Hoppa till sidans innehåll

Junior-SM/Ungdoms-SM


 
Copyright: Rolf Adlercreutz

 JUNIOR SM/UNGDOMS SM-FOTON

Juniorklasserna spelades samtidigt som senior-SM åren 1939-1969. (De två första säsongerna, spelades endast PS, FS, PD, FD, XD, därefter följande klasser: HJ, DJ, PS, FS, HJD, DJD) Fr. o.m. 2006 spelas U20 i samband med senior SM och Ungdoms-SM delas i USM (14 och 17) och JSM (12 och 15)

Årtal och spelplats

1968 4-5 november 1967 Stockholm (Ängby SK)
1969 28-29 december 1968 Norrköping (IF Norcopensarna)
1970 27-28 december 1969 Mölndal (Mölndals BTK)
1971 2-3 januari 1971 Ljungby (Ljungby IF)
1972 18-19 december 1971 Stockholm (Stockholms GIF)
1973 16-17 december 1972 Örebro (BTK Safir)
1974 29-30 december 1973 Östersund (Östersunds GIF)
1975 28-29 december 1974 Ystad (BTK Rack)
1976 27-28 december 1975 Borlänge (Borlänge BTK)
1977 18-19 december 1976 Västerås (Västerås BTK)
1978 17-18 december 1977 Helsingborg (Råå BTK)
1979 16-17 december 1978 Sundsvall (Svartviks IF-SK Nike)
1980 22-23 mars 1980 Mölndal (Mölndals BTK)
1981 21-22 mars 1981 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
1982 20-21 mars 1982 Trelleborg (BK Ymor)
1983 19-20 mars 1983 Trollhättan (Trollhättans BTK)
1984 17-18 mars 1984 Luleå (BT Norr)
1985 16-17 mars 1985 Karlstad (Carlstad BTK)
1986 10-11 maj 1986 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
1987 7-8 mars 1987 Linköping (IF Saab)
1988 12-13 mars 1988 Helsingborg (BTK Rekord)
1989 10-12 mars 1989 Karlskrona (Lyckeby BTK)
1990 16-18 mars 1990 Borås (Mariedals IK)
1991 8-10 mars 1991 Uppsala (Uppsala Östra BK-BTK Stratos)
1992 27-29 mars 1992 Partille (Partille PK)
1993 26-28 mars 1993 Skara (Istrums SK)
1994 3-6 mars 1994 Helsingborg (BTK Rekord)
1995 8-12 mars 1995 Östersund (Jämtland/Härjedalens BTF)
1996 12-14 april 1996 Solna (Solna BTK)
1997 11-13 april 1997 Helsingborg (BTK Rekord)
1998 17-19 april 1998 Göteborg (Göteborgs Bordtennisförbund)
1999 16-18 april 1999 Trollhättan (Trollhättans BTK)
2000 14-16 april 2000 Helsingborg (BTK Rekord)
2001 27-29 april 2001 Växjö (Växjö BTK)
2002 26-28 april 2002 Landskrona (BTK Scania)
2003 25-27 april 2003 Trollhättan (Trollhättans BTK)
2004 16-18 april 2004 Östersund (Jämtland/Härjedalens BTF)
2005 13-15 maj 2005 Kalmar (Kalmar BTK)
2006 12-14 maj 2006 (USM 12, 15) Stockholm (Stockholms BTF)
2006 29 april-1 maj 2006 (JSM 14,17) Halmstad /Halmstad BTK)
2007 30 mars-1 april 2007 (USM 12,15) Trollhättan (Trollhättans BTK)
2007 11-13 maj 2007 (JSM 14,17) Borås (Mariedals IK)
2008 11-13 april 2008 (USM 12,15) Varberg (Varbergs BTK)
2008 16-18 maj 2008 (JSM 14,17) Skellefteå (Västerbottens BTF)
2009 17-19 april 2009 (USM 12,15) Östersund (Jämtland/Härjedalens BTF)
2009 15-17 maj 2009 (JSM 14,17) Helsingborg (BTK Rekord)
2010 26-28 mars 2010 (USM 12,15) Helsingborg (BTK Rekord)
2010 14-16 maj 2010 (JSM 14,17) Stockholm (Stockholms BTF)
2011 15-17 april 2011 (USM 12, 15) Varberg (Varbergs BTK)
2011 13-15 maj 2011 (JSM 14,17) Karlstad (Carlstad BTK)
2012 15-17 april 2012 (USM 12, 15) Halmstad (Halmstad BTK)
2012 13-15 maj 2012 (JSM 14,17) Kävlinge (BTK Kävlinge)
2013 19-21 april 2013 (USM 12, 15) Helsingborg (BTK Rekord)
2013 10-12 maj 2013 (JSM 14,17) Varberg (Varbergs BTK)
2014 25-27 april 2014 (USM 12, 15) Falkenberg (Falkenbergs BTK)
2014 9-11 maj 2014 (JSM 14,17) Kungsbacka (Kungsbacka BTK)
2015 24-26 april 2015 (USM 12, 15) Borås (Mariedals IK)
2015 15-17 maj 2015 (JSM 14,17) Eslöv (Eslövs AI)
2016 22-24 april 2016 (USM 12, 15) Karlskrona (Lyckeby BTK)
2016 6-8 maj 2016 (JSM 14,17) Mölndal (Mölndals BTK/Rudalens IF)
2017 21-23 april 2017 (USM 12, 15) Eslöv (Eslövs AI)
2017 19-21 maj 2017 (JSM 14,17) Södertälje (Södertälje BTK)
2018 20-22 april 2018 (USM 12, 15) Eskilstuna (Eskilstuna BTK)
2018 18-20 maj 2018 (JSM 14, 17) Söderhamn (Söderhamns UIF)
2019 3-5 maj 2019 Skövde (Skövde PK/Nordvästra Görtalands BTF)
2020 21-24 maj 2020 Karlskrona (Lyckeby BTK)

