Hoppa till sidans innehåll

Europa Top-12/Europa Top 16 Cup



Copyright: Bildbyrån

 EUROPA TOP 12-FOTON 

 EUROPA TOP 16 CUP-FOTON 

EUROPA TOP-12

Årtal och spelplats

1971 29-30 maj 1971 Zadar, Jugoslavien (försökstävling)
1972 11-12 februari 1972 Zagreb, Jugoslavien
1973 16-18 februari 1973 Böblingen, Västtyskland
1974  8-10 februari 1974 Trollhättan, Sverige
1975 4-6 april 1975 Wien, Österrike
1976 23-25 april 1976 Lübeck, Västtyskland
1977 25-27 februari 1977 Sarajevo, Jugoslavien
1978 27-29 januari 1978 Prag, Tjeckoslovakien
1979 16-18 februari 1979 Kristianstad, Sverige
1980 1-3 februari 1980 München, Västtyskland
1981 6-8 februari 1981 Miskolc, Ungern
1982 5-7 februari 1982 Nantes, Frankrike
1983 4-6 februari 1983 Thornaby, England
1984 3-5 februari 1984 Bratislava, Tjeckoslovakien
1985 1-3 februari 1985 Barcelona, Spanien
1986 31 januari-2 februari 1986 Södertälje, Sverige
1987 2-4 februari 1987 Basel, Schweiz
1988 11-13 februari 1988 Ljubljana, Jugoslavien
1989 3-5 februari 1989 Charleroi, Belgien
1990 19-21 februari 1990 Hannover, Västtyskland
1991 1-3 februari 1991 s’Hertogenbusch, Nederländerna
1992 28 februari-1 mars 1992 Wien, Österrike
1993 12-14 februari 1993 Köpenhamn, Danmark
1994 4-6 februari 1994 Arezzo, Italien
1995 3-5 februari 1995 Dijon, Frankrike
1996 2-4 februari 1996 Charleroi, Belgien
1997 31 januari-2 februari 1997 Eindhoven, Nederländerna
1998 30 januari-1 februari 1998 Halmstad, Sverige
1999 12 januari-4 februari 1999 Split, Kroatien
2000 4-6 februari 2000 Alassio, Italien
2001 3-4 februari 2001 Wels, Österrike
2002 9-10 februari 2002 Rotterdam, Nederländerna
2003 1-2 februari 2003 Saarbrücken, Tyskland
2004 7-8 februari 2004 Frankfurt, Tyskland
2005 5-6 februari 2005 Rennes, Frankrike
2006 4-5 februari 2006 Köpenhamn, Danmark
2007 3-4 februari 2007 Arezzo, Italien
2008 2-3 februari 2008 Frankfurt, Tyskland
2009 7-8 februari 2009 Düsseldorf, Tyskland
2010 6-7 februari  2010 Düsseldorf, Tyskland
2011 5-6 februari 2011 Liege, Belgien
2012 4-5 februari  2012 Lyon/Villeurbanne, Frankrike
2014 7-9 februari 2014 Lausanne, Schweiz

EUROPA TOP-16 CUP

Årtal och spelplats

2015 6-8 februari 2015 Baku, Azerbadjan
2016 5-7 februari 2016 Gondomar, Portugal
2017 3-5 februari 2017 Antibes, Frankrike
2018 2-4 februari 2018 Montreux, Schweiz
2019 2-3 februari 2019 Montreux, Schweiz
2020 8-9 februari 2020 Montreux, Schweiz

Herrar (1971-)

1971 Istvan Jonyer, Ungern
(Runner up: Anton Stipantic, Jugoslavien) 4. Stellan Bengtsson, Sverige
6. Kjell Johansson, Sverige
1972 Anton Stipantic, Jugoslavien
(Runner up: Stellan Bengtsson, Sverige) 
Kjell Johansson, Sverige kom ej till spel på grund av sjukdom
1973 Europe Top-12 Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
(Runner up: Dragutin Surbek, Jugoslavien) 4. Kjell Johansson, Sverige
1974 Istvan Jonyer, Ungern
(Runner up: Milan Orlowski, Tjeckoslovakien)
Kjell Johansson, Sverige bröt p.g.a. skada
1975 Europe Top-12 Champion: Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Anton Stipantic, Jugoslavien)
5. Stellan Bengtsson, Sverige
1976 Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: Kjell Johansson, Sverige) 4. Stellan Bengtsson, Sverige
1977 Milan Orlowski, Tjeckoslovakien
(Runner up: Dragutin Surbek, Jugoslavien)
9. Ulf Thorsell, Sverige, Kjell Johansson, Sverige bröt p.g.a. skada
1978 Gabor Gergely, Ungern
(Runner up: Milan Orlowski, Tjeckoslovakien) 3. Stellan Bengtsson, Sverige
Ulf Thorsell, Sverige bröt p.g.a. skada

