Hoppa till sidans innehåll

SOC



Copyright: Bength Larsson

 SOC-FOTON 

SCANDINAVIAN OPEN CHAMPIONSHlPS 

Årtal och spelplats

1954 5-7 december 1954 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
1955 4-7 december 1955 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
1957 29 nov-1 december 1957 Stockholm (Svenska Bordtennisförbundet)
1958 30 nov-2 december 1958 Stockholm (Svenska Bordtennisförbundet)
1959 6-8 december 1959 Borås (Borås Bordtennisarrangörer)
1960 27-29 november 1960 Helsingborg (BTK Rekord)
1961 25-28 november 1961 Stockholm (Svenska Bordtennisförbundet)
1962 24-27 november 1962 Borås (Borås Bordtennisarrangörer)
1963 30 nov-3 december 1963 Stockholm (Svenska Bordtennisförbundet)
1965 30 nov-3 december 1965 Stockholm (Svenska Bordtennisförbundet)
1967 24-26 november 1967 Karlskrona (Blekinge Bordtennisförbund)
1969 27-30 november 1969 Trollhättan (Trollhättans BTK)
1970 26-29 november 1970 Halmstad (Halmstad BTK)
1971 25-28 november 1971 Göteborg (Göteborgs Bordtennisförbund)
1972 24-26 november 1972 Borås (Borås Bordtennisring)
1973 30 november-2 december 1973 Malmö (Skånes Bordtennisförbund)
1974 28 november-1 december 1974 Karlshamn (Carlshamns BTK)
1975 27-30 november 1975 Kalmar (Kalmar AIK-Kalmar BTK)
1976 25-28 november 1976 Kristianstad (Vilans BoIF)
1977 24-27 november 1977 Borlänge (Borlänge BTK)
1978 23-26 november 1978 Norrköping (IF Norcopensarna)
1979 22-25 november 1979 Västerås (Västerås BTK)
1980 27-30 november 1980 Karlskrona (Lyckeby BTK)
1981 3-6 december 1981 Växjö (BTK Frej)

SWEDISH OPEN CHAMPIONSHIPS

Årtal och spelplats

1983 1-4 december 1983 Göteborg (Göteborgs Bordtennisförbund)
1985 28 november-1 december 1985 Landskrona (FTK Scania)
1987 3-6 december 1987 Linköping (Östergötlands Bordtennisförbund)
1989 7-10 december 1989 Jönköping (KFUM Jönköping)
1991 28 nov-1 december 1991 Sundsvall (Medelpads Bordtennisförbund)
1993 24-28 november 1993 Karlskrona (Lyckeby BTK)
1994 23-27 november 1994 Norrköping (IF Norcopensarna)
1995 29 nov-3 december 1995 Stockholm (Stockholms ordtennisförbund)
1996 28 november-1 december 1996 Borås (Mariedals IK)
1997 27-30 november 1997 Kalmar (Kalmar BTK)
1998 26-29 november 1998 Sundsvall (Medelpads Bordtennisförbund)
1999 17-21 november 1999 Karlskrona (Lyckeby BTK)
2000 22-26 november 2000 Umeå (Västerbottens BTF)
2001 22-25 november 2001 Skövde (Västergötlands BTF)
2003 19-23 november 2003 Malmö (Skånes Bordtennisförbund)
2005 17-20 november 2005 Göteborg (Göteborgs Bordtennisförbund)
2007 14-18 november 2007 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
2011 19-23 oktober 2011 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
2013 27 nov-1 december 2013 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
2014 12-16 november 2014 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
2015 11-15 november 2015 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
2016 15-20 november 2016 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
2017 14-19 november 2017 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
2018 1-4 november 2018 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
2019 1-6 oktober 2019 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)

 

SINGEL

Herrsingel (1954-)

1954 Zarko Dolinar, Jugoslavien
(Runner up: Tage Flisberg, Sverige)
1955 Kalman Szepesi, Ungern
(Runner up: Elemer Gyetvai, Ungern)
1957 Zoltan Berczik, Ungern
(Runner up: Ivan Andreadis, Tjeckoslovakien) 3. Björne Mellström, Sverige
1958 Vojislav Markovic, Jugoslavien
(Runner up: Zoltan Berczik, Ungern) 3. Hans Alsér, Sverige
1959 Chuang Tse-tung, Kina
(Runner up: Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien) 3. Tony Larsson, Sverige
1960 Yang Jui-hua, Kina
(Runner up: Chou Lan-sun, Kina)
1961 Peter Rozsas, Ungern
(Runner up: Zoltan Berczik, Ungern) 3. Tony Larsson, Sverige
1962 Vojislav Markovic, Jugoslavien
(Runner up: Edvard Vecko, Jugoslavien) 3. Hans Alsér, Sverige
1963 SOC-Champion: Hans Alsér, Sverige
(Runner up: Istvan Korpa, Jugoslavien) 3. Kjell Johansson, Sverige
1965 Wang Chia-sheng, Kina
(Runner up: Yu Yi-tse, Kina) 3. Kjell Johansson, Sverige
1967 Stefan Kollarowitz, Tjeckoslovakien
(Runner up: Vladimir Miko, Tjeckoslovakien) 3-4. Hans Alsér, Sverige och Bo Persson, Sverige
1969 Tibor Klampar, Ungern
(Runner up: Kjell Johansson, Sverige)
1970 SOC-Champion: Hans Alsér, Sverige
(Runner up: Stellan Bengtsson, Sverige)

1971 SOC-Champion: Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Tiao Wen-yuan, Kina)
1972 SOC-Champion: Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Yu Yi-tse, Kina)
1973 Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: Gabor Gergely, Ungern)
1974 Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: Anton Stipancic, Jugoslavien)
1975 SOC-Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
(Runner up: Kjell Johansson, Sverige)

