Hoppa till sidans innehåll

Nordiska-/Nordeuropeiska mästerskapen



Copyright: SBTF

 NM-/NEM-FOTON 

NORDISKA MÄSTERSKAPEN

Årtal och spelplats 

1949 19-20 november 1949 Köpenhamn, Danmark
1951 17-18 november 1951 Helsingfors, Finland
1953  21-22 november 1953 Stockholm Sverige
1955 5-6 november 1955 Drammen Norge
1957 16-17 november 1957 Aarhus Danmark
1959 14-15 november 1959 Helsingfors, Finland
1961 11-12 november 1961 Bergen, Norge
1963 23-24 november 1963 Skara, Sverige
1965 20-21 november 1965 Nyborg, Danmark
1967 3-5 november 1967 Helsingfors, Finland
1969  4-5 november 1969 Sölvesborg, Sverige
1971 6-7 november 1971 Oslo, Norge
1973 16-17 november 1973 Randers, Danmark
1975 18-19 oktober 1975 Helsingfors, Finland
1977  8-9 oktober 1977 Jakobsberg, Sverige
1979 26-28 oktober 1979 Bergen, Norge
1981 23-25 oktober 1981 Hørning, Danmark
1983 4-6 november 1983 Reykjavik, Island
1986 24-26 oktober 1986 Helsingfors, Finland
1988  21-23 oktober 1988 Karlsborg, Sverige
1990 26-28 oktober 1990 Oslo, Norge
1992 23-25 oktober 1992 Brønderslev, Danmark

NORDEUROPEISKA MÄSTERSKAPEN

Årtal och spelplats

1994 7-9 oktober 1994 Lahtis, Finland
1996 25-27 oktober 1996 Linköping, Sverige
1998 16-18 oktober 1998 Lørenskog, Norge
2000 10-12 november 2000 Tallinn, Estland
2002 8-10 november 2002 Vilnius, Litauen
2004 5-7 november 2004 Ventspils, Litauen
2006 2-4 juni 2006 Reykjavik, Island
2008 10-12 maj 2008 Maribo, Danmark
2010 7-9 maj 2010 Helsingbors, Finland
2012 11-13 maj 2012 Karlsborg, Sverige
2014  spelades ej
2016 20-22 maj 2016 Oslo, Norge
2018 25-27 maj 2018 Haapsalu, Estland
2020 Datum och spelplats ej ännu fastställt

SINGEL

Herrsingel (1949-)

1949 Nordic Champion: Tage Flisberg, Sverige
(Runner up: Bengt Jonsson, Sverige) 3. Sven Cederholm, Sverige

1951 Nordic Champion: Bengt Grive, Sverige
(Runner up: Stig Elmblad, Sverige) 3. Curt Skaj, Sverige

1953 Nordic Champion: Lennart Johansson, Sverige
(Runner up: Stig Elmblad, Sverige) 3. Bo Malmquist, Sverige

1955 Nordic Champion: Lennart Johansson, Sverige
(Runner up: Tage Flisberg, Sverige) 3-4. Per-Olof Croneryd, Sverige och Lennart Rogersten, Sverige

1957 Nordic Champion: Tony Larsson, Sverige
(Runner up: Björne Mellström, Sverige) 3. Hans Alsér, Sverige

1959 Nordic Champion: Hans Alsér, Sverige
(Runner up: Åke Rakell, Sverige) 3-4. Sune de Beau, Sverige och Kenneth Sand, Sverige

1961 Nordic Champion: Tony Larsson, Sverige
(Runner up: Björne Mellström, Sverige) 3. Kjell Johansson, Sverige

1963 Nordic Champion: Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Hans Alsér, Sverige) 3-4. Carl-Johan Bernhardt, Sverige och Lennart Odén, Sverige

1965 Nordic Champion: Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Hans Alsér, Sverige) 

1967 Nordic Champion: Bo Persson, Sverige
(Runner up: Pentti Kunnas, Finland)

1969 Nordic Champion: Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Hans Alsér, Sverige) 3-4. Rolf Andersson, Sverige och Carl-Johan Bernhardt, Sverige

1971 Nordic Champion: Hans Alsér, Sverige
(Runner up: Claus Pedersen, Danmark) 

1973 Nordic Champion: Per Sandström, Sverige
(Runner up: Anders Johansson, Sverige) 3. Ingemar Wikström, Sverige

1975 Nordic Champion: Roger Lagerfeldt, Sverige
(Runner up: Ulf Thorsell, Sverige) 3. Ingemar Wikström, Sverige

1977 Nordic Champion: Ulf Thorsell, Sverige
(Runner up: Ulf Cronqvist, Sverige) 3-4. Roger Lagerfeldt, Sverige och Åke Liljegren, Sverige

1979 Nordic Champion: Ulf Carlsson, Sverige
(Runner up: Ulf Thorsell, Sverige) 3. Håkan Jeppsson, Sverige

1981 Nordic Champion: Ulf Carlsson, Sverige
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) 3. Erik Lindh, Sverige

1983 Nordic Champion: Jörgen Persson, Sverige
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige) 3. Jonas Berner, Sverige

