Hoppa till sidans innehåll

Svenska rankinglistor


Rankinglistor genom tiderna

Herrar * (Fr.o.m. 1949-50 t.o.m. 2004-05) 
Herrar U20 (Fr.o.m. 1995-96 t.o.m. 1999-00)
Herrjuniorer 17 (Fr.o.m. 1957-58 t.o.m. 1999-00)
Damer (Fr.o.m. 1949-50 t.o.m. 2004-05)
Damer U20 (Fr.o.m. 1995-96 t.o.m. 1999-00)
Damjuniorer 17 (Fr.o.m. 1957-58 t.o.m. 1999-00)

* Rankinglistor för Herrar fr.o.m 2005-06 t.o.m. dags datum:
http://www.ttstat.se/Rankings.aspx

Herrar:

1949-50 (SBTF:s 1:a officiella ranking, September 1949)
1 Tage Flisberg, BK Olympic
2 Liss Larsson, Mariedals IK
3 Bengt Grive, Djurgårdens IF
4 Sven Olsson, SoIK Hellas
5 Weine Fredriksson, Parca BoIS
6 Arne Andersson, BK Olympic
7 Per-Olof Croneryd, BK Hird
8 Arne Neidenmark, Djurgårdens IF
9 Sven Cederholm, Parca BoIS
10 Gusten Johnsson, IF Nordenhov

1949-50 (Säsongslutranking)
1 Tage Flisberg, BK Olympic
2 Bengt Grive, Djurgårdens IF
3 Weine Fredriksson, Parca BoIS
4 Per-Olof Croneryd, BK Hird
5 Liss Larsson, Mariedals IK
6 Sven Cederholm, Parca BoIS
7 Lennart Johansson, IK Urania
8 Olle Blomqvist, SoIK Hellas
9 Sven Olsson, SoIK Hellas
10 Tor Jonsson, BK Hird 

1950-51 (Säsongslutranking)
1 Bengt Grive, Djurgårdens IF
2 Per-Olof Croneryd, BK Hird
3 Stig Elmblad, Djurgårdens IF
4 Weine Fredriksson, Parca BoIS
5 Tage Flisberg, Mariedals IK
6 Sven Cederholm, Parca BoIS
7 Lennart Johansson, IK Urania
8 Liss Larsson, Mariedals IK
9 Olle Blomkvist, SoIK Hellas
10 Arne Andersson, Mariedals IK

1951-52 (Säsongslutranking)
1 Tage Flisberg, Mariedals IK
2 Weine Fredriksson, Parca BoIS
3 Bengt Grive, Djurgårdens IF
4 Per-Olof Croneryd, BK Hird
5 Liss Larsson, Mariedals IK 
6 Sven Cederholm, Parca BoIS
7 Stig Elmblad, Djurgårdens IF
8 Lennart Johansson, Djurgårdens IF
9 Bengt Nicander, BTK Wirgo
10 Tor Jonsson, BK Hird

1952-53 (Uppgift saknas)

1953-54 (Uppgift saknas)

1954-55 (Säsongslutranking)
1 Tage Flisberg, Tranås BTK
2 Lennart Johansson, Djurgårdens IF
3 Liss Larsson, Mariedals IK
4 Curt Österholm, Hammarby IF
5 Bo Malmquist, Djurgårdens IF
6 Björne Mellström, Hammarby IF
7 Anton Bolgar, IK Makkabi
8 Alf Carlsson, BTK Wirgo
9 Sven Cederholm, Parca BoIS
10 Weine Fredriksson, Parca BoIS

1955-56 (Säsongslutranking)
1 Björne Mellström, Hammarby IF
2 Tage Flisberg, Tranås BTK
3 Curt Österholm, Hammarby IF
4 Lennart Johansson, Djurgårdens IF
5 Arne Andersson, Borås
6 Toni Borg, Arboga BTK
7 Carl-Ragnar Andersson, Karlstad
8 Per-Olof Croneryd, IF Norcopensarna
9 Reidar Ljungström, Vingåkers IF
10 Björn-Olov Karlsson, Norrköping

1956-57 (Säsongslutranking)
1 Björne Mellström, Djurgårdens IF
2 Tage Flisberg, Parca BoIS
3 Georg Karlsson, AIK
4 Tony Larsson, Hanvikens SK
5 Reidar Ljungström, Vingåkers IF
6 Toni Borg, Arboga BTK
7 Hans Alsér, Byttorps IF
8 Per-Olof Croneryd, IF Norcopensarna
9 Carl-Ragnar Andersson, Karlstads-Göta
10 Åke Rakell, AIK

1957-58 (Säsongslutranking)
1 Björne Mellström, Djurgårdens IF
2 Tony Larsson, Hanvikens SK
3 Tage Flisberg, Parca BoIS
4 Hans Alsér, Byttorps IF
5 Reidar Ljungström, Vingåkers IF
6 Georg Karlsson, AIK
7 Toni Borg, Arboga BTK
8 Per-Olof Croneryd, IF Norcopensarna
9 Carl-Ragnar Andersson, Karlstad-Göta
10 Hasse Petersson, Rumlaborgs BTK

1958-59 (Säsongslutranking)
1 Björne Mellström, Djurgårdens IF
2 Tony Larsson, Hanvikens SK
3 Hans Alsér, Byttorps IF
4 Toni Borg, Arboga BTK
5 Åke Rakell, Djurgårdens IF
6 Joseph Koczian (Ungern)
7 Rolf Jönsson, AIK
8 Stellan Bengtsson 1, Falkenbergs BTK
9 Tage Flisberg, Parca BoIS
10 Reidar Ljungström, Vingåkers IF

1959-60 (Februari, 1960)
1 Björne Mellström, Djurgårdens IF
2 Tony Larsson, AIK
3 Hans Alsér, Norrby IF
4 Toni Borg, Arboga BTK
5 Reidar Ljungström, Vingåkers IF
6 Stellan Bengtsson 1, Falkenbergs BTK
7 Glenn Kindstedt, IF Norcopensarna
8 Åke Rakell, Djurgårdens IF
9 Lars-Åke Jonsson, Vingåkers IF
10 Tage Flisberg, Parca BoIS

1960-61 (Säsongslutranking)
1 Tony Larsson, Norrby IF
2 Hans Alsér, Norrby IF
3 Björne Mellström, Djurgårdens IF
4 Toni Borg, Arboga BTK
5 Christian Heyerdahl, Djurgårdens IF
6 Reidar Ljungström, Vingåkers IF
7 Stellan Bengtsson 1, Falkenbergs BTK
8 Lars-Åke Jonsson, Vingåkers IF
9 Tage Flisberg, IF Norcopensarna
10 Per Magnusson, Fåglums IF

1961-62 (Säsongslutranking)
1 Hans Alsér, Norrby IF
2 Björne Mellström, Djurgårdens IF
3 Tony Larsson SKF:s BTK
4 Stellan Bengtsson 1, Falkenbergs BTK
5 Christian Heyerdahl, Djurgårdens IF 
6 Georg Karlsson, Landskrona GIF
7 Toni Borg, Arboga BTK 
8 Göran Allvin, Arboga BTK
9 Christer Johansson, IF Verdandi
10 Kent Johansson, BTK Linné

1962-63 (Säsongslutranking)
1 Hans Alsér, Leksbergs BTK
2 Karl-Johan Bernhardt, Falkenbergs BTK
3 Kjell Johansson, IF Verdandi
4 Stellan Bengtsson 1, Falkenbergs BTK
5 Björne Mellström, Djurgårdens IF
6 Tony Larsson, Vänersborgs BTK
7 Christian Heyerdahl, Djurgårdens IF
8 Göran Allvin, Arboga BTK
9 Christer Johansson, IF Verdandi
10 Per Magnusson, Norrby IF

1963-64 (Säsongslutranking)
1 Kjell Johansson, IF Verdandi
2 Hans Alsér, Leksbergs BTK
3 Karl-Johan Bernhardt, Falkenbergs BTK
4 Stellan Bengtsson 1, Falkenbergs BTK
5 Tony Larsson, Vänersborgs BTK
6 Christer Johansson, IF Verdandi 
7 Göran Allvin, Arboga BTK
8 Nils-Bertil Billing, Falkenbergs BTK
9 Christian Heyerdahl, Djurgårdens IF
10 Björne Mellström, Djurgårdens IF

1964-65 (Uppgift saknas)

1965-66 (Säsongslutranking)
1 Kjell Johansson, Sölvesborgs BTK
2 Hans Alsér, Leksbergs BTK
3 Karl-Johan Bernhardt, Sölvesborgs BTK
4 Christer Johansson, Mölndals BTK
5 Christer Heyerdahl, Arboga BTK
6 Jörgen Rosberg, Motala BTK
7 Per Magnusson, BTK Linné 
8 Björn Nilsson, Leksbergs BTK
9 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
10 Björne Mellström, Engelbrektspojkarna
11 Stellan Bengtsson 1, Falkenbergs BTK
12 Kent Johansson, BTK Linné 
13 Göran Allvin, Arboga BTK 
14 Björn-Olov Karlsson, IF Norcopensarna
15 Toni Borg, Arboga BTK
16 Tony Larsson, Leksbergs BTK
17 Lars Askling, Leksbergs BTK
18 Lars Andersson, Motala BTK
19 Bertil Carlsson, BTK Rekord
20 Lennart Odén, Motala BTK

1966-67 (Säsongslutranking)
1 Hans Alsér, Leksbergs BTK
2 Kjell Johansson, Sölvesborgs BTK
3 Karl-Johan Bernhardt, Sölvesborgs BTK
4 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
5 Christer Johansson, Mölndals BTK
6 Björne Mellström, Engelbrektspojkarna
7 Jörgen Rosberg, IF Norcopensarna
8 Per Magnusson, BTK Linné 
9 Björn-Olof Bergstedt, IF Norcopensarna
10 Stellan Bengtsson 1, Falkenbergs BTK
11 Björn Neidert, Leksbergs BTK
12 Nils-Bertil Billing, Falkenbergs BTK
13 Bengt Levin, BTK Rekord
14 Rolf Andersson, Motala BTK
15 Mikael Svensson, BTK Linné 
16 Tony Larsson, Leksbergs BTK
17 Hans Kroon, Engelbrektspojkarna
18 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné 
19 Christian Heyerdahl, Arboga BTK
20 Dan Halvarsson, Boo KFUM

1967-68 (Säsongslutranking)
1 Hans Alsér, Mariestads BoIS
2 Kjell Johansson, Mölndals BTK
3 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
4 Karl-Johan Bernhardt, Mariestads BoIS
5 Björne Mellström, Mariestads BoIS
6 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
7 Rolf Andersson, Motala BTK
8 Stellan Bengtsson, 1, Falkenbergs BTK
9 Björn Neidert, Mariestads BoIS
10 Mikael Svensson, BTK Linné 
11 Christer Johansson, Mölndals BTK
12 Nils-Bertil Billing, Falkenbergs BTK
13 Bengt Levin, BTK Rekord
14 Jörgen Rosberg, IF Norcopensarna
15 Hans Kroon, Engelbrektspojkarna
16 Tony Larsson, Mariestads BoIS
17 Björn-Olov Bergstedt, IF Norcopensarna
18 Per Magnusson, Skara BTK
19 Pierre Lindstedt, Sölvesborgs BTK
20 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné

1968-69 (Uppgift saknas)

1969-70 (Säsongslutranking)
1 Hans Alsér, Mariestads BoIS
2 Kjell Johansson, Mölndals BTK
3 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
4 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
5 Karl-Johan Bernhardt, Sölvesborgs BTK
6 Björn Neidert, Mariestads BoIS
7 Bengt Levin, BTK Rekord
8 Mikael Svensson, BTK Linné 
9 Rolf Andersson, Mariestads BoIS
10 Christer Johansson, Mölndals BTK
11 Björne Mellström, Boo KFUM
12 Jörgen Rosberg, IF Norcopensarna
13 Holger Persson, BTK Rekord
14 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné 
15 Lars Eriksson, BTK Rekord
16 Ulf Gustavsson, BTK Frej
17 Nils-Bertil Billing, Falkenbergs BTK
18 Anders Johansson, Halmstads BTK
19 Pierre Lindstedt, BTK Rekord
20 Kent Nilsson, Engelbrektspojkarna

1970-71 (Säsongslutranking)
1 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTk
2 Kjell Johansson, Mölndals BTK
3 Hans Alsér, Mariestads BoIS
4 Bo Persson, Boo KFUM
5 Carl-Johan Bernhardt, Sölvesborgs BTK
6 Björn Neidert, Mariestads BoIS
7 Rolf Andersson, Mariestads BoIS
8 Anders Johansson, Falkenbergs BTK
9 Bengt Levin, BTK Rekord
10 Mikael Svensson, Mariestads BoIS
11 Jörgen Rosberg, Stockholms Spårvägars GIF
12 Christer Johansson, Mölndals BTK
13 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné 
14 Ulf Gustavsson, BTK Frej
15 Holger Persson, BTK Frej 
16 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
17 Hans-Göran Olofsson, Mariestads IK
18 Pierre Lindstedt, BTK Rekord 
19 Björne Mellström, Boo KFUM
20 Tommy Andersson, Vårgårda IK

1971-72 (Säsongslutranking)
1 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
2 Kjell Johansson, Mölndals BTK
3 Hans Alsér, Mölndals BTK
4 Bo Persson, Boo KFUM
5 Carl-Johan Bernhardt, Sölvesborgs BTK
6 Ulf Gustavsson, Sölvesborgs BTK
7 Rolf Andersson, Mariestads BoIS
8 Ingemar Wikström, Boo KFUM
9 Björn Neidert, BTK Frej
10 Anders Johansson, Falkenbergs BTK
11 Kent Nilsson, Stockholms Spårvägars GIF
12 Mikael Svensson, Mölndals BTK
13 Bengt Levin BTK Rekord 
14 Jörgen Rosberg, Stockholms Spårvägars GIF
15 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné 
16 Björne Mellström, Boo KFUM
17 Tommy Andersson, Falkenbergs BTK
18 Kjell Hellström, BTK Linné 
19 Holger Person, Arlövs IK
20 Björn Danielsson, Trollhättans BTK

1972-73 (Säsongslutranking)
1 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
2 Kjell Johansson, Mölndals BTK
3 Bo Persson, Boo KFUM
4 Ingemar Wikström, Boo KFUM
5 Hans Alsér, Mölndals BTK
6 Anders Johansson, Boo KFUM
7 Rolf Andersson, Stockholms Spårvägars GIF
8 Ulf Gustavsson, Sölvesborgs BTK
9 Björn Neidert, Arlövs IK
10 Carl-Johan Bernhardt, Sölvesborgs BTK
11 Mikael Svensson, Mölndals BTK
12 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné 
13 Tommy Andersson, Falkenbergs BTK
14 Ulf Thorsell, Stockholms Spårvägars GIF
15 Bengt Levin, BTK Rekord 
16 Björn Mellström, Boo KFUM
17 Kent Nilsson, Stockholms Spårvägars GIF
18 Kjell Hellström, BTK Linné 
19 Holger Persson, Arlövs IK 
20 Per Sandström, BTK Rack

1973-74 (Säsongslutranking)
1 Kjell Johansson, Mölndals BTK
2 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
3 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
4 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
5 Anders Johansson, Boo KFUM
6 Ulf Thorsell, Boo KFUM
7 Hans Alsér, Mölndals BTK
8 Mikael Svensson, Mölndals BTK
9 Tommy Andersson, Falkenbergs BTK
10 Per Sandström, BTK Rack
11 Carl-Johan Bernhardt, Kalmar BTK
12 Ulf Gustavsson, Sölvesborgs BTK
13 Holger Persson, Arlövs IK
14 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné 
15 Björne Mellström, Boo KFUM
16 Kjell Hellström, BTK Linné 
17 Tomas Berg, Boo KFUM
18 Rolf Andersson, Stockholms Spårvägars GIF 
19 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
20 Björn Neidert, Arlövs IK