1976 Kuo Yao-hua, Kina
(Runner up: Jacques Secretin, Frankrike)
1977 Lu Chi-wei, Kina
(Runner up: Lu Yuan-sheng, Kina)
1978 Li Chen-shih, Kina
(Runner up: Huang Liang, Kina)
1979 SOC-Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
(Runner up: Xie Saike, Kina) 3. Ulf Thorsell, Sverige
1980 SOC-Champion: Ulf Carlsson, Sverige
(Runner up: Guo Yuehua, Kina)
1981 Jing Jialiang, Kina
(Runner up: Dragutin Surbek, Jugoslavien)
1983 SOC-Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige 
(Runner up: Xie Saike, Kina) 3. Mikael Appelgren, Sverige
1985 Andrzej Grubba, Polen
(Runner up: Erik Lindh, Sverige) 3. Jan-Ove Waldner, Sverige
1987 Chen Zhibin, Kina
(Runner up: Erik Lindh, Sverige)
1989 Li Gun Sang, Nordkorea
(Runner up: Yoo Nam Kyu, Sydkorea)
1991 SOC-Champion: Mikael Appelgren, Sverige 
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien) 3-4. Erik Lindh, Sverige och Jan-Ove Waldner, Sverige
1993 Andrzej Grubba, Polen
(Runner up: Chen Xinhua, England)
1994 Ding Song, Kina
(Runner up: Zoran Primorac, Kroatien)
1995 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige)
1996 SOC-Champion: Jörgen Persson, Sverige 
(Runner up: Thomas von Scheele, Sverige) 3. Jan-Ove Waldner, Sverige

1997 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Yan Sen, Kina)
1998 Damien Eloi, Frankrike
(Runner up: Jörgen Persson, Sverige) 3-4. Fredrik Håkansson, Sverige och Jan-Ove Waldner, Sverige
1999 Wang Liqin, Kina
(Runner up: Kong Linghui, Kina)
2000 Liu Guozheng, Kina
(Runner up: Seiko Iseki, Japan)
2001 Wang Liqin, Kina
(Runner up: Yoo Seung Min, Sydkorea) 3. Fredrik Håkansson, Sverige
2003 Wang Liqin, Kina
(Runner up: Chen Qi, Kina)
2005 Timo Boll, Tyskland
(Runner up:Jean-Michel Saive, Belgien)
2007 Wang Hao, Kina
(Runner up: Ma Long, Kina)
2011 Ma Long, Kina
(Runner up: Wang Hao, Kina)
2013 Yan An, Kina
(Runner up: Fan Zhendong, Kina)
2014 Fan Zhendong, Kina
(Runner up: Fang Bo, Kina)
2015 Fan Zhendong, Kina
(Runner up: Xu Xin, Kina) 3. Kristian Karlsson, Sverige
2016 Yuya Oshima, Japan
(Runner up: Mattias Karlsson, Sverige)
2017 Xu Xin, Kina
(Runner up: Fan Zhendong, Kina)
2018 Fan Zhendong, Kina
(Runner up: Xu Xin, Kina) 3. Mattias Falck, Sverige
2019 Wang Chuqin, Kina
(Runner up: Lin Gaoyuan, Kina)

Damsingel (1954-)

1954 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Rosalind Rowe, England)
1955 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Ann Haydon, England)
1957 Ann Haydon, England
(Runner up: Agnes Simon, Holland)
1958 Agnes Simon, Holland
(Runner up: Diane Rowe, England) 3. Birgitta Tegner, Sverige
1959 Eva Koczian, Ungern
(Runner up: Agnes Simon, Holland)
1960 Agnes Simon, Västtyskland
(Runner up: Ma Kuang Hung, Kina)
1961 Agnes Simon, Västtyskland
(Runner up: Diane Rowe, England) 3. Lena Guntsch, Sverige
1962 Eva Koczian-Földy, Ungern
(Runner up: Agnes Simon, Västtyskland) 3. Britt Andersson, Sverige
1963 Eva Koczian-Földy, Ungern
(Runner up: Diane Rowe, England)
1965 Li Ho-nan, Kina
(Runner up: Hu Yu-lan, Kina)
1967 Zoja Rudnova, Sovjet
(Runner up: Maria Alexandru, Rumänien)
1969 Agnes Simon, Västtyskland
(Runner up: Diane Schöler, Västtyskland)
1970 Cheng Min-chih, Kina
(Runner up: Lin Hui-ching, Kina)
1971 SOC-Champion: Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Chen Huai-ying, Kina)
1972 Lee Ailesa, Sydkorea
(Runner up: Hyun Sook Chung, Sydkorea)
1973 Yu Chin-chia, Kina
(Runner up: Liu Hsin-yen, Kina)
1974 Huang Hse-ping, Kina
(Runner up: Chang Li, Kina) 3. Ann-Christin Hellman, Sverige
1975 Liu Hsiu-yen, Kina
(Runner up: Chang Te-ying, Kina)
1976 Pak Yung Sun, Nordkorea
(Runner up: Chu Hsiang-yung, Kina)
1977 Yang Ying, Kina
(Runner up: Tsao Yen-hua, Kina)
1978 Tong Ling, Kina
(Runner up: Ke Hsin-ai, Kina) 3. Ann-Christin Hellman, Sverige
1979 SOC-Champion: Ann-Christin Hellman, Sverige
(Runner up: Liu Yang, Kina)
1980 Cao Yanhua, Kina
(Runner up: Zhang Deying, Kina)
1981 Chen Lili, Kina
(Runner up: Dai Lili, Kina)
1983 Dai Lili, Kina
(Runner up: Tong Ling, Kina)
1985 He Zhili, Kina
(Runner up: Chen Zihe, Kina)
1987 Cho Jung-hui, Nordkorea
(Runner up: Chen Jing, Kina)
1989 Chen Jing, Kina
(Runner up: Qiao Hong, Kina)
1991 Deng Yaping, Kina
(Runner up: Gao Jun, Kina) 3. Åsa Svensson, Sverige
1993 Csilla Batorfi, Ungern
(Runner up: Wang Chen, Kina)
1994 Wang Nan, Kina
(Runner up: Yang Ying, Kina)
1995 Chen Jing, Taiwan
(Runner up: Chire Koyama, Japan/f d He Zhili, Kina)
1996 Deng Yaping, Kina
(Runner up: Yang Ying, Kina)
1997 Wang Hui, Kina
(Runner up: Cheng Hongxia, Kina)
1998 Qianhong Gotsch, Tyskland
(Runner up: Sun Jin, Kina)
1999 Sun Jin, Kina
(Runner up: Yang Ying, Kina)
2000 Zhang Yining, Kina
(Runner up: Yoshie Takada, Japan)
2001 Guo Yan, Kina
(Runner up: Tamara Boros, Kroatien)
2003 Zhang Yining, Kina
(Runner up: Song Ah Sim, Hongkong)
2005 Cao Zhen, Kina
(Runner up: Tie Yana, Hongkong)
2007 Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Guo Yan, Kina)
2011 Guo Yan, Kina
(Runner up: Liu Shiwen, Kina)
2013 Chen Meng, Kina
(Runner up: Li Xiaodan, Kina)
2014 Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Liu Shiwen, Kina)
2015 Mu Zi, Kina
(Runner up: Zhu Yuling, Kina)
2016 Kasumi Ishikawa, Japan
(Runner up: Hu Melek, Turkiet)
2017 Chen Xingtong, Kina
(Runner up: Ding Ning, Kina)
2018 Mima Ito, Japan
(Runner up: Zhu Yuling, Kina)
2019 Chen Meng. Kina
(Runner up: Mima Ito, Japan)

