Hoppa till sidans innehåll

Internationella Öppna Mästerskap (fram till starten av ITTF Pro Tour/World Tour 1996)


Urval Internationella öppna Mästerskapstävlingar (China Open, English Open, German Open, Japan Open, Korea Open, Scandinavian Open/Swedish Open (SOC) och US Open fram till starten av ITTF Pro Tour/ ITTF World Tour 1996)

SINGEL

Herrsingel

1925
German Open: 
Prashant N. Nanda, Indien 

1926
German Open:
 Zoltan Mechlovits, Ungern 

1927
English Open: 
S.R.G. Suppiah, Indien 
German Open: 
Sandor Glancz, Ungern

1928
English Open: 
Daniel Pecsi, Ungern 
German Open: 
Alfred Liebster, Österrike

1929
English Open: 
Antonin Malecek, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Antonin Malecek, Tjeckoslovakien

1930
English Open: 
Sandor Glancz, Ungern 
German Open:
 Viktor Barna, Ungern

1931
English Open: 
Miklos Szabados, Ungern 
German Open:
 Viktor Barna, Ungern 

1932
English Open: 
Miklos Szabados, Ungern 
German Open:
 Viktor Barna, Ungern

1933
English Open: 
Viktor Barna, Ungern
German Open: 
Mordecai Finberg, Lettland

1934
English Open: 
Viktor Barna, Ungern

1935
English Open: 
Viktor Barna, Ungern
German Open: 
Miloslav Hamr, Tjeckoslovakien

1936
English Open: 
Alex Ehrlich, Polen
German Open: 
Stanislav Kolar, Tjeckoslovakien

1937
English Open: 
Viktor Barna, Ungern
German Open: 
Bohumil Vana, Tjeckoslovakien

1938
English Open: 
Viktor Barna, Ungern
German Open: 
Miloslav Hamr, Tjeckoslovakien

1939
English Open: 
Richard Bergmann, Österrike
German Open: 
Miloslav Hamr, Tjeckoslovakien

1940
English Open: 
Richard Bergmann, Österrike

1941
1942       

1943       
Uppehåll mellan 1941-45 p.g.a. 2:a världskriget
1944
1945

1946
English Open: 
Bohumil Vana, Tjeckoslovakien 

1947
English Open: 
Vaclav Tereba, Tjeckoslovakien

1948
English Open:
 Richard Bergmann, England

1949
English Open: 
Marty Reisman, USA

1950
English Open: 
Richard Bergmann, England 

1951
English Open: 
Alex Ehrlich, Frankrike 

1952
English Open: 
Richard Bergmann, England 

1953
English Open: 
Michel Hauguenauer, Frankrike

1954

English Open: 
Richard Bergmann, England
German Open: 
Vilim Harangozo, Jugoslavien 
Scandinavian Open (SOC): 
Zarko Dolinar, Jugoslavien

1955

English Open: 
Zarko Dolinar, Jugoslavien 
German Open: 
Alex Ehrlich, Frankrike
Scandinavian Open (SOC): Kalman Szepesi, Ungern

1956
English Open:
 Elemer Gyetvai, Ungern

1957

English Open: 
Zoltan Berczik, Ungern 
Scandinavian Open (SOC): 
Zoltan Berczik, Ungern

1958

English Open: 
Ferenc Sido, Ungern 
Scandinavian (SOC): 
Vojislav Markovic, Jugoslavien 

1959

English Open: 
Ichiro Ogimura, Japan
Scandinavian Open (SOC): Chuang Tse-tung, Kina

1960

English Open: 
Ian Harrison, England
German Open Champion: Tony Larsson, Sverige 
Scandinavian Open (SOC): 
Yang Jui-hua, Kina 

1961
English Open: 
Victor Markovic, Jugoslavien 
German Open Champion: Hans Alsér, Sverige
Scandinavian Open (SOC): 
Peter Rozsas, Ungern

1962
English Open: 
Zoltan Berczik, Ungern 
German Open: 
Eberhard Schöler, Västtyskland
Scandinavian Open (SOC): Vojislav Markovic, Jugoslavien 

1963
English Open: 
Zoltan Berczik, Ungern 
German Open: 
Eberhard Schöler, Västtyskland
Scandinavian Open Champion: Hans Alsér, Sverige

1964
English Open: 
Dorin Giurgica, Rumänien
German Open: 
Eberhard Schöler, Västtyskland

1965
English Open: 
Eberhard Schöler, Västtyskland
German Open: 
Dorin Giurgiuca, Rumänien 
Scandinavian Open (SOC): 
Wang Chia-Sheng, Kina

1966
German Open: 
Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien

1967
English Open: 
Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien
Scandinavian Open (SOC): Stefan Kollarowitz, Tjeckolovakien 

1968
English Open: 
Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen
German Open: 
Istvan Korpa, Jugoslavien 

1969
English Open: 
Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Tibor Klampar, Ungern 

1970
English Open: 
Stefan Kollarovits, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Eberhard Schöler, Västtyskland
Scandinavian Open Champion: Hans Alsér, Sverige

1971
English Open: 
Tibor Klampar, Ungern
Scandinavian Open Champion: Kjell Johansson, Sverige

1972
English Open Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
German Open Champion: Kjell Johansson, Sverige 
Scandinavian Open Champion: Kjell Johansson, Sverige 

1973
English Open Champion: Stellan Bengtsson, Sverige 
Scandinavian Open (SOC): 
Dragutin Surbek, Jugoslavien

1974
English Open Champion: Kjell Johansson, Sverige
German Open Champion: Kjell Johansson, Sverige
Scandinavian Open (SOC): 
Dragutin Surbek, Jugoslavien
US Open Champion: Kjell Johansson, Sverige

1975
English Open: 
Anatoli Strokatov, Sovjetunionen
Scandinavian Open Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
US Open Champion: Kjell Johansson, Sverige

1976
English Open Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
German Open Champion: Kjell Johansson, Sverige
Scandinavian Open (SOC): 
Guo Yuehua, Kina
US Open: 
Dragutin Surbek, Jugoslavien

