Hoppa till sidans innehåll

Para-SM



Copyright: SBTF

 PARA SM-FOTON 

Para-SM arrangeras i samband med SM fr.o.m. 2018

Årtal och spelplats 

2018 1-4 mars 2018 Helsingborg (BTK Rekord) 
2019 28 februari-3 mars 2019 Eskilstuna (Eskilstuna BTK)
2020 27 februari-1 mars 2020 Söderhamn (Söderhamns UIF)

SINGEL

Herrar, Öppen Stående (1985-86, 1988, 1990-92, 1995, 1997)

1985 Jörgen Nilsson, Växjö HIF
1986 Tomas Larsson, IK Örnen
1988 Torsten Cederlund, IF Murgrönan
1990 Bo Andreasson, RBU 3 V HIF Göteborg
1991 Zoran Gajic, Gezeta BTK
1992 Tomas Larsson, IK Örnen
1995 Robert Bader, IFAH Stockholm
1997 Robert Bader, IFAH Stockholm

Herrar, Stående 9-10 (1993-14, 2016-)

1993 Jerker Sundelin, Norrbacka HIF Stockholm
1994 Robert Bader, IFAH Stockholm
1995 Robert Bader, IFAH Stockholm
1996 Thomas Axelsson, IFAH Stockholm
1997 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
1998 Robert Bader, IFAH Stockholm
1999 Robert Bader, IFAH Stockholm
2000 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2001 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2002 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2003 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2004 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2005 Robert Bader, IFAH Stockholm
2006 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2007 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2008 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2009 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2010 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2011 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2012 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2013
Linus Karlsson, Grästorps BTK
(Runner up: Tobias Andersson, FIFH, Malmö)
2014 
Linus Karlsson, Grästorps BTK
(Runner up: Tobias Andersson, FIFH, Malmö)
2016
Daniel Gustafsson, Västers BTK
(Runner up: Henrik Sandbladh, Västers BTK
2017 Daniel Gustafsson, Västers BTK
(Runner up: Henrik Sandbladh, Västers BTK)
2018 Daniel Gustafsson, Västers BTK
(Runner up: Henrik Sandbladh, Västers BTK)
2019 Daniel Gustafsson, Västers BTK
(Runner up: Henrik Sandbladh, Västers BTK)

Herrar, Stående 8-10

2015 Emil Andersson, Västers BTK
(Runner up: Linus Karlsson, Västers BTK)

Herrar, Stående 8 (2014, 2016-)

2014 Emil Andersson, BTK Safir
(Runner up: Fabian Rignell, Lindome BTK)
2016
Emil Andersson, Västers BTK
(Runner up: Tobias Andersson, FIFH, Malmö)
2017 Emil Andersson, Västers BTK
(Linus Karlsson, Västers BTK)
2018 Linus Karlsson, Västers BTK
(Runner up: Fabian Rignell, Lindome BTK)
2019 Emil Andersson, Västers BTK
(Runner up: Fabian Rignell, Lindome BTK)

Herrar, Stående 7-8 (1993-12)

1993 Niklas Nordqvist, Linköpings HIF
1994 Mikael Vestling, Norrbacka HIF Stockholm
1995 Magnus Andrée, Linköpings HIF
1996 Magnus Andrée, Linköpings HIF
1997 Magnus Andrée, Linköpings HIF
1998 Magnus Andrée, Linköpings HIF
1999 Josef Székér, 3 V HIF Göteborg
2000 Josef Székér, 3 V HIF Göteborg
2001 Magnus Andrée, Linköpings HIF
2002 Linus Lönnberg, 3 V HIF Göteborg
2003 Linus Lönnberg, 3 V HIF Göteborg
2004 Linus Lönnberg, 3 V HIF Göteborg
2005 Fabian Rignell, 3 V HIF Göteborg
2006 Mats Pousette, Gävle HIF
2007 Fabian Rignell, 3 V HIF Göteborg
2008 Fabian Rignell, 3 V HIF Göteborg
2009 Emil Andersson, BTK Safir
2010 Emil Andersson, BTK Safir
2011 Emil Andersson, BTK Safir
2012 Emil Andersson, BTK Safir

Herrar, Stående 7 (2011-)

2011 Mats Pousette, Gävle HIF
2012 Viktor Söderlund, FIFH Malmö
2013
Mats Persson, Linköpings HIF
(Runner up: Viktor Söderlund, FIFH, Malmö)
2014
Nicklas Westerberg, Eskilstuna BTK
(Runner up: Viktor Söderlund, FIFH, Malmö)
2015
Nicklas Westerberg, IFA Eskilstuna
(Runner up: Viktor Söderlund, FIFH, Malmö)
2016 Nicklas Westerberg, IFA Eskilstuna
(Runner up: Viktor Söderlund, FIFH, Malmö)
2017 Nicklas Westerberg, IFA Eskilstuna
(Runner up: Viktor Söderlund, FIFH Malmö)
2018 Nicklas Westerberg, IFA Eskilstuna
(Runner up: Viktor Söderlund, Eslövs AI BTK)
2019 Nicklas Westerberg, IFA Eskilstuna
(Runner up: Jonas Hansson, LinnéPartille PK)

Herrar, Stående 6 (1993-)

