Hoppa till sidans innehåll

VM



Copyright: Rune Månzon

 VM-FOTON 

Årtal och spelplats 

1927 6-11 december 1926 London, England
1928
25-29 januari 1928 Stockholm, Sverige
1929 14-21 januari 1929 Budapest, Ungern
1930 21-26 januari 1930 Berlin, Tyskland
1931 10-15 februari 1931 Budapest, Ungern
1932 25-30 januari 1932 Prag, Tjeckoslovakien
1933 31 januari-5 februari 1933 Baden bei Wien, Österrike
1934 2-10 december 1933 Paris, Frankrike
1935 8-16 februari 1935 London, England
1936 12-18 mars 1936 Prag, Tjeckoslovakien
1937 1-7 februari 1937 Baden bei Wien, Österrike
1938 24-29 januari 1938 London, England
1939 6-11 mars 1939 Kairo, Egypten
1940-46  Inga tävlingar
1947 28 februari-7 mars 1947 Paris, Frankrike
1948 4-11 februari 1948 London, England
1949 4-10 februari 1949 Stockholm, Sverige
1950 29 januari-5 februari 1950 Budapest, Ungern
1951 2-11 mars 1951 Wien, Österrike
1952 1-10 februari 1952 Bombay, Indien
1953 20-29 mars 1953 Bukarest, Rumänien
1954 5-14 april 1954 London, England
1955 16-24 april 1955 Utrecht, Nederländerna
1956 2-11 april 1956 Tokyo, Japan
1957 7-15 mars 1957 Stockholm, Sverige
1959 27 mars-5 april 1959 Dortmund, Västtyskland
1961 5-14 april 1961 Peking, Kina
1963 5-14 april 1963 Prag, Tjeckoslovakien
1965 15-25 april 1965 Ljubljana, Jugoslavien
1967 11-21 april 1967 Stockholm, Sverige
1969 17-27 april 1969 München, Västtyskland
1971 28 mars-7 april 1971 Nagoya, Japan
1973 5-15 april 1973 Sarajevo, Jugoslavien
1975 6-16 februari 1975 Calcutta, Indien
1977 26 mars-5 april 1977 Birmingham, England
1979 25 april-6 maj 1979 Pyongyang, Nordkorea
1981 14-26 april 1981 Novi Sad, Jugoslavien
1983 28 april-9 maj 1983 Tokyo, Japan
1985 28 mars-7 april 1985 Göteborg, Sverige
1987 19 februari-1 mars 1987 New Dehli, Indien
1989 29 mars-9 april 1989 Dortmund, Västtyskland
1991 24 april-7 maj 1991 Chiba, Japan
1993 11-23 maj 1993 Göteborg, Sverige
1995 1-14 maj 1995 Tianjin, Kina
1997 24 april-5 maj 1997 Manchester, England
1999 2-8 augusti 1999 Eindhoven, Nederländerna (individuellt)
2000 20-26 februari 2000 Kuala Lumpur, Malaysia (lag)
2001 23 april-6 maj 2001 Osaka, Japan
2003 19-25 maj 2003 Paris, Frankrike (individuellt)
2004 1-8 mars 2004 Doha, Qatar (lag)
2005 30 april-6 maj 2005 Shanghai, Kina (individuellt)
2006 24 april-1 maj 2006 Bremen, Tyskland (lag)
2007 21-27 maj 2007 Zagreb, Kroatien (individuellt)
2008 24 februari-2 mars 2008 Guangzhou, Kina (lag)
2009 28 april-5 maj 2009 Yokohama, Japan (individuellt)
2010 23-30 maj 2010 Moskva, Ryssland (lag)
2011 8-15 maj 2011 Rotterdam, Nederländerna (individuellt)
2012 25 mars-1 april 2012 Dortmund, Tyskland (lag)
2013 13-20 maj 2013 Paris, Frankrike (individuellt)
2014 28 april-5 maj 2014 Tokyo, Japan (lag)
2015 26 april-3 maj 2015 Suzhou, Kina (individuellt)
2016 28 februari-6 mars 2016 Kuala Lumpur, Malaysia (lag)
2017 29 maj-6 juni 2017 Düsseldorf, Tyskland (individuellt)
2018 29 april-6 maj 2018 Halmstad, Sverige (lag)
2019 21-28 april 2019 Budapest, Ungern (individuellt)
2020 22-29 mars 2020 Busan, Sydkorea (lag)
2021 Houston, USA (individuellt)

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld

Herrsingel (St. Bride Vase, 1926-)

1926 Roland Jacobi, Ungern
(Runner up: Zoltán Mechlovits, Ungern)
1928 Zoltán Mechlovits, Ungern
(Runner up: Lászlo Bellák, Ungern)
1929 Fred Perry, England
(Runner up: Miklós Szabados, Ungern) 
1930 Viktor Barna, Ungern
(Runner up: László Bellák, Ungern)
1931 Miklós Szabados, Ungern
(Runner up: Viktor Barna, Ungern) 
1932 Viktor Barna, Ungern
(Runner up: Miklós Szabados, Ungern)
1933 Viktor Barna, Ungern
(Runner up: Stanislav Kolár, Tjeckoslovakien)
1934 Viktor Barna, Ungern
(Runner up: László Bellák, Ungern) 
1935 Viktor Barna, Ungern
(Runner up: Miklos Szabados, Ungern) 
1936 Stanislav Kolár, Tjeckoslovakien
(Runner up: Alex Erlich, Polen) 
1937 Richard Bergmann, Österrike
(Runner up: Alex Erlich, Polen)
1938 Bohumil Varna, Tjeckoslovakien
(Runner up: Richard Bergmann, Österrike)
1939 Richard Bergmann, Polen
(Runner up: Alex Erlich, Polen)
1947 Bohumil Varna, Tjeckoslovakien
(Runner up: Ferenc Sidó, Ungern) 
1948 Richard Bergmann, England
(Runner up: Bohumil Varna, Tjeckoslovakien)
1949 John Leach, England
(Runner up: Bohumil Varna, Tjeckoslovakien) 
1950 Richard Bergmann, England
(Runner up: Ferenc Sidó, Ungern) 
1951 John Leach, England
(Runner up: Ivan Andreadis, Tjeckoslovakien) 
1952 Hiroji Satoh, Japan
(Runner up: Jozsef Kozcián, Ungern) 
1953 Ferenc Sidó, Ungern
(Runner up: Ivan Andreadis, Tjeckoslovakien) 
1954 Ichiro Ogimura, Japan 
(Runner up: Tage Flisberg, Sverige)  Finalsiffror: 7-21, 12-21, 21-18, 10-21
1955 Toshiaki Tanaka, Japan
(Runner up: Zsarko Dolinar, Jugoslavien) 
1956 Ichiro Ogimura, Japan
(Runner up: Toshiaki Tanaka, Japan)
1957 Toshiaki Tanaka, Japan
(Runner up: Ichiro Ogimura, Japan)
1959 Jung Kuo-tuan, Kina
(Runner up: Ferenc Sidó, Ungern) 
1961 Chuang Tse-tung, Kina
(Runner up: Li Fu-jung, Kina)
1963 Chuang Tse-tung, Kina
(Runner up: Li Fu-jung, Kina)
1965 Chuang Tse-tung, Kina
(Runner up: Li Fu-jung, Kina)
1967 Nobuhiko Hasegawa, Japan
(Runner up: Mitsuru Kohno, Japan) 
1969 Shigeo Itoh, Japan
(Runner up: Eberhard Schöler, Tyskland) 
1971 World Champion: Stellan Bengtsson, Sverige (Coach: Christer Johansson)
(Runner up: Shigeo Itoh, Japan) Finalsiffror: 21-17, 19-21, 21-13, 21-10
1973 Hsi En-ting, Kina
(Runner up: Kjell Johansson, Sverige)  Finalsiffror: 18-21, 21-13, 21-13, 19-21, 18-21
1975 István Jonyer, Ungern
(Runner up: Anton Stipancic, Jugoslavien)
1977 Mitsuru Kohno, Japan
(Runner up: Guo Yuehua, Kina)
1979 Seijo Ohno, Japan
(Runner up: Guo Yuehua, Kina) 
1981 Guo Yuehua, Kina
(Runner up: Cai Zhenhua, Kina) 3. Stellan Bengtsson, Sverige
1983 Guo Yuehua, Kina
(Runner up: Cai Zhenhua, Kina) 
1985 Jiang Jialiang, Kina
(Runner up: Chen Longcan, Kina) 
1987 Jiang Jialiang, Kina
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige)   Finalsiffror: 21-14, 18-21, 11-21, 22-24
1989 World Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Glenn Östh) 
(Runner up: Jörgen Persson, Sverige) 
Finalsiffror: 21-17, 21-18, 20-22, 18-21, 21-10
1991 World Champion: Jörgen Persson, Sverige (Coach: Stellan Bengtsson) 
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) 
Finalsiffror: 21-19, 21-18, 21-18
1993 Jean-Philippe Gatien, Frankrike
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien) 3. Jan-Ove Waldner, Sverige
1995 Kong Linghui, Kina
(Runner up: Liu Guoliang, Kina) 
1997 World Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Ulf Carlsson) 
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland) Finalsiffror: 21-12, 21-17, 21-13
1999 Liu Guoliang, Kina
(Runner up: Ma Lin, Kina) 3. Jan-Ove Waldner, Sverige
2001 Wang Liqin, Kina
(Runner up: Kong Linghui, Kina)
2003 Werner Schlager, Österrike
(Runner up: Joo Se Hyuk, Sydkorea)
2005 Wang Liqin, Kina
(Runner up: Ma Lin, Kina)
2007 Wang Liqin, Kina
(Runner up: Ma Lin, Kina) 
2009 Wang Hao, Kina
(Runner up: Wang Liqin, Kina)
2011 Zhang Jike, Kina
(Runner up: Wang Hao, Kina)
2013 Zhang Jike, Kina
(Runner up: Wang Hao, Kina) 
2015 Ma Long, Kina
(Runner up: Fang Bo, Kina)
2017 Ma Long, Kina
(Runner up: Fan Zhendong, Kina)
2019 Ma Long, Kina
(Runner up: Mattias Falck, Sverige)  Finalsiffror: 5-11, 7-11, 11-7, 9-11, 5-11

