Hoppa till sidans innehåll

Riks Top-12



Copyright: SBTF

 RIKS TOP-12-FOTON 

Herrjuniorer 20 (1997-)

1996-97 Stefan Nilsson, Malmö FF
1997-98 Magnus Molin, Lyckeby BTK
1998-99 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
1999-00 Henrik Olsson, Halmstad BTK
2000-01 Henrik Olsson, Halmstad BTK
2001-02 Robert Svensson, Trollhättans BTK 
2002-03 Pär Gerell, Falkenbergs BTK 
2003-04 Robin Morin, Ängby SK 
2004-05 Johan Axelqvist, Söderhamns UIF 
2005-06 Niklas Rönningborn, Malmö FF 
2006-07 Niklas Rönningborn, Gröstorps IF 
2007-08 Kalle Relfson, Mölndals BTK 
2008-09 Johan Lundström, Stratos Enköping BTK 
2009-10 Mattias Ekdahl, IFK Täby BTK 
2010-11 Mattias Översjö, Eslövs AI 
2011-12 Mattias Pernhult, Eslövs AI BTK
2012-13 Johan Hagberg, BTK Safir
2013-14 Alexander Franzén, Falkenbergs BTK
2014-15 Jonas Stener, Ängby SK
2015-16 Simon Berglund, Söderhamns UIF
2016-17 Per Sandström, Skellefteå AIK BTF
2017-18 Spelades ej
2018-19 Anton Hjort, Söderhamns UIF

Herrjuniorer 17 (1981-)

1980-81 Erik Lindh, Mölndals BTK
1981-82 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1982-83 Johnny Stockhaus, Söderhamns UIF
1983-84 Lars Mattsson, Ängby SK
1984-85 Johan Fallby, Stoxckholms Spårvägars GoIF
1985-86 Göran Wranå, Stockholms Spårvägars GoIF
1986-87 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
1987-88 Patrik Torsell, Ängby SK
1988-89 Thomas Buza, Halmstad BTK
1989-90 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
1990-91 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
1991-92 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
1992-93 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
1993-94 Mattias Stenberg, Ängby SK
1994-95 Stefan Nilsson, Carlstad BTK
1995-96 Alexander Ritchey, Saab BTK
1996-97 Magnus Molin, Lyckeby BTK
1997-98 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
1998-99 Henrik Olsson, BTK Linné
1999-00 John Fröling, Ängby SK
2000-01 Cyprian Asamoah, Malmö FF
2001-02 Johan Axelqvist, Köpings BTK 
2002-03 Johan Axelqvist, Köpings BTK 
2003-04 Niklas Rönningborn, Malmö FF 
2004-05 Tomas Ramstrand, Söderhamns 
2005-06 Rasmus Edenfall, Mariedals IK 
2006-07 Kalle Relfson, Mölndals BTK 
2007-08 Harald Andersson, Spårvägens BTK 
2008-09 Harald Andersson, Spårvägens BK 
2009-10 Pontus Frithiof, Eslövs AI 
2010-11 Henrik Ahlman, Eslövs AI
2011-12 Alexander Franzén, Österlens BTK
2012-13 Viktor Görman, BTK Rekord
2013-14 Anders Eriksson, Söderhamns UIF
2014-15 Malte Möregårdh, BTK Rekord
2015-16 Emil Bergström Falkenbergs BTK
2016-17 Simon Söderlund, BTK Warta
2017-18  Spelades ej
2018-19 David Andersson, Eslövs AI BTK

Pojkar 15 (1981-)