SINGEL

Herrjuniorer 20 (1996-)

1996 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
(Runner up: Andreas Blom)
1997
Henrik Nyqvist, Halmstad BTK
(Runner up: Magnus Molin)
1998 Magnus Molin, Lyckeby BTK
(Runner up: Jens Lundquist)
1999 Magnus Molin, Malmö FF
(Runner up: Martin Nilsson)
2000 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
(Runner up: Magnus Molin)
2001 Cyprian Asamoah, Malmö FF
(Runner up: Henrik Olsson)
2002 Pär Gerell, Falkenbergs BTK
(Runner up: Cyprian Asamoah)
2003 Robert Svensson, Eslövs AI
(Runner up: John Fröling)
2004 Dan Hedlund, Stratos Enköping BTK
(Runner up: Cyprian Asamoah)
2005 Johan Axelqvist, Söderhamns UIF
(Runner up: Jon Persson)
2006 Jon Persson, Söderhamns UIF
(Runner up: Lukas Rydén)
2007 Jon Persson, Söderhamns UIF
(Runner up: Tomas Ramstrand)
2008 Hampus Nordberg, Söderhamns UIF
(Runner up: Johan Sondell)
2009 Johan Sondell, Söderhamns UIF
(Runner up: Andreas Törnkvist)
2010 Mattias Karlsson, BTK Warta
(Runner up: Harald Andersson)
2011 Hampus Söderlund, Falkenbergs BTK
(Runner up: Harald Andersson)
2012 Mattias Översjö, Eslövs AI
(Runner up: Mattias Karlsson)

2013 Hampus Söderlund, Österlens BTK
(Runner up: Carl Ahlander-Johansson)
2014 Alexander Franzén, Falkenbergs BTK
(Runner up: Anton Källberg)
2015 Anton Källberg, Söderhamns UIF
(Runner up: Hampus Söderlund)
2016 Anton Källberg, Söderhamns UIF
(Runner up: Alexander Franzén)
2017 Anton Källberg, Söderhamns UIF
(Runner up: Simon Berglund)
2018 Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK
(Runner up: Simon Berglund)
2019 Per Sandström, Söderhamns UIF
(Runner up: Anton Hjort)


Herrjuniorer 17 (1939-)

