Hoppa till sidans innehåll

Ungdoms-Grand Prix


 

Herrjuniorer 20 (1997-17)

1997 Martin Nilsson, Malmö FF
1998 Magnus Molin, Lyckeby BTK
1999 Mårten Stenberg, Trelleborgs BTK
2000 Mårten Stenberg, Falkenbergs BTK
2001 Henrik Olsson, Halmstad BTK
2002 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2003 Pär Gerell, Falkenbergs BTK
2004 Uppgift saknas
2005 Jon Persson, Stratos Enköpings BTK
2006 Robert Eriksson, BTK Rekord
2007 Hampus Nordberg, Stratos, Enköping BTK
2008 Alexandru Cazacu, Frankrike
2009 Johan Sondell, Söderhamns UIF
2010 Simon Arvidsson, Carlstad BTK
2011 
Simon Arvidsson, BTK Rekord 
2012 
Martin Lovén, BTK Enig
2013 
Elias Ranefur, Ängby SK
2014 Viktor Görman, BTK Rekord
2015 Jonas Stener, Ängby SK
2016 Viggo Kippel, Spårvägens BTK
2017 Anton Andersson, Lyckeby BTK

Herrjuniorer 17 (1980-)

1980 Jan-Ove Waldner, Stockholm Spårvägars GoIF
1981 
Jan-Ove Waldner, Stockholm Spårvägars GoIF
1982 
Jonny Åkesson, BTK Rekord
1983 
Jörgen Persson, Halmstad BTK
1984 
Frank Gullberg, Malmö FF
1985 
Mats Andersson, GoIF Linden
1986 
Johan Fallby, Stockholm Spårvägars GoIF
1987 Peter Andersson, Eslövs AI
1988 Patrik Thorsell, Ängby SK
1989 Thomas Buza, Halmstad BTK
1990 Peter Nilsson, BTK Falco
1991 Christian Ohlsson, Malmö FF
1992 Fredrik Håkansson BTK Serve
1993 Mattias Stenberg, Eslövs AI
1994 Mattias Stenberg, Eslövs AI
1995 Henrik Nyqvist, Ängby SK
1996 Magnus Molin, Lyckeby BTK
1997 Henrik Nyqvist, Halmstad BTK
1998 Henrik Olsson, BTK Linne
1999 Henrik Olsson, BTK Linné
2000 Robert Svensson, Trollhättans BTK
2001 Robert Svensson, Trollhättans BTK
2002 Erik Åhman, Falkenbergs BTK
2003 Jon Persson, Norsjö IF
2004  Uppgift saknas
2005 Johan Karlsson, Byttorps IF
2006 Sebastian Andersson, Falkenbergs BTK
2007 Mattias Översjö, Mariedals IK
2008 Harald Andersson, Spårvägens BTK
2009 Harald Andersson, Spårvägens BTK
2010 Martin Cederlöf, BTK Safir
2011 Viktor Görman, BTK Rekord
2012 Henrik Johansson, BTK Frej
2013 Anders Eriksson Söderhamns UIF
2014 Malte Möregårdh, BTK Rekord
2015 Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK
2016 Marcus Petterson, Svanesunds GIF
2017 Oscar Adamsson, Askims BTK
2018 Jonatan McDonald, Norrtulls SK
2019 Jonatan McDonald, Norrtulls SK

Pojkar 15 (1984, 1999, 2000-02)

1984 Magnus Pettersson, BTK Frej
1999  Keith Alban, USA
2000 Johan Boström, Carlstad BTK
2001 Lukas Rydén, Växjö BTK
2002 Richard Gavette, Varbergs BTK

Pojkar 14 (1996-98, 2003-)

1996 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
1997 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
1998 Robert Nilsson, Mölndals BTK
2003 Gilles Michely, Luxemburg
2004 Uppgift saknas
2005 Mattias Översjö, Byttorps IF
2006 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
2007 Pontus Frithiof, Kvarnby AK
2008 Viktor Fredriksson, Kvarnby AK
2009 Viktor Görman, Eslövs AI
2010 Alexander Franzén, Halmstad BTK
2011 Anton Källberg, Borlänge BTK
2012 Malte Möregårdh, BTK Frej
2013 
Viggo Kippel, Spårvägens BTK
2014 Truls Möregårdh, Dänningelanda BTK
2015 Tim Cornelius, BTK Linné
2016 Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
2017 Daniel Simonsen, Danmark
2018 Daniel Lindsö, Norrtulls SK
2019 Charlie Carlsson, Nyköping Oxelösund BTK

Pojkar 13 (1999-02)

1999 Sebastian Hedlund, Spårvägens BTK
2000 Lukas Rydén, Växjö BTK
2001 Felix Reichard, Ängby SK
2002 Kristoffer Hermansson, BTK Rekord

Pojkar 12 (1998, 2003-)

