Hoppa till sidans innehåll

Sveriges Paralympiska medaljörer



Copyright: ITTF

 PARALYMPICS-FOTON 

Svenska förbundskaptener/Coacher redovisas vid lagmedalj och specifik matchcoach redovisas vid singel-/dubbelguld.

SINGEL

GULD - Paralympic Champions
1968 Ulla Lindström
(Damer C)
(Coach: Börje Bergkvist)
1976 Jörgen Augustsson 
(Herrar C)
(Coach: Börje Bergkvist)

1984 Thomas Axelsson (Herrar C5)
(
Coach: Thomas Stenberg)
1984 Marie Brask (Damer C4-5)
(Coach: Thomas Stenberg)
1984
 Jörgen Andersson (Herrar C2)
(Coach: Thomas Stenberg)
1984 Urban Andersson (Herrar L1)
(Coach: Dan Lavesson)
1988 Thomas Axelsson (Herrar C6)
(Coach: Thomas Kanhede)

1996 Magnus Andrée (Herrar 8 stående)
(Coach: Mattias Syrén)
2000 Jonny Eriksson (Herrar 6 stående)
(Coach: Anders Nygren Långström)
2012 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol)
(Coach: Dennis Lindahl)

SILVER
1968 Allan Nilsson
(Herrar A2)
1972 Allan Nilsson
(Herrar 1A)
1976 A. Pettersson (Herrar E)
1980 G. Bosrup (Damer C)
1980
E. Larsson (Herrar F)
1980 L. Karlsson (Damer 4)
1984 Olle Hansen (Herrar C3)
1984 Börje Johansson (Herrar L1)
1984 Jörgen Nilsson (Herrar L4)
1988 Mikael Vestling (Herrar C 6)
1988 Marie-Louise Andersson (Damer TT6)
1996 Robert Bader
(Herrar 10 stående)
1996 Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
2004 Fredrik Andersson  (Herrar 10 stående) 
2004 Marleen Rosenmeier (Damer 6-8 stående)
2008 Josefin Abrahamsson (Damer 8 stående)

BRONS
1976 Olle Johansson (Herrar 4-5) 
1976 Gregor Bonderud (Herrar 1C) 
1984 Tommy Gillerås (Herrar C4) 
1984 Peter Kihlman
(Herrar C5) 
1988 Jörgen Nilsson
(Herrar TT6) 
1988 Marie-Louise Andersson
(Damer TT öppen) 
1992 Peter Strömstedt
(Herrar 6 stående) 
1996 Ernst Bolldén
(Herrar 5 rullstol)
2000 Fredrik Andersson (Herrar 10 stående)
2000 Mattias Karlsson-Täck (Herrar 6 stående)
2008 Fredrik Andersson (Herrar 9-10 stående) 
2012 Emil Andersson (Herrar 8 stående) 
2012 Josefin Abrahamsson (Damer 8 stående) 
2012 Ingela Lundbäck (Damer 5 rullstol) 
2016 Anna-Carin Ahlquist (Damer 3 rullstol) 

DUBBEL

GULD - Paralympic Champions 
 inga svenska guldmedaljörer 

SILVER
1976 Gregor Bonderud/Allan Nilsson 
(Herrar 1C)

BRONS
 inga svenska bronsmedaljörer

LAG

GULD - Paralympic Champions
1976 Bror Hedin, Gert Nilsson 
(Herrar 2)
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Hans Ahlin)
1984 Thomas Axelsson, Peter Kihlman (Herrar CP5)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Thomas Kanhede)
1984 Jörgen Andersson, Tommy Gillerås, Olle Hansen (Herrar CP2-4)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/ Ass. Förbundskapten: Thomas Kanhede)
1984 Urban Andersson, Börje Johansson (Herrar L1)
(Förbundskapten: Dan Lavesson/Ass. Förbundskapten: Bitte Berglund)
1988
Thomas Axelsson, Mikael Vestling (Herrar C5-8)
(Förbundskapten: Thomas Kanhede)
1996 Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson, Patrik Högstedt, Jörgen Johansson (Herrar 4-5 rullstol)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)

SILVER
1972 Bengt Christoffersson, Olle Johansson
 (Herrar 4)
(Förbundskapten: Börje Berkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)
1972 Ulla Lindström, Rigmor Söderberg (Damer 4)
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)
1980
S. Johansson, A.Pettersson
(Herrar E)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Staffan Johansson)
1980 K. Bergström, E. Larsson (Herrar F)
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Staffan Johansson) 
1988 Jörgen Nilsson, Dennis Nyberg (Herrar TT7)
(Förbundskapten: Thomas Kanhede)
1992 Thomas Larsson, Mikael Vestling (Herrar 8 stående)
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
1992 Jan-Krister Gustavsson, Jörgen Johansson (Herrar 4, rullstol)
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson) 
1996 Magnus Andrée, Thomas Larsson, Mikael Vestling (Herrar 6-8 stående)
(Förbundskapten: Gert Nilsson/Ass. Förbundskapten: Mattias Syrén)
2012 Anna-Carin Ahlquisth, Ingela Lundbäck
(Damer 4-5 rullstol)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Dennis Lindahl/Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)
2016 Emil Andersson, Linus Karlsson (Herrar 6-8 stående)
(Förbundskapten: Daniel Ellermann/Coacher: Anders Sjöstedt/Robert Svanberg)

BRONS
1972 Bror Hedin, Allan Nilsson
 (Herrar 2) 
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)
1972 Börje Johansson, Gert Nilsson (Herrar 3) 
(Förbundskapten: Börje Bergkvist/Ass. Förbundskapten: Harry Ingdahl)
1980 L. Karlsson, R. Söderberg (Damer 4) 
(Förbundskapten: Thomas Stenberg/Ass. Förbundskapten: Staffan Johansson)
1988 Marie-Louise Andersson, Marie Brask
(Damer TT6) 
(Förbundskapten: Thomas Kanhede)
1992 Mattias Karlsson-Täck, Peter Strömstedt (Herrar 6 stående) 
(Förbundskaptener: Olle Johansson/Per-Inge Johansson)
2000 Ernst Bolldén, Jan-Krister Gustavsson (Herrar 5 rullstol) 
(Förbundskapten: Patrik Nord/Ass. Förbundskaptener: Anders Nygren Långström/Igor Solopov)
2004 Fredrik Andersson, Magnus Andrée (Herrar 10 stående) 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)
2004 Simon Itkonen, Linus Lönnberg
(Herrar 6-7) 
(Förbundskapten: Roger Edeflod/Coacher: Peter Dahl/Erik Kullingsjö)

 

 

Uppdaterad: 04 OKT 2017 13:53
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info