Hoppa till sidans innehåll

SM



Copyright: Lennart Hansén

 SM-FOTON

Årtal och spelplats 

1925 25 mars 1925 Stockholm (Idrotts-Bladet) (Inofficiellt SM)
1927 18 april 1927 Stockholm (Svenska Bordtennisförbundet)
1928 7-8 januari 1928 Göteborg (Svenska Bordtennisförbundet)
1929 16-17 mars 1929 Borås (IF Elfsborg)
1930 24-25 mars 1930 Örebro (Örebro BTK)
1931 3-4 januari 1931 Stockholm (IK Keltic)
1932 9-10 januari 1932 Linköping (BK Derby)
1933 14-15 januari 1933 Göteborg (PPK 26)
1934 6-7 januari 1934 Norrköping (Norrköpings BTK)
1935 12-13 januari 1935 Malmö (BK Triangeln)
1936 5-6 januari 1936 Stockholm (FF Finish)
1937 9-10 januari 1937 Linköping (BK Trettio)
1938 8-9 januari 1938 Huskvarna (Rumlaborgs BTK)
1939 14-15 januari 1939 Göteborg (IF Nordenhov)
1940 6-7 januari 1940 Örebro (Örebro BTK)
1941 5-6 januari 1941 Malmö (BK Triangeln)
1942 5-6 januari 1942 Stockholm (Svenska Bordtennisförbundet)
1943 5-6 januari 1943 Stockholm (Svenska Bordtennisförbundet)
1944 8-9 januari 1944 Norrköping (BK Wirgo)
1945 6-7 januari 1945 Jönköping (BTK Strand)
1946 29-30 december 1945 Göteborg (IF Nordenhov)
1947 5-6 januari 1947 Linköping (BTK Trettio)
1948 5-6 januari 1948 Malmö (BK Olympic)
1949 6-9 januari 1949 Uppsala (Uppsala Studenters IF-IF Vesta)
1950 5-6 januari 1950 Stockholm (Djurgårdens IF)
1951 6-7 januari 1951 Göteborg (Falkenhofs IF)
1952 5-6 januari 1952 Västerås (BTK Aros)
1953 4-6 januari 1953 Sundsvall (Kubikenborgs IF)
1954 4-6 januari 1954 Borås (Mariedals IK)
1955 7-9 januari 1955 Stockholm (Svenska Bordtennisförbundet)
1956 6-8 januari 1956 Malmö (BK Olympic)
1957 4-6 januari 1957 Linköping (Parca BoIS-BK Derby)
1958 4-6 januari 1958 Helsingborg (BTK Rekord)
1959 6-8 mars 1959 Stockholm (Djurgårdens IF)
1960 11-13 mars 1960 Borås (Borås Bordtennisarrangörer)
1961 10-12 mars 1961 Eskilstuna (IK City)
1962 16-18 mars 1962 Karlskrona (Blekinge Bordtennisförbund)
1963 17-19 mars 1963 Stockholm (Djurgårdens IF)
1964 14-16 mars 1964 Halmstad (Halmstad BTK)
1965 12-14 mars 1965 Norrköping (IF Norcopensarna)
1966 18-20 mars 1966 Mölndal (Mölndals BTK)
1967 10-12 mars 1967 Borlänge (Borlänge BTK)
1968 8-10 mars 1968 Borås (Borås Bordtennisarrangörer)
1969 7-9 mars 1969 Uppsala (Uppsala Bordtennisarrangörer)
1970 7-8 mars 1970 Linköping (IF Saab)  
1971 6-7 mars 1971 Kristianstad (Vilans BoIF-Sölvesborgs BTK)
1972 11-12 mars 1972 Trollhättan (Trollhättans BTK)
1973 10-11 mars 1973 Sundsvall (Medelpads Bordtennisförbund)
1974 9-10 mars 1974 Kalmar (Kalmar AIK & BTK-Smålands BTF)
1975 8-9 mars 1975 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
1976 5-7 mars 1976 Örebro (BTK Safir)
1977 4-6 mars 1977 Karlskrona (Lyckeby BTK)
1978 31 mars-2 april 1978 Göteborg (Göteborgs Bordtennisförbund)
1979 16-18 mars 1979 Luleå (BT Laitis-Luleå BF-BT Norr)
1980 7-9 mars 1980 Karlstad (Karlstad Godtemplares IF)
1981 6-8 mars 1981 Ystad (BTK Rack)  
1982 5-7 mars 1982 Katrineholm (KFUM Bordtennis i Katrineholm)
1983 4-6 mars 1983 Uppsala (Uppsala Östra BK)
1984 2-4 mars 1984 Trelleborg (BK Ymor)
1985 22-24 februari 1985 Helsingborg (BTK Rekord)
1986 7-9 mars 1986 Östersund (Jämtland/Härjedalens BTF)
1987 13-15 mars 1987 Borås (Mariedals IK) 
1988 4-6 mars 1988 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
1989 3-5 mars 1989 Eskilstuna (Eskilstuna BTK)
1990 9-11 mars 1990 Kristianstad (KFUM Kristianstad)
1991 15-17 mars 1991 Malmö (Kulladals BTK-Kvarnby AK)
1992 13-15 mars 1992 Växjö (BTK Frej)
1993 12-14 mars 1993 Landskrona (BTK Scania)
1994 3-6 mars 1994 Helsingborg (BTK Rekord)
1995 8-12 mars 1995 Östersund (Jämtland/Härjedalens BTF)
1996 1-3 mars 1996 Karlskrona (Lyckeby BTK)
1997 28 februari-2 mars 1997 Kristianstad (KFUM Kristianstad)
1998 6-8 mars 1998 Umeå (Västerbottens Bordtennisförbund)
1999 5-7 mars 1999 Landskrona (BTK Scania)
2000 3-5 mars 2000 Borås (Mariedals IK)
2001 2-4 mars 2001 Uddevalla (Uddevalla BTK)
2002 1-3 mars 2002 Sundsvall (BTK Nivren)
2003 28 februari-2 mars 2003 Stockholm (Stockholms BTF)
2004 27-29 mars 2004 Halmstad (Halmstad BTK)
2005 4-6 mars 2005 Malmö (Kvarnby AK)
2006 3-5 mars 2006 Borås (Mariedals IK)
2007 2-4 mars 2007 Helsingborg (BTK Rekord)
2008 25-27 april 2008 Örnsköldsvik (Norra BTK)
2009 6-8 mars 2009 Helsingborg (BTK Rekord)
2010 5-7 mars 2010 Halmstad (Halmstad BTK)
2011 4-6 mars 2011 Stockholm (Stockholms BTF)
2012 2-4 mars 2012 Borås (Mariedals IK)
2013 1-3 mars 2013 Karlskrona (Lyckeby BTK)
2014 28 februari-2 mars 2014 Helsingborg (BTK Rekord)
2015 26 februari-1 mars 2015 Falkenberg (Falkenbergs BTK)
2016 17-20 mars 2016 Eslöv (Eslövs AI BTK)
2017 2-5 mars 2017 Halmstad (Halmstad BTK)
2018 1-4 mars 2018 Helsingborg (BTK Rekord)
2019 28 februari-3 mars 2019 Eskilstuna (Eskilstuna BTK)
2020 27 februari-1 mars 2020 Söderhamn (Söderhamns UIF)

Herrsingel (1925-)

(Från 1951 Ceve Lindes pris)
1925 Sven Åhman, Göteborg
(Runner up: lngvar Garell) -inofficiellt SM