Herrar U21 (2003-)

2003 Fedor Kuzmin, Ryssland
(Runner up: Gudmundur Stephensen, Island) 3. Pär Gerell, Sverige
2005
Janos Jakab, Ungern
(Runner up: Lee Jung Sam, Sydkorea)
2007
Lee Jin Kwon, Sydkorea
(Runner up: Emmanuel Lebesson, Frankrike) 3. Fabian Åkerström, Sverige
2011
Ricardo Walther, Tyskland
(Runner up: Tomas Tregler, Tjeckien)
2013
Hung Tzu-Hsiang, Chinese Taipei
(Runner up: Quentin Robinot, Frankrike)
2014
Masaki Yoshida, Japan
(Runner up: Soumyajit Ghosh, Indien) 3. Anton Källberg, Sverige
2015
Tristan Flore, Frankrike
(Runner up: Filip Zeljko, Kroatien) 3. Elias Ranefur, Sverige
2016
Kenta Tazoe, Japan
(Runner up: Liao Cheng-Ting, Chinese Taipei)
2017
Park Ganghyeon, Sydkorea
(Runner up: Lam Siu Hang, Hongkong)
2018 Cho Seungmin, Sydkorea
(Runner up: Koyo Kanamitsu, Japan)

Damer U21 (2003-)

2003 Ai Fukuhara, Japan
(Runner up: Georgina Pota, Ungern) 3. Frida Johansson, Sverige
2005
Huang I Hwa, Taiwan
(Runner up: Iulia Necula, Rumänien)
2007
Feng Tianwei, Singapore
(Runner up: Li Qian, Polen)
2011
Kasumi Ishikawa, Japan
(Runner up: Song Ma Eum, Sydkorea)
2013
Sofia Polcanova, Österrike
(Runner up: Britt Eerland, Nederländerna)
2014
Hitomi Sato, Japan
(Runner up: Miu Hirano, Japan)
2015
Yu Hamamoto, Japan
(Runner up: Bernadette Szocs, Rumänien)
2016
Choi Hyojoo, Sydkorea
(Runner up: Sakura Mori, Japan)
2017
Zhang Rui, Kina
(Runner up: Wang Yidi, Kin)
2018 Choi Hyojoo, Hongkong
(Runner up: Kim Hayeong, Sydkorea)

Herrjuniorsingel (1954-72)

1954 Eddy Hodson, England 
(Runner up: Bengt Nordblom, Sverige)
1955 
Marian Peitraszak, Polen 
(Runner up: Lennart Rogersten, Sverige)
1957 
Ratko Jasvic, Jugoslavien 
(Runner up: Hans Alsér, Sverige)
1958 SOC-Champion: Hans Alsér, Sverige 
(Runner up: Gheorge Cobirzan, Rumänien)
1959 Adalbert Rethi, Rumänien 
(Runner up: Kenneth Sandh, Sverige)

1960 SOC-Champion: Leif Eriksson, Sverige
(Runner up: Östen Gotthold, Sverige)
1961 SOC-Champion: Göran Allvin, Sverige
(Runner up: Kjell Johansson, Sverige)
1962 SOC-Champion: Carl-Johan Bernhardt, Sverige
(Runner up: Kjell Johansson, Sverige)
1963 SOC-Champion: Kjell Johansson, Sverige 
(Runner up: Anatolij Amelin, Sovjet)
1965 SOC-Champion: Bengt Levin, Sverige
(Runner up: Krister Eriksson, Sverige)
1967 SOC-Champion: Rolf Andersson, Sverige
(Runner up: Stellan Bengtsson, Sverige)
1969 SOC-Champion: Anders Johansson, Sverige 
(Runner up: Alexandr Saprikin, Sovjet)
1970 SOC-Champion: Ingemar Wikström, Sverige
(Runner up: Tommy Andersson, Sverige)
1971 Peter Taylor, England 
(Runner up: Bo Isaksson, Sverige)
1972 SOC-Champion: Ulf Thorsell, Sverige 
(Runner up: Chang Li-wei, Kina)

