Hoppa till sidans innehåll

Nordiska-/Nordeuropeiska mästerskapen för ungdomar



Copyright: SBTF

NORDISKA MÄSTERSKAPEN FÖR UNGDOMAR

Årtal och spelplats

1973 16-17 november 1973 Randers, Danmark 
1975 
18-19 oktober 1975 Helsingfors, Finland 
1977  8-9 oktober 1977 Jakobsberg, Sverige 
1979 
26-28 oktober 1979 Bergen, Norge 
1981 
23-25 oktober 1981 Hørning, Danmark 
1983 
4-6 november 1983 Reykjavik, Island 
1984
Helsingfors, Finland
1985 Næstved, Danmark
1986 Helsingfors, Finland
1987 Oslo, Norge
1988 Landskrona, Sverige
1989  Brønderslev, Danmark
1990 Lahtis, Finland
1991 Bergen, Norge
1992 Uppsala, Sverige 
1993 Sakskøbing, Danmark

NORDEUROPEISKA MÄSTERSKAPEN FÖR UNGDOMAR

Årtal och spelplats

2006 17-20 juni 2006 Tallin, Estland
2007 19-21 juni 2007 Viimsi, Estland
2008 16-19 juni 2008 Tallin, Estland
2010 27-30 juni 2010 Tallin, Estland
2011 27-29 juni 2011 Haapsalu, Estland
2012 25-27 juni 2012 Haapsalu, Estland
2013 24-26 juni 2013 Haapsalu, Estland
2017 25-28 juni 2017 Haapsalu, Estland
2018 26-27 juni 2018 Haapsalu, Estland
2019 26-28 juni 2019 Haapsalu, Estland

SINGEL

Herrjuniorer (1951-)

1951 Nordic Champion: Bo Malmquist, Sverige
(Runner up: Curt Skaj, Sverige)

1953 Nordic Champion: Toni Borg, Sverige
(
Runner up: Lars-Åke Johnsson, Sverige) 3-4. Hans Bagner, Sverige och Sten-Olof Thorsson, Sverige
1955 Nordic Champion: Lennart Rogersten, Sverige
(Runner up: Stellan Bengtsson I, Sverige) 
1957 Nordic Champion: Hans Alsér, Sverige
(Runner up: Torben Lindwald, Danmark) 
1959 Nordic Champion: Kenneth Sand, Sverige
(Runner up: Pentti Kunnas, Finland) 
1961 Nordic Champion: Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Göran Allvin, Sverige)
1963 Nordic Champion: Kjell Johansson, Sverige
(Runner up: Lennart Odén, Sverige) 3-4. Lars Andersson, Sverige och Stig-Göran Sjöö, Sverige
1965 Nordic Champion: Bengt Levin, Sverige
(Runner up: Claus Pedersen, Danmark) 3. Krister Eriksson, Sverige
1967 Nordic Champion: Stellan Bengtsson, Sverige
(Runner up: Rolf Andersson, Sverige)
1969 Nordic Champion: Ingemar Wikström, Sverige
(Runner up: Anders Johansson, Sverige) 3-4. Lars Afrell, Sverige och Åke Sundberg, Sverige 
1971 Nordic Champion: Björn Danielsson, Sverige
(Runner up: Kjell Hellström, Sverige)
1973 Nordic Champion: Åke Grönlund, Sverige
(Runner up: Per Sandström, Sverige) 3. Roger Lagerfeldt, Sverige
1975 Nordic Champion: Lars Franklin, Sverige
(Runner up: Tommy Danielsson, Sverige) 3. Cay Tegnér, Sverige
1977 Nordic Champion: Ulf Carlsson, Sverige
(Runner up: Håkan Jeppsson, Sverige) 3-4. Mikael Appelgren, Sverige och Jens Fellke, Sverige
1979 Mikael Daugaard, Danmark 
(Runner up: Niklas Persson, Sverige) 3. Jonny Åkesson, Sverige
1981 Nordic Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Jörgen Persson, Sverige) 3-4. Glenn Davidsson, Sverige och Jonny Åkesson, Sverige 
1984 Nordic Champion: Göran Wranå, Sverige
(Runner up: Johan Fallby, Sverige) 3. Claes Sturesson, Sverige
1985 Nordic Champion: Peter Karlsson, Sverige
(Runner up: Claus Junge, Danmark) 
1986 Nordic Champion: Peter Sterneborg, Sverige
(Runner up: Kayode Kadiri, Sverige) 3. Patrik Thorsell, Sverige
1987 Flemming Sunn, Danmark 
(Runner up: Magnus Petersson, Sverige) 3-4. Bengt Gunnarsson, Sverige och Fredrik Persson, Sverige 
1988 Nordic Champion: Peter Blomquist, Sverige 
(Runner up: Rhod Jepsen, Danmark) 
1989 Nordic Champion: Peter Blomquist, Sverige
(Runner up: Christian Ohlsson, Sverige)
1990 Nordic Champion: Fredrik Lundquist, Sverige
(Runner up: Peter Blomquist, Sverige) 3. Peter Nilsson, Sverige
1991 Nordic Champion: Andreas Johansson, Sverige
(Runner up: Linus Eriksson, Finland) 
1992 Nordic Champion: Mattias Stenberg, Sverige
(Runner up: Mattias Andersson, Sverige) 3-4. Andreas Blom, Sverige och Magnus Svensson, Sverige
1993 Birger Vest, Danmark, 
(Runner up: Joni Aaltonen, Finland) 
2006 Kestutis Zeimys, Litauen 
(Runner up: Martin Röste, Norge) 3. Martin Tenho, Sverige
2007 North European Champion: Sebastian Loso, Sverige 
(Runner up: Johannes Bratlie, Norge)
2008 Kristoffer Hellerud, Norge 
(Runner up: Halvard Fjell, Norge) 
2010 Lars Rönneberg, Norge
(Runner up: Alfredas Udra, Litauen) 
2011 Alfredas Udra, Litauen 
(Runner up: Lars Rönneberg, Norge) 
2012 Paulius Gura, Litauen 
(Runner up: Eskild Jörgensen, Norge) 
2013 Ignas Navickas, Litauen 
(Runner up: Espen Flaglien, Norge) 
2017 Veikka Flemming, Finland 
(Runner up: Lee Larsson, Sverige)
2018 Alex Naumi, Finland 
(Runner up: Brogar Haug, Norge)
2019 Oskar Pukk, Estland
(Runner up: Mart Luuk, Estland)

