Hoppa till sidans innehåll

Talangjakten



Copyright: SBTF

 TALANGJAKTEN-FOTON 

FLICKOR 11 (1999-17)


2017 Nina Johansson, Lessebo BTK 
(Runner up: Elvira Söderlund)
2016 Anastasia Komissarenko, Spårvägens BTK 
(Runner up: Leah Tveit Muskantor)
2015 Alice Hellgren, Mariedals IK 
(Runner up: Matilda Hansson)
2014 Moa Arvidsson, KFUM Stocksund IA 
(Runner up: Michelle Girtoi)
2013 Mathilda Sandlund, Umeå BTK 
(Runner up: Lisa Hafn)
2012 Maja Andersson, Falkenbergs BTK 
(Runner up: Kornelia Jönsson)
2011 Christina Källberg, Borlänge BTK 
(Runner up: Ellen Holmsten)
2010 Erika Fronth, IFK Falköping BTK 
(Runner up: Natalie Luu)
2009 Tilda Johansson, Lessebo BTK 
(Runner up: Pernilla Allert-Norgren)
2008 Erica Åkerlind, Ängby SK 
(Runner up: Jenny Luo)
2007 Maria Engelsson, Ängby SK 
(Runner up: Elin Binglöv)
2006 Elin Binglöv, Ljungsbro BTK 
(Runner up: Clara Erlandsson)
2005 Frida Björklund, Eslövs AI 
(Runner up: Karin Lundin)
2004 Elin Jernbäcker, Bele-Barkaby 
(Runner up: Rebecca Henriksson)
2003 Malin Pettersson, Norrköpings UPK 
(Runner up: Matilda Johansson)
2002 Madeleine Melcher, Spårvägens BTK 
(Runner up: Malin Pettersson)
2001 Madeleine Melcher, Spårvägens BTK 
(Runner up: Mathilda Nilsson)
2000 Filippa Rohdin, Växjö BTK 
(Runner up: Madeleine Melcher)
1999 Madeleine Stenqvist, Herrljunga BTK 
(Runner up: Filippa Rohdin)

POJKAR 11 (1993-17)

2017 Dennis Larsson KFUM Stocksund AI
(Runner up: Carl Wallerstedt)
2016
Albin Angebrant, Spårvägens BTK
(Runner up: Leonard Lindkvist)
2015
Theo Abrahamsson, IF Norcopensarna
(Runner up: Karl Hast)
2014 Truls Möregårdh, Dänningelanda BTK
(Runner up: Martin Friis)
2013 Truls Möregårdh, BTK Frej
(Runner up: Jonatan McDonald)
2012 Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
(Runner up: Truls Möregårdh)
2011 Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
(Runner up: Patrik Andersson)
2010 Adam Blomquist, Söderhamns UIF
(Runner up: Konrad Åmark)
2009 Joakim Fernandez-Brink, Eslövs AI
(Runner up: Anton Källberg)
2008 Marcus Olovsson, Alingsås PP
(Runner up: Alfred Lindblad)
2007 Viktor Görman, Eslövs AI
(Runner up: Alexander Franzén)
2006 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
(Runner up: Max Georgsson)
2005 Anthony Tran, Spårvägens BTK
(Runner up: Sam Kjellin)
2004 Anthony Tran, Spårvägens BTK
(Runner up: Sam Kjellin)
2003 Mattias Översjö, Byttorps IF
(Runner up: Kristoffer Greczula)
2002 Tim Bergman, Spårvägens BTK
(Runner up: Ted Sundström)
2001 Joe Åberg, Falkenbergs BTK
(Runner up: Jimmy Karlsson)
2000 Emil Holmsten, Segeltorps BTK
(Runner up: Jonathan Hellström)
1999 Kim Nylander, Falkenbergs BTK
(Runner up: Sheng Yu Tang)
1998 Pontus Pettersson, BTK Möllan, Mjölby
1997 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1996 Erik Norgren, BTK Frej
1995 Cyprian Asamoah, Malmö FF
1994 Erik Sagström, Saab BTK
1993 Hans Pettersson, IF Norcopensarna


FLICKOR:

 

19:e TALANGJAKTEN 2017

Final
Nina Johansson, Lessebo BTK - Elvira Söderlund, Sjömarkens BTK 11-8, 12-10, 12-10
Platserna 3-4
Felicia Szerman, Västers BTK - Nellie Franzén, Töreboda BTK 11-7, 12-10, 11-9
Semifinaler
Johansson - Franzén 11-4, 11-2, 11-2
Söderlund - Szerman 11-8, 11-8, 11-6

1) Nina Johansson, Lessebo BTK
2) Elvira Söderlund, Sjömarkens BTK
3) Felicia Szerman, Västers BTK
4) Nellie Franzén, Töreboda BTK
5) Frida Törnqvist, IK Juno
6) Hedda Husrem, Töreboda BTK
7) Julia Syrén, Köpings BTK
8) Alice Nilsson, Vara SK
9) Amanda Taus, Vaggeryds BTK  
10) Alicia Franzén,Töreboda BTK
11) Sofie Wiberg, Söderhamns UIF
12) Märta Sköld Weiwert, Ängby SK

18:e TALANGJAKTEN 2016

Final
Kommisarenko - Muskantor 8-11, 11-5, 11-8, 11-9
Platserna 3-4
Ronnebring - Kullingsjö 11-7, 11-8, 6-11, 11-6
Semifinaler
Kommisarenko - Ronnebring 11-3, 11-7, 11-3
Muskantor - Kullingsjö 11-5, 11-6, 11-2

1) Anastasia Komissarenko, Spårvägens BTK
2) Leah Tveit Muskantor, Åsa IF
3) Tuva Ronnebring, Lessebo BTK
4) Isabelle Kullingsjö, IFK Falköping BTK
5) Felicia Szerman, Västers BTK
6) Rebecka Andersson, Spårvägens BTK
7) Stina Götsten, Partille BTK
8) Juliette Marandon, BTK Serve

17:e TALANGJAKTEN 2015
Köping Arena 3 januari

Final
Hellgren-Hansson 7–11, 11–4, 11–9, 10–12, 13–11
Platserna 3-4
Baasan-Zetterling 11–2, 11–8, 11–3
Semifinaler
Hellgren-Baasan 7–11, 3–11, 12–10, 11–5, 11–6
Hansson-Zetterling 11–4, 8–11, 11–8, 11–8

1) Alice Hellgren, Mariedals IK

2) Matilda Hansson, Partille PK
3) Nomin Baasan, Vetlanda BTK
4) Selma Zetterling, Eskilstuna BTK
5) Hanna Song, KFUM Stocksund IA
6) Leah Muskantor, Åsa IF
7) Lina Ahlquist, Ekerö IK
8) Amanda Persson, Malmö IF
9) Anna Lundgren, Spårvägens BTK
10) Sofia Nordlander, Kungsgårdens IS
11) Isabelle Kullingsjö. IFK Falköping BTK
12) Hedda Husrem, Töreboda BTK
13) Saga Björkryd, Eskilstuna BTK
14) Liza Andersson, IFK Falköping BTK
15) Tindra Axelsson, Tomelilla AIS
16) Rebecka Andersson, Spårvägens BTK


