Hoppa till sidans innehåll

Sveriges Para EM-medaljörer



Copyright: ITTF 

 PARA EM-FOTON 

OBS ! Ej fullständiga officiella resultatuppgifter/medaljredovisning från Para-EM 1985 och 1987)

Svenska förbundskaptener/Coacher redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

SINGEL

GULD - European Champions
1987 Thomas Larsson
(ISOD Herrar LTT5)
(Coach: Thomas Stenberg)
1991 Ernst Bolldén (Herrar 5 stående)
(Coach: Olle Johansson)
1995 Mikael Vestling (Herrar 8 stående)
(Coach: Mattias Syrén)
1995 Ernst Bolldén (Herrar 5 stående)
(Coach: Gert Nilsson)
1997 Magnus Andrée (Herrar 8 stående)
(Coach: Anders Nygren Långström)
1997 Ernst Bolldén (Herrar 5 stående)
(Coach: Gert Nilsson)
2005 Marleen Rosenmeier (Damer 8 stående)
(Coach: Roger Edeflod) 
2005 Ingela Lundbäck (Damer Öppen rullstol)
(Coach: Erik Kullingsjö) 
2005 Ingela Lundbäck (Damer 5 rullstol)
(Coach: Erik Kullingsjö) 
2007 Ingela Lundbäck (Damer Öppen rullstol) 
(Coach: Mattias Karlsson-Täck) 
2009 Ingela Lundbäck (Sverige 5 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg) 
2011 Emil Andersson (Herrar 8 stående)
(Coach: Daniel Ellermann) 
2011 Ingela Lundbäck (Damer 4-5 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg) 
2011 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg) 
2013 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg) 
2015 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg) 
2017 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg) 
2019 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
(Coach: Robert Svanberg)

SILVER
1987 Marie-Louise Andersson
(ISOD Damer LTT6)
1991 Zoran Gajic
(Herrar 9 stående)
1995 Robert Bader
(Herrar Öppen stående)
1995 Thomas Larsson (Herrar 8 stående)
1997 Fredrik Andersson (Herrar 10 stående)
2003 Marleen Rosenmeier (Damer 6-8 stående)
2005 Fredrik Andersson (Herrar 10 stående)
2007 Ingela Lundbäck (Damer 5 rullstol)
2009 Emil Andersson (Herrar 8 stående)
2013 Alexander Öhgren (Herrar 3 rullstol)
2017 Daniel Gustafsson (Herrar 9 stående)

BRONS
1995 Robert Bader (Herrar 10 stående)
1995 Josefin Abrahamsson (Damer 9 stående)
1995 Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
1995 Jörgen Johansson (Herrar 4 rullstol)
1997 Josefin Abrahamsson (Damer 9 stående)
1997 Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
1999 Robert Bader (Herrar 10 stående)
1999 Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
1999 Ernst Bolldén (Herrar Öppen rullstol)
2003 Ernst Bolldén (Herrar 5 rullstol)
2005 Fredrik Andersson (Herrar Öppen stående)
2007 Fredrik Andersson (Herrar 9-10 stående)
2007 Marleen Rosenmeier (Damer 8 stående)
2009 Josefin Abrahamsson (Damer 8 stående)
2009 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
2015 Marleen Rosenmeier (Damer 8 stående)
2015 Ingela Lundbäck (Damer 4-5 rullstol)
2019 Daniel Gustafsson (Herrar 9 stående)
2019 Emil Andersson
(Herrar 8 stående)
2019 Nicklas Westerberg
(Herrar 7 stående)
2019 Ingela Lundbäck
(Damer 4-5 rullstol)
2019 Alexander Öhgren
(Herrar 3 rullstol)

DUBBEL

GULD - European Champions 
 inga svenska guldmedaljörer 

SILVER
 
inga svenska silvermedaljörer

BRONS
1999 Fredrik Andersson/Robert Bader
(Herrar 6-10 stående)
1999 Josefin Abrahamsson/Malgorzata Jankowska, Polen (Damer 6-10 stående)

LAG

GULD - European Champions
2003 Fredrik Andersson, Magnus Andrée
(Herrar 10 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)
2005 Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier (Damer 6-8 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2009 Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Damer 4-5 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg)
2011 Emil Andersson, Fabian Rignell (Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Per Jarlebrand/Robert Svanberg)
2011 Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier (Damer 8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Per Jarlebrand/Robert Svanberg)
2015 Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Damer 4-5 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