1927 Carl-Erik Bülow, KFUM Göteborg
(Runner up: Ragnar Söderholtz)
1928 Ragnar Söderholtz, Stockholms IF
(Runner up: Valter Kolmodin)
1929 Henry Wilbert, IF Elfsborg
(Runner up: Lennart Bülow)
1930 Folke Pettersson, Stockholms BTK
(Runner up: Axel Pehrsson)
1931 Valter Kolmodin, BK Derby
(Runner up: Lennart Bülow)
1932 Gustaf Johnsson, BK Derby
(Runner up: Ivar Andersson)
1933 Gustaf Johnsson, BK Derby
(Runner up: Elis Hernström)
1934 Gustaf Johnsson, BK Derby
(Runner up: Lennart Wigren)
1935 Gustaf Johnsson, AIK
(Runner up: Tage Flisberg)
1936 Tage Flisberg, IFK Norrköping
(Runner up: Liss Larsson)
1937 Gustaf Johnsson, Salongens BTK
(Runner up: Arne Meijer)
1938 Tage Flisberg, BK Wirgo
(Runner up: Gustaf Johnsson)
1939 Arne Andersson, BK Wirgo
(Runner up: Tage Flisberg)
1940 Tage Flisberg, BK Wirgo
(Runner up: Carl-Ottil Johansson)
1941 Tage Flisberg, BK Wirgo
(Runner up: Lennart Liljendahl)
1942 Sixten Forss, BTK Bolton
(Runner up: Lennart Johnsson)
1943 Carl-Ottil Johansson, AIK
(Runner up: Valter Kolmodin)
1944 Lennart Iverdahl, IK Urania
(Runner up: Per-Olof Croneryd)
1945 Tage Flisberg, BTK Wirgo
(Runner up: Lennart Johansson)
1946 Tage Flisberg, BTK Wirgo
(Runner up: Gustaf Johnsson)
1947 Tage Flisberg, BTK Wirgo
(Runner up: Per-Olof Croneryd)
1948 Tage Flisberg, Djurgårdens IF
(Runner up: Arne Neidenmark)
1949 Liss Larsson, Mariedals IK
(Runner up: Bengt Grive)
1950 Tage Flisberg, BK Olympic
(Runner up: Per-Olof Croneryd)
1951 Bengt Grive, Djurgårdens IF
(Runner up: Stig Elmblad)
1952 Tage Flisberg, Mariedals IK
(Runner up: Liss Larsson)
1953 Tage Flisberg, Tranås BTK
(Runner up: Liss Larsson)
1954 Tage Flisberg, Tranås BTK
(Runner up: Carl-Ragnar Andersson)
1955 Tage Flisberg, Tranås BTK
(Runner up: Liss Larsson)
1956 Björne Mellström, Hammarby IF
(Runner up: Curt Österholm)
1957 Björne Mellström, Djurgårdens IF
(Runner up: Tage Flisberg)
1958 Björne Mellström, Djurgårdens IF
(Runner up: Tage Flisberg)
1959 Björne Mellström, Djurgårdens IF
(Runner up: Tony Larsson)
1960 Hans Alsér, Norrby IF
(Runner up: Björne Mellström)
1961 Tony Larsson, Norrby IF
(Runner up: Hans Alsér)
1962 Björne Mellström, Djurgårdens IF
(Runner up: Georg Karlsson)
1963 Hans Alsér, Leksbergs BTK
(Runner up: Carl-Johan Bernhardt)
1964 Kjell Johansson, IF Verdandi
(Runner up: Hans Alsér)
1965 Hans Alsér, Leksbergs BTK
(Runner up: Kjell Johansson)
1966 Kjell Johansson, Sölvesborgs BTK
(Runner up: Hans Alsér)
1967 Hans Alsér, Leksbergs BTK
(Runner up: Kjell Johansson)
1968 Hans Alsér, Mariestads BolS
(Runner up: Kjell Johansson)
1969 Kjell Johansson, Mölndals BTK
(Runner up: Hans Alsér)
1970 Hans Alsér, Mariestads BolS
(Runner up: Stellan Bengtsson)
1971 Kjell Johansson, Mölndals BTK
(Runner up: Hans Alsér)
1972 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Kjell Johansson)
1973 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Kjell Johansson)
1974 Kjell Johansson, Mölndals BTK
(Runner up: Stellan Bengtsson)
1975 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Kjell Johansson)
1976 Kjell Johansson, Mölndals BTK
(Runner up: Stellan Bengtsson)
1977 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Ulf Thorsell)
1978 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Åke Liljegren)
1979 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Åke Liljegren)
1980 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Ulf Carlsson)
1981 Mikael Appelgren, Stockholms Spårvägars GoIF
(Runner up: UIf Carlsson)
1982 Mikael Appelgren, Ängby SK
(Runner up: Erik Lindh)
1983 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF
(Runner up: Mikael Appelgren)
1984 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF
(Runner up: Jörgen Persson)
1985 Erik Lindh, Kungälvs BTK
(Runner up: Jörgen Persson)
1986 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF
(Runner up: Erik Lindh)
1987 Jörgen Persson, Halmstad BTK
(Runner up: Mikael Appelgren)
1988 Jörgen Persson, Malmö FF
(Runner up: Mikael Appelgren)
1989 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF
(Runner up: Mikael Appelgren)
1990 Jörgen Persson, Malmö FF
(Runner up: Erik Lindh)
1991 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF
(Runner up: Mikael Appelgren)
1992 Mikael Appelgren, Ängby SK
(Runner up: Erik Lindh)
1993 Mikael Appelgren, Ängby SK
(Runner up: Ulf Carlsson)
1994 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Jan-Ove Waldner)
1995 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Erik Lindh)
1996 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK
(Runner up: Mikael Appelgren)
1997 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK
(Runner up: Jörgen Persson)
1998 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
(Runner up: Kayode Kadiri)
1999 Jörgen Persson, Halmstad BTK
(Runner up: Fredrik Håkansson)
2000 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
(Runner up: Jörgen Persson)
2001 Fredrik Håkansson, Ängby SK
(Runner up: Peter Karlsson)
2002 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
(Runner up: Mikael Zöögling)
2003 Mattias Stenberg, Malmö FF
(Runner up: Magnus Wahlgren)
2004 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
(Runner up: Jens Lundquist)
2005 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
(Runner up: Peter Nilsson)
2006 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK
(Runner up: Jens Lundquist)
2007 Jörgen Persson, Halmstad BTK
(Runner up: Johan Axelqvist)
2008 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
(Runner up: Fredrik Håkansson)
2009 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
(Runner up: Johan Axelqvist)
2010 Jan-Ove Waldner, Spårvägens BTK
(Runner up: Pär Gerell)
2011 Pär Gerell, Falkenbergs BTK
(Runner up: Jörgen Persson)