Damsingel (G. Geist Prize, 1926-)

1926 Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Doris E Gubbins, Wales)
1928 Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Erika Metzger, Tyskland)
1929 Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Gertrude Wildam, Österrike)
1930 Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Anna Slipos, Ungern)
1931 Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Mona Rüester-Müller, Tyskland)
1932 Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Maria Mednyanszky, Ungern)
1933 Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Maria Mednyanszky, Ungern)
1934 Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Astrid Krebsbach, Tyskland)
1935 Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Magda Gal, Ungern)
1936 Ruth Aarons, USA
(Runner up: Astrid Krebsbach, Tyskland)
1937 Ingen segrare 
(Ruth Aarons, USA och Gertrude Pritzi, Österrike, diskades för inaktivt spel)
1938 Gertrude Pritzi, Österrike
(Runner up: Vlasta Depetrisova, Tjeckoslovakien)
1939 Vlasta Depetrisova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Gertrude Pritzi, Tyskland)
1947 Gizella Farkas, Ungern
(Runner up: Elizabeth Blackbourn, England)
1948 Gizella Farkas, Ungern
(Runner up: Vera S Thomas-Dace, England)
1949 Gizella Farkas, Ungern
(Runner up: Kveta Hruskova, Tjeckoslovakien)
1950 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Gizella Farkas, Ungern)
1951 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Gizella Farkas, Ungern)
1952 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Gizella Farkas, Ungern)
1953 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Gizella Farkas-Gervine, Ungern)
1954 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Yoshiko Tanaka, Japan)
1955 Angelica Rozeanu, Rumänien
(Runner up: Linde Wertl-Rumpler, Österrike)
1956 Tomie Okawa, Japan
(Runner up: Kiiko Watanabe, Japan)
1957 Fujie Eguchi, Japan
(Runner up: Ann Haydon, England)
1959 Kimiyo Matsuzaki, Japan
(Runner up: Fujie Eguchi, Japan)
1961 Chiu Chung-hui, Kina
(Runner up: Eva Koczian, Ungern)
1963 Kimiyo Matsuzaki, Japan
(Runner up: Maria Alexandru, Rumänien)
1965 Naoko Fukazu, Japan
(Runner up: Lin Hui-ching, Kina)
1967 Sachiko Morisawa, Japan
(Runner up: Naoko Fukazu, Japan)
1969 Toshiko Kowada, Japan
(Runner up: Gabriele Geissler, Östtyskland)
1971 Lin Hui-ching, Kina
(Runner up: Cheng Min-chih, Kina)
1973 Hu Yu-lan, Kina
(Runner up: Alice Grofova, Tjeckoslovakien)
1975 Pak Yung Sun, Nordkorea
(Runner up: Chang Li, Kina)
1977 Pak Yung Sun, Nordkorea
(Runner up: Chang Li, Kina)
1979 Ge Xinai, Kina
(Runner up: Li Song Suk, Nordkorea)
1981 Tong Ling, Kina
(Runner up: Cao Yanhua, Kina)
1983 Cao Yanhua, Kina
(Runner up: Yang Young Ja, Sydkorea)
1985 Cao Yanhua, Kina
(Runner up: Geng Lijuan, Kina)
1987 He Zhili, Kina
(Runner up: Yang Young Ja, Sydkorea)
1989 Qiao Hong, Kina
(Runner up: Li Bun Hui, Nordkorea)
1991 Deng Yaping, Kina
(Runner up: Li Bun Hui, Korea)
1993 Hyun Jung Hwa, Sydkorea
(Runner up: Chen Jing, Taiwan)
1995 Deng Yaping, Kina
(Runner up: Qiao Hong, Kina)
1997 Deng Yaping, Kina
(Runner up: Wang Nan, Kina)
1999 Wang Nan, Kina
(Runner up: Zhang Yining, Kina)
2001 Wang Nan, Kina
(Runner up: Lin Ling, Kina)
2003 Wang Nan, Kina
(Runner up: Zhang Yining, Kina)
2005 Zhang Yining, Kina
(Runner up: Guo Yan, Kina)
2007 Guo Yue, Kina
(Runner up: Li Xiaoxia, Kina)
2009 Zhang Yining, Kina
(Runner up: Guo Yue, Kina)
2011 Ding Ning, Kina
(Runner up: Li Xiaoxia, Kina)
2013 Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Liu Shiwen, Kina)
2015 Ding Ning, Kina
(Runner up: Liu Shiwen, Kina)
2017 Ding Ning, Kina
(Runner up: Zhu Yuling, Kina)
2019 Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Chen Meng, Kina)

Herrdubbel (Iran Cup, 1926-)

