Hoppa till sidans innehåll

Ungdoms-EM


  
Copyright: Jens Felke

 UEM-FOTON 

EUROPATRÄFFEN

Årtal och spelplats

1955 19-26 juni 1955 Ruit, Tyskland
1956 28 juni-1 juli 1956 Opatija, Jugoslavien
1957 14-15 september 1957 Donaueschingen, Tyskland
1958  26-29 juni 1958 Falkenberg, Sverige
1959 16-19 juli 1959 Constanza, Rumänien
1961 5-10 juli 1961 Bad Blankenburg, Östtyskland
1962 12-16 juli 1962 Bled, Jugoslavien
1963 5-10 juli 1963 Duisburg, Västtyskland
1965 12-15 juli 1965 Prag, Tjeckoslovakien
1966 9-13 juli 1966 Szombethely, Ungern
1967 30 juli-5 augusti 1967 Vejle, Danmark
1968 12-16 augusti 1968 Leningrad, Sovjet
1969 14-18 juli 1969 Obertraun, Österrike

UNGDOMS-EM

Årtal och spelplats

1970 4-9 augusti 1970 Teeside, England
1971 17-22 augusti 1971 Ostende, Belgien
1972 6-12 augusti 1972 Vejle, Danmark
1973 6-12 augusti 1973 Pireus, Grekland
1974 28 juli 4 augusti 1974 Göppingen, Västtyskland
1975 2-10 augusti 1975 Zagreb, Jugoslavien
1976 10-19 juli 1976 Mödling. Österrike
1977 23-31 juli 1977 Vichy, Frankrike
1978 22-30 juli 1978 Barcelona, Spanien
1979 21-29 juli 1979 Rom, Italien
1980 8-17 augusti 1980 Poznan, Polen
1981 31 juli-9 augusti 1981 Topolcany, Tjeckoslovakien
1982 16-25 juli 1982 Hollabrunn, Österrike
1983 22-31 juli 1983 Malmö, Sverige
1984 18-25 juli 1984 Linz, Österrike
1985 13-20 juli 1985 Haag, Nederländerna
1986 20-27 juli 1986 Louvain-la-Neuve, Belgien
1987 18-26 juli 1987 Aten, Grekland
1988 30 juli-7 augusti 1988 Novi Sad, Jugoslavien
1989 22-30 juli 1989 Luxemburg, Luxemburg
1990 21-29 juli 1990 Hollabrunn, Österrike
1991 20-28 juli 1991 Granada, Spanien
1992 10-19 juli 1992 Topolcany, Tjeckoslovakien
1993 16-25 juli 1993 Ljubljana, Slovenien
1994 15-24 juli 1994 Paris, Frankrike
1995 25 juli-3 augusti 1995 Haag, Nederländerna
1996 5-14 juli 1996 Frydek-Mistek, Tjeckien
1997 18-27 juli 1997 Topolcany, Slovakien
1998 10-19 juli 1998 Norcia, Italien
1999 16-25 juli 1999 Frydek-Mistek, Tjeckien
2000 7-16 juli 2000 Bratislava, Slovakien
2001 20-29 juli 2001 Terni, Italien
2002 12-20 juli 2002 Moskva, Ryssland
2003 11-20 juli 2003 Novi Sad, Jugoslavien
2004 16-25 juli 2004 Budapest, Ungern
2005 15-24 juli 2005 Prag, Tjeckien
2006 21-30 juli 2006 Sarajevo, Bosnien-Herzegovina
2007 13-22 juli 2007 Bratislava, Slovakien
2008 11-20 juli 2008 Terni, Italien
2009 10-19 juli 2009 Prag, Tjeckien
2010 16-25 juli 2010 Istanbul, Turkiet
2011 15-24 juli 2011 Kazan, Ryssland
2012 13-22 juli 2012 Schwechat, Österrike
2013 11-21 juli 2013 Ostrava, Tjeckien
2014 11-20 juli 2014 Riva del Garda, Italien
2015 10-19 juli 2015 Bratislava, Slovakien
2016 8-17 juli 2016 Zagreb, Kroatien
2017 14-23 juli 2017 Guimarães, Portugal
2018 15-24 juli 2018 Cluj, Rumänien
2019 12-21 juli 2019 Ostrava, Tjeckien
2020 8-17 juli 2020 Zagreb, Kroatien

SINGEL

Herrjuniorer singel (1955-)

1955 Wolf Berger, Tyskland
(Runner up: Maurice Granier, Frankrike)
1956 Robert Varadi, Ungern
(Runner up: Alexandr Sirlincan, Rumänien)
1957 European Champion: Hans Alsér, Sverige 
(Runner up: Ratko Jasvic, Jugoslavien)
1958 
Gheorge Cobirzan, Rumänien
(Runner up: Hans Alsér, Sverige)
1959 
Radu Negulescu, Rumänien
(Runner up: Peter Rozsas, Ungern)
1961 
Vilim Polakovic, Tjeckoslovakien
(Runner up: Ferenc Kovacs, Ungern)
1962 
Dorin Giurgiuca, Rumänien
(Runner up: Anatoli Amelin, Sovjet)
1963 
Istvan Korpa, Jugoslavien
(Runner up: Carl-Johan Bernhardt, Sverige) 3-4. Kjell Johansson, Sverige och Lars Andersson, Sverige
1965 
Gegam Vardanjan, Sovjet
(Runner up: Sarkis Sarkhojan, Sovjet)
1966 
Stanislav Gomozkov, Sovjet
(Runner up: Gegam Vardanjan, Sovjet) 3. Bengt Levin, Sverige
1967 
Uldis Eglitis, Sovjet
(Runner up: Georgij Strelnikov, Sovjet)
1968 
Jiri Turai, Tjeckoslovakien
(Runner up: Tibor Klampar, Ungern) 3. Stellan Bengtsson, Sverige
1969 
Milan Orlowski, Tjeckoslovakien
(Runner up: Vitaly Ostrovsky, Sovjet)
1970 European Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
(Runner up: Milan Orlowski, Tjeckoslovakien)
1971 
Anatoli Strokatov, Sovjet
(Runner up: Aleksandr Saprykin, Sovjet)
1972 
Miran Savnik, Jugoslavien
(Runner up: Anatoli Strokatov, Sovjet)
1973 European Champion: Ulf Thorsell, Sverige
(Runner up: Desmond Douglas, England)
1974 
Bagrat Burnazjan, Sovjet
(Runner up: Peter Stellwag, Västtyskland) 3. Per Sandström, Sverige
1975 
Bagrat Burnazjan, Sovjet
(Runner up: Miroslav Schenk, Tjeckoslovakien)
1976 
Zoran Kalinic, Jugoslavien
(Runner up: Paul Day, England)
1977 
Leszek Kucharski, Polen
(Runner up: Iztok Frank, Jugoslavien)
1978 
Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien
(Runner up: Igor Solopov, Sovjet/sedermera svensk medborgare)
1979 
Jiri Ezr, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Jonas Berner, Sverige) 3. Niklas Persson, Sverige
1980 European Champion: Niklas Persson, Sverige
(Runner up: Erik Lindh, Sverige) 3. Jonny Åkesson, Sverige
1981 European Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Miroslav Broda, Tjeckoslovakien)
1982 European Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Jonny Åkesson, Sverige) 3. Jörgen Persson, Sverige
1983 European Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Carl Prean, England) 3. Jörgen Persson, Sverige
1984 
Andrei Mazunov, Sovjet
(Runner up: Carl Prean, England)
1985 
Carl Prean, England
(Runner up: Calin Toma, Rumänien)
1986 European Champion: Thomas von Scheele, Sverige
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien)
1987 
Daniel Cioca, Rumänien
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien) 3. Patrik Thorsell, Sverige
1988 
Petr Korbel, Tjeckoslovakien
(Runner up: Dmitrij Gusev, Sovjet)
1989 
Dmitrij Gusev, Sovjet
(Runner up: Michael O’Driscoll, England)
1990 
Torben Wosik, Västtyskland
(Runner up: Mirko Pawlowski, Västtyskland)
1991 
Slobodan Grujic, Jugoslavien
(Runner up: Radek Mrkvicka, Tjeckoslovakien) 3. Peter Nilsson, Sverige
1992 
Vladimir Samsonov, OSS (fd Sovjet)
(Runner up: David Gustafsson, Sverige)
1993 
Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Fredrik Håkansson, Sverige)
1994 
Kostadin Lengerov, Österrike
(Runner up: Thomas Schröder, Tyskland)
1995 
Alexei Smirnov, Ryssland
(Runner up: Magnus Molin, Sverige)
1996 European Champion: Magnus Molin, Sverige
(Runner up: Timo Boll, Tyskland)
1997 
Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Magnus Molin, Sverige)
1998 
Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Michael Maze, Danmark) 3. Cyprian Asamoah, Sverige
1999 
Michael Maze, Danmark
(Runner up: Bartosz Such, Polen)
2000 
Constantin Cioti, Rumänien
(Runner up: Adam Robertson, Wales)
2001 
Daniel Gorak, Polen
(Runner up: Constantin Cioti, Rumänien)
2002 
Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Daniel Zwickl, Ungern) 3. Johan Axelqvist, Sverige
2003 
Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Janos Jakab, Ungern) 3. Johan Axelqvist, Sverige
2004 
Janos Jakab, Ungern
(Runner up: Marc Duran, Spanien)
2005 
Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Patrick Baum, Tyskland)
2006 
Marcos Freitas, Portugal
(Runner up: David Zombori, Ungern)
2007 
Mikhail Paykov, Ryssland
(Runner up: Krisztian Nagy, Ungern)
2008 
Paul Drinkhall, England
(Runner up: Alexander Shibaev, Ryssland) 
2009 
Quentin Robinot, Frankrike
(Runner up: Philipp Floritz, Tyskland) 3. Harald Andersson, Sverige
2010 
Patrick Franziska, Tyskland
(Runner up: Pavel Sirucek, Tjeckien)
2011 
Tristan Flore, Frankrike
(Runner up: Quentin Robinot, Frankrike)
2012 
Tristan Flore, Frankrike
(Runner up: Simon Gauzy, Frankrike)
2013 
Enzo Angles, Frankrike
(Runner up: Tomislav Pucar, Kroatien)
2014 Alexandre Cassin Frankrike
(Runner up: Elias Ranefur, Sverige)
2015 European Champion: Anton Källberg, Sverige 
(Runner up: Alexandre Cassin, Frankrike)
2016
Alexandre Cassin, Frankrike
(Runner up: Andreas Levenko, Österrike)
2017
Ioannis Sgouropoulos, Grekland
(Runner up: Cristian Pletea, Rumänien) 3. Simon Söderlund, Sverige
2018 
Ioannis Sgouropoulos, Grekland
(Runner up: Truls Möregårdh, Sverige) 
2019 European Champion: Truls Möregårdh, Sverige 
(Runner up: Yu Khinhang, Azerbadjan)

Pojkkadetter singel (1966-)