1939 Åke Bengtsson, BTK Bolton
(Runner up: Hans Olsson)
1940 Torsten Lundström, AIK
(Runner up: Sigvard Bergfalk)
1941 Allan Jakobsson, Lidköpings BTK
(Runner up: Karl-Ivar Almqvist)
1942 Karl-Ivar Almqvist, BTK Bolton
(Runner up: Alf Carlsson)
1943 Alf Carlsson, BK Wirgo
(Runner up: Sven Cederholm)
1944 Bengt Johnsson, IK Urania
(Runner up: Per-Olof Töiler)
1945 Hans Lindberg, BTK Trettio
(Runner up: Lennart Linder)
1946 Bengt Nicander, BTK Wirgo
(Runner up: Hans Lindberg)
1947 Georg Tsappos, SolK Hellas
(Runner up: Stig Sjögren)
1948 Tore Palm, IF Göta
(Runner up: Roy Gustavsson)
1949 Jan-Erik Hellgren, Tierps BTK
(Runner up: Sven Persson)
1950 Lars Pettersson, Hammarby IF
(Runner up: Roy Gustavsson)
1951 Curt Skaj, IK Makkabi
(Runner up: Lasse Lindman)
1953 Bo Holmberg, Landskrona Godtemplares IF
(Runner up: Tony Larsson)
1954 Hans Petersson, Rumlaborgs BTK
(Runner up: Toni Borg)
1955 Reidar Ljungström, Vingåkers IF
(Runner up: Hans Petersson)
1956 Björn-Olof Karlsson, IF Norcopensarna
(Runner up: Stellan Bengtsson I)
1957 Björn-Olof Karlsson, Åtvidabergs BTK
(Runner up: Rolf Jönsson)
1958 Dan Eriksson, IK Svalan
(Runner up: Hans Alsér)
1959 Hans Alsér, Byttorps IF
(Runner up: Stellan Bengtsson I)
1960 Kenneth Sand, BTK Clipper
(Runner up: Christian Heyerdahl)
1961 Göran Allvin, Arboga BTK
(Runner up: Lars Askling)
1962 Göran Allvin, Arboga BTK
(Runner up: Christer Johansson)
1963 Kjell Johansson, IF Verdandi
(Runner up: Carl-Johan Bernhardt)
1964 Kjell Johansson, IF Verdandi
(Runner up: Staffan Linder)
1965 Bo Persson, Sölvesborgs BTK
(Runner up: Bengt Levin)
1966 Krister Eriksson, Halmstad BTK
(Runner up: Jörgen Bratt)
1967 Rolf Andersson, Motala BTK
(Runner up: Ola Henriksson)
1968 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Holger Persson)
1969 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Hans-Göran Olofsson)
1970 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
(Runner up: Anders Johansson)
1971 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
(Runner up: Tommy Andersson)
1972 Christer Hafn, Ängby SK
(Runner up: Ulf Thorsell)
1973 Per Sandström, BTK Rack
(Runner up: Jan Gustafsson)
1974 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GolF
(Runner up: Åke Grönlund)
1975 Åke Grönlund, Mölndals BTK
(Runner up: Michael Nilsson)
1976 Lars Franklin, Söderhamns UIF
(Runner up: Tommy Danielsson)
1977 Ulf Bengtsson, BTK Force
(Runner up: Ulf Cronqvist)
1978 Ulf Bengtsson, Söderhamns UIF
(Runner up: Ulf Carlsson)
1979 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Mikael Appelgren)
1980 Erik Lindh, Kungälvs BTK
(Runner up: Michael Johansson)
1981 J-O Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF
(Runner up: Niklas Persson)
1982 J-O Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF
(Runner up: Jonny Åkesson)
1983 Jörgen Persson, Halmstad BTK
(Runner up: Jan-Ove Waldner)
1984 Jörgen Persson, Halmstad BTK
(Runner up: Peter Greczula)
1985 Johan Fallby, Stockholms Spårv GoIF
(Runner up: Thomas von Scheele)
1986 Mats Andersson-Bandstigen, Stockholms Spårv GoIF
(Runner up: Thomas von Scheele)
1987 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
(Runner up: Peter Karlsson)
1988 Magnus Petersson, Halmstad BTK
(Runner up: Tomas Norberg)
1989 Thomas Buza, Halmstad BTK
(Runner up: Kayode Kadiri)
1990 Peter Nilsson, BTK Falco
(Runner up: Christian Ohlsson)
1991 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
(Runner up: Peter Nilsson)
1992 Andreas Johansson, Lyckeby BTK
(Runner up: David Gustafsson)
1993 Mikael Zöögling, Ängby SK
(Runner up: Mattias Stenberg)
1994 Mattias Stenberg, Ängby SK
(Runner up: Mattias Andersson)
1995 Magnus Molin, BTK Stratos
(Runner up: Henrik Nyqvist)
1996 Jamie Lindqvist, Eslövs AI
(Runner up: Magnus Molin)
1997 Henrik Nyqvist, Halmstad BTK
(Runner up: Mårten Stenberg)
1998 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
(Runner up: Niclas Almström)
1999 Henrik Olsson, BTK Linné
(Runner up: Anders Holm)
2000 Robert Svensson, Trollhättans BTK
(Runner up: Anders Holm)
2001 Cyprian Asamoah, Malmö FF
(Runner up: Robert Svensson)
2002 Johan Axelqvist, Köpings BTK
(Runner up: Johan Boström)
2003 Rickard Gavette, Varbergs BTK
(Runner up: Robert Eriksson)
2004 Lukas Rydén, Dänningelanda BTK
(Runner up: Niklas Rönningborn)
2005 Kim Nylander, Falkenbergs BTK
(Runner up: Hampus Nordberg)
2006 Jimmy Ojakangas, Munkedals BTK
(Runner up: Tobias Bergman)
2007 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
(Runner up: Mattias Översjö)
2008 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
(Runner up: Kristian Karlsson)
2009 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
(Runner up: Mattias Översjö)
2010 Anthony Tran, Spårvägens BTK
(Runner up: Jesper Hedlund)
2011 Anthony Tran, Spårvägens BTK
(Runner up: Viktor Görman)
2012 Hampus Söderlund, Falkenbergs BTK
(Runner up: Viktor Görman)
2013 Alexander Franzén, Falkenbergs BTK
(Runner up: Carl-Ahlander Johansson)
2014 Anders Eriksson, Söderhamns UIF
(Runner up: Anton Källberg)
2015 Anton Källberg, Söderhamns UIF
(Runner up: Simon Berglund)
2016 Simon Söderlund, BTK Warta
(Runner up: Emil Bergström)
2017 Simon Söderlund, BTK Warta
(Runner up: Ture Rosén)
2018 Jonatan Mc Donald, Norrtulls SK
(Runner up: Jonathan Thimon)
2019 Martin Friis, Spårvägens BTK
(Runner up: Jonatan Mc Donald)

Pojkar 15 (1968-)