1977
English Open: 
Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Lu Chi-Wei, Kina
US Open: 
Jochen Leiss, Västtyskland

1978
English Open: 
Li Zhenshi, Kina
Scandinavian Open (SOC): Li Zhenshi, Kina 
US Open: 
Norio Takashima, Japan

1979
English Open: Guo Yuehua, Kina
Scandinavian Open Champion: Stellan Bengtsson, Sverige 
US Open: 
Milan Orlowski, Tjeckoslovakien 

1980
English Open: 
Desmond Douglas, England
German Open: 
Shi Zhihao, Kina
Korea Open: Jacques Secretin, Frankrike 
Scandinavian Open Champion: Ulf Carlsson, Sverige
US Open Champion: Mikael Appelgren, Sverige 

1981
Scandinavian Open (SOC): 
Jiang Jialiang, Kina 
US Open: 
Xie Saike, Kina

1982
English Open: 
Teng Yi, Kina
German Open: 
Josef Dvoracek, Tjeckoslovakien
Korea Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige 
US Open: 
Zoran Kosanovic, Canada

1983
Swedish Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
US Open: 
Eric Boggan, USA

1984
English Open: 
Desmond Douglas, England
German Open: 
Andrzej Grubba, Polen 
US Open: 
Wu Wen-Chia, Taiwan 

1985
Korea Open: 
Wang Huiyuan, Kina 
Swedish Open (SOC): 
Andrzej Grubba, Polen
US Open: 
Cheng Yinghua, Kina

1986
English Open: 
Zoran Kalinic, Jugoslavien
German Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
US Open: 
Teng Yi, Kina

1987
Swedish Open (SOC): 
Chen Zhibin, Kina 
US Open Champion: Mikael Appelgren, Sverige 

1988
China Open: 
Xu Zengcai, Kina 
English Open Champion: Jörgen Persson, Sverige
German Open: 
Andrzej Grubba, Polen
US Open: 
Jean-Philippe Gatien, Frankrike 

1989
China Open: 
Chen Zhibin, Kina 
Japan Open: 
Ma Wenge, Kina
Swedish Open (SOC): 
Li Gun Sang, Nordkorea
US Open: 
Jean-Michel Saive, Belgien 

1990
English Open: 
Yu Shentong, Kina
German Open: 
Jean-Philippe Gatien, Frankrike
Japan Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige 
US Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige

1991
China Open: 
Lu Lin, Kina 
Japan Open Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige 
Swedish Open Champion: Mikael Appelgren, Sverige
US Open: 
Zoran Primorac, Kroatien 

1992
China Open: 
Ma Wenge, Kina 
English Open: 
Jean-Philippe Gatien, Frankrike 
Japan Open: 
Wang Tao, Kina 
US Open: 
Johnny Huang, Canada

1993
China Open: 
Jean-Michel Saive, Belgien
Japan Open: 
Wang Tao, Kina 
Korea Open: 
Wang Tao, Kina 
Swedish Open (SOC): 
Andrzej Grubba, Polen
US Open: 
Cheng Yinghua, USA

1994
China Open: 
Wang Tao, Kina 
Japan Open: 
Johnny Huang, Canada 
Korea Open: 
Kong Linghui, Kina 
Swedish Open (SOC): 
Ding Song, Kina 
US Open: 
Kong Linghui, Kina

1995
China Open: 
Kong Linghui, Kina 
English Open: 
Damien Eloi, Frankrike
Japan Open: Ding Song, Kina 
Swedish Open (SOC): Vladimir Samsonov, Vitryssland
US Open: 
Liu Guoliang, Kina

Damsingel

1925
German Open: 
Richter-Schwerdtfeger, Tyskland

1926
German Open:
 Josephine Wiesentahl, Österrike 

1927
English Open: 
Dolly Gubbins, Wales
German Open: 
Erika Metzger, Tyskland

1928
English Open: 
Erika Metzger, Tyskland
German Open: 
Maria Mednyanszky, Ungern

1929
English Open: 
Marie Smidova, Tjeckoslovakien
German Open: 
Ingeborg Carnatz, Tyskland

1930
English Open: 
Dolly Gubbins, Wales
German Open:
 Maria Mednyanszky, Ungern

1931
English Open: 
Valerie Bromfield, England
German Open:
 Magda Gal, Ungern

1932
English Open: 
Maria Mednyanszky, Ungern
German Open:
 Maria Mednyanszky, Ungern

1933
English Open: 
Dora Emdin, England
German Open: 
Astrid Krebsbach, Tyskland

1934
English Open: 
Margaret Osborne, England

1935
English Open: 
Margaret Osborne, England
German Open: 
Astrid Krebsbach, Tyskland

1936
English Open: 
Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien
German Open: 
Astrid Krebsbach, Tyskland

1937
English Open: 
Ruth Aarons, USA
German Open: 
Gertrude Pritzi, Österrike 

1938
English Open: 
Dora Beregi, Ungern
German Open: 
Gertrude Pritzi, Tyskland

1939
English Open: 
Jean Nicoll, England
German Open: 
Gertrude Pritzi, Tyskland

1940
English Open: 
Vera Dace, England

1941
1942       

1943        
Uppehåll mellan 1941-45 p.g.a. 2:a världskriget
1944
1945

1946
English Open: 
Dora Beregi, England

1947
English Open: 
Gizi Farkas, Ungern

1948
English Open:
 Gizi Farkas, Ungern

1949
English Open: 
Peggy McLean, USA

1950
English Open: 
Mildred Shahian, USA

1951
English Open: 
Trude Pritzi, Österrike 

1952
English Open: 
Linde Wertl, Österrike 

1953
English Open: 
Rosalind Rowe, England

1954

English Open: 
Linde Wertl, Österrike
German Open: 
Fujie Eguchi, Japan
Scandinavian Open (SOC): 
Angelica Rozeanu, Rumänien