1980-81 Jörgen Persson, Halmstad BTK
1981-82 Jörgen Persson, Halmstad BTK
1982-83 Ola Einarsson, Carlshamns BTK
1983-84 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
1984-85 Peter Andersson, Eslövs AI
1985-86 Magnus Petersson, BTK Frej
1986-87 Kayode Kadiri, BTK Safir
1987-88 Fredrik Lundquist, BTK Offensiv, Gävle
1988-89 Fredrik Lundquist, BTK Offensiv, Gävle
1989-90 David Gustafsson, Råcksta SK
1990-91 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
1991-92 Simon Angel, Halmstad BTK
1992-93 Fredrik Andersson, Tomelilla AIS
1993-94 Magnus Molin, BTK Stratos
1994-95 Magnus Molin, BTK Stratos
1995-96 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
1996-97 Henrik Olsson, Eslövs AI
1997-98 Anders Holm, BTK Rekord
1998-99 Cyprian Asamoah, BTK Linné
1999-00 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2000-01 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2001-02 Andreas Thuresson, Dänningelanda BTK 
2002-03 Dan Hedlund, Stratos Enköping BTK 
2003-04 Gustaf Ericson, Ängby SK
2004-05 Johan Sondell, Söderhamns UIF 
2005-06 Ted Sundström, Askims BTK 
2006-07 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK 
2007-08 Anthony Tran, Spårvägens BTK 
2008-09 Anthony Tran, Spårvägens BTK  
2009-10 Johan Hagberg, Spårvägens BTK 
2010-11 Carl Ahlander Johansson, BTK Linné 
2011-12 Carl Ahlander-Johansson, BTK Linné
2012-13 Anton Källberg, Söderhamns UIF
2013-14 Simon Söderlund, BTK Warta 
2014-15 Viktor Gullbo, Köpings BTK
2015-16 Melker Nilsson, Eslövs AI BTK
2016-17 Martin Friis, Spårvägens BTK
2017-18 Spelades ej
2018-19 Alve Sjövold, Ängby, SK

Pojkar 14 (1996-98)

1995-96 Henrik Olsson, Eslövs AI
1996-97 John Fröling, Ängby SK
1997-98 Robert Nilsson, Mölndals BTK

Pojkar 13 (1981-)

1980-81 Magnus Gidlöf, Norra BTK, Örnsköldsvik
1981-82 Mats Andersson, GoIF Linden, Eskilstuna
1982-83 Thomas von Scheele, Söderhamns BTS
1983-84 Magnus Petersson, BTK Frej
1984-85 Magnus Petersson, BTK Frej
1985-86 Roger Andersson, Bromölla BTK
1986-87 Christian Ohlsson, Eslövs AI
1987-88 Magnus Wahlgren, Lindsdals IF
1988-89 Fredrik Håkansson, BTK Serve, Laholm
1989-90 Simon Angel, BTK Nissan
1990-91 Fredrik Andersson, Tomelilla AIS
1991-92 Jamie Lindqvist, KFUM Kristianstad
1992-93 Magnus Molin, BTK Stratos
1993-94 Hans Pettersson, IF Norcopensarna, Norrköping
1994-95 Cyprian Asamoah, Eslövs BTK
1995-96 John Fröling, Ängby SK
1996-97 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
1997-98 Erik Norgren, BTK Frej
1998-99 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1999-00 Pontus Almgren, Saab BTK
2000-01 Kim Nylander, Falkenbergs BTK
2001-02 Tobias Bergman, Spårvägens BTK 
2002-03 Jimmie Karlsson, BTK Rekord 
2003-04 Ted Sundström, Askims BTK 
2004-05 Mattias Översjö, Byttorps IF 
2005-06 William Svedberg, Spårvägens BTK 
2006-07 Hampus Söderlund, Mariedals IK 
2007-08 Albin Wemmert, Ärtemarks IF 
2008-09 Henrik Hellman, Tibble–Kungsängen BTK 
2009-10 Carl Ahlander-Johansson, BTK Linné 
2010-11 Anton Källberg, Borlänge BTK
2011-12 Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
2012-13 Viggo Kippel, Spårvägens BTK
2013-14 Truls Möregårdh, Dänningelanda BTK
2014-15 Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
2015-16 Martin Friis, Spårvägens BTK
2016-17 Theo Abrahamsson, Eskilstuna BTK
2017-18  Spelades ej
2018-19  Emil Johnsson, Halmstad BTK