1968 Anders Johansson, BTK Serve
(Runner up: Ingemar Wikström)
1969 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK
(Runner up: Åke Sundberg)
1970 Kjell Hellström, BTK Linné
(Runner up: Stig-Ingvar Norfeldt)
1971 Christer Hafn, Ängby SK
(Runner up: Ulf Ununger)
1972 Per Sandström, Skurups BTK
(Runner up: Örjan Glans)
1973 Åke Grönlund, Mölndals BTK
(Runner up: Örjan Glans)
1974 Thomas Gustavsson, Vadstena BTK
(Runner up: Björn Andersson)
1975 Lars Franklin, Söderhamns UIF
(Runner up: Björn Andersson)
1976 Anders Thunström, Borlänge BTK
(Runner up: Björn Andersson)
1977 Anders Thunström, Borlänge BTK
(Runner up: Niklas Persson)
1978 Erik Lindh, Kungälvs BTK
(Runner up: Jonas Berner)
1979 Niklas Persson, IFK Falköping
(Runner up: Erik Lindh)
1980 Erik Lindh, Kungälvs BTK
(Runner up: Niklas Persson)
1981 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårv GoIF
(Runner up: Jörgen Persson)
1982 Jörgen Persson, Halmstad BTK
(Runner up: Peter Greczula)
1983 Magnus Gidlöf, Norra BTK
(Runner up: Mats Andersson-Bandstigen)
1984 Mats Andersson-Bandstigen, GIF Linden
(Runner up: Thomas von Scheele)
1985 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
(Runner up: Peter Andersson)
1986 Magnus Petersson, BTK Frej
(Runner up: Marcus Gustafsson)
1987 Bengt Gunnarsson, Tranås BTK
(Runner up: Fredrik Persson)
1988 Fredrik Lundquist, BTK Offensiv
(Runner up: Peter Blomqvist)
1989 Fredrik Lundquist, BTK Urnan/Gävle
(Runner up: Peter Blomqvist)
1990 David Gustafsson, Råcksta SK
(Runner up: Jonas Rönnkvist)
1991 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
(Runner up: Fredrik Håkansson)
1992 Mattias Stenberg, Norrköpings BTK
(Runner up: Simon Angel)
1993 Magnus Molin, BTK Stratos
(Runner up: Martin Nilsson)
1994 Martin Nilsson, Tomelilla AIS
(Runner up: Jamie Lindqvist)
1995 Magnus Molin, BTK Stratos
(Runner up: Jens Lundquist)
1996 Tobias Larsson, Trollhättans BTK
(Runner up: Hans Pettersson)
1997 Henrik Olsson, Eslövs AI
(Runner up: John Fröling)
1998 Robert Nilsson, Trollhättans BTK
(Runner up: Robert Svensson)
1999 Robert Svensson, Trollh BTK
(Runner up: Cyprian Asamoah)
2000 Johan Axelqvist, Köpings BTK
(Runner up: Johan Boström)
2001 Niklas Sörfjäll, Svanesunds GIF
(Runner up: Kim Nylander)
2002 Richard Gavette, Varbergs BTK
(Runner up: Andreas Thuresson)
2003 Dan Hedlund, Stratos Enköping BTK
(Runner up: Kim Nylander)
2004 Fabian Åkerström, Lyckeby BTK
(Runner up: Johan Sondell)
2005 Ted Sundström, Askims BTK
(Runner up: Jimmie Karlsson)
2006 Simon Arvidsson, Carlstads BTK
(Runner up: Mattias Översjö)
2007 Mattias Översjö, Mariedals IK
(Runner up: Mattias Karlsson)
2008 Anthony Tran, Spårvägens BTK
(Runner up: William Svedberg)
2009 Hampus Söderlund, Mariedals IK
(Runner up: Anthony Tran)
2010 Hampus Söderlund, Mariedals IK
(Runner up: Alexander Franzén)
2011 Kim Nilsson, KFUM Kristianstad
(Runner up: Alexander Franzén)
2012 Anders Eriksson, BTK Linné
(Runner up: Carl Ahlander-Johansson)
2013 Anton Källberg, Söderhamns UIF
(Runner up: Adam Blomquist)
2014 Adam Blomquist, Söderhamns UIF
(Runner up: Omid Khoshbakht)
2015 Simon Söderlund, BTK Warta
(Runner up: Melker Nilsson)
2016 Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK
(Runner up: Martin Friis)
2017 Martin Friis, Spårvägens BTK
(Runner up: Jonathan Thimon)
2018 Martin Friis, Spårvägens BTK
(Runner up: Hugo Törngren)
2019 Theo Abrahamsson, Köpings BTK
(Runner up: Joel Jonsson)


Pojkar 14 (1996-98, 2006-18)

1996 Hans Pettersson, Norrköpings BTK
(Runner up: Markus Sjöberg)
1997 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
(Runner up: Anders Holm)
1998 Robert Svensson, Trollhättans BTK
(Runner up: Robert Nilsson)
2006 William Svedberg, Spårvägens BTK
(Runner up: Kristian Karlsson)
2007 Anthony Tran, Spårvägens BTK
(Runner up: Hampus Söderlund)
2008 Anthony Tran, Spårvägens BTK
(Runner up: Hampus Söderlund)
2009 Hampus Söderlund, Mariedals IK
(Runner up: Albin Wemmert)
2010 Alexander Franzén, Halmstad BTK
(Runner up: Viktor Görman)
2011 Benny Feng, Spårvägens BTK
(Runner up: Carl Ahlander-Johansson)
2012 Simon Berglund, Spårvägens BTK
(Runner up: Anton Källberg)
2013 Adam Blomquist, Söderhamns UIF
(Runner up: Simon Söderlund)
2014 Simon Söderlund, BTK Warta
(Runner up: Truls Möregårdh)
2015 Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK
(Runner up: Melker Nilsson)
2016 Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK
(Runner up: Martin Friis)
2017 Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK
(Runner up: Edward Wesshagen)
2018 Theo Abrahamsson, Eskilstuna BTK
(Runner up: Max Hedbom)


Pojkar 13 (1972-05, 2018-)

(1972-73 ej officiellt mästerskap)

