Hoppa till sidans innehåll

Pingisiaden



Copyright: SBTF

 PINGISIADEN-FOTON 

Årtal och spelplats 

2019 Stockholm 5-6 januari (Pojkar)
2019
Köping 5 januari (Flickor)
2018
Stockholm 6-7 januari
2017
Halmstad 4-5 mars (SM-helgen)
2016
Eslöv 19-20 mars (SM-helgen)
2015
Falkenberg 6-8 mars (SM-helgen)
2014 
Helsingborg 28 februari-2 mars (SM-helgen)
2013 Karlskrona 1-3 mars (SM-helgen)
2012 Borås 2-4 mars (SM-helgen)
2011 Stockholm 4-6 mars (SM-helgen)
2010 Halmstad 5-7 mars (SM-helgen)
2009 Helsingborg 6-8 mars (SM-helgen)
2008 Örnsköldsvik 25-27 april (SM-helgen)
2007 Helsingborg 2-4 mars (SM-helgen)
2006 Borås 3-5 mars (SM-helgen)
2005 Malmö 4-6 mars (SM-helgen)
2004 Halmstad 26-28 mars (SM-helgen)
2003 Stockholm 1-2 mars (SM-helgen)
2002 Sundsvall 2-3 mars (SM-helgen)
2001 Uddevalla 3-4 mars (SM-helgen)
2000 Borås 4-5 mars (SM-helgen)
1999 Landskrona 6-7 mars (SM-helgen)
1998 Umeå 7-8 mars (SM-helgen)
1997 Kristianstad 1-2 mars (SM-helgen)
1996 Karlskrona 2-3 mars (SM-helgen)
1995 Mölndal 7-8 april
1994 Stockholm 9-10 april
1993 Stockholm 17-18 april
1992 Stockholm 11-12 april
1991 Stockholm 4-5 maj 

 

Flickor 11 (1991-)

(Talangjakten och Pingisiaden ihopslagna och åldersklassen Flickor 12 fr.o.m. 2018)

2019
Alice Nilsson, Vara SK
(Runner up: Nellie Franzén)
2018 
Alice Nilsson, Vara SK
(Runner up: Nellie Franzén)
2017
Nina Johansson, Lessebo BTK
(Runner up: Moa Elmtoft)
2016 Nomin Baasan, Eslövs AI BTK
(Runner up: Leah Tveit Muskantor)
2015 Rebecca Tveit Muskantor, Åsa IF
(Runner up: Cassandra Annergren)
2014 Moa Arvidsson, KFUM Stocksund AI
(Runner up: Rebecca Tveit Muskantor)
2013 Hanna Kjellson, Lyckeby BTK
(Runner up: Mathilda Sandlund)
2012 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 
(Runner up: Maja Andersson)
2011 Stina Källberg, Borlänge BTK 
(Runner up: Filippa Bergand)
2010 Stina Källberg, Borlänge BTK
(Runner up: Malin Nilsson)
2009 Elin Ljungsberg, Trollhättans BTK
(Runner up: Jenny Lou)
2008 Emma Johansson, Öråns SK
(Runner up: Erica Åkerlind)
2007 Maria Engelson, Ängby SK
(Runner up: Emma Söderlund)
2006 Clara Erlandsson, Ärtemarks IF
(Runner up: Jennifer Jonsson)
2005 Karin Lundin, Hålta IK
2004 Elin Jernbecker, Bele-Barkarby
2003 Malin Pettersson, Norrköpings UPK
2002 Madeleine Melcher, Spårvägens BTK
2001 Madeleine Melcher, Spårvägens BTK
2000 Filippa Rohdin, Växjö BTK
1999 Kim Andersson, Herrljunga BTK
1998 Caroline Wersäll, Ängby SK (Darija Grujic)
1997 Darija Grujic, Mölndals BTK
1996 Marie Olsson, Gröstorps IF
1995 Marie Olsson, Gröstorps IF
1994 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK
1993 Veronica Augustsson, BK Ymor
1992 Jelena Gajic, Gezeta BTK
1991 Lisa Örneland, BTK Safir

Pojkar 11 (1991-)

(Talangjakten och Pingisiaden ihopslagna och åldersklassen Pojkar 12 fr.o.m. 2018)


2019
Elias Sjögren, Ängby SK
(Runner up: Isak Edwardsson, Ängby SK)
2018
Dennis Larsson KFUM Stocksund AI
(Runner up: Carl Wallerstedt)
2017
David Björkryd, Eskilstuna BTK
(Runner up: Carl Wallerstedt)
2016 Leonard Lindkvist, Linköpings PK
(Runner up: Erik Linander)
2015 Theo Abrahamsson IF Norcopensarna
(Runner up: August Liljeqvist)
2014 Martin Friis, Spårvägens BTK
(Runner up: Truls Möregårdh)
2013 Truls Möregårdh, BTK Frej
(Runner up: Martin Friis)
2012 Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
(Runner up: Daniel Nordström)
2011 Simon Söderlund, Sjömarkens BTK 
(Runner up: Vilmer Georgsson)
2010 Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
(Runner up: Theodore Wadsten)
2009 Simon Berglund, Spårvägens BTK
(Runner up: Omid Khoshbakht)
2008 Benny Feng, Spårvägens BTK
(Runner up: Marcus Olovsson)
2007 Alexander Franzén, Falkenbergs BTK
(Runner up: Henrik Hellman)
2006 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
(Runner up: Alexander Franzén)
2005 Anthony Tran, Spårvägens BTK
2004 Kristoffer Greczula, Falkenbergs BTK
2003 Mattias Översjö, Byttorps IF
2002 Perham Safai, Ängby SK
2001 Jimmy Ojakangas, Munkedals BTK
2000 Martin Singh, IK Bele
1999 Kim Nylander, Falkenbergs BTK
1998 Anthony Josefsson, Trollhättans BTK 
1997 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1996 Erik Norgren, BTK Frej
1995 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
1994 Hans Pettersson, IF Norcopensarna
1993 Tobias Larsson, Trollhättans BTK
1992 Jens Lundquist, Valbo AIF
1991 Daniel Åström, Umedalens IF

 

Uppdaterad: 03 SEP 2018 15:15
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info