DUBBEL

Herrdubbel (1954-)

1954 Ivan Andredis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien
(Runner up: Zarko Dolinar/Vilim Harangozo, Jugoslavien) 3. Tage Flisberg/Johnny Leach, Sverige/England
1955 SOC-Champions: Tage Flisberg/
Johnny Leach, Sverige/England
(Runner up: Elemer Gyetvai/Kalman Szepesi, Ungern) 3. Lennart Johansson/Bo Malmquist, Sverige
1957
Zoltan Berczik/Ferenc Sido, Ungern
(Runner up: Ivan Andreadis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien) 3. Per-Olov Croneryd/Glenn Kindstedt, Sverige
1958
Zoltan Berczik/Laszlo Földy, Ungern
(Runner up: Elemer Gyetvai/Ferenc Sido, Ungern) 3. Toni Borg/Tony Larsson, Sverige
1959
Chuang Tse-tung/Li Fu-jung, Kina
(Runner up: Ladislav Stipek/Ludvik Vyhnanovsky, Tjeckoslovakien) 3. Tony Larsson/Björne Mellström, Sverige
1960
Yang Jui-hua/Chou Lan-sun, Kina
(Runner up: Tony Larsson/Björne Mellström, Sverige) 3. Hans Alsér/Toni Borg, Sverige
1961
Ivan Andreadis/Vladimir Miko, Tjeckoslovakien
(Runner up: Hans Alsér/Tony Larsson, Sverige)
1962
Erich Arndt/Dieter Michalek, Västtyskland
(Runner up: Istvan Korpa/Edvard Vecko, Jugoslavien) 3. Hans Alsér/Tony Larsson, Sverige
1963 SOC-Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Istvan Korpa/Edvard Vecko, Jogoslavien) 3. Stellan Bengtsson I/Carl-Johan Bernhardt, Sverige
1965
Wang Chia-sheng/Yu Yi-tse, Kina
(Runner up: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige)
1967
Anatolij Amelin/Stanislav Gomozkov, Sovjet
(Runner up: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige)
1969
Anatolij Amelin/Stanislav Gomozkov, Sovjet
(Runner up: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige)
1970
Chuang Tse-tung/Li Chiang-kuang, Kina
(Runner up: Chou Lan-sun/Yu Chang-chun, Kina)
1971 SOC-Champions: Stellan Bengtsson/Bo Persson, Sverige
(Runner up: Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien) 3. Kjell Johansson/Mikael Svensson, Sverige
1972 
Stanislav Gomozkov/Sarkis Sarkhojan, Sovjet
(Runner up: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige)
1973 SOC-Champions: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien)
1974 SOC-Champions: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Stanislav Gomozkov/Sarkis Sarkhojan, Sovjet)
1975
Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige)
1976
Kuo Yao-hua/Liang Koliang, Kina
(Runner up: Gabor Gergely/Milan Orlowski, Ungern/Tjeckoslovakien) 3-4. Peter Skullman/Christian Martin, Sverige/Frankrike och Stellan Bengtsson/Wang Wen-yung, Sverige/Kina
1977
Patrick Biroucheau/Jacques Secretin, Frankrike
(Runner up: Wilfried Lieck/Peter Stellwag, Västtyskland)
1978
Gabor Gergely/Milan Orlowski/Gabor Gergely, Ungern/Tjeckoslovakien
(Runner up: Huang Liang/Li Chen-shih, Kina)
1979
 Laio Fu-min/Wang Hui-yuan, Kina
(Runner up: Tommy Danielsson/Ulf Thorsell, Sverige) 3. Stellan Bengtsson/Ulf Carlsson, Sverige
1980
Patrick Biroucheau/Jacques Secretin, Frankrike
(Runner up: Andrzej Grubba/Leszek Kucharski, Polen)
1981
Zoran Kalinic/Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: Gabor Gergely/Istvan Jonyer, Ungern) 3. Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige
1983
Tibor Klampar/Zolt Kriston, Ungern
(Runner up: Kim Wan/Kim Ki Taek, Sydkorea) 3. Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Sverige
1985
Zoran Primorac/Ilia Lupulescu, Jugoslavien
(Runner up: Milan Orlowski/Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien) 3-4. Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Sverige och Erik Lindh/Jan-Ove Waldner, Sverige
1987
Patrick Biroucheau/Jean-Philippe Gatien, Frankrike
(Runner up: Chen Zhibin/Ma Wenge, Kina)
1989
 Jean-Philippe Gatien/Andrzej Grubba, Frankrike/Polen 
(Runner up: Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Sverige) 3. Erik Lindh/Jörgen Persson, Sverige
1991 Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Tyskland
(Runner up: Trinko Keen/Ferederic Sonnet, Holland/Belgien) 3. Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Sverige
1993 Lin Zhigang/Liu Guoliang, Kina
(Runner up: Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Tyskland)
1996 Ma Wenge/Wang Tao, Kina
(Runner up: Feng Zhe/Lin Zhigang, Kina)
1997 Lucjan Blaszczyk/Tomasz Krzeszewski, Polen
(Runner up: Wang Liqin/Yan Sen, Kina
1998 Ma Lin/Qin Zhijuan, Kina
(Runner up: Jöregn Persson/Jan-Ove Waldner, Sverige)
1999 Patrick Chila/Jean-Philippe Gatien, Frankrike
(Runner up: Liu Guozheng/Tan Ruiwu, Kina)
2000 Liu Guozheng/Ma Lin, Kina
(Runner up: Seiko Iseki/Toshio Tasaki, Japan)
2001 Wang Liqin/Yan Sen, Kina 
(Runner up: Cheung Yuk/Leung Chu Yan, Hongkong)
2003 Ma Lin/Wang Hao, Kina
(Runner up: Chen Qi/Liu Guozheng, Kina)
2005 Oh Sang Eun/Lee Jung Woo, Sydkorea
(Runner up: Lucjan Blaszczyk/Wang Zeng Yi, Polen)
2007 Ma Long/Wang Hao, Kina
(Runner up: Gao Ning/Yang Zi, Singapore)
2011 Wang Liqin/Yan An, Kina
(Runner up: Jiang Tianyi/Tang Peng, Hongkong)
2013 SOC-Champions: Jens Lundquist/Xu Xin, Sverige/Kina
(Runner up: Pär Gerell/Yan An, Sverige/Kina)
2014 Wang Hao/Yan An, Kina
(Runner up: Fan Zhendong/Xu Xin, Kina)
2015 Fang Bo/Xu Xin, Kina
(Runner up: Fan Zhendong/Zhang Jike. Kina)
2016 Hugo Calderano/Gustavo Tsuboi, Brasilien
(Runner up: Antoine Hachard/Stephane Ouaiche, Frankrike)
2017 Fan Zhendong/Xu Xin, Kina
(Runner up: Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hong Kong)
2018 Lao Chen-Ting/Lin Yun-Ju, Taiwan
(Runner up: Mattias Falck/Kristian Karlsson, Sverige) 3. Anton Källberg/Truls Möregårdh, Sverige
2019 Fan Zhendong/Xu Xina, Kina
(Runner up: Liang Jingkun/Lina Gaoyuan, Kina)