1926 Roland Jacobi/Daniel Pecsi, Ungern
(Runner up: Bela Kehrling/Zoltan Mechlovitz, Ungern)
1928 Alfred Liebster/Robert Thum, Österrike
(Runner up: Charles H Bull/Fred Perry, England)
1929 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
(Runner up: Laszlo Bellak/Sandor Glancz, Ungern)
1930 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
(Runner up: Alfred Liebster/Robert Thum, Österrike) 3. Valter Kolmodin/Hille Nilsson, Sverige
1931 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
(Runner up: Lajos David/Istvan Kelen, Ungern)
1932 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
(Runner up: Laszlo Bellak/Sandor Glancz, Ungern)
1933 Victor Barna/Sandor Glancz, Ungern
(Runner up: Lajos David/Istvan Kelen, Ungern)
1934 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
(Runner up: Sandor Glancz/Tibor Hazi, Ungern)
1935 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
(Runner up: Adrian Haydon/Alfred Liebster, England/Österrike)
1936 Robert Blattner/James McClure, USA
(Runner up: Stanislav Kolar/Otto Petricek, Tjeckoslovakien)
1937 Robert Blattner/James McClure, USA
(Runner up: Richard Bergmann/Helmut Goebel, Österrike)
1938 James McClure/Sol Schiff, USA
(Runner up: Victor Barna/Laszlo Bellak, Ungern)
1939 Victor Barna/Richard Bergmann, Ungern/Polen
(Runner up: Aloizy Ehrlich/Jozsef Tartakower, Polen/Luxemburg)
1947 Adolf Slar/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien
(Runner up: Jack Carrington/Johnny Leach, England)
1948 Ladislav Stipek/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien
(Runner up: Adrian Haydon/Ferenc Soos, England/Ungern)
1949 Ivan Andreadis/Frantisek Tokar, Tjeckoslovakien
(Runner up: Ladislav Stipek/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien) 3. Richard Bergmann/Tage Flisberg, England/Sverige
1950 Ferenc Sido/Ferenc Soos, Ungern
(Runner up: Ivan Andreadis/Frantisek Tokar, Tjeckoslovakien)
1951 Ivan Andreadis/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien
(Runner up: Jozsef Koczian/Ferenc Sido, Ungern)
1952 Norizaku Fujii/Tadaki Hayashi, Japan
(Runner up: Richard Bergmann/Johnny Leach, England)
1953 Jozsef Koczian/Ferenc Sido, Ungern
(Runner up: Richard Bergmann/Johnny Leach, England)
1954 Zarko Dolinar/Vilim Harangozo, Jugoslavien
(Runner up: Victor Barna/Michel Haguenauer, England/Frankrike)
1955 Ivan Andradis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien
(Runner up: Zarko Dolinar/Vilim Harangozo, Jugoslavien)
1956 Ichiro Ogimura/Yoshio Tomita, Japan
(Runner up: Ivan Andreadis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien)
1957 Ivan Andreadis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien
(Runner up: Ichiro Ogimura/Toshiaki Tanaka, Japan)
1959 Teruo Murakami/Ichiro Ogimura, Japan
(Runner up: Ladislav Stipek/Ludvik Vyhnanovsky, Tjeckoslovakien) 3. Hans Alsér/Åke Rakell, Sverige
1961 Nobuya Hoshino/Koji Kimura, Japan
(Runner up: Zoltan Berczik/Ferenc Sido, Ungern)
1963 Chang Shih-lin/Wang Shih-liang, Kina
(Runner up: Chuang Tse-tung/Hsu Yin-sheng, Kina)
1965 Chuang Tse-tung/Hsu Yin-sheng, Kina
(Runner up: Chang Shih-lin/Wang Chih-liang, Kina)
1967 World Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige (Coach: Sven-Olof Hammarlund) 
(Runner up: Anatoli Amelin/Stanislav Gomozkov, Sovjet) Finalsiffror: 21-16, 19-21, 21-13, 12-21, 22-20
1969 World Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige (Coach: Christer Johansson)
(Runner up: Nobuhiko Hasegawa/Tokio Tasaka, Japan) Finalsiffror: 21-19, 17-21, 21-8, 21-12
1971 Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern
(Runner up: Chuang Tse-tung/Liang Ko-liang, Kina)
1973 World Champions: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige (Coach: Christer Johansson) 
(Runner up: Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern) Finalsiffror: 21-19, 15-21, 21-19, 18-21, 21-15
1975 Gabor Gergely/Istvan Jonyer, Ungern
(Runner up: Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien)
1977 Liang Ko-liang/Li Chen-shih, Kina
(Runner up: Huang Liang/Lu Yuan-sheng, Kina) 3. Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige
1979 Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern)
1981 Cai Zhenhua/Li Zhenshi, Kina
(Runner up: Guo Yuehua/Xie Saike, Kina)
1983 Zoran Kalinic/Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: Jiang Jialiang/Xie Saike, Kina)
1985 World Champions: Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Sverige (Coach: Tomas Berner)  
(Runner up: Milan Orlowski/Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien) Finalsiffror: 21-15, 22-20 
1987 Chen Longcan/Wei Quingguang, Kina
(Runner up: Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien)
1989 Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland
(Runner up: Zoran Kalinic/Leszek Kucharski, Jugoslavien/Polen)
1991 World Champions: Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Sverige (Coach: Anders Thunström) 
(Runner up: Lu Lin/Wang Tao, Kina) 3. Erik Lindh/Jörgen Persson, SverigeFinalsiffror: 16-21, 21-16, 21-14, 18-21, 21-18
1993 Lu Lin/Wang Tao, Kina
(Runner up: Ma Wenge/Zhang Lei, Kina)
1995 Lu Lin/Wang Tao, Kina
(Runner up: Zoran Primorac/Vladimir Samsonov, Kroatien/Vitryssland)
1997 Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
(Runner up: Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner, Sverige)  Finalsiffror: 21-19, 15-21, 21-18, 13-21, 17-21
1999 Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
(Runner up: Wang Liqin/Yan Sen, Kina)
2001 Wang Liqin/Yan Sen, Kina
(Runner up: Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina)
2003 Wang Liqin/Yan Sen, Kina
(Runner up: Kong Linghui/Wang Hao, Kina)
2005 Kong Linghui/Wang Hao, Kina
(Runner up: Timo Boll/Christian Süss, Tyskland)
2007 Chen Qi/Ma Lin, Kina
(Runner up: Wang Hao/Wang Liqin, Kina)
2009 Chen Qi/Wang Hao, Kina
(Runner up: Ma Long/Xu Xin, Kina)
2011 Ma Long/Xu Xin, Kina
(Runner up: Chen Qi/Ma Lin, Kina)
2013 Chen Chien-An/Chuang Chih-Yuan, Taiwan
(Runner up: Hao Shuai/Ma Lin, Kina)
2015 Xu Xin/Zhang Yike, Kina
(Runner up: Fan Zhendong/Zhou Yu, Kina)
2017 Fan Zhendong/Xu Xin, Kina
(Runner up: Masataka Morizino/Yuya Oshima, Japan)
2019 Ma Long/Wang Chuqin, Kina
(Runner up: Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles, Rumänien/Spanien)

Damdubbel (W. J. Pope Trophy, 1928-)