1993 Robert Andersson, Linköpings HIF
1994 Robert Andersson, Linköpings HIF
1995 Jonny Eriksson, Norrbacka HIF Stockholm
1996 Robert Andersson, Linköpings HIF
1997 Robert Andersson, Linköpings HIF
1998 Jonny Eriksson, IFAH Stockholm
1999 Jonny Eriksson, IFAH Stockholm
2000 Jonny Eriksson, IFAH Stockholm
2001 Jonny Eriksson, IFAH Stockholm
2002 Simon Itkonen, HIF Klinten
2003 Simon Itkonen, HIF Klinten
2004 Simon Itkonen, HIF Klinten
2005 Peter Molander, Linköpings HIF
2006 Simon Itkonen, HIF Klinten
2007 Peter Molander, Linköpings HIF
2008 Simon Itkonen, BTK Safir
2009 Simon Itkonen, BTK Safir
2010 Peter Rosenmeier, FIFH Malmö
2011 Peter Rosenmeier, FIFH Malmö
2012 Peter Rosenmeier, FIFH Malmö
2013
Peter Rosenmeier, FIFH, Malmö
(Runner up: Erik Sundberg, IFAH, Stockholm)
2014
Peter Rosenmeier, FIFH, Malmö
(Runner up: Roger Ljunggren, IFAH, Stockholm)
2015
Peter Rosenmeier, FIFH, Malmö
(Runner up: Michael Azulay, Lindome BTK)
2016 Peter Rosenmeier, FIFH Malmö
(Runner up: Michael Azulay, BTK Linné)
2017 Peter Rosenmeier, FIFH, Malmö
(Runner up: Michael Azulay, Askims BTK)
2018 Peter Molander, FIFH, Malmö
(Runner up: Michael Azulay, Askims BTK)
2019 Michael Azulay, Askims BTK
(Runner up: Peter Molander, FIFH, Malmö)

Herrar, Öppen Rullstol (1979-86)

1979 Olle Johansson, IFAH Stockholm
1980 Olle Johansson, IFAH Stockholm
1981 Stig J. Samuelsson, IFAH Stockholm
1982 Gert Nilsson, IFAH Stockholm
1983 Glenn Ikonen, IFAH Stockholm
1984 Glenn Ikonen, IFAH Stockholm
1985 Ernst Bolldén, Norrbacka HIF Stockholm
1986 Ernst Bolldén, Norrvacka HIF Stockholm

Herrar Rullstol 5 (2012, 2015)

2012 Patrik Högstedt, Norrbacka HIF Stockholm
2015
Magnus Norgren, Höga Kusten AIF
(Runner up: Patrik Högstedt, Norrbacka HIF Stockholm)

Herrar Rullstol 4-5 (2018-)

2018 Magnus Norgren, Dockta BTK
(Runner up: David Olsson, FIFH, Malmö)
2019 Magnus Norgren, Docksta BTK
(Runner up: David Olsson, Eslövs AI BTK)

Herrar Rullstol 3-5 (1993-11, 2014)

1993 Patrik Högstedt, IFAH Stockholm
1994 Patrik Högstedt, IFAH Stockholm
1995 Ernst Bolldén, Hudiksvall HIF
1996 Ernst Bolldén, Hudiksvall HIF
1997 Ernst Bolldén, Hudiksvall HIF
1998 Ernst Bolldén, Hudiksvall HIF
1999 Jan-Krister Gustavsson, Linköpings HIF
2000 Örjan Kylevik, Linköpings HIF
2001 Jan-Krister Gustavsson, Linköpings HIF
2002 Ernst Bolldén, Norrbacka HIF Stockholm
2003 Ernst Bolldén, Norrbacka HIF Stockholm
2004 Thomas Jönsson, FIFH Malmö
2005 Ernst Bolldén, Norrbacka HIF Stockholm
2006 Örjan Kylevik, Linköpings HIF
2007 Patrik Högstedt, Norrbacka HIF Stockholm
2008 Robert Andersson, Linköpings HIF
2009 Ernst Bolldén, Norrbacka HIF Stockholm
2010 Ernst Bolldén, Norrbacka HIF Stockholm
2011 Robert Andersson, Linköpings HIF
2014
Alexander Öhgren, Västers BTK
(Runner up: Victor Sjöqvist, KFUM Jönköping IA)

Herrar Rullstol 4

2016 Kaj Andersson, BTK Linné
(Stefan Wilander, Linköpings HIF)

Herrar Rullstol 2-4 (2012, 2017)

2012 Alexander Öhgren, Norrköpings HIF 
2017
Victor Sjöqvist, KFUM Jönköping IA
(Runner up: Alexander Öhgren, Västers BTK)

Herrar Rullstol  1-4

2015 Victor Sjöqvist, KFUM Jönköping IA
(Runner up: Martin Frodeson, BTK Safir)

Herrar, R2 (1987-90, 1992)

1987 Ernst Bolldén, Hudiksvall HIF
1988 Ernst Boldén, Hudiksvall HIF
1989 Jan-Krister Gustavsson, Linköpings HIF
1990 Ernst Bolldén, Hudiksvall HIF
1992 Ernst Bolldén, Hudiksvall HIF

Herrar, R1 (1985-1991)

1985 Christer Lind, Gävle HIF
1986 
Mikael Aldrin, IK Örnen
1987 Börje Johansson, IFAH Stockholm
1988 Christer Lind, Gävle HIF
1989 Börje Johansson, IFAH Stockholm
1991 Kent Reinelius, Eskilstuna

Herrar Elit (1970, 1972-87)