1966 Tibor Klampar, Ungern
(Runner up: Tolmachev, Sovjet)
1968 
Sarkis Sarkhojan, Sovjet
(Runner up: Alexander Chemenov, Sovjet)
1969 
Viktor Furzov, Sovjet
(Runner up: Pavel Ovcarik, Tjeckoslovakien)
1970 
Simon Heaps, England
(Runner up: Pål Guttormsen, Norge)
1971 
Bagrat Burnazjan, Sovjet
(Runner up: Leonid Glisman, Sovjet) 3. Åke Grönlund, Sverige
1972 
Bagrat Burnazjan, Sovjet
(Runner up: Engelbert Hüging, Västtyskland) 3-4. Åke Grönlund, Sverige och Örjan Glans, Sverige
1974 
Ivan Kavka, Tjeckoslovakien
(Runner up: Radek Pavlicek, Tjeckoslovakien) 3-4. Lars Franklin, Sverige och Lars Andersson, Sverige
1975 
Giovanni Bisi, Italien
(Runner up: Zsolt Kriston, Ungern) 3. Bo Eriksson, Sverige
1976 European Champion: Anders Thunström, Sverige
(Runner up: Jiri Ezr, Tjeckoslovakien)
1977 European Champion: Kent Christensson, Sverige
(Runner up: José Pales, Spanien)
1978 European Champion: Erik Lindh, Sverige
(Runner up: José Pales, Spanien) 3. Niklas Persson, Sverige
1979 
Vladislav Broda, Tjeckoslovakien
(Runner up: Jan Ove Waldner, Sverige) 3. Jonny Åkesson, Sverige
1980 European Champion: Jörgen Persson, Sverige
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige)
1981 
Andrei Mazunov, Sovjet
(Runner up: Billy Gleave, England)
1982 
Carl Prean, England
(Runner up: Ilija Lupulesku, Jugoslavien) 3. Mats Andersson-Bandstigen, Sverige
1983 
Milan Grman, Tjeckoslovakien
(Runner up: Thomas von Scheele, Sverige) 3. Mats Andersson-Bandstigen, Sverige
1984 
Jean-Michel Saive, Belgien
(Runner up: Milan Grman, Tjeckoslovakien) 3. Peter Andersson, Sverige
1985 
Dmitrij Mazunov, Sovjet
(Runner up: Matthew Syed, England)
1986 
Calin Creanga, Rumänien
(Runner up: Michael O’Driscoll, England)
1987 
Slobodan Grujic, Jugoslavien
(Runner up: Sergej Noskov, Sovjet)
1988 
Torben Wosik, Västtyskland
(Runner up: Slobodan Grujic, Jugoslavien)
1989 
Vladimir Samsonov, Sovjet
(Runner up: Thierry Tran, Frankrike)
1990 
Sergej Andrianov, Sovjet
(Runner up: Sascha Köstner, Västtyskland) 3. Simon Angel, Sverige
1991 
Kostadin Lengerov, Bulgarien
(Runner up: Andrei Filimon, Rumänien)
1992 
Thomas Schröder, Tyskland
(Runner up: Martin Monrad Pedersen, Danmark)
1993 
Robert Gardos, Ungern
(Runner up: Yaniv Sharon, Israel)
1994 European Champion: Magnus Molin, Sverige
(Runner up: Erik Illas, Slovakien)
1995 
Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Jean-Sebastian Boisard, Frankrike)
1996 
Michael Maze, Danmark
(Runner up: Fedor Kuzmin, Ryssland)
1997 
Fedor Kuzmin, Ryssland
(Runner up: Constantin Cioti, Rumänien)
1998 
Constantin Cioti, Rumänien
(Runner up: Lo Dany, Frankrike)
1999 
Daniel Zwicki, Ungern
(Runner up: Christian Süss, Tyskland)
2000 
Christian Süss, Tyskland
(Runner up: Loic Bobillier, Frankrike)
2001 
Andrej Pietnev, Ryssland
(Runner up: Krisztian Molnar, Ungern)
2002 
Marcos Freitas, Portugal
(Runner up: Dimitri Ovtcharov, Tyskland)
2003 
Ruwen Filus, Tyskland
(Runner up: Jiang Pengfei, Turkiet)
2004 
Jiang Pengfei, Turkiet
(Runner up: Mikhail Paikov, Ryssland)
2005 
Paul Drinkhall, England
(Runner up: Darius Knight, England)
2006 
Borna Kovac, Kroatien
(Runner up: Kristian Karlsson, Sverige)
2007 
Hunor Szocs, Rumänien
(Runner up: Patrick Franziska, Tyskland) 3. Anthony Tran, Sverige
2008 
Gavin Evans, England
(Runner up: Hampus Söderlund, Sverige)
2009 
Simon Gauzy, Frankrike
(Runner up: Hampus Söderlund, Sverige)
2010 
Leonardo Mutti, Italien
(Runner up: Jakub Dyjas, Polen)
2011 
Andréa Landrieu, Frankrike
(Runner up: Carl Ahlander Johansson, Sverige)
2012 
Alexandre Cassin, Frankrike
(Runner up: Patryk Zatowka, Polen)
2013 
Tomas Polansky, Tjeckien
(Runner up: Maxim Chaplygin, Ryssland) 
2014 Rares Sipos, Rumänien
(Runner up: Artur Abusev, Ryssland)
2015
Cristian Pletea, Rumänien
(Runner up: Jannik Hu, Tyskland)
2016
Vladimir Sidorenko, Ryssland
(Runner up: Truls Möregårdh, Sverige)
2017
Vladimir Sidorenko, Ryssland
(Runner up: Truls Möregårdh, Sverige)
2018
Maciej Kubik, Polen
(Runner up: Myshaal Sabhi, Frankrike)
2019 Darius Movileanu, Rumänien
(Runner up: Iulian Chirita, Rumänien)

Damjuniorer singel (1955-)

1955 Livia Mosoczy, Ungern
(Runner up: Rozy Jancso, Ungern)
1956 
Maria Golopenta, Rumänien
(Runner up: Mariana Barasch, Rumänien)
1957 
Heide Dauphin, Tyskland
(Runner up: Erika Koch, Tyskland)
1958 
Maria Golopenta, Rumänien
(Runner up: Mariana Barasch, Rumänien)
1959
 Mariana Barasch, Rumänien
(Runner up: Nicole Ramanauskaite, Sovjet)
1961 
Zoja Rudnova, Sovjet
(Runner up: Marita Carlsson, Sverige) 3. Lena Guntsch, Sverige
1962 
Laima Balaishite, Sovjet
(Runner up: Angela Papp, Ungern)
1963 
Lesley Bell, England
(Runner up: Josiane Cornelis, Belgien)
1965 European Champion: Eva Johansson, Sverige
(Runner up: Lena Rundström, Sverige)
1966 
Eva Porr, Ungern
(Runner up: Irma Brazunaite, Sovjet)
1967 
Mirjana Resler, Jugoslavien
(Runner up: Ilona Vostova, Tjeckoslovakien)
1968 
Carmen Crisan, Rumänien
(Runner up: Ilona Vostova, Tjeckoslovakien)
1969 
Carmen Crisan, Rumänien
(Runner up: Asta Gedrajtite, Sovjet)
1970 
Ilona Vostova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Eszther Juhos, Ungern) 3. Lena Andersson, Sverige
1971 
Ilona Vostova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Blanka Silhanova, Tjeckoslovakien)
1972 
Lidia llie, Rumänien
(Runner up: Hana Riedlova, Tjeckoslovakien)
1973 
Hana Riedlova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Lidia llie, Rumänien)
1974 
Elmira Antonjan, Sovjet
(Runner up: Hana Riedlova, Tjeckoslovakien)
1975 
Tatjana Ferdman, Sovjet
(Runner up: Marie-France Germiat, Belgien)
1976 
Tatjana Romanchina, Sovjet
(Runner up: Valentina Popova, Sovjet)
1977 
Bettine Vriesekoop, Nederländerna
(Runner up: Valentina Popova, Sovjet)
1978 
Eva Ferenczi, Rumänien
(Runner up: Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1979 
Bettine Vriesekoop, Nederländerna
(Runner up: Kristina Nilsson, Sverige)
1980 
Marie Hrachova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Alice Pelikanova, Tjeckoslovakien)
1981 
Fliura Bulatova, Sovjet
(Runner up: Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1982 
Yolanta Daniliavichute, Sovjet
(Runner up: Szonja Pircsak, Ungern)
1983 
Olga Nemes, Rumänien
(Runner up: Raisa Diachenko, Sovjet)
1984 
Elena Kovtun, Sovjet
(Runner up: Olga Nemes, Västtyskland)
1985 
Olga Nemes, Västtyskland
(Runner up: Vesna Ojstersek, Jugoslavien)
1986 
Csilla Batorfi, Ungern
(Runner up: Ilka Böhning, Västtyskland)
1987 
Irina Palina, Sovjet
(Runner up: Katja Nolten, Västtyskland)
1988 
Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Veronika Krestianinova, Sovjet)
1989 
Gabriella Wirth, Ungern
(Runner up: Tatjana Kostromina, Sovjet)
1990 
Veronika Wirth, Ungern
(Runner up: Tatjana Kostromina, Sovjet)
1991 
Krisztina Toth, Ungern
(Runner up: Petra Fichtinger, Österrike)
1992 
Georgeta Cojocaru, Rumänien
(Runner up: Oksana Kusch, OSS (fd Sovjet)
1993 
Zuzana Poliackova, Slovakien
(Runner up: Anne Boileau, Frankrike)
1994 
Svetlana Ganina, Ryssland
(Runner up: Tatiana Logatskaya, Vitryssland)
1995 
Tamara Boros, Kroatien
(Runner up: Svetlana Ganina, Ryssland)
1996 
Mihaela Encea, Rumänien
(Runner up: Olga Kasjolina, Ryssland)
1997 
Eva Odorova, Slovakien
(Runner up: Renata Strbikova, Tjeckien)
1998 
Liu Jia, Österrike
(Runner up: Natalia Lapteva, Ryssland)
1999 
Liu Jia, Österrike
(Runner up: Andrea Bakula, Kroatien) 3. Linda Nordenberg, Sverige
2000 
Cornelia Vaida, Kroatien
(Runner up: Sandra Paovic, Kroatien) 3. Marie Olsson, Sverige
2001 
Laura Stumper, Tyskland
(Runner up: Kristin Silbereisen, Tyskland) 3. Marie Olsson, Sverige
2002 
Georgina Pota, Ungern
(Runner up: Martina Smistikova, Tjeckien)
2003 
Iveta Vacenovska, Tjeckien
(Runner up: Iulia Necula, Rumänien)
2004 
Galia Dvorak, Spanien
(Runner up: Natalia Bolshakova, Ryssland)
2005 
Daniela Dodean, Rumänien
(Runner up: Elizabeta Samara, Rumänien)
2006 
Daniela Dodean, Rumänien
(Runner up: Elizabeta Samara, Rumänien)
2007 
Elizabeta Samara, Rumänien
(Runner up: Amelie Solja, Tyskland)
2008 
Margaryta Pesotska, Ukraina
(Runner up: Amelie Solja, Tyskland)
2009 
Margaryta Pesotska, Ukraina
(Runner up: Magdalena Szszerkowska, Polen) 3. Malin Pettersson, Sverige
2010 
Brigitte Erland, Holland
(Runner up: Dora Madarasz, Ungern)
2011 
Bernadette Szocs, Rumänien
(Runner up: Petrissa Solja, Tyskland)
2012 
Bernadette Szocs, Rumänien
(Runner up: Petrissa Solja, Tyskland)
2013 
Nina Mittelham, England
(Runner up: Lea Rakovac, Kroatien)
2014
Chantal Mantz, Tyskland
(Runner up: Nina Mittelham, Tyskland)
2015
Adina Diaconu Rumänien
(Runner up: Marie Magot, Frankrike)
2016
Adina Diaconu, Rumänien
(Runner up: Jing Ning, Azerbadjan)
2017
Jing Ning, Azerbadjan
(Runner up: Anastasia Kolish, Ryssland)
2018
Jing Ning, Azerbadjan
(Runner up: Tania Plaian, Rumänien) 3. Christina Källberg, Sverige
2019 Anna Wegrzyn, Polen
(Jamila Laurenti, Italien)

Flickkadetter singel (1966-)

