Hoppa till sidans innehåll

World Cup



Copyright: SBTF

 WORLD CUP-FOTON 

Årtal och spelplats

1980 29-31 augusti 1980 Hongkong (singel herrar)
1981 30 juli-2 augusti 1981 Kuala Lumpur, Malaysia (singel herrar)
1982 5-9 oktober 1982 Hongkong (singel herrar)
1983 29 augusti-3 september 1983 Princetown, Barbados (singel herrar)
1984 29 augusti-2 september 1984 Kuala Lumpur, Malaysia (singel herrar)
1985 22-25 augusti 1985 Foshan, Kina (singel herrar)
1986 7-10 juli 1986 Port of Spain, Trinidad (singel herrar)
1987 30 juli-2 augusti 1987 Macao (singel herrar)
1988 17-19 juni 1988 Wuhan, Kina (singel herrar)
1989 6-9 september 1989 Nairobi, Kenya (singel herrar)
1990 11-14 november 1990 Chiba, Japan (singel herrar)
1990 1-4 november 1990 Osaka, Japan (dubbel)
1990 18-23 maj 1990 Söul, Sydkorea (lag)
1991 11-14 spetember 1991 Kuala Lumpur, Malaysia (singel herrar)
1991 19-24 november 1991 Barcelona, Spanien (lag)
1992 11-13 december 1992 Hu Chih Minh City, Vietnam (singel herrar)
1992 17-20 december 1992 Las Vegas, USA (dubbel)
1993 19-22 augusti 1993 Guangzhou, Kina (singel herrar)
1994 15-18 december 1994 Taipei, Chinese Taipei (singel herrar)
1994 12-16 oktober 1994 Nimes, Frankrike (lag)
1995 11-15 november 1995 Nimes, Frankrike (singel herrar)
1995 11-14 augusti 1995 Atlanta, USA (lag)
1996 24-27 oktober 1996 Nimes, Frankrike (singel herrar)
1996 28-30 setember 1996 Hongkong (singel damer)
1997 23-26 oktober 1997 Nimes, Frankrike (singel herrar)
1997 12-14 september 1997 Shanghai, Kina (singel damer)
1998 15-18 oktober 1998 Shantou, Kina (singel herrar)
1998 6-8 november 1998 Taipei, Chinese Taipei (singel damer)
1999 28-31 oktober 1999 Xiaolan, Kina (singel herrar)
2000 12-15 oktober 2000 Yangzhou, Kina (singel herrar)
2000 28-30 januari 2000 Phnom Penh, Kambodja (singel damer)
2001 8-11 november 2001 Courmayeur, Italien (singel herrar)
2001 17-19 september 2001 Wuhu, Kina (singel damer)
2002 31 oktober-3 november 2002 Ji’nan, Kina (singel herrar)
2002 30 augusti-1 september 2002 Singapore, Singapore (singel damer)
2003 9-12 oktober 2003 Jiangyin, Kina (singel herrar)
2003 17-19 december 2003 Hongkong (singel damer)
2004 28-31 oktober 2004 Hangzhou, Kina (singel herrar)