1986 Nordic Champion: Mikael Appelgren, Sverige
(Runner up: Ulf Carlsson, Sverige) 3-4. Thomas von Scheele, Sverige och Göran Wranå, Sverige 

1988 Nordic Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Jörgen Persson, Sverige) 3. Peter Karlsson, Sverige

1990 Wang Yansheng, Norge
(Runner up: Allan Bentsen, Danmark) 3. Thomas von Scheele, Sverige

1992 Nordic Champion: Peter Nilsson, Sverige
(Runner up: Thomas von Scheele, Sverige) 3. David Gustafsson, Sverige

1994 North European Champion: Fredrik Håkansson, Sverige
(Runner up: Erik Lindh, Sverige) 3-4. Kayode Kadiri, Sverige och Thomas von Scheele, Sverige 

1996 North European Champion: Mikael Appelgren, Sverige
(Runner up: Fredrik Håkansson, Sverige) 3. Kayode Kadiri, Sverige

1998 North European Champion: Jörgen Persson, Sverige
(Runner up: Michael Maze, Danmark) 3-4. Jens Lundquist, Sverige och Mattias Stenberg, Sverige 

2000 Wang Jianfeng, Norge
(Runner up: Geir Erlandsen, Norge) 

2002 North European Champion: Cyprian Asamoah, Sverige
(Runner up: Robert Svensson, Sverige)

2004 Gudmundur Stephensen, Island
(Runner up: Aleksandr Smirnov, Estland)

2006 Gudmundur Stephensen, Island
(Runner up: Lukas Rydén, Sverige) 3. Dan Hedlund, Sverige

2008 Christian Kongsgaard-Larsen, Danmark
(Runner up: Fabian Åkerström, Sverige)

2010 North European Champion: Mattias Karlsson, Sverige
(Runner up: Jakob Asmussen, Danmark)

2012 North European Champion: Harald Andersson, Sverige
(Runner up: Hampus Nordberg, Sverige) 3. Hampus Söderlund, Sverige

2016 North European Champion: Alexander Franzén, Sverige
(Runner up: Simon Berglund, Sverige) 3. Oscar Perman, Sverige

2018 North European Champion: Hampus Nordberg, Sverige
(Runner up: Anders Eriksson, Sverige)

Damsingel (1949-)

1949 Nordic Champion: Iris Persson, Sverige
(Runner up: Eina Ericson, Sverige)

1951 Nordic Champion: Inga Brehmer, Sverige
(Runner up: Signhild Tegner, Sverige)

1953 Nordic Champion: Signhild Tegner, Sverige
(Runner up: Gudrun Kahns, Danmark)
1955 Nordic Champion: Elisabeth Thorsson, Sverige
(Runner up: Birgitta Tegner, Sverige)

1957 Nordic Champion: Reina Wetterström, Sverige
(Runner up: Elisabeth Thorsson, Sverige)

1959 Nordic Champion: Siv Petersson, Sverige
(Runner up: Birthe Hauth, Danmark) 3. Birgitta Sjölund, Sverige

1961 Nordic Champion: Lena Guntsch, Sverige
(Runner up: Britt Andersson, Sverige)

1963 Nordic Champion: Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Eva Johansson, Sverige) 3. Birgitta Tegner Larsson, Sverige

1965 Lis Ramberg, Danmark
(Runner up: Birgitta Rådberg, Sverige) 3-4. Marita Nilsson, Sverige och Lena Rundström, Sverige

1967 Nordic Champion: Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Birgitta Rådberg, Sverige) 3. Lena Andersson, Sverige

1969 Nordic Champion: Eva Johansson, Sverige
(Runner up: Lena Andersson, Sverige) 3. Marita Neidert, Sverige

1971 Nordic Champion: Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Ann-Christin Hellman, Sverige) 3-4. Ulla-Märta Gustavsson, Sverige och Ann-Christin Johansson, Sverige

1973 Nordic Champion: Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Birgitta Olsson, Sverige) 

1975 Nordic Champion: Ann-Christin Hellman, Sverige
(Runner up: Eva Strömvall, Sverige) 3-4. Ulla-Märta Gustavsson, Sverige och Kristina Nilsson, Sverige

1977 Nordic Champion: Anneli Hernvall, Sverige
(Runner up: Eva Strömvall, Sverige) 3-4. Marie Lindblad, Sverige och Kristina Nilsson, Sverige

1979 Nordic Champion: Kristina Nilsson, Sverige
(Runner up: Helen Lindvall, Sverige) 3. Anita Jonsson, Sverige

1981 Nordic Champion: Menni Weizades, Sverige
(Runner up: Eva Malmberg, Finland) 

1983 Sonja Grefberg, Finland
(Runner up: Menni Weizades, Sverige) 3. Pia Eliasson, Sverige

1986 Nordic Champion: Marie Svensson, Sverige 
(Runner up: Lotta Erlman, Sverige) 3-4. Kamilla Björk, Sverige och Annika Läth, Sverige 