Damdubbel (1954-)

1954 Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien
(Runner up: Diane Rowe/Rosalind Rowe, England) 3. Signhild Tegner/Elisabeth Thorsson, Sverige
1955
Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien
(Runner up: Monique Alber/Christiane Watel, Frankrike) 3-4. Ann Haydon/Signhild Tegner, England/Sverige och Birgitta Tegner/Elisabeth Thorsson, Sverige
1957
Ann Haydon/Eva Koczian, England/Ungern
(Runner up: Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien) 3-4. Birgitta Tegner/Reina Wetterström, Sverige och Signhild Tegner/Elisabeth Thorsson, Sverige
1958
SOC-Champions: Agnes Simon/Birgitta Tegner, Nederländerna/ Sverige
(Runner up: Uschi Mathias/Hanne Schlaf, Västtyskland) 3. Siv Petersson/Signhild Tegner, Sverige
1959
Eva Koczian/Mathe, Ungern
(Runner up: Hu Ke-ming/Pang Hsien, Kina) 3. Agnes Simon/Birgitta Tegner, Nederländerna/Sverige
1960 Hu Ke-ming/Ma Kuang-hung, Kina
(Runner up: Maria Alexandru/Petica, Rumänien) 3. Diane Rowe/Birgitta Tegner, England/Sverige
1961 Eva Koczian/Diane Rowe, Ungern/England
(Runner up: Britt Andersson/Birgitta Tegner, Sverige)
1962 SOC-Champions: Britt Andersson/Eva Földy, Sverige/Ungern 
(Runner up: Inge Harst/Agnes Simon, Västtyskland) 3. Birgitta Tegner-Larsson/Reina Wetterström, Sverige
1963 Diane Rowe/M. Shannon, England
(Runner up: Eva Földy/Erzsebet Heirits, Ungern)
1965 Li Ho-nan/Lin Hsiu-ying, Kina
(Runner up: Diane Rowe/Mary Shannon-Wright, England)
1967 Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjet
(Runner up: Maria Alexandru/Eleonora Mihalca, Rumänien) 3-4. Lena Guntsch/Marita Neidert, Sverige och Danuta Calinska-Schmit/Eva Johansson, Polen/Sverige
1969 Maria Alexandru/Eleonora Mihalca, Rumänien
(Runner up: Zoja Rudnova/Rita Pogosova, Sovjet)
1970 Li Li/Liang Li-chen, Kina
(Runner up: Chan-Li/Lin Hui-ching, Kina)
1971 Chen Huai-ying/Li Li, Kina
(Runner up: Lena Andersson/Birgitta Rådberg, Sverige)
1972 Ailesa Lee/Mi Ra Park, Sydkorea
(Runner up: Chin Pao-chin/Len Mei-chun, Kina)
1973 Jill Hammersley/Beatrix Kishazi, England/Ungern
(Runner up: Alice Grofova/H. Riedlova, Tjeckoslovakien) 3-4. Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson och Lena Andersson/Birgitta Rådberg, Sverige
1974 Hu Yu-lan/Ke Hsian-ai, Kina
(Runner up: Elmira Antonyan/Zoya Rudnova, Sovjet)
1975 Chang Te-ying/Sui Chien-Ying, Kina
(Runner up: Liu Hsin-yen/Li Ming, Kina) 3. Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson, Sverige
1976 Pak Yung-sun/Kim Chang-ae, Nordkorea
(Runner up: Ke Hsian-ai/Liu Hsin-yen, Kina)
1977 Tsa Yen-Hua/Tung Ling, Kina
(Runner up: Yang Yen-chun/Yang Ying, Kina)
1978 Li Ming/Yen Kuei-li, Kina
(Runner up: Ke Hsin-ai/Tung Ling, Kina) 3. Ann-Christin Hellman/Marie Lindblad, Sverige
1979 Liu Yang/Xie Chun-ying, Kina
(Runner up Shen Jian-ping/Tian Jing. Kina) 3. Ann-Christin Hellman/Marie Lindblad, Sverige
1980 An Hae Sook/Hwang Ha Sook, Sydkorea
(Runner up: Lee Soo Ja/Kim Kyung Ja, Sydkorea)
1981 Judit Magos/Gabriella Szabo, Ungern
(Runner up: Park Malbun/Yang Youngia, Nordkorea)
1983 Jiao Zhimon/Li Huifeng, Kina
(Runner up: Dai Lili/Tong Ling, Kina)
1985 Chen Zihe/Zhu Juan, Kina
(Runner up: Zsuzsa Olah/Edit Urban, Ungern)
1987 Chen Jing/Liu Wei, Kina
(Runner up: Fliura Bulatova/Elena Kovtun, Sovjet)
1989 Li Bun Hui/Yu Sun Bok, Nordkorea
(Runner up: Deng Yaping/Qiao Hong, Kina)
1991 Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
(Runner up: Hong Cha Ok/Hyun Jung Hwa, Sydkorea)
1993 Li Ju/Wu Na, Kina
(Runner up: Kim Boon Sik/Park Hae, Sydkorea)
1996 Deng Yaping/Yang Ying, Kina
(Runner up: Lin Ling/Xie Jing, Kina)
1997 Kim Moo Kyo/Park Hae Jung, Sydkorea
(Runner up: Lee Eun Sil/Ryu Ji Hye, Sydkorea)
1998 Lin Ling/Sun Jin, Kina
(Runner up: Li Qiumei/Zhang Yingying, Kina)
1999 Sun Jin/Yang Ying, Kina
(Runner up: Zhang Yingying/Zhang Yining, Kina)
2000 Niu Jianfeng/Yang Bai, Kina
(Runner up: Li Jiawei/Jing Jun Hong, Singapore)
2001 Bai Yang/Yang Ying, Kina
(Runner up: Guo Yan/Jiang Huajun, Kina)
2003 Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina
(Runner up: Wang Nan/Zhang Yining, Kina)
2005 Tie Yana/Zhang Rui, Hongkong
(Runner up: Lin Ling/Song Ah Sim, Hongkong)
2007 Kim Kyung Ah/Park Mi Young, Sydkorea
(Runner up: Haruna Fukuoka/Sayaka Hirano, Japan)
2011 Guo Yan/Guo Yue, Kina
(Runner up: Hiroko Fujii/Misako Wakamiya, Japan)
2013 Li Xiaodan/Mu Zi, Kina
(Runner up: Hsu Hui-Tsun/Lee I-Chen, Taiwan)
2014 Liu Shiwen/Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Hu Limei/Wu Yang, Kina)
2015 Chen Meng/Mu Zi, Kina
(Runner up: Lin Ye/Zhou Yihan, Singapore)
2016 Cheng I-Ching/Lee I-Chen, Taiwan
(Runner up: Jeon Jihee/Yang Haeun, Sydkorea) 3. Matilda Ekholm/Georgina Pota, Sverige/Ungern
2017 Hina Hayata/Mima Ito, Japan
(Runner up: Chen Meng/Zhu Yuling, Kina)
2018 Chen Xingtong/Sun Yingsha, Kina
(Runner up: Liu Gaoyang, Kina)
2019 Chen Meng/Ding Ning, Kina
(Runner up: Miu Hirano/Kasumi Ishikawa, Japan)