16:e TALANGJAKTEN 2014
Köping Arena 4 januari 

Final
Moa Arvidsson-Michelle Girtoi 11–6, 11–9, 11–8
Placeringarna 3-4
Indra Andersson-Rebecca Muskantor 11–7, 11–8, 13–11
Semifinaler
Girtoi-Muskantor 5–11, 11–9, 11–7, 5–11, 11–8
Arvidsson-Andersson 11–4, 11–6, 11–5

1) Moa Arvidsson, KFUM Stocksund IA
2) Michelle Girtoi, Ljungby BTK
3) Indra Andersson, Vaggeryds BTK
4) Rebecca Muskantor, BTK LInné
5) Nathalie Jeschar, Ängby SK
6) Alice Hellgren, Sjömarkens BTK
7) Ella Johansson, Kättilsmåla BTK
8) Nathalie Szerman, Västers BTK
9) Julia Åhnstrand, Bergkvara BTK
10) Pauline Spångberg, Linköpings PK
11) Kajsa Sellgren, Spårvägens BTK
12) Engla Palmgren, Järfälla BTF
13) Cassandra Annergren, Ortvikens PK
14) Hanna Song, KFUM Stocksund IA
15) Ina Eriksson. Linköpings PK
16) Lina Svensson, Vara SK
17) Matilda Hansson, Partille PK
18) Lisa Persson, Österlens PK
19) Ida Andrén, Kågeröds BTK
20) Tilde Johansson, Kättilsmåla BTK
21) Amanda Reivell, Mariedals IK
22) Diana Dienieva, Kebnekaise BTK
23) Sofia Nordlander, Kungsgårdens IS
24) Emma Carlsson, Bålsta BTK


15:e TALANGJAKTEN 2013
Köping Arena 5 januari

Final

Sandlund-Hafn 11–9, 4–11, 15–13, 4–11, 11–7.
Platserna 3-4
Kjellson-Rööse 11–8, 11–4, 8–11, 11–6.
Semifinaler
Hafn-Kjellson 7–11, 9–11, 11–9, 11–7, 11–9
Sandlund-Rööse 5–11, 8–11, 11–9, 11–9, 11–8.

1) Matilda Sandlund, Umeå BTK

2) Lisa Hafn, Spårvägens BTK
3) Hanna Kjellson, Lyckeby BTK
4) Alma Rööse, Arvika BTK
5) Sanna Hammarling Svensson, Skyttorps IF
6) Vera Kippel, Spårvägens BTK
7) Tilde Westin Öberg, Docksta BTK
8) Moa Arvidsson, KFUM Stocksund IA
9) Jennie Edvinsson, Halmstad BTK
10) Mathilda Löwgren, Laholms BTK Serve
11) Josefin Nilsson, BTK Dalen
12) Nikolina Ascic, Vaggeryds BTK
13) Julia Åhnstrand, Bergkvara BTK
14) Fina Nygren, Umeå BTK
15) Indra Andersson, Vaggeryds BTK
16) Alvalie Palmbo, Bergkvara BTK
17) Hanna Berger, IFK Falköping BTK
18) Alva Themnér, Bergkvara BTK
19) Kajsa Sellgren, Spårvägens BTK
20) Alva Karlsson, Bergkvara BTK
21) Ella Johansson, Kättilsmåla BTK
22) Linnea Larsen, Livets Ord IF
23) Ina Eriksson, Linköpings PK


14:e TALANGJAKTEN 2012
Köping Arena 7-8 januari

Final
Andersson-Jönsson 11–5, 11–7, 11–7
Platserna 3-4
Kjellsson-Hörnlund 11–4, 11–9, 7–11, 11–7
Platserna 5-6
Karlsson-Hafn 8–11, 11–3, 11–7, 11–9
Platserna 7-8
Persson-Rööse 11–6, 11–8, 14–12

Semifinaler
Andersson-Hörnlund 11–5, 4–11, 13–11, 12–10
Jönsson-Kjellsson 9–11, 11–9, 11–2, 11–4
Platserna 5-8
Karlsson-Rööse 12–10, 11–8, 11–8
Hafn-Persson 11–7, 11–6, 11–7

1) Maja Andersson, Falkenbergs BTK

2) Kornelia Jönsson, Köpingebro IF
3) Hanna Kjellsson, Lyckeby BTK
4) Hanna Hörnlund, Vindelälvens BTK
5) Ida Karlsson, BTK Rekord
6) Lisa Hafn, Spårvägens BTK
7) Anna Persson, Sölvesborgs BTK
8) Alma Rööse, Arvika BTK
9) Linn Bernhardsson, Lyckeby BTK
10) Natalie Paulsson Bixo, Ås IF
11) Wilma Berglund, Spårvägens BTK
12) Michaela Fornesten Lind, Spårvägens BTK
13) Hedvig Leijonhielm, Spårvägens BTK
14) Ulrika Einarsson, Värmskogs SK
15) Lisa Evonsson, Grästorps BTK
16) Vendela Johansson, Spårvägens BTK
17) Tilda Areklätt, Lyckeby BTK
18) Vera Kippel, Spårvägens BTK
19) Amanda Samuelsson, Tranås BTK
20) Tilde Westin Öberg, Docksta BTK
21) Emilia Karlsson, Lyckeby BTK
22) Felicia Johansson, Ås IF
23) Julia Svärd, Ås IF
24) Natalie Hansen, VIK 47


13:e TALANGJAKTEN 2011
Köping Arena 8-9 januari


Final
Källberg-Holmsten 11–6, 11–2, 11–5.
Platserna 3-4
Bergand-Snygg 11–9, 11–5, 9–11, 11–9.
Semifinaler
Källberg-Snygg 11–6, 11–6, 14–12
Holmsten-Bergand 12–14, 14–12, 4–11, 17–15, 11–8.

1) Christina Källberg, Borlänge BTK

2) Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
3) Filippa Bergand, Åsa IF
4) Elin G Snygg, BTK-72 Trönninge
5) Tova Zarins, Köpings BTK
6) Dorentina Shabani, BTK Rekord
7) Emma Lunman, Lindome BTK
8) Ida Karlsson, BTK Rekord
9) Sandra Lunman, Lindome BTK
10) Mikaela Cederlöf, Grythyttans IF
11) Nur Kewser Muhammed, Spårvägens BTK
12) Sara Sterne, Falkenbergs BTK
13) Hanna Hörnlund, Vindelns IF
14) Lisa Hafn, Spårvägens BTK
15) Hedvig Leijonhielm, Spårvägens BTK
16) Hanna Berggren, Bomhus BTK
17) Ida Andersson, Våxtorps BoIS
18) Felicia Persson, Ås IF
19) Frida Kinhult, RK Fisklir
20) Michaela Fornesten Lind, Spårvägens BTK
21) Frida Almkärr, IK Juno
22) Anna Persson, Sölvesborgs BTK
23) Vera Kippel, Spårvägens BTK
24) Alice Inglander, Spårvägens BTK