1928 Fanchette Flamm/Maria Mednyanszky, Ungern/Österrike
(Runner up: Doris Gubbins/Brenda Sommerville, Wales/England) 3. Margyl Brandt/Lisa Lövdahl, Sverige
1929 Erika Metzger/Mona Rüster, Tyskland
(Runner up: Fanchette Flamm/Gertrude Wildam, Österrike)
1930 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Magda Gal/Marta Hertz-Komaroni, Ungern)
1931 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Magda Gal/Lili Tiszai, Ungern)
1932 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Anna Braunova/Marie Smidova, Tjeckoslovakien)
1933 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Magda Gal/Emilne Racz, Ungern)
1934 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Anita Felguth/Astrid Krabsbach, Tyskland)
1935 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Marie Kettnerova/Marie Smidova, Tjeckoslovakien)
1936 Marie Kettnerova/Marie Smidova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Vlasta Deptetrisova/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien)
1937 Vlasta Depetrisova/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Margaret Osbome/Wendy Woodhead, England)
1938 Vlasta Depetrisova/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Dora Beregi/Ida Ferenczy, Ungern)
1939 Hilde Bussmann/Gertrude Pritzi, Tyskland
(Runner up: Angelica Adelstein/Sari Kolosvary, Rumänien)
1947 Gizella Farkas/Gertrude Pritzi, Ungern/Österrike
(Runner up: Mae Clouther/Reba Monness, USA)
1948 Margaret Franks/Vera S Thomas, England
(Runner up: Dora Beregi/Helen Elliot, England/Skottland)
1949 Helen Elliot/Gizella Farkas, Skottland/Ungern
(Runner up: Lilian Barnes/Jean Crosby, England)
1950 Dora Beregi/Helen Elliot, England/Skottland
(Runner up: Angelica Adelstein-Rozeanu/Gizella Farkas,  Rumänien/Ungern)
1951 Diane Rowe/Rosalind Rowe, England
(Runner up: Sari Kolosvary-Szasz/Angelica Rozeanu, Rumänien)
1952 Shizuku Narahara/Tomie Nishimura, Japan
(Runner up: Diane Rowe/Rosalind Rowe, England)
1953 Gizella Farkas-Gervaine/Angelica Rozeanu, Ungern/Rumänien
(Runner up: Diane Rowe/Rosalind Rowe, England)
1954 Diane Rowe/Rosalind Rowe, England
(Runner up: Kathleen Best/Ann Haydon, England)
1955 Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien
(Runner up: Diane Rowe/Rosalind Rowe, England)
1956 Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien
(Runner up: Fujie Eguchi/Kiiko Watanabe, Japan)
1957 Livia Mosoczy/Agnes Simon, Ungern
(Runner up: Ann Haydon/Diane Rowe, England)
1959 Taeko Namba/Kazuko Yamaizumi, Japan
(Runner up: Fujie Eguchi/Kimiyo Matsuzaki, Japan)
1961 Maria Alexandru/Georgeta Pitica, Rumänien
(Runner up: Chiu Chung-hui/Sun Mei-ying, Kina)
1963 Kimiyo Matsuzaki/Masako Seki, Japan
(Runner up: Diane Rowe/Mary Shannon, England)
1965 Cheng Min-chih/Lin Hui-ching, Kina
(Runner up: Masako Seki/Norino Yamanaka, Japan)
1967 Shaeko Hirota/Sachiko Morisawa, Japan
(Runner up: Naoko Fukazu/Norino Yamanaka, Japan)
1969 Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjet
(Runer up: Maria Alexandru/Eleonora Mihalca, Rumänien)
1971 Cheng Min-chih/Lin Hui-ching, Kina
(Runner up: Mieko Hirano/Reiko Sakamoto, Japan)
1973 Maria Alexandru/Miho Hamada, Rumänien/Japan
(Runner up: Chou Pao-chin/Lin Mei-chun, Kina)
1975 Maria Alexandru/Shoko Takahashi, Rumänien/Japan
(Runner up: Chu Hsiang-yun/Lin Mei-chun, Kina)
1977 Pak Yong Ok/Yang Ying, Nordkorea/Kina
(Runner up: Chu Hsiang-yun/Wei Li-chien, Kina)
1979 Zhang Deying/Zhang Li, Kina
(Runner up: Ge Xinai/Yan Guili, Kina)
1981 Cao Yanhua/Zhang Deying, Kina
(Runner up: Pu Quijuan/Tong Ling, Kina)
1983 Dai Lili/Shen Jianping, Kina
(Runner up: Geng Lijuan/Huang Jungqun, Kina)
1985 Dai Lili/Geng Lijuan, Kina
(Runner up: Cao Yanhua/Ni Xialian, Kina)
1987 Hyun Jung Hwa/Yang Young Ja, Sydkorea
(Runner up: Dai Lili/Li Huifen, Kina)
1989 Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
(Runner up: Chen Jing/Hu Xiaoxin, Kina)
1991 Chen Zihe/Gao Jun, Kina
(Runner up: Deng Yaping/Qiao Hong, Kina)
1993 Liu Wei/Qiao Yunping, Kina
(Runner up: Deng Yaping/Qiao Hong, Kina)
1995 Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
(Runner up: Liu Wei/Qiao Yunping, Kina)
1997 Deng Yaping/Yang Ying, Kina
(Runner up: Li Ju/Wang Nan, Kina)
1999 Li Ju/Wang Nan, Kina
(Runner up: Sun Jin/Yang Ying, Kina)
2001 Li Ju/Wang Nan, Kina
(Runner up: Sun Jin/Yang Ying, Kina)
2003 Wang Nan/Zhang Yining, Kina
(Runner up: Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina)
2005 Wang Nan/Zhang Yining, Kina
(Runner up: Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina)
2007 Wang Nan/Zhang Yining, Kina
(Runner up: Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina)
2009 Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Ding Ning/Guo Yan, Kina)
2011 Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Ding Ning/Guo Yan, Kina)
2013 Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Ding Ning/Liu Shiwen, Kina)
2015 Liu Shiwen/Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Ding Ning/Li Xiaoxia, Kina)
2017 Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Chen Meng/Zhu Yuling, Kina)
2019 Sun Yingsha/Wang Manyu, Kina
(Runner up: Hina Hayata/Mima Ito, Japan)

Mixed (Heudusek Prize, 1926-)

1926 Zoltan Mechlovitz/Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Roland Jacobi/G. Gleeson, Ungern/England)
1928 Zoltan Mechlovitz/Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Daniel Pecsi/Erika Metzger, Ungern/Tyskland)
1929 Istvan Kelen/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Laszlo Bellak/Magda Gal, Ungern)
1930 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Istvan Kelen/Anna Sipos, Ungern)
1931 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Victor Barna/Anna Sipos, Ungern)
1932 Victor Barna/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern)
1933 Istvan Kelen/Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Sandor Glancz/Magda Gal, Ungern)
1934 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern
(Runner up: Victor Barna/Anna Sipos, Ungern)
1935 Victor Barna/Anna Sipos, Ungern
(Runner up: Stanislav Kolar/Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien)
1936 Miloslav Hamr/Gertrude Kleinova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Istvan Kelen/Maria Mednyanszky, Ungern)
1937 Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Stanislav Kolar/Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien)
1938 Laszlo Bellak/Wendy Woodhead, Ungern/England
(Runner up: Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien)
1939 Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Vaclav Tereba/Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien)
1947 Ferenc Soos/Gizella Farkas, Ungern
(Runner up: Adolf Slar/Vlasta Depetrisova, Tjeckoslovakien)
1948 Richard Miles/Thelma Thall, USA
(Runner up: Bohumil Vana/Vlasta Depetrisova-Pokorna, Tjeckoslovakien)
1949 Ferenc Sido/Gizella Farkas, Ungern
(Runner up: Bohumil Vana/Kveta Hruskova, Tjeckoslovakien)
1950 Ferenc Sido/Gizella Farkas, Ungern
(Runner up: Bohumil Vana/Kveta Hruskova, Tjeckoslovakien)
1951 Bohumil Vana/Angelica Rozeanu, Tjeckoslovakien/ Rumänien
(Runner up: Vilim Harangozo/Linde Wertl, Jugoslavien/Österrike)
1952 Ferenc Sido/Angelica Rozeanu, Ungern/Rumänien
(Runner up: Johnny Leach/Diane Rowe, England)
1953 Ferenc Sido/Angelica Rozeanu, Ungern/Rumänien
(Runner up: Zarko Dolinar/Linde Wertl, Jugoslavien/Österrike)
1954 Ivan Andreadis/Gizella Farkas-Gervaine, Tjeckoslovakien/Ungern
(Runner up: Yoshio Tomita/Fujie Eguchi, Japan)
1955 Kalman Szepesi/Eva Koczian, Ungern
(Runner up: Aubrey Simons/Helen Elliot, England/Skottland)
1956 Erwin Klein/Leah Neuberger, USA
(Runner up: Ivan Andreadis/Ann Haydon, Tjeckoslovakien/England)
1957 Ichiro Ogimura/Fujie Eguchi, Japan
(Runner up: Ivan Andreadis/Ann Haydon, Tjeckoslovakien/England)
1959 Ichiro Ogimura/Fujie Eguchi, Japan
(Runner up: Teruo Murakami/Kimiyo Matsuzaki, Japan)
1961 Ichiro Ogimura/Kimiyo Matsuzaki, Japan
(Runner up: Li Fujung/Han Yu-chen, Kina)
1963 Koji Kimura/Kazuko Ito, Japan
(Runner up: Keiichi Miki/Masako Seki, Japan)
1965 Koji Kimura/Masako Seki, Japan
(Runner up: Chang Shih-lin/Lin Hui-ching, Kina)
1967 Nobuhiko Hasegawa/Norino Yamanaka, Japan
(Runner up: Koji Kimura/Naoko Fukazu, Japan)
1969 Nobuhiko Hasegawa/Yasuko Konno, Japan
(Runner up: Mitsuro Kohno/Shaeko Hirota, Japan)
1971 Chang Shih-lin/Lin Hui-ching, Kina
(Runner up: Anton Stipancic/Maria Alexandru, Jugoslavien/Rumänien)
1973 Liang Ko-liang/Li Li, Kina
(Runner up: Anatoli Strokatov/Asta Gedraitite, Sovjet)
1975 Stanislav Gomozkov/Tatjana Ferdman, Sovjet
(Runner up: Sarkis Sarkhojan/Elmira Antonjan, Sovjet)
1977 Jacques Secretin/Claude Bergeret, Frankrike
(Runner up: Tokio Tasaka/Sachiko Yokota, Japan)
1979 Liang Ge-liang/Ge Xinai, Kina
(Runner up: Li Zhenshi/Yan Guili Kina)
1981 Xie Saike/Huang Jungqun, Kina
(Runner up: Chen Xinhua/Tong Ling, Kina)
1983 Guo Yuehua/Ni Xialian, Kina
(Runner up: Chen Xinhua/Tong Ling, Kina)
1985 Cai Zhenhua/Cao Yanhua, Kina
(Runner up: Jindrich Pansky/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1987 Hui Jun/Geng Lijuan, Kina
(Runner up: Jiang Jialiang/Jiao Zhimin, Kina)
1989 Yoo Nam Kyu/Hyun Jung Hwa, Sydkorea
(Runner up: Zoran Kalinic/Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1991 Wang Tao/Liu Wei, Kina
(Runner up: Xie Chaojie/Chen Zihe, Kina)
1993 Wang Tao/Liu Wei, Kina
(Runner up: Yoo Nam Kyu/Hyun Jung Hwa, Sydkorea)
1995 Wang Tao/Liu Wei, Kina
(Runner up: Kong Linghui/Deng Yaping, Kina) 3. Erik Lindh/Marie Svensson, Sverige
1997 Liu Guoliang/Wu Na, Kina
(Runner up: Kong Linghui/Deng Yaping, Kina)
1999 Ma Lin/Zhang Yingying, Kina
(Runner up: Feng Zhe/Sun Jin, Kina)
2001 Qin Zhijian/Yang Ying, Kina
(Runner up: Oh Sang Eun/Kim Moo Kyo, Sydkorea)
2003 Ma Lin/Wang Nan, Kina
(Runner up: Liu Guozheng/Bai Yang, Kina)
2005 Wang Liqin/Guo Yue, Kina
(Runner up: Liu Guozheng/Bai Yang, Kina)
2007 Wang Liqin/Guo Yue, Kina
(Runner up: Ma Lin/Wang Nan, Kina)
2009 Li Ping/Cao Zhen, Kina
(Runner up: Zhang Jike/Mu Zi, Kina)
2011 Zhang Chao/Cao Zhen, Kina
(Runner up: Hao Shuai/Mu Zi, Kina)
2013 Kim Hyok Bong/Kim Jong, Nordkorea
(Runner up: Lee Sang/Park Youngsook, Sydkorea)
2015 Xu Xin/Yang Ha Eun, Kina/Sydkorea
(Runner up: Maharu Yoshimura/Kasumi Ishikawa, Japan)
2017 Maharu Yoshimura/Kasumi Ishikawa, Japan
(Runner up: Chen Chien An/Cheng I Ching Taiwan)
2019 Xu Xin/Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Maharu Yoshimura/Kasumi Ishikawa, Japan)

