Hoppa till sidans innehåll

Distriktslagtävlingarna


 DISTRIKTSLAGTÄVLINGARNA-FOTON 

Herrjuniorer (1964-00)

1963/64 Östergötland; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Skåne)
1964/65 
Skåne; Bengt Levin, Staffan Linder, Roland Möller
(Runner up: Halland)
1965/66 
Skåne; Thomas Gumaelius, Bengt Levin, Pierre Lindstedt
(Runner up: Blekinge)
1966/67
 Småland; Ulf Gustavsson, Ola Henriksson, Jan Johansson
(Runner up: Skåne)
1967/68 
Halland; Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Lennart Nilsson, Håkan Svensson
(Runner up: Göteborg)
1968/69 
Halland; Stellan Bengtsson, Holger Hansen, Aners Johansson, Lennart Karlsson
(Runner up: Västergötland)
1969/70 
Halland; Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Kenneth Persson, Ulf Pettersson
(Runner up: Skåne)
1970/71 
Skåne; Bo Isacsson, Gert Jönsson, Peter Larsson, Per Nilsson, 
(Runner up: Göteborg)
1971/72 
Stockholm; Tomas Berg, Christer Hafn, Tomas Pettersson, Göran Westin
(Runner up: Göteborg)
1972/73
 Stockholm; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Skåne)
1973/74 
Skåne; Jan-Åke Johansson, Björn Karlsson, Lars-Inge Nilsson, Per Sandström
(Runner up: Göteborg)
1974/75 
Göteborg; Örjan Glans, Åke Grönlund, Björn Jansson, Åke Lijegren
(Runner up: Stockholm)
1975/76 
Västergötland; Tommy Danielsson, Kent-Göran Davidsson, Stefan Hansfeldt, Martin Henriksson
(Runner up: Skåne)
1976/77 
Halland; Ulf Carlsson, Ulf Cronqvist, Bernt Pettersson, Glenn Strömberg
(Runner up: Stockholm)
1977/78 
Stockholm; Mikael Appelgren, Jens Felke, Jörgen Gierlöf, Peter Ljungqvist
(Runner up: Skåne)
1978/79 
Halland; Torbjörn Eriksson, Kent Karlsson, Ulf Carlsson, Anders Thunström
(Runner up: Stockholm)
1979/80
 Göteborg; Lennart Andersson, Jan Johansson, Erik Lindh, Per Vasilis
(Runner up: Skåne)
1980/81 
Göteborg; Lennart Andersson, Jan Johansson, Erik Lindh, Per Vasilis
(Runner up: Dalarna)
1981/82 Stockholm; Jan Ekström, Kjell Höyheim, Joakim Nässén, Jan-Ove Waldner
(Runner up: Halland)
1982/83  Spelades ej
1983/84 Halland; Glenn Andersson, Peter Greczula, Ingemar Kallas, Jörgen Persson
(Runner up: Stockholm)
1984/85 Stockholm; Per Carlsson, Johan Fallby, Lars Millbert
(Runner up: Skåne)
1985/86 Stockholm; Mats Andersson-Bandstigen, Johan Fallby, Lars Millbert, Göran Wranå
(Runner up: Skåne)
1986/87 Uppland; Mats Blomqvist, Tomas Pettersson, Peter Sterneborg, Patrik Thorsell
(Runner up: Stockholm)
1987/88 Stockholm; Marcus Gustafsson, Fredrik Persson, Patrik Thorsell, Gustav Zetterström
(Runner up: Blekinge)
1988/89 Blekinge; Roger Andersson, Bengt Gunnarsson, Peter Johansson, Kayode Kadiri
(Runner up: Skåne)
1989/90 Hälsingland; Håkan Bäckström, Christer Ferm, Fredrik Lundquist
(Runner up: Blekinge)
1990/91 Hälsingland; Peter Blomkvist, Fredrik Lundqvist, Magnus Svensson
(Runner up: Halland)
1991/92  Spelades ej
1992/93 Skåne: Mattias Andersson, Fredrik Andersson, Borce Markovski, Mattias Stenberg
(Runner up: Uppland)
1993/94 Stockholm; Björn Johansson, Tomas Jonsson, Lasse Rosengren, Mattias Stenberg
(Runner up: Skåne)
1994/95 Skåne; Fredrik Andersson, Roger Jensen, Jamie Lindqvist, Martin Nilsson
(Runner up: Stockholm)
1995/96 Skåne: Jamie Lindqvist, Martin Nilsson, Andreas Olsson
(Runner up: Blekinge)
1996/97 Blekinge; Magnus Molin, Henrik Rosvall, Mårten Stenberg
(Runner up: Göteborg)
1997/98 Göteborg; Cyprian Asamoah, Henrik Olsson, Erik Trygger
(Runner up: Skåne)
1998/99 Stockholm; Niklas Berg, Saeed Esbati, John Fröling, 
(Runner up: Skåne) 
1999/00 Göteborg; Christian Dellstrand, Tony Hilmersson, Erik Tamm, 
(Runner up: Uppland)