12:e TALANGJAKTEN 2010
Köping Arena 9-10 januari

Final
Erika Fronth-Natalie Luu 11-7, 11-6, 15-13
Platserna 3-4
Christina Källberg-Julia Fredriksson 11-2, 11-8, 11-9

1) Erika Fronth, IFK Falköping BTK

2) Natalie Luu, Åstorps BT
3) Christina Källberg, Borlänge BTK 
4) Julia Fredriksson, RK Fisklir
5) Malin Nilsson, Skurups BTK 
6) Linnea Andersson, Arboga BTK 
7) Angela Li, Ängby SK 
8) Emma Nilsson, Carlshamns BTK 
9) Anna Holmberg, RK Fisklir 
10) Hanna Andreìn, Kågeröd BTK 
11) My Ylinen, Skurups BTK 
12) Carita Ly, Tabergs SK 
13) Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 
14) Tova Zarins, Köpings BTK 
15) Sandra Lunman, Lindome BTK 
16) Nathalie Siswanto, Tabergs SK 
17) Felicia Do, Åstorps BTK 
18) Ida Fitzgerald, Ås IF 
19) Matilda Brovall, Onsala BTK 
20) Emma Lunman, Lindome BTK 
21) Filippa Bergand, Åsa IF 
22) Linnea Lindroth, Ås IF 
23) Filippa Ehn, Ås IF 
24) Elsa Kindgren, Torslanda IK


11:e TALANGJAKTEN 2009
Köping 24-25 januari

Final
Johansson-Allert-Norgren 11-6, 11-7, 11-4.
Platserna 3-4
Luo-Millbert 14-12, 11-7, 12-10.
Semifinaler
Johansson-Millbert 11-4, 11-3, 11-8
Allert-Norgren-Luo 7-11, 11-2, 11-8, 3-11, 13-11.

1) Tilda Johansson, Lessebo BTK 
2) Pernilla Allert-Norgren, Ängby SK 
3) Jenny Luo, IFK Österåker 
4) Linn Millbert, Täfteå IK 
5) Erika Fronth, Falköpings BTK 
6) Emelie Svensson, Falkenbergs BTK 
7) Elin Ljungsberg, Trollhättans BTK 
8) Alicia Toresson, Skärhamns BTK 
9) Hanna Chau, Ljungby BTK 
10) Madeleine Björding, BTK Ratic 
11) Anette Lundh, Ängby SK 
12) Sofie Helander, Ås IF 
13) Josefine Persson, Skurups BTK 
14) Linnea Andersson, Arboga BTK 
15) Sandra Helin, Skyttorps BTK 
16) My Ylinen, Skurups BTK 
17) Julia Fredriksson, BTK Fisklir 
18) Christina Källberg, Borlänge BTK 
19) Mikaela Orrbén, Horreds BTK 
20) Filippa Ehn, Ås IF 
21) Annie Nilsson, Kalmar BTK 
22) Lina Åkerblom, Ås IF 
23) Ida Fitzgerald, Ås IF 
24) Malin Nilsson, Skurups BTK 


10:e TALANGJAKTEN 2008
Varberg 12-13 januari

Final
Erica Åkerlind, Ängby SK-Jenny Luo, IFK Österåker 11-9, 6-11, 11-6, 12-14, 11-0.
Platserna 3-4
Emma Johansson, Öråns SK-Emelie Fitzgerald, Ås IF 11-0, 11-5, 15-13.
Semifinaler
Åkerlind-Fitzgerald 9-11, 11-9, 11-9, 11-8
Luo-Johansson 11-7, 11-9, 8-11, 11-5.

1) Erica Åkerlind, Ängby SK

2) Jenny Luo, IFK Österåker
3) Emma Johansson, Öråns SK
4) Emelie Fitzgerald, Ås IF
5) Jenny Hernerud, Mörsils BTK
6) Alice Tolstoy, BTK Rekord
7) Linda Axelsson-Lilja, Ljungsbro BTK
8) Elin Ljungsberg, Grästorps BTK
9) Karin Callerud, Götene Tor BTK
10) Helena Zetterström, Bele Barkarby BTK
11) Linda Andersson, Skyttorps IF
12) Agnes Kiirikki, Kristinehamns BTF
13) Sofia Malmsten, BTK Rekord
14) Tilda Johansson, Lessebo BTK
15) Elin Karlsson, Bullarens GoIF
16) Moa Pettersson, Mörsils BTK
17) Hanna Chau, Ljungby BTK
18) Linn Millbert, Täfteå IK
19) Emelie Svensson, Falkenbergs BTK
20) Pernilla Allert-Norgren, Ängby SK
21) Anette Lundh, Ängby SK
22) Frida Hedenqvist, Spårvägens BTK
23) Mikaela Orrbén, Horreds BTK
24) Elin Ingvarsson, Ås IF


9:e TALANGJAKTEN 2007
Varberg 13-14 januari

Final
Engelsson-Binglöv 11-3, 12-10, 9-11, 8-11, 11-9.
Platserna 3-4
Gärdström-Jonsson 4-11, 11-8, 11-4, 6-11, 11-8.
Semifinaler
Binglöv-Gärdström 11-7, 11-7, 11-9
Engelsson-Jonsson 12-10, 11-5, 11-6.

1) Maria Engelsson, Ängby SK
2) Elin Binglöv, Ljungsbro BTK 
3) Johanna Gärdström, Örslösa IF
4) Jessica Jonsson, Åsa IF
5) Sara Stensholm, Skärhamns BTK
6) Sannamari Bölenius, Boo KFUM
7) Emma Johansson, Öråns SK
8) Emelie Fitzgerald, Ås IF
9) Kay Yie Hew, Kvarnby AK
10) Anna Karlsson, Lekstorps IF
11) Jenny Olsson, Hoby GIF BTK
12) Felicia Larsson, Halmstad BTK
13) Erika Åkerlind, Ängby SK
14) Marielle Karlsson, BTK Rekord
15) Sofia Pettersson, KFUM Kristianstad
16) Alice Tolstoy, BTK Rekord
17) Erika Bredberg, Askims BTK
18) Rebecca Åkesson, Åsa IF
19) Linda Bergström, Ängby SK
20) Johanna Holmström, Onsala BTK
21) Jenny Luo, IFK Österåker
22) Elin Ljungberg, Essunga Södra BTK
23) Lova Isovaara, Lyckeby BTK
24) Hanne Hammarkvist, Riddaren BTK


8:e TALANGJAKTEN 2006
Falkenberg 14-15 januari

Final
Binglöv-Erlandsson 11-9, 12-10, 9-11, 12-10.