1966 Ruth Stephan, Östtyskland
(Runner up: Jana Kettnerova, Tjeckoslovakien)
1968 
Katalin Szendy, Ungern
(Runner up: Olga Pavluk, Sovjet)
1969 
Elmira Antonjan, Sovjet
(Runner up: Katalin Szendy, Ungern)
1970 
Lidia Ilie, Rumänien
(Runner up: Ann-Christin Hellman, Sverige)
1971 
Ludmila Smidova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Elmira Antonjan, Sovjet)
1972 
Tatjana Ferdman, Sovjet
(Runner up: Dubravka Fabri, Jugoslavien)
1974 
Gabriella Szabo, Ungern
(Runner up: Rimma Ioffe, Sovjet)
1975 
Gordana Perkucin, Jugoslavien
(Runner up: Valentina Popova, Sovjet)
1976 
Gordana Perkucin, Jugoslavien
(Runner up: Ludmilla Bakshutova, Sovjet)
1977 
Narine Antonjan, Sovjet
(Runner up: Crinela Sava, Rumänien)
1978 
Inna Kovalenko, Sovjet
(Runner up: Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1979 
Yolanta Daniliavichute, Sovjet
(Runner up: Daniela Guergueltcheva, Bulgarien)
1980 
Yolanta Daniliavichute, Sovjet
(Runner up: Elena Vecherok, Sovjet)
1981 
Olga Nemes, Rumänien
(Runner up: Eva Malmberg, Finland)
1982 
Flora Khasanova, Sovjet
(Runner up: Vesna Ojstersek, Jugoslavien)
1983 
Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Renata Kasalova, Tjeckoslovakien)
1984 
Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Katja Nolten, Västtyskland)
1985 
Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Emilia Ciosu, Rumänien)
1986 
Gabriella Wirth, Ungern
(Runner up: Alessia Arisi, Italien)
1987 
Veronika Wirth, Ungern
(Runner up: Olga Likhter, Sovjet)
1988 
Vivien Ellö, Ungern
(Runner up: Adrienne Rakos, Ungern)
1989 
Georgeta Cojocaru, Rumänien
(Runner up: Nora Simon, Ungern)
1990 
Ana Gogorita, Rumänien
(Runner up: Tatjana Kulagina, Sovjet)
1991 
Antonela Manac, Rumänien
(Runner up: Elena Plakidina, Sovjet)
1992 
Svetlana Ganina, OSS (fd Sovjet)
(Runner up: Mihaela Encea, Rumänien)
1993 
Michaela Steff, Rumänien
(Runner up: Mihaela Encea, Rumänien)
1994 
Petra Dermastija, Slovenien
(Runner up: Christina Fili, Grekland)
1995 
Miao Miao, Polen
(Runner up: Krisztina Szvitan, Ungern) 3. Linda Nordenberg, Sverige
1996 
Martina Safran, Slovenien
(Runner up: Andrea Bakula, Kroatien)
1997 
Sandra Paovic, Kroatien
(Runner up: Nikoleta Stefanova, Italien)
1998 
Tatjana Sorosjynska, Ukraina
(Runner up: Laura Stumper, Tyskland) 3. Marie Olsson, Sverige
1999 
Gaby Rohr, Tyskland
(Runner up: Iveta Vacenovska, Tjeckien)
2000 
Ana-Maria Erdelji, Jugoslavien
(Runner up: Iulia Necula, Rumänien)
2001 
Maria Zelenova, Ryssland
(Runner up: Galia Dvorak, Spanien)
2002 
Daniela Dodean, Rumänien
(Runner up: Galia Dvorak, Spanien)
2003 
Li Bin, Ungern
(Runner up: Daniela Dodean, Rumänien)
2004 
Natalia Partyka, Polen
(Runner up: Ekaterina Kolodiazhnaia, Ryssland)
2005 
Ekaterina Kolodyazhnaya, Ryssland
(Runner up: Barbara Barasso, Ungern)
2006 
Margaryta Pesotska, Ukraina
(Runner up: Marine Pavot, Frankrike) 3. Malin Pettersson, Sverige
2007 
Cristina Hirici, Rumänien
(Runner up: Barbora Balazova, Slovakien)
2008 
Petrissa Solja, Tyskland
(Runner up: Bernadette Szocs, Rumänien)
2009 
Petrissa Solja, Tyskland
(Runner up: Yana Noskova, Ryssland)
2010 
Bernadette Szocs, Rumänien
(Runner up: Mateja Jeger, Kroatien)
2011 
Nina Mittelham, Tyskland
(Runner up: Chantal Mantz, Tyskland)
2012 
Alena Lemmer, Tyskland
(Runner up: Marie Migot, Frankrike)
2013 
Adina Diaconu, Rumänien
(Runner up: Marie Migot, Frankrike)
2014 Adina Diaconu, Rumänien
(Runner up: Lisa Lung, Belgien) 3. Christina Källberg, Sverige
2015 
Maria Tailakova, Ryssland
(Runner up: Lucie Gauthier, Frankrike)
2016 
Maria Tailakova, Ryssland
(Runner up: Kristina Kazantseva, Ryssland)
2017 
Elizabet Abraamian, Ryssland
(Runer up: Wenna Tu, Tyskland)
2018
Elena Zaharia, Rumänien
(Runner up: Elizabet Abraamian, Ryssland)
2019 Elena Zaharia, Rumänien
(Runner up: Vlada Voronina, Ryssland)

DUBBEL

Herrjuniorer dubbel (1955-)

1955 Robert Süssman/Franz-Josef Wedig, Tyskland 
(Runner up: Zoltan Berczik/Sandor Ujvaari, Ungern) 3. Reidar Ljungström/Hans Petersson, Sverige
1956 
Zeljko Hrbud/Vojislav Markovic, Jugoslavien 
(Runner up: Dieter Köhler/Hans Otto, Tyskland)
1957 European Champions: Hans Alsér/Stellan Bengtsson I, Sverige 
(Runner up: Viktor Hirsch/Hans Zankl, Österrike)
1958 
Gheorge Cobirzan/Radu Negulescu, Rumänien 
(Runner up: Viktor Hirsch/Hans Zankl, Österrike)
1959 
Radu Negulescu/Adalbert Reti, Rumänien 
(Runner up: Imre Biro/Peter Rozsas, Ungern)
1961 
Vilim Polakovic/Zdenak Svab, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Nicolae Angelescu/Dorin Giurgiuca, Rumänien)
1962 
Istvan Korpa/Edvard Vecko, Jugoslavien 
(Runner up: Marius Bodea/Adalbert Reti, Rumänien, diskv, överårig) 3. Carl-Johan Bernhardt/Marius Bodea, Sverige/Rumänien
1963 European Champions: Carl-Johan Bernhardt/Kjell Johansson, Sverige 
(Runner up: Michael Heene/Gerhard Steinbeck, Västtyskland)
1965 
Stanislav Gomozkov/Gegam Vardanjan, Sovjet 
(Runner up: Zlatko Cordas/Darko Klevisar, Jugoslavien) 3. Staffan Linder/Bo Persson, Sverige
1966 
Stanislav Gomozkov/Gegam Vardanjan, Sovjet 
(Runner up: Zlatko Cordas/Anton Stipancic, Jugoslavien)
1967 
Uldis Eglitis/Gegam Vardanjan, Sovjet
(Runner up: Richard Flaisinger/Jiri Turai, Tjeckoslovakien)
1968 
Uldis Eglitis/Vladimir Zlenko, Sovjet 
(Runner up: Istvan Jonyer/Ferenc Timar, Ungern)
1969 
Milan Orlowski/Jiri Turai, Tjeckoslovakien
(Runner up: Rushan Mustafin/Vitaly Ostrovsky, Sovjet)
1970 European Champions: Stellan Bengtsson
/Tibor Klampar,  Sverige/Ungern 
(Runner up: Roman Erentjuk/Sergej Leshev, Sovjet)
1971 
Viktor Furzov/Anatoli Strokatov, Sovjet 
(Runner up: Roman Erentjuk/Aleksandr Saprykin, Sovjet) 3. Kjell Hellström/Ingemar Wikström, Sverige
1972 
Viktor Furzov/Anatoli Strokatov, Sovjet 
(Runner up: Bagrat Burnazjan/Sarkis Sarkhojan, Sovjet)
1973 European Champions: Christer Hafn/Ulf Thorsell, Sverige 
(Runner up: V Baranov/Bagrat Burnazjan, Sovjet)
1974 
Miroslav Cich/Miroslav Schenk, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Andrew Barden/Paul Day, England) 3. Örjan Glans/Åke Grönlund, Sverige
1975 European Champions: Åke Grönlund/Michael Nilsson, Sverige 
(Runner up: Hans-Joachim Nolten/Ralf Wosik, Västtyskland)
1976 
Andrew Barden/Paul Day, England 
(Runner up: Vasilij Putilovskij/Valeri Schevchenko, Sovjet)
1977 European Champions: Ulf Bengtsson/Lars Franklin, Sverige 
(Runner up: Erich Amplatz/Alexander Pokorny, Österrike) 3. Ulf Carlsson/Ulf Cronqvist, Sverige
1978 
Georg Zsolt Böhm/Simion Crisan, Rumänien 
(Runner up: Jindrich Pansky/Anton Stefko, Tjeckoslovakien)
1979 European Champions: Mikael Appelgren/Anders Thunström, Sverige 
(Runner up: Jaromir Jenista/Zbynek Stepancek, Tjeckoslovakien) 3-4. Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige och Jonas Berner/Erik Lindh, Sverige
1980 European Champions: Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige 
(Runner up: Erik Lindh/Niklas Persson, Sverige)
1981 European Champions: Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige
 