Damjuniorer (1965-00)

1964/65 Skåne; Gull-Britt Andersson, Lena Andersson, Gunilla Nilsson, Lena Rundström
(Runner up: Västergötland)
1965/66 
Närke; Agneta Elfsten, Ann-Charlotte Wiktorsson, Birgitta Wiktorsson
(Runner up: Göteborg)
1966/67
 
Närke; Agneta Elfsten, Sonja Nyman, Ann-Charlotte Wiktorsson
(Runner up: Skåne)
1967/68 
Skåne; Lena Andersson, Britt Pettersson, Eva Sund, Anna-Karin Widén
(Runner up: Närke)
1968/69 
Skåne; Lena Andersson, Britt Pettersson, Anna-Karin Widén
(Runner up: Västergötland)
1969/70 
Skåne; Lena Andersson, Ann-Christin Johansson, Ann-Christine Persson, Eva Sund
(Runner up: Småland)
1970/71 
Skåne; Ann-Christin Johansson, Ann-Margret Nilsson, Ann-Marie Olsson, Susanne Rennstam
(Runner up: Bohuslän/Dalsland)
1971/72 
Blekinge; Eva Bladh, Ingrid Mattsson, Eva-Maj Persson, Gerd Svensson
(Runner up: Bohuslän/Dalsland)
1972/73
 