2012 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
(Runner up: Jörgen Persson)
2013 Fabian Åkerström, Växjö PK
(Runner up: Jens Lundquist)
2014 Kristian Karlsson, Halmstad BTK
(Runner up: Robert Svensson)
2015 Kristian Karlsson, Halmstad BTK
(Runner up: Jens Lundquist)
2016 Jon Persson, Söderhamns UIF
(Runner up: Jens Lundquist)
2017 Anton Källberg, Söderhamns UIF
(Runner up: Pär Gerell)
2018 Kristian Karlsson, Halmstad BTK 
(Runner up: Jens Lundquist)
2019 Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK
(Runner up: Kristian Karlsson)

 

Damsingel (1946-)

(Från 1951 Torsten Tegnérs pris)
1946
 Eina Ericson, Svartviks IF
(Runner up: Gerd Wetterlind)
1947 Maya Halling, Varbergs BTK
(Runner up: Margareta Winqvist)
1948 Margareta Winqvist, BTK Minerva
(Runner up: Eina Ericson)
1949 Eina Ericson, Svartviks IF
(Runner up: Ingrid Hermansson)
1950 Maya Halling, Varbergs BTK
(Runner up: Margareta Winqvist)
1951 Inga Bergström, IK City
(Runner up: Iris Persson)
1952 Inga Bergström-Brehmer, IK City
(Runner up: Iris Persson)
1953 Signhild Tegner, Torps Skol IF
(Runner up: Inga Brehmer)
1954 Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
(Runner up: Iris Persson-Samberg)
1955 Signhild Tegner, Djurgårdens IF
(Runner up: Elisabeth Thorsson)
1956 Signhild Tegner, Djurgårdens IF
(Runner up: Elisabeth Thorsson)
1957 Birgitta Tegner, Torps GIF
(Runner up: Elisabeth Thorsson)
1958 Birgitta Tegner, Torps GIF
(Runner up: Elisabeth Thorsson)
1959 Birgitta Tegner, Byttorps IF
(Runner up: Siv Petersson)
1960 Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
(Runner up: Britt Andersson)
1961 Britt Andersson, BTK Clipper
(Runner up: Lena Guntsch)
1962 Birgitta Tegner, SKF:s BTK
(Runner up: Marita Carlsson)
1963 Birgitta Tegner-Larsson, Torps GIF
(Runner up: Marita Carlsson)
1964 Marita Carlsson, Lekbergs BTK
(Runner up: Siv Petersson)
1965 Lena Rundström, Råå BTK
(Runner up: Lena Guntsch)
1966 Marita Nilsson, Leksbergs BTK
(Runner up: Lena Guntsch)
1967 Marita Neidert, Leksbergs BTK
(Runner up: Lena Rundström)
1968 Marita Neidert, Mariestads BolS
(Runner up: Eva Johansson)
1969 Marita Neidert, Mariestads BolS
(Runner up: Eva Johansson)
1970 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GolF
(Runner up: Lena Andersson)
1971 Birgitta Rådberg, Huskvarna Södra IS
(Runner up: Marita Neidert)
1972 Birgitta Rådberg, Huskvarna Södra IS
(Runner up: Lena Andersson)
1973 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
(Runner up: Ann-Christin Hellman)
1974 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK
(Runner up: Birgitta Olsson)
1975 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK
(Runner up: Birgitta Olsson)
1976 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK
(Runner up: Birgitta Olsson)
1977 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK
(Runner up: Marie Lindblad)
1978 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK
(Runner up: Marie Lindblad)
1979 Marie Lindblad, Varbergs BTK
(Runner up: Birgitta Rådberg)
1980 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK 
(Runner up: Sachiko Yokota-Heyerdahl)
1981 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Rönninge SK
(Runner up: Ann-Christin Hellman)
1982 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK
(Runner up: Marie Lindblad)
1983 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK
(Runner up: Marie Lindblad)
1984 Menni Weizades, Mölndals BTK
(Runner up: Marie Lindblad)
1985 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
(Runner up: Pia Eliasson)
1986 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
(Runner up: Marie Svensson)
1987 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
(Runner up: Marie Svensson)
1988 Barbro Wiktorsson, Varbergs BTK
(Runner up: Marie Svensson)
1989 Marie Svensson, Mölndals BTK
(Runner up: Gunnel Borgström)
1990 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK
(Runner up: Lotta Erlman)
1991 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK
(Runner up: Åsa Svensson)
1992 Marie Svensson, Mölndals BTK
(Runner up: Åsa Svensson)
1993 Marie Svensson, Lyckeby BTK
(Runner up: Pernilla Pettersson)
1994 Marie Svensson, Lyckeby BTK
(Runner up: Åsa Svensson)
1995 Marie Svensson, Lyckeby BTK
(Runner up: Åsa Svensson)
1996 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
(Runner up: Åsa Svensson)
1997 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
(Runner up: Barbro Wiktorsson)
1998 Åsa Svensson, Halmstad BTK
(Runner up: Marie Svensson)
1999 Marie Svensson, Malmö FF
(Runner up: Pernilla Pettersson)
2000 Marie Svensson, Gröstorps IF
(Runner up: Åsa Svensson)
2001 Marie Svensson, Gröstorps IF
(Runner up: Åsa Svensson)
2002 Sandra Johansson, Rönninge SK
(Runner up: Susanne Jonsson)
2003 Carina Jonsson, Råå BTK
(Runner up: Susanne Jonsson)
2004 Carina Jonsson, Råå BTK
(Runner up: Marie Olsson)
2005 Susanna Nilsson, Rönninge SK BF
(Runner up: Linda Nordenberg)
2006 Marie Olsson, Trelleborgs BTK
(Runner up: Linda Nordenberg)
2007 Matilda Ekholm, Ängby SK
(Runner up: Marie Olsson)
2008 Marie Olsson, Råå BTK
(Runner up: Matilda Ekholm)
2009 Matilda Ekholm, Riddaren BTK
(Runner up: Malin Pettersson)
2010 Malin Pettersson, Team Mälarenergi BTK
(Runner up: Carina Jonsson)
2011 Matilda Ekholm, Riddaren BTK
(Runner up: Marie Olsson)
2012 Matilda Ekholm, Ängby SK
(Runner up: Sara Rask)
2013 Li Fen, Malmö IF
(Runner up: Stina Zetterström)
2014 Li Fen, Malmö IF
(Runner up: Matilda Ekholm)
2015 Jennifer Jonsson, Spårvägens BTK
(Runner up: Sun Jie)
2016 Li Fen, Malmö IF
(Runner up: Sara Rask)
2017 Matilda Ekholm, Boo KFUM
(Runner up: Linda Bergström)
2018 Matilda Ekholm, Boo KFUM
(Runner up: Linda Bergström)
2019 Linda Bergström, Ängby SK
(Runner up: Matilda Ekholm)