1970 Sten Holmqvist, Hässlöholm
1972 Stellan Johansson, IFAH Stockholm
1973 Jörgen Nilsson, Karlskrona DHR
1974 Richard Potaszynsky, Borås
1975 Stellan Johansson, IFAH Stockholm
1976 Stellan Johansson, IFAH Stockholm
1977 Stellan Johansson, IFAH Stockholm
1978 Kalman Szepesi, Norrbacka HIF Stockholm
1979 Jörgen Nilsson, Lyckeby 
1980 Jörgen Nilsson, Lyckeby 
1981 Jörgen Nilsson, Lyckeby
1982 Jörgen Nilsson, Växjö HIF
1983 Jörgen Nilsson, Växjö HIF
1984 Dennis Nyberg, 3 V HIF Göteborg
1985 Dennis Nyberg, 3 V HIF Göteborg
1986 Stellan Dahlsjö, Norrbacka HIF Stockholm
1987 Dennis Nyberg 3 V HIF Göteborg

Herrar S1 (1972, 1973-92)

1972 Stellan Johansson, IFAH Stockholm
1973 Sune Carlsson, Tranås
1974 Stig Franzén, Norsjö-Malö
1975 Lars Fredriksson, Linköpings DHR
1976 Lennart Andersson, Oskarshamn
1977 L. Kovacs, Oskarshamn
1978 Kalman Szepesi, Norrbacka HIF Stockholm
1979 Sven Hansson, FIFH Malmö
1980 Tomas Pettersson, Hagfors
1981 Bertil Leander, 3 V HIF Göteborg
1982 Tage Flisberg, DHR Tranås
1983 Bengt Johansson, Uddevalla HIF
1984 Bengt Ringholm, 3 V HIF Göteborg
1985 Lars-Erik Aspström, 3 V HIF Göteborg
1986 Ernst Bolldén, Hudiksvall HIF
1987 Benny Larsson, Uddevalla HIF
1988 Torsten Lind, IFAH Stockholm
1989 Torsten Lind, IFAH Stockholm
1990 Peter Strömstect, Norrbacka HIF Stockholm
1991 Mattias Karlsson-Täck, Linköpings HIF
1992 Peter Huglow, IFAH Stockholm

Herrar S2 (1972-92)

1972 Håkan Kax, Norrbacka HIF Stockholm
1973 Börje Johansson, IFAH Stockholm
1974 Sven Hansson, FIFH Malmö
1975 L. Kovacs, Oskarshamn
1976 Tomas Pettersson, Hagfors
1977 N. O. Andersson, Växjö HIF
1978 Peter Svensson, Diabetikerförbundet Göteborg
1979 Evert Larsson, IF Murgrönan Visby
1980 Jan Andersson, 3 V HIF Göteborg
1981 Gunnar Nilsson, IFAH Stockholm 
1982 Ulf Östre, IF Murgrönan Visby
1983 Bengt Lundvall, Uddevalla HIF
1984 Anders Lindahl, Eskilstuna
1985 Ernst Bolldén, Hudiksvalls HIF
1986 Anders Carlsson, Norrbacka HIF Stockholm
1987 Tomas Larsson, IK Örnen
1988 Ronny Eriksson, IFAH Stockholm
1989 Niklas Nordqvist, Linköpings HIF
1990 Ronny Eriksson, IFAH Stockholm
1991 Tomas Larsson, IK Örnen
1992 Tomas Larsson, IK Örnen

Herrar S3 (1972-92)

1972 A. Sandqvist, Eskilstuna DHR
1973 Peter Olsson, IFAH Stockholm
1974 Lars Gunnar Andersson, SSH Nyköping
1975 Jan Nyström, Skellefteå
1976 Stefan Wenström, Viljans IF
1977 Ronny Eriksson, IFAH Stockholm
1978 Bertil Öhlund, Skellefteå HIF
1979 Geovanni Dinerius, Viljans IF
1980 Bo Andreasson, 3 V HIF Göteborg
1981 Göran Lindblom, Falu MIK
1982 Tommy Pettersson, IF Murgrönan Visby
1983 Urban Andersson, Norrbacka HIF Stockholm
1984 Armas Väilä, Ludvika 
1985 Mikael Vestling, Falu MIK
1987 Stellan Dahnsjö, Norrbacka HIF Stockholm
1988 Thomas Axelsson, IFAH Stockholm
1989 Jörgen Nilsson, Växjö HIF
1991 Jörgen Nilsson, Växjö HIF
1992 Dennis Nyberg, 3 VF HIF Göteborg

Herrar S4 (1988-90)

1988 Leif Larsson, Linblomman Bollnäs
1989 Nils-Ove Lautin, IF Murgrönan
1990 Leif Larsson, IF Linblomman Bollnäs

Herrar S5 Öppen

1988 Bo Andreasson, 3 V HIF Göteborg

Herrar Medicinsk klass (1981-82)

1981 Stefan Winström, 3 V HIF Göteborg
1982 Ragnar Jansson, Tranan HIK Stockholm

Herrar Juniorer, Öppen (1982-84, 1988-92, 1998, 2007, 2015-16)

1982 Mikael Vestling, Falu MIK
1983 Mikael Vestling, Falu MIK
1984 Mikael Vestling, Falu MIK
1988 Mikael Aspegren, Kalmar
1989 Mikael Aspegren, Kalmar
1990 Patrik Högstedt, IFAH Stockholm
1991 Jerker Sundelin, Norrbacka HIF Stockholm
1992 Magnus Andrée, Gezeta BTK
1998 Fredrik Andersson, IFK Falköping HIF
2007 Emil Andersson, Västerås BTK HIF
2015 Tobias Andersson, FIFH Malmö
2016 Jonas Hansson, BTK Linné