1955

English Open: 
Rosalind Rowe, England
German Open: 
Helen Elliot, Skottland
Scandinavian Open (SOC): Angelica Rozeanu, Rumänien

1956
English Open:
 Gizi Farkas, Ungern

1957

English Open: 
Fujie Eguchi, Japan
Scandinavian Open (SOC): 
Ann Haydon, England

1958

English Open: 
Agnes Simon, Nederländerna
Scandinavian (SOC): 
Agnes Simon, Nederländerna

1959

English Open: 
Fujie Eguchi, Japan 
Scandinavian Open (SOC): Eva Koczian, Ungern 

1960

English Open: 
Agnes Simon, Nederländerna
German Open: 
Agnes Simon, Nederländerna
Scandinavian Open (SOC): 
Agnes Simon, Nederländerna

1961
English Open: 
Eva Koczian-Földy, Ungern
German Open: 
Agnes Simon, Nederländerna
Scandinavian Open (SOC): 
Agnes Simon, Nederländerna

1962
English Open: 
Diane Rowe, England
German Open: 
Agnes Simon, Västtyskland
Scandinavian Open (SOC): Eva Koczian-Földy, Ungern

1963
English Open: 
Maria Alexandru, Rumänien
German Open: 
Maria Alexandru, Rumänien
Scandinavian Open (SOC): Eva Koczian-Földy, Ungern

1964
English Open: 
Maria Alexandru, Rumänien
German Open: 
Maria Alexandru, Rumänien

1965
English Open: 
Marta Luzova, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Mary Shannon, England
Scandinavian Open (SOC): 
Li Ho-Nan, Kina

1966
German Open: 
Maria Alexandru, Rumänien

1967
English Open: 
Mary Shannon-Wright, England
Scandinavian Open (SOC): Zoja Rudnova, Sovjetunionen

1968
English Open: 
Eleonora Mihalca, Rumänien 
German Open: 
Marta Luzova, Tjeckoslovakien 

1969
English Open: 
Zoja Rudnova, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Agnes Simon, Västtyskland

1970
English Open: 
Maria Alexandru, Rumänien
German Open: 
Zoja Rudnova, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Cheng Min-Chih, Kina 

1971
English Open: 
Maria Alexandru, Rumänien 
Scandinavian Open Champion: Birgitta Rådberg, Sverige

1972
English Open: 
Maria Alexandru, Rumänien 
German Open: 
Zoja Rudnova, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): 
Ailesa Lee, Sydkorea 

1973
English Open Champion: Birgitta Rådberg, Sverige
Scandinavian Open (SOC): 
Yu Chin-Chia, Kina 

1974
English Open: 
Maria Alexandru, Rumänien 
German Open: 
Chung Hyun-Sook, Sydkorea  
Scandinavian Open (SOC): 
Huang Hse-Ping, Kina 
US Open: 
Yukie Ohzeki, Japan 

1975
English Open: 
Elmira Antonyan, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Liu Hsiu-Yen, Kina 
US Open: 
Chung Hyun-Sook, Sydkorea

1976
English Open: 
Jill Hammersley, England 
German Open: 
Ailesa Lee, Sydkorea 
Scandinavian Open (SOC): 
Pak Yung Sun, Nordkorea 
US Open: 
Ki Soo-Ok, Sydkorea 

1977
English Open: 
Carole Knight, England 
Scandinavian Open (SOC): Yang Ying, Kina 
US Open: 
Insook Bhushan, USA 

1978
English Open: 
Chu Hsiang-Yun, Kina 
Scandinavian Open (SOC): Tong Ling, Kina 
US Open: 


1979
English Open: Jill Hammersley, England 
Scandinavian Open Champion: Ann-Christine Hellman, Sverige 
US Open: 
Lee Ki-Won, Sydkorea 

1980
English Open: 
Jill Hammersley, England 
German Open: 
Cao Yanhua, Kina 
Korea Open: Hwang Nam Suk, Sydkorea 
Scandinavian Open (SOC): Cao Yanhua, Kina 
US Open: 
K. Kawahigashi, Japan 

1981
Scandinavian Open (SOC): 
Chen Lili, Kina 
US Open: 
Tong Ling, Kina 

1982
English Open: 
Chen Lili, Kina 
German Open: 
An Hae-Sok, Sydkorea 
Korea Open: Yang Young-Ja, Sydkorea 
US Open: 
K. Kawahigashi, Japan 

1983
Swedish Open (SOC): 
Dai Lili, Kina 
US Open: 
Lee Soo-Ja, USA 

1984
English Open: 
Anita Zakharjan, Sovjetunionen
German Open: 
Zsuzsa Olah, Ungern
US Open: 
K. Kawahigashi, Japan 

1985
Korea Open: 
Geng Lijuan, Kina 
Swedish Open (SOC): 
He Zhili, Kina 
US Open: 
Li Huifen, Kina 

1986
English Open: 
Ellen Kovtun, Sovjetunionen
German Open: 
Fliura Abbate-Bulatova, Sovjetunionen
US Open: 
Wanhua Xu, Kina 

1987
Swedish Open (SOC): 
Cho Jung Hui, Nordkorea 
US Open: 
Young Ja Yang, Sydkorea 

1988
China Open: 
He Zhili, Kina 
English Open: 
Li Huifen, Kina 
German Open: 
Daniela Guergueltcheva, Bulgarien 
US Open: 
Jin Xu, Kina 

1989
China Open: 
Deng Yaping, Kina 
Japan Open: 
Chan Tan Lui, Hong Kong 
Swedish Open (SOC): 
Chen Jing, Kina 
US Open: 
Jin Xu, Kina 

1990
English Open: 
Mika Hoshino, Japan 
German Open: 
Geng Lijuan, Canada 
Japan Open: Chen Zihe, Kina 
US Open: 
Deng Yaping, Kina 

1991
China Open: 
Qiao Hong, Kina 
Japan Open: 
Deng Yaping, Kina 
Swedish Open (SOC): 
Deng Yaping, Kina 
US Open: 
Qiao Hong, Kina 