 

Herrdubbel (1931-)

1931 Gustaf Johnsson/Valter Kolmodin, BK Derby 
(Runner up: Carl-Erik Bülow/Lennart Bülow)
1932 Olle Ekman/Gustaf Johnsson, BK Derby 
(Runner up: Folke Pettersson/Tage Wickmark)
1933 Olle Ekman/Gustaf Johnsson, BK Derby 
(Runner up: Carl-Erik Bülow/Lennart Bülow)
1934 Olle Ekman/Gustaf Johnsson, BK Derby 
(Runner up: Erik Johansson/Lennart Wigren)
1935 Tage Flisberg/ Lennart Wigren, IFK Norrköping 
(Runner up: Carl-Erik Bülow/Gustaf Johnsson)
1936 Tage Flisberg/Sture Fyrberg, IFK Norrköping
(Runner up: Hans Lidhäll/Arne Meijer)
1937 Gustaf Johnsson/Erik Wikström, Salongens BTK/PPK Champion 
(Runner up: Sven Bengtsson/Bertil Källholm)
1938 Arne Andersson/Tage Flisberg, BK Wirgo 
(Runner up: Henry Arnell/Stig Åhlund)
1939 Arne Andersson/Tage Flisberg, BK Wirgo 
(Runner up: Ivar Andersson/Sture Fyrberg)
1940 Arne Andersson/Tage Flisberg, BK Wirgo 
(Runner up: Erik Karlsson/Liss Larsson)
1941 Sture Fyrberg/Erik Johansson, BK Wirgo/IK Urania
(Runner up: Arne Andersson/Tage Flisberg)
1942 Arne Andersson/Tage Flisberg, BK Wirgo 
(Runner up: Harry Jacobsson/Lennart Liljendahl)
1943 Arne Andersson/Tage Flisberg, BK Wirgo 
(Runner up: Arild Waeger/Styrbjörn Wahlberg)
1944 Karl-Ivar Almqvist/Per-Olof Croneryd, BK Hird 
(Runner up: Sixten Forss/Lennart Iverdahl)
1945 Arne Andersson/Tage Flisberg, BTK Wirgo 
(Runner up: Weine Fredriksson/Arne Ohlsson)
1946 Arne Andersson/Tage Flisberg, BTK Wirgo 
(Runner up: Sven Cederholm/Weine Fredriksson)
1947 Arne Andersson/Tage Flisberg, BTK Wirgo 
(Runner up: Arne Andersson/Liss Larsson)
1948 Tage Flisberg/Arne Neidenmark, Djurgårdens IF 
(Runner up: Hans Lidhäll/Sven Olsson)
1949 Bengt Grive/Arne Neidenmark, Djurgårdens IF 
(Runner up: Per-Olof Croneryd/Bengt Johnsson)
1950 Sven Cederholm/Weine Fredriksson, Parca BoIS 
(Runner up: Sven Olsson/Georg Tsappos)
1951 Sven Olsson/Georg Tsappos, SolK Hellas 
(Runner up: Sven Cederholm/Weine Fredriksson)
1952 Tage Flisberg/Liss Larsson, Mariedals IK 
(Runner up: Arne Andersson/Bengt Nicander)
1953 Tage Flisberg/Weine Fredriksson, Tranås BTK/Parca BolS 
(Runner up: Lars Pettersson/Georg Tsappos)
1954 Tage Flisberg/Weine Fredriksson, Tranås BTK/Parca BoIS 
(Runner up: Arne Andersson/Liss Larsson)
1955 Sven-Olov Karlsson/Glenn Kindstedt, IF Norcopensarna 
(Runner up: Lennart Johansson/Curt Österholm)
1956 Lennart Johansson/Bo Malmquist, Djurgårdens IF 
(Runner up: Lars-Åke Johnsson/Reidar Ljungström)
1957 Lars-Åke Johnsson/Reidar Ljungström, Vingåkers IF 
(Runner up: Lennart Johansson/Björne Mellström)
1958 Toni Borg/Tony Larsson, Arboga BTK/Hanvikens SK 
(Runner up: Per-Olof Croneryd/Glenn Kindstedt)
1959 Toni Borg/Tony Larsson, Arboga BTK/AIK 
(Runner up: Lars-Åke Johnsson/Reidar Ljungström)
1960 Lars-Åke Johnsson/Reidar Ljungström, Vingåkers IF 
(Runner up: Toni Borg/Tony Larsson)
1961 Tony Larsson/Björne Mellström, Norrby IF/Djurgårdens IF 
(Runner up: Lars-Åke Johnsson/Reidar Ljungström)
1962 Tony Larsson/Björne Mellström, SKF:s BTK/Djurgårdens IF 
(Runner up: Lars-Åke Johnsson/Reidar Ljungström)
1963 Hans Alsér/Kjell Johansson, Leksbergs BTK/IF Verdandi 
(Runner up: Tony Larsson/Björne Mellström)
1964 Hans Alsér/Kjell Johansson, Leksbergs BTK/IF Verdandi 
(Runner up: Stellan Bengtsson I/Carl-Johan Bernhardt)
1965 Hans Alsér/Kjell Johansson, Leksbergs BTK/IF Verdandi 
(Runner up: Carl-Johan Bernhardt/Bo Persson)
1966 Hans Alsér/Kjell Johansson, Leksbergs BTK/Sölvesborgs BTK 
(Runner up: Carl-Johan Bernhardt/Bo Persson)
1967 Hans Alsér/Kjell Johansson, Leksbergs BTK/Sölvesborgs BTK
 (Runner up: Carl-Johan Bernhardt/Bo Persson)
1968 Hans Alsér/Kjell Johansson, Mariestads BolS/Mölndals BTK 
(Runner up: Stellan Bengtsson I/Nils-Bertil Billing)
1969 Hans Alsér/Bo Persson, Mariestads BolS/Sölvesbergs BTK 
(Runner up: Christer Johansson/Kjell Johansson)
1970 Hans Alsér/Kjell Johansson, Mariestads BolS/Mölndals BTK 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Bo Persson)
1971 Hans Alsér/Bo Persson, Mariestads BolS/Boo KFUM 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Anders Johansson)
1972 Hans Alsér/Kjell Johansson, Mölndals BTK 
(Runner up: Bo Persson/Ingemar Wikström)
1973 Bo Persson/lngemar Wikström, Boo KFUM 
(Runner up: Björn Carlsson/Berndt Halvarsson)
1974 Tommy Andersson/Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK 
(Runner up: Bo Persson/lngemar Wikström)
1975 Anders Johansson/Ulf Thorsell, Boo KFUM 
(Runner up: Tommy Andersson/Stellan Bengtsson)
1976 Åke Grönlund/Kjell Johansson, Mölndals BTK 
(Runner up: Tommy Andersson/Stellan Bengtsson)
1977 Tommy Andersson/Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK 
(Runner up: Anders Johansson/Per Sandström)
1978 Stellan Bengtsson/Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK 
(Runner up: Tommy Andersson/Ulf Thorsell)
1979 Stellan Bengtsson/Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK 
(Runner up: Anders Johansson/Per Sandström)
1980 Tommy Danielsson/Ulf Thorsell, Sölvesborg BTK/Djurgårdens IF 
(Runner up: Ulf Bengtsson/Lars Franklin)
1981 Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF 
(Runner up: Roger Lagerfeldt/Michael Nilsson)
1982 Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Stockholms Spårv GoIF/BTK Rekord 
(Runner up: Mikael Appelgren/Jens Fellke)
1983 Ulf Bengtsson/Lars Franklin, Söderhamns UIF/Stockholms Spårv GoIF 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Ulf Carlsson)
1984 Erik Lindh/Jörgen Persson, Kungälvs BTK/Halmstad BTK 
(Runner up: Mikael Appelgren/Mikael Frank)
1985 Jörgen Persson/Jonny Åkesson, Halmstad BTK/BTK Rekord 
(Runner up: Ulf Bengtsson/Ulf Carlsson)
1986 Erik Lindh/Jan-Ove Waldner, Kungälvs BTK/Stockholms Spårvägars GoIF 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Jörgen Persson)
1987 Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Ängby SK/Falkenbergs BTK 
(Runner up: Jörgen Persson/Jonny Åkesson)
1988 Erik Lindh/Jörgen Persson, Falkenbergs BTK/Malmö FF 
(Runner up: Johan Fallby/Jan-Ove Waldner)
1989 Erik Lindh/Jörgen Persson, Falkenbergs BTK/Malmö FF 
(Runner up: Peter Greczula/Jan-Ove Waldner)
1990 Ulf Bengtsson/Jörgen Persson, Malmö FF 
(Runner up: Peter Karlsson/Erik Lindh)
1991 Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Stockholms Spårv GoIF/BTK Rekord 
(Runner up: Mikael Appelgren/Johan Fallby)
1992 Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Ängby SK 
(Runner up: Peter Karlsson/Peter Nilsson) 
1993 Erik Lindh/Jörgen Persson, Malmö FF/Halmstad BTK 
(Runner up: Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner) 
1994 Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Ängby SK 
(Runner up: Mattias Stenberg/Mikael Zöögling) 
1995 Fredrik Håkansson/Peter Nilsson, Falkenbergs BTK 
(Runner up: Andreas Blom/Erik Lindh)
1996 Erik Lindh/Jörgen Persson, Falkenbergs BTK 
(Runner up: Peter Karlsson/Thomas von Scheele)
1997 Erik Lindh/Jörgen Persson, Falkenbergs BTK/Halmstad BTK 
(Runner up: Jan-Ove Waldner/Göran Wranå)
1998 Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Falkenbergs BTK/Malmö FF (
Runner up: Thomas Buza/Fredrik Håkansson)
1999 Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK 
(Runner up: Magnus Molin/Thomas von Scheele)
2000 Erik Lindh/Magnus Wahlgren, BTK Enig/Kalmar BTK 
(Runner up: Joakim Andersson/Peter Nilsson)
2001 Mikael Appelgren/Fredrik Håkansson, Ängby SK 
(Runner up: Jens Lundquist/Peter Nilsson)
2002 Mikael Mattiasson/Mikael Zöögling, Eslövs AI 
(Runner up: Mattias Andersson/Peter Nilsson)
2003 Fredrik Håkansson/Jens Lundquist, Halmstad BTK/Söderhamns UIF 
(Runner up: Mattias Andersson/Peter Nilsson)
2004 Fredrik Håkansson/Peter Karlsson, Halmstad BTK/Falkenbergs BTK 
(Runner up: Jens Lundquist/Magnus Molin)
2005 Pär Gerell/Magnus Månsson, Falkenbergs BTK 
(Runner up: Fredrik Håkansson/Henrik Olsson)
2006 Robert Svensson/Mikael Zöögling, Eslövs AI 
(Runner up: Fredrik Håkansson/Peter Nilsson)
2007 Johan Axelqvist/Robert Svensson, Söderhamns UIF/Eslövs AI
(Runner up: Fredrik Håkansson/Jörgen Persson)
2008  Johan Axelqvist/Robert Svensson, Eslövs AI 
(Runner up: Jens Lundquist/Jon Persson)
2009 Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF 
(Runner up: Viktor Brodd/Johan Sondell)
2010 Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF 
(Runner up: Mattias Karlsson/Robert Svensson)
2011 Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF 
(Runner up: Johan Sondell/Robert Svensson)
2012 Joachim Bachstätter/Andreas Törnkvist, Växjö PK 
(Runner up: Pär Gerell/Jens Lundquist)
2013 Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF 
(Runner up: Viktor Brodd/Hampus Nordberg)
2014 Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 
(Runner up: Robert Svensson/Mattias Översjö)
2015 Simon Arvidsson/Andreas Törnkvist, BTK Rekord 
(Runner up: Robert Svensson/Mattias Översjö)
2016 Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Halmstad BTK 
(Runner up: Pär Gerell/Jens Lundquist)
2017 Viktor Brodd/Hampus Nordberg Söderhamns UIF 
(Runner up: Harald Andersson/Fabian Åkerström)
2018 Anders Eriksson/Anton Källberg Halmstad BTK/Söderhamns UIF 
(Runner up: Hong Jiang Chang/Simon Söderlund)
2019 Truls Möregårdh/Jon Persson, Eslövs AI BTK/Söderhamns UIF
(Runner up: Simon Berglund/Malte Möregårdh)