(Runner up: Miroslav Broda/Vladislav Broda, Tjeckoslovakien)
1982 European Champions: Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige 
(Runner up: Miroslav Broda/Vladislav Broda, Tjeckoslovakien) 3. Zoltan Kaposztas/Jörgen Persson, Ungern/Sverige
1983 
Nicky Mason/Carl Prean, England 
(Runner up: Dariusz Kabacinski/Miroslaw Pieronczyk, Polen)
1984 
Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien 
(Runner up: Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland)
1985 
Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien 
(Runner up: Josef Braun/Milan Grman, Tjeckoslovakien)
1986
 Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland
(Runner up: Josef Braun/Milan Grman, Tjeckoslovakien) 3. Mats Andersson-Bandstigen/Thomas von Scheele, Sverige
1987 
Alexei Murzov/Samuel Vardanjan, Sovjet 
(Runner up: Dmitrij Gusev/Dmitrij Mazunov, Sovjet)
1988 
Dmitrij Gusev/Dmitrij Mazunov, Sovjet 
(Runner up: Oliver Alke/Peter Franz, Västtyskland)
1989 
Josef Hong/Torben Wosik, Västtyskland 
(Runner up: Karl Jindrak/Werner Schlager, Österrike) 3. Thomas Buza/Magnus Pettersson, Sverige
1990 
Alexander Levadnyl/Sergei Noskov, Sovjet
(Runner up: Mirko Pawlowski/Torben Wosik, Västtyskland)
1991 European Champions: David Gustafsson/Adam Råsberg, Sverige 
(Runner up: Vladimir Samsonov/Michael Schalwich, Sovjet/Österrike) 3. Joakim Andersson/Peter Nilsson, Sverige
1992 
Lucjan Blaszczyk/Tomasz Krzeszewski, Polen 
(Runner up: Marek Cihak/Marek Klasek, Tjeckoslovakien) 3. Simon Angel/Vit Dolezei, Sverige/Tjeckoslovakien
1993 
Sascha Köstner/Vladimir Samsonov, Tyskland/Vitryssland 
(Runner up: Sergej Andrianov/Evgenij Fadejev, Ryssland) 3. Simon Angel/Fredrik Håkansson, Sverige
1994 
Denis Gavrilov/Alexej Smirnov, Ryssland 
(Runner up: Vit Dolezel/Kostadin Lengerov, Tjeckien/Österrike)
1995 
Martin Monrad/Alexei Smirnov, Danmark/Ryssland 
(Runner up: Andrei Filimon/Valentino Piacentini, Rumänien/Italien)
1996
Jörg de Cook/Valentino Piacentini, Nederländerna/Italien
(Runner up: Ivan Juzbacis/Roko Tosic, Kroatien)
1997 
Ivan Juzbasic/Roko Tosic, Kroatien
(Runner up: Timo Boll/M. Lietzau, Tyskland)
1998 
Timo Boll/Nico Stehle, Tyskland
(Runner up: Michael Maze/Gundur Stephensen, Danmark/Island) 3. Henrik Rosvall/Yi Wei Chen, Sverige/Italien
1999 European Champions: Cyprian Asamoah
/Michael Maze, Sverige/Danmark
(Runner up: P. Frazekas/Yu Kalum, Ungern/Nederländerna)
2000 
Fabi Moritz/Gabri Stephan, Tyskland
(Runner up: Constantin Cioti/D. Zwickl, Rumänien/Ungern) 3. Anders Holm/Robert Nilsson, Sverige
2001 European Champions:
Daniel Gorak/Robert Svensson, Polen/Sverige 
(Runner up: Tomislav Japec/Jakov Krivic, Kroatien)
2002 
Patrick Baum/Benjamin Rösner, Tyskland 
(Runner up: Christophe Bertin/D Peretti, Frankrike)
2003 
Konecny/Loic Bobillier, Tjeckien/Frankrike 
(Runner up: Burov/Petrukhin, Ryssland)
2004 
Tiago Apolonia/Marcos Freitas, Portugal 
(Runner up: Marc Duran/Jakub Perek, Spanien/Polen) 3. Lukas Rydén/Niklas Rönningborn, Sverige
2005
Marcos Freitas/Tomislav Kolarek, Portugal/Kroatien
(Runner up: Stefan Fegerl/Feng Xiaoquan, Österrike)
2006 
Stanislav Golovanov/Mikhal Paykov, Ryssland 
(Runner up: Paul Drinkhall/Darius Knight, England)
2007
Mikhail Paykov/Abdel-K Salifou, Ryssland/Frankrike
(Runner up: D. Plattner/Martin Storf, Österrike)
2008 
Paul Drinkhall/Darius Knight, England 
(Runner up: Bojan Crepulja/Marko Petkov, Serbien)
2009 European Champions: Kristian Karlsson/Mattias Översjö, Sverige 
(Runner up: Piotr Chodorski/Robert Floras, Polen)
2010 
Jonathan Groth/Hunor Szocs, Danmark/Rumänien 
(Runner up: Lauric Jean/Cédric Nuytinck, Belgien)
2011 
Simon Gauzy/Quentin Robinot, Frankrike 
(Runner up: Enzo Angles/Tristan Flore, Frankrike)
2012 
Jakub Dyjas/Konrad Kulpa, Polen 
(Runner up: Tristan Flore/Simon Gauzy, Frankrike)
2013 
Tamas Lakatos/Adam Szudi, Ungern 
(Runner up: Koen Simon Hageraats/Martin Khatchanov, Holland)
2014 Nanor Ecseki/Adam Szudi, Ungern
(Runner up: Diego Chen/Jorge Costa, Portugal)
2015
Darko Jorgic/Deni Kozul, Slovenien
(Runner up: Malte Möregårdh/Simon Söderlund, Sverige)
2016
Tobias Heppler/Nils Hohmeier, Tyskland
(Runner up: Antonino Amato/Daniele Pinto, Italien)
2017
Denis Ivonin/Cristian Pletea, Ryssland/Rumänien
(Runner up:
Cedric Meissner/Simon Söderlund, Tyskland/ Sverige)
2018
Maksim Grebnev/Lev Katsman, Ryssland
(Runner up: Khinhang Yu/Xinyu Yang, Azerbadjan)
2019 Maksim Grebnev/Lev Katsman, Ryssland
(Runner up: Truls Möregårdh/Vladimir Sidorenko, Sverige/Ryssland)

Pojkkadetter dubbel (1983-)

1983 Josef Braun/Milan Grman, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Mats Andersson-Bandstigen/Thomas von Scheele, Sverige)
1984 
Milan Grman/Vladimir Mihocko, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Calin Creanga/Romulus Revisz, Rumänien)
1985 
Dmitrij Gusev/Dmitrij Mazunov, Sovjet 
(Runner up: Bart van Haren/Geert Verhaegh, Nederländerna)
1986 
Frantisek Kanta/Daniel Stepanek, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Michael O’Driscoll/Matthew Syed, England)
1987 
Tomas Janasek/Martin Olenik, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Slobodan Grujic/Tarik Hodzic, Jugoslavien)
1988 
Aleksij Averkin/Vladimir Samsonov, Sovjet 
(Runner up: Kay Andrew Greil/Rhod Jepsen, Västtyskland/Danmark)
1989 European Champions: David Gustafsson/Adam Råsberg, Sverige
 
(Runner up: Zoltan Batorfi/Zoltan Varga, Ungern)
1990 
Evgenij Fadejev/Vladimir Samsonov, Sovjet 
(Runner up: Zoltan Batorfi/Adam Lindner, Ungern)
1991 
Juri Rensin/Alexander Vinokurov, Sovjet 
(Runner up: Thomas Schröder/Thomas Theissman, Tyskland)
1992 
Zoltan Feyer Konerth/Thomas Schröder, Tyskland 
(Runner up: Morten Knudsen/Martin Monrad Pedersen, Danmark)
1993 
Umberto Giardina/Valentino Piacentini, Italien 
(Runner up: Jens Lundquist/Henrik Nykvist, Sverige)
1994 European Champions: Jens Lundqvist/Henrik Nykvist, Sverige 
(Runner up:
Umberto Giardina/Magnus Molin, Italien/Sverige)
1995 
Timo Boll/Nico Stehle, Tyskland 
(Runner up: Björn Baum/Jens Lilienthal, Tyskland)
1996 
Alexej Loiventsov/Piotr Vaske, Ryssland
(Runner up: Michael Maze/Gunder Stephensen, Danmark/Island) 3. Cyprian Asamoah/Robert Nilsson, Sverige
1997 
Anton Gavlas/Jirei Vrablik, Tjeckien
(Runner up: Marcin Czerniawski/Jakub Kosowski, Polen)
1998 
Peter Sereda/Danielo Zwickl, Slovakien/Ungern
(Runner up: Constantin Cioti/Stefano Tomasi, Rumänien/Italien)
1999 
Anton Gavlas/Daniel Zwickl, Tjeckien/Ungern
(Runner up: S. Door/Christian Suss, Tyskland)
2000 
Loic Bobillier/Tomislav Zubcic, Frankrike/Kroatien
(Runner up: Tiago Apalonia/Marc Duran, Portugal/Spanien)
2001
Janos Jakab/Krisztian Molnar, Ungern 
(Runner up: Artur Gregoriev/Andrei Pietnev, Ryssland)
2002 
Dzmitry Baltryshko/Dmitri Davidovich, Bulgarien 
(Runner up: Evgenij Kotov/Viktor Yefimov, Ukraina)
2003
Marcos Freitas/Antonin Schwarzer, Portugal/Tjeckien 
(Runner up: Dimitrij Ovtcharov/Zhmudenko, Tyskland/Ukraina)
2004
Matiss Burgis/Antonin Schwarzer, Lettland/Tjeckien
(Runner up: Mikhail Paikov/Artem Utochkin, Ryssland)
2005 
Pierre Bezard/Borna Kovac, Frankrike/Kroatien 
(Runner up: Piotr Chodorski/Patryk Chojnowski, Polen)
2006 
Piotr Chodorski/Borna Kovac, Polen/Kroatien 
(Runner up: Matic Slodej/Jan Zibrat, Slovenien)
2007 
Thomas Le Breton/Romain Lorentz, Frankrike 
(Runner up: Martin Palatinus/Gergely Perei, Ungern)
2008 
Julien Indeherberg/Emilien van Rossomme, Belgien 
(Runner up: Gavin Evans/Cedric Nuytinck, England/Belgien)
2009
Enzo Angles/Simon Gauzy, Frankrike 
(Runner up: Benjamin Brossier/Tristan Flore, Frankrike) 3. Hampus Söderlund/Albin Wemmert, Sverige
2010 
Enzo Angles/Tristan Flore, Frankrike 
(Runner up: Andréa Landrieu/Alexandre Robinot, Frankrike)
2011 
David Reitspies/Qiu Dang, Tjeckien/Tyskland 
(Runner up: Konstantin Chernov/Sadi Ismailov, Ryssland)
2012 European Champions: Simon Berglund/Anton Källberg, Sverige
 
(Runner up: Aleksander Werecki/Patryk Zatowka, Polen) 
2013 
Aliaksandr Khanin/Tomas Polansky, Vitryssland/Tjeckien 
(Runner up: Nils Hohmeier/Darko Jorgic, Tyskland/Slovenien)
2014
Ivan Bertrand/Nolan Givone, Frankrike
(Runner up: Cristian Pletea/Rares Sipos, Rumänien)
2015
Lilian Bardett/Irvin Bertrand, Frankrike
(Runner up: Cristian Pletea/Rares Sipos, Rumänien)
2016
Maciej Kolodziejczyk, Vladislav Ursu, Österrike/Moldavien
(Runner up: Martin Friis/Truls Möregårdh, Sverige)
2017 European Champions: Martin Friis/Truls Möregårdh, Sverige
(Runner up: Bilal Hamache/Dorian Zheng, Frankrike)
2018
Ivor Ban/Maciej Kubik, Kroatien/Polen 
(Runner up: Darius Movileanu/Andrei Tomica, Rumänien)
2019 Iulian Chirita/Eduard Ionescu, Rumänien
(Runner up: Hugo Deschamps/Alexis Kouraichi, Frankrike)

Damjuniorer dubbel (1955-)