Damjuniorer (1961-)

1961 Nordic Champion: Britt Andersson, Sverige
(Runner up: Lena Guntsch, Sverige)

1963 Nordic Champion: Lena Rundström, Sverige
(Runner up: Eva Johansson, Sverige) 
3. Birgitta Wiktorsson, Sverige
1965 Nordic Champion: Birgitta Wiktorsson, Sverige
(Runner up: Monica Svensson, Sverige)

1967 Nordic Champion: Lena Andersson, Sverige
(Runner up: Anna-Karin Widén, Sverige)

1969 Nordic Champion: Lena Andersson, Sverige
(Runner up: Susanne Poulsen, Danmark) 3. Ylva Guntsch, Sverige
1971 Nordic Champion: Ann-Christin Hellman, Sverige
(Runner up: Ann-Christin Johansson, Sverige)

1973 Nordic Champion: Eva Strömvall, Sverige
(Runner up: Gunilla Lindström, Sverige) 

1975 Nordic Champion: Eva Strömvall, Sverige
(Runner up: Gudrun Fogelberg, Sverige) 
3. Kristina Nilsson, Sverige
1977 Nordic Champion: Gudrun Fogelberg, Sverige 
(Runner up: Monica Grefberg, Finland) 3-4. Helen Lindvall, Sverige och Kristina Nilsson, Sverige
1979 Nordic Champion: Helen Lindvall, Sverige
(Runner up: Sonja Grefberg, Finland) 3. Anita Jonsson, Sverige
1981 Eva Malmberg, Finland
(Runner up: Pia Eliasson, Sverige) 3. Maria Lundgren, Sverige
1984 Eva Malmberg, Finland,
(Runner up: Lotta Erlman, Sverige)
1985 Nordic Champion: Katri Terävuo, Sverige
(Runner up: Annimari Komulainen, Finland) 3. Maria Pettersson, Sverige
1986 Pernille Knudsen, Danmark
(Runner up: Pia Malmberg, Finland)
1987 Pia Malmberg, Finland
(Runner up: Katja Nieminen, Finland) 3. Åse Svensson, Sverige
1988 Marianne Blikken, Norge
(Runner up: Malin Nylin, Sverige) 3. Åse Svensson, Sverige
1989 Nordic Champion: Malin Johansson, Sverige
(Runner up: Lill Wennberg, Norge) 3-4. Jenny Jönsson, Sverige och Therese Sandberg, Sverige
1990 Nordic Champion: Linda Arvidsson, Sverige
(Runner up: Jenny Jönsson, Sverige)