1972 Tommy Danielsson, Trollhättans BTK
(Runner up: Stefan Hansfeldt)

1973 Lars Franklin, Söderhamns UG
(Runner up: Per Nygren)

1974 Jens Fellke, Ängby SK
(Runner up: Martin von Essen)
1975 Tony Karlsson, Västerås BTK
(Runner up: Anders Thunström)
1976 Niklas Persson, IFK Falköping
(Runner up: Leif-Åke Pettersson)
1977 Niklas Persson, IFK Falköping
(Runner up: Erik Lindh)
1978 Erik Lindh, Kungälvs BTK
(Runner up: Jonny Åkesson)
1979 Jörgen Persson, Halmstad BTK
(Runner up: Jan-Ove Waldner)
1980 Peter Greczula, Halmstad BTK
(Runner up: Jörgen Persson)
1981 Magnus Gidlöf, Norra BTK
(Runner up: Stephan Svensson)
1982 Mats Andersson-Bandstigen, GIF Linden
(Runner up: Thomas von Scheele)
1983 Thomas von Scheele, Söderhamns BTS
(Runner up: Anders Bergström)
1984 Patrik Torsell, Bahco Star IK
(Runner up: Magnus Petersson)
1985 Bengt Gunnarsson, BTK Final
(Runner up: Kayode Kadiri)
1986 Roger Andersson, Bromölla BTK
(Runner up: Rickard Grahn)
1987 Christian Ohlsson, Eslövs AI
(Runner up: Henrik Elofsson)
1988 Andreas Johanson, Stenungsunds IF
(Runner up: Henrik Gustavsson)
1989 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
(Runner up: Mikael Zöögling)
1990 Simon Angel, BTK Nissan
(Runner up: Mattias Stenberg)
1991 Fredrik Andersson, Tomelilla AIS
(Runner up: Stefan Laupa)
1992 Jamie Lindqvist, KFUM Kristianstad
(Runner up: Magnus Molin)
1993 Magnus Molin, BTK Stratos
(Runner up: Henrik Nykvist)
1994 Hans Pettersson, IF Norcopensarna
(Runner up: Niclas Almström)
1995 Henrik Olsson, Eslövs AI
(Runner up: Cyprian Asamoah)
1996 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
(Runner up: Saeed Esbati)
1997 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
(Runer up: Saeed Esbati)
1998 Johan Axelqvist, Köpings BTK
(Runner up: Erik Norgren)
1999 Johan Axelqvist, Köpings BTK
(Runner up: Niklas Sörfjäll)
2000 Richard Gavette, Varbergs BTK
(Runner up: Johannes Blom)
2001 Kim Nylander, Falkenbergs BTK
(Runner up: Felix Reichard)
2002 Kristoffer Hermansson, BTK Rekord
(Runner up: Sebastian Carlsson)
2003 Jimmie Karlsson, BTK Rekord
(Runner up: Henrik Lundholm)
2004 Ted Sundström, Askims BTK
(Runner up: Mattias Översjö)
2005 Mattias Översjö, Byttorps IF
(Runner up: Hampus Söderlund)
2018 Alve Sjövold, Ängby SK
(Runner up: Dennis Larsson)
2019 David Björkryd, Eskilstuna BTK
(Runner up: Mattias Sandholt)


Pojkar 12 (1996-98, 2006-17)

1996 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
(Runner up: Robert Nilsson)
1997 Johan Axelqvist, Köpings BTK
(Runner up: Christian Dellstrand)
1998 Johan Axelqvist, Köpings BTK
(Runner up: Sebastian Hedlund)
2006 Anthony Tran, Spårvägens BTK
(Runner up: Hampus Söderlund)
2007 Hampus Söderlund, Mariedals IK
(Runner up: Max Georgsson)
2008 Kim Nilsson, KFUM Kristianstad
(Runner up: Alexander Franzén)
2009 Marcus Olovsson, BTK Linné
(Runner up: Carl Ahlander Johansson)
2010 Simon Berglund, Spårvägens BTK
(Runner up: Joakim Fernandez-Brink)
2011 Adam Blomquist, Söderhamns UIF
(Runner up. Omid Khoshbakht)
2012 Simon Söderlund, Mariedals IK
(Runner up: Vilmer Georgsson)
2013 Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
(Runner up: Melker Nilsson)
2014 Martin Friis, Spårvägens BTK
(Runner up: Truls Möregårdh)
2015 Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK
(Runner up: Edward Wesshagen)
2016 Theo Abrahamsson, Spårvägens BTK
(Runner up: Daniel Lindsö)
2017 Leonard Lindkvist, Linköpings PK
(Runner up: Dennis Larsson)

Pojkar 11 (1973-81, 1986-95)

(1973-91 ej officiellt mästerskap)

1973
Anders Thunström, Borlänge BTK
(Runner up: Tony Karlsson)

1974 Kent Karlsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Tomas Johansson)

1975 Niklas Persson, IFK Falköping
(Runner up: Erik Lindh)

1976 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF
(Runner up: Dan Mattsson)

1977 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårv GoIF
(Runner up: Gunnar Andersson)

1978 Håkan Jägerholt, Kungälvs BTK
(Runner up: Jörgen Persson)

1979 Magnus Gidlöf, Norra BTK
(Runner up: Klas Arnold)

1980 Håkan Nilsson, SK Iron
(Runner up: Göran Wranå)

1981 Thomas von Scheele, BTK Safir
(Runner up: Peter Jönsson)

1986 Magnus Wahlgren, Lindsdals IF
(Runner up: Jonny Salander)

1987 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
(Runner up: David Norling)

1988 Thomas Sjöholm, BTK Serve
(Runner up: Simon Angel)

1989 Thomas Sjöholm, BTK Serve
(Runner up: Robert Bergh)

1990 Martin Nilsson, Tomelilla AIS
(Runner up: Jens Jakobsson)

1991 Magnus Molin, Sollefteå BTK
(Runner up: Daniel Edfalk)

1992 Hans Pettersson, IF Norcopensarna
(Runner up: Petter Turegård)
1993 Hans Pettersson, IF Norcopensarna
(Runner up: Daniel Visone)
1994 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
(Runner up: Erik Sagström)
1995 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
(Runner up: Robert Nilsson)