1992
China Open: 
Deng Yaping, Kina 
English Open: 
Mirjam Hooman, Nederländerna 
Japan Open: Deng Yaping, Kina 
US Open: Csilla Batorfi, Ungern 

1993
China Open: 
Deng Yaping, Kina 
Japan Open: 
Chai Po Wa, Hong Kong 
Korea Open: 
Deng Yaping, Kina 
Swedish Open (SOC): 
Csilla Batorfi, Ungern 
US Open: 
Chen Jing, Taiwan 

1994
China Open: 
Liu Wei, Kina 
Japan Open: 
Tang Weiyi, Kina 
Korea Open: 
Chai Po Wa, Hong Kong 
Swedish Open (SOC): 
Wang Nan, Kina 
US Open: 
Gao Jun, Kina 

1995
China Open: 
Wang Nan, Kina 
English Open: 
Bettine Vriesekoop, Nederländerna 
Japan Open: Park Hae-Jung, Sydkorea 
Swedish Open (SOC): Chen Jing, Taiwan 
US Open: 
Lee Eun-Sil, Sydkorea 

DUBBEL

Herrdubbel

1927
English Open: 
Percy Bromfield/Lionel Farris, England
German Open: 
Zoltan Mechlovits/Bela von Kehrling, Ungern

1928
English Open: 
Charlie Bull/Fred Perry, England
German Open: 
Laszlo Bellak/Sandor Glancz, Ungern

1929
English Open: 
Charlie Bull/Fred Perry, England
German Open: 
Mordecai Finberg/Arnold Oschin, Lettland

1930
English Open: 
Charlie Bull/Fred Perry, England
German Open:
 Lajos David/Istvan Kelen, Ungern

1931
English Open: 
Viktor Barna/Miklos Szabados, Ungern 
German Open:
 Viktor Barna/Miklos Szabados, Ungern 

1932
English Open: 
Stanislav Kolar/Antonin Malecek, Tjeckoslovakien
German Open:
 Viktor Barna/Miklos Szabados, Ungern

1933
English Open: 
Viktor Barna/Sandor Glancz, Ungern
German Open: 
Manfred Feher/Alfred Liebster, Österrike 

1934
English Open: 
Viktor Barna/Tommy Sears, Ungern/England

1935
English Open: 
Viktor Barna/Tommy Sears, Ungern/England
German Open: 
Stanislav Kolar/Karel Svoboda, Tjeckoslovakien

1936
English Open: 
Laszlo Bellak/Miklos Szabados, Ungern
German Open: 
Istvan Boros/Tibor Hazi, Ungern

1937
English Open: 
Abe Berenbaum/Sol Schiff, USA
German Open: 
Götz Meschede/Bohumil Vana/Tyskland/Tjeckoslovakien

1938
English Open: 
Viktor Barna/Laszlo Bellak, Ungern
German Open: 
Miloslav Hamr/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien

1939
English Open: 
Viktor Barna/Laszlo Bellak, Ungern
German Open: 
Ivan Andreadis/Miloslav Hamr, Tjeckoslovakien

1940
English Open: 
Richard Bergmann/Alfred Liebster, Österrike

1941
1942       

1943       
Uppehåll mellan 1941-45 p.g.a. 2:a världskriget
1944
1945

1946
English Open: 
Adolf Slar/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien

1947
English Open: 
Abe Berenbaum/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien

1948
English Open Champions:
 Richard Bergmann/Tage Flisberg, England/Sverige

1949
English Open: 
Viktor Barna/Richard Bergmann, England

1950
English Open: 
Zarko Dolinar/Vilim Harangozo, Jugoslavien

1951
English Open: 
Jack Carrington/Johnny Leach, England 

1952
English Open: 
Zarko Dolinar/Vilim Harangoo, Jugoslavien 

1953
English Open: 
Richard Bergmann/Johnny Leach, England

1954

English Open: 
Brian Kennedy/Aubrey Simons, England 
German Open: 
Vilim Harangozo/Josip Vogrinc, Jugoslavien 
Scandinavian Open (SOC): 
Ivan Andreadis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien

1955

English Open: 
Ivan Andreadis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien
German Open: 
Bernhard Bukiet/Irwin Klein, USA
Scandinavian Open Champions: Tage Flisberg/Johnny Leach, Sverige/England

1956
English Open:
 Elemer Gyetvai/Kalman Szepesi, Ungern 

1957

English Open: 
Ichiro Ogimura/Toshiaki Tanaka, Japan  
Scandinavian Open (SOC): 
Zoltan Berzik/Ferenc Sido, Ungern 

1958

English Open: 
Zoltan Berczik/Ferenc Sido, Ungern 
Scandinavian (SOC): 
Zoltan Berczik/Laszlo Földy, Ungern 

1959

English Open: 
Teruo Murakami/Ichiro Ogimura, Japan 
Scandinavian Open (SOC): Li Furung/Zhuang Zedong, Kina

1960

English Open: 
Johnny Leach/Michael Thornhill, England
German Open: 
Vilim Harangozo/Josip Vogrinc, Jugoslavien
Scandinavian Open (SOC): 
Yang Ruihua/Zhou Lansun, Kina

1961
English Open Champions: Hans Alsér/Tony Larsson, Sverige 

German Open Champions: Hans Alsér/Tony Larsson, Sverige 
Scandinavian Open (SOC): 
Ivan Andreadis/Vladimir Miko, Tjeckoslovakien 

1962
English Open: 
Ivan Andreadis/Vladimir Miko, Tjeckoslovakien
German Open:
 Vojislav Markovic/Janez Teran, Jugoslavien
Scandinavian Open (SOC): Erich Arndt/Dietr Michalek, Västtyskland

1963
English Open: 
Ivan Andreadis/Vilim Harangozo, Tjeckoslovakien
German Open: 
Istvan Korpa/Josip Vogrinc, Jugoslavien 
Scandinavian Open Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige 