Blekinge; Bodil Bengtsson, Eva Bladh, Monica Johansson, Gerd Svensson
(Runner up: Östergötland)
1973/74 
Skåne; Kerstin Andersson, Marie Lindblad, Carina Olsson, Ann-Marie Svensson 
(Runner up: Blekinge)
1974/75 
Skåne; Marie Lindblad, Annika Martinsson, Carina Olsson, Ann-Marie Svensson
(Runner up: Västergötland)
1975/76 
Skåne; Gudrun Fogelberg, Marie Lindblad, Carina Olsson, Ann-Marie Svensson
(Runner up: Västergötland)
1976/77 
Skåne; Gudrun Fogelberg, Marie Lindblad, Annika Martinsson, Carina Olsson
(Runner up: Västergötland)
1977/78 
Skåne; Gudrun Fogelberg, Ann Johansson, Marie Lindblad, Annika Martinsson
(Runner up: Västergötland)
1978/79 Göteborg; Annika Johansson, Anita Jonsson, Menni Weizades
(Runner up: Västergötland)
1979/80 Göteborg; Annika Johansson, Anita Jonsson, Menni Weizades
(Runner up: Skåne)
1980/81  Stockholm; Lena Johansson, Annika Läth, Ylva Rodell, Lena Waller
(Runner up: Göteborg)
1981/82 Göteborg; Pia Eliasson, Yvonne Wallin, Menni Weizades
(Runner up: Skåne)
1982/83  Spelades ej
1983/84 Dalarna; Gunnel Borgström, Lotta Erlman, Barbro Wiktorsson
(Runner up: Stockholm)
1984/85 Stockholm; Pernilla Drevegård, Marie Loverfeldt, Kristina Löwdahl, Marie Svensson
(Runner up: Dalarna)
1985/86 Stockholm; Pernilla Drevegård, Heléne Gustafson, Lena Johansson, Marie Waller
(Runner up: Skåne)
1986/87 Norrbotten; Britt-Marie Bölenius, Ann-Charlotte Hjortborg, Ann-Louise Joki, Maria Pettersson
(Runner up: Stockholm)
1987/88 Stockholm; Pernilla Fredriksson, Heléne Gustafsson, Anna Lundberg, Ulrika Schöfl
(Runner up: Halland)
1988/89 Halland; Caroline Nilsson, Pernilla Pettersson, Åsa Svensson
(Runner up: Stockholm)
1989/90 Skåne; Karoline Holmqvist, Jenny Jönsson, Åse Svensson
(Runner up: Småland)
1990/91 Blekinge; Ingrid Bogren, Malin Johansson, Mariette Kirkebaek
(Runner up: Skåne)
1991/92  Spelades ej
1992/93 Blekinge; Tamara Boros, Kinga Fijalkowska, Jennie Olausson
(Runner up: Småland)
1993/94 Halland; Josefin Andersson, Sofia Carlsson, Helena Johansson 
(Runner up: Jämtland/Härjedalen)
1994/95 Halland; Jessica Andersson, Josefin Andersson, Kajsa Andersson, Åsa Andersson
(Runner up: Blekinge)
1995/96 Stockholm; Susan Persson, Madeleine Stigar, Sara Wallhed, Eva Wiberg
(Runner up: Örebro län)
1996/97 Halland; Kajsa Andersson, Anna Jacobsson, Sandra Johansson
(Runner up: Skåne)
1997/98 Skåne; Kajsa Andersson, Angelica Augustsson, Marie Olsson
(Runner up: Halland)
1998/99 Östergötland; Matilda Ekholm; Sandra Johansson, Linda Nordenberg
(Runner up: Stockholm)
1999/00 Hälsingland; Lillemor Fridlund, Emma Johansson, Hanna Lind, Sandra Svensson
(Runner up: Östergötland)

Pojkar (1977-00)

1976/77 Stockholm; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Göteborg)
1977/78 
Skåne; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Göteborg)
1978/79
 Göteborg; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Stockholm)
1979/80
 Skåne; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Göteborg)
1980/81 
Halland; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Stockholm)
1981/82 
Stockholm; Thomas Ballé, Per Carlsson, Lars Mattsson, Anders Thulin
(Runner up: Skåne)
1982/83  Spelades ej 
1983/84 Stockholm; Johan Fallby, Daniel Frejhammar, Robert Halasz, Lars Millbert
(Runner up: Småland)
1984/85 Skåne; Peter Andersson, Joakim Lindblom, Fredrik Ohlin
(Runner up: Uppland)
1985/86 Småland; Bengt Gunnarsson, Anders Johansson, Jonas Nyström, Magnus Pettersson
(Runner up: Uppland)
1986/87 Småland; Joakim Andersson, Bengt Gunnarsson, Jonas Nyström, Magnus Pettersson
(Runner up: Örebro län)
1987/88 Skåne; Tomas Köszegi, Christian Olsson, Jonas  Permevik, Daniel Törngren
(Runner up: Stockholm)
1988/89 Småland; Henrik Gustavsson, Henrik Olofsson, Magnus Wahlgren
(Runner up: Stockholm)
1989/90 Stockholm; David Gustafsson, Adam Råsberg, Mikael Zöögling
(Runner up: Halland)
1990/91 Halland; Simon Angel, Fredrik Håkansson, Joakim Näslund
(Runner up: Stockholm)
1991/92 Skåne; Mattias Andersson, Fredrik Andersson, Magnus Månsson, 
(Runner up: Stockholm)
1992/93 Stockholm; Flurim Gashi, Johan Pettersson, Alexander Ritchey, Ted Vallin
(Runner up: Skåne)
1993/94 Skåne; Jamie Lindqvist, Martin Nilsson, Andreas Olsson
(Runner up: Stockholm)
1994/95 Västergötland; Martin Jonsson, Jerry Klingborg, Tobias Larsson
(Runner up: Östergötland)
1995/96 Skåne; Niclas Almström, Cyprian Asamoah, Henrik Olsson
(Runner up: Östergötland)
1996/97 Skåne; Anders Holm, Fredrik Malmgren, Henrik Olsson
(Runner up: Stockholm)
1997/98 Stockholm; Magnus Axelsson, Saeed Esbati, John Fröling
(Runner up: Skåne)
1998/99 Västergötland; Martin Alvebrandt, Andreas Cajbrandt, Robert Svensson, 
(Runner up: Småland)
1999/00 Småland; Erik Norgren, Lukas Rydén, David Pettersson
(Runner up: Bohuslän/Dalsland)