Mixdubbel (1954-87, 2019-)

1954 Ivan Andreadis/Rosalind Rowe, Tjeckoslovakien/England
(Runner up: Johnny Leach/Diane Rowe, England) 3. Ichiro Ogimura/Elisabeth Thorsson, Japan/Sverige
1955
Kalman Szepesi/Eva Koczian, Ungern
(Runner up: Zarko Dolinar/Ermelinde Wertl-Rumpler, Jugoslavien/Österrike)
1957
Matei Gantner/Ella Zeller, Rumänien
(Runner up: Tiberiu Harasztosi/Angelica Rozeanu, Rumänien)
1958
Gheorge Cobirzan/Maria Golopenta, Rumänien
(Runner up: Johnny Leach/Diane Rowe, England) 3. Tony Larsson/Birgitta Tegner, Sverige
1959
Gheorge Cobirzan/Maria Alexandru, Rumänien
(Runner up: Chuang Tse-tung/Hu Ke-ming, Kina) 3. Björne Mellström/Elisabeth Thorsson, Sverige
1960
Chou Lan-sun/Ma Kuang-hung, Kina
(Runner up: Hu-Ke-ming/Yang Jui-hua, Kina)
1961
Miklos Peterfy/Eva Koczian, Ungern
(Runner up: Hans Alsér
/Maria Alexandru, Sverige/Rumänien) 3. Björne Mellström/Marita Carlsson, Sverige
1962 Hans Alsér/
Inge Harst, Sverige/Västtyskland