Juniorer stående 8-10

2019 Daniel Gustafsson, Västers BTK

Juniorer stående 6-7

2019 Nicklas Westerberg, IFA Eskilstuna

Ungdom stående 8-10

2019 Anja Händén, Östra Stadsgränsen TK

Ungdom stående 6-7

2019 Sam Gustafsson, Söderhamns UIF

Herrar Juniorer, rullstol (1983, 1988-89, 1991, 2015)

1983 Magnus Johansson,  FIFH Malmö
1988 Mikael Aldrin, Karlstad
1989 Patrik Högstedt, IFAH Stockholm
1991 Peter Kohlström, IFAH Stockholm
2015 Philip Brooks, FIFH Malmö

Oldboys/Veteraner Herrar (1987-03, 2005-07, 2009-12)

1987 Leif Holm, Piteå HIF
1988 Stig Franzén, Pitea HIF
1989 Leif Holm, Piteå HIF
1990 Leif Holm, Piteå HIF
1991 Leif Holm, Piteå HIF
1992 Jörgen Nilsson, Växjö HIF
1993
Stig Franzén, Piteå HIF
1994 Zoran Gajic, Gezeta BTK
1995 Kent Borgström, IK Klinten Helsingborg
1996 Leif Holm, Piteå HIF
1997 Armas Välilä, Ludvika HIF
1998 Olle Johansson, IFAH Stockholm
1999 Jörgen Nilsson, Växjö HIF
2000 Jörgen Nilsson, Växjö HIF
2001 Jörgen Nilsson, Växjö HIF
2002 Jan-Krister Gustavsson, Linköpings HIF
2003 Jan-Krister Gustavsson, Linköpings HIF
2005 Mats Pousette, Gävle HIF
2006 Anders Carlsson, IFAH Stockholm
2007 Mats Persson, Linköpings HIF
2009 Mats Pousette, Gävle HIF
2010 Mats Persson, Linköpings HIF
2011 Robert Andersson, Linköpings HIF
2012 Robert Andersson, Linköpings HIF
 

Veteraner Herrar 40

2019 Henrik Sandbladh, Västers BTK
(Runner up: Magnus Norgren, Docksta BTK)

Damer, Öppen stående (1985-87, 1992, 2005, 2009)

1985 Marie-Louise Andersson, IFAH Stockholm
1986 
Marie Brask, IFAH Stockholm
1987 Marie Brask, IFAH Stockholm
1992 Marie-Louise Andersson, IFAH Stockholm
2005 Marléen Rosenmeier, HIF Klinten
2009 Josefin Abrahamsson, FIFH Malmö

Damer, Stående 9-10 (1994-95, 1997-98, 2003)

1994 Josefin Abrahamsson, Borås HIF
1995 Josefin Abrahamsson, Borås HIF
1997 Josefin Abrahamsson, Borås HIF
1998 Josefin Abrahamsson, Borås HIF
2003 Marléen Rosenmeier, HIF Klinten

Damer, Stående 7-10

2002 Josefin Abrahamsson, IFK Falköping BTK HIF

Damer, Stående 6-10 (2015, 2017, 2019)

2015 Marleen Rosenmeier, FIFH, Malmö
(Runner up: Smilla Sand, FIFH, Malmö)
2017 Anja Händén, Östra Stadsgränsen TK
(Runner up: Smilla Sand, Malmö IF)
2019 Anja Händén, Östra Stadsgränsen TK
(Runner up: Jeanette Björndahl, Rudalens IF)

Damer, Rullstol 5-Stående 10

2006 Ingela Lundbäck, DHR, Luleå

Damer, Rullstol 3-Stående 8

2007 Marleen Rosenmeier, FIFH Malmö

Damer, Öppen rullstol (1979-85)

1979 Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1980 Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1981 Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1982 Ingela Stålberg, IFAH Stockholm
1983 Annelie Olausson, IFAH Stockholm
1984 Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1985 Ingela Stålberg, IFAH Stockholm

Damer, Rullstol 1-5 (2014-15)

2014 Anna-Carin Ahlquist, BTK Linné
(Runner up: Ingela Lundbäck, Luleå Pingis)
2015 Anna-Carin Ahlquist, BTK Linné
(Runner up: Ingela Lundbäck, Luleå Pingis)

Damer R2

1987 Thea Derie, Viljans HIF

Damer, Rullstol (1985-86)

1985 Marika Andersson, 3 V HIF Göteborg
1986
Marika Andersson, 3 V HIF Göteborg

Damer Elit (1977-87)

1977 Mildred Mörelius, Växjö HIF
1978 Mildred Mörelius, Växjö HIF
1979 Ulla Karlsson, Viljans IF
1980 Mildred Mörelius, Växjö HIF
1981 Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1982 Marie Brask, IFAH Stockholm
1983 Marie Brask, IFAH Stockholm
1984 Marie Brask, IFAH Stockholm
1985 Marie-Louise Andersson, IFAH Stockholm
1986 Marie Brask, IFAH Stockholm
1987 Marie Brask, IFAH Stockholm

Damer S1 (1972-85)

