Hoppa till sidans innehåll

Flicklagspokalen



Copyright: SBTF

 FLICKLAGSPOKALEN-FOTON 

Alla segrare 1959-2000

(Flickor 13 fr.o.m. 1980-81, tidigare Flickor 15)

1958-59
Högadals IS; Lena Guntsch, Annika Guntsch, Ulla Törngren
(Runner up: Svartviks IF)
1959-60 Högadals IS; Lena Guntsch, Annika Guntsch, Uppgift om spelare nr. 3 saknas
(Runner up: lFK Lidingö)
1960-61 Wästerhovs IK; Birgitta Axelsson, Inger Gabrielsson, Eva Johansson
(Runner up: Stockholms Godtemplares IF)
1961-62 Wästerhovs IK; Lilian Goldberg, Eva Johansson, Anita Larsson
(Runner up: BTK Triss)
1962-63 Råå BTK; Gull-Britt Andersson, Lena Andersson, Lena Rundström
(Runner up: BTK Triss)
1963-64 BTK Triss; Sonja Nyman, Ann-Charlott Wiktorsson, Birgitta Wiktorsson
(Runner up: Varekils IF)
1964-65 Sundals-Ryrs IF; Ulla-Märta Gustavsson, Berith Mårtensson, Laila Wikström 
(Runner up: IFK Lund)
1965 66 Sundals-Ryrs IF; Ulla-Märta Gustavsson, Kerstin Johansson, Berith Mårtensson
(Runner up: Stockholms Godtemplares IF)
1966-67 IFK Lund; Lena Andersson, Ann-Margret Ovesson, Anna-Karin Widén
(Runner up: Varbergs BTK)
1967-68 Ljungby IF; Ylva Guntsch, Mona Nilsson, Gunilla Rodin, Elisabet Tortegård
(Runner up: IFK Lund)
1968-69 Högadals IS; Eva Bladh, Ingrid Mattsson, Eva Nilsson - tog v-priset
(Runner up: Stockholms Godt IF) 
1969-70 Stockholms Godtemplares IF; Catherine Engberg, Lena Larsson, Anita Pettersson
(Runner up: Högadals IS)
1970-71 Mölndals BTK; Susanne Elvin, Lena Gunnarsson, Karin Johansson
(Runner up: Högadals IS)
1971-72 Mölndals BTK; Lena Eklund, Susanne Elvin, Marianne Jutblad
(Runner up: Långshyttans BTK)
1972-73 Långshyttans BTK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Hallstahammars BTK)
1973-74 Arlövs IK; Gudrun Fogelberg, Marie Lindblad, Carina Olsson
(Runner up: Björkborns GIF)
1974-75 Arlövs IK; Gudrun Fogelberg, Marie Lindblad, Carina Olsson, Jeanette Svensson
(Runner up: Solna BTK)
1975-76 Arlövs IK; Gudrun Fogelberg, Ann-Christin Karlsson, Marie Lindblad
(Runner up: BTK Linné) - tog v-priset
1976-77 Ängby SK; Susanne Karlsson, Lena Waller, Sonja Wredberg
(Runner up: Mölndals BTK)
1977-78 Ängby SK; Sonja Sukarén, Lena Waller, Sonja Wredberg
(Runner up: Mölndals BTK)
1978-79 Ängby SK; Marie Almqvist, Susanne Matilainen, Lena Waller - tog v-priset
(Runner up: Harlösa IF) 
1979-80 Mölndals BTK; Pia Eliasson, Kristina Bergqvist, Yvonne Wallin
(Runner up: BT Laitis)
1980-81 Ängby SK; Marie Hedlund, Marie Loverfeldt, Marie Waller
(Runner up: Olofströms BTK)
1981-82 IFK Gnesta; Camilla Källmén, Malena Källmén, Lena Söderlund, Camilla Winte
(Runner up: Varbergs BTK)
1982-83 BT Norr/Laitis Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Sölvesborgs BTK)
1983-84 Partille IF; Jessica Djerf, Malin Lund, Kristina Rosenkvist, Ulrika Thoresson
(Runner up: Sölvesborgs BTK)
1984-85 IFK Österåker; Heléne Gustafsson, Sara Kockum, Therese Lannemo
(Runner up: Partille IF)
1985-86 Byttorps IF; Malin Henriksson, Kristina Nokelainen, Malin Nylin
(Runner up: Lyckeby BTK)
1986-87 Mölndals BTK; Linda Arvidsson, Wiveka Hjalmarsson, Jennie Johansson, Marie Nätterdahl
(Runner up: Dagsbergs BTK)
1987-88 Lyckeby BTK; Linda Björkbring, Malin Johansson, Karolina Jönsson, Malin Söderbom
(Runner up: Banda BTK)
1988-89 BTK Urnan/Gävle; Sofia Carlsson, Caroline Diethelm, Elisabeth Österberg
(Runner up: Bergkvara AIF)
1989-90 BTK Urnan/Gävle; Sofia Carlsson, Caroline Diethelm, Elisabeth Österberg
(Runner up: Tvååkers BTK)
1990-91 Tvååkers BTK; Jessica Andersson, Josefin Andersson, Kajsa Andersson 
(Runner up: Sandåkerns SK)
1991-92 Råcksta SK; Madeleine Stigar, Charlotta Turegård, Sara Wallhed
(Runner up: Öråns SK)
1992-93 Öråns SK; Sandra Höglund, Susanne Jonsson, Carina Jonsson
(Runner up: Råcksta SK)
1993-94 BTK Serve; Therese Brogårde, Sandra Johansson, Nina Rydberg
(Runner up: Malmö FF)
1994-95 Lyckeby BTK; Emma Herbertsson, Susanna Nilsson, Sara Norberg
(Runner up: BTK Frej)
1995-96 Lyckeby BTK; Evelina Enochsson, Susanna Nilsson, Sara Nordberg, Johanna Wallfors
(Runner up: Uppsala BTK)
1996-97 Spårvägens BTK; Julia Björklund, Cecilia Eriksson, Gunilla Iverfeldt, Agneta Selhagen, Nina Vakkila
(Runner up: Partille BTK)
1997-98 Tyresö BTK; Emelie Aschan, Maria Brundin, Karolina Jakobsson
(Runner up: Spårvägens BTK)
1998-99 Ängby SK; Alina Frank, Zandra Wallingstam, Caroline Wersäll
(Runner up: Staffanstorps BTK)
1999-00 Tyresö BTK; Emelie Aschan, Maria Brundin, Karolina Jakobsson
(Runner up: Horreds BTK)

Tävlingen har utgått och ersattes fr.o.m. 2001 av lag-SM för ungdomar 


Flest segrar

  5 Ängby SK
  4 Mölndals BTK
  3 Högadals IS
  3 Arlövs IK

Uppdaterad: 13 JUN 2018 14:23
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info