1964
English Open: 
Janos Fahazi/Peter Rozsas, Ungern 
German Open: 
Istvan Korpa/Edvard Vecko, Jugoslavien 

1965
English Open: 
Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Eberhard Schöler/Ernst Gomolla, Västtyskland
Scandinavian Open (SOC): 
Wang Jiasheng/Yu Yize, Kina

1966
German Open: 
Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien

1967
English Open: 
Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien
Scandinavian Open (SOC): Anatoly Amelin/Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen

1968
English Open: 
Istvan Korpa/Dragutin Surbek, Jugoslavien
German Open: 
Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien 

1969
English Open: 
Anatoly Amelin/Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Anatoly Amelin/Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen

1970
English Open: 
Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern 
German Open Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige 

Scandinavian Open (SOC): Li Jingguang/Zhuang Zedong, Kina 

1971
English Open Champions: Stellan Bengtsson/Bo Persson, Sverige 

Scandinavian Open Champions: Stellan Bengtsson/Bo Persson, Sverige 

1972
English Open: 
Antun Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 
German Open Champions: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige 
Scandinavian Open (SOC): 
Stanislav Gomozkov/Sarkis Sarkhojan, Sovjetunionen

1973
English Open: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige 
Scandinavian Open (SOC): Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige 


1974
English Open Champions: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige 
German Open: 
Antun Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 
Scandinavian Open  Champions: Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige 


1975
English Open: 
Stanislav Gomozkov/Anatoli Strokatov, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Antun Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 

1976
English Open: 
Desmond Douglas/Denis Neale, England
German Open: 
Patrick Birocheau/Jacques Secretin, Frankrike 
Scandinavian Open (SOC): 
Guo Yuehua/Liang Geliang, Kina

1977
English Open: 
Stanislav Gomozkov/Anatoli Strokatov, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Patrick Biroceau/Jacques Secretin, Frankrike 

1978
English Open: 
Li Chen-Shih/Wang Huiyuan, Kina 
Scandinavian Open (SOC): Gabor Gergely/Milan Orlowski, Ungern/Tjeckoslovakien

1979
English Open: Guo Yuehua/Liang Geliang, Kina 
Scandinavian Open (SOC): Liao Fumin/Wang Huiyuan, Kina 

1980
English Open: 
Andrzej Grubba/Leszek Kucharski, Polen 
German Open: 
Patrick Birocheau/Jacques Secretin, Frankrike
Korea Open: Patrick Birocheau/Jacques Secretin, Frankrike
Scandinavian Open (SOC): Patrick Birocheau/Jacques Secretin, Frankrike 

1981
Scandinavian Open (SOC): 
Zoran Kalinic/Dragutin Surbek, Jugoslavien 

1982
English Open: 
Fan Changmao/Teng Yi, Kina
German Open: 
Paul Day/Desmond Douglas, England
Korea Open: Masahiro Maehara/Kiyoshi Saito, Japan

1983
Swedish Open (SOC): 
Tibor Klampar/Zsolt Kriston, Ungern 

1984
English Open Champions: Jörgen Persson/Johnny Åkesson, Sverige 

German Open Champions: Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Sverige 


1985

Swedish Open (SOC):
 Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien 

1986
English Open: 
Zoran Kalinic/Masahiro Maehara, Jugoslavien/Japan
German Open Champions: Ulf Carlsson/Jörgen Persson, Sverige 


1987
Swedish Open (SOC): 
Patrick Birocheau/Jean-Philippe Gatien, Frankrike 

1988
China Open: 
Chen Longcan/Wei Qingguang, Kina 
English Open: 
Andrzej Grubba/Leszek Kucharski, Polen 
German Open: 
Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland

1989
China Open: 
Ma Wenge/Yu Shentong, Kina 
Japan Open: 
Yuji Matsushita/Kiyoshi Saito, Japan 
Swedish Open (SOC): 
Jean-Philippe Gatien/Andrzej Grubba, Frankrike/Polen 

1990
English Open: 
Chen Longcan/Wei Qingguang, Kina 
German Open: 
Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland
Japan Open Champions: Erik Lindh/Jörgen Persson, Sverige 

1991

Japan Open: 
Wang Yonggang/Yu Shentong, Kina 
Swedish Open (SOC): 
Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Tyskland

1992

English Open Champions: Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Sverige 

Japan Open: 
Ma Wenge/Yu Shentong, Kina 

1993

Japan Open: 
Lu Lin/Wang Tao, Kina 
Korea Open: 
Kang Hee-Chan/Chu Kyo-Sung, Sydkorea
Swedish Open (SOC): 
Lin Zhigang/Liu Guoliang, Kina 

1994
China Open: 
Lu Lin/Wang Tao, Kina  
Korea Open: 
Lee Chul-Seung/Chu Kyo-Sung, Sydkorea

1995
China Open: 
Liu Guoliang/Wang Tao, Kina 
English Open: 
Damien Eloi/Christophe Legout, Frankrike 

Damdubbel

1927
English Open: 
Dolly Gubbins/Joan Ingram, Wales/England 
German Open: 
Josephine Wiesenthal/Gertrude Wildhamn, Österrike 

1928
English Open: 
Winifred Land/Brenda Sommerville, England

1929
English Open: 
Phyllis Moser/Marie Smidova, England/Tjeckoslovakien

1930
English Open: 
Magda Gal/Winifred Land, Ungern/England 

1931
English Open: 
Mary Holt/N. Wood, England

1932
English Open: 
H. Martin/Maria Mednyanszky, England/Ungern
German Open:
 Lefeld/Maria Mednyanszky, Ungern 

1933
English Open: 
N. Wood/Wendy Woodhead, England 

1934
English Open: 
Dora Emdin/Phyllis Moser, England

1935
English Open: 
Margaret Osborne/Wendy Woodhead, England
German Open: 
Marie Kettnerova/Marie Smidova, Tjeckoslovakien 