1979 Dragutin Surbek, Jugoslavien
(Runner up: Desmond Douglas, England)
11. Stellan Bengtsson, Sverige
1980 Europe Top-12 Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
(Runner up: Ulf Thorsell, Sverige)
1981 Tibor Klampar, Ungern
(Runner up: Stellan Bengtsson, Sverige)
7. Ulf Thorsell, Sverige, 10. Ulf Carlsson, Sverige
1982 Europe Top-12 Champion: Mikael Appelgren, Sverige
(Runner up: Milan Orlowski, Tjeckoslovakien) 4. Stellan Bengtsson, Sverige
12. Ulf Carlsson, Sverige

1983 Milan Orlowski, Tjeckoslovakien
(Runner up: Desmon Douglas, England) 3. Mikael Appelgren, Sverige 4. Erik Lindh
9. Jan-Ove Waldner, Sverige, 10. Ulf Bengtsson, Sverige, Stellan Bengtsson, Sverige bröt tävlingen p.g.a. sjukdom

1984 Europe Top-12 Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien) 3. Mikael Appelgren, Sverige
5. Erik Lindh, Sverige, 10. Ulf Carlsson, Sverige

1985 Anrzej Grubba, Polen
(Runner up: Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien) 3. Mikael Appelgren, Sverige 
5. Jan-Ove Waldner, Sverige, 8. Erik Lindh, Sverige, 12. Ulf Bengtsson, Sverige
1986 Europe Top-12 Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Desmond Douglas, England) 3. Erik Lindh, Sverige 4. Ulf Carlsson, Sverige
6. Jörgen Persson, Sverige

1987 Desmond Douglas, England
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) 3. Jörgen Persson, Sverige
6. Ulf Carlsson, Sverige, 7. Mikael Appelgren, Sverige, Erik Lindh, Sverige bröt p.g.a. skada
1988 Europe Top-12 Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Jörgen Persson, Sverige)
8. Mikael Appelgren, Sverige
1989 Europe Top-12 Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Erik Lindh, Sverige) 3. Jörgen Persson, Sverige
12. Ulf Carlsson, Sverige
1990 Europe Top-12 Champion: Mikael Appelgren, Sverige 
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige)
4. Jörgen Persson, Sverige
9-10. Erik Lindh, Sverige
1991 Europe Top-12 Champion: Erik Lindh, Sverige 
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) 3. Jörgen Persson, Sverige
1992 Europe Top-12 Champion: Jörgen Persson, Sverige 
(Runner up: Jörg Rosskopf, Tyskland) 4. Jan-Ove Waldner, Sverige
7-8. Mikael Appelgren, Sverige, 11-12. Erik Lindh, Sverige

1993 Europe Top-12 Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige 
(Runner up: Peter Karlsson, Sverige)
5-6. Jörgen Persson, Sverige, 9-10. Mikael Appelgren, Sverige
1994 Jean-Michel Saive, Belgien
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) 3-4. Peter Karlsson, Sverige
7-8. Erik Lindh, Sverige, Jörgen Persson, Sverige, 9-10. Mikael Appelgren, Sverige
1995 Europe Top-12 Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige 
(Runner up: Erik Lindh, Sverige)
9-10. Mikael Appelgren, Sverige, Peter Karlsson, Sverige, 11-12. Jörgen Persson, Sverige
1996 Europe Top-12 Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige 
(Runner up: Jean-Michel Saive, Belgien)
11-12. Erik Lindh, Sverige
1997 Jean-Philippe Gatien, Frankrike
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland) 3-4. Jan-Ove Waldner, Sverige
9-10 Jörgen Persson, Sverige