Herrar lag (Swaythling Cup, 1926-)

1926 Ungern; Roland Jacobi, Bela Kerhling, Zoltan Mechlovits, Daniel Pecsi 
(Runner up: Österrike; Paul Flussman, Eduard Freudenheim, Munio Pillinger)
1928 Ungern; Laszlo Bellak, Sandor Glancz, Roland Jacobi, Zoltan Mechlovits, Daniel Pecsi
(Runner up: Österrike; Paul Flussman, Alfred Liebster, Munio Pillinger, Robert Thum)
1929 Ungern; Victor Barna, Sandor Glancz, Istvan Kelen, Zoltan Mechlovits, Miklos Szabados
(Runner up: Österrike; Manfred Feher, Paul Flussman, Erwin Kohn, Alfred Liebster, Robert Thum)
1930 Ungern; Victor Barna, Laszlo Bellak, Lajos David, Istvan Kelen, Miklos Szabados 
(Runner up: Sverige; Carl-Erik Bulow, Valter Kolmodin, Hille Nilsson, Folke Pettersson, Henry Wilbert
Förbundskapten: Uppgift saknas)
Finalsiffror: 0-5
1931 Ungern; Victor Barna, Laszlo Bellak, Lajos David, Istvan Kelen, Miklos Szabados
(Runner up: Tjeckoslovakien; Stanislav Kolar, Jindrich Lauterbach, Antonin Malecek, Bedrich Nikodem, Karel Svoboda)
1932 Tjeckoslovakien; Michael Grobauer, Stanislav Kolar, Jindrich Lauterbach, Antonin Malecek, Bedrich Nikodem
(Runner up: Ungern; Victor Barna, Laszlo Bellak, Lajos David, Istvan Kelen, Miklos Szabados)
1933 Ungern; Victor Barna, Istvan Boros, Lajos David, Sandor Glancz, Istvan Kelen
(Runner up: Tjeckoslovakien; Oldrich Blecha, Miloslav Hamr, Ervin Kohn, Stanislav Kolar, Karel Svoboda)
1934 Ungern; Victor Barna, Laszlo Bellak, Lajos David, Tibor Hazi, Miklos Szabados
(Runner up: Österrike; Erwin Kohn, Alfred Liebster, Karl Schediwy)
1935 Ungern; Victor Barna, Laszlo Bellak, Tibor Hazi, Istvan Kelen, Miklos Szabados
(Runner up: Tjeckoslovakien; Miloslav Hamr, Stanislav Kolar, Karel Svoboda, Viktor Tobiasch, Bohumil Vana)
1936 Österrike; Richard Bergmann, Helmut Goebel, Hans Hartinger, Erwin Kohn, Alfred Liebster
(Runner up: Rumänien; Farkas Paneth, Marin Vasile-Goldberger, Viktor Vladone)
1937 USA; Abe Berenbaum, Robert Blattner, James McClure, Sol Schiff
(Runner up: Ungern; Viktor Barna, Laszlo Bellak, Istvan Lovaszy, Ferenc Soos, Miklos Szabados)
1938 Ungern; Viktor Barna, Laszlo Bellak, Ernö Földi, Tibor Hazi, Ference Soos
(Runner up: Österrike; Richard Bergmann, Helmut Goebel, Erich Kaspar, Alfred Liebster, Karl Schediwy)
1939 Tjeckoslovakien; Miloslav Hamr, Rudolf Karlecek, Vaclav Tereba, Bohumil Vana
(Runner up: Jugoslavien; Zarko Dolinar, Tibor Harangozo, Adolf Herskovic, Ladislav Hexner, Max Marinko)
1947 Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Adolf Slar, Vaclav Tereba, Frantisek Tokar, Bohumil Vana
(Runner up: USA; William Holzrichter, Richard Miles, Louis Pagliari, Sol Schiff)
1948 Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Max Marinko, Ladislav Stipek, Frantisek Tokar, Bohumil Vana
(Runner up: Frankrike; Guy Amouretti, Maurice Bordrez, Charles Dubouille, Michel Haguenauer, Eugene Manchiska)
1949 Ungern; Jozsef Koczian, Ferenc Sido, Ferenc Soos, Laszlo Varkonyi
(Runner up: Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Max Marinko, Ladislav Stipek, Frantisek Tokar, Bohumil Vana)
1950 Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Max Marinko, Vaclav Tereba, Frantisek Tokar, Bohunil Vana
(Runner up: Ungern; Jozsef Farkas, Jozsef Koczian, Ferenc Sido, Laszlo Varkonyi)
1951 Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Ladislav Stipek, Vaclav Tereba, Frantisek Tokar, Bohumil Vana
(Runner up: Ungern; Jozsef Farkas, Jozsef Koczian, Ferenc Sido, Kalman Szepesi)
1952 Ungern; Elemer Gyetvai, Jozsef Koczian, Ferenc Sido, Kalman Szepesi, Laszlo Varkonyi
(Runner up: England; Richard Bergmann, Adrian Haydon, Johnny Leach, Aubrey Simons, Harry Venner)
1953 England; Richard Bergmann, Adrian Haydon, Brian Kennedy, Johnny Leach, Aubrey Simons
(Runner up: Ungern; Elemer Gyetvai, Jozsef Koczian, Miklos Sebok, Ferenc Sido, Kalman Szepesi )
1954 Japan; Kazuo Kawai, Ichiro Ogimura, Kichii Tamasu, Yoshio Tomita
(Runner up: Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Josef Posejpal, Adolf Slar, Ladislav Stipek, Vaclav Tereba)
1955 Japan; Ichiro Ogimura, Kichii Tamasu, Toshiaki Tanaka, Yoshio Tomita
(Runner up: Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Ladislav Stipek, Vaclav Tereba, Bohumil Vana, Ludvik Vyhnanovsky)
1956 Japan; Ichiro Ogimura, Toshiaki Tanaka, Yoshio Tomita, Keisuke Tsunoda
(Runner up: Tjeckoslovakien; Ivan Andreadis, Ladislav Stipek, Vaclav Tereba, Ludvik Vyhnanovsky)
1957 Japan; Toshihiko Miyata, Ichiro Ogimura, Toshiaki Tanaka, Keisuke Tsunoda
(Runner up: Ungern; Zoltan Berczik, Laszlo Foldy, Elemer Gyetvai, Miklos Peterfy, Ferenc Sido)
1959 Japan; Nobuya Hoshino, Teruo Murakami, Seiji Narita, Ichiro Ogimura
(Runner up: Ungern; Zoltan Berczik, Zoltan Bubonyi, Laszlo Foldy, Laszlo Pignitsky, Ferenc Sido)
1961 Kina; Li Furong, Rong Guotuan, Wang Chuan-yao, Xu Yinsheng, Zhuang Zedong
(Runner up: Japan; Nobuya Hoshino, Koji Kimura, Teruo Murakami, Ichiro Ogimura, Goro Shibutani)
1963 Kina; Li Furong, Wang Jiasheng, Zhang Xielin, Xu Yinsheng, Zhuang Zedong
(Runner up: Japan; Koji Kimura, Kei Konaka, Keiichi Miki, Ichiro Ogimura) 3. Sverige; Hans Alsér, Stellan Bengtsson 1, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson
(Förbundskapten: Lars-Olof Hammarlund)