1988 Pia Eliasson-Hansen, Danmark
(Runner up: Pernilla Pettersson, Sverige) 3-4. Lotta Erlman, Sverige och Marie Svensson, Sverige

1990 Nordic Champion: Åsa Svensson, Sverige
(Runner up: Heléne Gustafsson, Sverige) 3-4. Lotta Erlman, Sverige och Marie Svensson, Sverige

1992 Anni Komulainen, Finland
(Runner up: Heléne Gustafsson, Sverige) 

1994 Jolanta Prusiene-Daniliavichute, Litauen
(Runner up: Anni Komulainen, Finland) 3-4. Helena Johansson, Sverige och Jenny Jönsson, Sverige

1996 Ruta Paskauskiene, Litauen
(Runner up: Jenny Jönsson, Sverige) 3. Susanne Jonsson, Sverige

1998 Ruta Paskauskiene, Litauen
(Runner up: Katja Nieminen, Finland) 3. Linda Nordenberg, Sverige

2000 North European Champion: Linda Nordenberg, Sverige
(Runner up: Pia Finneman, Finland) 3. Susanne Jonsson, Sverige

2002 Ruta Paskauskiene, Litauen
(Runner up: Jolanta Prusiene-Daniliavichute, Litauen) 3. Carina Jonsson, Sverige

2004 Marina Morozova, Estland
(Runner up: Vilma Daunoraviciute, Litauen)

2006 Lina Misikonyte, Litauen
(Runner up: Tatjana Tsistjakova, Estland)

2008 North European Champion: Caroline Wersäll, Sverige
(Runner up: Marie Persson, Sverige)

2010 North European Champion: Madeleine Melcher, Sverige
(Runner up: Sabine Larsen Borre, Danmark) 3. Daniela Moskovits, Sverige

2012 North European Champion: Sara Rask, Sverige
(Runner up: Josefin Lund, Sverige) 

2016 North European Champion: Jennifer Jonsson, Sverige
(Runner up: Erika Fronth, Sverige) 3. Tilda Johansson, Sverige

2018 North European Champion: Christina Källberg, Sverige
(Runner up: Daniela Moskovits, Sverige) 3. Jennifer Jonsson, Sverige

DUBBEL

Herrdubbel (1949-)