1972 Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1973 Ulla Lindström, Viljans IF Göteborg
1974 Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1975 Eva Henriksson, Göteborg
1976 Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1977 Lolan Svärd, FIFH Malmö
1978 Eva Altsund, IF Viljan Göteborg
1979 Marie Brask, Norrbacka HIF Stockholm
1980 Barbro Nilsson, FIFH Malmö
1981 Eva Altsund, IF Viljan Göteborg
1982 Anette Sanuelsson, Nässjö HI
1983 G. Bosrup, FIFH Malmö
1984 Gertrud Hansson, FIFH Malmö
1985 Ingela Stålberg, IFAH Stockholm

Damer S2 (1972-85)

1972 Lolan Svärd FIFH Malmö
1973 Thea Derle, Viljans IF Göteborg
1974 Lolan Svärd, FIFH Malmö
1975 Mildred Mörelius, Växjö HIF
1976 Gunnel Wallin, IFAH Stockholm
1977 Naimy Samuelsson, Linköpings DHR
1978 Britt Lorenzon, Murgrönans IF
1979 Marie Brask, Norrbacka HIF Stockholm
1980 Thea Derie, Viljans IF Göteborg
1981 Anette Samuelsson, Nässjö HI
1982 Siv Rudberg, Växsjö HIF
1983 Siv Rudberg, Växjö HIF
1984 Thea Derie, Viljans IF Göteborg
1985 Carina Stålberg, IFAH Stockholm

Damer S3 (1987-91)

1987 Marie Brask, IFAH Stockholm
1988 Marie-Louise Andersson, IFAH Stockholm
1988 Marie-Louise Andersson, IFAH Stockholm
1990 Marie Brask, IFAH Stockholm
1991 Marie-Louise Andersson, IFAH Stockholm

Damer Juniorer, Öppen (1983, 1990)

1983 Marie-Louise Freij, FIFH Malmö
1990 Jenny Karlsson, 3V HIF Göteborg

Oldgirls/Veteraner Damer

1987 Marianne Brunsjö-Åstedt, Linköpings HIF

Öppen klass, Stående 8

2013 Fabian Rignell, BTK Linné
(Runner up: Josefin Abrahamsson, Linköpings HIF)

Öppen klass, Rullstol 5 (2016-17)

2016 Magnus Norgren, Höga Kusten AIF
(Runner up: Ingela Lundbäck, Luleå Pingis)
2017 Magnus Norgren, Höga Kusten AIF
(Runner up: Philip Brooks, FIFH; Malmö)

Öppen klass, Rullstol 3-5

2013 Alexander Öhgren, Norrköpings HIF
(Runner up: Anna-Carin Ahlquist, BTK Linné)

Öppen klass, Rullstol 2-3 (2016, 2018-)

2016 Anna-Carin Ahlquist, BTK Linné
(Runner up: Alexander Öhgren, Västers BTK)
2018 Anna-Carin Ahlquist, IFK Österåkers BTK
(Runner up: Alexander Öhgren, Västers BTK)
2019 Anna-Carin Ahlqvist, IFK Österåker BTK
(Runner up: Victor Sjöqvist, KFUM Jönköping IA)

Öppen klass, Stående 11 (2013, 2015-)

2013 Stefan Sundvall, Luleå Pingis
(Runner up: Peter Horvath, Gävle HIF)
2015
Stefan Sundvall, Luleå Pingis
(Runner up: William Lerup, FIFH, Malmö)
2016 Stefan Sundvall, Luleå Pingis
(Runner up: William Lerup, FIFH, Malmö)
2017 Stefan Sundvall, Luleå Pingis
(Runner up: Oskar Tuvesson, Västers BTK)
2018 William Lerup, Malmö IF
(Runner up: Oskar Tuvesson, Västers BTK)
2019 Erik Prusakiewicz, Boo KFUM IA
(Runner up: William Lerup, Malmö IF)

Öppen klass, Veteran (2013-)

2013 Mats Persson, Linköpings HIF
(Runner up: Robert Andersson, Linköpings HIF)
2014
Mats Persson, Linköpings HIF
(Runner up: Anna-Carin Ahlqusit, BTK Linné)
2015
Anna-Carin Ahlquist, BTK Linné
(Runner up: Staffan Johansson, IFAH, Stockholm)
2016 Anna-Carin Ahlquist, BTK, Linné
(Runner up: Mats Persson, Linköpings HIF)
2017 Simon Itkonen, BTK Safir
(Runner up: Victor Sjöqvist, KFUM Jönköping IA)
2018 Anna-Carin Ahlqvist, IFK Österråkers BTK
(Runner up: Victor Sjöqvist, KFUM Jönköping IA)

Öppen klass S U (1993, 2005-06, 2008)

1993 Kent Berg, HIF Östersund
2005 Peter Berling, IFAH Stockholm
2006 Markus Bogar, IFK Falköping BTK HIF
2008 Tobias Enoksson, IFK Falköpings BTK HIF

DUBBEL

Herrar Dubbel, Stående (1972-12)