1965 Kina; Li Furong, Xu Yinsheng, Zhang Xielin, Zhou Lansun Zhuang Zedong
(Runner up: Japan; Koji Kimura, Kei Konaka, Takao Nohira, Ichiro Ogimura, Hiroshi Takahashi)
1967 Japan; Nobuhiko Hasegawa, Hajime Kagimoto, Satoru Kawahara, Koji Kimura, Mitsuru Kohno
(Runner up: Nordkorea; Kim Chang-Ho, Kim Jang-Sung, Kang Neung-Hwa, Jung Ryang-Woong, Pak Sin) 3. Sverige; Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Christer Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson 
(Förbundskapten: Lars-Olof Hammarlund)

1969 Japan; Nobuhiko Hasegawa, Tetsuo Inoue, Shigeo Itoh, Kenji Kasai, Mitsuru Kohno
(Runner up: Västtyskland; Bernt Jansen, Wilfried Lieck, Martin Ness, Eberhard Schöler)
1971 Kina; Liang Geliang, Li Furong, Li Jingguang, Xi Enting, Zhuang Zedong
(Runner up: Japan; Nobuhiko Hasegawa, Tetsuo Inoue, Shigeo Itoh, Mitsuru Kohno, Tokio Tasaki)
1973 World Champions: Sverige; Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Kjell Johansson, Bo Persson, Ingemar Wikström
(Förbundskapten: Christer Johansson)

(Runner up: Kina; Xi Enting, Liang Geliang, Li Jingguang, Xu Shaofa, Diao Wenyuan) Finalsiffror: 5-4 
Kjell Johansson - Li Jingguang 15-21, 12-21 (0-1)
Stellan Bengtsson - Liang Geliang 21-18, 21-14 (1-1)
Ingemar Wikström - Xu Shaofa 11-21, 7-21 (1-2)
Stellan Bengtsson - Li Jingguang 21-13, 10-21, 21-19 (2-2)
Kjell Johansson - Xu Shaofa 21-17, 13-21, 12-21 (2-3)
Ingemar Wikström - Liang Geliang 21-19, 21-16 (3-3)
Stellan Bengtsson - Xu Shaofa 21-18, 21-12 (4-3)
Ingemar Wikström - Li Jingguang 15-21, 12-21 (4-4)
Kjell Johansson - Liang Geliang 21-10, 21-17 (5-4)
1975 Kina; Liang Geliang, Li Peng, Li Zhenshi, Lu Yuansheng, Xu Shaofa
(Runner up: Jugoslavien; Milivoj Karakasevic, Koran Kosanovic, Miran Savnic, Anton Stipancic, Dragutin Surbek) 3. Sverige; Stellan Bengtsson, Kjell Johansson, Bo Persson, Ulf Thorsell, Ingemar Wikström 
(Förbundskapten: Hans Alsér)

1977 Kina; Guo Yuehua, Huang Liang, Liang Geliang, Li Zhenshi, Wang Jun
(Runner up: Japan; Tetsuo Inoue, Mitsuro Kohno, Masahiro Maehara, Norio Takashima, Tokio Tasaka) 3. Sverige;  Stellan Bengtsson, Åke Grönlund, Kjell Johansson, Roger Lagerfedt, Ulf Thorsell
(Förbundskapten: Nils Billing)

1979 Ungern; Gabor Gergely, Istvan Jonyer, Tibor Klampar, Tibor Kreisz, Janos Takacs
(Runner up: Kina; Guo Yuehua, Huang Liang, Liang Geliang, Li Zhenshi, Lu Qiwei)
1981 Kina; Guo Yuehua, Shi Zhihao, Wang Huiyuan, Xie Saike
(Runner up: Ungern; Gabor Gergely, Istvan Jonyer, Tibor Klampar, Tibor Kreisz, Zsolt Kriston)
1983 Kina; Cai Zhenhua, Guo Yuehua, Fan Changmao, Jiang Jialiang, Xie Saike 
(Runner up: Sverige; Mikael Appelgren, Stellan Bengtsson, Ulf Bengtsson, Erik Lindh, Jan-Ove Waldner 
Förbundskapten: Tomas Berner)
Finalsiffror: 1-5
Jan-Ove Waldner -
Jiang Jialiang 21-18, 17-21, 14-21 (0-1)
Mikael Appelgren -
Xie Saike 21-18, 9-21, 21-14 (1-1)
Erik Lindh -
Cai Zhenhua  14-21, 14-21 (1-2)
Mikael Appelgren -
Jiang Jialiang 10-21, 13-21 (1-3)
Jan-Ove Waldner -
Cai Zhenhua  28-30, 16-21 (1-4)
Erik Lindh - Xie Saike 21-17, 13-21, 9-21 (1-5)
1985 Kina; Wang Huiyuan, Jiang Jialiang, Chen Longcan, Xie Saike, Chen Xinhua 
(Runner up: Sverige; Mikael Appelgren, Ulf Bengtsson, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jan-Ove Waldner
Förbundskapten: Tomas Berner)
Finalsiffror: 0-5
Erik Lindh - Chen Xinhua 16-21, 16-21 (0-1)
Mikael Appelgren -
Jiang Jialiang 18-21, 22-20, 15-21 (0-2)
Jan-Ove Waldner -
Chen Longcan 11-21, 21-11, 19-21 (0-3)
Erik Lindh -
Jiang Jialiang 18-21, 19-21 (0-4)
Jan-Ove Waldner -
Chen Xinhua 17-21, 21-14, 14-21 (0-5)
1987 Kina; Chen Longcan, Chen Xinhua, Jiang Jialiang, Teng Yi, Wang Hao
(Runner up: Sverige; Mikael Appelgren, Ulf Carlsson, Erik Lindh, Jörgen  Persson, Jan-Ove Waldner
Förbundskapten: Glenn Östh)
Finalsiffror: 0-5
Ulf Carlsson - Jiang Jialiang 12-21, 21-19, 12-21 (0-1)
Erik Lindh -
Teng Yi 15-21, 13-21 (0-2)
Jörgen Persson -
Chen Longcan 19-21, 14-21 (0-3)
Erik Lindh -
Jiang Jialiang 21-19, 7-21, 13-21 (0-4)
Ulf Carlsson -
Chen Longcan 20-22, 10-21 (0-5)
1989 World Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Glenn Östh) 

(Runner up: Kina; Chen Longcan, Jiang Jialiang, Ma Wenge, Teng Yi, Yu Shentong) Finalsiffror: 5-0
Mikael Appelgren - Jiang Jialiang 21-10, 18-21, 21-15 (1-0) 
Jan-Ove Waldner - Teng Yi 22-24, 21-19, 21-17 (2-0) 
Jörgen Persson - Chen Longcan 22-24, 21-19, 21-13 (3-0)  
Jan-Ove Waldner - Jiang Jialiang 21-16, 17-21, 21-16 (4-0) 
Mikael Appelgren - Chen Longcan 21-17, 21-16 (5-0) 
1991 World Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström)

