Hoppa till sidans innehåll

Swedish Junior & Cadet Open


 SWEDISH JUNIOR & CADET OPEN-FOTON 

SINGEL

Herrjuniorer 17 (2003-)

2003 Minoru Mitamoru, Japan 
(Runner up: Yuchi Tokiyoshi, Japan)
2004 
Seiya Kishikawa, Japan 
(Runner up: uppgift om spelare saknas)
2005 
Jun Mizutani, Japan 
(Runner up: Oya Hidetoshi, Japan)
2006
 Chiang Hung Chieh, Taiwan 
(Runner up: Szymon Malicki, Polen)
2007 
Mikhail Paykov, Ryssland 
(Runner up: Seo Hyun Deok, Sydkorea)
2008 
Alexander Shibaev, Ryssland 
(Runner up: Jin Ueda, Japan)
2009 
Jin Ueda, Japan 
(Runner up: Pavel Sirucek, Tjeckien)
2010 
Pavel Sirucek, Tjeckien 
(Runner up: Romain Lorentz, Frankrike)
2011 
Masaki Yoshida, Japan 
(Runner up: Asuka Sakai, Japan)
2012 
Asuka Machi, Japan 
(Runner up: Yuto Higashi, Japan)
2013 
Lee Chia Sheng, Taiwan 
(Runner up: Enzo Angles, Frankrike)
2014 
Tonin Ryuzaki, Japan 
(Runner up: Carl Ahlander Johansson, Sverige)
2015 
Yuki Matsuyama, Japan 
(Runner up: Anton Källberg, Sverige)
2016 Andreas Levenko, Österrike 
(Runner up: Yu Kayama, Japan)
2017 Shunsuke Togami, Japan 
(Runner up: Remi Menand, Frankrike)
2018 Swedish Junior & Cadet Open Champion: Truls Möregårdh, Sverige 
(Runner up: Hiroto Shinozuka, Japan)
2019 Swedish Junior & Cadet Open Champion: Truls Möregårdh, Sverige
(Runner up: Kay Stumper, Tyskland)

Damjuniorer 17 (2003-)

2003 Georgina Pota, Ungern 
(Runner up: Laurie Phai Pang, Frankrike)
2004 
Yuka Ishigaki, Japan  
(Runner up: uppgift saknas)
2005 
Elisabeta Samara, Rumänien 
(Runner up: Moemi Terui, Japan)
2006 Daniela Dodean, Rumänien 
(Runner up: Elisabeta Samara, Rumänien)
2007 Elizabeta Samara, Rumänien 
(Runner up: Yuka Ishigaki, Japan)
2008 Ma Wenting, Norge 
(Runner up: Misaki Morizono, Japan)
2009 Misaki Morizono, Japan 
(Runner up: Megumi Okazaki, Japan)
2010 Miyu Maeda, Japan 
(Runner up: Rika Suzuki, Japan)
2011 Eka So, Japan 
(Runner up: Isabelle Li Siyuan, Singapore)
2012 Zhou Yihan, Singapore 
(Runner up: Lin Ye, Singapore)
2013 Marie Migot, Frankrike 
(Runner up: Marina Berho, Frankrike)
2014 Ayane Morita, Japan 
(Runner up: Rira Ishikawa, Japan)
2015 Ayane Morita, Japan 
(Runner up: Rira Ishikawa, Japan)
2016 Yuko Kato, Japan 
(Runner up: Filippa Bergand, Sverige)
2017 Maki Shiomi, Japan 
(Runner up: Adriana Diaz, Puerto Rico)
2018 Yumento Soma, Japan 
(Runner up: Adriana Diaz, Puerto Rico)
2019 Kaho Akae, Japan
(Runner up: Yukari Sugasawa, Japan)

Pojkkadetter (2009-)