1972 S. E. Carlsson/Jörgen Nilsson, IFAH Stockholm/Karlskrona DHR
1973 
Jörgen Nilsson/Richard Potaszinsky, Karlskrona DHR/Borås HIF
1974 Stig Franzén/Leif Holm, Norsjö-Malå
1975 R. Johansson/Göran Wilsson, FIFH Malmö
1976 Stellan Johansson/Richard Potaszinsky, IFAH Stockholm/Borås HIF
1977 Harry Ingdahl/Stellan Johansson, IFAH Stockholm
1978 Stig Franzén/Leif Holm, Norsjö-Malå
1979 Thomas Axelsson/Stellan Johansson, IFAH Stockholm
1980 A. Engström/Jörgen Persson, Oskarshamn/Lyckeby
1981 Thomas Axelsson/Stellan Johansson, IFAH Stockholm
1982 Thomas Axelsson/R. Eriksson, IFAH Stockholm
1983 N. Andersson/T. Nilsson, Växjö HIF
1984 Thomas Axelsson/R. Eriksson, IFAH Stockholm
1985 Dahnsjö/Östman, Norrbacka HIF Stockholm
1986 Bo Andreasson/Dennis Nyberg, 3 V HIF Göteborg
1987 Bo Andreasson/Dennis Nyberg, 3 V HIF Göteborg
1988 Thomas Larsson/Mikael Vestling, IK Örnen/Falu MIK
1989 Thomas Axelsson/R. Eriksson, IFAH Stockholm
1990 Bo Andreasson/Dennis Nyberg, 3 V HIF Göteborg
1991 Magnus Andrée/Zoran Gajic, Gezeta BTK
1992 Anders Carlsson/Jerker Sundelin, IFAH Stockholm/Norrbacka HIF Stockholm
1993 Jerker Sundelin/Mikael Vestling, Norrbacka HIF Stockholm
1994 Magnus Andrée/Niklas Nordqvist, Linköpings HIF
1995 Magnus Andrée/Tomas Larsson, Linköpings HIF/IK Örnen
1996 Jerker Sundelin/Mikael Vestling, Norrbacka HIF Stockholm
1997 Thomas Axelsson/Robert Bader, IFAH Stockholm
1998 Thomas Axelsson/Robert Bader, IFAH Stockholm
1999 Gustaf Ahlenius/Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK HIF
2000 Magnus Andrée/Mattias Karlsson-Täck, Linköpings HIF
2001 Magnus Andrée/Mattias Karlsson-Täck, Linköpings HIF
2002 Magnus Andrée/Mattias Karlsson-Täck, Linköpings HIF
2003 Fredrik Andersson/Mattias Karlsson-Täck, IFK Falköping BTK HIF/Linköpings HIF
2004 Fredrik Andersson/Mattias Karlsson-Täck, IFK Falköping BTK HIF/Linköpings HIF
2005 Magnus Andrée/Tommy Östman, Norrbacka HIF Stockholm
2006 Fredrik Andersson/Linus Karlsson, IFK Falköpings BTK HIF/Grästorps BTK
2007 Fredrik Andersson/Linus Karlsson, IFK Falköpings BTK HIF/Grästorps BTK
2008 Fredrik Andersson/Tobias Enoksson, IFK Falköpings BTK HIF/Grästorps BTK
2009 Magnus Andrée/Tommy Östman, Norrbacka HIF Stockholm
2011 Emil Andersson/Simon Itkonen, BTK Safir
2012 Robert Bader/Erik Sundberg, IFAH Stockholm

Öppen klass, Dubbel, Stående 6-10 (2010, 2013-)

2010 Peter Rosenmeier/Marleen Rosenmeier, FIFH Malmö
2013
Peter Rosenmeier/Marleen Rosenmeier, FIFH, Malmö
(Runner up: Linus Karlsson/Nicklas Westerberg, Grästorps BTK/Eskilstuna BTK)
2014
Tobias Andersson/Peter Rosenmeier, FIFH, Malmö
(Runner up: Michael Azulay/Fabian Rignell, Lindome BTK)
2015
Emil Andersson/Linus Karlsson, Västers BTK
(Runner up: Peter Rosenmeier/Marleen Rosenmeier, FIFH, Malmö)
2016 Emil Andersson/Daniel Gustafsson, Västers BTK
(Runner up: Tobias Andersson/Peter Rosenmeier, FIFH, Malmö)
2017 Emil Andersson/Linus Karlsson, Västers BTK
(Runner up: Daniel Gustafsson/Henrik Sandbladh, Västers BTK)
2018 Emil Andersson/Linus Karlsson, Västers BTK
(Runner up: Daniel Gustafsson/Henrik Sandbladh, Västers BTK)
2019 Emil Andersson/Linus Karlsson, Västers BTK
(Runner up: Daniel Gustafsson/Henrik Sandbladh, Västers BTK)

Herrar Dubbel, Rullstol (1972-85, 1987-99, 2001-09)