1974-75 (Säsongslutranking)
1 Kjell Johansson, Mölndals BTK
2 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
3 Ulf Thorsell, Boo KFUM
4 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
5 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
6 Per Sandström, Arlövs IK
7 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
8 Anders Johansson, Boo KFUM
9 Åke Grönlund, Mölndals BTK
10 Mikael Nilsson, Falkenbergs BTK
11 Mikael Svensson, Mölndals BTK
12 Tomas Berg, Boo KFUM
13 Kjell Hellström, BTK Linné 
14 Tommy Andersson, Falkenbergs BTK
15 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné 
16 Ulf Gustavsson, Sölvesborgs BTK
17 Holger Persson, Arlövs IK
18 Jörgen Rosberg, Stockholms Spårvägars GIF
19 Jan-Åke Johansson, BTK Rekord 
20 Jan Lexell, Luleå SK

1975-76 (Säsongslutranking)
1 Kjell Johansson, Mölndals BTK
2 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
3 Ulf Thorsell, Stockholms Spårvägars GIF
4 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
5 Åke Grönlund, Mölndals BTK
6 Åke Liljegren, Mölndals BTK
7 Ingemar Wikström, Sölvesbors BTK
8 Per Sandström, Sölvesborgs BTK
9 Tommy Andersson, Falkenbergs BTK
10 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
11 Michael Nilsson, Falkenbergs BTK
12 Lars Franklin, Söderhamns UIF
13 Anders Johansson, Boo KFUM
14 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
15 Christer Hafn, Stockholms Spårvägars GIF
16 Tomas Berg, Boo KFUM
17 Carl-Johan Bernhardt, Åkarps BTK
18 Stefan Wallin, BTK Rekord
19 Mikael Svensson, Mölndals BTK
20 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné

1976-77 (15:e Februari, 1977)
1 Kjell Johansson, Mölndals BTK
2 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
3 Ulf Thorsell, Stockholms Spårvägars GIF
4 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
5 Åke Grönlund, Mölndals BTK
6 Per Sandström, Boo KFUM
7 Åke Liljegren, Mölndals BTK
8 Tommy Andersson, Falkenbergs BTK
9 Anders Johansson, Boo KFUM
10 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
11 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
12 Lars Franklin, Söderhamns UIF
13 Kent Nilsson, Ängby SK
14 Tomas Berg, Boo KFUM
15 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné 
16 Carl-Johan Bernhardt, Åkarps BTK
17 Anders Bylund, BTK Safir 
18 Mikael Svensson, Mölndals BTK
19 Benny Lundberg, BTK Linné 
20 Michael Nilsson, Söderhamns UIF

1977-78 (3:e April, 1978)
1 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
2 Ulf Thorsell Stockholms Spårvägars GIF
3 Lars Franklin, Söderhamns UIF
4 Åke Liljegren, Mölndals BTK
5 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
6 Tommy Danielsson, Sölvesborgs BTK 
7 Ulf Cronqvist, Söderhamns UIF
8 Anders Johansson, Boo KFUM
9 Anders Bylund, Sölvesborgs BTK
10 Ulf Bengtsson, Söderhamns UIF
11 Åke Grönlund, Mölndals BTK
12 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
13 Tommy Andersson, Stockholms Spårvägars BTK
14 Michael Nilsson, Söderhamns UIF
15 Per Sandström, Boo KFUM
16 Tomas Karlsson Boo KFUM 
17 Jörgen Rosberg, Åkarps BTK
18 Stefan Wallin, BTK Rekord
19 Cay Tegnér, Arlövs IK
20 Glenn Östh, Söderhamns UIF

1978-79 (Säsongslutranking)
1 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
2 Ulf Thorsell, Stockholms Spårvägars GIF
3 Tommy Danielsson, Sölvesborgs BTK
4 Åke Liljegren, Mölndals BTK
5 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
6 Mikael Appelgren, Stockholms Spårvägars GIF
7 Lars Franklin, Söderhamns UIF
8 Ulf Bengtsson, Söderhamns UIF
9 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
10 Åke Grönlund, Mölndals BTK
11 Anders Bylund, Sölvesborgs BTK
12 Bo Persson, Falkenbergs BTK
13 Michael Nilsson, Söderhamns UIF
14 Per Sandström, Boo KFUM
15 Anders Johansson, Boo KFUM 
16 Ulf Cronqvist, Söderhamns UIF 
17 Kenneth Frank, Ängby SK 
18 Håkan Jeppsson, Arlövs IK
19 Erik Lindh, Kungälvs BTK
20 Anders Thunström, Falkenbergs BTK
20 Jonas Berner, BTK Safir

1979-80 (15:e April, 1980)
1 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
2 Ulf Thorsell, Djurgårdens IF
3 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
4 Tommy Danielsson, Sölvesborgs BTK
5 Åke Liljegren, Mölndals BTK
6 Mikael Appelgren, Stockholms Spårvägars GIF
7 Lars Franklin, Söderhamns UIF 
8 Ulf Bengtsson, Söderhamns UIF
9 Erik Lindh, Kungälvs BTK
10 Per Sandström, Boo KFUM
11 Michael Nilsson, Söderhamns UIF
12 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
13 Åke Grönlund, Mölndals BTK
14 Anders Johansson, Boo KFUM
15 Bo Persson, Falkenbergs BTK
16 Håkan Jeppsson, Falkenbergs BTK
17 Niklas Persson, IFK Falköping 
18 Jonas Berner, BTK Safir 
19 Kjell Hellström, BTK Linné 
20 Anders Bylund, BTK Safir

1980-81 (Säsongslutranking)
1 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
2 Mikael Appelgren, Stockholms Spårvägars GIF
3 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
4 Ulf Thorsell, Djurgårdens IF
5 Erik Lindh, Mölndals BTK
6 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
7 Ulf Bengtsson, Söderhamns UIF
8 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
9 Håkan Jeppsson, Falkenbergs BTK
10 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
11 Niklas Persson, Falkenbergs BTK
12 Åke Liljegren, Mölndals BTK
13 Lars Franklin, Söderhamns UIF
14 Michael Nilsson, Söderhamns UIF
15 Åke Grönlund, Mölndals BTK
16 Per Sandström, Boo KFUM
17 Jonas Berner, BTK, Safir
18 Jonny Åkesson, BTK Rekord
19 Bo Persson, Falkenbergs BTK
20 Anders Johansson, Boo KFUM

1981-82 (Säsongslutranking)
1 Mikael Appelgren, Ängby SK
2 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
3 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
4 Erik Lindh, Mölndals BTK
5 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
6 Ulf Bengtsson, Söderhamns UIF
7 Ulf Thorsell, Djurgårdens IF
8 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
9 Håkan Jeppsson, Falkenbergs BTK
10 Jonny Åkesson, BTK Rekord 
11 Niklas Schiöler, Falkenbergs BTK
12 Lars Franklin, Söderhamns UIF
13 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
14 Åke Grönlund, Mölndals BTK
15 Jonas Berner, Boo KFUM
16 Anders Bylund, Stockholms Spårvägars GIF
17 Per Sandström, Boo KFUM
18 Åke Liljegren, Mölndals BTK
19 Michael Nilsson, Söderhamns UIF
20 Jörgen Persson, Halmstads BTK

1982-83 (11:e Januari, 1983)
1 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
2 Mikael Appelgren, Ängby SK
3 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
4 Erik Lindh, Mölndals BTK
5 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
6 Ulf Bengtsson, Söderhamns UIF
7 Eric Boggan, Ängby SK
8 Håkan Jeppsson, Falkenbergs BTK
9 Roger Lagerfeldt, Rånäs 4H
10 Ulf Thorsell, Djurgårdens IF
11 Jörgen Persson, Halmstads BTK
12 Jonny Åkesson, BTK Rekord
13 Jonas Berner, BTK Safir
14 Lars Franklin, Stockholms Spårvägars GIF
15 Kim Kartholm, BTK Rekord
16 Michael Nilsson, Söderhamns UIF
17 Johnny Stockhaus, Söderhamns UIF
18 Mikael Frank, Ängby SK
19 Niklas Schiöler, Falkenbergs BTK
20 Åke Liljegren, Mölndals BTK
21 Åke Grönlund, Malmö FF
22 Peter Greczula, Falkenbergs BTK

1983-84 (4:e Januari, 1984)
1 Mikael Appelgren, Ängby SK
2 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
3 Erik Lindh, Falkenbergs BTK
4 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
5 Ulf Bengtsson, Söderhamns UIF
6 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
7 Jonny Åkesson, BTK Rekord
8 Jörgen Persson, Halmstads BTK
9 Roger Lagerfeldt, Rånäs 4 H
10 Håkan Jeppsson, Malmö FF
11 Lars Franklin, Stockholms Spårvägars GIF
12 Jonas Berner, BTK Safir
13 Misa Valcic, BTK Safir
14 Per Sandström, Boo KFUM
15 Michael Nilsson, Söderhamns UIF
16 Mikael Frank, Ängby SK
17 Peter Greczula, Falkenbergs BTK
18 Horatio Pintea, Ängby SK
19 Göran Edberg, Söderhamns UIF
20 Niklas Schiöler, Falkenbergs BTK
21 Kim Kartholm, BTK Rekord
22 Kjell-Åke Waldner, Stockholms Spårvägars GIF

1984-85 (Säsongslutranking)
1 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
2 Mikael Appelgren, Ängby SK
3 Erik Lindh, Kungälvs BTK
4 Jörgen Persson, Halmstads BTK
5 Ulf Bengtsson, Söderhamns UIF 
6 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
7 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
8 Kim Song Hui, Boo KFUM
9 Jonas Berner, BTK Safir
10 Jonny Åkesson, BTK Rekord
11 Roger Lagerfeldt, Rånäs 4 H
12 Kim Chol Ung, Boo KFUM
13 Henk van Spanje, Falkenbergs BTK
14 Lars Franklin, Stockholms Spårvägars GIF
15 Håkan Jeppsson, Malmö FF
16 Jan Harkamp, BTK Rekord 
17 Per Sandström, Boo KFUM
18 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
19 Göran Edberg, Söderhamns UIF
20 Peter Greczula, Falkenbergs BTK
21 Misa Valcic, BTK Safir, 
22 Michael Nilsson, Söderhamns UIF
23 Mikael Frank, Ängby SK
24 Tom Johansen, BTK Rekord
25 Mats Andersson GIF Linden

1985-86 (2:a Januari, 1986)
1 Erik Lindh, Kungälvs BTK
2 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
3 Mikael Appelgren, Ängby SK
4 Jörgen Persson, Halmstads BTK
5 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
6 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
7 Ulf Bengtsson, Söderhamns UIF
8 Lee Jung Hak, Ängby SK
9 Yoo Nam Kyu, Ängby SK
10 Håkan Jeppsson, Malmö FF
11 Roger Lagerfeldt, Ängby SK
12 Jonny Åkesson, BTK Rekord
13 Claudio Kano, Stockholms Spårvägars GIF
14 Jonas Berner, Malmö FF
15 Jan Harkamp, BTK Rekord
16 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
17 Peter Greczula, Falkenbergs BTK
18 Jarmo Jokinen, Boo KFUM
19 Göran Edberg, Söderhamns UIF
20 Mats Andersson, Stockholms Spårvägars GIF 
21 Frank Gullberg, Malmö FF
22 Tom Johansen, Halmstads BTK
23 Göran Wranå, Stockholms Spårvägars GIF
24 Sean O´Neil, Ängby SK
25 Misa Valcic, BTK Safir
26 Lars Mattsson, Ängby SK
27 Tommy Johansson, Halmstads BTK

1986-87 (30:e mars, 1987)
1 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
2 Jörgen Persson, Halmstads BTK
3 Erik Lindh, Kungälvs BTK
4 Mikael Appelgren, Ängby SK
5 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
6 Ulf Bengtsson, Malmö FF
7 Claudio Kano, Stockholms Spårvägars GIF
8 Yoo Nam Kyu, Ängby SK
9 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
10 Alan Cooke, Falkenbergs BTK
11 Lars Franklin, Stockholms Spårvägars GIF
12 Johan Fallby, Stockholms Spårvägars GIF
13 Jonny Åkesson, BTK Rekord 
14 Roger Lagerfeldt, Ängby SK
15 Göran Wranå, Stockholms Spårvägars GIF
16 Håkan Jeppsson, Malmö FF
17 Peter Greczula, Falkenbergs BTK
18 Mats Andersson, GIF Linden 
19 Frank Gullberg, Malmö FF
20 Mikael Frank, Ängby SK
21 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
22 Göran Edberg, Söderhamns UIF
23 Jan Harkamp, BTK Rekord 
24 Åke Grönlund, Malmö FF

1987-88 (6:e April, 1988)
1 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
2 Jörgen Persson, Malmö FF
3 Mikael Appelgren, Ängby SK
4 Erik Lindh, Falkenbergs BTK
5 Ulf Bengtsson, Malmö FF
6 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
7 Lescek Kucharski, Halmstads BTK
8 Alan Cooke, Falkenbergs BTK
9 Claudio Kano, Stockholms Spårvägars GIF
10 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
11 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
12 Zhang Guanglong, Eskilstuna BTK
13 Zhang Lei, Malmö FF
14 Johan Fallby Stockholms Spårvägars GIF
15 Lars Franklin, Stockholms Spårvägars GIF
16 Hong Sun II, Lyckeby BTK
17 Göran Wranå, Malmö FF
18 Roger Lagerfeldt, Ängby SK 
19 Jonny Åkesson, BTK Rekord 
20 Mats Bandstigen, Eskilstuna BTK
21 Mikael Frank, Ängby SK
22 Peter Greczula, Falkenbergs BTK
23 Frank Gullberg, Malmö FF
24 Göran Edberg, Söderhamns UIF
25 Jan Harkamp, BTK Rekord 
26 Patrik Thorsell, Ängby SK
27 Mats Källberg, Bahco BTK

1988-89 (April, 1989)
1 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
2 Jörgen Persson, Malmö FF
3 Mikael Appelgren, Ängby SK
4 Erik Lindh, Falkenbergs BTK
5 Lescek Kucharski, Halmstads BTK
6 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
7 Ulf Bengtsson, Malmö FF
8 Ulf Carlsson, Lyckeby BTK
9 Chu Jong Chol, Lyckeby BTK
10 Alan Cooke, Falkenbergs BTK
11 Thomas von Scheele, Malmö FF
12 Göran Wranå, Malmö FF
13 Johan Fallby, Ängby SK
14 Claduio Kano, Stockholms Spårvägars GIF
15 Paul Haldan, IK Bele
16 Jonny Åkesson, BTK Rekord 
17 Peter Greczula, Falkenbergs BTK
18 Lars Millbert, IK Bele 
19 Patrik Thorsell, Ängby SK
20 Frank Gullberg, Malmö FF
21 Tommy Johansson, Söderhamns UIF
22 Lars Franklin, Stockholms Spårvägars GIF
23 Kenneth Ström, BTK Stratos
24 Jonas Lindqvist, IK Bele
25 Peter Andersson, Söderhamns UIF
26 Thomas Buza, Halmstads BTK

1989-90 (Säsongslutranking)
1 Mikael Appelgren, Ängby SK
2 Jörgen Persson, Malmö FF
3 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
4 Erik Lindh, Falkenbergs BTK
5 Xu Zengcai, Lyckeby BTK
6 Teng Yi, Söderhamns UIF
7 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
8 Koji Matsushita, Falkenbergs BTK
9 Ulf Bengtsson, Malmö FF
10 Leszek Kucharski, BTK Rekord
11 Thomas von Scheele, Malmö FF
12 Göran Wranå, Malmö FF
13 Johan Fallby, Ängby SK
14 Paul Haldan, Stockholms Spårvägars GIF
15 Ulf Carlsson, Lyckeby BTK
16 Jonny Åkesson, BTK Rekord
17 Igor Solopov, Ängby SK
18 Kayodi Kadiri, Lyckeby BTK
19 Patrik Thorsell, Ängby SK
20 Peter Greczula, Lyckeby BTK
21 Frank Gullberg, Malmö FF
22 Tommy Johansson, BTK Stratos
23 Jonas Lindqvist, IK Bele
24 Lars Millbert, Ängby SK
25 Peter Andersson, Eslövs AI
26 Peter Sterneborg BTK Stratos