1991 Milla Valasti, Finland
(Runner up: Helena Johansson, Sverige)
1992 Nordic Champion: Christina Casserborg, Sverige
(Runner up: Kinga Fijalkowska, Sverige) 3. Sofia Johansson, Sverige
1993 Sabine Borre Larsen, Danmark
(Runner up: Pernille Michael, Danmark)
2006 Zaneta Brasaite, Litauen
(Runner up: Lidia Dmitrijeva, Estland)
2007 Ma Wenting, Norge
(Runner up: Egle Stuckyte, Litauen
2008 Diana Rogushina, Estland
(Runner up: Marthe Nielsen, Norge)
2010 Henrika Punnonen, Finland
(Runner up: Lilian Poolak, Estland)
2011 Pinja Ericsson, Finland
(Runner up: Ugne Baskutyte, Litauen)
2012 Valeria Petrova, Estland
(Runner up: Karmen Kozma, Estland)
2013 Olesja Ketsko, Estland
(Runner up: Valeria Petrova, Estland)
2017 Annika Lundström, Finland
(Runner up: Alma Rööse, Sverige)
2018 Katarina Evensen Wetzel, Norge
(Runner up: Rkikke Skattet, Norge)
2019 Karina Grigorjan, Estland
(Runner up: Sabina Musajeva, Lettland)

Pojkar (1975-79, 2006-)

1975 Nordic Champion: Björn Andersson, Sverige
(Runner up: Matti Kurvinen, Finland)
1977 Nordic Champion: Erik Lindh, Sverige
(Runner up: Niklas Persson, Sverige) 3. Per Vasilis, Sverige
1979 Nordic Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Stefan Söderberg, Finland) 3. Jonny Åkesson, Sverige
2006 Benedek Olah, Finland
(Runner up: Andrei Gorbatov, Estland) 3. Sebastian Loso, Sverige
2007 Jonathan Groth, Danmark
(Runner up: Pauli Hietikko, Finland)
2008 Toomas Libene, Estland
(Runner up: Otto Tennilä, Finland)
2010 Nordic Champion: Alexander Lundh, Sverige
(Runner up: Paulius Gura, Litauen)
2011 Micki Herskind, Danmark
(Runner up: Markus Myllarinen, Finland)
2012 Aleksandr Lushin, Estland
(Runner up: Benas Skirmantas Litauen)
2013 Medardas Stankevicius, Litauen
(Runner up: Benas Skirmantas: Litauen)
2017 Fredrik Buringrud Langen, Norge
(Runner up: Mart Luuk, Estland) 
2018 Sam Khosravio, Finland
(Runner up: Markkos Pukk, Estland) 
2019 Viktor Oksfelt, Danmark
(Runner up: Carl Kongerskov, Danmark)

Flickor  (1975-79, 2006-)

1975 Nordic Champion: Monica Forssell, Sverige
(Runner up: Gudrun Fogelberg, Sverige) 
3. Kristina Nilsson, Sverige
1977 Sonja Grefberg, Finland
(Runner up: Menni Weizades, Sverige)  3. Sonja Wredberg, Sverige
1979 Eva Malmberg, Finland
(Runner up: Mette Oxfeldt, Danmark) 3-4. Pia Eliasson, Sverige och Annika Läth, Sverige 
2006 Egle Stuckyte, Litauen
(Runner up: Ieva Venslaviciute, Litauen)
2007 Kristina Vaskeviciute, Litauen
(Runner up: Julija Petrosiute, Litauen)
2008 Olesja Ketshko, Estland
(Runner up: Valeria Petrova, Estland)
2010 Sannamari Bölenius, Finland
(Runner up: Ingrida Preidziute, Litauen)
2011 Valeria Petrova, Estland
(Runner up: Olesja Ketchko, Estland)
2012 Anna Kiritchenko, Finland
(Runner up: Pihla Eriksson)
2013 Airi Avameri, Estland
(Runner up: Insana Mahauri, Lettland)
2017 Karina Grigorjan, Estland
(Runner up: Katarina Evensen Wetsel, Norge)
2018 Vitalia Reinol, Estland
(Runner up: Akshaya Vimalasenen, Norge) 
2019 Gerda Sisanovaite, Litauen
(Runner up: Laura Abaraviciute, Litauen)

DUBBEL

Herrjuniordubbel (1984-93)