1972 Bertil Bosrup/Bror Hedin, IFAH Stockholm
1973 
Börje Johansson/Stig J. Samuelsson, IFAH Stockholm
1974 Bertil Bosrup/Bror Hedin, IFAH Stockholm
1975 S. E. Carlsson/O. Johansson, IFAH Stockholm
1976 Allan Nilsson/Gert Nilsson,  IFAH, Stockholm
1977 Bror Hedin/Gert Nilsson, IFAH Stockholm
1978 Bror Hedin/Gert Nilsson, IFAH Stockholm
1979 Börje Johansson/Stig J. Samuelsson, IFAH Stockholm
1980 Börje Johansson/Stig J. Samuelsson, IFAH Stockholm
1981 Börje Johansson/Stig J. Samuelsson, IFAH Stockholm
1982 Olle Johansson/Gert Nilsson, IFAH Stockholm
1983 Glenn Ikonen/Olle Johansson, IFAH Stockholm 
1984 Gert Nilsson/Stig J. Samuelsson, IFAH Stockholm
1985 Andersson/Johansson, Norrbacka HIF Stockholm
1987 Torbjörn Antonsson/Jan-Krister Gustavsson, IK Örnen/Linköpings IF
1988 Johansson/Johansson, IFAH Stockholm
1989 Ernst Bolldén/Jan-Krister Gustavsson, Hudiksvall HIF/Linköpings HIF
1990 Ernst Bolldén/Jan-Krister Gustavsson, Hudiksvall HIF/Linköpings HIF
1991 Ernst Bolldén/Jan-Krister Gustavsson, Hudiksvall HIF/Linköpings HIF
1992 Ernst Bolldén/Jan-Krister Gustavsson, Hudiksvall/ 3 V HIF Göteborg 
1993 Jan-Krister Gustavsson/Jörgen Johansson, Linköpings HIF/3 V HIF
1994 Jan-Krister Gustavsson/Jörgen Johansson, Linköpings HIF/3 V HIF
1995 Jan-Krister Gustavsson/Jörgen Johansson, Linköpings HIF/3 V HIF
1996 Jan-Krister Gustavsson/Jörgen Johansson, Linköpings HIF/3 V HIF
1997 Jan-Krister Gustavsson/Jörgen Johansson, Linköpings HIF/3 V HIF
1998 Jan-Krister Gustavsson/Jörgen Johansson, Linköpings HIF/3 V HIF
1999 Jan-Krister Gustavsson/Jörgen Johansson, Linköpings HIF/3 V HIF
2001 Ernst Bolldén/Patrik Högstedt, Norrbacka HIF Stockholm
2002 Ernst Bolldén/Patrik Högstedt, Norrbacka HIF Stockholm
2003 Ernst Bolldén/Patrik Högstedt, Norrbacka HIF Stockholm
2004 Ernst Bolldén/Patrik Högstedt, Norrbacka HIF Stockholm
2005 Robert Andersson/Örjan Kylevik, Linköpings HIF
2006 Jörgen Andersson/Jörgen Johansson, 3 V HIF Göteborg
2007 Robert Andersson/Örjan Kylevik, Linköpings HIF
2008 Ernst Bolldén/Thomas Jönsson, Norrbacka HIF Stockholm/FIFH Malmö
2009 Robert Andersson/Örjan Kylevik, Linlöpings HIF/BTK Safir

Öppen klass, Dubbel, Rullstol 1-5 (2012-)

2012 Robert Andersson/Alexander Öhgren, Linköpings HIF/Norrköpings HIF
2013
Robert Andersson/Alexander Öhgren, Linköpings HIF/Norrköpings HIF
(Runner up: Magnus Norgren/Anna-Carin Ahlquist, Docksta BTK/BTK Linné)
2014
Anna-Carin Ahlquist/Ingela Lundbäck, BTK Linné/Luleå Pingis
(Runner up: Mattias Sköld/Alexander Öhgren, Linköpings HIF /Västers BTK)
2015
Victor Sjöqvist/Alexander Öhgren, KFUM Jönköping IA/Västers BTK
(Runner up: Kaj Andersson/Anna-Carin Ahlquist, BTK Linné)
2016 Victor Sjöqvist/Alexander Öhgren, KFUM Jönköping/Västers BTK
(Runner up: Anna-Carin Ahlquist/Ingela Lundbäck, BTK Linné/Luleå Pingis)
2017 Philip Brooks/David Olsson, FIFH, Malmö
(Runner up: Kaj Andersson/Magnus Norgren, BTK Linné/Höga Kusten AIF)
2018 Victor Sjöqvist/Anna-Carin Ahlqvist, KFUM Jönköping IA/BTK Linné
(Runner up: Philip Brooks/David Olsson, FIFH, Malmö)
2019 Isak Nyholm/David Olsson, IK Juno/Eslövs AI BTK
(Runner up: Magnus Norgren/Anna-Carin Ahlqvist, Docksta BTK/IFK Österåkers BTK)

Damer Dubbel, Stående (1972-91)

1972 Gertrud Hansson/Barbro Nilsson, FIFH Malmö
1973
 Eva Henriksson/Ulla Lindström, Viljans IF Göteborg
1974 Eva Henriksson/Ulla Lindström, Viljans IF Göteborg
1975 Berta Almén/E. Karlsson, Linköpings DHR
1976 Barbro Nilsson/Lolan Svärd, FIFH Malmö
1977 Berta Almén/E. Altsund, Linköping/Viljans IF Göteborg
1978 Milred Mörelius/Lolan Svärd, Växjö HIF/FIFH Malmö
1979 Berta Almén/Marianne Åstedt, Linköpings DHR
1980 Berta Almén/Marianne Åstedt, Linköpings DHR
1981 Berta Almén/Marianne Åstedt, Linköpings DHR
1982 Berta Almén/Marianne Åstedt, Linköpings DHR
1983 Berta Almén/Marianne Åstedt, Linköpings DHR
1984 Marie Brask/A. Samuelsson. IFAH Stockholm/Nässjö HIF
1985 Marie-Louise Andersson/Marie Brask, IFAH Stockholm
1986 Marie-Louise Andersson/Marie Brask, IFAH Stockholm
1987 Marie-Louise Andersson/Marie Brask, IFAH Stockholm
1988 Marie-Louise Andersson/Marie Brask, IFAH Stockholm 
1989 Marie-Louise Andersson/Marie Brask, IFAH Stockholm
1990 Marie-Louise Andersson/Marie Brask, IFAH Stockholm
1991 Marie-Louise Andersson/Anette Samuelsson, IFAH Stockholm/Norrbacka HIF Stockholm