(Runner up: Jugoslavien; Zoran Kalinic, Ilija Lupulesku, Zoran Primorac, Robert Smrekar) Finalsiffror: 3-2
Mikael Appelgren - Zoran Kalinic 21-13, 18-21, 21-10 (1-0)
Jan-Ove Waldner - Zoran Primorac 14-21, 11-21 (1-1)
Mikael Appelgren/Jörgen Persson - Ilija Lupulescu/Zoran Primorac 16-21, 19-21 (1-2)
Jan-Ove Waldner - Zoran Kalinic 21-9, 21-8 (2-2) 
Jörgen Persson - Ilija Lupulescu 21-18, 23-21 (3-2) 
1993 World Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström) 
(Runner up: Kina; Liu Guoliang, Lu Lin, Ma Wenge, Wang Hao, Wang Tao, Zhang Lei) Finalsiffror: 3-1
Peter Karlsson - Wang Hao 13-21, 21-19, 21-16 (1-0)
Jan-Ove Waldner - Ma Wenge 14-21, 21-14, 20-22 (1-1)
Jörgen Persson - Wang Tao 26-24, 16-21, 21-16 (2-1)
Jan-Ove Waldner - Wang Hao 21-16, 17-21, 21-13 (3-1)
1995 Kina; Ding Song, Liu Guoliang, Kong Linghui, Ma Wenge, Wang Tao
(Runner up: Sverige; Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
Förbundskapten: Sören Ahlén)
Finalsiffror: 2-3
Jan-Ove Waldner - Wang Tao 21-16, 15-21, 21-19 (1-0)
Jörgen Persson -
Ma Wenge 24-22, 18-21, 18-21 (1-1)
Peter Karlsson -
Ding Song 14-21, 11-21 (1-2)
Jan-Ove Waldner -
Ma Wenge 13-21, 21-12, 21-17 (2-2)
Jörgen Persson -
Wang Tao 14-21, 13-21 (2-3)
1997 Kina; Ding Song, Liu Guoliang, Kong Linghui, Ma Wenge, Wang Tao
(Runner up: Frankrike; Niolas Chatelain, Patrick Chila, Damien Eloi, Jean-Philippe Gatien, Christophe Legout)
2000 World Champions: Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner 
(Förbundskapten: Ulf Carlsson) 
(Runner up: Kina; Kong Linghui, Liu Guoliang, Liu Guozheng, Ma Lin, Wang Liqin) Finalsiffror: 3-2
Jan-Ove Waldner - Liu Guoliang 19-21, 21-7, 23-21 (1-0)
Jörgen Persson - Kong Linghui 21-17, 21-19 (2-0)
Peter Karlsson - Liu Guozheng 6-21, 16-21 (2-1)
Jan-Ove Waldner - Kong Linghui 9-21, 17-21 (2-2)
Jörgen Persson - Liu Guoliang 18-21, 21-17, 21-18 (3-2)
2001 Kina; Kong Linghui, Liu Guoliang, Liu Guozheng, Ma Lin, Wang Liqin 
(Runner up: Belgien; Martin Bratanov, Marc Closset, Andras Podpinka, Jean-Michel Saive, Philippe Saive) 3. Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Magnus Molin, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Ulf Carlsson)

2004 Kina; Kong Linghui, Liu Guozheng, Ma Lin, Wang Hao, Wang Liqin 
(Runner up: Tyskland; Timo Boll, Zoltan Fejer-Konnerth, Jörg Rosskopf, Christian Suss, Torben Wosik) 3-4: Sverige; Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jens Lundqvist, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Peter Sterneborg)

2006 Kina; Chen Qi, Ma Lin, Ma Long, Wang Hao, Wang Liqin
(Runner up: Sydkorea; Lim Jae-Hyun, Lee Jung-Woo, Oh Sang Eun, Joo Se Hyuk, Ryu Seung Min) 
2008 Kina; Chen Qi, Ma Lin, Ma Long, Wang Hao, Wang Liqin
(Runner up: Sydkorea; Lee Jin Kwon, Kim Jung Hoon, Lee Jung Woo, Joo Se Hyuk, Ryu Seung Min)
2010 Kina; Ma Lin, Ma Long, Wang Hao, Xu Xin, Zhang Jike
(Runner up: Tyskland; Patrick Baum, Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger, Christian Suss)
2012 Kina; Ma Lin, Ma Long, Wang Hao, Xu Xin, Zhang Jike
(Runner up: Tyskland; Patrick Baum, Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger, Christian Suss)
2014 Kina; Fan Zhendong, Ma Long, Wang Hao, Xu Xin, Zhang Jike 
(Runner up: Tyskland; Timo Boll, Patrick Franziska, Steffen Mengel, Dimitrij Ovtcharov)
2016 Kina; Fang Bo, Fan Zhendong, Ma Long, Xu Xin, Zhang Yike
(Runner up: Japan; Kenta Matsudaira, Jun Mizutani, Koki Niwa, Yuya Oshima, Maharu Yoshimura)
2018 Kina; Fan Zhendong, Lin Gaoyuan, Ma Long, Wang Chuqin, Xu Xin
(Runner up: Tyskland; Timo Boll, Ruwen Filus, Patrick Franziska, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger) 3. Sverige; Kristian Karlsson, Mattias Karlsson, Anton Källberg, Truls Möregårdh, Jon Persson
(Förbundskaptener: Peter Andersson/Peter Blomquist/Ulf Carlsson, Coach: Ulf Carlsson)

Damer lag (Marcel Corbillon Cup)