2004 27-31 oktober 2004 Hangzhou, Kina (singel damer)
2005 21-23 oktober 2005 Liege, Belgien (singel herrar)
2005 13-15 december 2005 Guangzhou, Kina (singel damer)
2006 27-29 oktober 2006 Paris, Frankrike (singel herrar)
2006 29 spetember-1 oktober 2006 Urumqi, Kina (singel damer)
2007 12-14 oktober 2007 Barcelona, Spanien (singel herrar)
2007 28-30 september 2007 Chendu, Kina (singel damer)
2007 5-7 oktober 2007 Magdeburg, Tyskland (lag)
2008 26-28 september 2008 Leige, Belgien (singel herrar)
2008 6-8 spetember 2008 Kuala Lumpur, Malaysia (singel damer)
2009 16-18 oktober 2009 Moskva, Ryssland (singel herrar)
2009 10-12 oktober 2009 Guangzhou, Kina (singel damer)
2009 22-25 oktober 2009 Linz, Österrike (lag)
2010 29-31 oktober 2010 Magdeburg, Tyskland (singel herrar)
2010 24-26 september 2010 Kuala Lumpur, Malaysia (singel damer)
2010 28 september-1 oktober 2010 Dubai, Förenade Arabemiraten (lag)
2011 11-13 november 2011 Paris, Frankrike (singel herrar)
2011 28-30 oktober 2011 Singapore, Singapore (singel damer)
2011 3-6 november 2011 Magdeburg, Tyskland (lag)
2012 28-30 september 2012 Liverpool, England (singel herrar)
2012 21-23 september 2012 Huangshi, Kina (singel damer)
2013 25-27 oktober 2013 Verviers, Belgien (singel herrar)
2013 21-23 september 2013 Kobe, Japan (singel damer)
2013 28-31 september 2013 Guangzhou, Kina (lag)
2014 24-26 oktober 2014 Düsseldorf, Tyskland (singel herrar)
2014 17-19 oktober 2014 Linz, Österrike (singel damer
2015  16-18 oktober 2015 Halmstad, Sverige (singel herrar)
2015 30 oktober-1 november 2015 Sendai, Japan (singel damer)
2015 8-11 januari 2015 Dubai, Förenade Arabemiraten (lag)
2016 1-3 oktober 2016 Saarbrücken, Tyskland (singel herrar)
2016 7-9 oktober 2016 Philadelphia, USA (singel damer)
2017 20-22 oktober 2017 Liege, Belgien (singel herrar)
2017 27-29 oktober 2017 Markham, Kanada (singel damer)
2018 22-25 februari 2018 London, England (lag)
2018 28-30 september 2018 Chengdu, Kina (singel damer)
2018 19-21 oktober 2018 Paris, Frankrike (singel herrar)
2019 18-20 oktober 2019 Chengdu, Kina (singel damer)
2019 6-10 november 2019 Tokyo, Japan (lag)
2019 29 november-1 december 2019 Chengdu, Kina (singel herrar) 