1955 Wendy Bates/Joyce Fielder, England 
(Runner up: Christiane Küchler/Gerlinde Limbrunner, Tyskland)
1956 
Mariana Barasch/Maria Golopenta, Rumänien 
(Runner up: Marijana Plut/Tatjana Teran, Jugoslavien)
1957 
Erika Koch/Ev-Kathlen Zemke, Tyskland
(Runner up: Heide Dauphin/Helga Scheithe, Västtyskland)
1958 
Mariana Barasch/Maria Golopenta, Rumänien 
(Runner up: Christina Bannach/Isolde Woschee, Västtyskland) 3. Annika Guntsch/Lena Guntsch, Sverige
1959 
Mariana Barasch/Nicole Ramanauskaite, Rumänien/Sovjet 
(Runner up: Ursel Ehebrecht/Rita Gördes, Västtyskland)
1961 
Sofia Belotserkovska/Zoja Rudnova, Sovjet 
(Runner up: Laima Balaishite/Dzintra Lukina, Sovjet) 3. Lena Guntsch/Marita Neidert, Sverige
1962 
Irena Bosa/Marta Luzova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Mariana Jeandrescu/Eleonora Mihalca, Rumänien) 3. Marita Carlsson/Eva Johansson, Sverige
1963 European Champions: Eva Johansson/Lena Rundström, Sverige 
(Runner up: Josiane Cornelis/Marie-France Petre, Belgien)
1965 European Champions: Eva Johansson/Lena Rundström 
(Runner up: Bela Anisimova/Laima Balaishite, Sovjet)
1966 
Tatjana Jecmenica/Mirjana Resler, Jugoslavien 
(Runner up: Marina Nylhof/Ulla Zech, Östtyskland)
1967 
Galina Eremenko/Natali Ivanova, Sovjet
(Runner up: Maureen Heppell/Karenza Smith, England)
1968
Eva Löffer/Petra Stephan, Östtyskland 
(Runner up: Sophia Avetisjan/Asta Gedrajtite, Sovjet)
1969 
Carmen Crisan/Asta Gedrajtite, Rumänien/Sovjet 
(Runner up: Alica Grofova/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien)
1970 Eszther Juhos/Henriette Lotaller, Ungern 
(Runner up: Sigrid Hans/Monicka Kneip, Västtyskland) 3. Lena Andersson/Ylva Guntsch, Sverige
1971 
Blanka Silhanova/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Elmira Antonjan/Fatima Batyrova, Sovjet)
1972 
Marta Csik/Györgyi Kuchar, Ungern 
(Runner up: Gabriella Ivasko/Zsuzsa Ruzsenszny, Ungern) 3. Ann-Christin Hellman/Ann-Christin Johansson, Sverige
1973 
Lidia Ilie/Ligia Lupu, Rumänien 
(Runner up: Elmira Antonjan/Tatjana Ferdman, Sovjet)
1974 
Elmira Antonjan/Tatjana Ferdman, Sovjet 
(Runner up: Ligia Lupu/Liana Mihut, Rumänien)
1975 
Tatjana Ferdman/Nedejda Meshkova, Sovjet 
(Runner up: Marie-France Germiat/Veronique Germiat, Belgien)
1976 
Dubravka Fabri/Erzsebet Palatinus, Jugoslavien 
(Runner up:
Liana Mihut/Eva Strömvall, Rumänien/ Sverige)
1977 
Narine Antonjan/Valentina Popova, Sovjet 
(Runner up: Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Sverige)
1978 
Narine Antonjan/Valentina Popova, Sovjet 
(Runner up: Ildino Bolvari/Gordana Perkucin, Ungern/Jugoslavien)
1979 
Marie Hrachova/Alice Pelikanova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Ildino Bolvari/Gordana Perkucin, Ungern/Jugoslavien)
1980 
Sonja Grefberg/Eva Malmberg, Finland 
(Runner up: Fliura Bulatova/Jelena Sidorova, Sovjet)
1981 
Yolanta Daniliavichute/Elena Vecherok, Sovjet 
(Runner up: Marie Hrachova/Miluse Kocova, Tjeckoslovakien)
1982 
Yolanta Daniliavichute/Elena Vecherok, Sovjet 
(Runner up: Judith Borbely/Olga Nemes, Rumänien) 3. Pia Eliasson/Annika Läth, Sverige
1983 
Lisa Bellinger/Jill Parker, England 
(Runner up: Katalin Bolvari/Szonja Pircsak, Ungern) 3. Gunnel Borgström/Pia Eliasson, Sverige
1984 
Raisa Diatjenko/Elena Kovtun, Sovjet 
(Runner up: Flera Khasanova/Raisa Timofeeva, Sovjet)
1985 
Daniela Davidkova/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Olga Nemes/Katja Nolten, Västtyskland)
1986 
Csilla Batorfi/Krisztina Nagy, Ungern 
(Runner up: Daniela Davidkova/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien)
1987 
Otilia Badescu/Kinga Lohr, Rumänien 
(Runner up: Elke Billen/Els Billen, Belgien)
1988 
Agnes Hegedus/Gabriella Wirth, Ungern 
(Runner up: Christiana Praedel/Veronika Wirth, Ungern)
1989 
Gabriella Wirth/Veronika Wirth, Ungern 
(Runner up: Alessia Arisi/Christina Semenza, Italien)
1990 
Vivien Ellö/Krisztina Toth, Ungern 
(Runner up: Tatjana Kortromina/Ekaterina Tauskanova, Sovjet)
1991 
Petra Fichtinger/Anna Januszyk, Österrike/Polen 
(Runner up: Vivien Ellö/Krisztina Toth, Ungern)
1992 
Tatjana Kulagina/Oksana Kusch, OSS (f d Sovjet) 
(Runner up: Diana Bakker/Melisa Muller, Nederländerna)
1993 
Katalin Harsanyi/Judit Herczig, Ungern 
(Runner up: Maria Fazekas/Zita Molnar, Ungern)
1994 
Antonela Manac/Mihaela Steff, Rumänien 
(Runner up: Svetlana Ganina/Victoria Pavlovich, Ryssland/Vitryssland)
1995 
Antonela Manac/Mihaela Steff, Rumänien 
(Runner up: Viktoria Pavlovich/Elina Svetz, Vitryssland/Ukraina)
1996 
Mihaela Encea/Mihaela Steff, Rumänien
(Runner up: Catherine Burgardt/Ann-Sophie Gourin, Frankrike)
1997 
Yang Ding/Yu Wang, Italien 
(Runner up: Veronica Augustsson/Susanne Jonsson, Sverige)
1998 
Liu Jia/Ivana Weberova, Österrike/Tjeckien
(Runner up: Vilma Daunoraviciute/Lina Stankute, Litauen)
1999 
Andrea Bakula/Wang Yu, Kroatien/Italien
(Runner up: Alexandra Scheld/Xiang Meng, Tyskland)
2000 
Sandra Paovic/Nikoleta Stefanova, Kroatien/Italien
(Runner up: Ildiko Csernyik/Georgina Pota, Ungern)
2001
Ildiko Czermyk/Gabriella Pota, Ungern 
(Runner up: Gaby Rohr/Melke Rohr, Tyskland) 3. Marie Olsson/Nina Vakkila, Sverige
2002 Evge Petukhova/Anastasia Voronova, Ryssland 
(Runner up: Gaby Rohr/Melke Rohr, Tyskland)
2003 Gaby Rohr/Melke Rohr, Tyskland 
(Runner up: Magdalena Chichocka/Alexandra Chirameli, Polen/Rumänien)
2004 Carole Grundisch/Katarina Penkavova, Frankrike/Tjeckien 
(Runner up: Szandra Pergel/Timea Viski, Ungern)
2005 Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien 
(Runner up: Valeria Lemeshevskaya/Marina Shavyrina, Ryssland)
2006 Amelie Solja/Rosalia Stähr, Tyskland 
(Runner up: Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien)
2007 Ekaterina Kolodyazhnay/Elizabeta Samara, Ryssland/Rumänien 
(Runner up: Natalia Bak/Natalia Partyka, Polen)
2008 Barbora Balazova/Margaryta Pesotska, Slovakien/Ukraina 
(Runner up: Amelie Solja/Rosalie Stähr, Tyskland)
2009 Cristina Hirici/Anamaria Sebe, Rumänien 
(Runner up: Alice Abbat/Stéphanie Loeullette, Frankrike)
2010 Barbora Balazova/Sabine Winter, Slovakien/Tyskland 
(Runner up: Alice Abbat/Stéphanie Loueillette, Frankrike)
2011 Petrissa Solja/Bernadette Szocs, Tyskland/Rumänien 
(Runner up: Irina Ciobanu/Anelia Lupulesku, Rumänien/Serbien)
2012 Petra Solja/Bernadette Szocs, Tyskland/Rumänien 
(Runner up: Anna Fenyvesi/Viktoria Truzsinszki, Serbien)
2013 Theresa Kraft/Nina Mittelham, Tyskland 
(Runner up: Bernadett Balint/Nicole Trosman, Rumänien/Israel)
2014 Rita Fins/Patricia Maciel, Portugal
(Runner up: Natalia Bajor/Lea Rakovac, Polen/Kroatien)
2015 Daria Chernoray/Maria Malanina, Ryssland
(Runner up: Alina Nikitchanka/Hanna Patseyeva, Vitryssland) 
2016 Eline Loyen/Lisa Lung, Belgien
(Runner up: Adina Diaconu/Andreea Dragoman, Rumänien)
2017 Fanni Harasztovich/Maria Yovkova, Ungern/Bulgarien
(Runner up: Luisa Sager/Jennie Wolf, Tyskland)
2018 Luice Gauthier/Anastasia Kolish, Frankrike/Ryssland
(Runner up: Jing Ning/Xingtai Chen Azerbadjan)
2019 Kristina Kazantseva/Marila Tailakova, Ryssland
(Runner up: Ece Harac/Ozge Yilmaz, Turkiet)

Flickkadetter dubbel (1983)

1983 Renata Kasalova/Renata Lindnerova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Elena Komrakova/Elena Timina, Sovjet)
1984 
Otilia Badescu/Kinga Lohr, Rumänien 
(Runner up: Daniela Davidkova/Pavla Rampova, Tjeckoslovakien)
1985 
Otilia Badescu/Emilia Ciosu, Rumänien 
(Runner up: Armine Makinian/Tatiana Medvedeva, Sovjet)
1986 
Judit Marosi/Gabriella Wirth, Ungern 
(Runner up: Adriana Nastase/Julia Rascanu, Rumänien)
1987 
Vivien Ellö/Veronika Wirth, Ungern 
(Runner up: Adriana Nastase/Julia Rascanu, Rumänien)
1988 
Vivien Ellö/Krisztina Toth, Ungern
(Runner up: Petra Fischtinger/Adrienne Rakos, Österrike/Ungern)
1989 
Georgeta Cojocaro/Laura Niculae, Rumänien 
(Runner up: Oksana Kosh/Tatjana Kulagina, Sovjet)
1990 
Jekatarina Kulagina/Tatjana Kulagina, Sovjet 
(Runner up: Jolanta Langosz/Joanna Narkiewicz, Polen)
1991 
Ana Maria Enescu/Antonela Manac, Rumänien 
(Runner up: Nicole Deaton/Sally Marling, England)
1992 
Antonela Manac/Mihaela Steff, Rumänien 
(Runner up: Roxana Centali/Mihaela Encea, Rumänien)
1993 
Mihaela Encea/Mihaela Steff, Rumänien 
(Runner up: Melanie Wenzel/Yvonne Wenzel, Tyskland)
1994 
Eva Odorova/Renata Strbikova, Slovakien/Tjeckien 
(Runner up: Anarea Stepankova/Marketa Vondrakova, Tjeckien)
1995 
Miao Miao/Ivana Weberova, Polen/Tjeckien 
(Runner up: Irina Kotiksjina/Natalia Lapteva, Ryssland)
1996 
Andrea Bakula/Bojana Poljak, Kroatien 
(Runner up: Kajsa Andersson/Linda Nordenberg, Sverige)
1997 
Irina Bagina/Tatjana Ignatjeva, Ryssland
(Runner up: Lucia Balas/Carnelia Vaida, Rumänien)
1998 
Nikoleta Stefanova/Cornelia Vaida, Italien/Rumänien
(Runner up: Ildiko Csernyik/Georgina Pota, Ungern3. Andrea Bobetic/Marie Olsson, Kroatien/Sverige
1999 
Gaby Rohr/Melke Rohr, Tyskland
(Runner up: Ana-Maria Erdelji/Timea Tapai, Jugoslavien)
2000
Martina Smistikova/Iveta Vacenovska, Tjeckien
(Runner up: Christina Marin/Julia Necula, Rumänien)
2001 
Lenka Kmotorkova/Eva Tapai, Slovakien/Jugoslavien 
(Runner up: Galia Dvorak/Sara Ramirez, Spanien)
2002 
Olga Dzelinska/Domini Kolarova, Slovakien 
(Runner up: Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien)
2003 
Galia Dvorak/Elizabeta Samara, Spanien/Rumänien 
(Runner up: Marta Golota/Natalia Partyka, Polen)
2004
Margarita Pesotskaja/Elizabeta Samara, Ukraina/Rumänien
(Runner up: Katarina Michajlova/Zhang Ying Ni, Tyskland)
2005 
Amelie Solja/Rosalia Stähr, Tyskland 
(Runner up: Barbara Barasso/Alexa Szvitacs, Ungern)
2006
Klaudia Kusinska/M. Szczerkowska, Polen 
(Runner up: Una Radak/Andrea Todorovic, Serbien)
2007 
Barbora Balazova/Sabine Winter, Slovakien/Tyskland 
(Runner up: Cristina Hirici/Bernadette Szocs, Rumänien)
2008
N. Sillus/Perissa Solja, Tyskland 
(Runner up: Diana Holok/Anelija Lupulesku, Serbien)
2009 
Yana Noskova/Bernadette Szocs, Ryssland/Rumänien 
(Runner up: Anna Krieghoff/Petrissa Solja, Tyskland)
2010 
Irina Ciobanu/Bernadette Szocs, Rumänien 
(Runner up: Marina Berhof/Laura Pfefer, Frankrike)
2011 
Nina Mittelham/Nicole Trosman, Tyskland/Israel 
(Runner up: Daria Chernova/Ekaterina Guseva, Ryssland)
2012 
Adina Diaconu/Mihaela Lupu, Rumänien 
(Runner up: Alena Lemmer/Wan Yuan, Tyskland)
2013 
Andreea Clapa/Adina Diaconu, Rumänien 
(Runner up: Maria Malanina/Ho Tin Tin, Rumänien/England)
2014 Adina Diaconu/Lisa Lung, Rumänien/Belgien
(Runner up: Leili Mostafavi/Romane Le Scour, Frankrike)
2015 Ema Marin/Andrea Pavlovic, Kroatien
(Runner up: Tania Plaian/Elina Rub, Rumänien)
2016 Tania Plaian/Ekaterina Zironova, Rumänien/Ryssland
(Runner up: Kristina Kazantseva/Anastasia Kolish, Ryssland)
2017 Anastasia Bondareva/Sophia Klee, Tyskland
(Runner up: Nataliya Malinina/Arina Slautina, Ryssland)
2018 Chloe Chomis/Prithika Pavade, Frankrike
(Runner up: Elizabet Abraamian/Liubov Tentser, Ryssland)
2019 Phritika Pavade/Elena Zaharia, Frankrike/Rumänien
(Runner up: Anastasiia Beresneva/Svetlana Dmitrienko, Ryssland)