1990-91 (27:e Mars, 1991)
1 Jan-Ove Waldner, Spårvägens BTK
2 Mikael Appelgren, Ängby SK
3 Erik Lindh, Falkenbergs BTK
4 Jörgen Persson, Malmö FF
5 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
6 Teng Yi, Söderhamns UIF
7 Xu Zengcai, Lyckeby BTK
8 Thomas von Scheele. Malmö FF
9 Jian Chen, IK Bele
10 Wang Jiangeng, Halmstads BTK
11 Göran Wranå, Malmö FF
12 Ulf Bengtsson, Malmö FF
13 Ulf Carlsson, Lyckeby BTK
14 Peter Greczula, Lyckeby BTK
15 Igor Solopov, Boo KFUM
16 Johan Fallby, Ängby SK
17 Patrik Thorsell, Ängby SK
18 Jonny Åkesson, BTK Rekord
19 Kim Jin Myong, Spårvägens BTK
20 Nicky Mason, Falkenbergs BTK
21 Lars Millbert, IK Bele
22 Peter Andersson, Söderhamns UIF
23 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
24 Joo Joung-Han, Ängby SK
25 Thomas Buza, Halmstads BTK
26 Misa Valcic, BTK Safir
27 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
28 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK

1991-92 (6:e April, 1992)
1 Jan-Ove Waldner, Ängby SK
2 Jörgen Persson, Malmö FF
3 Mikael Appelgren, Ängby SK
4 Erik Lindh, Falkenbergs BTK
5 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
6 Teng Yi, Söderhamns UIF
7 Alan Cooke, Malmö FF
8 Xu Zencai, Lyckeby BTK
9 Chen Jian, Ängby SK
10 Wang Jianfeng, Halmstads BTK
11 Thomas von Scheele, Malmö FF
12 Igor Solopov, Boo KFUM
13 Göran Wranå, Malmö FF
14 Peter Greczula, Lyckeby BTK
15 Ulf Carlsson, Lyckeby BTK
16 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
17 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
18 Ulf Bengtsson, Malmö FF
19 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
20 Jonny Åkesson, BTK Rekord
21 Peter Andersson, Eslövs AI
22 Johan Fallby, Lyckeby BTK
23 Patrik Thorsell, Ängby SK
24 Lars Millbert, Söderhamns UIF
25 Tommy Johansson Kalmar BTK
26 Tomas Norberg, Halmstads BTK

1992-93 (1:a Februari, 1993)
1 Jan-Ove Waldner, Ängby SK
2 Jörgen Persson, Halmstad BTK
3 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
4 Mikael Appelgren, Ängby SK
5 Erik Lindh, Malmö FF
6 Teng Yi, Söderhamns UIF
7 Xu Zengcai, Lyckeby BTK
8 Wang Jianfeng, Halmstad BTK
9 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
10 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
11 Alan Cooke, Malmö FF
12 Igor Solopov, Boo KFUM
13 Fredrik Lundquist. Lyckeby BTK
14 Kong Linghui, Kalmar BTK
15 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
16 Peter Greczula, Lyckeby BTK
17 Göran Wranå, Malmö FF
18 Ulf Bengtsson, Kalmar BTK
19 Ulf Carlsson, Halmstad BTK
20 Peter Andersson, Söderhamns UIF
21 Jim Butler, BTK Falco
22 Fredrik Håkansson, BTK Falco
23 Peter Blomquist, Söderhamns UIF
24 Thomas Buza, Halmstad BTK
25 Tomas Norberg, Halmstad BTK
26 Patrik Thorsell, Ängby SK
27 Johan Fallby, Lyckeby BTK

1993-94 (4:e Oktober 1993)
1 Jan-Ove Waldner, Ängby SK
2 Jörgen Persson, Halmstad BTK
3 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
4 Li Gun Sang, Lyckeby BTK
5 Erik Lindh, Malmö FF
6 Mikael Appelgren, Ängby SK
7 Teng Yi, Söderhamns UIF
8 Choi Gyong Sop, Lyckeby PK
9 Chen Jian, Eslövs AI
10 Wang Jian Feng, Halmstad BTK
11 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
12 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
13 Igor Solopov, Boo KFUM
14 Ulf Carlsson, Halmstad BTK
15 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
16 Allan Bentsen, Malmö FF
17 Fredrik Håkansson, Falkenbergs BTK
18 Dong Lun, Upplands Väsby BTK
19 Peter Greczula, Eslövs AI
20 Göran Wranå, Malmö FF
21 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
22 Tomas Norberg, Halmstad BTK
23 Peter Andersson, Söderhamns UIF
24 Ulf Bengtsson, Kalmar BTK
25 Peter Blomquist, Söderhamns UIF
26 Jim Butler, Falkenbergs BTK
27 Johan Fallby, Lyckeby BTK
28 Anton Suseno, BTK Stratos
29 Patrik Thorsell, Ängby SK
30 Mikael Zöögling, Ängby SK

1994-95 (Februari, 1995)
1 Jan-Ove Waldner, Ängby SK
2 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
3 Jörgen Persson, Halmstad BTK
4 Wang Jian Feng, Halmstad BTK
5 Philippe Saive, Lyckeby BTK
6 Mikael Appelgren, Ängby SK
7 Erik Lindh, Falkenbergs BTK
8 Chen Jian, Eslövs AI
9 Feng Zhe, Söderhamns UIF
10 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
11 Igor Solopov, Boo KFUM
12 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
13 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
14, Allan Bentsen,Malmö FF
15 Fredrik Håkansson, Falkenbergs BTK
16 Mikael Zöögling, Eslövs AI
17 Tomas Norberg, Lyckeby BTK
18 David Gustafsson, Lyckeby BTK
19 Ulf Carlsson, Halmstad BTK
20 Christian Ohlsson, Malmö FF
21 Göran Wranå, Malmö FF
22 Peter Andersson, Söderhamns UIF
23 Jim Butler, Falkenbergs BTK
24 An Shu, BTK Rekord
25 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
26 Peter Greczula, Eslövs AI
27 Wang Qing, Istrums SK
28 Anton Suseno, BTK Stratos
29 Patrik Thorsell, Ängby SK
30 Thomas Buza, Halmstad BTK
31 Peter Blomqvist, Söderhamns UIF

1995-96 (20:e November 1995)
1 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK
2 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
3 Jörgen Persson, Falkenbergs BTK
4 Wang Jianfeng, Halmstad BTK
5 Erik Lindh, Falkenbergs BTK
6 Feng Zhe, Söderhamns UIF
7 Steffen Fetzner, Falkenbergs BTK
8 Philippe Saive, Lyckeby BTK
9 Mikael Appelgren, Ängby SK
10 Chen Jian, Eslöv AI
11 Kayode Kadiri, Lycjeby BTK
12 Thomas von Scheele, Malmö FF
13 Igor Solopov, Boo KFUM
14 Allan Bentsen, Malmö FF
15 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
16 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
17 Peter Andersson, Söderhamns UIF
18 Mikael Zöögling, Eslövs AI
19 Christian Ohlsson, Malmö FF

1996-97 (Mars, 1997)
1 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK
2 Jörgen Persson, Halmstad BTK
3 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
4 Kim Song Hui, Lyckeby BTK
5 Erik Lindh, Falkenbergs BTK
6 Wang Jianfeng, Halmstad BTK
7 Lin Zhigang, Kalmar BTK
8 Thomas von Scheele, Malmö FF
9 Chen Jian, Eslövs AI
10 Yan Sen, Söderhamns UIF
11 Li Jing, Kalmar BTK
12 Mikael Appelgren, Ängby SK
13 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
14 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
15 Igor Solopov, Årsta BTK
16 Alan Bentsen, Malmö FF
17 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
18 Huang Dawei, Malmö FF
19 Hugo Hoyama, Falkenbergs BTK
20 An Shu, BTK Rekord
21 Tomas Norberg, Istrum SK
22 Peter Andersson, Söderhamns UIF
23 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
24 Mattias Stenberg, Eslövs AI
25 Mikael Zöögling, Eslövs AI

1997-98 (9:e Oktober, 1997)
1 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK
2 Jörgen Persson, Halmstad BTK
3 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
4 Yan Sen, Söderhamns UIF
5 Erik Lindh, Falkenbergs BTK
6 Wang Jianfeng, Halmstad BTK
7 Thomas von Scheele, Malmö FF
8 Chen Jian, Eslövs AI
9 Mikael Appelgren, Ängby SK
10 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
11 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
12 Igor Solopov, Årsta BTK
13 Alan Bentsen, Malmö FF
14 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
15 Wang Fei, Söderhamns UIF
16 Huang Dawei, Malmö FF
17 An Shu, Falkenbergs BTK
18 Hidefumi Masuda, Kalmar BTK
19 Tomas Norberg, BTK Rekord
20 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
21 Peter Andersson, Söderhamns UIF
22 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
23 Mattias Stenberg, Eslövs AI
24 Magnus Molin, Lyckeby BTK
25 Mikael Zöögling, Eslövs AI
26 Mikael Mattiasson, Malmö FF
27 Peter Greczula, Falkenbergs BTK
28 David Gustafsson, Malmö FF
29 Magnus Wahlgren, Kalmar BTK
30 Joakim Andersson, Halmstad BTK

1998-99 (16:e Mars, 1999)
1 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK
2 Jörgen Persson, Kalmar BTK
3 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
4 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
5 Wang Jianfeng, Halmstad BTK
6 Erik Lindh, BTK Enig 
7 Chen Jian, Årsta BTK
8 Allan Bentsen, Malmö FF
9 Wang Fei, Söderhamns UIF
10 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
11 Thomas von Scheele, Malmö FF
12 Kayode Kadiri, Lyckeby BTK
13 Mikael Appelgren, Ängby SK
14 An Shu, Falkenbergs BTK
15 Huang Dawei, Halmstad BTK
16 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
17 Mikael Zöögling, Eslövs AI
18 Magnus Molin, Malmö FF
19 Mattias Stenberg, Eslövs AI
20 Magnus Wahlgren, Kalmar BTK

1999-00 (Oktober, 1999)
1 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK
2 Jörgen Persson, Kalmar BTK
3 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
4 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
5 Wang Jianfeng, Halmstad BTK
6 Erik Lindh, Falkenbergs BTK
7 Chen Jian, Kalmar BTK
8 Allan Bentsen, Malmö FF
9 Wang Fei, Söderhamns UIF
10 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
11 Thomas von Scheele, Malmö FF
12 Kayode Kadiri, Ängby SK
13 Mikael Appelgren, Ängby SK
14 An Shu, Falkenbergs BTK
15 Huang Dawei, Halmstad, BTK
16 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
17 Mikael Zöögling, Eslövs AI
18 Mattias Stenberg, Eslövs AI
19 Magnus Wahlgren, Kalmar BTK

2000-01 (Uppgift saknas)

2001-02 Uppgift saknas)

2002-03 (uppgift saknas)

2003-04 (Uppgift saknas)

2004-05 (Säsongslutranking)
1 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
2 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK
3 Jörgen Persson, Halmstad BTK
4 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
5 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
6 Wang Jiangfeng, Halmstad BTK
7 Martin Monrad, Malmö FF
8 Magnus Molin, Malmö FF
9 Zhao Peng, Malmö FF
10 Guo Keli, Eslövs AI
11 Chen Jian, BTK rekord
12 Pär Gerell, Falkenbergs BTK
13 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
14 Magnus Månsson, Falkenbergs BTK
15 Kim Song Hui, Kalmar BTK
16 Yang Zi, Mariedals IK
17 Huang Dawei, Halmstad BTK
18 Mikael Zöögling, Eslövs AI
19 Mattias Stenberg, Gröstorps IF
20 Wang Fei, Söderhamns UIF
21 Johan Axelqvist, Söderhamns UIF 
22 Magnus Wahlgren, Lyckeby BTK
23 An Shu, Falkenbergs BTK
24 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
25 Peter Andersson, Söderhamns UIF
26 Robert Svensson, Eslövs AI 
27 Cyprian Asamoah, Malmö FF
28 Gudmundur Stephensen, Malmö FF
29 Mårten Stenberg, Kalmar FF
30 Mattias Andersson, Eslövs AI
31 Mikael Appelgren, Ängby SK
32 Stefan Nilsson, Gröstorps IF
33 Istvan Moldovan, BTK Rekord

Herrar U20

1995-96 (20:e November, 1995)
1 Feng Zhe, Söderhamns UIF
2 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
3 Mikael Zöögling, Eslövs AI
4 Mattias Andersson, Eslövs AI
5 Mattias Stenberg, Eslövs AI
 
1996-97 (Uppgift saknas)
 
1997-98 (9:e Oktober, 1997)
1 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
2 Magnus Molin, Lyckeby BTK
3 Stefan Nilsson, Malmö FF
4 Martin Nilsson, Malmö PK
5 Henrik Nyqvist, Kvibille BTK
6 Andreas Ohlsson, Gröstorps BTK
7 Mårten Stenberg, Eslövs AI
8 Jamie Lindqvist, BTK Linné
9 Alexander Ritchey, Saab BTK
10 Ted Vallin, Ängby SK

1998-99 (Uppgift saknas)

1999-00 (Oktober, 1999)

1 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
2 Magnus Molin, Malmö FF
3 Mårten Stenberg, Falkenbergs BTK
4 Henrik Rosvall, Kalmar BTK
5 Martin-Bremer-Jensen, Eslövs AI

Herrjuniorer 17

1957-58 (Säsongslutranking)
1 Hans Alsér, Byttorps IF
2 Dan Eriksson, Svalen
3 Stellan Bengtsson 1, Falkenbergs BTK
4 Dick Torstensson, Falkenbergs BTK
5 Sören Mårdberg, Flen
6 Kjell Sand, AIK
7 Bertil Carlsson, BTK Rekord
8 Hans Fredén, Vimmerby
9 Bengt Andersson, BTK Clipper
10 Orvar Gustavsson, Gustavstorp

1958-59 (Säsongslutranking)
1 Hans Alsér, Byttorps IF
2 Stellan Bengtsson 1, Falkenbergs BTK
3 Dan Eriksson, Svalen
4 Sören Mårdberg, Flen
5 Robin Ahle, IK Warta
6 Kenneth Sand, BTK Clipper
7 Dick Torstensson, Falkenbergs BTK 
8 Arnold Andersson, klubbuppgift saknas
9 Ingemar Eriksson, klubbuppgift saknas
10 N. A. Lannerheim, klubbuppgift saknas

1959-60 (Uppgift saknas)

1960-61 (Säsongslutranking)
1 Göran Allvin, Arboga BTK
2 Lars Askling, BTK Safir
3 Leif Eriksson, Norrby IF
4 Östen Gotthold, klubbuppgift saknas
5 Kent Johansson, BTK Linné 
6 Karl-Johan Bernhardt, Långås BTK 
7 Kjell Johansson, IF Verdandi
8 Christer Johansson, IF Verdandi 
9 Arnold Andersson, klubbuppgift saknas
10 Bertil Larsson, klubbuppgift saknas

1961-62 (Säsongslutranking)
1 Göran Allvin, Arboga BTK
2 Christer Johansson, IF Verdandi
3 Kent Johansson, BTK Linné
4 Karl-Johan Bernhardt, Långås BTK
5 Kjell Johansson, IF Verdandi 
6 K-L Karlsson, klubbuppgift saknas
7 N. Schlachet, klubbuppgift saknas
8 Ronny Jacobsson klubbuppgift saknas
9 C. Andersson, klubbuppgift saknas
10 Lennart Odén, Motala

1962-63 (Säsongslutranking)
1 Kjell Johansson, IF Verdandi
2 Karl-Johan Bernhardt, Falkenbergs BTK
3 Lars Andersson, Parca BoIS
4 Björn Nilsson, Leksbergs BTK 
5 Lennart Odén, Motala
6 Bo Persson, Landskrona GIF
7 Ronny Jacobsson, klubbuppgift saknas
8 Stig-Göran Sjöö, BTK Linné
9 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné
10 Lars Hurtig, klubbuppgift saknas