1949 Nordic Champions: Sven Cederholm/Tage Flisberg, Sverige
(Runner up: Bengt Johnsson/Tor Jonsson, Sverige) 
1951 Nordic Champions: Stig Elmblad/Bengt Grive, Sverige
(Runner up: Bo Malmquist/Curt Skaj, Sverige)
1953 Nordic Champions: Tage Flisberg/Lennart Johansson, Sverige
(Runner up: Ari Huttunen/Niilo Vehkamo, Finland)
1955 Nordic Champions: Tage Flisberg/Lennart Johansson, Sverige
(Runner up: Per-Olof Croneryd/Lennart Rogersten, Sverige)
1957 Nordic Champions: Tony Larsson/Björne Mellström, Sverige
(Runner up: Hans Alsér/Georg Karlsson, Sverige)
1959 Nordic Champions: Hans Alsér/Åke Rakell, Sverige
(Runner up: Torben Lindwald/Einar Lyttik, Danmark) 3. Sune de Beau/Kenneth Sand, Sverige
1961 Nordic Champions: Tony Larsson/Björne Mellström, Sverige
(Runner up: Freddy Hansen/Einar Lyttik, Danmark) 3. Göran Allvin/Kjell Johansson, Sverige
1963 Nordic Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Carl-Johan Bernhardt/Lennart Odén, Sverige) 3. Lars Andersson/Stig-Göran Sjöö, Sverige
1965 Nordic Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Krister Eriksson/Bengt Levin, Sverige)
1967 Nordic Champions: Rolf Andersson/Stellan Bengtsson, Sverige
(Runner up: Christer Johansson/Bo Persson, Sverige)
1969 Nordic Champions: Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Rolf Andersson/Carl-Johan Bernhardt, Sverige)
1971 Nordic Champions: Hans Alsér/Carl-Johan Bernhardt, Sverige
(Runner up: Seppo Elsinen/Max Laine, Finland)3. Björn Danielsson/Kjell Hellström, Sverige
1973 Nordic Champions: Anders Johansson/lngemar Wikström, Sverige
(Runner up: Bjarne Grimstrup/Niels Ramberg, Danmark) 3. Roger Lagerfeldt/Per Sandström, Sverige
1975 Nordic Champions: Roger Lagerfeldt/Ulf Thorsell, Sverige
(Runner up: Per Sandström/lngemar Wikström, Sverige) 3-4. Björn Andersson/Lars Franklin, Sverige och Tommy Danielsson/Cay Tegnér, Sverige
1977 Nordic Champions: Lars Franklin/Ulf Thorsell, Sverige
(Runner up: Roger Lagerfeldt/Åke Liljegren, Sverige) 3-4. Ulf Carlsson/Håkan Jeppsson, Sverige och Mikael Appelgren/Ulf Cronqvist, Sverige
1979 Nordic Champions: Ulf Carlsson/Ulf Thorsell, Sverige
(Runner up: Johnny Hansen/Claus Pedersen, Danmark)3-4. Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige och Håkan Jeppsson/Niklas Persson, Sverige
1981 Nordic Champions: Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige
(Runner up: Johnny Hansen/Claus Pedersen, Danmark)
1983 Nordic Champions: Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Teis Jonasson/Claus Pedersen, Danmark)
1986
Jan Harkamp/Lars Hauth, Danmark
(Runner up: Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Sverige) 3. Thomas von Scheele/Göran Wranå, Sverige
1988 Nordic Champions: Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Sverige
(Runner up: Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner, Sverige) 3. Johan Fallby/Göran Wranå, Sverige
1990 Nordic Champions: Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Sverige
(Runner up: Johan Fallby/Göran Wranå, Sverige)
1992 Nordic Champions: Kayode Kadiri/Thomas von Scheele, Sverige
(Runner up: Allan Bentsen/Kim Høgsberg, Danmark)
1994 North European Champions: Fredrik Håkansson/Thomas von Scheele, Sverige
(Runner up: Kayode Kadiri/Erik Lindh, Sverige)
1996 North European Champions: Fredrik Håkansson/Thomas von Scheele, Sverige
(Runner up: Jens Lundquist/Mattias Stenberg, Sverige)
1998
Geir Erlandsen/Istvan Moldovan, Norge
(Runner up: Linus Eriksson/Ari Kontala, Finland) 3. Mattias Stenberg/Magnus Wahlgren, Sverige 
2000
Raymond Gonzales/Wang Jianfeng, Norge
(Runner up: Geir Erlandsen/Istvan Moldovan, Norge) 3. Henrik Olsson/Mårten Stenberg, Sverige
2002
Geir Erlandsen/Istvan Moldovan, Norge 
(Runner up: Johan Axelqvist/Robert Svensson, Sverige)
2004
Gudmundur Stephensen/Vallot Vainula, Island/Estland
(Runner up: Richards Mencis/Sandijs Vasiljevs, Estland)
2006 North European Champions: Dan Hedlund/Hampus Nordberg Sverige
(Runner up: Alexandr Smirnov/Vallot Vainola, Estland) 3. Lukas Rydén/Gudmundur Stephensen, Sverige/Island
2008 Morten Hyrup/Christian Larsen, Danmark
(Runner up: Jakob Asmussen/Mikkel Hindersson, Danmark) 3-4. Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Sverige och Andreas Törnkvist/Fabian Åkerström, Sverige
2010 North European Champions: Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Sverige
(Runner up: Aleksandr Smirnov/Vallot Vainula, Estland)
2012 North European Champions: Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Sverige
(Runner up: Harald Andersson/Fabian Åkerström, Sverige)
2016 North European Champions: Simon Berglund/Jonas Stener, Sverige
(Runner up: Andreas Dilling/Kasper Rasmussen, Danmark) 3. Alexander Franzén/Oscar Perman, Sverige 
2018 North European Champions: Anders Eriksson/Hampus Nordberg, Sverige
(Runner up: Veikka Flemming/Alex Naumi, Finland)

Damdubbel (1949-)