Juniorer mixed dubbel (1957)

1957 Gregor Schwaning/Erika Koch, Tyskland
(Runner up: Manfred Konieczka/Birgitte Wolf, Västtyskland)
1958 
Gheorge Corbizan/Maria Golopenta, Rumänien 
(Runner up: Hans Alsér/Ingegärd Johansson, Sverige) 3. Sören Mårdberg/Lena Guntsch, Sverige
1959 
Radu Negulescu/Mariana Barasch, Rumänien 
(Runner up: Josef Jansco/Julia Friesenhahn, Ungern)
1961 
Vilim Polakovic/Irena Bosa, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Sieghardt Schlopies/Doris Kalweit, Östtyskland)
1962 
Rostislav Stepanek/Irena Bosa, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Dorin Giurgiuca/Judith Crejec, Rumänien)
1963 European Champions: Carl-Johan Bernhardt/Lena Rundström, Sverige 
(Runner up: Gerhard Steinbeck/Elke Jansen, Västtyskland)
1965 European Champions: Bo Persson/Eva Johansson, Sverige 
(Runner up: Antonin Dvorak/Jana Pauknerova, Tjeckoslovakien)
1966 
Anton Stipancic/Mirjana Resler, Jugoslavien 
(Runner up: Antonin Dvorak/Ilona Vostova, Tjeckolovakien)
1967 
Jiri Turai/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Gegam Vardanjan/Galina Eremenko, Sovjet)
1968 
Jiri Turai/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Norbert Drescher/Petra Stephan, Östtyskland)
1969 
Jiri Turai/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Milan Orlowski/Alica Grofova, Tjeckoslovakien)
1970 
Milan Orlowski/Ilona Vostova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Lena Andersson, Sverige)
1971 
Anatoli Strokatov/Elmira Antonjan, Sovjet 
(Runner up: Manfred Baum/Elsa Toninger, Västtyskland)
1972 
Anatoli Strokatov/Elmira Antonjan, Sovjet 
(Runner up: Heinz-Günther Hoffman/Kirsten Krüger, Västtyskland)
1973 
Desmond Douglas/Linda Howard, England 
(Runner up: Ulf Thorsell/Ann-Christin Hellman, Sverige)
1974 
Bagrat Burnazjan/Elmira Antonjan, Sovjet 
(Runner up: Janos Molnar/Gabriella Szabo, Ungern)
1975 
Janos Molnar/Gabriella Szabo, Ungern 
(Runner up: Miroslav Schenk/Hana Riedlova, Tjeckoslovakien)
1976 
Zoran Kalinic/Erzsebet Palatinus, Jugoslavien 
(Runner up: Paul Day/Melody Ludi, England)
1977 
Vasilij Putilovskij/Narine Antonjan, Sovjet 
(Runner up: Djeva Hasanov/Gabriella Szabo, Bulgarien/Ungern)
1978 
Georg Zsolt Böhm/Eva Ferenczi, Rumänien 
(Runner up: Iztok Frank/Gordana Perkucin, Jugoslavien) 3. Mikael Appelgren/Helen Lindvall, Sverige
1979 
Jürgen Rebel/Susanne Wenzel, Västtyskland 
(Runner up: Igor Podnosov/Ludmilla Bakshutova, Sovjet) 3. Mikael Appelgren/Helen Lindvall, Sverige
1980 
Miroslav Broda/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Erik Lindh/Helen Lindvall, Sverige)
1981 
Jürgen Rebel/Susanne Wenzel, Västtyskland 
(Runner up: Vladislav Broda/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1982 European Champions: Jörgen Persson
/Olga Nemes, Sverige/Rumänien
(Runner up: Jan-Ove Waldner/
Katalin Bolvari, Sverige/Ungern)
1983 European Champions: Jörgen Persson
/Olga Nemes, Sverige/Rumänien
(Runner up: Jan-Ove Waldner/Pia Eliasson, Sverige)
1984 
Ilija Lupulesku/Vesna Ojstersek, Jugoslavien 
(Runner up: Milan Grman/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien)
1985 
Carl Prean/Csilla Batorfi, England/Ungern 
(Runner up: Milan Grman/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien)
1986 
Milan Grman/Renata Kasalova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Zoran Primorac/Emilia Ciosu, Jugoslavien/Rumänien) 3. Csilla Batorfi/Thomas von Scheele, Ungern/Sverige
1987 Olivier Marmurek/Emanuelle Coubat, Frankrike 
(Runner up: Calin Creanga/Otilia Badescu, Rumänien)
1988 Calin Creanga/Otilia Badescu, Rumänien 
(Runner up: Romulus Revisz/Maria Bogoslov, Rumänien)
1989 Sergej Noskov/Olga Laposhina, Sovjet 
(Runner up: Torben Wosik/Christiana Praedel, Västtyskland)
1990 Piotr Szafranek/Anna Januszyk, Polen 
(Runner up: Zoltan Varga/Krisztina Toth, Ungern)
1991 Torben Wosik/Elke Schall, Tyskland 
(Runner up: Vladimir Samsonov/Oksana Kusch, Sovjet)
1992 Vladimir Samsonov/Oksana Kusch, OSS (f d Sovjet)
(Runner up: Massimiliano Mondello/Laura Negrisoli, Italien)
1993 Sascha Köstner/Nicole Delle, Tyskland 
(Runner up: Vladimir Samsonov/Veronika Pavlovitj, Vitryssland)
1994 Andrei Filimon/Mihaela Steff, Rumänien 
(Runner up: Kostadin Lengerov/Martine Hubert, Österrike/Belgien)
1995 Alexei Smirnov/Olga Kasulina, Ryssland 
(Runner up: Robert Gardos/Mihaela Encea, Ungern/Rumänien) 
1996 Gionis Panagiotis/Silvija Erdeji, Grekland/Jugoslavien
(Runner up: Michal Bardon/Eva Odorova, Slovakien)
1997 Adrian Crisan/Eva Odorova, Rumänien/Slovakien
(Runner up: Timo Boll/Tanja Hoffmann, Tyskland) 3. Henrik Nyqvist/Renata Strbikova, Sverige/Tjeckien
1998  Josef Simoncik/Liu Jia, Tjeckien/Österrike
(Runner up: Dorian Quentel/Sabrina Fernandes, Frankrike)
1999 Yu Kalun/Liu Jia, Nederländerna/Österrike
(Runner up: Peter Frazekas/Andrea Pakula, Ungern/Kroatien)
2000 Ohad Daniel/Cornelia Vaida, Kroatien
(Runner up: Felix Bindhammer/Melke Rohr, Tyskland)
2001 Lubomir Pistej/Filistovova, Slovakien 
(Runner up: Constantin Cioti/Cornelia Vaida, Rumänien/Kroatien)
2002 Christian Süss/Melke Rohr, Tyskland 
(Runner up: Benjamin Rösner/Gaby Rohr, Tyskland)
2003 Christian Süss/Melke Rohr, Tyskland
(Runner up: Artur Grigoriev/Ana-Marija Erdelji, Ryssland/Serbien och Montenegro)
2004 Janos Jakab/Li Bin, Ungern 
(Runner up: Marc Duran/Iulia Necula, Spanien/Rumänien)
2005 Marcos Freitas/Daniela Dodean, Portugal/Rumänien 
(Runner up: Fen Xiaoquan/Lenka Kmotorkova, Österrike/Slovakien)
2006 Emmanuel Lebesson/Gabriela Feher, Frankrike/Serbien
(Runner up: Abdel-K Salifou/Elizabeta Samara, Frankrike/Rumänien)
2007 Paul Drinkhall/Elizabeta Samara, England/Rumänien 
(Runner up: Darius Knight/Natalia Bak, England/Polen)
2008 Paul Drinkhall/Y Kolodyazhnaya, England/Ryssland 
(Runner up: Hunor Szocs/Camelia Postoaca, Rumänien)
2009 Daniel Kosiba/Dóra Csilla Madarász, Ungern 
(Runner up: Marko Petkov/Marija Galonja, Serbien)
2010 Lucian Munteanu/Cristina Hirici, Rumänien 
(Runner up: Pavel Sirucek/Barbora Balazova, Tjeckien/Slovakien
2011 Lucian Munteanu/Irina Ciobanu, Rumänien 
(Runner up: Tamás Lakatos/Doria Madarasz, Ungern)
2012 Frederick Jost/Petrissa Solja, Tyskland 
(Runner up: Ondrej Bajger/Tamara Tomanova, Tjeckien)
2013 Killan Ort/Nina Mittelham, Tyskland 
(Runner up: Jakub Seibert/Karolina Mynarova, Tjeckien)
2014 Tomislav Pucar/Lea Rakovac, Kroatien
(Runner up: Nandor Ecseki/Bernadett Balint, Ungern/Rumänien)
2015 Alexandru Manole/Andreea Clapa Rumänien 
(Runner up: Romain Ruiz/Oceane Guisnel, Frankrike)
2016 Aliaksandr Khanin/Daria Trigolos, Vitryssland
(Runner up: Tomas Polansky/Tin Tin Ho, Tjeckien/England)
2017 Jules Rolland/Lucie Gauthier, Frankrike
(Runner up: Denis Ivonin/Mariia Tailakova, Ryssland)
2018 Jules Rolland/Lucie Gauthier, Frankrike
(Runner up: Samuel Kulczycki/Anna Wegrzyn, Polen)
2019 Samuel Kulczycki/Katarzyna Wegrzyn, Polen
(Runner up: Lev Katsman/Elizabet Abraamian, Ryssland) 3. Truls Möregårdh/Rebecca Tveit Muskantor, Sverige

Kadetter mixed dubbel (1987-)