SILVER
1985 
Uppgift om spelare saknas (ISOD Damer 6)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1985
Uppgift om spelare saknas (ISOD Herrar 2)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1987 Uppgift om spelare saknas (ISOD Herrar LTT3)
(Förbundskapten; Thomas Stenberg)
1987
Uppgift om spelare saknas (ISOD Herrar LTT2)
(Förbundskapten; Thomas Stenberg)
1987 
Uppgift om spelare saknas (ISOD Damer LTT6)
(Förbundskapten; Thomas Stenberg)
1991 Zoran Gajic, Jerker Sundelin
(Herrar 9 stående)
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1995 Robert Andersson, Jonny Eriksson, Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6-7 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1995 Ernst Bolldén, Patrik Högstedt (Herrar 5 rullstol)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1997 Magnus Andrée, Thomas Axelsson (Herrar 9 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)
1997 Robert Andersson, Jonny Eriksson, Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)
1999 Jonny Eriksson, Simon Itkonen, Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
(Förbundskapten: Patrik Nord/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Igor Solopov)
2005 Fredrik Andersson, Robert Bader
(Herrar 10 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)
2007 Fredrik Andersson, Linus Karlsson (Herrar 10 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2007 Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier (Damer 8 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2007 Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Damer 5 rullstol)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik, Erik Kullingsjö)
2009 Robert Andersson, Ernst Bolldén, Alexander Öhgren (Herrar 4 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg)
2011 Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Damer 4-5 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Per Jarlebrand/Robert Svanberg)
2013 Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier (Damer 6-8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2019 Emil Andersson, Daniel Gustafsson (Herrar 9 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl, Carina Jonsson, Simon Nilsson, Anders Sjöstedt, Robert Svanberg)
2019 Anna-Carin Ahlquist, Ingela Lundbäck (Damer 4-5 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl, Carina Jonsson, Simon Nilsson, Anders Sjöstedt, Robert Svanberg)

BRONS
1985 
Uppgift om spelare saknas (ISOD Herrar 6)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1985 Uppgift om spelare saknas (ISOD Herrar 5)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg)
1995 Robert Bader, Thomas Larsson (Herrar 10 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1995 Thomas Axelsson, Jerker Sundelin (Herrar 9 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1995 Magnus Andrée, Mikael Vestling Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1995 Jan-Krister Gustavsson, Jörgen Johansson (Herrar 4 rullstol)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
1997 Fredrik Andersson, Robert Bader (Herrar 10 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)
1997 Jan-Krister Gustavsson, Jörgen Johansson (Herrar 4 rullstol)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Mattias Syrén)
2001 Josefin Abrahamsson, Marleen Rosenmeier (Damer 9 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Patrik Nord)
2001 Magnus Andrée, Linus Lönnberg (Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Patrik Nord)
2001 Simon Itkonen, Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Patrik Nord)
2003 Ernst Bolldén, Patrik Högstedt (Herrar 5 rullstol)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)
2005 Simon Itkonen, Peter Molander (Herrar 6 stående)
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Per Gralvik/Erik Kullingsjö)
2009 Fredrik Andersson, Linus Karlsson (Herrar 10 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Karlsson-Täck/Robert Svanberg)
2013 Emil Andersson, Fabian Rignell (Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2015 Emil Andersson, Fabian Rignell (Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2015 Michael Azulay, Roger Ljunggren (Herrar 6 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2015 Victor Sjöqvist, Alexander Öhgren (Herrar 3 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2017 Tobias Andersson, Daniel Gustafsson (Herrar 9 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2017 Emil Andersson, Linus Karlsson, Niklas Westerberg (Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2
017 Viktor Sjöqvist, Alexander Öhgren (Herrar 3 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellerman/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2019 Tobias Andersson, Fabian Rignell (Herrar 8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl, Carina Jonsson, Simon Nilsson, Anders Sjöstedt, Robert Svanberg)
2019 Viktor Sjöqvist, Alexander Öhgren (Herrar 3 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Mattias Ekdahl, Carina Jonsson, Simon Nilsson, Anders Sjöstedt, Robert Svanberg)

Uppdaterad: 04 OKT 2017 13:53
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info