1936
English Open: 
Dora Emdin/Astrid Krebsbach, England/Tyskland
German Open: 
Hilde Bussman/Astrid Krebsbach, Tyskland 

1937
English Open: 
Margaret Osborne/Wendy Woodhead, England
German Open: 
Hilde Bussman/Astrid Krebsbach, Tyskland 

1938
English Open: 
Margaret Osborne/Wendy Woodhead, England
German Open: 
Vlasta Depetrisova/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien 

1939
English Open: 
Vlasta Depetrisova/VeraVotrubcova, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Hilde Bussman/Gertrude Pritzi, Tyskland 

1940
English Open: 
Dora Beregi/Jean Nicoll, England 

1941
1942       

1943       
Uppehåll mellan 1941-45 p.g.a. 2:a världskriget
1944
1945

1946
English Open: 
Dora Beregi/Vera Dace, England 

1947
English Open: 
Elizabeth Blackbourne/Vera Dace, England

1948
English Open:
 Pinkie Barnes/Gizi Farkas, England/Ungern 

1949
English Open: 
Peggy McLean/Leah Thall, USA

1950
English Open: 
Diane Rowe/Rosalind Rowe, England 

1951
English Open: 
Diane Rowe/Rosalind Rowe, England

1952
English Open: 
Diane Rowe/Rosalind Rowe, England

1953
English Open: 
Diane Rowe/Rosalind Rowe, England

1954

English Open: 
Diane Rowe/Rosalind Rowe, England
German Open: 
Fujie Eguchi/Kiiko Watanabe, Japan 
Scandinavian Open (SOC): 
Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien

1955

English Open: 
Diane Rowe/Rosalind Rowe, England 
German Open: 
Ursula Paulsen/Annegret Thöle, Västtyskland 
Scandinavian Open (SOC): Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien 

1956
English Open:
 Ann Haydon/Diane Rowe, England

1957

English Open: 
Taeko Namba/Tomi Okawa, Japan 
Scandinavian Open (SOC): 
Ann Haydon/Eva Koczian, England/Ungern

1958

English Open: 
Ann Haydon/Pamela Mortimer, England
Scandinavian Open Champions: 
Agnes Simon/Birgitta Tegner, Nederländerna/Sverige

1959

English Open: 
Fujie Eguchi/Kimiyo Matsuzaki, Japan 
Scandinavian Open (SOC): Eva Koczian/Mathe, Ungern 

1960

English Open: 
Kathy Best/Diane Rowe, England
German Open: 
Kathy Best/Diane Rowe, England
Scandinavian Open (SOC): 
Hu Ke-ming/Ma Kuang-hung, Kina

1961
English Open: 
Kathy Best/Agnes Simon, England/Nederländerna
German Open: 
Heide Dauphin/Rosemarie Seidel, Västtyskland
Scandinavian Open (SOC): 
Eva Koczian/Diane Rowe, Ungern/England

1962
English Open: 
Diane Rowe/Mary Shannon, England
German Open: 
Inge Harst-Moser/Agnes Simon, Västtyskland
Scandinavian Open Champions: Britt Andersson/Eva FöldySverige/Ungern

1963
English Open: 
Diane Rowe/Mary Shannon, England
German Open: 
Maria Alexandru/Georgita Pitica, Rumänien
Scandinavian Open (SOC): Diane Rowe/Mary Shannon, England 

1964
English Open: 
Diane Rowe/Mary Shannon, England
German Open: 
Maria Alexandru/Ella Zeller, Rumänien

1965
English Open: 
Diane Rowe/Mary Shannon, England
German Open: 
Diane Rowe/Mary Shannon, England
Scandinavian Open (SOC): 
Li Ho-nan/Lin Hsiu-ying, Kina

1966
German Open: 
Diane Schöler/Mary Shannon, Västtyskland/England

1967
English Open: 
Maria Alexandru/Eleonora Mihalca, Rumänien
Scandinavian Open (SOC): Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjetunionen

1968
English Open: 
Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjetunionen
German Open: 
Jitka Karlikova/Marta Luzova, Tjeckoslovakien

1969
English Open: 
Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Maria Alexandru/Eleonora Mihalca, Rumänien

1970
English Open: 
Karenza Mathews/Mary Shannon-Wright, England
German Open: 
Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Li Li/Liang Li-chen, Kina 

1971
English Open: 
Maria Alexandru/Eleonora Mihalca, Rumänien
Scandinavian Open (SOC): Chen Huai-ying/Li Li, Kina

1972
English Open: 
Maria Alexandru/Eleonora Vlaicov, Rumänien
German Open: 
Maria Alexandru/Carmen Crisan, Rumänien
Scandinavian Open (SOC): 
Ailesa Lee/Mi Ra Park, Sydkorea

1973
English Open: 
Miloslava Polackova/Ilona Uhlikova-Vostova, Tjeckoslovakien 
Scandinavian Open (SOC): 
Jill Hammersley/Beatrix Kishazi, England/Ungern

1974
English Open: 
Maria Alexandru/Alice Grofova, Rumänien/Tjeckoslovakien 
German Open: 
Maria Alexandru/Miho Hamada, Rumänien/Japan 
Scandinavian Open (SOC): 
Hu Yu-lan/Ke Hsian-ai, Kina

1975
English Open: 
Yan Guili/Yu Ching Chia, Kina 
Scandinavian Open (SOC): Chang Te-ying/Sui Chien-Ying, Kina

1976
English Open: 
Blanka Silhanova/Ilona Uhlikova-Vostova, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Yang Ying/Zhang Li, Kina
Scandinavian Open (SOC): 
Pak Yung-sun/Kim Chang-ae, Nordkorea 

1977
English Open: 
Jill Hammersley/Linda Howard, England
Scandinavian Open (SOC): Tsa Yen-Hua/Tung Ling, Kina

1978
English Open: 
Zhu Xiangyun/Wei Li Shi, Kina 
Scandinavian Open (SOC): Li Ming/Yen Kuei-li, Kina 

1979
English Open: Judit Magos/Gabriela Szabo, Ungern
Scandinavian Open (SOC): Liu Yang/Xie Chun-ying, Kina

1980
English Open: 
Blanka Silhanova/Ilona Uhlikova-Vostova, Tjeckoslovakien
German Open: 
Cao Yanhua/Deng Yaping, Kina
Korea Open: Lee Su-Ja/Kim Jung-Ja, Sydkorea 
Scandinavian Open (SOC): An Hae Sook/Hwang Ha Sook, Sydkorea