1) Elin Binglöv, Ljungsbro BTK

2) Clara Erlandsson, Ärtemarks IF
3) Karin Lundin, Kungälvs BTK
4) Ellinor Bergström, Ängby SK
5) Stina Zetterström, Bele Berkarby IF
6) Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
7) Emma Söderlund, Sjömarkens IF
8) Julia Bäckman, Mörsils IF
9) Karin Lomander, Varbergs BTK
10) Linnea Holm, Tyresö BTK
11) Emma Sjögren, Lekstorps IF
12) Maria Engelson, Ängby SK
13) Lisa Rydén, Dänningelanda BTK
14) Amanda Berglund, Ärtemarks IF
15) Olivia Elofsson, Jämjö BTK
16) Jessica Andersson, Munkedals BTK
17) Emelie Andersson, Fridtuna IF
18) Johanna Egertz, Bele Barkarby IF
19) Linnéa Heurlin, Varbergs BTK
20) Philippa Annersten, Tegs BTK
21) Matilda Karlsson, Lyckeby BTK
22) Alexandra Sandén, Tranås BTK
23) Margarita Kalafati, Sunnersta AIF
24) Lisa Caroll, Fellingsbro BTK


7:e TALANGJAKTEN 2005
SL-Hallen, Stockholm 15-16 januari

1) Frida Björklund, Eslövs AI 
2) Karin Lundin, Hålta IK 
3) Pernilla Åblad, Falkenbergs BTK 
4) Daniela Moskowitz, IK Makkabi
5) Ebba Orava, Falkenbergs BTK
6) Sofia Egertz, Bele Barkarby IF
7) Jennifer Jonsson, Lextorps IF
8) Cindy Pun, Ronneby BTK
9) Ellinor Bergström, Ängby SK
10) Michaela Carlsson, Ärtemarks IF
11) Linnea Andersson, Västerås BTK
12) Elin Binglöv, Ljungsbro BTK
13) Clara Erlandsson, Ärtemarks IF
14) Emma Söderlund, Sjömarkens IF
15) Erika Winnhed, Ängby SK
16) Aweza Diliwi, Dänningelanda BTK
17) Stina Zetterström, Bele Barkarby IF
18) Johanna Thornberg, Bomhus BTK
19) Sara Lundvall, långshyttans BTK
20) Linnea Holm, Tyresö BTK
21) Sofia Nilsson, Söderhamns UIF
22) Elin Tannerdahl, Kebnekaise BTK


6:e TALANGJAKTEN 2004
Sofielunds sporthall, Malmö 7-8 februari

1) Elin Jernbäcker, Bele-Barkaby IF
2) Rebecca Henriksson, Trollhättan BTK
3) Josefin Lund, Ängby SK 
4) Marjan Safai, Ängby SK 
5) Frida Björklund, Eslövs AI 
6) Linn Gävert, Lyckeby BTK 
7) Sofia Åblad, Falkenbergs BTK 
8) Anni Johansson, Ljungby BTK
9) Olivia Andersson, BTK Ajax 
10) Julia Falk, Ängby SK 
11) Huda Mustafa, Lyckeby BTK 
12) Matilda Berglund, Ärtermark 
13) Jessica Stensby, Åsa IF 
14) Jannica Eriksson, BTK Norrskenet 
15) Therese Jonsson, KFUM Bankeryd 
16) Sara Török, Ängby SK 
17) Jeanette Lindberg, Upplands Väsby 
18) Julia Magnusson, Höganäs BTK 
19) Sara Sjöberg, Trollhättans BTK 
20) 
Stina Karlsson, Trollhättans BTK 


5:e TALANGJAKTEN 2003
SL-hallen, Stockholm 11-12 januari

1) Malin Pettersson, Norrköpings UPK
2) Matilda Johansson, Trollhättans BTK
3) Rebecca Ljungqvist, Mörrums GoIS/BTK
4) Marie Sandberg, Hova BTK
5) Emmy Bergström, Ängby SK
6) Frida Magnusson, Tyresö BTK
7) Sanna Isopahkala, Byttorps IF
8) Josefin Hult, Storfors BTK
9) Sofia Nyblom, Kalmar BTK
10) Caroline Ädel, Fridhem/Urnan BTK
11) Ida Söderlund, Sjömarkens IF
12) Emelie Sterling, Kalmar BTK
13) Helen Andersson, Hova BTK
14) Marjan Safai,. Ängby SK
15) Julkia Falck, Ängby SK
16) Elin Jernbäcker, Bele Barkarby IF


4:e TALANGJAKTEN 2002
Stockholm 12-13 januari

1) Madeleine Melcher, Spårvägens BTK

2) Malin Pettersson, Norrköpings UPK
3) Linnéa Sjöström, Ärtemarks IF
4) Sara Lundin, Uddevalla
5) Emma Johansson, Götene Tor BTK
6) Madeleine Englund, Falkenbergs BTK
7) Sofia Nyblom, Kalmar BTK
8) Frida Magnusson, Tyresö BTK
9) Caroline Andersson, Spånga
10) Linnéa Larsson, Ulricehamn
11) Matilda Johansson, Trollhättans BTK
12) Elin Sjöström, Sundsvall
13) Erika Wibom, Spånga
14) Josefin Silvhem, Lindsdal
15) Anneli Holm, Långemåla
16) Caroline Andersson, Falkenbergs BTK


3:e TALANGJAKTEN 2001
Stockholm 13-14 januari
     
1) Madeleine Melcher, Spårvägens BTK 
2) Mathilda Nilsson, Söderhamns UIF
3) Malin Pettersson, Norrköping   
4) Camilla Låstbom, Tyresö BTK    
5) Linda Johnsson, Vrena IF   
6) Karin Tran, Lidköping       
7) Rebecca Reimer, BTK Ajax   
8) Moa Mansnérus, Spårvägens BTK
9)  Pearl Löfgren, Malmö FF
10) Sabina Reutervik, Riddaren BTK
11) Lina Paepke, Söderhamns UIF 
12) Gabriella Skogsberg, Istrums SK
13) Kristin Andersson, Fåglum   
14) Cecilia Kei, Falkenbergs BTK
15) Natalie Carlbrand, Kalmar BTK       
16) Madeleine Englund, Falkenbergs BTK


2:a TALANGJAKTEN 2000
SL-hallen, Stockholm 15-16 januari

1) Filippa Rohdin, Växjö BTK

2) Madeleine Melcher, Spårvägens BTK
3) Jenny Mellström, Ängby SK
4) Karolin Håkansson, Klågerup GIF
5) Sara Rask, Olofströms IF
6) Malin Håkansson, Bergkvara AIF
7) Ellen Byström, Tyresö BTK
8) Kristin Backman, Ärtemarks IF
9) Therese Karlsson-Axelsson, IK Bele
10) Karin Karlsson, Munkedals BTK
11) Tove Fredriksson, Kalmar BTK
12) Madeleine Roes, Askims BTK
13) Linda Dahlström, Valbo AIF
14) Mathilda Nilsson, Söderhamns UIF
15) Elin Helgesson, Perstorps BTK
16) Mikaela Karlsson, Storfors BTK


1:a TALANGJAKTEN 1999
Stockholm 16-17 januari

1) Madeleine Stenqvist, Herrljunga BTK
2) Filippa Rohdin, Dänningelanda BTK
3) Evelina Carlsson, Stenkyrka BTK
4) Kim Andersson, Herrljunga BTK

POJKAR:

 