1963-64 (Säsongslutranking)
1 Kjell Johansson, IF Verdandi
2 Lennart Odén, Motala
3 Björn Nilsson, Leksbergs BTK
4 Bo Persson, Landskrona GIF
5 Staffan Linder, Råå BTK
6 Lars-Sverre Andersson, BTK Linné 
7 Roland Möller, Råå BTK
8 Stig-Göran Sjöö, BTK Linné 
9 Lars Andersson, Parca BoIS
10 Bengt Levin, BTK Rekord

1964-65 (Uppgift saknas)

1965-66 (Säsongslutranking)
1 Krister Eriksson, Halmstads BTK
2 Bengt Levin, BTK Rekord
3 Dan Halvarsson, Boo KFUM
4 Jörgen Bratt, Solna BTK
5 Gösta Bergdahl, SK Frigg
6 Hans Kroon, Solna BTK
7 Mikael Svensson, BTK Linné 
8 Dennis Pettersson, BTK Linné 
9 Rolf Andersson, Motala AIF
10 Ola Henriksson, Huskvarna SöIS

1966-67 (Säsongslutranking)
1 Rolf Andersson, Motala BTK
2 Mikael Svensson, BTK Linné 
3 Dan Halvarsson, Boo KFUM
4 Krister Eriksson, Mölndals BTK
5 Ola Henriksson, Huskvarna Södra IS
6 Jan Johansson, Rumlaborgs BTK
7 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
8 Holger Persson, BTK Rekord
9 Jörgen Bratt, Solna BTK

1967-68 (Säsongslutranking)
1 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
2 Rolf Andersson, Motala BTK
3 Holger Persson, BTK Rekord
4 Ulf Gustavsson, Sölvesborgs BTK
5 Hans Holmberg, IFK Bagarmossen
6 Lennart Nilsson, Falkenbergs BTK
7 Gunnar Wikström, BTK Linné 
8 Johnny Brandt, Stockviksverkens IF
9 Anders Johansson, BTK Serve
10 Mats Olofsson, IF Norcopensarna

1968-69 (Uppgift saknas)

1969-70 (Säsongslutranking)
1 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
2 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
3 Anders Johansson, Halmstads BTK
4 Lars Afrell, Djurgårdens IF
5 Alf Knutsson, Uddevalla BTK
6 Åke Sundberg, Borlänge BTK
7 Kenth Holmberg, Luleå SK
8 Tommy Andersson, Vårgårda IK
9 Per Nilsson, Sölvesborgs BTK
10 Göran Magnusson, Vänersborgs BTK

1970-71 (Säsongslutranking)
1 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
2 Tommy Andersson, Vårgårda IK
3 Kjell Hellström, BTK Linné 
4 Bo Isaksson, BTK Rack
5 Peter Larsson, BTK Rack 
6 Åke Sundberg, GIF Linden
7 Björn Danielsson, Trollhättans BTK
8 Thomas Karlsson, Eds FF
9 Per Nilsson, Kvarnby AK
10 Anders Lönn, Kalmar AIK

1971-72 (Säsongslutranking)
1 Kjell Hellström, BTK Linné 
2 Björn Danielsson, Trollhättans BTK
3 Ulf Thorsell, Stockholms Spårvägars GIF
4 Åke Sundberg, GIF Linden 
5 Bo Isaksson, BTK Rack 
6 Christer Hafn, Ängby SK
7 Gunnar Söderström, Ulvsunda IF
8 Jan Gustavsson, Trollhättans BTK
9 Tomas Karlsson, Trollhättans BTK
10 Tomas Pettersson, Ängby SK

1972-73 (Säsongslutranking)
1 Ulf Thorsell, Stokholms Spårvägars GIF
2 Per Sandström, BTK Rack 
3 Tomas Berg, Boo KFUM 
4 Jan Gustavsson Trollhättans BTK 
5 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF 
6 Åke Grönlund, Mölndals BTK
7 Örjan Glans, BTK Linné 
8 Christer Hafn, Stockholms SpårvÄgars GIF
9 Jan-Åke Johansson, Hörby NTO
10 Stefan Wallin, Lerums IS

1973-74 (Säsongslutranking)
1 Per Sandström, BTK Rack
2 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GIF
3 Åke Grönlund, Mölndals BTK
4 Örjan Glans, BTK Linné 
5 Åke Liljegren, Mölndals BTK
6 Jan-Åke Johansson, BTK Rekord
7 Mikael Nilsson, Hallstahammars BTK
8 Lars Franklin, Söderhamns UIF
9 Anders Bylund, BTK Safir
10 Kenneth Frank, Djurgårdens IF

1974-75 (Säsongslutranking)
1 Åke Grönlund, Mölndals BTK
2 Mikael Nilsson, Falkenbergs BTK
3 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
4 Åke Liljegren, Mölndals BTK
5 Örjan Glans BTK Linné 
6 Jan Lexell, Luleå SK
7 Lars Franklin, Söderhamns UIF
8 Peter Skullman, IF Noropensarna
9 Anders Bylund, BTK Safir
10 Tomas Sjörén, Huddinge BTK

1975-76 (Säsongslutranking)
1 Lars Franklin, Söderhamns UIF
2 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK 
3 Cay Tegnér, Arlövs IK
4 Stefan Hansfeldt, Trollhättans BTK
5 Dror Pollak, Djurgårdens IF
6 Ulf Bengtsson, BTK Force
7 Björn Andersson, Mölndals BTK
8 Tomas Gustavsson, Vadstena BTK
9 Anders Bylund, BTK Safir
10 Anders Thunström, Borlänge BTK

1976-77 (15:e Februari, 1977)
1 Ulf Bengtsson, BTK Force
2 Lars Franklin, Söderhamns UIF
3 Ulf Cronqvist, Falkenbergs BTK
4 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
5 Jens Felke, Ängby SK
6 Peter Ljungkvist, Ängby SK
7 Dan Ottosson, BTK Frej
8 Håkan Jeppsson, Arlövs IK
9 Björn Andersson, Mölndals BTK
10 Anders Thunström, Borlänge BTK

1977-78 (3:e April, 1978)
1 Ulf Bengtsson, Söderhamns UIF
2 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
3 Erik Lindh, Kungälvs BTK
4 Håkan Jeppsson, Arlövs IK
5 Anders Thunström, Falkenbergs BTK
6 Mikael Appelgren, Stockholms Spårvägars GIF
7 Jonas Berner, BTK Safir 
8 Jens Felke, Ängby SK
9 Kent Christensson, Arlövs IK
10 Peter Ljungqvist, Ängby SK

1978-79 (1:a April, 1978)
1 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
2 Mikael Appelgren, Stockholms Spårvägars GIF
3 Håkan Jeppsson, Arlövs IK
4 Erik Lindh, Kungälvs BTK 
5 Anders Thunström, Falkenbergs BTK
6 Jonas Berner, BTK Safir
7 Niklas Persson, IFK Falköping
8 Per Vasilis, BTK Linné 
9 Kent Christensson, Arlövs IK
10 Jens Felke, Ängby SK

1979-80 (15:e April, 1980)
1 Erik Lindh, Kungälvs BTK
2 Niklas Persson, IFK Falköping 
3 Jonas Berner, BTK Safir 
4 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
5 Jonny Åkesson, BTK Rekord
6 Mikael Frank, Ängby SK
7 Per Vasilis, BTK Linné 
8 Jan Johansson, Mölndals BTK
9 Misa Valcic, Köpings GIF
10 Lars Stener, Ängby SK

1980-81 (12:e Januari, 1981)
1 Erik Lindh, Mölndals BTK
2 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
3 Niklas Persson, Falkenbergs BTK
4 Jonny Åkesson, BTK Rekord
5 Lars Stener, Ängby SK
6 Per Vasilis, BTK Linné 
7. Mikael Frank, Ängby SK 
8 Jan Johansson, Mölndals BTK
9. Lennart Andersson, Mölndals BTK
10 Leif-Åke Pettersson, Falu BTK

1981-82 (12:e Januari, 1982)
1 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
2 Erik Lindh, Mölndals BTK
3 Jonny Åkesson, BTK Rekord
4 Niklas Persson, Falkenbergs BTK
5 Jörgen Persson, Halmstads BTK
6 Kjell Höyheim, Stockholms Spårvägars GIF
7 Niklas Swalling, BTK Frej
8 Jan Ekström, Djurgårdens IF
9 Johnny Stockhaus, Bogårdens IK
10 Jan Karlsson, BTK Safir

1982-83 (11:e Januari, 1983)
1 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GIF
2 Jörgen Persson, Halmstads BTK
3 Johnny Stockhaus, Söderhamns UIF
4 Peter Greczula, Falkenbergs BTK
5 Jerry Snygg, Halmstads BTK
6 Glenn Davidsson, BTK Rekord
7 Peter Ahlgren, Mölndals BTK
8 Ingemar Kallas, Udevalla BTK
9 Peter Gustavsson, IFK Falköping
10 Lars Mattsson, Ängby SK

1983-84 (4:e Januari, 1984)
1 Jörgen Persson, Halmstads BTK
2 Peter Greczula, Falkenbergs BTK
3 Frank Gullberg, Malmö FF
4 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
5 Mats Andersson, GIF Linden 
6 Thomas Ballé, Halmstads BTK
7 Ingemar Kallas, Falkenbergs BTK
8 Lars Mattsson, Ängby SK
9 Göran Wranå, BTK Frej
10 Claes Sturesson, Vetlanda BTK

1984-85 (Säsongslutranking)
1 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
2 Mats Andersson GIF Linden 
3 Johan Fallby, Stockholms Spårvägars GIF
4 Tommy Johansson, BTK Frej
5 Lars Mattsson, Ängby SK
6 Göran Wranå, BTK Frej 
7 Magnus Gidlöf, Skellefteå AIK
8 Chartchai Teekaveerakit, Råcksta SK
9 Per Carlsson, Stockholms Spårvägars GIF
10 Stephan Svensson, Åkarps BTK
11 Magnus Söderlund, Mariedals IK

1985-86 (2:a Januari, 1986)
1 Yoo Nam Kuy, Ängby SK
2 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
3 Mats Andersson, Stockholms Spårvägars GIF
4 Göran Wranå, Stockholms Spårvägars GIF
5 Johan Fallby, Stockholms Spårvägars GIF
6 Peter Karlsson, IFK Falköping
7 Lars Millbert, IK Bele
8 Peter Andersson, Eslövs AI
9 Joakim Lindblom, Råå BTK
10 Johan Jönsson, Eslövs AI
11 Niklas Ekerstad, Hultsfreds BTK

1986-87 (30:e mars, 1987)
1 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
2 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK
3 Peter Andersson, Eslövs AI
4 Patrik Thorsell, Ängby SK
5 Kayodi Kadiri, BTK Safir
6 Ola Nyström, Falu BTK
7 Mats Källberg, Falu BTK
8 Henrik Pettersson, Mölndals BTK
9. Tomas Nilsson, Lyckå BTK
10. Niklas Ekerstad, Hultfreds BTK

1987-88 (6:e April, 1988)
1 Patrik Thorsell, Ängby SK
2 Magnus Pettersson, Halmstads BTK
3 Kayodi Kadiri, Lyckeby BTK
4 Tomas Norberg, Skellefteå AIK:s BTF
5 Anders Johansson, BTK Frej
6 Gustav Zetterström, IK Bele
7 Bengt Gunnarsson, Lyckå BTK
8 Thomas Buza, Halmstads BTK
9 Fredrik Persson, Råcksta SK
10 Henrik Landén, BTK Nissan

1988-89 (April, 1989)
1 Thomas Buza, Halmstads BTK
2 Kayodi Kadiri, Lyckeby BTK
3 Magnus Pettersson, Malmö FF
4 Fredrik Persson, Ängby SK
5 Bengt Gunnarsson, Vetlanda BTK
6 Christer Ferm, Söderhamns UIF
7 Fredrik Lundquist, BTK Urnan/Gävle
8 Fredrik Engelmark, Fridtuna IF
9 Jonas Ahlgren, Borlänge BTK
10 Christian Ohlsson, Eslövs AI

1989-90 (Säsongslutranking)
1 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
2 Peter Nilsson, Falco BTK
3 Christer Ferm, Söderhamns UIF
4 Christian Ohlsson, Eslövs AI
5 Mattias Nygren, Sandåkerns SK
6 Peter Blomquist, Årsta BTK
7 Mattias Karlsson, Stockholms Spårvägars GIF
8 David Gustafsson, Råcksta SK
9 Andreas Johansson, Mölndals BTK
10 Roger Andersson, Carlhamns BTK

1990-91 (27:e Mars, 1991)
1 Kim Jin Myong, Spårvägens BTK
2 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
3 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
4 Christian Ohlsson, Malmö BTK
5 David Gustafsson, Råcksta SK
6 Peter Blomqvist, Söderhamns UIF
7 Joakim Andersson, BTK Falco
8 Andreas Johansson, Lyckeby BTS
9 Henrik Elofsson, BTK Falco
10 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
11 Anders Sjöstedt, IFK Falköping

1991-92 (6:e April, 1992)
1 David Gustafsson, Ängby SK
2 Fredrik Håkansson, BTK Falco
3 Andreas Johansson, Lyckeby BTS
4 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
5 Magnus Wahlgren, Kalmar BTK
6 Joakim Andersson, BTK Falco
7 Linus Eriksson, Råcksta SK
8 Mikael Zöögling, Råcksta SK
9 Simon Angel, Halmstads BTK
10 Magnus Svensson, Söderhamns BTS
11 Jonas Rönnkvist, Kebnekaise BTK
 
1992-93 (1:a Februari, 1993)
1 Kong Linghui, Kalmar BTK
2 Fredrik Håkansson, BTK Falco
3 Mattias Stenberg, Eslövs AI
4 Mikael Zöögling, Råcksta SK
5 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
6 Simon Angel, BTK Nissan
7 Mattias Andersson, Eslövs AI
8 Jesper Grip, BTK Stratos
9 Mikael Mattiasson, Mariedals IK
10 Andreas Blom, Mölndals BTK
11 Tomas Jonsson, Råcksta SK
 
1993-94 (4:e Oktober, 1993)
1 Mattias Stenberg, Råcksta SK
2 Simon Angel, Halmstad BTK
3 Mattias Andersson, Eslövs AI
4 Tomas Jonsson, Råcksta SK
5 Lasse Rosengren, Tyresö BTK
6 Magnus Molin. Stratos IF
7 Fredrik Andersson, Tomelilla, BTK
8 Martin Nilsson, Tomelilla BTK
9 Johan Kallio, KFUM Jönköping
10 Magnus Månsson, BTK Rekord
 
1994-95 (Februari, 1995)
1 Magnus Molin, BTK Stratos
2 Jens Lundquist, Valbo AIF
3 Jamie Lindqvist, Eslövs AI
4 Martin Nilsson, Malmö FF
5 Stefan Nilsson, Carlstads BTK
6 Ted Vallin, Råcksta SK
7 Henrik Nyqvist, Råcksta SK
8 Fredrik Andersson, Malmö PK
9 Markus Andersson, Saab BTS
10 Stefan Laupa, Mariedals IK
 
1995-96 (20:e November, 1995)
1 Magnus Molin, Lyckeby BTK
2 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
3 Jamie Lindqvist, Eslövs AI
4 Martin Nilsson, Malmö PK
5 Henrik Nyqvist, Råcksta SK

1996-97 (Uppgift saknas)
 
1997-98 (9:e Oktober, 1997)
1 Henrik Rosvall, Lyckeby PK
2 Cyprian Asamoah, BTK Linné
3 Henrik Olsson, BTK Linné
4 John Fröling, Råcksta SK
5 Chaisit Chaitat, BTK Linné

1998-99 (Uppgift saknas)

1999-00 (Uppgift saknas)

Damer:

1949-50 (SBTF:s 1:a officiella ranking, September 1949)
1 Eina Ericsson, Svartviks IF
2 Ingrid Hermansson, Norra Härene GIF
3 Iris Persson, Råå BTK
4 Ingrid Hägglund, Örnsköldsviks BTK
5 Margaretha Winkvist, BTK Minerva
6 Maya Halling, Varbergs BTK
7 Margareta Andersson, Norra Härene GIF
8 Sonja Ljungberg, Ljungskile BTK
9 Birgit Karlsson, Kågeröds BTK
10 Ulla Andersson, IF Norcopensarna

1949-50 (Säsongslutranking)
1 Iris Persson, Råå BTK
2 Eina Ericsson, Svartviks IF
3 Maya Halling, Varbergs BTK
4 Margaretha Winkvist, BTK Minerva
5 Ingrid Hermansson, Norra Härene GIF
6 Ingrid Asp, Mariedals IK
7 Ulla Andersson, IF Norcopensarna
8 Inga Bergström, IK City 
9 Ingrid Hägglund, Örnsköldsviks BTK
10 Inger Franck, BTK Rekord

1950-51 (Säongslutranking)
1 Inga Bergström, IK City
2 Iris Persson, Råå BTK
3 Margareta Winkvist, BTK Minerva
4 Maya Halling, Varbergs BTK
5 Signhild Tegner, Torps IF
6 Ingrid Hermansson, Norra Härene GIF
7 Thyra Tegner, Torps IF
8 Maj-Britt Axén, Kungsberget
9 Kerstin Olsson, Hammarby IF
10 Gerd Kristiansson, IF Nordenhov

1951-52 (Säsongslutranking)
1 Inga Brehmer, IK City
2 Iris Persson, Råå BTK
3 Signhild Tegner, Torps IF
4 Ingrid Hermansson, Norra Härene GIF
5 Märta Larsson, Norra Härene GIF
6 Birgitta Prawitz, BK Olympic
7 Margareta Winqvist, BTK Minerva
8 Kerstin Olsson, Hammarby IF
9 Maya Halling, Varbergs BTK
10 Thyra Tegner, Torps IF

1952-53 (Uppgift saknas)

1953-54 (Uppgift saknas)

1954-55 (Säsongslutranking)
1 Signhild Tegner, Djurgårdens IF
2 Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
3 Birgitta Tegner, Torps GoIF
4 Iva Andersson, BK Olympic
5 Inga Brehmer, IK City
6 Reina Hermansson, Torps GoIF
7 Gerd Kristiansson, Falkenhofs IK
8 Ingrid Hermansson, N. Härene GoIF
9 Iris Samberg, Råå BTK
10 Märta Larsson, Norra Härene GoIF

1955-56 (Säsongslutranking)
1 Signhild Tegner, Djurgårdens IF
2 Eliabeth Thorsson, Djurgårdens IF
3 Birgitta Tegner, Torps IF
4 Ingrid Hermansson, Norra Härene GIF
5 Iva Andersson, BK Olympic
6 Reina Wetterström, Torps IF
7 Birgitta Prawitz, BK Olympic
8 Iris Samberg, Råå BTK
9 Inga Brehmer, Eskilstuna BTK
10 Gerd Kristiansson, Falkenhofs IK
10 Siv Pettersson, Norra  Härene GIF

1956-57 (Säsongslutranking)
1 Birgitta Tegner, Torps IF
2 Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
3 Reina Wetterström, Torps IF
4 Signhild Tegner, Djurgårdens IF
5 Siv Pettersson, Djurgårdens IF
6 Iris Samberg, Råå BTK
7 Birgitta Sjölund, Svartviks IF
8 Inga Brehmer, IK City
9 Ingegärd Johansson, Torps IF
10 Gerd Olsson, Falkenhov

1957-58 (Säsongslutranking)
1 Birgitta Tegner, Torps IF
2 Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
3 Siv Pettersson, Djurgårdens IF
4 Signhild Tegner, Djurgårdens IF
5 Reina Wetterström, Torps IF
6 Annika Guntsch, Högadals IS
7 Iris Samberg, Råå BTK
8 Ingegerd Johansson, Torps IF
9 Lena Guntsch, Högadals IS
10 Inga Brehmer, IK City

1958-59 (Säsongslutranking)
1 Birgitta Tegner, Byttorps IF
2 Siv Pettersson, Djurgårdens IF
3 Lena Guntsch, Högadals IS
4 Ingegärd Johansson, Torps GIF
5 Britt Andersson, BTK Clipper 
6 Annika Guntsch, Högadals IS
7 Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
8 Birgitta Sjölund, Svartviks IF 
9 Reina Wetterström, Torps GIF
10 Signhild Tegner, Djurgårdens IF

1959-60 (Februari, 1960)
1 Birgitta Tegner, Norrby IF
2 Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
3 Lena Guntsch, Högadals IS
4 Britt Andersson, BTK Clipper
5 Siv Pettersson, Djurgårdens IF
6 Birgitta Sjölund, Svartviks IF
7 Ingegerd Johansson, Toprs GIF
8 Annika Guntsch, Högadals IS
9 Reina Wetterström, Torps GIF
10 Wanja Wannehed, Rimbo IF

1960-61 (Säsongslutranking)
1 Britt Andersson, BTK Clipper
2 Marita Carlsson, Fiskeviks IF
3 Lena Guntsch, Högadals IS
4 Birgitta Tegner, Norrby IF
5 Annika Guntsch, Högadals IS
6 Wanja Wannehed, Rimbo IF
7 Reina Wetterström, Torps GIF
8 Birgitta Sjölund, Svartviks IF 
9 Siv Pettersson, Djurgårdens ID
10 Ingegerd Johansson, Torps GIF

1961-62 (Säsongslutranking)
1 Birgitta Tegner, SKF:s BTK
2 Britt Andersson, BTK Clipper
3 Marita Carlsson, Fiskeviks IF
4 Lena Guntsch, Högadals IS
5 Siv Pettersson, Djurgårdens IF
6 Reina Wetterström, Torps GIF
7 Annika Guntsch, Högadals IS
8 Birgitta Sjölund, Svartviks IF
9 Ingegerd Johansson, Torps GIF
10 Wanja Wannehed

1962-63 (Säsongslutranking)
1 Birgitta Tegner-Larsson, Torps GIF
2 Marita Carlsson, Leksbergs BTK
3 Britt Andersson, BTK Clipper 
4 Siv Pettersson, Djurgårdens IF
5 Lena Guntsch, Ljungby IF
6 Eva Johansson, Mariedals IK
7 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF 
8 Annika Guntsch, Högadals IS
9 Birgitta Sjölund, Skellefteå IF
10 Reina Wetterström, Torps GIF

1963-64 (Säsongslutranking)
1 Marita Carlsson, Leksbergs BTK
2 Lena Guntsch, Ljungby IF
3 Lena Rundström, Råå BTK
4 Birgitta Tegner-Larsson, Torps GIF 
5 Siv Pettersson, Djurgårdens IF
6 Eva Johansson, Mariedals IK
7 Britt Andersson, BTK Clipper
8 Reina Wetterström, Torps GIF
9 Annika Guntsch, Ljungby IF
10 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF

1964-65 (Uppgift saknas)

1965-66 (Säsongslutranking)
1 Marita Nilsson, Leksbergs BTK
2 Lena Rundström, Sölvesborgs BTK
3 Eva Johansson, Mölndals BTK
4 Lena Guntsch, Ljungby IF
5 Siv Pettersson, Djurgårdens IF
6 Britt Karlsson, BTK Clipper
7 Anita Nilsson, Råå BTK
8 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
9 Annika Guntsch, Ljungby IF
10 Birgitta Wiktorsson, Aga BTK
11 Monica Svensson, IF Norcopensarna
12 Ann-Lis Svantesson, Mölndals BTK
13 Ragna Noring, Östra Stadsgränsens TK
14 Reina Wetterström, Torps GIF
15 Wanja Wannehed, Rimbo IF
16 Lena Pettersson, Östra Stadsgränsens TK
17 Siv Bengtsson, Falkenbergs BTK
18 Gull-Britt Persson, Arlövs IK
19 Ann-Charlotte Strindberg, Stockholms GoIF
20 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK

1966-67 (Säsongslutranking)
1 Marita Neidert, Leksbergs BTK
2 Lena Rundström, Sölvesborgs BTK
3 Eva Johansson, Mölndals BTK
4 Birgitta Wiktorsson, Aga BTK
5 Siv Pettersson, Stockholms GoIF
6 Birgitta Larsson, Torsp GIF
7 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
8 Lena Guntsch, Ljungby IF
9 Annika Guntsch, Ljungby IF
10 Ann-Lis Svantesson, Mölndals BTK
11 Monica Svensson, IF Norcopensarna
12 Ann-Charlott Strindberg, Stockholms GoIF
13 Anita Nilsson, Råå BTK
14 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK
15 Wanja Wannehed, Rimbo IF
16 Ragna Noring, Östra Stadsgränsens TK
17 Lena Pettersson, Östra Stadsgränsens TK
18 Anna-Karin Widén, IFK Lund
19 Lena Andersson, IFK Lund
20 Kerstin Skeppstedt, Leksbergs BTK

1967-68 (Säsongslutranking)
1 Marita Neidert, Mariestads BoIS
2 Eva Johansson, Sölvesborgs BTK
3 Birgitta Larsson, Torps GIF
4 Lena Guntsch, Ljungby IF
5 Siv Pettersson, Stockholms GoIF
6 Lena Andersson, IFK Lund
7 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK
8 Birgitta Wiktorsson, Mariestads BoIS
9 Annika Guntsch, Ljungby IF
10 Lena Rundström, Sölvesborgs BTK
11 Monica Svensson, IF Norcopensarna
12 Ann-Lis Svantesson, Mölndals BTK
13 Ragna Noring, Östra Stadsgränsens TK
14 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
15 Ylva Guntsch, Ljungby IF
16 Kerstin Skeppstedt, Mariestads BoIS
17 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
18 Anna-Karin Widén, IFK Lund
19 Ann-Charlotte Strinberg, Stockholms GoIF
20 Marie-Louise Monier, IF Norcopensarna

1968-69 (Uppgift saknas)

1969-70 (Säsongslutranking)
1 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
2 Lena Andersson, IFK Lund
3 Birgitta Rådberg, Huskvarna Södra IS
4 Eva Johansson, Östra Stadsgränsens TK
5 Lena Guntsch, Ljungby IF
6 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
7 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborgs BTK
8 Lena Rundström, Östra Stadsgränsens TK
9 Birgitta Tegner-Larsson, Vänersborgs BTK
10 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
11 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
12 Ylva Guntsch, Ljungby IF
13 Siv Pettersson, Stockholms Spårvägars GIF
14 Ragna Noring, Östra Stadsgränsens TK
15 Birgitta Olsson, Wargöns SK
16 Annika Guntsch, Ljungby IF
17 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK
18 Ulla Eriksson, Stockholms GoIF
19 Lena Wallgren, Notvikens IK
20 Kerstin Johansson, Huskvarna Södra IS

1970-71 (Säsongslutranking)
1 Birgitta Rådberg, Huskvarna Södra IS
2 Lena Andersson, IFK Lund
3 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
4 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborg BTK
5 Eva Johansson, Östra Stadsgränsens TK
6 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
7 Lena Guntsch, Björkborns GIF
8 Birgitta Olsson, Wargöns SK
9 Birgitta Tegner-Larsson, Vänersborgs BTK
10 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
11 Lena Rundström, Östra Stadsgränsens TK
12 Siv Pettersson, Stockholms Spårvägars GIF
13 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
14 Marie-Louise Monier, IF Norcopensarna
15 Ylva Guntsch, Ljungby IF
16 Ragna Noring, Östra Stadsgränsens TK
17 Ulla Eriksson, Stockholms GoIF
18 Kerstin Johansson, Huskvarna Södra IS
19 Eva Erfuth, Stockholms Spårvägars GIF
20 Lajla Wikström, Vänersborgs BTK

1971-72 (Säsongslutranking)
1 Birgitta Rådberg, Huskvarna Södra IS
2 Lena Andersson, IFK Lund
3 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
4 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
5 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborgs BTK
6 Eva Johansson, Östra Stadsgränsens TK
7 Lena Guntsch-Johansson, Vänersborgs BTK
8 Birgitta Olsson, Varbergs BTK
9 Birgitta Tegner-Larsson, Vänersborgs BTK
10 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
11 Siv Pettersson, Stockholms Spårvägars GIF
12 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
13 Ulla Eriksson, Stockholms GoIF
14 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
15 Kerstin Johansson, Huskvarna Södra IS
16 Marie-Louise Monier, Stockholms Spårvägars GIF
17 Eva Erfurth, Stockholms Spårvägars GIF
18 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
19 Lena Rundström-Rehn, Östra Stadsgränsens TK
20 Bodil Carlsson, Falkenbergs BTK

1972-73 (Säsongslutranking) 
1 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
2 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
3 Lena Andersson, Råå BTK
4 Birgitta Olsson, Varbergs BTK
5 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
6 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborgs BTK
7 Eva Johansson, Östra Stadsgränsens TK
8 Lena Guntsch, Vänersborgs BTK
9 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
10 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
11 Siv Pettersson, Stockholms Spårvägars GIF
12 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
13 Ulla Eriksson, Stockholms GoIF
14 Kerstin Johansson, Huskvarna Södra IS
15 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF
16 Gunilla Lindström, Fridtuna IF
17 Eva Strömvall, IK Bele
18 Marie-Louise Monier, Stockholms Spårvägars GIF
19 Bodil Carlsson, Falkenbergs BTK
20 Lena Berglund, Trollhättans BTK

1973-74 (Säsongslutranking)
1 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
2 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
3 Birgitta Olsson, Varbergs BTK
4 Lena Andersson, Råå BTK
5 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF 
6 Eva Strömvall, Varbergs BTK
7 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
8 Eva Johansson, Östra Stadsgränsens TK
9 Gunilla Lindström, Fridtuna IF
10 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborgs BTK
11 Siv Pettersson, Stockholms Spårvägars GIF
12 Ulla Eriksson,Stockholms GoIF
13 Marie-Louise Monier, Stockholms Spårvägars GIF 
14 Birgitta Tegner-Larsson, Vänersborgs BTK
15 Birgitta Eriksson, Stockholms GoIF
16 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
17 Kerstin Johansson, Huskvarna Södra IS
18 Ann-Marie Svensson, Tosteberga/Nymölla IF
19 Lena Berglund, Trollhättans BTK
20 Kerstin Andersson, Arlövs IK

1974-75 (Säsongslutranking)
1 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
2 Birgitta Olsson, Varbergs BTK 
3 Eva Strömvall, Varbergs BTK
4 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
5 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
6 Eva Fredenlund, Stockholms Spårvägars GIF
7 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborgs BTK
8 Gunilla Lindström, Stockholms Spårvägars GIF
9 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK 
10 Lena Andersson, Arlövs IK
11 Marie Lindblad, Arlövs IK
12 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
13 Siv Pettersson, Solna BTK
14 Kristina Sigge, Mölndals BTK
15 Lena Berglund, Trollhättans BTK
16 Gunilla Larsson, Långshyttans BTK
17 Ann-Christin Eriksson, Club Verdandi
18 Kerstin Andersson, Arlövs IK
19 Ulla Eriksson, Stockholms GoIF
20 Birgitta Eriksson, Stockholms GoIF

1975-76 (Säsongslutranking)
1 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
2 Birgitta Olsson, Varbergs BTK
3 Eva Strömvall, Varbergs BTK
4 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK 
5 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
6 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborgs BTK
7 Eva Fredenlund, Stockholms Spårvägars GIF
8 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
9 Gunilla Lindström, Stockholms Spårvägars GIF
10 Marie Lindblad, Arlövs IK
11 Lena Andersson, Arlövs IK
12 Siv Pettersson, Solna BTK
13 Gunilla Larsson, Långshyttans BTK
14 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
15 Monica Forsell, Söderhamns UIF
16 Ligia Lupu, Carlhamns BTK
17 Ann-Kristin Eriksson, Club Verdandi
18 Margareta Sehlstedt, Innerviks SK
19 Carina Olsson, Arlövs IK
20 Kristina Nilsson, Mörrums GIS