1984 Claus Knudsen/Mogens Sonnichsen, Danmark
(Runner up: Brian Nilsen/Jan Søndergård, Danmark) 3. Johan Fallby/Henri Söderström, Sverige/Finland
1985 Claus Junge/Mogens Sonnichsen, Danmark
(Runner up: Henrik Angermann/Jan Søndergård, Danmark)
1986 Allan Bentsen/Lars Persson, Danmark
(Runner up: Jarkko Kunjunlahti/Pasi Valasti, Finland)
1987 Henrik Bo Pedersen/Flemming Sunn, Danmark
(Runner up: Fredrik Persson/Magnus Petersson, Sverige)
1988 Nordic Champions: Christer Ferm/Fredrik Lundquist, Sverige
(Runner up: Henrik Bo Pedersen/Flemming Sunn, Danmark) 3. Peter Blomquist/Christian Ohlsson, Sverige
1989 Linus Eriksson/Juha Paivarinta, Finland
(Runner up: Kim Høgsberg/Søren Jacobsen, Danmark) 3-4. Peter Blomquist/Peter Nilsson, Sverige och Christian Ohlsson/Rhod Jepsen, Sverige/Danmark
1990 Linus Eriksson/Arki Kontala, Finland
(Runner up: Fredrik Lundquist/Peter Nilsson, Sverige)
1991 Nordic Champions: Andreas Johansson/Mikael Zöögling, Sverige
(Runner up: Jesper Mortensen/Johan Stoutrup, Danmark)
1992 Nordic Champions: Mattias Andersson/Andreas Blom, Sverige
(Runner up: Mattias Stenberg/Magnus Svensson, Sverige)
1993 Morten Knudsen/Frank Nielsen, Danmark
(Runner up: Geir Erlandsen/Stian Winther, Norge)

Damjuniordubbel (1984-93)

1984 Eva Malmberg/Sari Suomalainen, Finland
(Runner up: Litha Andersen/Laila Mani, Danmark/Norge)
1985 Litha Andersen/Pia Toelhøj, Danmark
(Runner up: Anne Karina Bastman/Mette Dahlmann, Danmark) 3. Maria Pettersson/Katri Terävuo, Sverige 
1986 Annimari Komulainen/Pia Malmberg, Finland
(Runner up: Marianne Blikken/Pernille Knudsen, Norge/Danmark) 
1987 Nordic Champions: Petra Gummesson/Åse Svensson, Sverige 
(Runner up: Annimari Komulainen/Pia Malmberg, Finland)
1988 Marianne Blikken/Lill Wennberg, Norge
(Runner up: Anna Englund/Åse Svensson, Sverige
1989 Trine Schou/Annette Sørensen, Danmark
(Runner up: Marianne Skailand/Lill Wennberg, Norge) 3. Malin Johansson/Jenny Jönsson, Sverige
1990 Nordic Champions: Linda Arvidsson/Jenny Jönsson, Sverige
(Runner up: Jonna Slotte/Milla Valasti, Finland)
1991 Sabine Larsen/Katja Leoni, Danmark
(Runner upp: Jonna Slotte/Milla Valasti, Finland) 3. Helen Jansson/Helena Johansson, Sverige
1992 Nordic Champions: Christina Casserborg/Sofia Johansson, Sverige
(Runner up: Trine Grauholm/Janne Jensen, Danmark) 3. Kinga Fijalkowska/Elin Mortensbakke, Sverige/Norge 
1993 Sabine Borre Larsen/Janne Jensen, Danmark
(Runner up: Trine Grauholm/Lisbeth Poulsen, Danmark)

Mixed juniordubbel (1984-93)