1981
Scandinavian Open (SOC): 
Judit Magos/Gabriella Szabo, Ungern

1982
English Open: 
Chen Jieling/Dai Lili, Kina
German Open: 
An Hae-Sook/Hwang Nam-Sok, Sydkorea
Korea Open: An Hae-Sook/Yang Young-Ja, Sydkorea

1983
Swedish Open (SOC): 
Jiao Zhimon/Li Huifeng, Kina 

1984
English Open: 
Patricia Germain/Brigitte Thiriet, Frankrike
German Open: 
Fliura Abbate-Bulatova/Anita Zakharjan, Sovjetunionen

1985

Swedish Open (SOC): 
Chen Zihe/Zhu Juan, Kina

1986
English Open: 
Alison Gordon/Joy Grundy, England
German Open: 
Olga Nemes/Katja Nolten, Rumänien/Västtyskland

1987
Swedish Open (SOC): 
Chen Jing/Liu Wei, Kina 

1988
China Open: 
Katsuko Tominaga/Kyoko Uchiyama, Japan
English Open: 
Daniela Guergueltcheva/Valentina Popova, Bulgarien/Sovjetunionen
German Open: 
Olga Nemes/Katja Nolten, Rumänien/Västtyskland

1989
China Open: 
Chen Jing/Deng Yaping, Kina
Japan Open: 
Hu Xiaoxin/Qiao Hong, Kina
Swedish Open (SOC): 
Li Bun Hui/Yu Sun Bok, Nordkorea

1990
English Open: 
Lee Jung Ae/Kim Youn-Sook, Sydkorea
German Open: 
Csilla Batorfi/Gabriela Wirth, Ungern
Japan Open: Ding Yaping/Li Jun, Kina

1991

Japan Open: 
Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
Swedish Open (SOC): 
Deng Yaping/Qiao Hong, Kina 

1992 

English Open: 
Irina Palina/Elina Tamina, Ryssland
Japan Open: 
Hong Cha-ok/Hyun Jung-hwa, Sydkorea

1993

Japan Open: 
Kim Boon-sik/Park Hae-jung, Sydkorea
Korea Open: 
Deng Yaping/Gao Jun, Kina
Swedish Open (SOC): 
Li Ju/Wu Na, Kina

1994
China Open: 
Liu Wei/Qiao Yunping, Kina 
Korea Open: 
Qiao Hong/Qiao Yunping, Kina

1995
China Open: 
Wang Chen/Wu Na, Kina
English Open Champions: Marie Svensson/Åsa Svensson, Sverige 

Mixdubbel

1927
English Open: 
Lionel Farris/Joan Ingram, England
German Open: 
Laszlo Bellak/Mona Ruster, Ungern/Tyskland

1928
English Open: 
Daniel Pecsi/Erika Metzger, Ungern/Tyskland
German Open: 
Daniel Pecsi/Erika Metzger, Ungern/Tyskland

1929
English Open: 
Fred Perry/Winifred Land, England
German Open Champions: Valter Kolmodin/
Ingeborg Carnatz, Sverige/Tyskland

1930
English Open: 
Sandor Glancz/Magda Gal, Ungern
German Open:
 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern

1931
English Open: 
Sandor Glancz/Valerie Bromfield, Ungern/England
German Open:
 Viktor Barna/Magda Gal, Ungern 

1932
English Open: 
Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern
German Open:
 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern 

1933
English Open: 
Viktor Barna/Dora Emdin, Ungern/England
German Open: 
David Jones/Astrid Krebsbach, England/Tyskland

1934
English Open: 
Viktor Barna/Dora Emdin, Ungern/England

1935
English Open: 
Viktor Barna/Margaret Osborne, Ungern/England
German Open: 
Miloslav Hamr/Gertrude Kleinova, Tjeckoslovakien 

1936
English Open: 
Viktor Barna/Margaret Osborne, Ungern/England
German Open: 
Stanislav Kolar/Hilde Bussmann, Tjeckoslovakien/Tyskland

1937
English Open: 
Buddy Blattner/Ruth Aarons, USA
German Open: 
Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien 

1938
English Open: 
Viktor Barna/Margaret Osborne, Ungern/England
German Open: 
Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien

1939
English Open: 
Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien 
German Open: 
Miloslav Hamr/Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien 

1940
English Open: 
Viktor Barna/Dora Beregi, Ungern

1941
1942       

1943       
Uppehåll mellan 1941-45 p.g.a. 2:a världskriget
1944
1945

1946
English Open: 
Eric Filby/Dora Beregi, England

1947
English Open: 
Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien 

1948
English Open:
 Ferenc Sido/ Gizi Farkas, Ungern

1949
English Open: 
Dick Miles/Leah Thall, USA

1950
English Open: 
Johnny Leach/Peggy Franks, England

1951
English Open: 
Viktor Barna/Helen Elliot, England/Skottland

1952
English Open: 
Johnny Leach/Diane Rowe, England

1953
English Open: 
Viktor Barna/Rosalind Rowe, England

1954

English Open: 
Johnny Leach/Diane Rowe, England
German Open: 
Ichiro Ogimura/Kiiko Watanabe, Japan 
Scandinavian Open (SOC): 
Ivan Andreadis/Rosalind Rowe, Tjeckoslovakien/England

1955

English Open: 
Aubrey Simons/Helen Elliot, England/Skottland
German Open: 
Josip Vogrinc/Helen Elliot, Jugoslavien/Skottland
Scandinavian Open (SOC): Kalman Szepesi/Eva Koczian, Ungern

1956
English Open:
 Johnny Leach/Diane Rowe, England

1957

English Open: 
Keisuke Tsunoda/Taeko Namba, Japan
Scandinavian Open (SOC): 
Matei Gantner/Ella Zeller, Rumänien 