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld

Herrsingel (1980-)

1980 Guo Yuehua, Kina
(Runner up: Li Zhenshi, Kina)
1981
Tibor Klampar, Ungern
(Runner up: Xie Saike, Kina)
1982 Guo Yuehua, Kina
(Runner up: Mikael Appelgren, Sverige) Finalresultat: 20-22, 6-21, 9-21
1983 World Cup Champion: Mikael Appelgren, Sverige (Coach: Tomas Berner)
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) 3. Erik Lindh, Sverige Finalresultat: 21-14, 13-21, 21-12,  21-17
1984 Jiang Jialiang, Kina
(Runner up: Kim Wan, Sydkorea) 3. Ulf Bengtsson, Sverige
1985 Chen Xinhua, Kina
(Runner up: Andrzej Grubba, Polen)
1986 Chen Longcan, Kina
(Runner up: Jiang Jialiang, Kina)
1987 Teng Yi, Kina
(Runner up: Jiang Jialiang, Kina)
1988 Andrzej Grubba, Polen
(Runner up: Chen Longcan, Kina)
1989 Ma Wenge, Kina
(Runner up: Andrzej Grubba, Polen) 3. Mikael Appelgren, Sverige
1990 World Cup Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Anders Thunström) 
(Runner up: Ma Wenge, Kina) 4. Mikael Appelgren, Sverige Finalresultat: 21-13, 13-21, 21-19, 12-21, 21-17
1991 World Cup Champion: Jörgen Persson, Sverige (Coach: Anders Thunström) 
(Runner up: Jean-Philippe Gatien, Frankrike) 3. Jan-Ove Waldner, Sverige Finalresultat: 21-14, 21-16, 25-23
1992 Ma Wenge, Kina
(Runner up: Kim Taek Soo, Sydkorea)
1993 Zoran Primorac, Kroatien
(Runner up: Wang Tao, Kina) 4. Peter Karlsson, Sverige
1994 Jean-Philippe Gatien, Frankrike
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien) 4. Jan-Ove Waldner, Sverige
1995 Kong Linghui, Kina
(Runner up: Jörg Rosskopf, Tyskland)
1996 Liu Guoliang, Kina
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige)
1997 Zoran Primorac, Kroatien
(Runner up: Kong Linghui, Kina)
1998 Jörg Rosskopf, Tyskland
(Runner up: Kim Taek Soo, Sydkorea) 
1999 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Werner Schlager, Österrike) 4. Jörgen Persson, Sverige
2000 Ma Lin, Kina
(Runner up: Kim Taek Soo, Sydkorea) 
2001 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Wang Liqin, Kina)
2002 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Kong Linghui, Kina) 
2003 Ma Lin, Kina
(Runner up: Kalinikos Kreanga, Grekland)
2004 Ma Lin, Kina
(Runner up: Kalinikos Kreanga, Grekland)
2005 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Wang Hao, Kina)
2006 Ma Lin, Kina
(Runner up: Wang Hao, Kina)
2007 Wang Hao, Kina
(Runner up: Ryu Seungmin, Sydkorea)
2008 Wang Hao, Kina
(Runner up: Timo Boll, Tyskland)
2009 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Chen Qi, Kina)
2010 Wang Hao, Kina
(Runner up: Zhang Yike, Kina)
2011 Zhang Yike, Kina
(Runner up: Wang Hao, Kina)
2012 Ma Long, Kina
(Runner up: Timo Boll, Tyskland)
2013 Xu Xin, Kina
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
2014 Zhang Yike, Kina
(Runner up: Ma Long, Kina)
2015 Ma Long, Kina
(Runner up: Fan Zhendong, Kina)
2016 Fan Zhendong, Kina
(Runner up: Xu Xin, Kina) 4. Kristian Karlsson, Sverige
2017 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Timo Boll, Tyskland)
2018 Fan Zhendong, Kina
(Runner up: Timo Boll, Tyskland)

Damsingel (1996-)

1996 Deng Yaping, Kina
(Runner up: Yang Ying, Kina) 4. Marie Svensson, Sverige
1997 
Wang Nan, Kina
(Runner up: Li Ju, Kina)
1998 
Wang Nan, Kina
(Runner up: Li Ju, Kina)
2000  
Li Ju, Kina
(Runner up: Wang Nan, Kina)
2001
Zhang Yining, Kina 
(Runner up: Kim Hyon-Hui, Nordkorea)
2002
Zhang Yining, Kina
(Runner up: Lia Nan, Kina)
2003
Wang Nan, Kina
(Runner up: Niu Jianfeng, Kina)
2004 
Zhang Yining, Kina
(Runner up: Wang Nan, Kina)
2005 
Zhang Yining, Kina
(Runner up: Guo Yan, Kina)
2006
Guo Yan, Kina 
(Runner up: Zhang Yining, Kina)
2007
Wang Nan, Kina
(Runner up: Zhang Yining, Kina)
2008
Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Tie Ya Na, Hong Kong)
2009
Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Guo Yue, Kina)
2010
Guo Yan, Kina
(Runner up: Jiang Huajun, Hong Kong)
2011
Ding Ning, Kina
(Runner up: Li Xiaoxia, Kina)
2012
Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Elizabeta Samara, Rumänien)
2013 Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Wu Nang, Kina)
2014 Ding Ning, Kina 
(Runner up: Li Xiaoxia, Kina)
2015
Liu Shiwen, Kina
(Runner up: Kasumi Ishikawa, Japan)
2016
Miu Hirano, Japan 
(Runner up: Cheng I-Ching, Taiwan)
2017
Zhu Yuling, Kina
(Runner up: Liu Shiwen, Kina)
2018 Ding Ning, Kina
(Runner up: Zhu Yuling, Kina)