1984 Matti Seiro/Eva Malmberg, Finland
(Runner up: Claes Sturesson/Lena Enochsson, Sverige) 3. Göran Wranå/Lotta Erlman, Sverige
1985 Claus Junge/Pia Toelhøj, Danmark
(Runner up: Mogens Sonnichsen/Litha Andersen, Danmark) 3-4. Peter Karlsson/Katri Terävuo och Peter Andersson/Maria Pettersson, Sverige
1986 Flemming Sunn/Pernille Knudsen, Danmark
(Runner up: Henrik Söderström/Annimari Komulainen, Finland)
1987 Flemming Sunn/Pernille Knudsen, Danmark
(Runner up: Bengt Gunnarsson/Petra Gummesson, Sverige)
1988 Flemming Sunn/Marianne Blikken, Danmark/Norge
(Runner up: Fredrik Lundquist/Åse Svensson, Sverige) 3-4. Peter Blomquist/Anna Englund, Sverige och Christian Ohlsson/Malin Nylin, Sverige
1989 Kim Høgsberg/Lill Wennberg, Danmark/Norge
(Runner up: Peter Nilsson/Malin Johansson, Sverige) 3-4. Peter Blomquist/Therese Sandberg, Sverige och Christian Ohlsson/Jenny Jönsson, Sverige
1990 Nordic Champions: Fredrik Lundquist/Jenny Jönsson, Sverige
(Runner up: Peter Micheelsen/Trine Schou, Danmark) 3. Peter Nilsson/Linda Arvidsson, Sverige
1991 Linus Eriksson/Milla Valasti, Finland
(Runner up: Jesper Mortensen/Katja Leoni, Danmark) 3. Andreas Johansson/Helena Johansson, Sverige
1992 Nordic Champions: Mattias Stenberg/Sofia Johansson, Sverige
(Runner up: Mattias Andersson/Kinga Fijalkowska, Sverige) 3. Magnus Svensson/Christina Casserborg, Sverige
 
1993 Birger Vest/Pernille Michael, Danmark
(Runner up: Mads Sørensen/Trine Grauholm, Danmark)

LAG

Herrjuniorer, Lag (1973-93, 2006-)

1973 Nordic Champions: Sverige; Örjan Glans, Åke Grönlund, Roger Lagerfeldt
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1975 Nordic Champions: Sverige; Tommy Danielsson, Lars Franklin, Cay Tegnér
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1977 Nordic Champions: Sverige; Ulf Carlsson, Jens Fellke, Håkan Jeppsson, Peter Ljungqvist
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1979 Nordic Champions: Sverige; Lennart Andersson, Jan Johansson, Niklas Persson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1981 Nordic Champions: Sverige; Glenn Davidsson, Jörgen Persson, Jonny Åkesson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1984 Nordic Champions: Sverige; Johan Fallby, Claes Sturesson, Göran Wranå
(Runner up: Danmark) 3. Norge
1985 Danmark
(Runner up: Sverige; Peter Andersson, Peter Karlsson, Magnus Kilander) 3. Norge
1986 Nordic Champions: Sverige; Kayode Kadiri, Peter Sterneborg, Patrik Torsell
Runner up: Danmark) 3. Finland
1987  Danmark
(Runner up: Sverige; Bengt Gunnarsson, Fredrik Persson, Magnus Petersson) 3. Finland
1988 Danmark
(Runner up: Sverige; Peter Blomquist, Christer Ferm, Fredrik Lundquist, Christian Ohlsson) 3. Finland
1989 Nordic Champions: Sverige; Peter Blomquist, Peter Nilsson, Christian Ohlsson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1990 Nordic Champions: Sverige; Peter Blomquist, Fredrik Lundquist, Peter Nilsson
(Runner up: Danmark) 3. Finland, 4. Norge
1991 Nordic Champions: Sverige; Andreas Johansson, Mattias Stenberg, Mikael Zöögling
(Runner up: Danmark) 3. Finland,
1992 Nordic Champions: Sverige; Mattias Andersson, Andreas Blom, Mattias Stenberg, Magnus Svensson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1993 Danmark
(Runner up: Norge) 3. Finland, 4. Sverige; Fredrik Andersson, Martin Nilsson
2006 Finland
(Runner up: Litauen) 3. Norge
2007 Finland
(Runner up: Norge) 3. Sverige; Jesper Berglund, Pontus Dyrefors, Mattias Ekdahl, Sebastian Loso
2008 Norge
(Runner up: Litauen) 3. Finland
2010 Litauen
(Runner up: Norge) 3. Finland
2011 Litauen
(Runner up: Norge) 3. Estland
2012 Norge
(Runner up: Litauen) 3. Estland
2013 Norge
(Runner up: Litauen) 3. Finland
2017 Finland
(Runner up: Norge) 3. Sverige; Karl Johansson, Lee Larsson, Gustav Lindroth, Filip Nordén
2018 Finland
(Runner up: Norge) 3. Norge II
2019 Estland
(Runner up: Litauen) 3. Lettland

Damjuniorer, Lag (1973-93, 2006-)