1987 Torben Wosik/Sandra Nienhaus, Västtyskland
(Runner up: Tomas Janasek/Luba Mladkova, Tjeckoslovakien)
1988 
Vladimir Samsonov/Oksana Kusch, Sovjet 
(Runner up: Szilard Csölle/Alena Vahovcova, Tjeckoslovakien)
1989 
Vladimir Samsonov/Oksana Kusch, Sovjet 
(Runner up: David Gustafsson/Marie Persson, Sverige)
1990 
Vladimir Samsonov/Tatjana Kulagina, Sovjet 
(Runner up: Evgenij Fadejev/Jekaterina Kulagina, Sovjet)
1991 
Andrei Filimon/Antonela Manac, Rumänien 
(Runner up: Srjdan Milicevic/Tanja Manic, Jugoslavien)
1992 
Bohumil Vozicky/Marketa Myskova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Martin Greczo/Alena Fratalova, Tjeckoslovakien)
1993 
Robert Gardos/Mihaela Encea, Ungern/Rumänien 
(Runner up: Janos Petrovcic/Petra Dermastija, Slovenien)
1994 
Aavia Marek/Renata Strbikova, Tjeckien
(Runner up: Henrik Nykvist/Susanne Jonsson, Sverige) 3. Magnus Molin/Kajsa Andersson, Sverige
1995 
Jaroslav Tomicki/Miao Miao, Polen 
(Runner up: Jean-Sebastian Boisard/Ann-Sophie Gourin, Frankrike)
1996 
Dominik Halcour/Andrea Bakula, Tyskland/Kroatien
(Runner up: Fedor Kuzmin/Svetlana Krekina, Ryssland3. Cyprian Asamoah/Linda Nordenberg, Sverige
1997 
Jiri Vrablik/Sandra Paovic, Tjeckien/Kroatien
(Runner up: Brice Olivier/Elisabeth Gladieux, Frankrike3. Cyprian Asamoah/Tatjana Kistjakova, Sverige/Estland
1998 
Constantin Cioti/Cornelia Vaida, Rum/Kroatien
(Runner up: Sebastian Door/Melke Rohr, Tyskland)
1999 
Daniel Zwickl/Georgina Pota, Ungern
(Runner up: Julien Boniver/Nina Kolarova, Belgien/Slovakien)
2000 
Anton Gavlas/Iveta Vacenovska, Tjeckien
(Runner up: Artur Grigoriev/Evgenia Petouchova, Ryssland)
2001
Zoltan Pete/Eva Tapai, Jugoslavien 
(Runner up: Jakub Perek/Timea Viski, Polen/Ungern)
2002 
Jaroslav Zmudenko/Galia Dvorak, Ukraina/Spanien 
(Runner up: Radoslav Blazek/Olga Dzelinska, Slovakien)
2003 
Dmitry Baltrushka/Maria Viktorchyk, Vitryssland 
(Runner up: Antonin Schwarzer/Szandra Pergel, Tjeckien/Ungern)
2004 
Frantisek Piacek/Natalia Partyka, Tjeckien/Polen 
(Runner up: Mikhail Paikov/Valeria Lemeshevskaja, Ryssland)
2005 
Alexander Shibaev/Ekaterina Kolodyazhnaya, Ryssland 
(Runner up: Paul Drinkhall/Margaryta Pesotskaya, England/Ukraina)
2006 European Champions: Kristian Karlsson/Malin Pettersson, Sverige 
(Runner up: Mattias Översjö
/Andrea Daubnerova, Sverige/Slovakien)
2007 
Denis Grishenin/Tatiana Ryabova, Ryssland 
(Runner up: Arne Holter/Sabine Winter, Tyskland) 3. Hampus Söderlund/ Krisztina Ambrus, Sverige/Ungern
2008 Romain Lorentz/L Gasnier, Frankrik
(Runner up: Simon Gauzy/Bernadette Szocs, Frankrike/Rumänien)
2009 Benjamin Brossier/Yana Noskova, Frankrike/Ryssland 
(Runner up: Simon Gauzy/Céline Pang, Frankrike)
2010 Tristan Flore/Céline Pang, Frankrike 
(Runner up: Marton Szita/Irina Ciobanu, Ungern/Rumänien)
2011 Chen Diogo/Nicole Trosman, Portugal/Israel 
(Runner up: Filip Zeljko/Lea Rakovac, Kroatien)
2012 Can Akkuza/Audrey Zarif, Frankrike 
(Runner up: Alexandru Manole/Andreea Clapa, Rumänien)
2013 Alexandru Manole/Andreea Clapa, Rumänien 
(Runner up: Tomas Polansky/Ho Tin Tin, Tjeckien/England) 
2014 Cristian Pletea/Adina Diaconu, Rumänien
(Runner up: Rares Sipos/Lisa Lung, Rumänien/Belgien)
2015 Cristian Pletea/Maria Taylakova, Rumänien/Ryssland
(Runner up: Martin Friis/Ellen Holmsten, Sverige)
2016 Lev Katsman/Kristina Kazantseva, Ryssland
(Runner up: Vincent Picard/Prithika Pavade, Frankrike)
2017 Vladimir Sidorenko/Ekaterina Zironova, Ryssland
(Runner up: Vladislav Makarov/Nataliya Malinina, Ryssland) 3. Martin Friis/Rebecca Tveit Muskantor, Sverige
2018 Andrea Puppo/Arina Slautina, Italien/Ryssland
(Runner up: Fabio Rakotoarimanana/Prithika Pavade, Frankrike)
2019 Thibault Poret/Prithika Pavade, Frankrike
(Runner up: Mike Hollo/Anett Kaufmann, Tyskland)

LAG

Herrjuniorer lag (1955-)

1955 Tyskland 
(Runner up: 
Sverige; Hans Bagner, Reidar Ljungström, Hans Pettersson)
1956
Ungern
(Runner up: Rumänien) 3. Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson 1, Björn-Olov Karlsson, Jan-Erik Olovsson, Lennart Rogersten
1958
Rumänien
(Runner up: Österrike)
1959
Ungern
(Runner up: Rumänien)
1961 
Tjeckoslovakien
(Runner up: Ungern) 
1962 Jugoslavien
(Runner up: Sovjet) 3-4. Sverige; Göran Allvin, Carl-Johan Bernhardt, Kent Johansson
1963 
Jugoslavien 
(Runner up: 
Sverige; Lars Andersson, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson)
1965
Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien) 3-4. Sverige; Bengt Levin, Staffan Linder, Bo Persson
1966
Sovjet
(Runner up: Ungern)
1967
Sovjet
(Runner up: Ungern) 3-4. Sverige; Rolf Andersson, Dan Halvarsson, Ola Henriksson, Holger Persson, Mikael Svensson
1968
Tjeckoslovakien
(Runner up: Sovjet) 3-4. Sverige; Rolf Andersson, Stellan Bengtsson, Ulf Gustavsson, Holger Persson
1969
Tjeckoslovakien
(Runner up: Ungern) 3. Sverige; Sellan Bengtsson, Anders Johansson, Hans-Göran Olofsson, Ingemar Wikström
1970 
Tjeckoslovakien
(Runner up: 
Sverige; Lars Afrell, Stellan Bengtsson, Kjell Hellström, Anders Johansson, Ingemar Wikström)
1971 
Sovjet
(Runner up: S
verige; Tommy Andersson, Björn Danielsson, Kjell Hellström, Bo Isaksson, Ingemar Wikström) 
1972
Frankrike
(Runner up: Tjeckoslovakien) 3. Sverige; Björn Danielsson, Kjell Hellström, Bo Isaksson, Gunnar Söderström, Ulf Thorsell
1973 European Champions: Sverige; Thomas Berg, Christer Hafn, Per Sandström, Ulf Thorsell
(Runner up: Sovjet)
1974 European Champions: Sverige; Örjan Glans, Åke Grönlund, Jan-Åke Johansson, Roger Lagerfeldt, Per Sandström
(Runner up: Sovjet)
1975
Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1976
 Sovjet
(Runner up: Ungern) 3-4. Sverige; Anders Bylund, Tommy Danielsson, Lars Franklin, Stefan Hansfeldt, Cay Tegnér
1977 
Sovjet  
(Runner up: Sverige; 
Ulf Bengtsson, Ulf Carlsson, Ulf Cronqvist, Lars Franklin, Håkan Jeppsson)   
1978 
Sovjet
(Runner up: 
Sverige; Mikael Appelgren, Jonas Berner, Ulf Carlsson, Håkan Jeppsson, Anders Thunström)
1979 European Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Jonas Berner, Erik Lindh, Niklas Persson, Anders Thunström 
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1980
 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sverige; 
Mikael Frank, Erik Lindh, Niklas Persson, Per Vasilis, Jonny Åkesson) 
1981 European Champions: Sverige; Erik Lindh, Jörgen Persson, Niklas Persson, Jan-Ove Waldner, Jonny Åkesson 
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1982 European Champions: Sverige; Jan Ekström, Jörgen Persson, Jerry Snygg, Jan-Ove Waldner, Jonny Åkesson 
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1983
Sovjet  
(Runner up: Sverige; 
Peter Greczula, Ingemar Kallas, Jörgen Persson, Jerry Snygg, Jan-Ove Waldner) 
1984
Sovjet
(Runner up: Jugoslavien) 3. Sverige; Mats Andersson-Bandstigen, Frank Gullberg, Lars Mattsson, Thomas von Scheele, Göran Wranå
1985 European Champions: Sverige; Mats Andersson-Bandstigen, Johan Fallby, Peter Karlsson, Thomas von Scheele, Göran Wranå 
(Runner up: Frankrike)
1986 European Champions: Sverige; Mats Andersson-Bandstigen, Peter Andersson, Johan Fallby, Peter Karlsson, Thomas von Scheele 
(Runner up: Frankrike)
1987
Sovjet
(Runner up: Västtyskland) 3. Sverige; Peter Andersson, Kayode Kadiri, Peter Karlsson, Mats Källberg
1988
Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1989 
Sovjet
(Runner up: Nederlän derna)
1990
Sovjet
(Runner up: Frankrike)
1991 European Champions: Sverige; Joakim Andersson, David Gustafsson, Fredrik Håkansson, Peter Nilsson, Adam Råsberg
(Runner up: Tyskland)
1992 OSS (fd Sovjet) 
(Runner up: Sverige; Simon Angel, David Gustafsson, Fredrik Håkansson, Adam Råsberg, Mikael Zöögling)
1993 Ryssland
(Runner up: Tyskland) 3. Sverige; Mattias Andersson, Simon Angel, Fredrik Håkansson, Mikael Mattiasson, Mattias Stenberg
1994 Danmark
(Runner up: Ungern)
1995 Tyskland
(Runner up: Spanien)
1996 Tyskland
(Runner up: Slovakien) 3. Sverige; Jens Lundquist, Magnus Molin, Henrik Nyqvist, Andreas Ohlsson, Mårten Stenberg
1997 Tyskland 
(Runner up: Sverige; Jens Lundquist, Magnus Molin, Henrik Nyqvist, Henrik Olsson, Henrik Rosvall)
1998 Tyskland
(Runner up: Tjeckien) 3. Sverige; Cyprian Asamoah, John Fröling, Henrik Olsson, Henrik Rosvall
1999 Polen
(Runner up: Frankrike)
2000 Polen
(Runner up: Frankrike) 3-4. Sverige; Cyprian Asamoah, Anders Holm, Robert Morin, Robert Nilsson, Robert Svensson
2001 Frankrike
(Runner up: Slovakien) 3-4. Sverige; Johan Axelqvist, Erik Norgren, Eric Ohlsén, Robert Svensson
2002 Tyskland
(Runner up: Ryssland)
2003 European Champions: Sverige; Johan Axelqvist, Richard Gavette, Kim Nylander, Lukas Rydén, Erik Åhman
(Runner up: Frankrike)
2004 Tyskland
(Runner up:Serbien och Montenegro) 3. Sverige; Dan Hedlund, Jon Persson, Lukas Rydén, Niklas Rönningborn, Fabian Åkerström
2005 Frankrike
(Runner up: Tyskland)
2006 Tyskland
(Runner up: England)
2007 England
(Runner up: Tjeckien)
2008 Frankrike
(Runner up: Sverige; Harald Andersson, Simon Arvidsson, Viktor Brodd, Kristian Karlsson, Mattias Karlsson)
2009 Frankrike 
(Runner up: Sverige; Harald Andersson, Kristian Karlsson, Anthony Tran, Mattias Översjö)
2010 Frankrike
(Runner up: Kroatien)
2011 Frankrike
(Runner up: Ryssland)
2012 Frankrike
(Runner up: Tyskland)
2013 Italien
(Runner up: Frankrike)
2014 Frankrike
(Runner up: Polen) 3. Sverige; Carl Ahlander-Johansson, Simon Berglund, Anders Eriksson, Anton Källberg, Elias Ranefur
2015 Frankrike
(Runner up: Sverige; Anton Källberg, Malte Möregårdh, Oscar Perman, Simon Söderlund)