Pojkar 12 (1996-98)

1995-96 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
1996-97 Erik Norgren, BTK Frej
1997-98 Johan Axelqvist, Köpings BTK

Damjuniorer 20 (1997-)

1996-97 Helena Johansson, Halmstad BTK
1997-98 Carina Jonsson, Öråns SK
1998-99 Jelena Gajic, Saab BTK
1999-00 Linda Nordenberg, BTK Rekord
2000-01 Linda Nordenberg, BTK Rekord
2001-02 Sandra Johansson, Rönninge SK 
2002-03 Susanna Nilsson, Lyckeby BTK 
2003-04 Marie Olsson, Spårvägens BTK 
2004-05 Marie Persson, Malmö FF 
2005-06 Marie Persson, Malmö FF 
2006-07 Marie Persson, Köpings BTK 
2007-08 Sara Rask, Dänningelanda BTIK 
2008-09 Julia Allansson, Söderhamns UIF 
2009-10 Michelle Quach, Fridhem/Urnan BTK 
2010-11 Huda Mustafa, Carlshamns BTK 
2011-12 Huda Mustafa, Tabergs SK
2012-13 Daniela Moskovits, Team Mälarenergi BTK
2013-14 Linda Bergström, Ängby SK
2014-15 Agnes Kiirikki, Carlstads BTK
2015-16 Tilda Johansson, Halmstad BTK
2016-17 Erika Fronth, Halmsta BTK
2017-18 Spelades ej
2018-19 Spelades ej

Damjuniorer 17-20 (2019-)

2018-19 Selma Zetterling, Eskilstuna BTK

Damjuniorer 17 (1981-)

1980-81 Menni Weizades, Mölndals BTK
1981-82 Menni Weizades, Mölndals BTK
1982-83 Ulrika Hansson, Rönninge SK
1983-84 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
1984-85 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1985-86 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1986-87 Katri Terävuo, Arlövs IK
1987-88 Åsa Svensson, Halmstad BTK
1988-89 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK
1989-90 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK
1990-91 Marie Persson, Eslövs AI
1991-92 Malin Johansson, Lyckeby BTK
1992-93 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
1993-94 Helena Johansson, Varbergs BTK
1994-95 Katarina Turegård, Lyckeby BTK
1995-96 Susanne Jonsson, Öråns SK
1996-97 Veronica Augustsson, Malmö FF
1997-98 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
1998-99 Sandra Johansson, Saab BTK
1999-00 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2000-01 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2001-02 Marie Olsson, Spårvägens BTK 
2002-03 Caroline Wersäll, Ängby SK 
2003-04 Marie Persson, Ängby SK 
2004-05 Madeleine Stenqvist, Malmö FF 
2005-06 Sara Rask, Dänningelanda BTK 
2006-07 Cecilia Kei, Falkenbergs BTK
2007-08 Caroline Andersson, Ängby SK 
2008-09 Linn Sandström, BTK Frej 
2009-10 Huda Mustafa, Ärtemarks IF 
2010-11 Lisa Rydén, Dänningelanda BTK
2011-12 Maria Engelson, Ängby SK
2012-13 Maria Engelson, Ängby SK
2013-14 Rebecca Karlsson, Kättilsmåla BTK
2014-15 Tilda Johansson, Halmstad BTK
2015-16 Erika Fronth, IFK Falköpings BTK
2016-17 Stina Källberg, Team Mälarenergi BTK
2017-18 Spelades ej
2018-19 Spelades ej

Flickor 15 (1981-)