25:e TALANGJAKTEN 2017

Final
Larsson - Wallerstedt 6-11, 11-7, 12-10, 11-9
Platserna 3-4
Björkryd - Alfredsson 9-11, 11-8, 11-4, 11-9
Semifinaler
Larsson - Björkryd 8-11, 11-7, 11-5, 9-11, 11-5
Wallerstedt - Alfredsson 11-8, 8-11, 11-5, 3-11, 11-7

1) Dennis Larsson, KFUM Stocksund IA
2) Carl Wallersted, Askims BTK
3) David Björkryd, Eskilstuna BTK
4) Isak Alfredsson, Halmstad BTK
5) Mattias Sandholt, BTK Rekord
6) Tom Holmqvist, Ängby SK
7) Hugo Setterlund, Sjöbo IK
8) Fabian Ransgart, Norrtulls SK
9) Viktor Svensson, Ortvikens PK
10) Pontus Kjellander, Hammarby IF BTF
11) Adam Skobe, Tranås BTK
11) Marcus Johansson, Särö IK
13) Viktor Sundberg, Boo KFUM IA
14) Vilmer Davidsson, Sandareds BTK
15) Jakob Törner, Norrtulls SK
16) Simon Lundqvist, Söderhamns UIF

24:e TALANGJAKTEN 2016

Final
Angebrant - Lindkvist 9-11, 13-11, 11-9, 13-11
Platserna 3-4
Hallin - Larsson 11-5, 11-7, 11-8
Semifinaler
Angebrant - Larsson 11-5, 11-8, 9-11, 11-5
Lindkvist - Hallin 11-9, 13-11, 11-6

1) Albin Angebrant, Spårvägens BTK
2) Leonard Lindkvist. Linköpings PK

3) Lucas Hallin, Söderhamns UIF
4) Dennis Larsson, KFUM Stocksunds IA
5) Jovanovic Nikola, Ängby SK
6) Axel Strid, Sundbybergs IK
7) Pontus Carlsson, Spårvägens BTK
8) Alve Sjövold, Ängby SK
9) Love Iwarsson, Ängby SK
10) Elias Gripler, Tibble-Kungsängen BTK
11) Erik Linander, Spårvägens BTK
12) David Risinger,  Ängby SK
13) Charlie Carlsson, Nyköping, Oxelösund BTK
14) Oliver Engström, Oskarshamns BTK
15) Adam Hansson, Åsa IF
16) John Gerdin, Alingsås PP

23:e TALANGJAKTEN 2015
Brännkyrkahallen, Stockholm 2-4 januari

Final
Abrahamsson-Hast 11–9, 11–6, 11–8
Platserna 3-4
Cederlund-Myhr 9–11, 14–12, 3–11, 11–5, 11–7
Semifinaler
Abrahamsson-Myhr 12–10, 11–7, 13–11
Hast-Isak Cederlund, KFUM Stocksund IA 11–5, 11–9, 9–11, 11–9

1) Theo Abrahamsson, IF Norcopensarna

2) Karl Hast, Spårvägens BTK
3) Isak Cederlund, KFUM Stocksund IA
4) Joel Myhr, Spårvägens BTK
5) Max Hedbom, Visby IF Gute
6) August Liljeqvist, Hammarby IF BTF
7) Marko Orre, Hammarby IF BTF
8) Albin Angebrant, Segeltorps BTK
9) Oskar Höglund, Umeå BTK
10) Luca Cala, Spårvägens BTK
11) Axel Strid, Sundbybergs IK
12) Charlie Widing, KFUM Jönköping IA
13) Elliot Lundquist, Söderhamns UIF
14) Daniel Lindsö, Norrtulls SK
15) Mattias Näslund, Åsa IF
16) Erik Stare, Spårvägens BTK
17) Hannes Danared, Norrtulls SK
18) Adam Hansson, Åsa IF
19) Oliver Engström, Oskarshamns BTK
20) Dennis Larsson, KFUM Stocksund IA
21) Alve Sjövold, Ängby SK
22) Teodor Sten, Ljunghusens MIF
23) Philip Dillström, Järfälla BTF
24) Pontus Carlsson, Spårv BTK 
25) Tobias Myrzell, IK Juno
26) Edvin Ingare, KFUM Stocksund IA
27) Filip Petersson, Åsa IF
28) Kristoffer Granat, Ängby SK
29) Joel Nilsson, Sjöbo IF
30) Casper Millbert, Umeå BTK
31) Melvin Andersson, Tyresö BTK
32) Oliver Hermansson, Vassunda IF


22:a TALANGJAKTEN 2014
Brännkyrkahallen, Stockholm 3-5 januari

Final
Möregårdh - Friis 11-6, 13-11, 6-11, 10-12, 15-13
Platserna 3-4
Wesshagen - Hammerfeldt 6-11, 11-6, 11-3, 11-6
Semifinaler
Möregårdh - Hammerfeldt 11-9, 11-6, 11-6
Friis - Wesshagen 11-9, 11-6 12-10

1) Truls Möregårdh, Dänningelanda BTK

2) Martin Friis, Spårvägens BTK
3) Edward Wesshagen, Norrtulls SK
4) David Hammerfeldt, Ängby SK
5) Oliver Gullbo, Köpings BTK
6) Joel Myhr, Ängby SK
7) Fabian Colliander, Spårvägens BTK
8) Michael Tran, Hammarby IF BTF
9) Karl Hast, Spårvägens BTK
10) Lukas Holmsten, Ortvikens PK
11) Noah Steif, Askims BTK
12) Alfred Kinhult, Ljungby BTK
13) Theo Abrahamsson, IF Norcopensarna
14) Axel Mattsson, Spårvägens BTK
15) Gustav Berggren, KFUM Stocksund IA
16) August Liljeqvist, KFUM Kristianstad BTF
17) Valter Bengtsson, KFUM Kristianstad BTF
18) Leo Wang, Mölndals BTK
19) Tjark Fritzén, IF Norcopensarna
20) Lucas Hallin, Ortvikens PK
21) Elias Holmsten, Ortvikens PK
22) Arvid Christianssen, Alingsås PP
23) David Ekman, Umeå BTK
24) Philip Dillström, Järfälla BTF


21:a TALANGJAKTEN 2013
Brännkyrkahallen, Stockholm 4-6 januari

Final
Möregårdh-McDonald 11–9, 11–9, 11–3.

Platserna 3-4
Klingspor-Mattsson-Sacilotto 11–7, 11–8, 11–8.

Semifinaler
Möregårdh-Sacilotto 11–6, 11–5, 6–11, 11–5,
McDonald-Klingspor-Mattsson 11–4, 9–11, 11–6, 9–11, 11–3.