1973 Nordic Champions: Sverige; Gunilla Lindström, Eva Strömvall
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1975 Nordic Champions: Sverige; Kristina Nilsson, Eva Strömvall 
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1977 Nordic Champions: Sverige; Gudrun Fogelberg, Helen Lindvall, Kristina Nilsson
(Runner up: Finland) 3. Norge
1979 Nordic Champions: Sverige; Helena Beckman, Anita Jonsson
(Runner up: Norge) 3. Danmark
1981 Nordic Champions: Sverige; Pia Eliasson, Maria Lundgren
(Runner up: Finland) 3. Danmark
1984 Finland
(Runner up: Sverige; Lena Enochsson, Lotta Erlman) 3. Danmark
1985 Finland
(Runner up: Danmark)  3. Sverige; Maria Pettersson, Katri Terävuo
1986 Finland
(Runner up: Danmark) 3. Sverige; Malin Lund, Lena Persson
1987 Finland
(Runner up: Danmark) 3. Sverige; Petra Gummesson, Åse Svensson 
1988 Norge
(Runner up: Sverige; Anna Englund, Malin Nylin, Åse Svensson) 3. Finland
1989 Nordic Champions: Sverige; Malin Johansson, Jenny Jönsson, Therese Sandberg
(Runner up: Norge) 3. Danmark
1990 Nordic Champions: Sverige; Linda Arvidsson, Jenny Jönsson
(Runner up: Finland) 3. Norge
1991 Nordic Champions: Sverige; Helen Jansson, Helena Johansson
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1992 Nordic Champions: Sverige; Sofia Carlsson, Christina Casserborg, Kinga Fijalkowska
(Runner up: Danmark) 3. Finland
1993 Danmark
(Runner up: Sverige; Josefin Andersson, Katarina Turegård) 3. Finland
2006 Litauen
(Runner up: Sverige; Charlotte Andersson, Angelica Andersson, Johanna Trost) 3. Estland
2007 Litauen
(Runner up: Norge) 3. Estland
2008 Norge
(Runner up: Estland) 3. Finland
2010 Estland
(Runner up: Finland) 3. Estland II
2011 Finland
(Runner up: Estland) 3. Estland II
2012 Estland
(Runner up: Estland II) 3. Norge
2013 Litauen
(Runner up: Estland) 3. Norge
2017 Litauen
(Runner up: Estland) 3. Norge
2018 Norge
(Runner up: Estland) 3. Finland
2019 Estland
(Runner up: Lettland) 3. Estland II

Pojkar, Lag (1975-79, 2006-)

1975 Nordic Champions: Sverige; Björn Andersson, Bo Eriksson
(Runner up: Finland) 3. Danmark
1977 Nordic Champions: Sverige; Erik Lindh, Niklas Persson, Per Vasilis
(Runner up: Finland) 3. Danmark
1979 Nordic Champions: Sverige; Jan-Ove Waldner, Jonny Åkesson
(Runner up: Finland) 3. Danmark
2006 Norge
(Runner up: Litauen) 3. Estland
2007 Litauen
(Runner up: Norge) 3. Lettland
2008 Litauen
(Runner up: Norge) 3. Norge II
2010 North European Champions: Sverige; Mattias Lauridsen, Alexander Lundh
(Runner up: Norge) 3. Litauen
2011 Danmark
(Runner up: Finland) 3. Estland
2012 Estland
(Runner up: Lettland) 3. Finland
2013 Litauen
(Runner up: Norge) 3. Finland
2017 Estland
(Runner up: Norge) 3. Estland II
2018 Finland
(Runner up: Estland) 3. Litauen
2019 Estland
(Runner up: Danmark) 3. Litauen

Flickor, Lag (1975-79, 2006-)

1975 Nordic Champions: Sverige; Gudrun Fogelberg, Monica Forssell
(Runner up: Finland) 3. Danmark
1977 Finland
(Runner up: Sverige; Ann-Charlotte Cullin, Menni Weizades, Sonja Wredberg) 3. Danmark
1979 Nordic Champions: Sverige; Pia Eliasson, Annika Läth
(Runner up: Finland) 3. Danmark
2006 Litauen
(Runner up: Estland) 3. Sverige; Marjan Safai, Lisa Selin
2007 Litauen
(Runner up: Estland) 3. Estland II
2008 Estland
(Runner up: Estland II) 3. Litauen
2010 Litauen
(Runner up: Estland) 3. Finland
2011 Estland
(Runner up: Finland) 3. Finland II
2012 Finland
(Runner up: Danmark) 3. Estland
2013 Estland
(Runner up: Norge) 3. Litauen
2017 Estland
(Runner up: Estland II) 3. Litauen
2018 Estland
(Runner up: Litauen) 3. Estland II
2019 Litauen
(Runner up: Estland) 3. Estland II

Uppdaterad: 04 OKT 2017 13:53
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info