1949 Nordic Champions: Eina Ericson/Iris Persson, Sverige
(Runner up: Delice Bergholm/Doris Lindblad, Finland)
1951 Nordic Champions: Inga Brehmer/Signhild Tegner, Sverige
(Runner up: Gerda Münster/Vif Paaschburg, Danmark)
1953 Nordic Champions: Birgitta Tegner/Signhild Tegner, Sverige
(Runner up: Doris Lindblad/Ritva Tammero, Finland)
1955 Nordic Champions: Birgitta Tegner/Elisabeth Thorsson, Sverige
(Runner up: Birthe Hansen/Gudrun Kahns, Danmark)
1957 Nordic Champions: Elisabeth Thorsson/Reina Wetterström, Sverige
(Runner up: Birthe Hansen-Hauth/Evy Schandorph, Danmark)
1959
Birthe Hauth/Evy Schandorph, Danmark
(Runner up: Ulla-Britt Lindholm/Sylvi Munkberg, Finland) 3. Siv Petersson/Birgitta Sjölund, Sverige 
1961 Nordic Champions: Britt Andersson/Lena Guntsch, Sverige
(Runner up: Gudrun Kahns/Evy Schandorph, Danmark)
1963 Nordic Champions: Marita Carlsson/Eva Johansson, Sverige
(Runner up: Birgitta Tegner Larsson/Lena Rundström, Sverige) 3. Lena Guntsch/Birgitta Walfridsson, Sverige
1965 Nordic Champions: Marita Nilsson/Lena Rundström, Sverige
(Runner up: Monica Svensson/Birgitta Wiktorsson, Sverige)
1967
Britta Christensen/Brita Henriksen, Danmark
(Runner up: Marita Neidert/Birgitta Wiktorsson, Sverige) 3. Lena Andersson/Anna-Karin Widén, Sverige
1969 Nordic Champions: Eva Johansson/Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Lena Andersson/Gunnel Henriksson, Sverige)
1971 Nordic Champions: Ann-Christin Johansson/Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Ulla-Märta Gustavsson/Ann-Christin Hellman, Sverige)
1973 Nordic Champions: Birgitta Olsson/Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Gunilla Lindström/Eva Strömvall, Sverige)
1975 Nordic Champions: Ann-Christin Hellman/Eva Strömvall, Sverige
(Runner up: Ulla-Märta Gustavsson/Kristina Nilsson, Sverige) 3. Gudrun Fogelberg/Monica Forssell, Sverige
1977 Nordic Champions: Gudrun Fogelberg/Helen Lindvall, Sverige
(Runner up: Monica Grefberg/Sonja Grefberg, Finland)3. Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Sverige
1979 Nordic Champions: Helen Lindvall/Kristina Nilsson, Sverige
(Runner up: Monica Grefberg/Sonja Grefberg, Finland)
1981 Nordic Champions: Anneli Hernvall/Menni Weizades, Sverige
(Runner up:  Sonja Grefberg/Eva Malmberg, Finland)
1983 Sonja Grefberg/Eva Malmberg, Finland
(Runner up: Pia Eliasson/Menni Weizades, Sverige)
1986 Sonja Grefberg/Katja Nieminen, Finland
(Runner up: Annika Läth/Marie Svensson, Sverige) 3. Kamilla Björk/Lotta Erlman, Sverige
1988 Nordic Champions: Pernilla Pettersson/Marie Svensson, Sverige
(Runner up: Pia Eliasson/Charlotte Polk, Danmark) 3. Heléne Gustafsson/Annika Johansson, Sverige 
1990 Nordic Champions: Lotta Erlman/Marie Svensson, Sverige
(Runner up: Marianne Blikken/Sonja Rasmusen, Norge) 3. Heléne Gustafsson/Åsa Svensson, Sverige 
1992 Nordic Champions: Heléne Gustafsson/Lena Persson, Sverige
(Runner up: Johanna Kaimio/Annimari Komulainen, Finland)
1994 Jolanta Prusiene/Kristina Totilaite, Litauen
(Runner up: Sofia Carlsson/Helena Johansson, Sverige)
1996 North European Champions: Veronica Augustsson/Jelena Gajic, Sverige
(Runner up: Jenny Jönsson/Linda Nordenberg, Sverige)

1998 North European Champions: Matilda Ekholm/Ruta Garkauskaite, Sverige/Litauen
(Runner up: Katja Nieminen/Tatiana Tshistakova, Finland/Estland) 3. Linda Nordenberg/Marie Sjögren, Sverige
2000 North European Champions: Matilda Ekholm/Tatjana Tshistakova, Sverige/Estland
(Runner up: Linda Nordenberg/Susanne Jonsson, Sverige)
2002 North European Champions: Pia Finneman/Susanne Nilsson, Danmark/ Sverige
(Runner up: Carina Jonsson/Linda Nordenberg, Sverige)
2004 Lina Misikonyte/Marina Morozova, Litauen/Estland 
(Runner up: Vilma Daunoraviciute/Inga Kardauskaite, Litauen)
2006 Kätlin Latt/Tatjana Tshistjakova, Estland
(Runner up: Anna Berner/Lina Misikonyte, Norge/Litauen)
2008 Inga Kardauskaite/Tatjana Tshistjakova, Litauen/Estland
(Runner up: Karin Lindmae/Diana Rogushina, Estland)
2010 North European Champions: Madeleine Melcher/Michelle Quach, Sverige 
(Runner up: Kätlin Latt/ Tatjana Tshistjakova, Estland)
2012 North European Champions: Daniela Moskovits/Sara Rask, Sverige
(Runner up: Marte Grutle Aasebö/Marthe Nielsen, Norge) 
2016 North European Champions: Tilda Johansson/Jennifer Jonsson, Sverige
(Runner up: Sarah Horgen/Nora Begner Nilsen, Norge)
2018 North European Champions: Jennifer Jonsson/Daniela Moskovits, Sverige
(Runner up: Ugne Baskutyte/Vitalija Venckute, Litauen)

Mixdubbel (1949-)