1958

English Open: 
Ferenc Sido/Eva Koczian, Ungern
Scandinavian (SOC): 
Gheorge Cobirzan/Maria Golopenta, Rumänien

1959

English Open: 
Teruo Murakami/Kimiyo Matsuzaki, Japan
Scandinavian Open (SOC): Gheorge Cobirzan/Maria Alexandru, Rumänien

1960

English Open: 
Ian Harrison/Diane Rowe, England
German Open: 
Bert Onnes/Agnes Simon, Nederländerna
Scandinavian Open (SOC): 
Chou Lan-sun/Ma Kuang-hung, Kina 

1961
English Open: 
Zoltan Berczik/Eva Koczian-Földy, Ungern
German Open Champions: Tony Larsson/Lena Guntsch, Sverige 
Scandinavian Open (SOC): 
Miklos Peterfy/Eva Koczian-Földy, Ungern

1962
English Open: 
Zoltan Berczik/Sarolta Lukacs, Ungern
German Open: 
Eberhard Schöler/Agnes Simon, Västtyskland
Scandinavian Open Champions: Hans Alsér/Inge Harst, Sverige/Västtyskland 

1963
English Open: 
Janos Fahazi/Eva Koczian-Földy, Ungern
German Open: 
Zoltan Berczik/Erzsebet Heirits, Ungern
Scandinavian Open (SOC): Anatoly Amelin/Zoja Rudnova, Sovjetunionen

1964
English Open: 
Peter Rozsas/Sarolta Lukacs, Ungern
German Open: 
Dorin Giurgiuca/Ella Zeller, Rumänien

1965
English Open: 
Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien
German Open: 
Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien
Scandinavian Open (SOC): 
Wang Chia-sheng/Li Ho-nan, Kina

1966
German Open: 
Dorin Giurgiuca/Maria Alxandru, Rumänien

1967
English Open: 
Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien
Scandinavian Open (SOC): Dorin Giurgiuca/Maria Alexandru, Rumänien 

1968
English Open: 
Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen
German Open: 
Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien 

1969
English Open: 
Eberhard Schöler/Diane Schöler, Västtyskland
Scandinavian Open (SOC): Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen

1970
English Open: 
Denis Neale/May Shannon-Wright, England
German Open: 
Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): Chang Hsieh-lin/Lin Hui-ching, Kina

1971
English Open: 
Antun Stipancic/Maria Alexandru, Jugoslavien/Rumänien
Scandinavian Open (SOC): Yu Chang-chun/Chen Huai-ying, Kina

1972
English Open: 
Milan Orlowski/Ilona Uhlikova-Vostova, Tjeckoslovakien
German Open: 
Jacques Secretin/Claude Bergeret, Frankrike 
Scandinavian Open (SOC): 
Istvan Jonyer/Judit Magos, Ungern

1973
English Open: 
Milan Orlowski/Ilona Uhlikova-Vostova, Tjeckoslovakien
Scandinavian Open (SOC): 
Lu Yuan-sheng/Liu Hsin-yen, Kina 

1974
English Open Champions: Bo Persson/Birgitta Rådberg, Sverige
German Open: 
Jacques Secretin/Claude Bergeret, Frankrike
Scandinavian Open (SOC): 
Anton Stipancic/Erzsebet Korpa, Jugoslavien 

1975
English Open: 
Li Ching-Kwang/Yan Guili, Kina
Scandinavian Open (SOC): Li Peng/Li Ming, Kina

1976
English Open Champions: Stellan Bengtsson/Ann-Christin Hellman, Sverige
German Open: 
Jacques Secretin/Claude Bergeret, Frankrike 
Scandinavian Open (SOC): 
Liang Geliang/Ke Hsian-ai, Kina

1977
English Open: 
Bagrat Burnazian/Tatiana Ferdman, Sovjetunionen
Scandinavian Open (SOC): 1977 Jacques Secretin/Claude Bergeret, Frankrike

1978
English Open: 
Desmond Douglas/Linda Howard, England
Scandinavian Open (SOC): Huang Liang/Tung Ling, Kina

1979
English Open: Desmond Douglas/Linda Howard, England
Scandinavian Open Champions: Stellan Bengtsson/Eva Strömvall, Sverige

1980
English Open Champions: Erik Lindh/Marie Lindblad, Sverige 

German Open: 
Li Zhenshi/Zhang Deying, Kina
Scandinavian Open (SOC): Guo Yuehua/Zhang Deying, Kina 

1981
Scandinavian Open (SOC): 
Andrzej Grubba/BettineVriesekoop, Polen/Holland 

1982
English Open: 
Chen Xinhua/Chen Lili, Kina
German Open: 
Jindrich Pansky/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien 

1983
Swedish Open (SOC): 
Dragutin Surbek/Branka Batinic, Jugoslavien

1984
English Open: 
Seijo Ono/Yoshiko Shimauchi, Japan 
German Open: 
Janos Molnar/Zsuzsa Olah, Ungern

1985 

Swedish Open (SOC): 
Huang Wenguan/Zhu Juan, Kina

1986
English Open: 
Desmond Douglas/Alison Gordon, England
German Open: 
Zoran Kalinic/Daniela Guergueltcheva, Jugoslavien/Bulgarien

1987
Swedish Open (SOC): 
Chen Zhibin/Chen Jing, Kina

1988
China Open: 
Lin Zhigang/Liu Wei, Kina
English Open: 
Wei Qingguang/Li Huifen, Kina
German Open: 
Zoran Kalinic/Daniela Guergueltcheva, Jugoslavien/Bulgarien

1989
China Open: 
Chen Longcan/Chen Jing, Kina
Swedish Open (SOC): 


1990
English Open: 
Jean-Philippe Gatien/Xiaoming Wang-Dréchou, Frankrike 

1992

English Open: 
Jean-Philippe Gatien/Xiaoming Wang-Dréchou, Frankrike

Uppdaterad: 05 JUN 2019 05:51
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info