Hoppa till sidans innehåll

Europa Junior Top-12/Top-10


 EUROPA JUNIOR TOP 12-FOTON

Europa Junior Top-12

Årtal och spelplats

1985 San Marino, Italien
1986 4-5 januari 1986 Mödling, Västtyskland
1987 11-12 april 1987 Topolcany, Tjeckoslovakien
1988 10-11 april 1988 Constanta, Rumänien
1989 7-8 januari 1989 Wadenswil, Schweiz
1990 6-7 januari 1990 Vichy, Frankrike
1991 26-27 januari 1991 Messina, Italien
1992 Istanbul, Turkiet
1993 30-31 januari 1993 Löhne, Tyskland
1994 23-24 januari 1994 Petach-Tikva, Israel
1995 21-22 januari 1995 Bratislava, Slovakien 
1996 20-21 januari 1996 Köpenhamn, Danmark 
1997 25-26 januari 1997 Vilnius, Litauen 
1998 14-15 februari 1998 Ettelbrück, Luxemburg
1999 30-31 januari 1999 Löhne, Tyskland 
2000 29-30 januari 2000 Tours, Frankrike 
2001 27-28 januari 2001 Cardiff, Wales 
2002 26-27 januari 2002 Novi Sad, Jugoslavien 
2003 25-26 januari 2003 Ruzomberok, Slovakien 
2004 23-25 januari 2004 Le Creuzot, Frankrike 
2005 28-30 januari 2005 Molfetta, Italien 
2006 27-29 januari 2006 Podgorica, Montenegro 
2007 26-26 januari 2007 Riga, Lettland

Europa Junior Top-10

Årtal och spelplats

2008 25-27 januari 2008 Sheffield, England
2009 30 januari-1 februari 2009 Rotterdam, Nederländerna
2010 23-24 januari 2010 Topolcany, Slovakien
2011 28-30 januari 2011 Schwechat, Österrike
2012 27-29 januari 2012 Bazau, Rumänien
2013 20-22 september 2013 Terni, Italien
2014 3-5 oktober 2014 Tours, Frankrike
2015 16-18 oktober 2015 Bazau, Rumänien
2016 7-9 oktober 2016 Prag, Tjeckien
2017 8-10 september 2017 Worcester, England
2018 7-9 september 2018 Vila Real, Portugal
2019 4-6 oktober 2019 Noordwijk, Nederländerna

HERRAR

Herrjuniorer 17 (1985-)