Damdubbel (1949-)

1949 Ingrid Hägglund/Iris Persson, Örnsköldsviks BTK/Råå BTK 
(Runner up: Ulla Andersson/Birgitta Nilsson)
1950 Eina Ericson/Margareta Winqvist, Svartviks IF/BTK Minerva 
(Runner up: Inger Franck/Maya Halling)
1951 Inga Bergström/Iris Persson, IK City/Råå BTK
(Runner up: Signhild Tegner/Tyra Tegner)
1952 Inga Bergström-Brehmer/Iris Persson, IK City/Råå BTK 
(Runner up: Ingrid Hermansson/Märta Larsson)
1953 Inga Brehmer/Iris Persson-Samberg, IK City/Råå BTK 
(Runner up: Ingrid Hermansson/Märta Larsson)
1954 Ingrid Hermansson/Märtha Larsson, Norra Härene GolF 
(Runner up: Gerd Olsson/Signhild Tegner)
1955 Reina Hermansson/Birgitta Tegner, Torps GIF 
(Runner up: Signhild Tegner/Elisabeth Thorsson)
1956 Signhild Tegner/Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF 
(Runner up: Birgitta Tegner/Reina Hermansson-Wetterström)
1957 Birgitta Tegner/Reina Wetterström, Torps GIF 
(Runner up: Inga Brehmer/Iris Samberg)
1958 Inga Brehmer/Iris Samberg, IK City/Råå BTK 
(Runner up: Birgitta Tegner/Reina Wetterström)
1959 Birgitta Tegner/Signhild Tegner, Byttorps IF/Djurgårdens IF 
(Runner up: Ingegärd Johansson/Reina Wetterström)
1960 Britt Andersson/Lisa Nilsson, BTK Clipper 
(Runner up: Birgitta Tegner/Elisabeth Thorsson)
1961 Annika Guntsch/Lena Guntsch, Högadals IS 
(Runner up: Ingegärd Johansson/Reina Wetterström)
1962 Britt Andersson/Birgitta Tegner, BTK Clipper/SKF:s BTK 
(Runner up: Ingegärd Johansson/Reina Wetterström)
1963 Marita Carlsson/Eva Johansson, Leksbergs BTK/Wästerhovs IK 
(Runner up: Annika Guntsch/Lena Guntsch)
1964 Lena Rundström/Birgitta Tegner-Larsson, Råå BTK/Torps GlF 
(Runner up: Annika Guntsch/Lena Guntsch)
1965 Siv Petersson/Birgitta Wiktorsson, Djurgårdens IF/Aga BTK 
(Runner up: Marita Carlsson/Eva Johansson)
1966 Marita Nilsson/Lena Rundström, Leksbergs BTK/Sölvesborgs BTK 
(Runner up: Siv Petersson/Birgitta Wiktorsson)
1967 Marita Neidert/Eva Johansson, Leksbergs BTK/Mölndals BTK 
(Runner up: Siv Petersson/Birgitta Wiktorsson)
1968 Eva Johansson/Marita Neidert, Sölvesborgs BTK/Mariestads BoIS 
(Runner up: Ragna Noring/Lena Pettersson)
1969 Marita Neidert/Birgitta Rådberg, Mariestads BoIS 
(Runner up: Lena Rundström/Birgitta Tegner-Larsson)
1970 Marita Neidert/Eva Johansson, Stockholms Spårv GoIF/Östra Stadsgränsens TK 
(Runner up: Gunnel Henriksson/Birgitta Rådberg)
1971 Marita Neidert/Siv Petersson, Stockholms Spårvägars GolF 
(Runner up: Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson)
1972 Ulla-Märta Gustavsson/Eva Johansson, Vänersborgs BTK/Östra Stadsgränsens TK 
(Runner up: Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson)
1973 Ulla-Märta Gustavsson/Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK 
(Runner up: Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson)
1974 Lena Andersson/Birgitta Rådberg, Råå BTK/Vänersborgs BTK 
(Runner up: Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson)
1975 Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson, Varbergs BTK 
(Runner up: Ulla-Märta Gustavsson/Birgitta Rådberg)
1976 Ulla-Märta Gustavsson/Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK 
(Runner up: Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson)
1977 Marita Neidert/Birgitta Rådberg, Stockholms Spårvägars GoIF 
(Runner up: Ulla-Märta Gustavsson/Birgitta Olsson)
1978 Ann-Christin Hellman/Marie Lindblad, Varbergs BTK 
(Runner up: Birgitta Olsson/Eva Strömvall)
1979 Ann-Christin Hellman/Marie Lindblad, Varbergs BTK 
(Runner up: Ulla-Märta Gustavsson/Birgitta Rådberg)
1980 Ann-Christin Hellman/Marie Lindblad, Varbergs BTK 
(Runner up: Birgitta Olsson/Eva Strömvall)
1981 Birgitta Olsson/Birgitta Rådberg, Solna BTK 
(Runner up: Helen Lindvall/Eva Strömvall)
1982 Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Stockholms Spårvägars GolF/Arlövs IK
(Runner up: Ann-Christin Hellman/Eva Strömvall)
1983 Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Stockholms Spårvägars GolF/Arlövs IK 
(Runner up: Ann-Christin Hellman/Eva Strömvall)
1984 Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Stockholms Spårv GolF/Mölndals BTK 
(Runner up: Annika Läth/Marie Svensson)
1985 Susanne Dahl/Pia Eliasson, Mölndals BTK 
(Runner up: UIIa-Märta Gustavsson/Birgitta Rådberg)
1986 Lotta Erlman/Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK 
(Runner up: Gunnel Borgström/Anneli Johansson)
1987 Lotta Erlman/Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK 
(Runner up: Annika Läth/Marie Svensson)
1988 Lotta Erlman/Anneli Johansson, Borlänge BTK 
(Runner up: Kamilla Björk/Barbro Wiktorsson)
1989 Lotta Erlman/Anneli Johansson, Borlänge BTK 
(Runner up: Gunnel Borgström/Marie Svensson)
1990 Gunnel Borgström/Marie Svensson, Mölndals BTK 
(Runner up: Pernilla Pettersson/Åsa Svensson)
1991 Pernilla Pettersson/Åsa Svensson, Halmstad BTK 
(Runner up: Lotta Erlman/Anneli Johansson)
1992 Marie Svensson/Åsa Svensson, Mölndals BTK/Halmstad BTK 
(Runner up: Lotta Erlman/Barbro Wiktorsson)
1993 Lotta Erlman/Marie Svensson, Borlänge BTK/Lyckeby BTK 
(Runner up: Heléne Gustafsson/Pernilla Pettersson)
1994 Marie Svensson/Åsa Svensson, Lyckeby BTK/Halmstad BTK 
(Runner up: Kinga Fijalkowska/Jenny Jönsson)
1995 Heléne Gustafsson/Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK 
(Runner up: Marie Svensson/Åsa Svensson)
1996 Heléne Gustafsson/Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK 
(Runner up: Carina Jonsson/Susanne Jonsson)
1997 Kajsa Andersson/Åsa Svensson, Halmstad BTK 
(Runner up: Heléne Gustafsson/Pernilla Pettersson)
1998 Lena Persson/Åsa Svensson, Halmstad BTK 
(Runner up: Veronica Augustsson/Jenny Jönsson)
1999 Marie Svensson/Sandra Johansson, Malmö FF/Saab BTK 
(Runner up: Jenny Jönsson/Caroline Holmkvist)
2000 Marie Svensson/Åsa Svensson, Gröstorps IF/Halmstad BTK 
(Runner up: Sandra Johansson/Nina Vakkila)
2001 Susanne Jonsson/Linda Nordenberg, Råå BTK
(Runner up: Marie Svensson/Åsa Svensson)
2002 Susanne Jonsson/Linda Nordenberg, Råå BTK 
(Runner up: Anna Berglund/Sandra Johansson)
2003 Marie Olsson/Nina Vakkila, Spårvägens BTK 
(Runner up: Sandra Johansson/Veronica Thorsson)
2004 Susanne Jonsson/Linda Nordenberg, Råå BTK 
(Runner up: Frida Johansson/Carina Jonsson)
2005 Susanna Nilsson/Marie Olsson, Rönninge SK BF/Trelleborgs BTK 
(Runner up: Frida Johansson/Carina Jonsson)
2006 Kajsa Andersson/Carina Jonsson, Råå BTK 
(Runner up: Frida Johansson/Linda Nordenberg)
2007 Kajsa Andersson/Carina Jonsson, Råå BTK
(Runner up: Frida Johansson/Linda Nordenberg)
2008 Malin Pettersson/Sara Rask, Spårvägens BTK/Dänningelanda BTK
(Runner up: Matilda Ekholm/Marie Persson)
2009 Marie Olsson/Nina Vakkila, Råå BTK 
(Runner up: Carina Jonsson/Barbro Wiktorsson)
2010 Matilda Ekholm/Malin Pettersson, Riddaren BTK/Team Mälarenergi BTK 
(Runner up: Kajsa Andersson/Marie Olsson)
2011 Matilda Ekholm/Malin Pettersson, Riddaren BTK/Team Mälarenergi BTK 
(Runner up: Marie Persson/Nina Vakkila)
2012 Linda Bergström/Matilda Ekholm, Ängby SK 
(Runner up: Jennie Gustafsson/Anna Månsson)
2013 Sandra Andersson/Li Fen, Malmö IF 
(Runner up: Linda Bergström/Josefin Lund)
2014 Matilda Ekholm/Daniela Moskovits, Team Mälarenergi 
(Runner up: Sandra Andersson/Li Fen)
2015 Jennifer Jonsson/Stina Zetterström, Spårvägens BTK 
(Runner up: Ellen Holmsten/Stina Källberg)
2016 Li Fen/Caroline Tanska, Malmö IF/Eslövs AI BTK 
(Runner up: Linda Bergström/Jennifer Jonsson)
2017 Erika Fronth/Tilda Johansson, Halmstad BTK 
(Runner up: Filippa Bergand/Jessica Johnsson)
2018 Matilda Ekholm/Ellen Holmsten Boo KFUM/Spårvägens BTK
(Runner up: Linda Bergström/Jennifer Jonsson)
2019 Michaela Karlsson/Stina Källberg, Team Mälarenergi BTK
(Runner up: Rebecca Tveit Muskantor/Caroline Tanska)


Mixed dubbel (1947-)