1980-81 Annika Läth, Rönninge SK
1981-82 Marie Svensson, Baskemölla IF
1982-83 Marie Svensson, Baskemölla IF
1983-84 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1984-85 Maria Pettersson, BT Norr, Luleå
1985-86 Åsa Svensson, Halmstad BTK
1986-87 Pernilla Pettersson, Rönninge SK
1987-88 Pernilla Pettersson, Rönninge SK
1988-89 Malin Nylin, Mölndals BTK
1989-90 Marie Persson, Eslövs AI
1990-91 Helen Jansson, Upplands Väsby BTK
1991-92 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
1992-93 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
1993-94 Susanne Jonsson, Öråns SK
1994-95 Jelena Gajic, Norrköpings BTK
1995-96 Jelena Gajic, Gezeta BTK, Norrköping
1996-97 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK 
1997-98 Matilda Ekholm, Saab BTK
1998-99 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
1999-00 Marie Olsson, Bergkvara AIF
2000-01 Caroline Wersäll, Ängby SK
2001-02 Caroline Wersäll, Ängby SK 
2002-03 Cecilia Lundström, Spårvägens BTK 
2003-04 Jenny Mellström, Rönninge SK BF 
2004-05 Madeleine Melcher, Ängby SK 
2005-06 Malin Pettersson, Spårvägens BTK 
2006-07 Fan Chenjing, Björkborns GoIF 
2007-08 Michaela Carlsson, Ärtemarks IF 
2008-09 Michaela Karlsson, Ärtemarks IF 
2009-10 Karin Lundin, Hålta BTK 
2010-11 Linda Bergström, Ängby SK 
2011-12 Tilda Johansson, BTK Frej
2012-13 Tilda Johansson, BTK Frej
2013-14 Erika Fronth, IFK Falköpings BTK
2014-15 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
2015-16 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
2016-17 Alma Rööse, Arvika BTK
2017-18  Spelades ej
2018-19 Linn Olsson, BTK Frej

Flickor 14  (1996-98)

1995-96 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
1996-97 Nina Rydberg, BTK Serve, Laholm
1997-98 Annika Unger, Partille PK

Flickor 13 (1981-)

1980-81 Marie Svensson, Baskemölla IF
1981-82 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1982-83 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1983-84 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1984-85 Åsa Svensson, Halmstad BTK
1985-86 Pernilla Pettersson, Rönninge SK
1986-87 Maria Holen, Borlänge BTK
1987-88 Linda Arvidsson, Banda BTK
1988-89 Sofia Johansson, BTK Safir, Örebro
1989-90 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
1990-91 Maria Rydström, Kalmar AIK
1991-92 Jelena Gajic, Gezeta BTK, Norrköping
1992-93 Susanne Jonsson, Öråns SK
1993-94 Jelena Gajic, Norrköpings BTK
1994-95 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
1995-96 Matilda Ekholm, Saab BTK
1996-97 Sandra Svensson, BTK Frej
1997-98 Marie Olsson, Gröstorps BTK
1998-99 Malin Kindgren, Saab BTK
1999-00 Caroline Wersäll, Ängby SK
2000-01 Matilda Holmgren, Kebnekaise BTK
2001-02 Jenny Mellström, Spårvägens BTK 
2002-03 Madeleine Melcher, Spårvägens BTK 
2003-04 Malin Pettersson, Spårvägens BTK 
2004-05 Malin Pettersson, Spårvägens BTK 
2005-06 Marjan Safai, Ängby SK 
2006-07 Michaela Carlsson, Ärtemarks IF 
2007-08 Stina Zetterström, Ängby SK 
2008-09 Emma Söderlund, Sjömarkens IF 
2009-10 Emelie Fitzgerald, Ås IF 
2010-11 Tilda Johansson, BTK Frej 
2011-12 Stina Källberg, Borlänge BTK
2012-13 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
2013-14 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
2014-15 Hanna Kjellson, Lyckeby BTK
2015-16 Moa Arvidsson, KFUM Stocksund IA
2016-17 Matilda Hansson, Lekstorps IF
2017-18 Spelades ej
2018-19 Nina Johansson, Nävragöls BK

Flickor 12  (1996-98)

1995-96 Marie Olsson, Gröstorps IF
1996-97 Marie Olsson, Gröstorps IF
1997-98 Charlotte Karlsson, Knutby IF

 

Uppdaterad: 13 JUN 2018 20:06
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info