1985 Carl Prean, England
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien)
1986
Vladimir Marinkevitch, Sovjet
(Runner up: Jörg Rosskopf, Västtyskland)
1987
Milan Grman, Tjeckoslovakien
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien)
1988
Dmitry Mazunov, Sovjet
(Runner up: Calin Creanga, Rumänien)
1989
Danny Heister, Nederländerna
(Runner up: Dmitriy Gusev, Sovet)
1990
Torben Wosik, Västtyskland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
1991 Piotr Szafranek, Polen 
(Runner up: Robert Pagonyi, Ungern)
1992 Lucian Blaszcyk, Polen
(Runner up: Sascha Köstner, Tyskland) 3. Fredrik Håkansson, Sverige
1993 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Fredrik Håkansson, Sverige)
1994 Kostadin Lengerov, Österrike
(Runner up: Simon Angel, Sverige)
1995 Martin Monrad, Danmark
(Runner up: Magnus Molin, Sverige)
1996 Zolt Fejer-Konnerth, Tyskland
(Runner up: Valentino Piacentini, Italien) 3. Magnus Molin, Sverige
1997 Europe Junior Top 12-Champion: Jens Lundquist, Sverige
(Runner up: Adrian Crisan, Rumänien) 3. Magnus Molin, Sverige
1998 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Chen Ju Wei, Italien)
1999 Michael Maze, Danmark
(Runner up: Kalun Yu, Nederländerna)
2000 Fedor Kuzmin, Ryssland
(Runner up: Jiri Vrablik, Tjeckien)
2001 Europe Junior Top 12-Champion: Robert Svensson, Sverige
(Runner up: Daniel Gorak, Polen)
2002 Daniel Zwickl, Ungern
(Runner up: Tomislav Japec, Kroatien)
2003 Christian Suss, Tyskland
(Runner up: Tiago Apolonia, Portugal) 3. Johan Axelqvist, Sverige
2004 Tiago Apolonia, Portugal
(Runner up: Janos Jakab, Ungern)
2005 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland,
(Runner up: Patrick Baum, Tyskland)
2006 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Ruwen Filus, Tyskland)
2007 Paul Drinkhall, England
(Runner up: Jiang Pengfei, Turkiet)
2008 Tomas Tregler, Tjeckien
(Runner up: Clement Drop, Frankrike)
2009 Patrick Franziska, Tyskland
(Runner up: Victorien Le Guen, Frankrike)
2010 Patrick Franziska, Tyskland
(Runner up: Simon Gauzy, Frankrike)
2011 Quentin Robinot, Frankrike
(Runner up: Simon Gauzy, Frankrike)
2012 Leonardo Mutti, Italien
(Runner up: Enzo Angles, Frankrike)
2013 Jakub Dyjas, Polen
(Runner up: David Reitspies, Tjeckien)
2014
Filip Zeijko, Kroatien
(Runner up: Alexandre Cassin, Frankrike)
2015
Dennis Klein, Tyskland
(Runner up: Darko Jorgic, Slovenien)
2016 Tomas Polansky, Tjeckien
(Runner up: Andreas Levenko, Österrike)
2017
Cristian Pletea, Rumänien
(Runner up: Ioannis Sgouropoulos, Grekland)
2018
Cristian Pletea, Rumänien
(Runner up: Matteo Mutti, Italien)
2019 Kay Stumper, Tyskland
(Runner up: Samuel Kulczycki, Polen) 

Pojkar kadetter (2008-)

2008 Julien Indeherberg, Belgien
(Runner up: Romain Lorentz, Frankrike)
2009 Simon Gauzy, Frankrike
(Runner up: Hampus Söderlund, Sverige)
2010 Tristan Flore, Frankrike
(Runner up: Enzo Angles, Frankrike)
2011 Andrea Landrieu, Frankrike
(Runner up: Dang Qiu, Tyskland)
2012 Can Akkazu, Frankrike
(Runner up: Roman Ruiz, Frankrike)
2013 Tomas Polansky, Tjeckien
(Runner up: Joe Seyfried, Frankrike)
2014 Cristian Pletea, Rumänien
(Runner up: Irvin Bertrand, Frankrike)
2015 Cristian Pletea, Rumänien
(Runner up: Irvin Bertrand, Frankrike)
2016 Europe Junior Top 12-Champion: Truls Möregårdh, Sverige
(Runner up: Vladimir Sidorenko, Ryssland)
2017 Samuel Kulczycki, Polen
(Runner up: Bilal Hamache, Frankrike)
2018 Myshaal Sabhi, Frankrike
(Runner up: Ivor Ban, Kroatien)
2019 Darius Movileanu, Rumänien
(Runner up: Iulian Chirita, Rumänien)

DAMER

Damjuniorer 17 (1985-)

