Hoppa till sidans innehåll

SOJC (Scandinavian Open Junior Championships)


 SOJC-FOTON 

SINGEL

Herrjuniorer (1978-79, 1981)

1978 SOJC-Champion: Mikael Appelgren, Sverige
(Runner up: Kim Wan, Sydkorea)
1979 SOJC-Champion: Jonas Berner, Sverige
(Runner up: Mikael Appelgren, Sverige)
1981 
Eric Boggan, USA 
(Runner up: Miroslav Broda, Tjeckoslovakien)

Damjuniorer (1978-79, 1981)

1978 Lee Yoo Kyang, Sydkorea
(Runner up: Yun Kyang Mi, Sydkorea)
1979 Park Mal Bun, Sydkorea
(Runner up: Annika Johansson, Sverige)
1981 SOJC-Champion: Menni Weizades, Sverige 
(Runner up: Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)

Pojkkadetter (1978, 1981)

1978 SOJC-Champion: Niklas Persson, Sverige
(Runner up: Jonny Åkesson, Sverige)
1981 SOJC-Champion: Magnus Gidlöf, Sverige 
(Runner up: Thomas von Scheele, Sverige)

Flickkadetter (1978, 1981)

1978 Han Mi Ok, Sydkorea
(Runner up: Yun Kyung Mi, Sydkorea)
1981 
Eva Malmberg, Finland 
(Runner up: F. Khasanova, Sovjet)

Pojkar minikadetter

1978 SOJC-Champion: Jan-Ove Waldner, Sverige
(Runner up: Niklas Thorsell, Sverige)

Flickor minikadetter

1978 Eva Malmberg, Finland
(Runner up: Annika Läth, Sverige)

DUBBEL

Herrjuniordubbel (1978-79, 1981)

1978 SOJC-Champions: Mikael Appelgren/Kim Yun Ki, Sverige/Sydkorea
(Runner up: Jens Felke/Claes-Göran Näslund, Sverige)
1979 SOJC-Champions: Jonas Berner/Erik Lindh, Sverige
(Runner up: Mikael Appelgren/Anders Thunström, Sverige)
1981 Miroslav Broda/Vladislav Broda, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Sverige)

Damjuniordubbel (1978-79, 1981)

1978 Cho Woul Yen/Lee Yo Kyung, Sydkorea
(Runner up: Alison Gordon/Mandy Smith, England)
1979 SOJC-Champions: Helen Lindvall/Kristina Nilsson, Sverige
(Runner up: uppgift om spelare saknas)
1981 
Marie Hrachova/M. Kocova, Tjeckoslovakien 
(Runner up: Sonja Grefberg/Eva Malmberg, Finland)

LAG

Herrjuniorer Lag (1978-79, 1981)

1978 Sydkorea; Kim Wan, Yoo Si Hoong
(Runner up: Sverige; Jens Felke, Peter Ljungkvist)
1979 SOJC-Champions: Sverige; Mikael Appelgren, Jonas Berner
(Runner up: uppgift saknas)
1981 SOJC-Champions: Sverige l; Jan-Ove Waldner, Jonny Åkesson
(Runner up: Sverige ll; Erik Lindh, Niklas Persson)

Damjuniorer Lag (1978-79, 1981)

1978 Sydkorea; Cho Woul Yeon, Lee Too Kyung
(Runner up: England; Alison Gordon, Mandy Smith, Karen Witt)
1979 Sydkorea; uppgift om spelare saknas
(Runner up: uppgift saknas)
1981 
Tjeckoslovakien; uppgift om spelare saknas
(Runner up: Finland; uppgift om spelare saknas)

Pojkkadetter Lag (1978, 1981)

1978 SOJC-Champions: Sverige; Erik Lindh, Niklas Persson
(Runner up: Sydkorea; Kim Taek Soo, Chung Seong Soo)
1981 SOJC-Champions: Sverige lll; Hans-Peter Andersson, Lars Olsson
(Runner up: USA; uppgift om spelare saknas)

Flickkadetter Lag (1978, 1981)

1978 Sydkorea; Yun Kyung Mi, Han Mi Ok
(Runner up: Finland; Sonja Grefberg, Eva Malmberg)
1981 
Sovjet; uppgift om spelare saknas 
(Runner up: Sverige; Marie Svensson, Barbro Wiktorsson)

Tävlingen har utgått

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 15:22
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

Pingisligan by STIGA
Omgång 5, herrar, 11/12-19
Eslövs AI BTK – Halmstad BTK

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA
Omgång 5, herrar, 11/12-19
Eslövs AI BTK – Halmstad BTK

Evenemang

ITTF World Tour Grand Finals
12-15 december, Zhengzhou, Kina
Information
Resultat
Livesändningar

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info