Damjuniorer 20 (1996-)

1996 Sofia Carlsson, Halmstad BTK
(Runner up: Helena Johansson)
1997 Susanne Jonsson, Öråns SK
(Runner up: Carina Jonsson, Öråns SK)
1998 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
(Runner up: Veronica Augustsson)
1999 Sandra Johansson, Saab BTK
(Runner up: Linda Nordenberg)
2000 Jelena Gajic, IF Norcopensarna
(Runner up: Susanne Jonsson)
2001 Matilda Ekholm, Rönninge SK BF
(Runner up: Linda Nordenberg)
2002 Sandra Johansson, Rönninge SK BF
(Runner up: Linda Nordenberg)
2003 Marie Olsson, Spårvägens BTK
(Runner up: Matilda Ekholm)
2004 Marie Olsson, Spårvägens BTK
(Runner up: Susanna Nilsson)
2005 Marie Olsson, Trelleborgs BTK
(Runner up: Malin Kindgren)
2006 Marie Persson, Malmö FF
(Runner up: Emily Ingves)
2007 Marie Persson, Köpings BTK
(Runner up: Malin Pettersson)
2008 Sara Rask, Dänningelanda BTK
(Runner up: Malin Pettersson)
2009 Malin Pettersson, Team Mälarenergi BTK
(Runner up: Josefin Lund)
2010 Madeleine Melcher, Spårvägens BTK
(Runner up: Michelle Quach)
2011 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
(Runner up: Daniela Moskovits)
2012 Linda Bergström, Ängby SK
(Runner up: Michaela Karlsson)
2013 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
(Runner up: Stina Zetterström)
2014 Jennifer Jonsson, Spårvägen BTK
(Runner up: Stina Zetterström)
2015 Linda Bergström, Ängby SK
(Runner up: Filippa Bergand)
2016 Linda Bergström, Ängby SK
(Runner up: Tilda Johansson)
2017 Stina Källberg, Team Mälarenergi BTK
(Runner up: Filippa Bergand)
2018 Filippa Bergand, Åsa IF
(Runner up: Stina Källberg)
2019 Stina Källberg, Team Mälarenergi BTK
(Runner up: Filippa Bergand)


Damjuniorer 17 (1949-)

1949 Sonja Ljungberg, Ljungskile SK
(Runner up: Maj-Britt Axén)
1950 Tyra Tegner, Torps Skol IF
(Runner up: Signhild Tegner)
1951 Signhild Tegner, Torps Skol IF
(Runner up: Tyra Tegner)
1952 Signhild Tegner, Torps Skol IF
(Runner up: Birgitta Tegner)
1953 Signhild Tegner, Torps Skol IF
(Runner up: Gerd Olsson)
1954 Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
(Runner up: Birgitta Tegner)
1955 Birgitta Tegner, Torps GIF
(Runner up: Elisabeth Thorsson)
1956 Birgitta Tegner, Torps GIF
(Runner up: Ingegärd Johansson)
1957 Ingegärd Johansson, Torps GIF
(Runner up: Gun Sundin)
1958 Annika Guntsch, Högadals IS
(Runner up: Ingegärd Johansson)
1959 Britt Andersson, BTK Clipper
(Runner up: Lena Guntsch)
1960 Britt Andersson, BTK Clipper
(Runner up: Lena Guntsch)
1961 Britt Andersson, BTK Clipper
(Runner up: Marita Carlsson)
1962 Britt Andersson, BTK Clipper
(Runner up: Marita Carlsson)
1963 Marita Carlsson, Leksbergs BTK
(Runner up: Birgitta Walfridsson)
1964 Lena Rundström, Råå BTK
(Runner up: Eva Johansson)
1965 Eva Johansson, Mariedals IK
(Runner up: Lena Rundström)
1966 Birgitta Wiktorsson, Aga BTK
(Runner up: Monica Svensson)
1967 Anna-Karin Widén, IFK Lund
(Runner up: Kerstin Skeppstedt)
1968 Ylva Guntsch, Ljungby IF
(Runner up: Kerstin Skeppstedt)
1969 Ylva Guntsch, Ljungby IF
(Runner up: Lena Andersson)
1970 Lena Andersson, IFK Lund
(Runner up: Ann-Christin Hellman)
1971 Ylva Guntsch, Ljungby IF
(Runner up: Ann-Christin Hellman)
1972 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
(Runner up: Ann-Christin Hellman)
1973 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK
(Runner up: Gunilla Lindström)
1974 Eva Strömvall, Varbergs BTK
(Runner up: Gunilla Lindström)
1975 Eva Strömvall, Varbergs BTK
(Runner up: Anneli Hernvall)
1976 Eva Strömvall, Varbergs BTK
(Runner up: Gunilla Larsson)
1977 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
(Runner up: Kristina Nilsson)
1978 Marie Lindblad, Varbergs BTK
(Runner up: Anneli Hernvall)
1979 Kristina Nilsson, Mörrums GolS
(Runner up: Helen Lindvall)
1980 Helen Lindvall, Trollhättans BTK
(Runner up: Kristina Nilsson)
1981 Menni Weizades, Mölndals BTK
(Runner up: Lena Waller)
1982 Menni Weizades, Mölndals BTK
(Runner up: Pia Eliasson)
1983 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
(Runner up: Anneli Johansson)
1984 Gunnel Borgström, Borlänge BTK
(Runner up: Barbro Wiktorsson)
1985 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
(Runner up: Lotta Erlman)
1986 Lotta Erlman, Borlänge BTK
(Runner up: Malin Lund)
1987 Åsa Svensson, Halmstad BTK
(Runner up: Maria Pettersson)
1988 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK
(Runner up: Åsa Svensson)
1989 Åsa Svensson, Halmstad BTK
(Runner up: Pernilla Pettersson)
1990 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK
(Runner up: Ingrid Bogren)
1991 Ingrid Bogren, Carlshamns BTK
(Runner up: Sofia Carlsson)
1992 Marie Persson, Eslövs AI
(Runner up: Jennie Lindström)
1993 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
(Runner up: Helena Johansson)
1994 Sofia Carlsson, Halmstad BTK
(Runner up: Helena Johansson)
1995 Susanne Jonsson, Öråns SK
(Runner up: Veronica Augustsson)
1996 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
(Runner up: Jelena Gajic)
1997 Carina Jonsson, Öråns SK
(Runner up: Linda Nordenberg)
1998 Veronica Augustsson, Lyckeby BTK
(Runner up: Linda Nordenberg)
1999 Sandra Johansson, Saab BTK
(Runner up: Marie Olsson)
2000 Matilda Ekholm, Saab BTK
(Runner up: Nina Vakkila)
2001 Marie Olsson, Bergkvara AIF
(Runner up: Caroline Wersäll)
2002 Frida Johansson, BTK Rekord
(Runner up: Marie Olsson)
2003 Caroline Wersäll, Ängby SK
(Runner up: Sofie Herbertsson)
2004 Jenny Mellström, Rönninge SK BTF
(Runner up: Marie Persson)
2005 Sara Rask, Dänningelanda BTK
(Runner up: Madeleine Stenqvist)
2006 Sara Rask, Dänningelanda BTK
(Runner up: Malin Håkansson)
2007 Madeleine Melcher, Ängby SK
(Runner up: Felicia Falck)
2008 Malin Pettersson, Spårvägens BTK
(Runner up: Marjan Safai)
2009 Malin Pettersson, Team Mälarenergi BTK
(Runner up: Daniela Moskovits)
2010 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK
(Runner up: Jennifer Jonsson)
2011 Linda Bergström, Ängby SK
(Runner up: Michaela Karlsson)
2012 Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK
(Runner up: Jennifer Jonsson)
2013 Maria Engelson, Ängby SK
(Runner up: Tilda Johansson)
2014 Tilda Johansson, Halmstad BTK
(Runner up: Erika Fronth)
2015 Tilda Johansson, Halmstad BTK
(Runner up: Erika Fronth)
2016 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
(Runner up: Filippa Bergand)
2017 Filippa Bergand, Åsa IF
(Runner up: Jennie Edvinsson)
2018 Stina Källberg, Team Mälarenergi BTK
(Runner up: Ellen Holmsten)
2019 Jennie Edvinsson, Halmstad BTK
(Runner up: Alma Rööse)


