Hermina Kraft, Maria Schitter)

Damer Lag TT6

1988 Kina; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Frankrike; uppgift om spelare saknas) 3. Sverige; Marie-Louise Andersson, Marie Brask
(Förbundskapten: Thomas Kanhede)





 



 

Uppdaterad: 23 AUG 2018 09:04
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info