1976-77 (15:e Februari, 1977)
1 Ann-Christne Hellman, Varbergs BTK
2 Birgitta Olsson, Varberg BTK
3 Eva Strömvall, Varbergs BTK
4 Birgitta Rådberg, Stockholms Spårvägars GIF
5 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
6 Ulla-Märta Gustavsson, Arlövs IK
7 Marie Lindblad, Arlövs IK
8 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
9 Eva Fredenlund, Stockholms Spårvägars GIF
10 Gunilla Lindström, Stockholms Spårvägars GIF
11 Gudrun Forsberg, Arlövs IK
12 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
13 Kristina Nilsson, Mörrums GIS
14 Siv Pettersson, Solns BTK
15 Gunilla Larsson, Trollhättans BTK
16 Liselott Fröberg, Lyckeby BTK
17 Kia Sigge, Mölndals BTK
18 Lena Berglund, Trollhättans BTK
19 Lena Pettersson, Solna BTK
20 Birgitta Walfridsson-Eriksson, Ängby SK

1977-78 (3:e April, 1978)
1 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
2 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
3 Eva Strömvall, Varbergs BTK
4 Marie Lindblad, Varbergs BTK
5 Birgitta Rådberg, Stockholms Spårvägars GIF
6 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF 
7 Birgitta Olsson, Varbergs BTK
8 Kristina Nilsson, Mörrums GIS 
9 Ulla-Märta Gustavsson, Stockholms Spårvägars GIF
10 Helen Lindvall, Luleå SK
11 Gunilla Lindström, Ängby SK
12 Siv Pettersson, Solna BTK
13 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
14 Kia Sigge, Mölndals BTK
15 Ligia Lupu, Mörrums GIS
16 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
17 Ann Johansson, Mörrums GIS
18 Gunnel Lövdahl, Huskvarna Södra IS
19 Susanne Karlsson, Ängby SK
20 Birgitta Walfridsson-Eriksson, Råcksta SK

1978-79 (Säsongslutranking)
1 Marie Lindblad, Varbergs BTK
2 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
3 Birgitta Rådberg, Stockholms Spårvägars GIF
4 Eva Strömvall, Varbergs BTK
5 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
6 Birgitta Olsson, Varbergs BTK
7 Helen Lindvall, Trollhättans BTK
8 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
9 Ulla-Märta Gustavsson, Stockholms Spårvägars GIF
10 Kristina Nilsson, Mörrums GIS 
11 Gunilla Lindström, Ängby SK
12 Anita Johansson, Mölndals BTK
13 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
14 Ligia Lupu, Mörrums GIS
15 Susanne Karlsson, Ängby SK 
16 Annika Johansson, BTK Linné 
17 Menni Weizades, Mölndals BTK
18 Lena Waller, Ängby SK
19 Birgitta Eriksson, Råcksta SK
20 Kia Sigge, Mölndals BTK

1979-80 (15:e April, 1980)
1 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
2 Marie Lindblad, Varbergs BTK
3 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Falkenbergs BTK
4 Eva Strömvall, Varbergs BTK
5 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
6 Helen Lindvall, Trollhättans BTK
7 Kristina Nilsson, Mörrums GIS
8 Birgitta Olsson, Varbergs BTK
9 Birgitta Rådberg, Solna BTK
10 Menni Weizades, Mölndals BTK
11 Ulla-Märta Gustavsson, Solna BTK
12 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
13 Annika Johansson, BTK Linné 
14 Anita Jonsson, Mölndals BTK
15 Gudrun Fogelberg, Mölndals BTK
16 Lena Waller, Ängby SK
17 Lena Hellmark, Trollhättans BTK
18 Ann-Charlotte Cullin, Harlösa IF
19 Birgitta Eriksson, Ängby SK
20 Helena Beckman, Stockholms Spårvägars GIF

1980-81 (Säsongslutranking)
1 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
2 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Rönninge SK
3 Marie Lindblad, Varbergs BTK
4 Anneli Hernvall, TrollhÄttans BTK
5 Eva Strömvall, Varbergs BTK
6 Helen Lindvall, Varbergs BTK
7 Kristina Nilsson, Mörrums GIS
8 Birgitta Olsson, Solna BTK
9 Birgitta Rådberg, Solna BTK
10 Menni Weizades, Mölndals BTK
11 Sonja Grefberg, Ängby SK
12 Anita Jonsson, Mölndals BTK
13 Annika Johansson, Ängby SK
14 Gudrun Fogelberg, Mölndals BTK
15 Lena Waller, Ängby SK
16 Monika Grefberg, Ängby SK
17 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
18 Susanne Karlsson, Stockholms Spårvägars GIF
19 Susanne Dahl, Carlshamns BTK
20 Pia Eliasson, Mölndals BTK
21 Ann-Charlotte Cullin, BTK Linné 
22 Eva Noaksson, Mölndals BTK

1981-82 (Säsongslutranking)
1 Ann-Christine Hellman. Varbergs BTK
2 Marie Lindblad, Arlövs IK
3 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Varbergs BTK
4 Menni Weizades, Mölndals BTK
5 Kristina Nilsson, Mörrums GIS
6 Anneli Hernvall, Stockholms Spårvägars GIF
7 Eva Strömvall, Varbergs BTK
8 Susanne Dahl, Carlhamns BTK
9 Anita Jonsson, Mölndals BTK
10 Pia Eliasson, Mölndals BTK
11 Birgitta Olsson, Solna BTK
12 Birgitta Rådberg, Solna BTK
13 Tone Folkesson, Norrtulls SK
14 Susanne Karlsson, Stockholms Spårvägars GIF
15 Annika Johansson, Ängby SK
16 Lena Waller, Ängby SK
17 Anneli Johansson, Borlänge BTK
18 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
19 Annika Läth, Rönninge SK
20 Gudrun Fogelberg, Banda BTK
21 Eva Noaksson, Mölndals BTK

1982-83 (11:e Januari, 1983)
1 Marie Lindblad, Arlövs IK
2 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
3 Menni Weizades, Mölndals BTK
4 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Varbergs BTK
5 Pia Eliasson, Mölndals BTK
6 Eva Strömvall, Varbergs BTK
7 Eva Malmberg, Stockholms Spårvägars GIF
8 Anneli Hernvall, Stockholms Spårvägars GIF
9 Anita Jonsson, Mölndals BTK 
10 Kristina Nilsson, Mörrums GIS 
11 Birgitta Rådberg, Solna BTK
12 Birgitta Olsson, Solna BTK 
13 Helen Lindvall, Arlövs IK
14 Susanne Dahl, Mölndals BTK
15 Ulrika Hansson, Rönninge SK
16 Annika Johansson, Ängby SK
17 Annika Läth, Rönninge SK
18 Lena Mattsson, Norrtulls SK
19 Tone Folkesson, Norrtulls SK
20 Anneli Johansson, Borlänge BTK 
21 Marie Svensson, Baskemölla IF
22 Lena Waller, Ängby SK

1983-84 (4:e Januari, 1984)
1 Marie Lindblad, Mölndals BTK
2 Sonja Grefberg, Stockholms Spårvägars GIF
3 Menni Weizades, Mölndals BTK
4 Pia Eliasson, Mölndals BTK
5 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
6 Kristina Nilsson, Varbergs BTK
7 Eva Strömvall, Varbergs BTK
8 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Mölndals BTK
9 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
10 Anneli Hernvall, Stockholms Spårvägars GIF
11 Anita Jonsson, Mölndals BTK
12 Jackie Bellinger, Mölndals BTK
13 Anneli Johansson, Borlänge BTK
14 Gunnel Borgtröm, Borlänge BTK
15 Marie Svensson, Rönninge SK
16 Annika Läth, Rönninge SK
17 Tone Folkesson, Oxie IF
18 Helen Lindvall, Arlövs IK
19 Kamilla Björk, Varbergs BTK
20 Susanne Dahl, Mölndals BTK
21 Birgitta Rådberg, Stockholms Spårvägars GIF
22 Ulla Märta Gustavsson, Oxie IF
23 Ylva Rodell, Rönninge SK

1984-85 (Säsongslutranking)
1 Marie Lindblad, Mölndals BTK
2 Sonja Grefberg, Stockholms Spårvägars GIF
3 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
4 Pia Eliasson, Mölndals BTK
5 Lisa Bellinger, Mölndals BTK
6 Marie Svensson, Rönninge SK
7 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
8 Anneli Johansson, Borlänge BTK
9 Gunnel Borgström, Borlänge BTK 
10 Kamilla Björk, Varbergs BTK 
11 Annika Läth, Rönninge SK
12 Susanne Dahl, Mölndals BTK
13 Eva Strömvall, Varbergs BTK
14 Helen Lindvall, Arlövs IK
15 Ulrika Hansson, Rönninge SK 
16 Anneli Hernvall, Stockholms Spårvägars GIF
17 Kristina Nilsson, Varbergs BTK
18 Lotta Erlman, Borlänge BTK
19 Anita Jonsson, Mölndals BTK
20 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Varbergs BTK
21 Anette Nilsson, Varbergs BTK
22 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
23 Ylva Rodell, Rönninge SK

1985-86 (2:a Januari, 1986)
1 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
2 Lisa Bellinger, Mölndals BTK
3 Sonja Grefberg, Varbergs BTK
4 Marie Svensson, Rönninge SK
5 Pia Eliasson, Mölndals BTK
6 Marie Lindblad, Arlövs IK
7 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
8 Gunnel Borgström, Borlänge BTK
9 Anneli Johansson, Borlänge BTK
10 Kamilla Björk, Varbergs BTK
11 Annika Läth, Rönninge SK
12 Helen Lindvall, Arlövs IK
13 Anita Jonsson, Mölndals BTK
14 Lotta Erlman, Borlänge BTK
15 Susanne Dahl, Mölndals BTK
16 Ulrika Hansson, Rönninge SK
17 Kristina Nilsson, Varbergs BTK
18 Eva Strömvall, Varbergs BTK
19 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
20 Susanne Eriksson, Mölndals BTK
21 Ulrika Quist, Ängby SK
22 Anette Nilsson, KFUM Kristianstad

1986-87 (30:e mars, 1987)
1 Lisa Bellinger, Mölndals BTK
2 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
3 Sonja Grefberg, Varbergs BTK
4 Marie Svensson, Rönninge SK
5 Pia Eliasson, Mölndals BTK
6 Lotta Erlman, Borlänge BTK
7 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
8 Gunnel Borgström, Borlänge BTK
9 Kamilla Björk, Ängby SK
10 Anneli Johansson, Borlänge BTK
11 Annika Läth, Rönninge SK
12 Charlotte Polk, Mölndals BTK
13 Åsa Svensson, Halmstads BTK
14 Annika Johansson, Ängby SK
15 Susanne Dahl, Mölndals BTK
16 Ulrika Hansson, Rönninge SK
17 Marie Lindblad, Arlövs IK
18 Helen Lindvall, Arlövs IK
19 Ulrika Quist, Ängby SK
20 Maria Pettersson, BT Norr
21 Nina Ebkar, Mölndals BTK
22 Annimari Komulainen, BT Norr
23 Katri Terävuo, Arlövs IK
24 Sari Suomalainen, Ängby SK
25 Anette Nilsson, KFUM Kristianstad

1987-88 (6:e April, 1988)
1 Barbro Wiktorsson, Varberg BTK
2 Lisa Bellinger, Mölndals BTK
3 Marie Svensson, Mölndals BTK
4 Lotta Erlman, Borlänge BTK
5 Åsa Svensson, Halmstads BTK
6 Pia Eliasson, Mölndals BTK
7 Anneli Johansson, Borlänge BTK
8 Kamilla Björk, Varbergs BTK
9 Gunnel Borgström, Varbergs BTK
10 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
11 Pernilla Pettersson, Halmstads BTK
12 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Varbergs BTK
13 Johanna Kaimo, Rönninge SK
14 Ulrika Hansson, Rönninge SK
15 Annika Johansson, Ängby SK
16 Sari Soumalainen, Ängby SK
17 Annika Läth, Rönninge SK 
18 Susanne Pedersen, Arlövs IK
19 Anita Jonsson, Partille IF
20 Nina Ebkar, Mölndals BTK
21 Katri Terävuo, Arlövs IK
22 Heléne Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
23 Annimari Komulainen, Borlänge BTK
24 Pia Toelhöj, Halmstads BTK
25 Helen Lindvall, Arlövs IK

1988-89 (April, 1989)
1 Li Hua, BT Norr
2 Marie Svensson, Mölndals BTK
3 Lisa Bellinger, Mölndals BTK
4 Lotta Erlman, Borlänge BTK
5 Åsa Svensson, Halmstads BTK
6 Gunnel Borgström, Mölndals BTK
7 Pia Eliasson, Mölndals BTK
8 Sonja Grefberg, Varbergs BTK
9 Barbro Wiktorsson, Varbergs BTK
10 Anneli Johansson, Borlänge BTK
11 Pernilla Pettersson, Halmstads BTK
12 Pia Toelhöj, Halmstads BTK
13 Annika Johansson, Stockholms Spårvägars GIF
14 Katri Terävuo, Arlövs IK
15 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
16 Kamilla Björk, Varbergs BTK
17 Ulrika Hansson, Borlänge BTK
18 Annimari Komulainen, Borlänge BTK
19 Heléne Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
20 Nina Ebkar, Halmstads BTK
21 Anne-Karin Bastman, BTK Linné 
22 Malin Lund, BTK Linné 
23 Ann-Sofi Styrman, BT Norr
24 Britt-Marie Bölenius, BT Norr
25 Ingela Olsson, BT Norr
26 Lena Persson, Kebnekaise BTK

1989-90 (Säsongslutranking)
1 Li Hua, BT Norr
2 Marie Svensson, Mölndals BTK
3 Lisa Lomas, Mölndals BTK
4 Pernilla Pettersson, Halmstads BTK
5 Åsa Svensson, Halmstads BTK
6 Lotta Erlman,Borlänge BTK
7 Gunnel Borgström, Mölndals BTK
8 Pia Eliasson, Borlänge BTK
9 Sonja Grefberg, Fridtuna IF
10 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Varbergs BTK
11 Annika Johansson, Stockholms Spårvägars GIF
12 Heléne Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
13 Pia Toelhöj, Halmstads BTK
14 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
15 Annimari Komulainen, Borlänge BTK
16 Katja Nieminen, Stockholms Spårvägars GIF
17 Anneli Johansson, Borlänge BTK
18 Ulrika Hansson, Borlänge BTK
19 Nina Ebkar, Halmstads BTK
20 Lena Persson, BT Norr
21 Anna-Karin Bastman, BTK Linné 
22 Anita Jonsson, Mölndals BTK
23 Åse Svensson, Arlövs IK
24 Katri Terävuo, Arlövs IK
25 Britt-Marie Bölenius, BT Norr
26 Jenny Jönsson, Råå BTK
27 Ingrid Bogren, Carlhamns BTK
28 Ingela Olsson, BT Norr

1990-91 (27:e Mars, 1991)
1 Pernilla Pettersson, Halmstads BTK
2 Åsa Svensson, Halmstads BTK
3 Marie Svensson, Mölndals BTK
4 Lisa Lomas, Mölndals BTK
5 Yang Sha Fang, Halmstads BTK
6 Lotta Erlman, Borlänge BTK
7 Gunnel Borgström, Mölndals BTK
8 Pia Hansen, Borlänge BTK
9 Kerri Tepper, Fridtuna IF
10 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
11 Heléne Gustafsson, Spårvägens BTK
12 Barbro Wiktorsson, Fridtuna IF
13 Li Hua, Luleå SK
14 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Varbergs BTK
15 Johanna Kaimo, BTK Träffen
16 Pia Toelhöj, Arlövs IK
17 Ulrika Hansson, Borlänge BTK
18 Åse Svensson, Mölndals BTK
19 Annika Johansson, Spårvägens BTK
20 Lena Persson, Luleå SK
21 Katja Nieminen, Spårvägens BTK
22 Sonja Rasmussen, Carlhamns BTK
23 Marianne Blikken, Lyckeby BTK
24 Anneli Johansson, Borlänge BTK
25 Marie Persson, Eslövs AI
26 Katri Terävuo, Råå BTK
27 Jenny Jönsson, Råå BTK
28 Nina Ebkar, Halmstads BTK
29 Malin Johansson, Lyckeby BTK
30 Karolina Norrbom, Fridtuna IF