1985 Olga Nemes, Västtyskland
(Runner up: Csilla Batorfi, Ungern)
1986
Csilla Batorfi, Ungern
(Runner up: Elena Timina, Sovjet)
1987
Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Szilvia Kahn, Ungern)
1988
Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Gabriella Wirth, Ungern)
1989
Gabriella Wirth, Ungern
(Runner up: Vivien Ellö, Ungern)
1990
Marina Kravcenko, Sovjet
(Runner up: Elke Schall, Västtyskland) 
1991
Alena Vachovcova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Vanda Litinskaia, Sovjet)
1992
Ana Gogorita, Rumänien
(Runner up: Georgeta Cojocaru, Rumänien)
1993
Maria Fazekas, Ungern
(Runner up: Simona Savu, Rumänien)
1994
Tamara Boros, Kroatien
(Runner up: Michaela Encea, Rumänien)
1995
Michaela Steff, Rumänien
(Tamara Boros, Kroatien)
1996
Svetlana Ganina, Ryssland 
(Eva Odorova, Slovakien)
1997
Renata Strbikova, Tjeckien
(Runner up: Eva Odorova, Slovakien)
1998
Natalia Lapteva, Ryssland
(Runner up: Sandra Paovic, Kroatien)
1999
Liu Jia, Frankrike
(Runner up: Wang Yu, Italien)
2000
Laura Stumper, Tyskland
(Runner up: Tatjana Sorotjinska, Ukraina)
2001
Laura Stumper, Tyskland
(Runner up: Tatjana Sorotjinska, Ukraina)
2002
Georgina Pota, Ungern
(Runner up: Gaby Röhr, Tysland)
2003
Georgina Pota, Ungern
(Runner up: Evgenia Petukhova, Ryssland)
2004
Julia Necula, Rumänien
(Runner up: Iveta Vacenovska, Tjeckien)
2005
Daniela Dodean, Rumänien
(Runner up: Elizabeta Samara, Rumänien)
2006
Daniela Dodean, Rumänien
(Runner up: Elizabeta Samara, Rumänien)
2007
Elizabeta Samara, Rumänien
(Runner up: Amelie Solja, Tyskland)
2008
Amelie Solja, Tyskland
(Runner up: Cristina Hirici, Rumänien)
2009
Alena Dubkova, Vitryssland
(Runner up: Kristina Ambrus, Ungern)
2010 Sabine Winter, Tyskland
(Runner up: Dora Madarasz, Ungern)
2011 Petrissa Solja, Tyskland
(Runner up: Dora Madarasz, Ungern)
2012 Bernadette Szocz, Rumänien
(Runner up: Yana Noskova, Ryssland)
2013 Bernadette Szocs, Rumänien
(Runner up: Elina Arlouskya, Vitryssland)
2014 Lea Rakovac, Kroatien
(Runner up: Pauline Chasselin, Frankrike)
2015 Natalia Bajor, Polen
(Runner up: Marie Magot, Frankrike)
2016 Audrey Zarif, Frankrike
(Runner up: Andreea Dragoman, Rumänien)
2017 Adina Diaconu, Rumänien
(Runner up: Anastasia Kolish, Ryssland)
2018 Sabina Surjan, Serbien
(Runner up: Andreea Dragoman, Rumänien)
2019 Tania Plaiani, Rumänien
(Runner up: Jamila Laurenti, Italien)

Flickor kadetter (2008-)

2008 Petrissa Solja, Tyskland
(Runner up: Dora Madarasz, Ungern)
2009
Bernadette Szocz, Rumänien
(Runner up: Yana Noskova, Ryssland)

2010 Bernadette Szocs, Rumänien
(Runner up: Irina Ciobanu, Rumänien)

2011 Laura Pfefer, Frankrike
(Runner up: Nicole Trosman, Israel)
2012 Audrey Zarif, Frankrike
(Runner up: Yuan Wan, Tyskland)
2013 Adina Diaconu, Rumänien
(Runner up: Maria Malanina, Ryssland)
2014 Andreea Dragoman, Rumänien
(Runner up: Adina Diaconu, Rumänien)
2015 Andreea Dragoman, Rumänien
(Runner up: Anastasia Kolish, Ryssland) 
2016 Anastasia Kolish, Ryssland
(Runner up: Tania Plaian, Rumänien)
2017 Sophia Klee, Tyskland
(Runner up: Ozge Yilmaz, Turkiet)
2018 Prithika Pavade, Frankrike
(Runer up: Elizabet Abraamian, Ryssland)
2019 Elena Zaharia, Rumänien
(Runner up: Annett Kaufmann, Tyskland)

Uppdaterad: 16 SEP 2018 14:12
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

Pingisligan by STIGA
Omgång 5, herrar, 11/12-19
Eslövs AI BTK – Halmstad BTK

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA
Omgång 5, herrar, 11/12-19
Eslövs AI BTK – Halmstad BTK

Evenemang

ITTF World Tour Grand Finals
12-15 december, Zhengzhou, Kina
Information
Resultat
Livesändningar

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info