Hoppa till sidans innehåll

OS (inkl. alla tiders OS-svenskar)


   
Copyright: Bildbyrån

 OS-FOTON 

Årtal och spelplats

1988 23-30 september 1988 Söul, Sydkorea
1992 28 juni-6 augusti 1992 Barcelona, Spanien
1996 23 juli-1 augusti 1996 Atlanta, USA
2000 16-25 september 2000 Sydney, Australien
2004 14-23 augusti 2004 Aten, Grekland
2008 13-23 augusti 2008 Beijing, Kina
2012 13-23 augusti 2012 London, England
2016 6-17 augusti 2016 Rio de Janeiro, Brasilien 
2020 24 juli-9 augusti 2020 Tokyo, Japan

Svenska förbundskaptener redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld

Herrsingel (1988-) 

1988 Yoo Nam Kyu, Sydkorea
(Runner up: Kim Taek Soo, Sydkorea) 3. Erik Lindh, Sverige 
1992 Olympic Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige (Coach: Anders Thunström) 
(Runner up: Jean-Philippe Gatien, Frankrike) Finalsiffror: 21-10, 21-18, 23-21
1996
Liu Guoliang, Kina
(Runner up: Wang Tao, Kina)
2000
Kong Linghui, Kina
(Runner up: Jan-Ove Waldner, Sverige)  4. Jörgen Persson, Sverige
Finalsiffror: 16-21, 19-21, 21-17, 21-14, 13-21
2004
Ryu Seung Min, Sydkorea
(Runner up: Wang Hao, Kina) 4. Jan-Ove Waldner, Sverige
2008
Ma Lin, Kina
(Runner up: Wang Hao, Kina) 4. Jörgen Persson, Sverige
2012
Zhang Yike, Kina
(Runner up: Wang Hao, Kina)
2016
Ma Long, Kina
(Runner up: Zhang Yike, Kina)

Damsingel (1988-)

1988 Chen Ying, Kina
(Runner up: Li Huifen, Kina))
1992
Deng Yaping, Kina
(Runner up: Qiao Hong, Kina)
1996
Deng Yaping, Kina
(Runner up: Chen Ying, Kina)
2000
Wang Nan, Kina
(Runner up: Li Ju, Kina)
2004
Zhang Yining, Kina
(Runner up: Kim Hyang Mi, Nordkorea)
2008
Zhang Yining, Kina
(Runner up: Wang Nan, Kina)
2012
Li Xiaoxia, Kina
(Runner up: Ding Ning, Kina)
2016
Ding Ning, Kina
(Runner up: Li Xiaoxia, Kina)

Herrdubbel (1988-04)

1988 Chen Longcan/Wei Quingguang, Kina
(Runner up: Ilijia Lupulesko/Zoran Primorac, Jugoslavien)
1992
Lu Lin/Wang Tao, Kina
(Runner up: Steffen Fetner/Jörg Rosskopf, Tyskland)
1996
Liu Guoliang/Kong Linghui, Kina
(Runner up: Lu Lin/Wang Tao, Kina)
2000
Wang Liqin/Yan Sen, Kina
(Runner up: Liu Guoliang/Kong Linghui, Kina)
2004
Ma Lin/Chen Qi, Kina
(Runner up: Ko Lai Chak/Li Ching, Hong Kong)

Damdubbel (1988-04)

1988 Hyun Jung Hwa/Yang Young Ja, Sydkorea
(Runner up: Chen Jing/Jiao Zhimin, Kina)
1992
Qiao Hong/Deng Yaping, Kina
(Runner up: Gao Jun/Chen Zihe, Kina)
1996
Qiao Hong/Deng Yaping, Kina
(Runner up: Liu Wei/Qiao Yunping, Kina)
2000
Li Ju/Wang Nan, Kina
(Runner up: Sun Jin/Yang Ying, Kina)
2004
Wang Nan/Zhang Yining, Kina
(Runner up: Seok Eun Mi/Lee Eun Sil, Sydkorea)

Herrar Lag (2008-)

2008 Kina; Wang Hao, Ma Lin, Wang Liqin
(Runner up: Tyskland; Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Christian Suss)
2012
Kina; Wang Hao, Zhang Jike, Ma Long
(Runner up: Sydkorea; Oh Sangeun, Joo Sae Hyuk, Ryu Seungmin)
2016
Kina; Zhang Jike, Ma Long, Xu Xin
(Runner up: Japan; Jun Mizutani, Koki Niva, Maharu Yoshimura)

Damer Lag (2008-)

2008 Kina; Wang Nan, Zhang Yining, Guo Yue
(Runner up: Singapore; Feng Dawei, Li Jiawei, Wang Yuegu )
2012 Kina; Ding Ning, Li Xiaoxia, Guo Yue
(Runner up: Japan; Ai Fukuhara, Sayaka Hirano, Kasumi Ishikawa)
2016 Kina; Ding Ning, Liu Shiwen, Li Xiaoxia
(Runner up: Tyskland; Petrissa Solja, Shan Xiaona, Han Ying)

Svenska Bordtennistrupper (1988-)

1988 Mikael Appelgren, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Glenn Östh/Ass. Förbundskapten: Anders Thunström)
1992 Mikael Appelgren, Erik Lindh, Jörgen Persson, Marie Svensson, Jan-Ove Waldner, Lotta Wallbom,
(Förbundskaptener: Anders Thunström/Peter Sartz)
1996 Pernilla Andersson, Åsa Carlsson, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Thomas von Scheele, Marie Svensson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapter: Sören Ahlén/Ulf Carlsson)
2000 Åsa Carlsson, Fredrik Håkansson, Peter Karlsson, Jörgen Persson, Marie Svensson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskaptener: Ulf Carlsson/Kjell-Åke Waldner)
2004 Peter Karlsson, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner
(Förbundskapten: Peter Sterneborg)
2008 Pär Gerell, Jens Lundqvist, Jörgen Persson, Robert Svensson
(Förbundskapten: Erik Lindh)
2012 Pär Gerell, Kristian Karlsson, Jens Lundqvist, Jörgen Persson
(Förbundskapten: Ulf Carlsson)
2016 Matilda Ekholm, Li Fen, Pär Gerell, Kristian Karlsson, Mattias Karlsson, Anton Källberg
(Förbundskaptener: Ulf Carlsson/Marcus Sjöberg)

Uppdaterad: 06 AUG 2018 17:42
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info