1991-92 (6:e April, 1992)
1 Marie Svensson, Mölndals BTK
2 Åsa Svensson, Halmstads BTK
3 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
4 Yang Sha Fang, Halmstads BTK
5 Lisa Lomas, Mölndals BTK
6 Lotta Erlman, Borlänge BTK
7 Barbro Wiktorsson, Norrköpings BTK
8 Pia Hansen, Borlänge BTK
9 Heléne Gustafsson, Spårvägens BTK
10 Johanna Kaimo, Råå BTK
11 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Varbergs BTK
12 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
13 Annika Johansson, Spårvägens BTK
14 Lena Persson, Halmstads BTK
15 Marie Persson, Eslövs AI
16 Pia Toelhöj, Lyckeby BTK
17 Ulrika Hansson, Borlänge BTK
18 Åse Svensson, Mölndals BTK
19 Katri Terävuo, Råå BTK
20 Sonja Rasmussen, Carlhamns BTK
21 Pernilla Drevegård, Spårvägens BTK
22 Kamilla Björk, Borlänge BTK
23 Nina Ebkar, Halmstads BTK
24 Caroline Holmkvist, Råå BTK
25 Malin Nylin, Mölndals BTK
26 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
27 Sonja Grefberg, Varbergs BTK
 
1992-93 (1:a Februari, 1993)
1 Lisa Lomas, Borlänge BTK
2 Åsa Svensson, Halmstad BTK
3 Marie Svensson, Lyckeby BTK
4 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
5 Tong Feiming, Bergkvara AIF
6 Yang Shafang, Halmstad BTK
7 Lotta Erlman, Borlänge BTK
8 Barbro Wiktorsson, Norrköpings BTK
9 Heléne Gustafsson, Spårvägens BTK
10 Wang Yuexia, Norrköpings BTK
11 Johanna Kaimo, Råå BTK
12 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
13 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Varbergs BTK
14 Annika Johansson, Spårvägens BTK
15 Marie Persson, Råå BTK
16 Lena Persson, Halmstad BTK
17 Pia Toelhöj, Lyckeby BTK
18 Ulrika Hansson, Borlänge BTK
19 Sonja Rasmussen, Olofströms BTK
20 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
21 Malin Johansson, Lyckeby BTK
22 Åse Svensson, Malmö FF
23 Sonja Forss, Varbergs BTK
24 Caroline Holmkvist, Råå BTK
25 Kamilla Björk, Borlänge BTK
26 Annimari Komulainen, BTK Urnan/Gävle
27 Therese Sandberg, Bergkvara AIF
28 Pernilla Drevegård, Spårvägens BTK
29 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
 
1993-94 (4:e Oktober, 1993)
1 Marie Svensson, Lyckeby BTK
2 Åsa Svensson, Halmstad BTK
3 Lisa Lomas, Borlänge BTK
4 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
5 Lotta Wallbom, Borlänge BTK
6 Heléne Gustafsson, Spårvägens BTK
7 Barbro Wiktorsson, Norrköpings BTK
8 Xia Wang Yue, Norrköpings BTK
9 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
10 Annika Johansson, Spårvägens BTK
11 Marie Persson, Råå BTK
12 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
13 Annimari Komulainen, Varbergs BTK
14 Li Hua, Halmstad BTK
15 Johanna Kaimo, Råå BTK
16 Lena Persson, Råå BTK
17 Pia Toelhöj, Malmö FF
18 Sofia Carlsson, Halmstad BTK
19 Malin Johansson, Lyckeby BTK
20 Ulrika Hansson, Borlänge BTK
21 Caroline Holmkvist, Råå BTK
22 Malin Lund, Mölndals BTS
23 Åse Svensson, Malmö FF
24 Therese Sandberg, Bergkvara AIF
25 Sonja Rasmussen, Olofströms BTK
26 Helena Johansson, Varbergs BTK
 
1994-95 (Februari, 1995)
1 Marie Svensson, Lyckeby BTK
2 Åsa Svensson, Halmstad BTK
3 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
4 Lisa Lomas, Borlänge BTK
5 Barbro Wiktorsson, Norrköpings BTK
6 Yang Sha Fang, Halmstad BTK
7 Lotta Wallbom, Borlänge BTK
8 Tatiana Medvedeva. Norrköpings BTK
9 Heléne Gustafsson, Spårvägens BTK
10 Annimari Komulainen, Varbergs BTK
11 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
12 Marie Persson, Råå BTK
13 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
14 Johanna Schupbach, Råå BTK
15 Pia Toelhöj, Malmö FF
16 Helena Johansson, Varbergs BTK
17 Zhang Yan, Uddevalla PK
18 Caroline Holmkvist, Råå BTK
19 Sofia Carlsson, Halmstad BTK
20 Annika Johansson, Aspuddens BTK
21 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
22 Malin Johansson, Lyckeby BTK
23 Ulrika Hansson, Borlänge BTK
24 Sonja Rasmussen, IF Norcopensarna
25 Mona Fallgren, Varbergs BTK
26 Åse Svensson, Malmö FF
27 Therese Sandberg, Råå BTK
28 Malin Lund, Mölndals BTS
 
1995-96 (20:e November, 1995)
1 Åsa Svensson, Halmstad BTK
2 Marie Svensson, Lyckeby BTK
3 Lisa Lomas, Varbergs BTK
4 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
5 Barbro Wiktorsson, Öråns SK
6 Yang Sha Fang, Halmstad BTK
7 Tatiana Szemzö, Spårvägens BTK
8 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
9 Marie Persson, Råå BTK
10 Heléne Gustafsson, Spårvägens BTK
11 Zhang Yen,Uddevalla PK
12 Lotta Wallbom, Borlänge BTK
13 Nataliya Bogatireva, Lyckeby BTK
14 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
15 Helena Johansson, Halmstad BTK
16 Annimari Komulainen, Öråns SK
17 Pia Toelhöj, Malmö FF
18 Caroline Holmkvist, Råå BTK
19 Sofia Carlsson, Halmstad BTK
20 Annika Johansson, IF Norcopensarna

1996-97 (Mars, 1997)
1 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
2 Marie Svensson, Lyckeby BTK
3 Åsa Svensson, Halmstad BTK
4 Barbro Wiktorsson, Öråns SK
5 Bu Ye Hua, Lyckeby BTK
6 Yang Sha Fang, Halmstad BTK
7 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
8 Nataliya Bogatireva, Malmö FF
9 Yua Xia Wang-Fridén, Norrköpings BTK
10 Yen Zhang, Varbergs BTK
11 Heléne Gustafsson, Spårvägens BTK
12 Marie Persson, Råå BTK
13 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
14 Helena Johansson, Halmstad BTK
15 Tatiana Szemzö, Spårvägens BTK
16 Annimari Komulainen, Öråns SK
17 Sofia Carlsson, Halmstad BTK
18 Annika Johansson, Norrköpings BTK
19 Veronica Augustsson, Malmö FF
20 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
 
1997-98 (9:e Oktober)
1 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
2 Åsa Svensson, Halmstad BTK
3 Marie Svensson, Malmö FF
4 Bu Ye Hua, Lyckeby BTK
5 Barbro Wiktorsson, Öråns SK
6 Yang Sha Fang, Halmstad BTK
7 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
8 Nataliya Klimanova, Malmö FF
9 Yen Zhang, Varbergs BTK
10 Yua Xia Wang-Fridén, Norrköpings BTK
11 Susanne Jonsson, Öråns SK
12 Wang Xiao Lu, Råå BTK
13 Helena Johansson, Halmstad BTK
14 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
15 Veronica Augustsson, Lyckeby BTK
16 Lena Persson, Öråns SK
17 Carina Jonsson, Öråns SK
18 Heléne Gustafsson, Spårvägens BTK
19 Tatiana Szemzö, Spårvägens BTK
20 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK

1998-99 (16:e Mars, 1999)
1 Marie Svensson, Malmö FF
2 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
3 Åsa Svensson, Halmstad BTK
4 Bu Ye Hua, Lyckeby BTK
5 Yang Shafang, Halmstad BTK
6 Zhang Yen, Ärtemarks IF
7 Barbro Wiktorsson, Öråns SK 
8 Wang Xiao Lu, Råå BTK
9 Du Shina, Norrköpings BTK
10 Fatima Bogdanic, Partille PK
11 Veronica Augustsson, Spårvägens BTK
12 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
13 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
14 Lena Persson, Öråns SK
15 Heléne Gustafsson, Spårvägens BTK
16 Caroline Holmkvist, Råå BTK
17 Sandra Johansson, Saab BTK
18 Jelena Gajic, Saab BTK
19 Carina Jonsson, Öråns SK
20 Jennie Lindström, Halmstad BTK

1999-00 (Oktober, 1999)
1 Marie Svenssn, Gröstorps BTK
2 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
3 Åsa Svensson, Halmstad BTK
4 Bu Ye Hua, Lyckeby BTK
5 Yang Shafang, Halmstad BTK
6 Zhang Yen, Ärtemarks IF
7 Barbro Wiktorsson, Långshyttans BTK
8 Wang Xiao Lu, Råå BTK
9 Fatima Bogdanovic, Ängby SK
10 Veronica Augustsson, Trelleborgs BTK
11 Sandra Johansson, Spårvägens BTK
12 Linda Nordenberg, Råå BTk
13 Jenny Jönsson, Lyckeby BTK
14 Lena Persson, Öråns SK
15 Heléne Gustafsson, Spårvägens BTK
16 Caroline Holmkvist, Råå BTK
17 Jelena Gajic, Norco BTK
18 Jennie Lindström, Halmstad BTK
19 Kajsa Andersson, Råå BTK
20 Yu Xia Wang-Fridén, Fridtuna IF

2000-01 (Uppgift saknas)

2001-02 Uppgift saknas)

2002-03 (uppgift saknas)

2003-04 (Uppgift saknas)

2004-05 (Säsongslutranking)
1 Li Fen, Trelleborgs BTK
2 Åsa Svensson, Halmstad BTK
3 Chen Yi, Råå BTK
4 Zhang Fang, Ärtemarks IF
5 Kang Li, Rönninge SK, BTF
6 Cai Ning, Långshyttans BTK
7 Susanne Jonsson, Ärtemarks IF
8 Bu Ye Hua, Långshyttans BTK
9 Susanna Nilsson, Rönninge SK, BTF
10 Carina Jonsson, Råå BTK
11 Matilda Ekholm, Ängby SK
12 Linda Nordenberg, Råå BTK
13 Marie Olsson, Trelleborgs BTK
14 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
15 Sandra Johansson, BTK Serve
16 Frida Johansson, Råå BTK
17 Caroline Wersäll, Rönninge SK, BTF
18 Barbro Wiktorsson, Rönninge SK, BTF
19 Zhang Yan, Ärtemarks IF
20 Anna Berglund, Långshyttans BTK
21 Marie Sjögren, Rönninge SK, BTF 
22 Marina Servoulja, Spårvägens BTK
23 Katja Nieminen, Spårvägens BTK
24 Sara Rohdin, Ärtemarks IF
25 Kajsa Andersson, Råå BTK
26 Lina Misikonyte, Råå BTK
27 Sofia Westholm, Långshyttans BTK
28 Huang Yi Hua, Ärtemarks IF
29 Marina Morozova, Ärtemarks IF
30 Lin Chia Hui, Ärtemarks IF
31 Veronica Augustsson, Trelleborgs BTK
32 Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK
33 Malin Kindgren, Linköpings PK

Damer U20

1995-96 (20:e November)
1 Nataliya Bogatireva, Lyckeby BTK
2 Helena Johansson, Halmstad BTK
3 Sofia Carlsson, Halmstad BTK
4 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
5 Tatiana Reshetova, Råå BTK
 
1996-97 (Uppgift saknas)
 
1997-98 (9:e Oktober)
1 Bu Ye Hua, Lyckeby BTK
2 Susanne Jonsson, Öråns SK
3 Wang Xiao Lu, Råå BTK
4 Veronica Augustsson, Lyckeby BTK
5 Carina Jonsson, Öråns SK
6 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
7 Jelena Gajic, Gezeta BTK
8 Anna Jacobsson, Halmstad BTK
9 Pia Finneman, Malmö FF
10 Kajsa Andersson, Råå BTK

1998-99 (Uppgift saknas)

1999-00 (Oktober, 1999)
1 Wang Xiao Lu, Råå BTK
2 Veronica Augustsson, Trelleborgs BTK
3 Sandra Johansson, Spårvägens BTK
4 Linda Nordenberg, Råå BTK
5 Jelena Gajic, Norco BTK

Damjuniorer 17

1957-58 (Säsongslutranking)
1 Annika Guntsch, Högadals IS
2 Ingegerd Johansson, Torps GIF
3 Lena Guntsch, Högadals IS
4 Siv Henriksson, BK Olympic
5 Britt Andersson, BTK Clipper
6 Anita Ericsson, Svartviks IF
7 Solveig Pettersson, IF Norcopensarna
8 Ulla Larsson, Byttorps IF
9 Louise Larsson, IF Norcopensarna
10 Ragna Norling, Östra Stadsgränsen

1958-59 (Säsongslutranking)
1 Britt Andersson, BTK Clipper
2 Lena Guntsch, Högadals IS
3 Annika Guntsch, Högadals IS
4 Louise Larsson, IF Norcopensarna
5 Ann-Charlotte Eriksson, klubbuppgift saknas
6 Irja Liljefeldt, klubbuppgift saknas
7 Siv Kinberg, klubbuppgift saknas
8 Gunvor Eriksson, Wästerhovs IK
9 Inger Grankvist, klubbuppgift saknas
10 Anita Eriksson, Svartviks IF

1959-60 (Uppgift saknas)

1960-61 (Säongslutranking)
1 Britt Andersson, BTK Clipper 
2 Marita Carlsson, Fiskeviks IF 
3 Lena Guntsch, Högadals IS 
4 Annika Guntsch, Högadals IS
5 Gunvor Eriksson, Wästerhovs IK
6 Ragna Norling, Östra Stadsgränsens TK
7 Siv Kinberg, klubbuppgift saknas
8 M-L Hedqvist, klubbuppgift saknas
9 Lena Pettersson, Östra Stadsgränsens TK
10 Margot Paulsson, klubbuppgift saknas

1961-62 (Säsongslutranking)
1 Britt Andersson, BTK Clipper
2 Marita Carlsson, Fiskeviks IF
3 Lena Guntsch, Högadals IS
4 Birgitta Wahlfredsson, Stockholms GoIF 
5 Eva Johansson, Mariedals IK
6 M-L Hedquist, klubbuppgift saknas 
7 Margot Paulsson, klubbuppgift saknas 
8 Birgitta Wiktorsson, BTK Triss 
9 U.Törngren, klubbuppgift saknas
10 L. Strindberg, klubbuppgift saknas

1962-63 (Säsongslutranking)
1 Marita Carlsson, Leksbergs BTK
2 Eva Johansson, Mariedals IK
3 Birgitta Walfridsson, Stockholms GoIF 
4 Ingrid Wiklund, Örnsköldsviks LIF
5 Lena Rundström, Råå BTK
6 Birgitta Wiktorsson, BTK Triss
7 Anita Nilsson, klubbuppgift saknas
8 Inga-Lill Eriksson, Lerkils IF 
9 Ann-Marie Nilsson, klubbuppgift saknas
10 Britt Bengtsson, klubbuppgift saknas