2016 Italien
(Runner up: Tjeckien)
2017 Tyskland
(Runner up: Ryssland) 3. Sverige; Truls Möregårdh, Melker Nilsson, Simon Söderlund, Jonathan Thimon
2018 Frankrike
(Runner up: Ryssland)
2019 Ryssland
(Runner up: Azerbadjan)

Pojkkadetter lag (1969-)

1969 Sovjet
(Runner up: Västtyskland)
1971 Sovjet
(Runner up: Västtyskland) 3-4. Sverige; Örjan Glans, Åke Grönlund
1972 Sovjet
(Runner up: Västtyskland) 3. Sverige; Örjan Glans, Åke Grönlund
1974 European Champions: Sverige; Björn Andersson, Lars Franklin
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1975 European Champions: Sverige; Björn Andersson, Bo Eriksson, Anders Thunström
(Runner up: Ungern)
1976 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1977 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sovjet)
1978 European Champions: Sverige; Erik Lindh, Niklas Persson, Jonny Åkesson
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1979 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sverige; Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner, Jonny Åkesson)
1980 European Champions: Sverige; Peter Greczula, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1981 England
(Runner up: Sovjet)
1982 Rumänien
(Runner up: Italien)
1983 European Champions: Sverige; Mats Andersson-Bandstigen, Niklas Ekerstad, Johan Fallby, Thomas von Scheele
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1984 Tjeckoslovakien
(Runner up: Rumänien)
1985 Sovjet
(Runner up: England) 
1986 England
(Runner up: Sovjet)
1987 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1988 Västtyskland
(Runner up: Frankrike)
1989 Ungern
(Runner up: Sovjet) 3. Sverige; David Gustafsson, Henrik Gustavsson, Fredrik Håkansson, Adam Råsberg
1990 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1991 Tyskland
(Runner up: Sverige; Fredrik Andersson, Simon Angel, Tomas Jonsson, Jamie Lindqvist)
1992 OSS (fd Sovjet)
(Runner up: Danmark)
1993 Italien (Runner up: Tjeckien)
1994 European Champions: Sverige; Jens Lunquist, Magnus Molin, Henrik Nykvist, Hans Pettersson (Runner up: Frankrike)
1995 Tyskland
(Runner up: Danmark)
1996 Ryssland
(Runner up: Frankrike)
1997 Frankrike
(Runner up: Jugoslavien) 3-4. Sverige; Cyprian Asamoah, Saeed Esbati, Anders Holm, Robert Nilsson
1998 Rumänien
(Runner up: Frankrike)
1999 Ungern
(Runner up: Frankrike)
2000 Tyskland
(Runner up: Tjeckien)
2001 Ungern
(Runner up: Ryssland)
2002 Tyskland
(Runner up: Tjeckien)
2003 Tyskland
(Runner up: Ukraina)
2004 Frankrike
(Runner up: England)
2005 England
(Runner up: Tjeckien)
2006 European Champions: Sverige; Kristian Karlsson, Mattias Översjö
(Runner up: Kroatien)
2007 Tyskland
(Runner up: Frankrike) 3-4. Sverige; William Svedberg, Hampus Söderlund, Anthony Tran
2008 Frankrike
(Runner up: England) 3-4. Sverige; Hampus Söderlund, Anthony Tran, Albin Wemmert, Carl Åkerlind
2009 Frankrike
(Runner up: Sverige; Kim Nilsson, Hampus Söderlund, Albin Wemmert)
2010 Frankrike
(Runner up: Ungern)
2011 Tyskland
(Runner up: Tjeckien)
2012 Frankrike
(Runner up: Ryssland)
2013 Tjeckien
(Runner up: Slovenien)
2014 Frankrike
(Runner up: Rumänien)
2015 Frankrike
(Runner up: Italien)
2016 Ryssland
(Runner up: Sverige; Martin Friis, Truls Möregårdh, Jonathan Thimon)

2017 Ryssland
(Runner up: Frankrike)
2018 Frankrike
(Runner up: Belgien)
2019 Ryssland
(Runner up: Rumänien)

Damjuniorer lag (1956-)

1956 Rumänien
(Runner up: Ungern)
1958 Rumänien
(Runner up: Sverige; Annika Guntsch, Lena Guntsch, Ingegärd Johansson)
1959 Rumänien
(Runner up: Ungern)
1961 Sovjet
(Runner up: Sverige; Britt Andersson, Marita Carlsson-Neidert, Lena Guntsch)
1962 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1963 England
(Runner up: Västtyskland) 3-4. Sverige; Eva Johansson, Lena Rundström
1965 European Champions: Sverige; Eva Johansson, Lena Rundström
(Runner up: Västtyskland)
1966 Sovjet
(Runner up: Östtyskland)
1967 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sovjet)
1968 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sovjet)
1969 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1970 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sovjet)
1971 Tjeckoslovakien
(Runner up: Ungern)
1972 Sovjet
(Runner up: Ungern)
1973 Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1974 Sovjet
(Runner up: Jugoslavien)
1975 Jugoslavien
(Runner up: Sovjet)
1976 Sovjet
(Runner up: Jugoslavien)
1977 Ungern
(Runner up: Sverige; Anneli Hernvall, Marie Lindblad, Kristina Nilsson)
1978 Sovjet
(Runner up: Sverige; Anneli Hernvall, Marie Lindblad, Kristina Nilsson)
1979 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien) 3-4. Sverige; Anita Jonsson, Helen Lindvall, Kristina Nilsson
1980 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien) 3-4. Sverige; Anita Jonsson, Helen Lindvall, Menni Weizades
1981 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1982 Sovjet
(Runner up: Nederländerna)
1983 Sovjet
(Runner up: England)
1984 Ungern
(Runner up: Sovjet)
1985 Tjeckoslovakien
(Runner up: Sverige; Lotta Erlman, Marie Svensson, Barbro Wiktorsson)
1986 Tjeckoslovakien
(Runner up: Rumänien)
1987 Rumänien
(Runner up: Jugoslavien)
1988 Jugoslavien
(Runner up: Rumänien)
1989 Ungern
(Runner up: Sovjet) 3. Sverige; Heléne Gustafsson, Pernilla Pettersson, Åse Svensson
1990 Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1991 Ungern
(Runner up: Tyskland)
1992 OSS (fd Sovjet)
(Runner up: Slovenien)
1993 Ungern
(Runner up: Litauen)
1994 Rumänien
(Runner up: Ryssland)
1995 Ryssland
(Runner up: Kroatien)
1996 Ryssland
(Runner up: Rumänien)
1997 Italien
(Runner up: Frankrike)
1998 Ryssland
(Runner up: Ungern)
1999 Kroatien
(Runner up: Frankrike) 
2000 Tyskland
(Runner up: Ryssland) 
2001 Ungern
(Runner up: Polen) 
2002 Tjeckien
(Runner up: Rumänien) 
2003 Tyskland
(Runner up: Serbien och Montenegro)
2004 Spanien
(Runner up: Ungern) 
2005 Spanien
(Runner up: Rumänien)
2006 Rumänien
(Runner up: Polen) 
2007 Ryssland
(Runner up: Rumänien)
2008 Ukraina
(Runner up: Tyskland)
2009 Rumänien
(Runner up: Ungern)
2010 Rumänien
(Runner up: Tyskland) 
2011 Ryssland
(Runner up: Rumänien) 3-4. Sverige; Linda Bergström, Jennifer Jonsson, Michaela Karlsson, Daniela Moskovits
2012 Rumänien
(Runner up: Ryssland) 
2013 Rumänien
(Runner up: Tyskland) 
2014 Frankrike
(Runner up: Tyskland)
2015 Rumänien
(Runner up: Vitryssland)
2016 Rumänien
(Runner up: Serbien)
2017 Ryssland
(Runner up: Rumänien)
2018 Azerbadjan
(Runner up: Ryssland)
2019 Tyskland
(Runner up: Ryssland)

Flickkadetter lag (1969-)

1969 Ungern
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1971 Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1972 Ungern
(Runner up: Rumänien)
1974 Sovjet
(Runner up: Ungern)
1975 Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1976 Sovjet
(Runner up: Nederländerna)
1977 Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1978 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1979 Sovjet
(Runner up: Ungern) 3-4. Sverige; Pia Eliasson, Liselott Lundberg
1980 Sovjet
(Runner up: Rumänien) 3-4. Sverige; Pia Eliasson, Annika Läth, Marie Svensson
1981 Ungern
(Runner up: Sovjet)
1982 Sovjet
(Runner up: Tjeckoslovakien) 3-4. Sverige; Marie Svensson, Barbro Wiktorsson
1983 Ungern
(Runner up: Sovjet)
1984 Ungern
(Runner up: Rumänien)
1985 Rumänien
(Runner up: Jugoslavien)
1986 Ungern
(Runner up: Tjeckoslovakien)
1987 Rumänien
(Runner up: Ungern)
1988 Ungern
(Runner up: Sovjet)
1989 Sovjet
(Runner up: Italien)
1990 Jugoslavien
(Runner up: Ungern)
1991 Sovjet
(Runner up: Rumänien)
1992 Rumänien
(Runner up: OSS, fd Sovjet)
1993 Ryssland
(Runner up: Rumänien)
1994 Tyskland
(Runner up: Tjeckien)
1995 Ryssland
(Runner up: Tjeckien)
1996 Ungern
(Runner up: Sverige; Kajsa Andersson, Linda Nordenberg, Marie Olsson)
1997 Kroatien
(Runner up: Ryssland)
1998 Tyskland
(Runner up: Ukraina) 3-4. Sverige; Marie Olsson, Sara Rohdin, Nina Vakkila
1999 Tyskland
(Runner up: Ryssland)
2000 Ryssland
(Runner up: Rumänien)
2001 Spanien
(Runner up: Rumänien)
2002 Spanien
(Runner up: Ryssland)
2003 Rumänien
(Runner up: Ungern)
2004 Rumänien
(Runner up: Polen)
2005 Ryssland
(Runner up: Tyskland)
2006 Ukraina
(Runner up: Rumänien)
2007 Ryssland
(Runner up: Ungern)
2008 Rumänien
(Runner up: Tyskland)
2009 Tyskland
(Runner up: Serbien)
2010 Rumänien
(Runner up: Ryssland)
2011 Ryssland
(Runner up: Tyskland)
2012 Tyskland
(Runner up: Rumänien)
2013 Rumänien
(Runner up: Frankrike)
2014 Rumänien
(Runner up: Ryssland)
2015 Ryssland
(Runner up: Frankrike) 3. Sverige; Ellen Homsten, Hanna Kjellsson, Christina Källberg
2016 Ryssland
(Runner up: Polen)
2017 Ryssland
(Runner up: Frankrike)
2018 Rumänien
(Runner up: Ryssland)
2019 Frankrike
(Runner up: Ryssland)

Uppdaterad: 27 JUL 2018 22:30
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info