1949 Nordic Champions: Sven Cederholm/lris Persson, Sverige
(Runner up: Tage Flisberg/Eina Ericson, Sverige)
1951 Nordic Champions: Stig Elmblad/Signhild Tegner, Sverige
(Runner up: Bengt Grive/lnga Brehmer, Sverige)
1953 Nordic Champions: Lennart Johansson/Elisabeth Thorsson, Sverige
(Runner up: Tage Flisberg/Signhild Tegner, Sverige) 3. Per-Olof Croneryd/Birgitta Tegner, Sverige
1955 Nordic Champions: Lennart Johansson/Elisabeth Thorsson, Sverige
(Runner up: Einar Lyttik/Birthe Hansen, Danmark) 
1957 Nordic Champions: Björne Mellström/Elisabeth Thorsson, Sverige
(Runner up: Georg Karlsson/Reina Wetterström, Sverige)
1959
Kalevi Lehtonen/Sylvi Munkberg, Finland
(Runner up: Hans Alsér/Birgitta Sjölund, Sverige) 3. Åke Rakell/Siv Petersson, Sverige
1961 Nordic Champions: Tony Larsson/Lena Guntsch, Sverige
(Runner up: Björne Mellström/Britt Andersson, Sverige)
1963 Nordic Champions: Kjell Johansson/Marita Carlsson, Sverige
(Runner up: Carl-Johan Bernhardt/Eva Johansson, Sverige) 3-4. Lennart Odén/Lena Rundström, Sverige och Hans Alsér/Birgitta Tegner Larsson, Sverige
1965 Nordic Champions: Hans Alsér/Lena Rundström, Sverige
(Runner up: Kjell Johansson/Marita Nilsson, Sverige) 3. Bengt Levin/Birgitta Wiktorsson, Sverige
1967 Nordic Champions: Bo Persson/Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Stellan Bengtsson/Anna-Karin Widén, Sverige)
1969 Nordic Champions: Hans Alsér/Eva Johansson, Sverige
(Runner up: Kjell Johansson/Lena Andersson, Sverige) 3-4. Carl-Johan Bernhardt/Gunnel Henriksson och Rolf Andersson/Marita Neidert, Sverige 
1971 Nordic Champions: Carl-Johan Bernhardt/Marita Neidert, Sverige
(Runner up: Hans Alsér/Ann-Christin Hellman, Sverige) 3. Kjell Hellström/Ann-Christin Johansson, Sverige
1973 Nordic Champions: Ingemar Wikström/Birgitta Rådberg, Sverige
(Runner up: Anders Johansson/Birgitta Olsson, Sverige) 3-4. Roger Lagerfeldt/Gunilla Lindström. Sverige och Per Sandström/Eva Strömvall, Sverige
1975-79
klassen spelades ej
1981 Nordic Champions: Jonny Åkesson/Pia Eliasson, Sverige
(Runner up: Jarmo Jokinen/Monica Grefberg, Finland) 3. Erik Lindh/Anneli Hernvall, Sverige 
1983
Jarmo Jokinen/Sonja Grefberg, Finland
(Runner up: Stefan Söderberg/Eva Malmberg, Finland) 3-4. Jan-Ove Waldner/Pia Eliasson, Sverige och Jonas Bener/Menni Weizades, Sverige
1986 Nordic Champions: Mikael Appelgren/Kamilla Björk, Sverige
(Runner up: Jarmo Jokinen/Sonja Grefberg, Finland)
1988 Nordic Champions: Jan-Ove Waldner/Åsa Svensson, Sverige
(Runner up: Johan Fallby/Heléne Gustafsson, Sverige) 3. Thomas von Scheele/Marie Svensson, Sverige
 
1990 Nordic Champions: Thomas von Scheele/Marie Svensson, Sverige
(Runner up: Wang Yangsheng/Marianne Blikken, Norge) 3-4. Göran Wranå/Lotta Erlman, Sverige och Peter Karlsson/Åsa Svensson, Sverige
1992 Nordic Champions: Peter Nilsson/Heléne Gustafsson, Sverige
(Runner up: Thomas von Scheele/Sofia Carlsson, Sverige)
3. Kayode Kadiri/Lena Persson, Sverige
1994 Ari Kontala/Annimari Komulainen, Finland
(Runner up: Pasi Valasti/Katja Nieminen, Finland)
1996 Geir Erlandsen/Ruta Garkauskaite, Norge/Litauen
(Runner up: Pasi Valasti/Anni Komulainen, Finland) 3. Thomas von Scheele/Linda Nordenberg, Sverige
1998 Geir Erlandsen/Ruta Garkauskaite, Norge/Litauen
(Runner up: Jens Lundquist/Linda Nordenberg, Sverige) 3. Mikael Mattiasson/Marie Sjögren, Sverige
2000 North European Champions: Mårten Stenberg/Matilda Ekholm, Sverige
(Runner up: Henrik Olsson/Susanne Jonsson, Sverige)
3. Henrik Rosvall/Linda Nordenberg, Sverige
2002 Geir Erlandsen/Ruta Budiene, Norge/Litauen
(Runner up: Cyprian Asamoah/Carina Jonsson, Sverige) 
2004
Alexandr Smirnov/Marina Morozova, Estland
(Runner up: Vallot Vainula/Karin Lindmäe, Estland)
2006 Jakob Assmussen/Ann-Katrin Bomann, Danmark
(Runner up: Alexandr Smirnov/Tatjana Tihistjakova, Estland)
2008 North European Champions: Mattias Karlsson/Marie Persson, Sverige
(Runner up: Andreas Törnkvist/Caroline Wersäll, Sverige)

2010 North European Champions: Kristian Karlsson/Madeleine Melcher, Sverige
(Runner up: Jonathan Groth/Pernille Agerholm, Danmark) 3. Hampus Söderlund/Daniela Moskovits, Sverige
2012 North European Champions: Hampus Nordberg/Sara Rask, Sverige
(Runner up: Harald Andersson/Daniiela Moskovits, Sverige)
 