1947 Kurt Persson/Maya Halling, Varbergs BTK 
(Runner up: Tage Flisberg/Birgitta Nilsson)
1948 Tage Flisberg/Ingrid Hägglund, Djurgårdens IF/Örnsköldsviks BTK 
(Runner up: Bengt Grive/Margareta Winqvist)
1949 Weine Fredriksson/Eina Ericson, Parca BoIS/Svartviks IF 
(Runner up: Sven Cederholm/Iris Persson)
1950 Weine Fredriksson/Eina Ericson, Parca BoIS/Svartviks IF 
(Runner up: Gustaf Johnsson/Gerd Kristiansson)
1951 Weine Fredriksson/Inga Bergström, Parca BoIS/IK City 
(Runner up: Sven Cederholm/Iris Persson)
1952 Weine Fredriksson/Inga Bergström-Brehmer, Parca BoIS/IK City 
(Runner up: Sven Cederholm/Iris Persson)
1953 Weine Fredriksson/Inga Brehmer, Parca BoIS/IK City 
(Runner up: Liss Larsson/Ingrid Hermansson)
1954 Tage Flisberg/Signhild Tegner, Tranås BTK/Torps Skol IF 
(Runner up: Sven Cederholm/Iris Persson-Samberg)
1955 Lars Pettersson/Elisabeth Thorsson, Hammarby IF/Djurgårdens IF 
(Runner up: Weine Fredriksson/Inga Brehmer)
1956 Curt Österholm/Reina Hermansson-Wetterström, Hammarby IF/Torps GIF 
(Runner up: Lennart Johansson/Elisabeth Thorsson)
1957 Reidar Ljungström/Wanja Wannehed, Vingåkers IF/Rimbo IF 
(Runner up: Toni Borg/Gullmaj Nilsson)
1958 Björne Mellström/Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF 
(Runner up: Stig Näsström/Reina Wetterström)
1959 Björne Mellström/Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF 
(Runner up: Tony Larsson/Birgitta Tegner)
1960 Björne Mellström/Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF 
(Runner up: Tony Larsson/Birgitta Tegner)
1961 Björne Mellström/Marita Carlsson, Djurgårdens IF/Fiskeviks IF 
(Runner up: Tony Larsson/Birgitta Tegner)
1962 Tony Larsson/Birgitta Tegner, SKF:s BTK 
(Runner up: Bengt Andersson/Britt Andersson)
1963 Stellan Bengtsson I/Lena Guntsch, Falkenbergs BTK/Ljungby IF 
(Runner up: Björne Mellström/Eva Johansson)
1964 Björn Nilsson/Marita Carlsson, Leksbergs BTK 
(Runner up: Kjell Johansson/Birgitta Wiktorsson)
1965 Kjell Johansson/Lena Rundström, IF Verdandi/Råå BTK 
(Runner up: Hans Alsér/Eva Johansson)
1966 Kjell Johansson/Lena Rundström, Sölvesborgs BTK 
(Runner up: Björn Nilsson/Marita Nilsson)
1967 Hans Alsér/Eva Johansson, Leksbergs BTK/Mölndals BTK 
(Runner up: Björn Neidert/Marita Neidert)
1968 Björn Neidert/Marita Neidert, Mariestads BoIS 
(Runner up: Hans Alsér/Eva Johansson)
1969 Björn Neidert/Marita Neidert, Mariestads BoIS 
(Runner up: Bo Persson/Eva Johansson)
1970 Rolf Andersson/Birgitta Rådberg, Mariestads BoIS/Huskvarna Södra IS 
(Runner up: Bo Persson/Eva Johansson)
1971 Rolf Andersson/Birgitta Rådberg, Mariestads BoIS/Huskvarna Södra IS 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Ann-Christin Hellman)
1972 Stellan Bengtsson/Lena Andersson, Falkenbergs BTK/IFK Lund 
(Runner up: Rolf Andersson/Birgitta Rådberg)
1973 Stellan Bengtsson/Lena Andersson, Falkenbergs BTK/Råå BTK 
(Runner up: Bo Persson/Birgitta Rådberg)
1974 Stellan Bengtsson/Lena Andersson, Falkenbergs BTK/Råå BTK 
(Runner up: Bo Persson/Birgitta Rådberg)
1975 Bo Persson/Birgitta Olsson, Sölvesborgs BTK/Varbergs BTK 
(Runner up: Mikael Svensson/Ulla-Märta Gustavsson)
1976 Stellan Bengtsson/Ann-Christin Hellman, Falkenbergs BTK/Varbergs BTK 
(Runner up: Bo Persson/Birgitta Olsson)
1977 Stellan Bengtsson/Ann-Christin Hellman, Falkenbergs BTK/Varbergs BTK 
(Runner up: Ulf Thorsell/Birgitta Rådberg)
1978 Ulf Thorsell/Birgitta Rådberg, Stockholms Spårvägars GoIF 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Ann-Christin Hellman)
1979 Stellan Bengtsson/Eva Strömvall, Falkenbergs BTK/Varbergs BTK 
(Runner up: Ulf Bengtsson/Marie Lindblad)
1980 Stellan Bengtsson/Eva Strömvall, Falkenbergs BTK/Varbergs BTK 
(Runner up: Tommy Danielsson/Anneli Hernvall)
1981 Tommy Danielsson/Anneli Hernvall, Trollhättans BTK 
(Runner up: Ulf Thorsell/Birgitta Rådberg)
1982 Jan-Ove Waldner/Anneli Hernvall, Stockholms Spårvägars GoIF 
(Runner up: Stellan Bengtsson/Eva Strömvall)
1983 Jan-Ove Waldner/Anneli Hernvall, Stockholms Spårvägars GoIF 
(Runner up: Erik Lindh/Marie Lindblad)
1984 Erik Lindh/Marie Lindblad, Kungälvs BTK/Mölndals BTK 
(Runner up: Jan-Ove Waldner/Anneli Hernvall)
1985 Jan-Ove Waldner/Anneli Hernvall, Stockholms Spårvägars GoIF 
(Runner up: Ulf Bengtsson/Annika Läth)
1986 Stellan Bengtsson/Barbro Wiktorsson, Falkenbergs BTK/Borlänge BTK 
(Runner up: Thomas von Scheele/Kamilla Björk)
1987 Ulf Bengtsson/Annika Läth, Malmö FF/Rönninge SK 
(Runner up: Erik Lindh/Pia Eliasson)
1988 Johan Fallby/Anneli Johansson, Stockholms Spårv GoIF/Borlänge BTK 
(Runner up: Peter Karlsson/Lotta Erlman)
1989 Erik Lindh/Marie Svensson, Falkenbergs BTK/Mölndals BTK 
(Runner up: Jörgen Persson/Åsa Svensson)
1990 Erik Lindh/Marie Svensson, Falkenbergs BTK/Mölndals BTK 
(Runner up: Thomas Buza/Pernilla Pettersson)
1991 Erik Lindh/Marie Svensson, Falkenbergs BTK/Mölndals BTK 
(Runner up: Thomas Buza/Pernilla Pettersson)
1992 Johan Fallby/Pernilla Pettersson, Lyckeby BTK/Spårvägens BTK 
(Runner up: Tommy Johansson/Therese Sandberg)
1993 Jörgen Persson/Åsa Svensson, Halmstad BTK 
(Runner up: Peter Greczula/Lotta Erlman)
1994 Ulf Carlsson/Åsa Svensson, Halmstad BTK 
(Runner up: Anders Johansson/Pernilla Pettersson)
1995 Thomas Buza/Åsa Svensson, Halmstad BTK 
(Runner up: Fredrik Lundquist/Jenny Jönsson)
1996 Fredrik Lundquist/Barbro Wiktorsson, Söderhamns UIF/Öråns SK 
(Runner up: Adam Råsberg/Kinga Fijalkowska)
1997 Fredrik Håkansson/Åsa Svensson, Halmstad BTK 
(Runner up: Joakim Andersson/Kajsa Andersson)
1998 Fredrik Håkansson/Åsa Svensson, Halmstad BTK 
(Runner up: Mikael Mattiasson/Marie Svensson)
1999 Peter Nilsson/Linda Nordenberg, Falkenbergs BTK/Norrköpings BTK 
(Runner up: Joakim Andersson/Jelena Gajic)
2000 Henrik Olsson/Jennie Lindström, Halmstad BTK 
(Runner up: Patrik Dahlström/Matilda Ekholm)
2001 Fredrik Håkansson/Sandra Johansson, Ängby SK/Ulricehamns IF 
(Runner up: Robert Svensson/Marie Olsson)
2002 Pär Gerell/Sandra Johansson, Falkenbergs BTK/Rönninge SK
(Runner up: Magnus Månsson/Anna Berglund)
2003 Pär Gerell/(Sandra Johansson, Falkenbergs BTK/Rönninge SK BF
(Runner up: John Fröling/Linda Nordenberg)
2004 Pär Gerell/Sandra Johansson, Falkenbergs BTK/Rönninge SK 
(Runner up: Magnus Månsson/Anna Berglund)
2005 Anders Sjöstedt/Carina Jonsson, SK Iron/Råå BTK 
(Runner up: Mikael Mattiasson/Marie Olsson)
2006 Anders Sjöstedt/Carina Jonsson, SK Iron/Råå BTK 
(Runner up: Fredrik Hage/Susanna Wigow)
2007 Magnus Månsson/Anna Berglund, BTK Warta/Dänningelanda BT 
(Runner up: Mikael Zöögling/Anna Benson)
2008 Malin Pettersson/Mikael Zöögling, Spårvägens BTK 
(Runner up: Hampus Nordberg/Marie Persson)
2009 Lukas Rydén/Sara Rask, Falkenbergs BTK/Dänningelanda BTK 
(Runner up: Martin Singh/Caroline Wersäll)
2010 Anders Sjöstedt/Carina Jonsson, Carlstads BTK/Team Mälarenergi BTK 
(Runner up: John Wall/Madeleine Melcher)
2011 Anthony Tran/Daniela Moskovits, Spårvägens BTK 
(Runner up: Mattias Översjö/Ida Söderlund, Eslövs)
2012 Mats Sandell/Marina Donner, Halmstad BTK/Tabergs SK 
(Runner up: Magnus Månsson/Anna Månsson)
2013 Anthony Tran/Daniela Moskovits, Spårvägens BTK 
(Runner up: Simon Arvidsson/Sara Rask)
2014 Mattias Karlsson/Matilda Ekholm, Halmstad BTK/Team Mälarenergi 
(Runner up: Tobias Bergman/Jennifer Jonsson)
2015 Anton Källberg/Stina Källberg, Söderhamns UIF/Borlänge BTK 
(Runner up: Mattias Översjö/Daniela Moskovits)
2016 Pär Gerell/Michaela Karlsson, Halmstad BTK/Team Mälarenergi BTK 
(Runner up: Harald Andersson/Tilda Johansson)
2017 Mattias Karlsson/Matilda Ekholm Halmstad BTK/Boo KFUM 
(Runner up: Pär Gerell/Michaela Karlsson)
2018 Harald Andersson/Tilda Johansson, Halmstad BTK 
(Runner up: Mattias Ekdahl/Jennifer Jonsson)
2019 Mattias Falck/Matilda Ekholm, Halmstad BTK/Boo KFUM
(Runner up: Truls Möregårdh/Filippa Bergand)

Herrar lag (1927-)