1933 Tyskland; Anita Felguth, Annemarie Haensch, Astrid Krebsbach, Mona Muller
(Runner up: Ungern; Magda Gal, Maria Mednyanszky, Anna Sipos)
1935 Tjeckoslovakien; Marie Ketterova, Gertrude Kleinova, Marie Smidova
(Runner up: Ungern; Magda Gal, Maria Mednyanszky, Anna Sipos)
1936 Tjeckoslovakien; Marie Kettnerova, Gertrude Kleinova, Marie Smidova, Vera Votrubcova
(Runner up: Tyskland; Hilde Bussman, Anita Felguth, Astrid Krebsbach/USA; Ruth Aarons, Corinne Migneco, Jessie Purves, 2 silver och inget brons delades ut)
1937 USA; Ruth Aarons, Emily Fuller, Dolores Kuenz, Jessie Purves
(Runner up: Tyskland; Hilde Bussman, Astrid Hobohm-Krebsbach, Annemarie Schulz)
1938 Tjeckoslovakien; Vlasta Depetrisova, Jindriska Holubkova, Marie Kettnerova, Vera Votrubcova
(Runner up: England; Dora Emdin, Phyllis Hodgkinson, Doris Jordan, Margaret Osborne)
1939 Tyskland; Hilde Bussmann, Trude Pritzl
(Runner up: Tjeckoslovakien; Vlasta Depetrisova, Marie Kettnerova, Vera Votrubcova)
1947 England; Elizaberh Blackbourn, Vera Dace, Margaret Franks, Margaret Osborne
(Runner up: Ungern; Eva Anderlik, Gizella Farkas, Rozsi Karpati)
1948 England; Dora Beregi, Margaret Franks, Elizabeth Steventon, Vera Thomas
(Runner up: Ungern; Gizella Farkas, Loretta Gyorgy, Rozsi Karpati)
1949 USA; Peggy McLean, Mildred Shahian, Thelma Thall 
(Runner up: England; Lilian Barnes, Joan Crosby, Margaret Franks, Adele Wood)
1950 Rumänien; Angelica Rozeanu, Luci Slavescu, Sari Szasz
(Runner up: Ungern; Gizella Farkas, Rozsi Karpati, Ilona Kiraly, Ilona Solyom)
1951 Rumänien; Paraschiva Patulea, Angelica Rozeanu, Sari Szasz
(Runner up: Österrike; Trude Pritzi, Emelinde Wertl, Gertrude Wutzl)
1952 Japan; Shizuki Narahara, Tomie Nishimura
(Runner up: Rumänien; Angelica Rozeanu, Ella Zeller, Sari Szasz)
1953 Rumänien; Angelica Rozeanu, Ella Zeller, Sari Szasz
(Runner up: England; Kathleen Best, Diane Rowe, Rosalind Rowe)
1954 Japan; Fujie Eguchi, Hideko Goto, Yoshiko Tanaka, Kiiko Watanabe
(Runner up: Ungern; Gizella Gervai, Ilona Kerekas, Eva Koczian, Agnes Simon)
1955 Rumänien;Angelica Rozeanu, Sari Szasz, Ella Zeller
(Runner up: Japan; Fujie Eguchi, Shizuki Narahara, Yoshiko Tanaka, Kiiko Watanabe)
1956 Rumänien; Angelica Rozeanu, Ella Zeller
(Runner up: England; Ann Haydon, Jill Rook, Diane Rowe)
1957 Japan; Fujie Eguchi, Taeko Namba, Tomie Okawa, Kiiko Watanabe
(Runner up: Rumänien; Maria Polopenta, Angelica Rozeanu, Ella Zeller)
1959 Japan; Fujie Eguchi, Kimiyo Matsuzaki, Taeko Namba, Kazuko Yamaizumi
(Runner up: Sydkorea; Lee Chong Hi, Choi Kyong Ja, Cho Kyung Cha, Hwang Yool Ja)
1961 Japan; Kazuko Itoh, Kimiyo Matsuzaki, Tomie Okawa-Okada, Masako Seki
(Runner up: Kina; Han Yuzhen, Hu Keming, Sun Mei-ying)
1963 Japan; Kazuko Itoh, Kimiyo Matsuzaki, Masako Seki, Noriko Yamanaka
(Runner up: Rumänien; Maria Alexandru, Maria Catrinel Folea, Ella Constantinescu, Georgita Pitica)
1965 Kina; Liang Lizhen, Li Henan, Lin Huiqing, Zheng Minzhi
(Runner up: Japan; Naoko Fukazo, Tsunao Isomura, Masako Seki, Noriko Yamanaka)
1967 Japan; Naoko Fukazo, Shaeko Hirota, Sachiko Morisawa, Noriko Yamanaka
(Runner up: Sovjet; Laima Balaishite, Svetlana Grinberg, Signe Paisjarv, Zoja Rudnova)
1969 Sovjet; Laima Amelina, Svetlana Grinberg, Rita Pogosova, Zoja Rudnova
(Runner up: Rumänien; Maria Alexandru, Carmen Crisan, Eleonora Mihalca)
1971 Japan; Yasuko Konno, Toshika Kowada, Emiko Ohba, Yukie Ohzeki
(Runner up: Kina; Li Li, Lin Huiqing, Lin Meigun, Zheng Minzhi)
1973 Sydkorea; Lee Ailesa, Chung Hyun Sook, Park Mi Ra, Kim Soon Ok
(Runner up: Kina; Hu Yulan, Zhang Li, Zheng Huaiying, Zheng Minzhi)
1975 Kina;  Ge Xinai, Hu Yulan, Zhang Li, Zheng Huaiying
(Runner up: Sydkorea; Lee Ailesa, Chung Hyun Sook, Sung Nak So, Kim Soon Ok)
1977 Kina; Ge Xinai, Zhang Deying, Zhang Li, Zhu Xiangyun
(Runner up: Sydkorea; Lee Ailesa, Chung Hyun Sook, Lee Ki Won, Kim Soon Ok)
1979 Kina; Ge Xinai, Cao Yanhua, Zhang Deying, Zhang Li
(Runner up: Nordkorea; Hong Gil Soon, Li Song Suk, Pak Yong Ok, Pak Yung Sun)
1981 Kina; Cao Yanhua, Qi Baoxiang, Tong Ling, Zhang Deying
(Runner up: Sydkorea; An Hae Sook, Kim Kyung Ja, Hwang Nam Sook, Lee Soo Ja)
1983 Kina; Cao Yanhua, Geng Lijuan, Ni Xialian, Tong Ling
(Runner up: Japan; Mika Hoshino, Emiko Kanda, Fumika Shinpo, Tomoko Tamura)
1985 Kina; Dai Lili, Geng Lijuan, He Zhili, Tong Ling
(Runner up: Nordkorea; Li Bun Hui, Pang Chun Dok, Han Hye Song, Cho Jong Hui)
1987 Kina; Li Huifen, Chen Jing, Dai Lili, Jiao Zhimin
(Runner up: Sydkorea; Hyun Jung Hwa, Baek Soon Ae, Hong Soon Hwa, Yang Young Ja)
1989 Kina; Chen Jing, Chen Zihe, Hu Xiaoxin, Li Huifen
(Runner up: Sydkorea; Hyun Jung Hwa, Kwon Mi Sook, Hong Soon Hwa, Kim Young Mi)
1991 Korea; Li Bun Hui, Hong Cha Ok, Hyun Jung Hwa, Yu Sun Bok
(Runner up: Kina; Chen Zihe, Deng Yaping, Gao Jun, Qiao Hong)
1993 Kina; Chen Zhe, Deng Yaping, Gao Jun, Qiao Hong
(Runner up: Nordkorea; Wi Bok Sun, Li Bun Hui, An Hui Syk, Yu Sun Bok)
1995 Kina; Deng Yaping, Liu Wei, Qiao Hong, Qiao Yunping
(Runner up: Sydkorea; Park Hae Jung, Ryu Ji Hye, Park Kyung Ae, Kim Moo Kyo)
1997 Kina; Deng Yaping, Li Ju, Wang Chen, Wang Nan, Yang Ying
(Runner up: Nordkorea; Wi Bok Sun, Kim Hyon Hui, Tu Jong Sil)
2000 Kina; Li Ju, Sun Jin, Wang Hui, Wang Nan, Zhang Yining 
(Runner up: Taiwan; Tsui Hsiu-Li, Chen Jing, Xu Jing, Pan Li-Chun, Lu Yun-feng)
2001 Kina; Li Ju, Sun Jin, Wang Nan, Yang Ying, Zhang Yining 
(Runner up: Nordkorea; Kim Hyang Mi, Kim Hyon Hui, Tu Jong Sil, Kim Mi Yong, Kim Yun Mi)
2004 Kina; Guo Yue, Li Ju, Niu Jianfeng, Wang Nan, Zhang Yining
(Runner up: Hongkong; Song Ah Sim, Yu Kwok See, Zhang Rui, Lau Sui-fei, Tie Ya Na)
2006 Kina; Guo Yan, Guo Yue, Li Xiaoxia, Wang Nan, Zhang Yining
(Runner up: Hongkong; Yu Kwok See, Lin Ling, Zhang Rui, Lau Sui-fei, Tie Ya Na)
2008 Kina; Guo Yan, Guo Yue, Li Xiaoxia, Wang Nan, Zhang Yining
(Runner up: Singapore; Sun Beibei, Li Jiawei, Yu Mengyu, Feng Tianwei, Wang Yuegu)
2010 Singapore; Sun Beibei, Li Jiawei, Yu Mengyu, Feng Tianwei, Wang Yuegu 
(Runner up: Kina; Ding Ning, Guo Yan, Guo Yue,  Li Xiaoxia, Liu Shiwen)
2012 Kina; Ding Ning, Guo Tan, Guo Yue, Li Xiaoxia, Liu Shiwen
(Runner up: Singapore; Sun Beibei, Li Jiawei, Yu Mengyu, Feng Tianwei, Wang Yuegu)
2014 Kina; Chen Meng, Ding Ning, Li Xiaoxia, Liu Shiwen, Zhu Yuling 
(Runner up: Japan; Sayaka Hirano, Yuka Ishigaki, Kasumi Ishikawa, Sakura Mori, Saki Tashiro)
2016 Kina; Chen Meng, Ding Ning, Li Xiaoxia, Liu Shiwen,  Zhu Yuling 
(Runner up: Japan; Ai Fukuhara, Yui Hamamoto, Kasumi Ishikawa, Mima Itoh, Misako Wakamiya)
2018 Kina; Chen Meng, Ding Ning, Liu Shiwen, Wang Manyu, Zhu Yuling 
(Runner up: Japan; Hina Hayata, Miu Hirano, Kasumi Ishikawa, Mima Itoh, Miyu Nagasaki)

Uppdaterad: 06 AUG 2018 19:54
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info