2016 North European Champions: Simon Berglund/Erika Fronth, Sverige
(Runner up: Jonas Stener/Tilda Johansson, Sverige)

2018 North European Champions: Hampus Nordberg/Christina Källberg, Sverige
(Runner up: Anders Eriksson/Jennifer Jonsson, Sverige) 3. Per Sandström/Daniela Moskovits, Sverige

LAG

Herrar Lag (1949-)

1949 Nordic Champions: Sverige; Sven Cederholm, Tage Flisberg, Bengt Johnsson, Tor Jonsson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1951 Nordic Champions: Sverige; Stig Elmblad, Bengt Grive, Bo Malmquist, Curt Skaj
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1953 Nordic Champions: Sverige; Tage Flisberg, Lennart Johansson, Bo Malmquist, Åke Rakell
(Runner up; Danmark) 3. Finland
1955 Nordic Champions: Sverige; Per-Olof Croneryd, Tage Flisberg, Lennart Johansson, Lennart Rogersten
(Runner up: Finland) 3. Danmark
1957 Nordic Champions: Sverige; Georg Karlsson, Tony Larsson, Björne Mellström
(Runner up: Finland) 3. Danmark
1959 Nordic Champions: Sverige; Hans Alsér, Åke Rakell, Kenneth Sandh
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1961 Nordic Champions: Sverige; Göran Allvin, Kjell Johansson, Tony Larsson, Björne Mellström
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1963 Nordic Champions: Sverige; Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson, Lennart Odén
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1965 Nordic Champions: Sverige; Hans Alsér, Krister Eriksson, Kjell Johansson, Bengt Levin
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1967 Nordic Champions: Sverige; Rolf Andersson, Christer Johansson, Bo Persson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1969 Nordic Champions: Sverige; Hans Alsér, Rolf Andersson, Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1971 Nordic Champions: Sverige; Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Björn Danielsson, Kjell Hellström
(Runner up: Danmark, 3. Finland
1973 Nordic Champions: Sverige; Anders Johansson, Per Sandström, Ingemar Wikström
(Runner up: Danmark) 3. Norge
1975 Nordic Champions: Sverige; Roger Lagerfeldt, Per Sandström, Ulf Thorsell, Ingemar Wikström
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1977 Nordic Champions: Sverige; Lars Franklin, Roger Lagerfeldt, Åke Liljegren, Ulf Thorsell
(Runner up: Danmark) 3. Norge
1979 Nordic Champions: Sverige; Ulf Carlsson, Håkan Jeppsson, Ulf Thorsell
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1981 Nordic Champions: Sverige; Erik Lindh, Niklas Persson, Jan-Ove Waldner
(Runner up: Danmark) 3. Norge
1983 Nordic Champions: Sverige; Jonas Berner, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1986 Nordic Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Ulf Carlsson, Thomas von Scheele, Göran Wranå
(Runner up: Danmark) 3. Norge
1988 Nordic Champions: Sverige; Peter Karlsson, Jörgen Persson, Thomas von Scheele, Jan-Ove Waldner, Göran Wranå
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1990 Nordic Champions: Sverige; Johan Fallby, Peter Karlsson, Thomas von Scheele, Göran Wranå
(Runner up: Danmark) 3. Norge
1992 Nordic Champions: Sverige; David Gustafsson, Kayode Kadiri, Peter Nilsson, Thomas von Scheele
(Runner up: Finland) 3. Danmark
1994 North European Champions: Sverige; Fredrik Håkansson, Kayode Kadiri, Erik Lindh, Thomas von Scheele
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1996 North European Champions: Sverige; David Gustafsson, Jens Lundquist, Peter Nilsson, Mattias Stenberg
(Runner up: Danmark) 3. Norge 
1998 Danmark
(Runner up: Sverige; Jens Lundquist, Mikael Mattiasson, Henrik Rosvall, Mattias Stenberg, Magnus Wahlgren, Mikael Zöögling) 3. Norge, 4. Finland, 5. Estland
2000 Norge
(Runner up: Sverige; Henrik Olsson, Henrik Rosvall, Mårten Stenberg) 3. Finland
2002 Norge
(Runner up: Sverige; Cyprian Asamoah, Johan Axelqvist, Pär Gerell, Robert Svensson) 3. Danmark
2004 Estland
(Runner up: Finland) 3. Lettland
2006 Danmark
(Runner up: Sverige: Dan Hedlund, Hampus Nordberg, Lukas Rydén) 3. Estland
2008 North European Champions: Sverige; Kristian Karlsson, Mattias Karlsson, Andreas Törnkvist, Fabian Åkerström
(Runner up: Norge) 3. Danmark
2010 North European Champions: Sverige; Kristian Karlsson, Mattias Karlsson, Hampus Söderlund
(Runner up: Danmark) 3. Norge
2012 North European Champions: Sverige; Harald Andersson, Hampus Nordberg, Anony Tran, Fabian Åkerström
(Runner up: Danmark) 3. Uppgift saknas
2016 North European Champions: Sverige; Simon Berglund, Alexander Franzén, Oscar Perman, Jonas Stener
(Runner up: Danmark) 3-4. Norge, Lettland
2018 North European Champions: Sverige; Anders Eriksson, Hampus Nordberg, Per Sandström
(Runner up: Norge) 3-4. Finland, Lettland