Flickor

1976/77 Norrbotten; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Stockholm)
1977/78 
Norrbotten; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Göteborg)
1978/79 
Göteborg; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Skåne)
1979/80
 Göteborg; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Skåne)
1980/81 
Göteborg; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Dalarna)
1981/82 
Göteborg; Kristina Bergqvist, Anna-Carin Lindberg, Mia Wahlbäck
(Runner up: Småland)
1982/83  Spelades ej 
1983/84 Dalarna; Maria Berg, Lotta Erlman, Lena Enochsson, Maria Holen
(Runner up: Skåne)
1984/85 Skåne; Christina Mårtensson, Helen Sartz, Katri Terävuo
(Runner up: Hälsingland)
1985/86 Skåne; Petra Gummesson, Anita Kurtovic, Titti Wigren
(Runner up: Göteborg)
1986/87 Västerbotten; Ulrika Bertholdsson, Viktoria Granström, Lena Persson
(Runner up: Skåne)
1987/88 Västergötland; Veronika Dahlgren, Malin Henriksson, Malin Nylin
(Runner up: Skåne)
1988/89 Skåne; Katrin Enochsson, Jenny Jönsson, Marie Persson
(Runner up: Östergötland)
1989/90 Skåne; Marie Persson, Jenny Steen, Anna Weister
(Runner up: Västergötland)
1990/91 Stockholm; Christina Casserborg, Eva Hällström, Helene Jansson
(Runner up: Skåne)
1991/92 Halland; Jessica Andersson, Josefin Andersson, Petra Gustafsson, Helena Johansson
(Runner up: Gästrikland)
1992/93 Örebro län; Maria Berggren, Marie Hedström, Lisa Örneland
(Runner up: Västerbotten)
1993/94 Skåne: Jessica Augustsson, Veronica Augustsson, Jenny Gullberg, 
(Runner up: Västerbotten)
1994/95 Halland; Kajsa Andersson, Anna Jacobsson, Sandra Johansson
(Runner up: Östergötland)
1995/96 Hälsingland; Sandra Enberg, Erika Fridlund, Lillemor Fridlund
(Runner up: Örebro län)
1996/97 Halland; Kajsa Andersson, Sandra Johansson, Nina Rydberg
(Runner up: Stockholm)
1997/98 Stockholm; Gunilla Iverfeldt, Sandra Rusk, Nina Vakkila
(Runner up: Skåne)
1998/99 Småland; Anna Nilsson, Sara Rohdin, Sandra Svensson, 
(Runner up: Stockholm)
1999/00 Skåne; Emily Ingves, Sara Martinsson, Anna Olsson
(Runner up: Bohuslän/Dalsland)

Tävlingarna har utgått 

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 15:04
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering



pingiskanalen



Evenemang

ITTF World Tour Grand Finals
12-15 december, Zhengzhou, Kina
Information
Resultat
Livesändningar

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info