1998 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2003 Mattias Översjö, Byttorps IF
2004 Uppgift saknas
2005 
Kristoffer Greczula, Falkenbergs BTK
2006 Sam Kjellin, Spårvägens BTK
2007 Max Georgsson, Mariedals IK
2008 Henrik Hellman, Tibble-Kungsängen BTK
2009 Benny Feng, Spårvägens BTK
2010 Simon Berglund, Spårvägens BTK
2011 Adam Blomquist, Söderhamns UIF
2012 Viggo Kippel, Spårvägens BTK
2013 
Truls Möregårdh, BTK Frej
2014 Jonathan Thimon, Spårvägens BTK
2015 Daniel Simonsen, Danmark
2016 Alexander Klerck Fransson, Norge
2017 Alexander Sönderby Hansen, Danmark
2018 Emil Johnsson, Halmstad BTK
2019 Peter Alestedt, IFK Täby BTK

Damjuniorer 20 (1997-17)

1997 Bu Ye Hua, Kina
1998 Sandra Johansson, Varbergs BTK
1999 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
2000 Linda Nordenberg, BTK Rekord
2001 Veronica Augustsson, Trelleborgs BTK
2002 Sandra Johansson, Rönninge SK
2003 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2004 Uppgift saknas
2005 Frida Johansson, Råå BTK
2006 Marie Persson, Malmö FF
2007 Malin Pettersson, Spårvägens BTK
2008 Sara Rask, Dänningelanda BTK
2009 Sonja Obradovic, Bosnien- Hercegovina
2010 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK
2011 
Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
2012 
Carelyn Cordero, Puerto Rico
2013 
Daniela Moskovits. Mälarenergi BTK
2014 Jennifer Jonsson, Spårvägens BTK
2015 Stina Zetterström, Spårvägens BTK
2016 Li Jiaqi, Kina
2017 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK

Damjuniorer 17 (1994-)

1994 Sofia Carlsson, Halmstad BTK
1995 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK
1996 Veronica Augustsson, Malmö FF
1997 Susanne Jonsson, Öråns SK
1998 Veronica Augustsson, Lyckeby BTK
1999 Matilda Ekholm, Saab BTK
2000 Marie Olsson, Bergkvara AIF
2001 Marie Olsson, Bergkvara AIF
2002 Marie Olsson, Spårvägens BTK
2003 Caroline Wersäll, Ängby SK 
2004 
Uppgift saknas
2005 Madeleine Stenqvist, Malmö FF
2006 Sara Rask, Dänningelanda BTK
2007 Caroline Andersson, Ängby SK
2008 Michelle Quach, Fridhem/Urnan BTK
2009 Josefin Lund, Ängby SK
2010 Huda Mustafa, Ängby SK
2011 
Alexandra Sandén, Åsa IF
2012 
Tilda Johansson, BTK Frej
2013 
Rebecka Åkesson, Eslövs AI BTK
2014 
Alice Tolstoy, BTK Rekord
2015 
Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
2016 
Erika Fronth, IFK Falköpings BTK
2017 
Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
2018 
Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
2019 Lina Svensson, Vara SK

Flickor 15 (1984, 1999-02)

1984 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1999 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2000 Caroline Wersäll, Ängby SK
2001 Sara Lööf, Spårvägens BTK
2002 Cecilia Lundström, Spårvägens BTK

Flickor 14 (1996-)

1996 Sandra Johansson, BTK Serve
1997 Marie Olsson, Gröstorps IF
1998 Marie Olsson, Gröstorps IF
2003 Jenny Mellström, Köpings BTK
2004 Uppgift saknas
2005 Madeleine Englund, Falkenbergs BTK
2006 Matilda Johansson, Trollhättans BTK
2007 Cindy Pun, Ronneby BTK
2008 Ebba Orava, Falkenbergs BTK
2009 Lisa Rydén, Dänningelanda BTK
2010 Rebecka Åkesson, Åsa IF
2011 Tilda Johansson, BTK Frej
2012 Erika Fronth, IFK Falköpings BTK
2013 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
2014  Spelades ej
2015 Maja Andersson, Falkenbergs BTK
2016 Annie Hedlund, Sjöbo BTK
2017 Alice Hellgren, Mariedals IK
2018 Alice Hellgren, Mariedals IK
2019 Sandra Axelsson, Karlsborgs BTK

Flickor 13 (1999-02)

1999 Caroline Wersäll, Ängby SK
2000 Marie Persson, Sunnersta AIF
2001 Medeleine Stenqvist, Herrljunga BTK
2002 Jenny Mellström, Spårvägens BTK

Flickor 12 (1998-)

1998 Charlotte Karlsson, Knutby IF
2003 Emilia Åkerström, Lyckeby BTK
2004 Uppgift saknas
2005 
Marjan Safai, Ängby SK
2006 Daniela Moskovits, IK Makkabi
2007 Jennie Jonsson, Lekstorps IF
2008 Emma Johansson, Öråns SK
2009 Emelie Fitzgerald, Åsa IF
2010 Tilda Johansson, Lessebo BTK
2011 Erika Fronth, IFK Falköpings BTK
2012 Elin G Snygg, Halmstad BTK
2013 
Sophie Wallöe, Danmark
2014 Alma Rööse, Arvika BTK
2015 Julia Åhnstrand, Bergkvara BTK
2016 Selma Zetterling, Eskilstuna BTK
2017 Nina Johansson, Lessebo BTK
2018 Moa Elmtoft, Lyckeby BTK
2019 Agnes Svensson, Halmstad BTK

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 15:03
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering



pingiskanalen



Evenemang

ITTF World Tour Grand Finals
12-15 december, Zhengzhou, Kina
Information
Resultat
Livesändningar

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info