1963-64 (Säsongslutranking)
1 Lena Rundström, Råå BTK
2 Eva Johansson, Mariedals IK
3 Birgitta Wiktorsson, BTK Triss
4 Inga-Lill Eriksson Lerkils IF
5 Ingrid Bengtsson, Råå BTK
6 Maj-Lis Karlsson, Wästerhovs IK
7 Siv Forsberg, Stockholms GoIF
8 Anita Larsson, Wästerhovs IK
9 Kerstin Skeppstedt, Moholms TK
10 Ann-Lis Svantesson, Knippla IK

1964-65 (Uppgift saknas)

1965-66 (Säsongslutranking)
1 Birgitta Wiktorsson, Aga BTK
2 Monica Svensson, IF Norcopensarna
3 Ann-Lis Svantesson, Mölndals BTK
4 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK
5 Kajsa Guntsch, Ljungby IF
6 Bertil Mårtensson, Sundals-Ryrs IF
7 Ulla-Märta Gustavsson, Sundals-Ryrs IF
8 Ulla Lind, Freluga IK
9 Kerstin Skeppstedt, Skövde FK
10 Lena Andersson, IFK Lund

1966-67 (Säsongslutranking)
1 Anna-Karin Widén, IFK Lund
2 Eva Erfurth, Sölvesborgs BTK
3 Lena Andersson, IFK Lund
4 Kerstin Skeppstedt, Leksbergs BTK
5 Ulla-Märta Gustafsson, Vänersborgs BTK
6 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
7 Ann-Charlotte Wiktorsson, BTK Triss
8 Marie-Louise Monier, Fridtuna IF
9 Alice Svensk, Söderhamns Ungdomsgårds IF
10 Ulla Eriksson, Stockholms GoIF

1967-68 (Säsongslutranking)
1 Ylva Guntsch, Ljungby IF
2 Lena Andersson, IFK Lund
3 Kesrtin Skeppstedt, Mariestads BoIS
4 Gunnel Henriksson, Huskvarna Södra IS
5 Anna-Karin Widén, IFK Lund
6 Marie-Louise Monier, IF Norcopensarna
7 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborgs BTK
8 Ann-Charlotte Wiktorsson, BTK Triss
9 Birgitta Olsson, Wargöns SK
10 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK

1968-69 (Uppgift saknas)

1969-70 (Säsongslutranking)
1 Lena Andersson, IFK Lund
2 Ulla-Märta Gustavsson, Vänersborgs BTK
3 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
4 Ylva Guntsch, Ljungby IF
5 Birgitta Olsson, Wargöns SK
6 Kerstin Johansson, Huskvarna Södra IS
7 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
8 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
9 Eva Sund, IFK Lund
10 Ann-Christin Persson, IFK Lund

1970.71 (Säsongslutranking)
1 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
2 Ylva Guntsch, Ljungby IF
3 Birgitta Olsson, Wargöns SK
4 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
5 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
6 Bodil Karlsson, Falkenbergs BTK
7 Helen Jönsson, KFUK/KFUM Säffle 
8 Ingrid Matsson, Högadals IS
9 Susanne Rennstam, Råå BTK
10 Gunilla Lindström, Fridtuna IF

1971-72 (Säsongslutranking)
1 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
2 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
3 Eva-Maj Persson, Sölvesborgs BTK
4 Gunilla Lindström, Fridtuna IF
5 Helen Jönsson, Falkenbergs BTK
6 Lena Berglund, Trollhättans BTK
7 Lena Karlsson, Stenungsunds IF
8 Ingrid Mattsson, Sölvesborgs BTK
9 Catherine Engberg, Stockholms GoIF
10 Eva Strömvall, IK Bele

1972-73 (Säsongslutranking)
1 Ann-Christine Hellman, Varbergs BTK
2 Gunilla Lindström, Fridtuna IF
3 Eva Strömvall, IK Bele
4 Lennart Berglund, Trollhättans BTK
5 Ann-Marie Svensson, Tosteberga/Nymölla IF
6 Gerd Svensson, Sölvesborgs BTK
7 Eva Bladh, Sölvesborgs BTK
8 Kerstin Andersson, Arlövs IK
9 Monica Johansson, Lyckeby BTK
10 Karin Johansson, Mölndals BTK

1973-74 (Säsongslutranking)
1 Eva Strömvall, Varbergs BTK
2 Gunilla Lindström, Fridtuna IF
3 Ann-Marie Svensson, Tosteberga/Nymölla IF
4 Kerstin Andersson, Arlövs IK
5 Annelie Hernvall, Trollhättans BTK 
6 Marie Lindblad, Arlövs IK
7 Kristina Sigge, Mölndals BTK
8 Eva Bladh, Sölvesborgs BTK
9 Ann-Kristin Eriksson, Club Verdandi
10 Monica Johansson, Lyckeby BTK

1974-75 (Säsongslutranking)
1 Eva Strömvall, Varbergs BTK
2 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
3 Marie Lindblad, Arlövs IK
4 Kristina Sigge, Mölndals BTK
5 Gunilla Larsson, Långshyttans BTK
6 Margareta Sehlstedt, Innerviks SK
7 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
8 Monica Forsell, Söderhamns UIF
9 Ann-Marie Svensson, Tosteberga/Nymölla IF
10 Carina Olsson, Arlövs IK

1975-76 (Säsongslutranking)
1 Eva Strömvall, Varbergs BTK
2 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
3 Marie Lindblad, Arlövs IK
4 Gunilla Larsson, Långshyttans BTK
5 Monica Forsell, Söderhamns UIF
6 Margareta Sehlstedt, Innerviks SK
7 Carina Olsson, Arlövs IK
8 Kristina Nilsson, Mörrums GIS
9 Liselott Fröberg, Lyckeby BTK
10 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK

1976-77 (15:e Februari, 1977)
1 Marie Lindblad, Arlövs IK
2 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
3 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
4 Kristina Nilsson, Mörrums GIS
5 Birgitta Ericsson, Ängby SK
6 Helen Lindvall, Luleå SK
7 Annika Johansson, BTK Linné 
8 Lena Hellmark, Wargöns IK
9 Ann Johansson, Tosteberga/Nymölla IF
10 Monica Forsell, Söderhamns UIF

1977-78 (3:e April, 1978)
1 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
2 Marie Lindblad, Varbergs BTK
3 Kristina Nilsson, Mörrums GIS
4 Helen Lindvall, Luleå SK
5 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
6 Susanne Karlsson, Ängby SK
7 Helena Beckman, Rönninge SK
8 Ann Johansson, Mörrums GIS
9 Annika Johansson, BTK Linné 
10 Anita Jonsson, Mölndals BTK

1978-79 (1:a April, 1979)
1 Helen Lindvall, Trollhättans BTK
2 Kristina Nilsson, Mörrums GIS
3 Anita Jonsson, Mölndals BTK
4 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
5 Susanne Karlsson, Ängby SK
6 Annika Johansson, BTK Linné 
7 Menni Weizades, Mölndals BTK
8 Lena Waller, Ängby SK
9 Lena Hellmark, Trollhättans BTK
10 Eva Noaksson, Mölndals BTK

1979-80 (15:e April, 1980)
1 Helen Lindvall, Trollhättans BTK
2 Kristina Nilsson, Mörrums GIS
3 Menni Weizades, Mölndals BTK
4 Annika Johansson, BTK Linné, 
5 Anita Jonsson, Mölndals BTK
6 Lena Waller, Ängby SK
7 Ann-Charlotte Cullin, Harlösa IF
8 Helena Beckman, Stockholms Spårvägars GIF
9 Ylva Rodell, Rönninge SK 
10 Karin Rumar, Östersunds GIF

1980-81 (12:e Januari, 1981)
1 Menni Weizades, Mölndals BTK
2 Lena Waller, Ängby SK
3 Ann-Charlotte Cullin, BTK Linné 
4 Pia Eliasson, Mölndals BTK
5 Susanne Dahl, Carlshamns BTK 
6 Anneli Johansson Jägarnäs/Ludvika BTK
7 Annika Läth, Rönninge SK
8 Liselotte Lundberg, Järna SK
9 Marie Svensson, Baskemölla IF
10 Sonja Wredberg Stockholms Spårvägars GIF

1981-82 (12:e Januari, 1982)
1 Menni Weizades, Mölndals BTK
2 Susanne Dahl, Carlhamns BTK
3 Pia Eliasson, Mölndals BTK
4 Anneli Johansson, Jägarnäs/Ludvika BTK
5 Marie Svensson, Baskemölla IF
6 Gunnel Borgström, Borlänge BTK
7 Maria Lundgren, Byttorps IF
8 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
9 Annika Läth, Rönninge SK
10 Sonja Wredberg, Stockholms Spårvägars GIF

1982-83 (11:e Januari, 1983)
1 Pia Eliasson, Mölndals BTK
2 Ulrika Hansson, Rönninge SK
3 Annika Läth, Rönninge SK
4 Anneli Johansson, Borlänge BTK
5 Marie Svensson, Baskemölla IF
6 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
7 Gunnel Borgström, Borlänge BTK
8 Anette Nilsson, KFUM Kristianstad
9 Kamilla Björk, Varbergs BTK
10 Agneta Pettersson BT Norr/Laitis

1983-84 (4:e Januari, 1984)
1 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
2 Gunnel Borgström, Borlänge BTK
3 Marie Svensson, Rönninge SK
4 Annika Läthh, Rönninge SK
5 Ulrika Hansson, Rönninge SK
6 Lisbeth Franzén, Fridtuna IF
7 Susanne Eriksson, Banda BTK
8 Marie Andersson, Fridtuna IF
9 Lotta Erlman, Borlänga BTK
10 Monica Larsson, IF Norcopensarna

1984-85 (4:e Januari, 1985)
1 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
2 Marie Svensson, Rönninge SK
3 Lotta Erlman, Borlänge BTK
4 Marie Loverfeldt, Ängby SK
5 Ulrika Quist, Järna SK
6 Katri Terävuo, Arlövs IK
7 Camilla Källmén, IFK Gnesta
8 Maria Pettersson, BT Norr
9 Helene Jacobsson, Söderhamns UIF
10 Katarina Åmark, KFUM Kristianstad

1985-86 (2:a Januari, 1986)
1 Lotta Erlman, Borlänge BTK
2 Katri Terävuo, Arlövs IK
3 Maria Pettersson, BT Norr
4 Annimari Komulainen, Järna SK
5 Åsa Svensson, Halmstas BTK
6 Nina Ebkar, BTK Safir
7 Lena Johansson, Norrtulls SK
8 Pernilla Drevegård, Norrtulls SK
9 Louisa Hallner, BTK Linné 
10 Camilla Källmén, IFK Gnesta

1986-87 (30:e mars, 1987)
1 Åsa Svensson, Halmstads BTK
2 Maria Pettersson, BT Norr
3 Nina Ebkar, Mölndals BTK
4 Katri Tervuo, Arlövs IK
5 Annimari Komulainen, BT Norr
6 Britt-Marie Bölenius, BT Norr
7 Pernilla Pettersson, Rönninge SK
8 Malin Lund, BTK Linné 
9 Heléne Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
10 Anna Lundberg, Stockholms Spårvägars GIF

1987-88 (6:e April, 1988)
1 Åsa Svensson, Halmstads BTK
2 Pernilla Pettersson, Halmstads BTK
3 Heléne Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
4 Annimari Komulainen, Borlänge BTK
5 Petra Gummesson, Arlövs IK
6 Malin Lund, BTK Linné 
7 Lena Persson, Kebnekaise BTK
8 Anna Englund, Kebnekaise BTK
9 Ulrika Olsson, Olofströms BTK
10 Åse Svensson, Arlövs IK

1988-89 (April, 1989)
1 Åsa Svensson, Halmstads BTK
2 Pernilla Pettersson, Halmstads BTK
3 Heléne Gustafsson, Stockholms Spårvägars GIF
4 Lena Persson, Kebnekaise BTK
5 Åse Svensson, Arlövs IK
6 Pernilla Fredriksson, Stockholms Spårvägars GIF
7 Therese Sandberg, Grönskogs IF
8 Caroline Holmkvist, Råå BTK
9 Karolina Norrbom, Fridtuna IF
10 Malin Nylin, Mölndals BTK

1989-90 (Säsongslutranking)
1 Pernilla Pettersson, Halmstads BTK
2 Åse Svensson, Arlövs IK
3 Jenny Jönsson, Råå BTK
4 Ingrid Bogren, Carlhamns BTK
5 Marie Persson, Eslövs AI
6 Maria Holen, Borlänge BTK
7 Malin Nylin, Mölndals BTK
8 Therese Sandberg, Bergkvara AIF
9 Caroline Holmkvist, Råå BTK
10 Malin Johansson, Lyckeby BTK

1990-91 (27:e Mars, 1991)
1 Marie Persson, Eslövs AI
2 Jenny Jönsson, Råå BTK
3 Malin Johansson, Lyckeby BTK
4 Karolina Norrbom, Fridtuna IF
5 Ingrid Bogren, Carlhamns BTK
6 Maria Holen, Borlänge BTK
7 Malin Nylin, Mölndals BTK
8 Mariette Kirkebaek, Lyckeby BTK
9 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
10 Helena Olsson, Fridtuna IF
11 Pernilla Gårdesten, Carlhamns BTK

1991-92 (6:e April, 1992)
1 Marie Persson, Eslövs AI
2 Malin Johansson, Lyckeby BTK
3 Tamara Boros, Halmstads BTK
4 Jennie Lindström, IFK Falköping
5 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
6 Sofia Johansson, BTK Safir
7 Christina Casserborg, Aspuddens BTK
8 Helena Johansson, Varbergs BTK
9 Ann-Eva Pettersson, Aspuddens BTK
10 Anneli Andersson, IFK Falköping
11 Anna Blomqvist, Aspuddens BTK
 
1992-93 (1:a Februari, 1993)
1 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
2 Tamara Boros, Lyckeby BTK
3 Helena Johansson, Varbergs BTK
4 Christina Casserborg, Spårvägens BTK
5 Sofia Carlsson, BTK Safir
6 Anna Blomqvist, Aspuddens BTK
7 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
8 Cecilia Afzelius-Alm, Mariedals IK
9 Katarina Turegård, Råcksta SK
10 Elsa Ekman, Östersunds GIF
11 Kristina Andersson, Tranås BTK
 
1993-94 (4:e Oktober, 1993)
1 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
2 Helena Johansson, Varbergs BTK
3 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
4 Katarina Turegård, Råcksta SK
5 Elsa Ekman, Östersunds GIF
6 Josefin Andersson, Tvååkers BTK
7 Jessica Andersson, Tvååkers BTK
8 Malin Abrahamsson, Östersunds GIF
9 Maria Rydström, BTK Enig
10 Jelena Gajic, Gezeta BTK
 
1994-95 (Februari, 1995)
1 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
2 Jelena Gajic, Norrköpings BTK
3 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK
4 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
5 Susanne Jonsson, Öråns SK
6 Katarina Turegård, Lyckeby BTK
7 Josefin Andersson, Tvååkers BTK
7 Åsa Andersson, Tvååkers BTK
8 Veronica Augustsson, Malmö FF
9 Åsa Andersson, Tvååkers BTK
10 Marie Sjögren, BTK Safir
 
1995-96 (20:e November, 1995)
1 Linda Nordenberg, IF Norcopensarna
2 Jelena Gajic, Gezeta BTK
3 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK
4 Susanne Jonsson, Öråns SK
5 Veronica Augustsson, Malmö FF
 
1996-97 (Uppgift saknas)
 
1997-98 (9:e Oktober)
1 Veronica Augustsson, Lyckeby BTK
2 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
3 Jelena Gajic, Gezeta BTK
4 Kajsa Andersson, Råå BTK
5 Marie Sjögren, BTK Safir

1998-99 (Uppgift saknas)

1999-00 (Uppgift saknas)
Uppdaterad: 14 SEP 2018 16:16
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering



pingiskanalen



Evenemang

ITTF World Tour Grand Finals
12-15 december, Zhengzhou, Kina
Information
Resultat
Livesändningar

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info