 

Damer Lag (1949-)

1949 Nordic Champions: Sverige; Eina Ericson, Iris Persson
(Runner up: Finland) 3. Danmark, 4. Norge
1951 Nordic Champions: Sverige; Inga Brehmer, Signhild Tegner
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1953 Nordic Champions: Sverige; Birgitta Tegner, Signhild Tegner, Elisabeth Thorsson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1955 Nordic Champions: Sverige; Birgitta Tegner, Elisabeth Thorsson
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1957 Nordic Champions: Sverige; Elisabeth Thorsson, Reina Wetterström
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1959
Danmark
(Runner up: Sverige; Siv Petersson, Birgitta Sjölund)
3. Finland, 4. Norge
1961 Nordic Champions: Sverige; Britt Andersson, Lena Guntsch
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1963 Nordic Champions: Sverige; Marita Carlsson, Eva Johansson, Birgitta Tegner Larsson
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1965 Nordic Champions: Sverige; Marita Nilsson, Lena Rundström
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1967 Nordic Champions: Sverige; Lena Andersson, Marita Neidert, Anna-Karin Widén, Birgitta Wiktorsson
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1969 Nordic Champions: Sverige; Lena Andersson, Gunnel Henriksson, Eva Johansson, Marita Neidert
(Runner up: Finland) 3. Danmark, 4. Norge
1971 Nordic Champions: Sverige; Ulla-Märta Gustavsson, Ann-Christin Hellman, Ann-Christin Johansson, Marita Neidert
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1973 Nordic Champions: Sverige; Birgitta Olsson, Birgitta Rådberg
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge, 5. Island
1975 Nordic Champions: Sverige; Ulla-Märta Gustavsson, Ann-Christin Hellman
(Runner up: Finland) 3. Danmark, 4. Norge
1977 Nordic Champions: Sverige; Anneli Hernvall, Marie Lindblad, Eva Strömvall
(Runner up: Danmark) 3. Norge, 4. Finland
1979 Nordic Champions: Sverige; Helen Lindvall, Kristina Nilsson
(Runner up: Finland) 3. Danmark, 4. Norge
1981 Nordic Champions: Sverige; Anneli Hernvall, Menni Weizades
(Runner up: Finland) 3. Norge, 4. Danmark
1983 Nordic Champions: Sverige; Pia Eliasson, Menni Weizades
(Runner up: Finland) 3. Danmark, 4. Norge, 5. Island
1986 Nordic Champions: Sverige; Kamilla Björk, Lotta Erlman, Annika Läth, Marie Svensson
(Runner up: Finland) 3. Danmark, 4. Norge
1988 Nordic Champions: Sverige; Lotta Erlman, Pernilla Pettersson, Marie Svensson, Åsa Svensson
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1990 Nordic Champions: Sverige; Lotta Erlman, Heléne Gustafsson, Marie Svensson
(Runner up: Finland) 3. Norge, 4. Danmark
1992 Nordic Champions: Sverige; Sofia Carlsson, Heléne Gustafsson, Lena Persson, Marie Persson
(Runner up: Finland) 3. Norge, 4. Danmark
1994 Litauen
(Runner up: Sverige; Sofia Carlsson, Helena Johansson, Jenny Jönsson, Marie Persson) 3. Finland, 4. Danmark
1996 North European Champions: Sverige; Kajsa Andersson, Jelena Gajic, Jenny Jönsson, Linda Nordenberg
(Runner up: Finland) 3. Litauen, 4. Danmark
1998 Litauen
(Runner up: Sverige; Matilda Ekholm, Linda Nordenberg, Marie Sjögren) 3. Danmark, 4. Estland
2000 North European Champions: Sverige; Matilda Ekholm, Susanne Jonsson, Linda Nordenberg
(Runner up:  Estland) 3. Danmark, 4. Lettland
2002 Litauen
(Runner up: Sverige; Carina Jonsson, Susanna Nilsson, Linda Nordenberg) 3. Danmark, 4. Lettland
2004 Estland
(Runner up: Litauen) 3. Lettland
2006 Estland
(Runner up: Norge) 3. Island
2008 North European Champions: Sverige; Marie Persson, Sara Rask, Caroline Wersäll
(Runner up:  Estland) 3. Danmark
2010 North European Champions: Sverige; Madeleine Melcher, Daniela Moskovits, Michelle Quach
(Runner up: Estland) 3. Danmark
2012 North European Champions: Sverige; Michaela Karlsson, Josefin Lund, Daniela Moskovits, Sara Rask, Ida Söderlund
(Runner up: Uppgift saknas)
2016 North European Champions: Sverige; Erika Fronth, Jennifer Jonsson, Tilda Johansson
(Runner up: Danmark, 3. Norge
2018 North European Champions: Sverige; Jennifer Jonsson, Christina Källberg, Daniela Moskovits
(Runner up: Finland) 3. Estland

Uppdaterad: 09 JUL 2018 16:24
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info