1927 Stockholms IF (Harald Felldin, Folke Johansson, Ragnar Söderholtz)
1928 IF Elfsborg, Borås (Anders Andersson, Harry Krii, Henry Wilbert)
1929 IK Keltic, Stockholm (Lennart Johansson, Hille Nilsson, Ragnar Söderholtz)
1930 BK Derby, Linköping (Olle Ekman, Gustaf Johnsson, Erik Ringkvist)
1931 BK Derby, Linköping (Olle Ekman, Gustaf Johnsson, Valter Kolmodin)
1932 BK Derby, Linköping (Olle Ekman, Gustaf Johnsson, Valter Kolmodin)
1933 IF Elfsborg, Borås (Elis Hernström, Arne Meijer, Torbjörn Ström)
1934 BK Derby, Linköping (Holger Ahlgren, Gustaf Johnsson, Henry Palmberg)
1935 IFK Norrköping (Tage Flisberg, Bertil Källholm, Lennart Wigren)
1936 BTK Trettio, Linköping (Holger Ahlgren, Gustaf Johnsson, Henry Palmberg)
1937 BK Wirgo, Norrköping (Arne Andersson, Tage Flisberg, Sture Fyrberg)
1938 BK Wirgo, Norrköping (Arne Andersson, Tage Flisberg, Sture Fyrberg)
1939 BK Wirgo, Norrköping (Arne Andersson, Tage Flisberg, Sture Fyrberg)
1940 BK Wirgo, Norrköping (Arne Andersson, Tage Flisberg, Sture Fyrberg)
1941 BK Wirgo, Norrköping (Arne Andersson, Tage Flisberg, Sture Fyrberg)
1942 BK Wirgo, Norrköping (Arne Andersson, Tage Flisberg, Sture Fyrberg)
1943 BK Wirgo, Norrköping (Arne Andersson, Tage Flisberg, Sture Fyrberg)
1944 BK Wirgo, Norrköping (Arne Andersson, Tage Flisberg, Sture Fyrberg)
1945 AIK, Stockholm (Harry Jacobsson, Carl-Ottil Johansson, Lennart Johansson)
1946 AIK, Stockholm (Harry Jacobsson, Carl-Ottil Johansson, Lennart Johansson)
1947 BTK Wirgo, Norrköping (Arne Andersson, Tage Flisberg, Sture Fyrberg)
1948 Djurgårdens IF, Stockholm (Tage Flisberg, Bengt Grive, Carl-Ottil Johansson, Arne Neidenmark)
1949 SolK Hellas, Stockholm (Hans Lidhäll, Sven Olsson, Georg Tsappos)
1950 BK Olympic, Malmö (Arne Andersson, Tage Flisberg, Kurt Persson)
1951 Djurgårdens IF, Stockholm (Stig Elmblad, Bengt Grive, Lennart Johansson)
1952 Mariedals IK, Borås (Arne Andersson, Tage Flisberg, Liss Larsson)
1953 Hammarby IF, Stockholm (Lars Pettersson, Georg Tsappos, Curt Österholm)
1954 Djurgårdens IF, Stockholm (Lennart Johansson, Bo Malmquist, Åke Rakell)
1955 Djurgårdens IF, Stockholm (Lennart Johansson, Bo Malmquist, Åke Rakell)
1956 Hammarby IF, Stockholm (Björne Mellström, Lars Pettersson, Curt Österholm)
1957 IF Göta, Karlstad (Arne Andersson, Carl-Ragnar Andersson, Tore Palm)
1958 Parca BolS, Linköping (Sven Cederholm, Tage Flisberg, Weine Fredriksson)
1959 AIK, Stockholm (Rolf Jönsson, Tony Larsson, Kalman Szepezi, Curt Österholm)
1960 Djurgårdens IF, Stockholm (Björne Mellström, Åke Rakell, Hans Weltenius)
1961 Djurgårdens IF, Stockholm (Anton Bolgar, Christian Heyerdahl, Björne Mellström)
1962 Djurgårdens IF, Stockholm (Christian Heyerdahl, Björne Mellström, Curt Österholm)
1963 Falkenbergs BTK (Stellan Bengtsson I, Carl-Johan Bernhardt, Nils-B Billing, Sven-Erik Ekman)
1964 Falkenbergs BTK (Stellan Bengtsson I, Carl-Johan Bernhardt, Nils-Bertil Billing)
1965 IF Verdandi, Eskilstuna (Christer Johansson, Kjell Johansson, Lars-Åke Johnsson)
1966 Leksbergs BTK, Mariestad (Hans Alsér, Lars Askling, Tony Larsson, Björn Nilsson)
1967 Sölvesborgs BTK (Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson, Bo Persson)
1968 Mariestads BolS (Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Björne Mellström, Björn Neidert)
1969 Mariestads BolS (Hans Alsér, Rolf Andersson, Björn Neidert)
1970 Mariestads BolS (Hans Alsér, Rolf Andersson, Björn Neidert)
1971 Falkenbergs BTK (Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Lennart Nilsson)
1972 Falkenbergs BTK (Tommy Andersson, Stellan Bengtsson, Anders Johansson)
1973 Boo KFUM, Saltsjö-Boo (Anders Johansson, Bo Persson, Ingemar Wikström)
1974 Mölndals BTK (Hans Alsér, Kjell Johansson, Mikael Svensson)
1975 Mölndals BTK (Åke Grönlund, Kjell Johansson, Mikael Svensson)
1976 Falkenbergs BTK (Tommy Andersson, Stellan Bengtsson, Michael Nilsson)
1977 Mölndals BTK (Åke Grönlund, Kjell Johansson, Åke Liljegren)
1978 Söderhamns UIF (Ulf Bengtsson, Ulf Cronqvist, Lars Franklin, Michael Nilsson, Glenn Östh)
1979 Falkenbergs BTK (Stellan Bengtsson, Ulf Carlsson, Bo Persson, Anders Thunström)
1980 Falkenbergs BTK (Stellan Bengtsson, Ulf Carlsson, Håkan Jeppsson, Bo Persson)
1981 Falkenbergs BTK (Peter Greczula, Takehiro Inoue, Håkan Jeppsson, Bo Persson, Niklas Persson)
1982 Söderhamns UIF (Ulf Bengtsson, Göran Edberg, Lars Franklin, Michael Nilsson)
1983 Stockholms Spårvägars GoIF (Lars Franklin, Kjell Höyheim, J-O Waldner, Kjell-Åke Waldner)
1984 Stockholms Spårvägars GoIF (Johan Fallby, Lars Franklin, Kjell Höyheim, J-O Waldner, Kjell-Åke Waldner)
1985 Söderhamns UIF (UIf Bengtsson, Göran Edberg, Michael Nilsson, Lars-Åke Pettersson, Thomas von Scheele)
1986 Falkenbergs BTK (Tomas Ballé, Stellan Bengtsson, Ulf Carlsson, Peter Greczula)
1987 Stockholms Spårvägars GoIF (Johan Fallby, Lars Franklin, Claudio Kano, Göran Wranå)
1988 Falkenbergs BTK (Ulf Carlsson, Alan Cooke, Peter Greczula, Peter Karlsson, Erik Lindh)
1989 Malmö FF (Ulf Bengtsson, Frank Gullberg, Jörgen Persson, Göran Wranå)
1990 Malmö FF (Ulf Bengtsson, Jörgen Persson, Thomas von Scheele, Göran Wranå)
1991 Malmö FF (Ulf Bengtsson, Jörgen Persson, Thomas von Scheele, Göran Wranå)
1992 Ängby SK (Mikael Appelgren, Chen Jian, Patrik Thorsell, Jan-Ove Waldner)
1993 Halmstad BTK (Thomas Buza, Ulf Carlsson, Tomas Norberg, Jörgen Persson, Wang Jianfeng)
1994 Malmö FF (Joakim Andersson, Allan Bentsen, Erik Lindh, Christian Ohlsson, Göran Wranå)
1995 Ängby SK (Mikael Appelgren, Mattias Stenberg, Patrik Thorsell, Jan-Ove Waldner)
1996 Kalmar BTK (Ulf Bengtsson, Lin Zhigang, Magnus Wahlgren, Jan-Ove Waldner)
1997 Malmö FF (Allan Bentsen, Huang Dawei, Mikael Mattiasson, Thomas von Scheele)
1998 Malmö FF (Allan Bentsen, Huang Dawei, Mikael Mattiasson, Thomas von Scheele)
1999 Kalmar BTK (Jörgen Persson, Henrik Rosvall, Magnus Wahlgren, Jan-Ove Waldner, Stian Winther)
2000 Kalmar BTK (Kim Song Hui, Chen Jian, Henrik Rosvall, Magnus Wahlgren, Jan-Ove Waldner)
2001 Söderhamns UIF (Peter Andersson, Fredrik Lundquist, Jens Lundquist, Andreas Molin, Peter Nilsson)
2002 Kalmar BTK (Kim Song Hui, Henrik Rosvall, Mårten Stenberg, Magnus Wahlgren, Jan-Ove Waldner)
2003 Halmstad BTK (Huang Dawei, Istvan Moldovan, Henrik Olsson, Wang Jianfeng)
2004 Malmö FF(Cyprian Asamoah, Martin Monrad, Stefan Nilsson, Mattias Stenberg, Tian Zichao)
2005 Eslövs AI (Mattias Andersson, Guo Keli, Robert Svensson, John Wall, Mikael Zöögling)
2006 Eslövs AI (Mattias Andersson, Guo Keli, Robert Svensson, John Wall, Mikael Zöögling)
2007 Eslövs AI (Mattias Andersson, Gudmundur Stephensen, Robert Svensson, Zhao Peng)
2008 Eslövs AI  (Mattias Andersson, Johan Axelqvist, Gudmundur Stephensen, Kasper Sternberg-Sjelle, Zhao Peng)
2009 Eslövs AI (Mattias Andersson, Johan Axelqvist, Guo Kai, Mattias Stenberg, Kasper Sternberg-Sjelle)
2010 Söderhamns UIF (Hampus Nordberg, Jon Persson, Johan Sondell, Sun Jian)
2011 Eslövs AI (Johan Axelqvist, Viktor Fredriksson, Mattias Stenberg, Xu Hui, Mattias Översjö)
2012 Eslövs AI (Johan Axelqvist, Viktor Fredriksson, Mattias Pernhult, Mattias Stenberg, Xu Hui, Mattias Översjö)
2013 Eslövs AI (Mattias Pernhult, Kasper Sternberg-Sjelle, Song Hong Yuan, Xu Hui, Mattias Översjö) 
2014 Eslövs AI (Michael Maze, Kasper Sternberg-Sjelle, Robert Svensson, Xu Hui, Mattias Översjö) 
2015 Eslövs AI BTK (Simon Berglund, Robert Svensson, Xu Hui, Mattias Översjö) 
2016 Eslövs AI BTK (David Andersson, Truls Möregårdh, Robert Svensson, Xu Hui, Mattias Översjö) 
2017 Eslövs AI BTK (Daniel Kosiba, Truls Möregårdh, Melker Nilsson, Robert Svensson, Xu Hui)  
2018 Halmstads BTK (Anders Eriksson, Ibrahima Diaw, Mattias Karlsson, Elias Ranefur, Fabian Åkerström)
2019 Eslövs AI BTK (Daniel Kosiba, Truls Möregårdh, Ioannis Sgouroupolos, Robert Svensson, Zhang Fuzhou, Xu Hui)