1) Truls Möregårdh, BTK Frej

2) Jonatan McDonald, Norrtulls SK
3) Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
4) Hugo Sacilotto, Spårvägens BTK
5) Jonathan Zier, KFUM Kristianstad BTF
6) Axel Lindström, Ängby SK
7) Jonathan Thimon, Järfälla BTF
8) Simon Hansson, Skövde FK
9) Tom Silver, Hammarby IF BTF
10) Edward Wesshagen, Norrtulls SK
11) Alexander Printz, Ängby SK
12) Frederik Albaek, Åstorps BTK
13) Oliver Gullbo, Köpings BTK
14) Albin Persson, Kågeröds BTK
15) Diego Alvarez Orantes, Arlövs IK
16) Christoffer Gustafsson, Ängby SK
17) Albin Karlsson, BTK Safir
18) Dennis Krohin, Kebnekaise BTK
19) Johannes Bäckström, Munkedals BTK
20) Theo Abrahamsson, IF Norcopensarna
21) David Hammerfeldt, Ekerö IK
22) Ludvig Keim, Norrtulls SK
23) Albin Wånggren, Lyckeby BTK
24) Andreas Larsson, Mariedals IK


20:e TALANGJAKTEN 2012
Brännkyrkahallen, Stockholm 6-8 januari


Final

Georgsson-Möregårdh 12–10, 11–8, 11–7
Platserna 3-4
Nilsson-Becker 11–5, 14–12, 4–11, 11–9
Platserna 5-6
Apqlqvist-Nordström 11–6, 11–8, 11–6
Platserna 7-8
Hogenäs-Renman 11–6, 11–8, 8–11, 9–11, 11–3

Semifinaler
Georgsson-Nilsson 11–9, 11–9, 11-7
Möregårdh-Becker 11–9, 11–8, 8–11, 11–4
Platserna 5-8
Apelqvist-Renman 11–6, 11–4, 6–11, 11–8
Nordström-Hogenäs 11–6, 7–11, 7–11, 11–6, 11–7

1) Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
2) Truls Möregårdh, BTK Frej
3) Melker Nilsson, Sjöbo BTK
4) Alexander Becker, BTK Rekord
5) William Apelqvist, Ängby SK
6) Daniel Nordström, Spårvägens BTK
7) Erik Hogenäs, Tyresö BTK
8) Gustav Renman, KFUM Stocksund
9) Tim Cornelius, Mölndals BTS
10) Martin Friis, KFUM Stocksund
11) Jesper Källberg, Falu BTK
12) Johannes Sterneby, Boo KFUM
13) Adam Larsson, Sjömarkens BTK
14) Filip Ericsson, Falkenbergs BTK
15) Oscar Danielsson, Ängby SK
16) Artur Blidberg, BTK Linné
17) Johannes Rosing, Ängby SK
18) Johan Andersson, Olofströms BTK
19) Jacob Dillström, Järfälla BTF
20) Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
21) Jonathan Zier, KFUM Kristianstad
22) Diego Orantes, Arlövs IK
23) Frederik Albaek, Åstorps BTK
24) Jonatan McDonald, Norrtulls SK


19:e TALANGJAKTEN 2011
Brännkyrkahallen, Stockholm 7-9 januari

Final

Georgsson-Andersson 13–11, 11–8, 11–7.
Platserna 3-4
Kippel-Gullbo 8–11, 11–7, 12–14, 11–4, 18–16.
Semifinaler
Georgsson-Kippel 10–12, 11–7, 14–12, 15–13
Andersson-Gullbo 11–7, 4–11, 11–8, 11–9


1) Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
2) Patrik Andersson, Uddevalla BTK
3) Viggo Kippel, Spårvägens BTK
4) Viktor Gullbo, Köpings BTK
5) Alexander Becker, BTK Rekord
6) Gustav Rödström, BTK Dalen
7) Melker Nilsson, Sjöbo BTK
8) William Apelqvist, Ängby SK
9) Loa Schoug, BTK Rekord
10) Kevin Torgersson, Åsa iF
11) Karl Johansson, Sjömarkens BTK
12) Konrad Åmark, KFUM Kristianstad
13) Pontus Ljunggren, Onsala BTK
14) Douglas Lundberg, Segeltorps BTK
15) Timmi Wallin, BTK Rekord
16) Adam Larsson, Sjömarkens BTK
17) Tim Cornelius, BTK Linné
18) William Olivius, Ängby SK
19) Axel Sacilotto, Boo KFUM
20) Daniel Nordström, Spårvägens BTK
21) Erik Hogenäs, Tyresö BTK
22) Albin Johansson, Tegs BTK
23) Elis Indebetou, KFUM Stocksund
24) Filip Sondell, Iggesunds BTK


18:e TALANGJAKTEN 2010
SL-hallen, Stockholm 8-10 januari

Final

Adam Blomquist-Konrad Åmark 11-5, 11-4, 11-8
Platserna 3-4
Omid Khoshbakht-Oscar Pihlsgård 8-11, 10-12, 11-9, 11-5, 11-5
Semifinaler
Åmark-Khoshbakht 7-11, 11-5, 4-11, 11-8, 11-7
Blomquist-Pihlsgård 11-7, 9-11, 11-9, 12-10 

1) Adam Blomquist, Söderhamns UIF
2) Konrad Åmark, KFUM Kristianstad
3) Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
4) Oscar Pihlsgård, Spårvägens BTK
5) Elias Sibelius, Falkenbergs BTK
6) Jacob Öste, Tyresö BTK
7) Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
8) Philip Song, KFUM Stocksund
9) Theodor Wadsten, Riddaren BTK
10) Felix Bengtsson, Lindome BTK
11) Hannes Ivarsson, Ängby SK
12) Viggo Kippel, Spårvägens BTK
13) Taib Sicic, Lyckeby BTK
14) Anton Hjort, Söderhamns UIF
15) Anton Bölenius, Spårvägens BTK
16) Patrik Andersson, Uddevalla BTK
17) Christopher Åman, Herrljunga BTK
18) Johan Barius, Eskilstuna BTK
19) Carl Bojö, Spårvägens BTK
20) Douglas Lundberg, Segeltorp 
21) Morgan Johansson, Västers BTK
22) Fredrik Friis, KFUM Stocksund
23) Johannes Kvarnström, Ängby SK
24) Filip Karlsson, Trollhättans BTK


17:e TALANGJAKTEN 2009
SL-hallen, Stockholm 9-11 januari

Final
Joakim Fernandez-Brink, Eslövs AI-Anton Källberg, Borlänge BTK 11-4, 11-7, 8-11, 9-11, 11-5.

Platserna 3-4
Jacob Öste, Tyresö BTK-Simon Berglund, Spårvägens BTK walk over Öste.

Semifinaler
Källberg-Öste 11-8, 6-11, 11-2, 11-6
Fernandez-Brink-Berglund 11-8, 11-9, 12-10. 


1) Joakim Fernandez Brink, Eslövs AI
2) Anton Källberg, Borlänge BTK
3) Jacob Öste, Tyresö BTK
4) Simon Berglund, Spårvägens BTK
5) Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
6) Malte Möregård, BTK Frej
7) Oscar Perman, Carlstads BTK
8) Johan Kjerrman-Lindén, Borlänge BTK
9) Guan Hao Ran, Askims BTK
10) Elias Sibelius, Falkenbergs BTK
11) Arvid Svensson, Kristinehamns BTF
12) Sixten Norrby. Spårvägens BTK
13) Gustav Johansson, Ovansiljans BTK
14) Jonas Dahlqvist, Lindome BTK
15) Anton Johansson, Tabergs SK
16) Kian Mirsafadry, Limhamns BTK
17) Jakob Kadziolka, Partille PK
18) Simon Nilsson, Tomelilla AIS
19) Robin Sippola, Skurups BTK
20) Linus Hafn, Spårvägens BTK


16:e TALANGJAKTEN 2008
Stockholm 11-13 januari

Final
Marcus Olovsson,. Alingsås PP-Alfred Lindblad, Stratos Enköping BTK 13-11, 11-5, 6-11, 7-11, 11-7.