Damer Dubbel, Rullstol (1977, 1982-83, 1985)

1977 M. Andersson/N. Samuelsson, Örnsköldsvik/Linköpings DHR
1982 O. Olausson/Ingela Stålberg, IFAH Stockholm
1983 U. Karlsson/A. Olausson, Markaryd/IFAH Stockholm
1985 Marika Andersson/Ingela Stålberg, 3 V HIF Göteborg/IFAH Stockholm 

Mixed Dubbel, Stående (1972-84)

1972 Stellan Johansson/Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1973 Jörgen Nilsson/Eva Henriksson, Karlskrona DHR/Viljans IF Göteborg
1974 Stellan Johansson/Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1975 Lars Fredriksson/B. Almén, Linköpings DHR
1976 Lennart Andersson/Mildred Mörelius, Oskarshamns/Växjö HIF
1977 Göran Wilson/Lolan Svärd, FIFH Malmö
1978 Lars Fredriksson/Berta Almén, Linköpings DHR
1979 Göran Wilsson/Lolan Svärd, FIFH Malmö
1981 Jörgen Nillson/Ulla Karlsson, Lyckeby/Markaryd
1982 Göran Wilsson/Lolan Svärd, FIFH Malmö
1983 Jörgen Nilsson/M. Mörelius, Växjö HIF
1984 Thomas Axelsson/Marie Brask, IFAH Stockholm

Mixed Dubbel, Rullstol (1975-79, 1982-84)

1975 Lennart Bosrup/Mona Svedlund, IFAH, Stockholm
1976 Börje Johansson/Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1977 Börje Johansson/Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1978 Börje Johansson/Ulla Carlsson, Viljans IF
1979 Börje Johansson/Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1982 Bo Bosrup/Ingela Stålberg, IFAH Stockholm
1983 Börje Johansson/Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm
1984 Börje Johansson/Rigmor Söderberg, IFAH Stockholm

LAG

Herrar Lag (1975-77, 1979, 1982-83, 1987-92, 1994, 1996, 1998-99, 2005, 2009-12)

1975 IFAH Stockholm; Bror Hedin, Harry Ingdahl, Gunnar Nilsson
1976 IFAH Stockholm
1977 IFAH Stockholm
1979 IFAH Stockholm
1982 FIFH Malmö:Robert Johansson, Tommy Larsson, Jan Nilsson, Göran Wilsson
1983 IFAH Stockholm
1987 3 V HIF Göteborg; Bo Andreasson, Dennis Nyberg
1988 IFAH Stockholm
1989 IFAH Stockholm; Thomas Axelsson, Ronny Eriksson
1990 3 V HIF Göteborg
1991 IK Örnen
1992 Norrbacka HIF Stockholm; Jerker Sundelin, Mikael Vestling
1994 Norrbacka HIF Stockholm; Jerker Sundelin, Mikael Vestling
1996 Norrbacka HIF Stockholm; Jerker Sundelin, Mikael Vestling
1998 IFK Falköping BTK HIF; Gustaf Ahlenius, Fredrik Andersson
1999 Linköpings HIF; Magnus Andrée, Jan-Krister Gustavsson
2005 Linköpings HIF
2009 Linköpings HIF
2010 BTK Safir; Emil Andersson, Simon Itkonen
2011 BTK Safir; Emil Andersson, Simon Itkonen
2012 BTK Safir; Emil Andersson, Simon Itkonen

Öppen klass, Lag (2005, 2014-)

2005 HIF Klinten; Simon Itkonen, Marléen Rosenmeier
2014
FIFH, Malmö
(Runner up: Lindome BTK)
2015
Västers BTK
(Runner up: FIFH, Malmö)
2016 Västers BTK
(Runner up: FIFH, Malmö)
2017 Västers BTK, Lag 1
(Runner up: Västers BTK, Lag 2)
2018 Västers BTK, Lag 1
(Runner up: Västers BTK, Lag 2)
2019 Västers BTK, Lag 1; Emil Andersson, Linus Karlsson
(Runner up: Västers BTK, Lag 2; Daniel Gustafsson, Henrik Sandbladh)

Herrjuniorer Lag (1979, 1989-91, 2005-06, 2015-16, 2019-)

1979 3 V HIF Göteborg
1989 RBU/3 V HIF Göteborg; Hans Modigh, Lage Persson
1990 3 V HIF Göteborg
1991 IFAH Stockholm
2005 IFAH Stockholm; Anton Olli-Knapp, Erik Sundberg
2006 IFAH Stockholm
2015 FIFH Malmö
2016 Rudalens IF
2019 Askims BTK; Axel Wallin Jensen, Erik Mattsson

Herrar Seniorer/Veteraner Lag

1983 3 V HIF Göteborg; P. Kihlman, Dennis Nyberg

Damer Lag (1975-79, 1982-83)

1975 Linköpings DHR
1976 FIFH Malmö
1977 Viljans IF
1978 Uppgift saknas
1979 Linköpings DHR
1982 Linköping DHR; Berta Almén, Marianne Brunsjö-Åstedt
1983 IFAH Stockholm

Uppdaterad: 04 OKT 2017 13:14
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info