Damer lag (1955-)

1955 Djurgårdens IF, Stockholm (Ing-Britt Molin, Signhild Tegner, Elisabeth Thorsson)
1956 Djurgårdens IF, Stockholm (Ing-Britt Molin, Signhild Tegner, Elisabeth Thorsson)
1957 Djurgårdens IF, Stockholm (Ing-Britt Molin, Signhild Tegner, Elisabeth Thorsson)
1958 Djurgårdens IF, Stockholm (Siv Petersson, Signhild Tegner Elisabeth Thorsson)
1959 Djurgårdens IF, Stockholm (Siv Petersson, Signhild Tegner Elisabeth Thorsson)
1960 Djurgårdens IF, Stockholm (Ing-Britt Molin, Siv Petersson, Elisabeth Thorsson)
1961 Högadals IS, Karlshamn (Annika Guntsch, Lena Guntsch, Ulla Thörngren)
1962 Högadals IS, Karlshamn (Annika Guntsch, Lena Guntsch, Ulla Thörngren)
1963 Torps GIF, Kleva-Orust (Ingegärd Johansson, Birgitta Tegner-Larsson, Reina Wetterström)
1964 Ljungby IF (Annika Guntsch, Kajsa Guntsch, Lena Guntsch)
1965 Ljungby IF (Annika Guntsch, Kajsa Guntsch, Lena Guntsch)
1966 Ljungby IF (Annika Guntsch, Kajsa Guntsch, Lena Guntsch)
1967 Stockholms Godtemplares IF (Siv Petersson, Ann-Charlotte Strindberg, Birgitta Walfridsson)
1968 Ljungby IF (Annika Guntsch, Lena Guntsch, Ylva Guntsch)
1969 Mariestads BoIS (Marita Neidert, Birgitta Rådberg, Kerstin Skeppstedt)
1970 Huskvarna Södra IS (Gunnel Henriksson, Kerstin Johansson, Birgitta Rådberg)
1971 Vänersborgs BTK (Ulla-Märta Gustafsson, Birgitta Tegner-Larsson, Lajla Wikström)
1972 Huskvarna Södra IS (Gunnel Henriksson, Kerstin Johansson, Birgitta Rådberg)
1973 Vänersborgs BTK (Lena Guntsch, Ulla-Märta Gustavsson, Birgitta Rådberg)
1974 Varbergs BTK (Ann-Christin Hellman, Birgitta Olsson, Eva StrömvaII)
1975 Varbergs BTK (Ann-Christin Hellman, Birgitta Olsson, Eva StrömvaII)
1976 Varbergs BTK (Ann-Christin Hellman, Birgitta Olsson, Eva Strömvall)
1977 Varbergs BTK (Ann-Christin Hellman, Birgitta Olsson, Eva Strömvall)
1978 Varbergs BTK (Ann-Christin Hellman, Marie Lindblad, Birgitta Olsson, Eva Strömvall)
1979 Varbergs BTK (Ann-Christin Hellman, Marie Lindblad, Birgitta Olsson, Eva Strömvall)
1980 Varbergs BTK (Ann-Christin Hellman, Marie Lindblad, Birgitta Olsson, Eva Strömvall)
1981 Varbergs BTK (Kamilla Björk, Ann-Christin Hellman, Helen Lindvall, Eva Strömvall)
1982 Varbergs BTK (Kamilla Björk, Ann-Christin Hellman, Sachiko Yokota-Heyerdahl, Eva Strömvall)
1983 Varbergs BTK (Kamilla Björk, Ann-Christin Hellman, Sachiko Yokota-Heyerdahl, Eva Strömvall)
1984 Varbergs BTK (Kamilla Björk, Ann-Christin Hellman, Sachiko Yokota-Heyerdahl, Kristina Nilsson, Eva Strömvall)
1985 Varbergs BTK (Kamilla Björk, Ann-Christin Hellman, Sachiko Yokota-Heyerdahl, Kristina Nilsson, Eva Strömvall)
1986 Borlänge BTK (Gunnel Borgström, Lotta Erlman, Anneli Johansson, Barbro Wiktorsson)
1987 Borlänge BTK (Gunnel Borgström, Lotta Erlman, Anneli Johansson, Barbro Wiktorsson)
1988 Varbergs BTK (Kamilla Björk, Ann-Christin Hellman, Sachiko Yokota-Heyerdahl, Barbro Wiktorsson)
1989 Mölndals BTK (Gunnel Borgström, Pia Eliasson, Lisa Lomas, Marie Svensson)
1990 Mölndals BTK (Gunnel Borgström, Anita Jonsson, Lisa Lomas, Marie Svensson)
1991 Halmstad BTK (Nina Ebkar, Pernilla Pettersson, Åsa Svensson, Yang Shafang)
1992 Halmstad BTK (Nina Ebkar, Lena Persson, Åsa Svensson, Yang Shafang)
1993 Spårvägens BTK (Christina Casserborg, Pernilla Drevegård, Heléne Gustafsson, Annika Johansson, Pernilla Pettersson)
1994 Lyckeby BTK (Kinga Fijalkowska, Malin Johansson, Jenny Jönsson, Marie Svensson)
1995 Halmstad BTK (Sofia Carlsson, Anna Jacobsson, Åsa Svensson, Yang Shafang)
1996 Halmstad BTK (Sofia Carlsson, Anna Jacobsson, Helena Johansson, Åsa Svensson, Yang Sha Fang)
1997 Lyckeby BTK (Bu Yehua, Kinga Fijalkowska, Jenny Jönsson, Johanna Nilsson, Marie Svensson)
1998 Norrköpings BTK (Anna Berglund, Du Shina, Linda Nordenberg, Yuexia Wang-Fridén)
1999 Öråns SK (Anni-Mari Bölenius, Susanne Jonsson, Lena Persson, Barbro Wiktorsson)
2000 Spårvägens BTK (Annika Johansson, Sandra Johansson, Katja Nieminen, Nina Vakkila)
2001 Långshyttans BTK (Helena Andersson, Bu Yehua, Anna-Karin Theander, Sofia Westholm, Barbro Wiktorsson)
2002 Rönninge SK BTF (Annelie Florin, Ulrika Hansson, Sandra Johansson, Eva Wiberg, Barbro Wiktorsson)
2003 Råå BTK (Kajsa Andersson, Frida Johansson, Linda Nordenberg, Mie Skov, Anna Olsson)
2004 Råå BTK (Kajsa Andersson, Chen Yi, Frida Johansson, Linda Nordenberg)
2005 Trelleborgs BTK (Angelica Augustsson, Li Fen, Veronica Mattiasson, Marie Olsson)
2006 Ärtemarks IF (Kristin Backman, Sara Rohdin, Susanna Wigow, Zhang Fan, Zhang Yan)
2007 Ärtemarks IF (Kristin Backman, Sara Rohdin, Susanna Wigow, Zhan Fan, Zhang Yan)
2008 Dänningelanda BTK, Växjö (Sara Rask, Filippa Rohdin, Sara Rohdin, Wang Jia Yin, Susanna Wigow)
2009 Team Mälarenergi BTK, Köping (Linnea Andersson, Linda Johnsson, Ma Wenting, Malin Pettersson, Camilla Rubinsson, Marie Sjögren, Sofia Westholm)
2010 Team Mälarenergi BTK, Köping (Paula Medina, Marie Sjögren, Nina Vakkila, Sofia Westholm)
2011 Råå BTK (Kajsa Eriksson, Linda Mernsten, Marie Olsson)
2012 Team Mälarenergi BTK, Köping (Jana Dobesova, Paula Medina, Marie Persson, Nina Vakkila)
2013 Eslövs AI PK (Naomi Owen, Sara Rask, Yang Yu Qin)
2014 Eslövs AI PK (Naomi Owen, Sara Rask, Zhao Yan)
2015 Ängby SK (Linda Bergström, Roxana Istrate, Rachel Moret)
2016 Eslövs AI PK (Stefanie Christensen, Li Xin Yu, Naomi Owen)
2017 Eslövs AI PK (Stefanie Christensen, Alex Galic, Li Wen Xi, Daniela Moskovits, Caroline Tanska)
2018 Storfors BTK (Rahel Aschwanden, Hannah Hicks, Mariann Juhasz, Lina Misikonyte, Katerina Toliou)
2019 Eslövs AI PK (Filippa Bergand, Li Fen, Rebecca Tveit Muskantor)

Uppdaterad: 29 JUL 2018 12:56
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info