(Runner up: Zoltan Berczik/Eva Földy, Ungern)
1963
Anatoly Amelin/Zoja Rudnova, Sovjet
(Runner up: Vladimir Miko/Eva Johansson, Tjeckoslovakien/Sverige)
1965
Wang Chia-sheng/Li Ho-nan, Kina
(Runner up: Dorin Giurgiuca/Maria Alexandru, Rumänien) 3. Hans Alsér/Eva Johansson, Sverige
1967
Dorin Giurgiuca/Maria Alexandru, Rumänien
(Runner up: Rozsas/Papp, Ungern)
1969
Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjet
(Runner up: Eberhard Schöler/Diane Schöler, Västtyskland)
1970
Chang Hsieh-lin/Lin Hui-ching, Kina
(Runner up: Chuang Tse-tung/Liang Li-chen, Kina)
1971
Yu Chang-chun/Chen Huai-ying, Kina
(Runner up: Jiri Turai/Ilena Vostova, Tjeckoslovakien) 3-4. Stellan Bengtsson/Lena Andersson, Sverige och Jaques Secretin/Marita Neidert, Frankrike/Sverige
1972
Istvan Jonyer/Judit Magos, Ungern
(Runner up: Tokio Tasaka/Edano, Japan)
1973
Lu Yuan-sheng/Liu Hsin-yen, Kina
(Runner up: Milan Orlowski/Alice Grofova, Tjeckoslovakien)
1974
Anton Stipancic/Erzsebet Korpa, Jugoslavien
(Runner up: Dragutin Surbek/Erzebet Korpa, Jugoslavien)
1975
Li Peng/Li Ming, Kina
(Runner up: Errol Caetano/Mariann Domonkos, Kanada)
1976
Liang Koliang/Ke Hsian-ai, Kina
(Runner up: Dragutin Surbek/Erzsebet Palatinus, Jugoslavien)
1977
Jacques Secretin/Claude Bergeret, Frankrike
(Runner up: Wei Ching-sheng/Tsao Yen-hua, Kina)
1978
Huang Liang/Tung Ling, Kina
(Runner up: Li Chen-shih/Li Ming, Kina)
1979 SOC-Champions: Stellan Bengtsson/Eva Strömvall, Sverige
(Runner up: Wang Yan-sheng/Xie Chun-ying, Kina)
1980
Guo Yuehua/Zhang Deying, Kina
(Runner up: Hideo Goto/Rie Wada, Japan)
1981
Andrzej Grubba/BettineVriesekoop, Polen/Holland
(Runner up: Fan Changmao/X. Xiaoyen, Kina) 3. Mikael Appelgren/Marie Lindblad, Sverige
1983
Dragutin Surbek/Branka Batinic, Jugoslavien
(Runner up: Kim Wan/Jang Yong Ja, Sydkorea)
1985
Huang Wenguan/Zhu Juan, Kina
(Runner up: Zoran Kalinic/Branka Batinic, Jugoslavien)
1987
Chen Zhibin/Chen Jing, Kina
(Runner up: Boris Rozenberg/Valentina Popova, Sovjet)
2019 Xu Xin/Liu Shiwen, Kina
(Runner up:Jun Mizutani/Mima Ito, Japan)

LAG

Herrar Lag (1957-95)

1957 Ungern; Zoltan Berczik, Ferenc Sido 
(Runner up: Sverige; Toni Borg, George Karlsson, Björne Mellström)
1958 SOC-Champions: Sverige; Toni Borg, Tony Larsson, Björne Mellström
(Runner up: Ungern; Zoltan Berczik, Laszlo Földy, Ferenc Sido)
1959
Kina; Chuang Tse-tung, Li Fujung 
(Runner up: Tjeckoslovakien Ladislav Stipek, Ludvik Vyhnanovsky)
1960
Jugoslavien; Vladimir Markovic, Vojislav Markovic, Janez Teran 
(Runner up: Tjeckoslovakien; Vladimir Miko, Jaroslav Stanek, Ladislav Stipek)
1961
Ungern; Zoltan Berczik, Miklos Peterfy, Peter Rozsas 
(Runner up: Sverige; Hans Alsér, Tony Larsson)
1962
Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Vladimir Miko, Jaroslav Stanek 
(Runner up: Sverige; Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Tony Larsson)
1963 SOC-Champions: Sverige; Hans Alsér, Kjell Johansson
(Runner up: Ungern; Zoltan Berczik, Peter Rozsas)
1965
Kina; Wang Chia-sheng, Wang Fu-chen, Yu Yi-tse
(Runner up: Sverige; Hans Alsér, Kjell Johansson)
1967
Jugoslavien; Istvan Korpa, Dragutin Surbek 
(Runner up: Tjeckoslovakien; Jaroslav Kunz, Vladimir Miko, Jaroslav Stanek)
1969 SOC-Champions: Sverige; Hans Alsér, Kjell Johansson
(Runner up: Sovjet; Anatoli Amelin, Stanislav Gomozkov)
1970
Ungern; Istvan Jonyer, Tibor Klampar
(Runner up: Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson)
1971 SOC-Champions: Sverige; Stellan Bengtsson, Kjell Johansson
(Runner up: Kina; Li Ching-kuang, Hsi Enting, Yu Chang-chun)
1972
Jugoslavien; Anton Stipancic, Dragutin Surbek 
(Runner up: Tjeckoslovakien; Jaroslav Kunz, Milan Orlowski, Jiri Turai)
1973
Ungern; Gabor Gergely, Istvan Jonyer
(Runner up: Tjeckoslovakien; Jaroslav Kunz, Milan Orlowski)
1974
Kina; Liang Ko-liang, Li Chen-shih, Li Cho-min
(Runner up: Sverige; Stellan Bengtsson, Kjell Johansson)
1975
Kina; Huang Liang, Kuo Yao-hua, Li Peng
(Runner up: Sverige; Stellan Bengtsson, Kjell Johansson)
1976
Ungern; Istvan Jonyer, Tibor Klampar 
(Runner up: Sverige; Stellan Bengtsson, Ulf Thorsell)
1977
Kina; Huang Tung-sheng, Lu Chi-wei, Lu Yuan-sheng, Wei Ching-sheng
(Runner up: Västtyskland; Engelbert Hüging, Wilfried Lieck, Peter Stellwag)
1978 Ungern; Gabor Gergely, Tibor Klampar 
(Runner up: Sverige; Stellan Bengtsson, Ulf Carlsson, Ulf Thorsell)
1979
Kina; Cai Zhen-hua, Wang Yang-sheng
(Runner up: Sverige; Stellan Bengtsson, Ulf Carlsson, Ulf Thorsell)
1980
Kina; Guo Yuehua, Huang Liang, Teng Y
(Runner up: Frankrike; Patrick Birocheau, Christian Martin, Jacques Secretin)
1981 Jugoslavien; Zoran Kalinic, Dragutin Surbek 
(Runner up: Kina; Chen Xinhua, Jiang Jialiang)
1983 Kina; Fan Changmao, He Zhiwen, Xie Saike
(Runner up: Tjeckoslovakien; Vladislav Broda, Jindrich Pansky)
1985 Kina; Huang Wenguan, Hui Jun, Huang, Wang Hao, Yang Jianhua
(Runner up: Sverige; Mikael Appelgren, Erik Lindh, Jan-Ove Waldner)
1987 SOC-Champions: Sverige l; Erik Lindh, Jan-Ove Waldner
(Runner up: Sverige ll; Mikael Appelgren, Ulf Bengtsson, Jörgen Persson)
1989
Nordkorea; Li Gun Sang, Kim Song Hui, Cho Jong Chol 
(Runner up: Sverige; Mikael Appelgren, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner)
1991 SOC-Champions: Sverige ll; Peter Karlsson, Erik Lindh, Thomas von Scheele
(Runner up: Sverige l; Mikael Appelgren, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner)
1993
Kina; Feng Zhe, Lin Zhigang, Liu Guoliang, Wang Yonggang
(Runner up: Frankrike; Patrick Chila, Damien Eloi, Jean-Philippe Gatien)
1994 SOC-Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Runner up: Kina; Ding Song, Kong Linghui, Lin Zhigang, Liu Guoliang)
1995 SOC-Champions: Sverige; Kayodi Kadiri, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Thomas von Scheele, Jan-Ove Waldner
(Runner up: Kina; Feng Zhe, Li Jing, Lin Zhigang, Qin Zhijian, Wang Zhu)