Flickor 15 (1968-)

1968 Birgitta Olsson, Wargöns SK
(Runner up: Ylva Guntsch)
1969 Ylva Guntsch, Ljungby IF
(Runner up: Ann-Christin Hellman)
1970 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK
(Runner up: Ann-Christin Johansson)
1971 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK
(Runner up: Lena Berglund)
1972 Eva Bladh, Högadals IS
(Runner up: Kristina Andersson)
1973 Eva Strömvall, IK Bele
(Runner up: Ann-Marie Svensson)
1974 Eva Strömvall, Varbergs BTK
(Runner up: Ann-Marie Svensson)
1975 Marie Lindblad, Arlövs IK
(Runner up: Anneli Hernvall)
1976 Marie Lindblad, Arlövs IK
(Runner up: Gudrun Fogelberg)
1977 Helen Lindvall, Luleå SK
(Runner up: Helen Beckman)
1978 Helen Lindvall, Luleå SK
(Runner up: Kristina Nilsson)
1979 Menni Weizades, Mölndals BTK
(Runner up: Lena Waller)
1980 Menni Weizades, Mölndals BTK
(Runner up: Pia Eliasson)
1981 Pia Eliasson, Mölndals BTK
(Runner up: Marie Gustavsson)
1982 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
(Runner up: Annika Läth)
1983 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
(Runner up: Marie Svensson)
1984 Lena Enochsson, Borlänge BTK
(Runner up: Camilla Källmén)
1985 Katri Terävuo, Arlövs IK
(Runner up: Helen Sartz)
1986 Lena Persson, Robertsfors IK
(Runner up: Åsa Svensson)
1987 Åsa Svensson, Halmstad BTK
(Runner up: Pernilla Pettersson)
1988 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK
(Runner up: Åse Svensson)
1989 Malin Johansson, Lyckeby BTK
(Runner up: Karolina Norrbom)
1990 Marie Persson, Eslövs AI
(Runner up: Linda Arvidsson)
1991 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
(Runner up: Helen Jansson)
1992 Jelena Gajic, Gezeta BTK
(Runner up: Kinga Fijalkowska)
1993 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
(Runner up: Jessica Andersson)
1994 Jelena Gajic, Norrköpings BTK
(Runner up: Carina Jonsson)
1995 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK
(Runner up: Jelena Gajic)
1996 Veronica Augustsson, Malmö FF
(Runner up: Jelena Gajic)
1997 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
(Runner up: Kajsa Andersson)
1998 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
(Runner up: Sara Rohdin)
1999 Marie Olsson, Gröstorps IF
(Runner up: Sara Rohdin)
2000 Marie Olsson, Bergkvara AIF
(Runner up: Frida Johansson)
2001 Malin Kindgren, Saab BTK
(Runner up: Cecilia Lundström)
2002 Jenny Mellström, Spårvägens BTK
(Runner up: Emily Ingves)
2003 Jenny Mellström, Köpings BTK
(Runner up: Cecilia Lundström)
2004 Jenny Mellström, Rönninge SK BTF
(Runner up: Malin Pettersson)
2005 Malin Pettersson, Spårvägens BTK
(Runner up: Madeleine Melcher)
2006 Malin Pettersson, Spårvägens BTK
(Runner up: Caroline Andersson)
2007 Malin Pettersson, Spårvägens BTK
(Runner up: Fan Chenjing)
2008 Michaela Karlsson, Ärtemarks IF
(Runner up: Josefin Lund)
2009 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK
(Runner up: Jennifer Jonsson)
2010 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
(Runner up: Lisa Rydén)
2011 Linda Bergström, Ängby SK
(Runner up: Maria Engelson)
2012 Tilda Johansson, BTK Frej
(Runner up: Alice Tolstoy)
2013 Tilda Johansson, BTK Frej
(Runner up: Filippa Bergand)
2014 Stina Källberg, Borlänge BTK
(Runner up: Filippa Bergand)
2015 Filippa Bergand, Åsa IF
(Runner up: Stina Källberg)
2016 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
(Runner up: Alma Rööse)
2017 Alma Rööse, Arvika BTK
(Runner up: Jennie Edvinsson)
2018 Rebecca Tveit Muskantor, BTK Linné
(Runner up: Matilda Hansson)
2019 Nomin Baasan, Eslövs AI BTK
(Runner up: Leah Tveit Muskantor)


