Hoppa till sidans innehåll

Pojklagspokalen



Copyright: SBTF

 POJKLAGSPOKALEN-FOTON 

Alla segrare 1955-2000

(Pojkar 13 fr.o.m. 1980-81, tidigare Pojkar 15)

1954-55 Falkenbergs BTK; Stellan Bengtsson, Jan-Erik Jacobsson, Dick Thorstensson
(Runner up: Flens BTK)
1955-56 Falkenbergs BTK; Stellan Bengtsson, Jan-Erik Jacobsson, Dick Thorstensson
(Runner up: Flens BTK)
1956-57 Falkenbergs BTK; Stellan Bengtsson, Göran Kristensson, Dick Thorstensson - tog v-priset 
(Runner up: IF Norcopensarna) 
1957-58 Falkenbergs BTK; Nils Billing, Göran Kristensson, Bo Törngren
(Runner up: BTK Clipper)
1958-59 IF Norcopensarna; Thomas Ahle, Arnold Andersson, Bo Carlsson 
(Runner up: Simrishamns BTK)
1959-60 IF Verdandi; Christer Johansson, N. Schlachet, Jackie Skoglund 
(Runner up: Falkenbergs BTK)
1960-61 Mariedals IK; Lars-Olof Hellmén, Ronny Jacobsson, Lars-Gösta Nyman 
(Runner up: Avesta AIK)
1961-62 Skövde FK; Christer Lundbäck, Roine Lundell, Björn Nilsson 
(Runner up: Motala BTK) 
1962-63 Råå BTK; Bo Andersson, Staffan Linder, Roland Möller 
(Runner up: BTK Linné)
1963-64 BTK Linné; Sven-Åke Lantz, Dennis Pettersson, Mikael Svensson 
(Runner up: SK Frigg)
1964-65 Limhamns BTK; Sven-Erik Ahlm, Pierre Lindstedt, Jan Nilsson, Rolf Sandell 
(Runner up: Mariedals IK)
1965-66 Falkenbergs BTK; Stellan Bengtsson, Lennart Nilsson, Håkan Svensson tog v-priset 
(Runner up: Luleå SK) 
1966-67 Mariedals IK; Jan Kindström, Hans Göran Olofsson, Jerry Spjut 
(Runner up: Luleå SK)
1967-68 Falkenbergs BTK; Stellan Bengtsson, Lennart Carlsson, Ulf Pettersson
(Runner up: Luleå SK)
1968-69 Kalmar BTK; Ulf Bjärklid, Jimmy Hellgren, Anders Nyblom 
(Runner up: BTK Rack)
1969-70 BTK Rack; Bo Isacsson, Peter Larsson, Jan Svensson 
(Runner up: Ulvsunda IF)
1970-71 KFUM Centrals IA; Tomas Berg, Johan Reichard, Ulf Ununger 
(Runner up: BTK Linné)
1971-72 Stockholms Spårvägars GoIF; Sören Ahlén, Roger Lagerfeldt, Johan Reichard
(Runner up: Mölndals BTK)
1972-73 Mölndals BTK; Åke Grönlund, Björn Jansson, Åke Liljegren,  
(Runner up: IK Bele)
1973-74 BTK Safir; Per Mikael Andersson, Anders Bylund, Anders Åkerström 
(Runner up: Mölndals BTK)
1974-75 Söderhamns UIF; Göran Edberg, Thomas Eriksson, Lars Franklin)
(Runner up: Mölndals BTK)
1975-76 Ängby SK; Martin von Essen, Johan Fallqvist, Jens Felke, Peter Ljungqvist, Clas-Göran Näslund 
(Runner up: Borlänge BTK
1976-77 Mölndals BTK; Lennart Andersson, Jan Johansson, Peter Åhman
(Runner up: IFK Falköping)
1977-78 Falkenbergs BTK; Bo Jönsson, Kent Karlsson, Hans Persson
(Runner up: Mölndals BTK)
1978-79 Mölndals BTK; Lennart Andersson, Jan Johansson, Lars Lindberg - tog v-priset 
(Runner up: Ängby SK)
1979-80 BTK Rekord; Glenn Davidsson, Anders Malmros, Jonny Åkesson 
(Runner up: Stockholms Spårvägars GoIF)
1980-81 Ängby SK; Klas Arnald, Scott Butler, Lars Mattsson
(Runner up: BTK Frej)
1981-82 BTK Frej; Björn Carlsson, Sven Johansson, Göran Wranå
(Runner up: BT Norr)
1982-83 Bahco BTK; Thomas Pettersson, Peter Sterneborg, Patrik Thorsell
(Runner up: Dänningelanda BTK)
1983-84 Falkenbergs BTK; Henrik Landén, Magnus Landén, Niklas Skärsäter
(Runner up: BTK Frej)
1984-85 BTK Rekord; Jörgen Bronz, Jonas Permevik, Daniel Törngren
(Runner up: Ängby SK)
1985-86 Burträsk IK; Anders Ahlberg, Mattias Nygren, Lars Johansson
(Runner up: Aga BTK)
1986-87 Falkenbergs BTK; Fredrik Nilsson, Peter Nilsson, Fredrik Svensson
(Runner up: Tvååkers BTK)
1987-88 Björkskatans BTK; Daniel Nordberg, Jonas Rönnqvist, Johan Söderberg
(Runner up: Kungälvs BTK)
1988-89 Halmstad BTK; Simon Angel, Pierre Falleth, Joakim Näslund
(Runner up: Upplands Väsby BTK)
1989-90 BTK Serve; Richard Edvinsson, Joakim Paulsson, Thomas Sjöholm
(Runner up: Stockholms Spårvägars GoIF)
1990-91 Ängby SK; Jens Jacobsson, Ted Vallin, Uppgift om spelare nr. 3 saknas
(Runner up: Stockholms Spårvägars GoIF)
1991-92 Ängby SK; Jens Jacobsson, Tobias Kohl, Henrik Nyqvist - tog v-priset
(Runner up: Upplands Väsby BTK) 
1992-93 Ängby SK; Alexander Engström, Henrik Nyqvist, Peter Skeppstedt, Petter Turegård
(Runner up: BTK Norcoiterna)
1993-94 Virebergs BTK; Oskar Dahlman, Robin Haugen, Babis Kalpakidis, Anders Lundmark
(Runner up: Partille BTK)
1994-95 Eslövs BTK; Cyprian Asamoah, Peter Eang, Henrik Olsson
(Runner up: Ängby SK)
1995-96 Ängby SK; Babak Ahmadi, Saeed Esbati, John Fröling, Robin Morin
(Runner up: BTK Rekord)
1996-97 Ängby SK; Saeed Esbati, Shahab Joudaki, Robin Morin, Claes Wersäll
(Runner up: Trelleborgs BTK)
1997-98 BTK Frej; Erik Norgren, Andreas Thuresson, Johan Thuresson
(Runner up: Mariedals IK)
1998-99 Spårvägens BTK; Sebastian Hedlund, Ilirian Krasniqi, Fredrik Melcher
(Runner up: Varbergs BTK)
1999-00 Växjö BTK; Lukas Rydén, Jonas Svensson, Andreas Thuresson
(Runner up: Varbergs BTK)

Tävlingen har utgått och ersattes fr.o.m. 2001 av lag-SM för ungdomar 


Flest segrar

  9 Falkenbergs BTK
  7 Ängby SK
  3 Mölndals BTK

 

Uppdaterad: 21 MAJ 2018 17:46
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info