1998 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Peter Karlsson, Sverige) 3-4. Jan-Ove Waldner, Sverige
7-8. Jörgen Persson, Sverige
1999 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Christophe Legout, Frankrike)
5-6. Jan-Ove Waldner, Sverige, 7-8. Peter Karlsson, Sverige, 9-10. Jörgen Persson, Sverige
2000 Werner Schlager, Österrike
(Runner up: Yang Min, Italien)
2001 Vladimir Samsonov, Vitryssland
(Runner up: Peter Karlsson, Sverige) 
2002 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
5-8. Peter Karlsson, Sverige
2003 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
9-12. Jörgen Persson, Sverige 
2004 Michael Maze, Danmark
(Runner up: Werner Schlager, Österrike)
2005 Alexej Smirnov. Ryssland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
5-8. Peter Karlsson, Sverige
2006 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Werner Schlager, Österrike)
5-8. Peter Karlsson, Sverige
2007 Vladimir Samsonov
(Runner up: Kalinikos Kreanga, Grekland)
2008 Werner Schlager, Österrike
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
2009 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
5-8. Jörgen Persson, Sverige
2010 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
9-12. Jörgen Persson, Sverige
2011 Kalinikos Kreanga, Grekland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
9-12. Pär Gerell, Sverige
2012 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Kirill Skachkov, Ryssland)
2014 Marcos Freitas, Portugal
(Runner up: Michael Maze, Danmark)
2015 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Marcos Freitas, Portugal) 
9-12. Pär Gerell, Sverige, Kristian Karlsson, Sverige
2016 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Joao Monteiro, Portugal) 4. Kristian Karlsson, Sverige
9-12. Pär Gerell, Sverige

2017 Dimitrij Ovtcharov, Ryssland
(Runner up: Alexander Shibaev, Ryssland)
13-16 Kristian Karlsson, Sverige, Mattias Karlsson, Sverige
2018 Timo Boll, Tyskland
(Runner up: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland)
5-8. Mattias Karlsson, Sverige, 9-16. Kristian Karlsson, Sverige
2019 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
(Runner up: Vladimir Samsonov, Vitryssland)
5-8. Kristian Karlsson, Sverige, 9-16. Mattias Falck, Sverige

Damer (1971-)

1971 Beatrix Kishazi, Ungern
(Runner up: Ilona Vostova, Tjeckoslovakien)

1972 Beatrix Kishazi, Ungern
(Runner up: Maria Alexandru, Rumänien)
5. Lena Andersson, Sverige

1973 Beatrix Kishazi, Ungern
(Runner up: Judit Magos, Ungern)
8. Birgitta Rådberg, Sverige, 10. Lena Andersson, Sverige

1974 Zoja Rudnova, Sovjet
(Runner up: Maria Alexandru, Rumänien)
7. Birgitta Rådberg, Sverige, Lena Andersson, Sverige bröt p.g.a. skada

1975 Europe Top-12 Champion: Ann-Christin Hellman, Sverige
(Runner up: Wiebke Henriksen, Västtyskland)

1976 Europe Top-12 Champion: Ann-Christin Hellman, Sverige
(Runner up: Ilona Uhlikova, Tjeckolovakien)

1977 Beatrix Kishazi, Ungern
(Runner up: Jill Hammersley, England)
5. Ann-Christin Hellman, Sverige

1978 Jill Hammersley, England
(Runner up: Bettine Vriesekoop, Nederländerna)
Ann-Christin Hellman, Sverige bröt p.g.a. sjukdom

1979 Gabriella Szabo, Ungern
(Runner up: Maria Alexandru, Rumänien) 4. Ann-Christin Hellman, Sverige

1980 Jill Hammersley, England
(Runner up: Bettine Vriesekoop, Nederländerna)
9. Ann-Christin Hellman, Sverige

1981 Jill Hammersley, England
(Runner up: Bettine Vriesekoop, Nederländerna)
6. Ann-Christin Hellman, Sverige, 9. Marie Lindblad, Sverige

1982 Bettine Vriesekoop, Nederländerna
(Runner up: Jill Hammersley, England) 4. Ann-Christin Hellman, Sverige
10. Marie Lindblad, Sverige