2009 Asuka Machi, Japan 
(Runner up: Masataka Morizono, Japan)
2011 Asuka Sakai, Japan 
(Runner up: Yuto Muramatsu, Japan)
2012 Tonin Ryuzaki, Japan 
(Runner up: Hung Ka Tak, Hongkong)
2013 Cho Seungmin, Sydkorea 
(Runner up: Nolan Givone, Frankrike)
2014 Yuto Kizukuri, Japan 
(Runner up: Koyo Kanamitsu, Japan)
2015 Kanak Jha, USA 
(Runner up: Yukiya Uda, Japan)
2016 Vladimir Sidorenko, Ryssland 
(Runner up: Truls Möregårdh, Sverige)
2017 
Dorian Zheng, Frankrike 
(Runner up: Maksim Grebnev, Ryssland)
2018 Swedish Junior & Cadet Open Champion: Theo Abrahamsson, Sverige 
(Runner up: Fabio Rakatoarimanana, Frankrike)
2019 Haruki Harada, Japan
(Runner up: Sora Matsushima, Japan)

Flickkadetter (2009-)

2009 Miyu Maeda, Japan 
(Runner up: Ayuka Tanioka, Japan)
2011 Lin Ye, Singapore 
(Runner up: Rira Ishikawa, Japan)
2012 Tamolwan Khetkuen, Thailand 
(Runner up: Daria Chrenova, Ryssland)
2013 Choi Yelin, Sydkorea 
(Runner up: Lisa Lung, Belgien)
2014 Kana Takeuchi, Japan 
(Runner up: Leili Mostafavi, Frankrike)
2015 Swedish Junior & Cadet Open Champion: Christina Källberg, Sverige 
(Runner up: Elina Rub, Ryssland)
2016 Lee Ka Ye, Hongkong 
(Runner up: Miyu Nagasaki, Japan)
2017 Lee Ka Ye, Hongkong 
(Runner up: Sophia Klee, Tyskland)
2018 Prithika Pavade, Frankrike 
(Runner up: Honami Nakomari, Japan)
2019 Kaho Akae, Japan
(Runner up: Sakura Yokoi, Japan)

Pojkar minikadetter (2011-)

2011 Nolan Givone, Frankrike 
(Runner up: Vilmer Georgsson, Sverige)
2012 Swedish Junior & Cadet Open Champion: Vilmer Georgsson, Sverige 
(Runner up: Kanak Jha, USA)
2013 Lilian Bardet, Frankrike 
(Runner up: Antoine Doyen, Frankrike)
2014 Swedish Junior & Cadet Open Champion: Truls Möregårdh, Sverige 
(Runner up: Michael Oyebode, Italien)
2015 Olav Kosolosky, Belgien 
(Runner up: Nikhil Kumar, USA)
2016 Taehyun Kim, Sydkorea 
(Runner up: Vladislav Makarov, Ryssland)
2017 Mike Hollo, Tyskland 
(Runner up: Vladislav Bannikov, Ryssland)
2018 Gabrielius Camara, Nederländerna 
(Runner up: Daniel Berzosa, Spanien)
2019 Sora Matsushima, Japan
(Runner up: Izaac Yong Quek, Singapore)

Flickor minikadetter (2011-)

2011 Fong Ellie E, Hongkong 
(Runner up: Adriana Diaz, Puerto Rico)
2012 Swedish Junior & Cadet Open Champion: Christina Källberg, Sverige 
(Runner up: Ellen Holmsten, Sverige)
2013 
Eman Taha, Egypten 
(Runner up: Hanna Kjellson, Sverige)
2014 
Elisa Armanini, Italien 
(Runner up: Natalia Manilina, Ryssland)
2015 
Jamila Laurenti, Italien 
(Runner up: Darya Kisel, Vitryssland)
2016 Elizabet Abraamian, Ryssland 
(Runner up: Poon Yat, Hongkong)
2017 Poon Yat, Hongkong 
(Runner up: Rachel Sung, USA)
2018 Swathi Giri, USA 
(Runner up: Hana Goda, Egypten)
2019 Miwa Harimoto, Japan
(Runner up: Anna Hursey, Wales)

DUBBEL

Herrjuniorer 17-dubbel (2006-)