Damer Lag (1967-95)

1967 Sovjet; Svetlana Grinberg, Zoja Rudnova
(Runner up: Rumänien; Maria Alexandru, Eleonora Mihalca)
1969
Sovjet; Rita Pogosova, Zoja Rudnova
(Runner up: Västtyskland; Diane Schöler, Agnes Simon)
1970
Kina; Cheng Min-chin, Lin Hui-ching 
(Runner up: Sydkorea; Ailesa Lee, Joung Sook Choi)
1971
Kina; Cheng Huai-ying, Li Li 
(Runner up: Ungern; Beatrix Kishazi, Judit Magos)
1972
Kina; Chin Pao-chin, Lin Mei-chun 
(Runner up: Tjeckoslovakien; Miloslava Polackova, Ilona Vostova)
1973 SOC-Champions: Sverige; Ann-Christine Hellman, Birgitta Rådberg
(Runner up: Kina; Li Su-ying, Liu Hsinyen, Yo Chin-chia)
1974
Japan; Yukie Ohzeki, Sachiko Yokota 
(Runner up: Sovjet; Elmira Antonjan, Zoja Rudnova)
1975
Kina; Chang Te-ying, Li Ming, Liu Hsin-yen 
(Runner up: Sydkorea; Kim Soon Ok, Son Hae Soon)
1976
Kina; Chang Te-ying, Chu Hsiang-yung, Ke Hsin-ai
(Runner up: Ungern; Judit Magos, Gabriella Szabo)
1977
Kina; Yang Yen-chun, Yang Ying, 
(Runner up: Nordkorea; Hong Gil Son, Pak Yong Ok, Li Song Suk, Kim Bok Yong)
1978 Kina; Ke Hsin-ai, Li Ming, Tong Ling
(Runner up: Ungern; Judit Magos, Gabriella Szabo)
1979 Kina 2; Shen Jianing, Tian Jing
(Runner up: Kina 1; Liu Yang, Xie Chung-ying)
1980 Kina ; Cao Yanhua, Tong Ling, Zhang Deying
(Runner up: Sydkorea; Hwang Nam Sook, Kim Kyung Ja, Lee Soo Ja)
1981 Kina 1; Chen Jieling, Dai Lili
(Runner up: Kina 2; Chen Lili, Xie Xiaoyan)
1983 Kina; Dai Lili, Li Huifeng, Tong Ling
(Runner up: Sydkorea; Kim Sook He, Yang Young Ja)
1985 Kina; Chen Zihe, He Zhili, Zhu Juan
(Runner up: Tjeckoslovakien; Marie Hrachova, Alice Pelikanova)
1987 Nordkorea; Chu Jung Hui, An Hui Suk 
(Runner up: Kina; Chen Jing, Gao Jun, Li Jun, Liu Wei)
1989 Hong Kong; Chan Tan Lui, Chai Po Wa 
(Runner up: Sydkorea; Hong Cha Ok, Hong Soon Hwa)
1991 Kina; Chen Zihe, Gao Jun, Liu Wei, Qiao Hong 
(Runner up: Sydkorea; Hong Cha Ok, Hong Soon Hwa, Hyun Jung Hwa, Lee Jung Im)
1993 Kina; Li Ju, Wang Chen, Wu Na 
(Runner up: Sydkorea; Kim Moo Kyo, Park Hae, Park Kyung Ae, Ryu Ji Hye)
1994 Kina; Liu Wei, Wang Nan, Yang Ying, Zhu Fang
(Runner up: Italien; Fliura Abbate-Bulatova, Alessia Arisi, Laura Negrisoli)
1995 Kina; Li Ju, Qiao Yunping, Wang Hui, Wang Nan, Yang Ying
(Runner up: Japan; Chire Koyama, Keiko Okazaki, Ai Sakata, Rie Tsujimoto)

 

Uppdaterad: 19 JUN 2018 14:22
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info