1983 Olga Nemes, Rumänien
(Runner up: Fliura Bulatova, Sovjetunionen)
10. Marie Lindblad, Sverige

1984 Marie Hrachova, Tjeckoslovakien
(Runner up: Bettine Vriesekoop, Nederländerna)
8. Marie Lindblad, Sverige

1985 Bettine Vriesekoop, Nederländerna
(Runner up: Zsuzsa Olah, Ungern)

1986 Fliura Bulatova, Sovjetunionen
(Runner up: Olga Nemes, Västtyskland)

1987 Csilla Batorfi, Ungern
(Runner up: Edit Urban, Ungern)

1988 Fliura Bulatova, Sovjetunionen
(Runner up: Bettine Vriesekoop, Nederländerna)

1989 Olga Nemes, Västtyskland
(Runner up: Csilla Batorfi, Ungern)

1990 Gabriella Wirth, Ungern
(Runner up: Olga Nemes, Västtyskland)

1991 Mirjam Hooman, Nederländerna
(Runner up: Gabriella Wirth, Ungern)

1992 Csilla Batorfi, Ungern
(Runner up: Marie Svensson, Sverige)
11-12. Åsa Svensson, Sverige

1993 Emilia Ciosu,  Rumänien
(Runner up: Olga Nemes, Tyskland) 3-4. Åsa Svensson, Sverige
7-8. Marie Svensson, Sverige
1994 Jie Schöpp, Tyskland
(Runner up: Otilia Badescu, Rumänien)
7-8. Marie Svensson, Sverige

1995 Otilia Badescu, Rumänien
(Runner up: Emilia Ciosu, Rumänien)
5-6. Marie Svensson, Sverige

1996 Xia Lian Ni, Luxemburg
(Runner up: Csilla Batorfi, Ungern)
7-8. Åsa Svensson, Sverige
1997 Ni Xialian, Luxemburg
(Runner up: Jie Schöpp, Tyskland)
7-8. Marie Svensson, Sverige, 11-12. Åsa Svensson, Sverige

1998 Ni Xia Lian, Luxemburg
(Runner up: Nicole Struse, Tyskland) 3-4. Marie Svensson, Sverige

1999 Qianhong Götsch, Tyskland
(Runner up: Jing Tian-Zörner, Tyskland)

2000 Qianghong Götsch, Tyskland
(Runner up: Mihaela Steff, Rumänien)

2001 Csilla Batorfi, Ungern
(Runner up: Ni Xialian, Luxemburg)
9-12. Åsa Svensson, Sverige

2002 Tamara Boros, Kroatien
(Runner up: Nicole Struse, Tyskland)
9-12. Åsa Svensson, Sverige

2003 Jie Schöpp, Tyskland
(Runner up: Tamara Boros, Kroatien)
2004 Nicole Struse, Tyskland
(Runner up: Jie Schöpp, Tyskland)
2005 Liu Jia, Österrike
(Runner up: Krisztina Toth, Ungern)
2006 Tamara Boros, Kroatien
(Runner up: Liu Jia, Österrike))
2007 Li Jiao, Nederländerna
(Runner up: Nikoletta Stefanova, Italien)
2008 Li Jiao, Nederländerna
(Runner up: Li Qian, Polen)
2009 Li Qian, Polen
(Runner up: Li Jiao, Nederländerna)
2010 Li Jiao, Nederländerna
(Runner up: 
Li Qian, Polen)
2011 Li Jiao, Nederländerna
(Runner up: Viktoria Pavlovich, Vitryssland)

2012 Wu Jidauo, Tyskland
(Runner up: Li Jie, Nederländerna)
2014 Liu Jia, Österrike
(Runner up: Viktoria Pavlovich, Vitryssland)
2015 Liu Jia, Österrike
(Runner up: Petrissa Solja, Tyskland)
2016 Shen Yanfei, Spanien
(Runner up: Hu Melek, Turkiet)
2017 Li Jie, Nederläderna
(Runner up: Petrissa Solja, Tyskland)
7. Matilda Ekholm, Sverige
2018 Bernadette Szocs, Rumänien
(Runner up: Li Jie, Nederländerna) 4. Matilda Ekholm, Sverige
2019 Petrissa Solja, Tyskland
(Runner up: Bernadette Szocs, Rumänien)
9-16. Matilda Ekholm, Sverige

 

Uppdaterad: 09 JUN 2018 12:57
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info