2006 Chang Hung Chien/Chen Chien-An, Taiwan 
(Runner up: Stefan Fegerl/Martin Storf, Österrike)
2007 Lee Sang Su/Seo Hyon Deok, Sydkorea 
(Runner up: Kenji Matsudaira/Kentaro Miuchi, Japan)
2008 Swedish Junior & Cadet Open Champions: Kristian Karlsson/Mattias Översjö. Sverige 
(Runner up: Taiyo Nomura/Jin Ueda, Japan)
2010 Asuka Machi/Taiyo Nomura, Japan 
(Runner up: Simon Gauzy/Thomas Le Breton, Frankrike)
2011 Yuto Muramatsu/Asuka Sakai, Japan 
(Runner up: Masaki Yoshida/Maharu Yoshimura, Japan)
2012 Asuka Machi/Masaki Yoshida, Japan 
(Runner up: Yuto Muramatsu/Tonin Ryuzaki, Japan)
2013 Cho Seungmin/Lee Jangmok, Sydkorea 
(Runner up: Anders Eriksson/Henrik Johansson, Sverige)
2014 
Ryotaro Ogata/Tonin Ryuzaki, Japan 
(Runner up: Brian Afanador/Padasak Tanviriyavechakul, Puerto Rico/Thailand)
2015 Irvin Bertrand/Joe Seyfried, Frankrike 
(Runner up: Simon Berglund/Malte Möregårdh, Sverige)
2016 
Tomokazu Harimoto/Yukiya Uda, Japan 
(Runner up: Leo De Nodrest/Joe Seyfried, Frankrike)
2017 Kazuki Hamada/Shunsuke Togami, Japan 
(Runner up: Ilya Isakov/Anton Kotov, Ryssland)
2018 Aoto Asazu/Takeru Kashiwa, Japan 
(Runner up: Beh Kun Ting/Pang Yew En Koen, Singapore)
2019 Beh Kun Ting/Pang Yew En Koen, Singapore
(Runner up: Chua Josh Shao Han/Yu Zong Jun Gerald, Singapore)

Damjuniorer 17-dubbel (2006-)

2006 Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien 
(Runner up: Natalia Bak/Natalia Partyka, Polen)
2007 Elizabeta Samara/Ekaterina Kolodyazhnaya, Rumänien/Ryssland 
(Runner up: Mutsumi Suma/Misako Wakamiya, Japan)
2008 Bang Ji Ae/Cheon Se Eun, Sydkorea 
(Runner up: Andrea Dospina/Camelia Postoaca, Rumänien)
2010 Rika Suzuki/Ayuka Tanioka, Japan 
(Runner up: Klaudia Kusinska/Magdalena Szcerkowska, Polen)
2011 Isabelle Li Siyuan/Lin Ye, Singapore 
(Runner up: Ayane Morita/Yui Sato, Japan)
2012 Lin Ye/Zhou Yihan, Singapore 
(Runner up: Doo Hoi Kem/Li Ching Wan, Hongkong)
2013 Natalia Bajor/Sandra Wabik, Polen 
(Runner up: Mariana Berho/Marie Migot, Frankrike)
2014 Rira Ishikawa/Ayane Morita, Japan 
(Runner up: Yuko Kato/Kana Takeuchi, Japan)
2015 Rira Ishikawa/Ayane Morita, Japan 
(Runner up: Yuko Kato/Annika Lundström, Japan/Finland)
2016 Swedish Junior & Cadet Open Champions: Filippa Bergand/Erika Fronth, Sverige 
(Runner up: Lee Ka Ye/Wong Chin Yau, Hongkong)
2017 Maki Shiomi/Wong Chin Yau, Japan/Hongkong 
(Runner up: Chen Xingtai/Ning Jing, Azebadjan)
2018 Camille Lutz/Celia Silva, Frankrike/Portugal 
(Runner up: Yumento Soma/Yukari Sugasawa, Japan)
2019 Honami Nakamori/Yukari Sugasawa, Japan
(Runner up: Kaho Akae/Miwa Harimoto, Japan)

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 15:24
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info