Platserna 3-4
Carl Ahlander Johansson, Alingsås PP-David Blomberg, Kvarnby AK 11-7, 11-1, 11-6.

Semifinaler
Lindblad-Blomberg 11-5, 11-6, 11-5
Olovsson-Ahlander Johansson 13-15, 11-7, 11-8, 11-7. 


1) Marcus Olovsson, Alingsås PP
2) Alfred Lindblad, Stratos Enköping BTK
3) Carl Ahlander Johansson, Alingsås PP
4) Daid Blomberg, Kvarnby AK
5) Benny Feng, Spårvägens BTK
6) Elias Ranefur, Ängby SK
7) Philip Pettersson, Skövde FK
8) Emil Ohlsson, Skurups BTK
9) Sebastian Lundahl, KFUM Kristianstad
10) Martin Eriksson, Eslövs AI
11) Daniel Jacobsson, Onsala BTK
12) Nils Nilsson, KFUM Kristianstad
13) Anton Källberg, Borlänge BTK
14) Thomas Wang, Spårvägens BTK
15) Marcus Nilsson, Höganäs BTK
16) Anton Hovstam, Kalmar BTK
17) Joakim Fernandez Brink, Eslövs AI
18) Marcius Kinhult, RK Fisklir
19) Christoffer Kjellson, Lyckeby BTK
20) Victor Carlsson, Enskede BoPS
21) Daniel Salomons, Askim BTK
22) Fredrik Schönberg, Spårvägens BTK
23) Oscar Nyström, Tegs BTK
24) Simon Berglund, Enskede BoPS


15:e TALANGJAKTEN 2007
SL-hallen, Stockholm 12-14 januari

Final
Görman-Franzén 6-11, 11-3, 11-8, 11-6.

Platserna 3-4
Hellman-Nilsson 11-7, 11-7, 9-11, 11-5.
Semifinaler
Franzén-Hellman 5-11, 11-6, 11-4, 11-4
Görman-Nilsson 11-3, 9-11, 11-8, 11-3. 


1) Viktor Görman, Eslövs AI
2) Alexander Franzén, Falkenbergs BTK
3) Henrik Hellman, Tibble-Kungsängens BTK
4) Kim Nilsson, KFUM Kristianstad
5) Filip Wirström, KFUM Katrineholm
6) Kristian Präst, Västerås BTK
7) Kevin Siu, Ängby SK
8) Sebastian Luu, KFUM Kristianstad
9) Cedrik von Heiroth, Eslövs AI
10) Ulrik Johannesson, Höganäs BTK
11) Elias Pettersson, Lekstorps IF
12) Henok W/Michael, Segeltorps BTK
13) Benny Feng, Ängby SK
14) Marcus Olovsson, Alingsås PP
15) Alfred Lindblad, Stratos Enköpings BTK
16) David Palmberg, Hoby GIF BTK
17) Joar Taylor, Spårvägens BTK
18) Jemal Ibrahim, Västerås BTK 
19) Jakob Holmgren, KFUM Kristianstad
20) Thomas Ekspong, Borlänge BTK
21) Alexander Lundh, BTK Frej
22) Kevin Gustafsson, IFK Täby
23) Axel Winbladh, Ängby SK
24) Sebastian Lundahl, KFUM Kristianstad 
25) Stefan Markovic, Ljungby BTK 
26) Rickard Källqvist, Falkenbergs BTK
27) Carl Ahlander-Johansson, Allingsås PP 
28) Maximilian Mangelius, BTK Linné
29) Linus Andersson,Arboga BTK 
30) Sebastian Hjärtberg, BTK Norrskenet
31) Henrik Selmqvist, BTK Höganäs BTK
32) Marcus Kinhult, RK Fisklir 
33) Jacob Titus, Valbo AIF
34) Marcus Sjödal, Ådalslidens BTK
35) David Hammarling-Svensson, Skyttorps IF 
36) Kalle Eriksson, Ovansiljans BTK
37) Tobias Doverholt, Ängby SK 
38) Nils Nilsson, KFUM Kristianstad 
39) Anton Källberg, Borlänge BTK 
40) Stefan He, KFUM Kristianstad 
41) Kenny Troung, KFUM Kristianstad 
42) Anton Engebring, Byttorps IF
43) Axel Tobrand, Ängby SK 
44) Axel Weinz, IFK Täby
45) Alexander Johansson, Tyresö BTK
46) Daniel Tufvander VIK-47
47) Jakob Thorell, Spånga TBK
48) John Samuelsson, Norrtulls SK 


14:e TALANGJAKTEN 2006
SL-hallen, Stockholm 14-15 januari 

Final
Söderlund-Georgsson 11-7, 11-3, 11-7 


1) Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
2) Max Georgsson, Byttorps IF
3) Albin Wemmert, Herrljunga BTK
4) Andreas Holmberg, Hoby GIF BTK
5) Jimmy Jin, Sandåkerns SK
6) Douglas Lindqvist, Ängby SK
7) Victor Swahn, Spårvägens BTK
8) David Lagher, Herrljunga BTK
9) Tobias Fagerlund, Falu BTK
10) Markus Welin, Hoby GIF BTK
11) Filip Wirström, KFUM Katrineholm
12) Hannes Berglund, Spårvägens BTK
13) Henrik Hellman, Tibble-Kungsängen BK
14) Alexander Söder, Kungsälvs BTK
15) Mikael Lundh, Ängby SK
16) Tomas Ekspong, Borlänge BTK
17) Kim Nilsson, Kristianstad
18) August Segerfeldt, Grästorps IF
19) Jesper Möller, Västerås BTK
20) Anthon Wallanger, Upplands Väsby BTK
21) Isac Herlowsson, Halmstad BTK
22) Kevin Siu, Ängby SK
23) David Palmberg, Hoby GIF BTK
24) Frej Lindborg, Spårvägens BTK
25) Ludvig Jidström, Ängby SK
26) Alexander Mathiesen, Segeltorps BTK
27) Hans Pajanen, Kalmar BTK
28) David Wiss, Sjömarkens IF
29) Kristoffer Lantto, BTK Norrskenet
30) Erik Strid, Söderhamns UIF
31) Filip Wiss, Sjömarkens IF
32) Gustaf Bergsten, BTK Linné
33) Viktor Johansson, Skurups BTK
34) Simon Nordström, Eslövs AI
35) Cedrik von Heiroth, IFK Lund
36) Emil Pavelsen, Segeltorps BTK
37) Fredrik Andersson, Kristianstad
38) Daniel Gellerman, Lekstorps IF
39) Sebastian Luu, Kristianstad
40) Hampus Nilsson, Kalmar BTK
41) Robin Nilsson,. Dänningelanda BTK
42) Jesper Johansson, Skellefteå AIK
43) Rickard Källqvist, Överlida IK
44) Elias Ylipää, BTK Norrskenet
45) Jemal Ibrahim, Västerås BTK
46) Kevin Forss, Skellefteå AIK
47) Elias Pettersson, Lekstorps IF
48) Henrik Selmqvist, Höganäs BTK