Herrdubbel (1990-92)

1990 Kim Taek Soo/Yo Nam Kyu, Sydkorea
(Runner up: Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Tyskland)
1992 Kim Taek Soo/Yo Nam Kyu, Sydkorea
(Runner up: Andrei Mazunov/Dmitrij Mazunov, Ryssland)

Damdubbel (1990-92)

1990 Hong Cha-Ok/Hyun Jung Hwa, Sydkorea
(Runner up: Chai Po Wa/Chan Tan Lui, Hong Kong)
1992
Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
(Runner up: Hong Cha-Ok/Hyun Jung Hwa, Sydkorea)

Herrar Lag (1990-18)

1990 World Cup Champions: Sverige: Mikael Appelgren, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Anders Thunström)

(Runner up: Kina)
1991
Kina; Ma Wenge, Wang Hao, Wang Tao, Xie Chaojie 
(Runner up: Sverige: Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
Förbundskapten: Anders Thunström)
1994
Kina; Ding Song, Kong Linghui, Lin Zhigang, Liu Guoliang, Wang Hao
(Runner up: Sverige: Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
Förbundskapten: Sören Ahlén)
1995
Sydkorea; Choo Kyo Sung, Kim Bong Chul, Kim Taek Soo, Lee Chul Seung, Yoo Nam Kyu 
(Runner up: Tyskland)
2007
Kina; Ma Lin, Wang Hao, Wang Liqin
(Runner up: Hong Kong)
2009
Kina; Ma Long, Xu Xin, Zhang Jike
(Runner up: Sydkorea)
2010
Kina; Ma Long, Wang Hao, Xu Xin 
(Runner up: Sydkorea)
2011
Kina; Ma Lin, Ma Long, Wang Hao, Xu Xin
(Runner up: Sydkorea)
2013
Kina; Ma Long, Wang Hao II, Wang Liqin, Xu Xin, Zhang Jike
(Runner up: Taiwan)
2015
Kina; Fan Bo, Fan Zhendong, Ma Long, Xu Xin, Zhang Jike
(Runner up: Österrike)
2018
Kina; Fan Zhendong, Lin Gaoyuan, Ma Long, Yu Ziyang, Xu Xin
(Runner up: Japan)

Damer Lag (1990-)

1990 Kina; Chen Zihe, Deng Yaping, Gao Jun, Qiao Hong
(Runner up: Nordkorea)
1991
 Kina; Chen Zihe, Deng Yaping, Liu Wei, Qiao Hong
(Runner up: Sydkorea)
1994 Ryssland; Svetlana Bachtina, Ekaterina Edel, Galina Melnik, Irina Palina, Elena Timina
(Runner up: Tyskland)
1995 Kina; Deng Yaping, Qiao Hong, Yang Ying 
(Runner up: Rumanien)
2007 Kina; Guo Yue, Li Xiaoxia, Zhang Yining 
(Runner up: Sydkorea)
2009 Kina; Ding Ning, Guo Yue, Li Xiaoxia 
(Runner up: Singapore)
2010 Kina; Guo Yan, Guo Yue, Li Xiaoxia
(Runner up: Singapore)
2011 Kina; Ding Ning, Guo Yan, Guo Yue, Li Xiaoxia 
(Runner up: Japan)
2013 Kina; Ding Ning, Li Xiaoxia, Liu Shiwen, Wu Yang
(Runner up: Japan)
2015 Kina; Chen Meng, Ding Ning, Li Xiaoxia, Liu Shiwen, Zhu Yuling
(Runner up: Nordkorea)
2018 Kina; Chen Xingtong, Ding Ning, Liu Shiwen, Wang Manyu, Zhu Yuling
(Runner up: Japan)

Uppdaterad: 07 AUG 2018 13:11
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info