13:e TALANGJAKTEN 2005
SL-hallen, Stockholm 15-16 januari

Final
Tran-Kjelin 9-11, 11-7, 11-9, 11-3 


1) Anthony Tran, Spårvägens BTK
2) Sam Kjelin, Spårvägens BTK
3) Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
4) Joakim Sundh, IFK Falköping


12:e TALANGJAKTEN 2004
SL-hallen, Stockholm januari

1 Anthony Tran, Spårvägens BTK

2 Sam Kjellin, Spårvägens BTK
3 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
4 Oskar Karlsson, Lyckeby BTK
5 Patrik Åberg, Dänningelanda BTK
6 Daniel Kubat, Tyresö BTK
7 William Swedberg, Spårvägens BTK
8 Mattias Pernhult, Spårvägens BTK
9 Damir Habul, Oskarshamns BTK
10 John Wernfeldt, Spårvägens BTK
11 Pontus Frithiof, 108:ans BTK
12 Tobias Jonsson, Lekstorps IF
13 Alexander Nöu, Solna BTK
14 Benny Nilsson, BTK Ajax
15 Mattias Filipsson, PK Sundsvall 
16 Joakim Sundh, IFK Falköping 


11:e TALANGJAKTEN 2003
SL-hallen, Stockholm 11-12 januari

1) Mattias Översjö, Byttorps IF

2) Kristoffer Greczula, Falkenbergs BTK
3) Harald Andersson, Spårvägens BTK
4) Rasmus Sjökarl, Byttorps IF
5) Anders Eriksson, Sunnersta AIF
6) Fredrik Andersson, Tyresö BTK
7) Jesper Hjelmer, BTK Frej
8) Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
9) Simon Nilsson, Hovmantorps GoIF
10) Kristian Karlsson, Trollhättans BTK
11) Patrik Åberg, Dänningelanda bTK
12) Sam Kjellin, Spårvägens BTK
13) William Svedberg, Spårvägens BTK
14) Daniel Kubat, Tyresö BTK
15) Jonathan Wallin, Storumans IK
16) Pontus Andersson, Uddevalla BTK


10:e TALANGJAKTEN 2002
Stockholm 12-13 januari

1) Tim Bergman, Spårvägens BTK
2) Ted Sundström, Askims BTK
3) Perham Safai, Ängby SK
4) Mattias Översjö, Byttorps IF
5) Henrik Åkesson, BTK Kävlinge
6) Richard Borre, BTK Warta
7) Fredrik Andersson, Tyresö BTK
8) Fredric Johansson, Ängby SK
9) Emil Aleskog, Carlstad BTK
10) Mikael Hansson, Mölndals BTK
11) Fredrik Nordahl, Tyresö BTK
12) Marcus Broberg, Kvillebyn
13) Oscar Keding, Ängby SK
14) Topbias Harrysson, Uddevalla BTK
15) Andreas Machado, Tyresö BTK
16) Christoffer Harysson, Udevalla BTK 


9:e TALANGJAKTEN 2001
SL-hallen, Stockholm 11-12 januari

Final
Åberg-Karlsson 17-21, 21-16, 23-21.

Platserna 3-4
Jatko-Bergman 21-14, 22-20.

Semifinaler
Åberg-Jatko 23-21, 21-19
Karlsson-Bergman 23-21, 21-16.

1) Joe Åberg, Falkenbergs BTK
2) Jimmy Karlsson, Markaryds BTK
3) Martin Jatko, Björkborns GoIF
4) Tim Bergman, Spårvägens BTK
5) Shiva Singh, IK Bele
6) Mikael Krekula, BTK Norrskenet
7) Jimmy Ojakangas, Munkedals BTK
8) Victor Adebahr, Uddevalla BTK
9) David Riihonen, Spårvägens BTK
10) Christian Kullberg, BTK Linné
11) Pär Bengtsson, Grästorps BTK
12) Simon Hansen, Horreds BTK
13) Perham Safai, Ängby SK
14) David Hellman, Varbergs BTK
15) David Thorngren, Lyckeby BTK
16) Adam Zingmark, BTK Norrskenet


8:e TALANGJAKTEN 2000
SL-hallen, Stockholm 15-16 januari

Final
Holmsten-Hellström 21–19, 21–19.


1) Emil Holmsten, Segeltorps BTK
2) Jonathan Hellström, KFUM Gävle
3) Christoffer Dellstrand, Partille PK
4) Tobias Bergman, Ängby SK
5) Mats Sandell, Spårvägens BTK
6) Martin Singh, IK Bele
7) Gustaf Ericson, Ängby SK
8) Niclas Larsson, Halmstad BTK
9) Simon Forslund, Segeltorps BTK
10) Mattias Tvingby, Ärtemarks IF
11) Rasmus Edenfall, Mariedals IK
12) Fredrik Bergström, Ängby SK
13) Joe Åberg, Halmstad BTK
14) Sascha Stariha, Malmö FF
15) Tim Bergman, Segeltorps BTK
16) Jimmy Ojakangas, Mariedals IK


7:e TALANGJAKTEN 1999
Stockholm 16-17 januari

Final
Kim Nylander, Falkenbergs BTK-Sheng Yu Tang, Oskarshamns BTK 21–11, 21–18.

Platserna 3-4
Felix Reichard, Ängby SK-Hampus Nordberg, Hassels IF 15–21, 21–18, 21–15.

Platserna 5-6
Simon Andersson, Stenstorp-Erik Berner, Saab BTK 21–9, 21–7.

Platserna 7-8
Christoffer Dellstrand, Partille PK-Markus Jansson, BTK Enig 21–16, 19–21, 21–19.


1) Kim Nylander, Falkenbergs BTK
2) Sheng Yu Tang, Oskarshamns BTK
3) Felix Reichard, Ängby SK
4) Hampus Nordberg, Hassels IF
5) Simon Andersson, Stenstorp
6) Erik Berner Saab BTK
7) Christoffer Dellstrand, Partille PK
8) Markus Jansson, BTK Enig

1998 (  6:e Talangjakten) 1) Pontus Pettersson, BTK Möllan
1997 (  5:e Talangjakten) 1) Johan Axelqvist, Köpings BTK
1996 (  4:e Talangjakten) 1) Erik Norgren, BTK Frej
1995 (  3:e Talangjakten) 1) Cyprian Asamoah, Malmö FF
1994 (  2:a Talangjakten) 1) Erik Sagström, Saab BTK
1993 (  1:a Talangjakten) 1) Hans Pettersson, IF Norcopensarna

Tävlingen har fr.o.m. 2018 slagits samman med Pingisiaden och spelas i klasserna F12 och P12

Uppdaterad: 30 JUL 2018 18:21
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info