Flickor 14 (1996-98), 2006-18)

1996 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
(Runner up: Sandra Johansson)
1997 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
(Runner up: Matilda Ekholm)
1998 Marie Olsson, Gröstorps IF
(Runner up: Nina Vakkila)
2006 Caroline Olsson, Ljungby BTK
(Runner up: Michelle Quach)
2007 Michaela Karlsson, Ärtemarks IF
(Runner up: Huda Mustafa)
2008 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK
(Runner up: Emma Väyrynen)
2009 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
(Runner up: Karin Lundin)
2010 Maria Engelson, Ängby SK
(Runner up: Sannamari Bölenius)
2011 Tilda Johansson, BTK Frej
(Runner up: Helena Zetterström)
2012 Tilda Johansson, BTK Frej
(Runner up: Stina Källberg)
2013 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
(Runner up: Stina Källberg)
2014 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
(Runner up: Stina Källberg)
2015 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
(Runner up: Stina Källberg)
2016 Alma Rööse, Arvika BTK
(Runner up: Jennie Edvinsson)
2017 Rebecca Tveit Muskantor, BTK Linné
(Runner up: Hannah Holgersson)
2018 Nomin Baasan, Eslövs AI BTK
(Runner up: Matilda Hansson)


Flickor 13 (1972-05, 2018-)

(1972-73 ej officiellt mästerskap)

1972
Susanne Elvin, Mölndals BTK
(Runner up: Anneli Hernvall)

1973 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
(Runner up: Susanne Nilsson)

1974 Marie Lindblad, Arlövs IK
(Runner up: Helena Gellerman)
1975 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
(Runner up: Kristina Nilsson)
1976 Anita Jonsson, Mölndals BTK
(Runner up: Lena Waller)
1977 Sonja Wredberg, Ängby SK
(Runner up: Ann-Charlotte Cullin)
1978 Sonja Wredberg, Ängby SK
(Runner up: Anneli Johansson)
1979 Liselott Lundberg, Järna SK
(Runner up: Kristina Bergkvist)
1980 Marie Svensson, Baskemölla IF
(Runner up: Kristina Bergkvist)
1981 Marie Svensson, Baskemölla IF
(Runner up: Barbro Wiktorsson)
1982 Lotta Erlman, Borlänge BTK
(Runner up: Monica Larsson)
1983 Britt-Marie Böhlenius, BT Norr/Laitis
(Runner up: Maria Pettersson)
1984 Åsa Svensson, Halmstad BTK
(Runner up: Cecilia Nilsson)
1985 Anna Lundberg, Järna SK
(Runner up: Åsa Svensson)
1986 Malin Johansson, Lyckeby BTK
(Runner up: Maria Holen)
1987 Malin Nylin, Byttorps IF
(Runner up: Malin Johansson)
1988 Linda Arvidsson, Banda BTK
(Runner up: Marie Persson)
1989 Anna Weister, IF Norcopensarna
(Runner up: Sofia Johansson)
1990 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
(Runner up: Caroline Diethelm)
1991 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
(Runner up: Katarina Turegård)
1992 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK
(Runner up: Veronica Augustsson)
1993 Jelena Gajic, Gezeta BTK
(Runner up: Kajsa Andersson)
1994 Linda Nordenberg, Finspångs AIK
(Runner up: Veronica Augustsson)
1995 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK
(Runner up: Linda Nordenberg)
1996 Marie Olsson, Gröstorps IF
(Runner up: Evelina Enochsson)
1997 Marie Olsson, Gröstorps IF
(Runner up: Lillemor Fridlund)
1998 Sofia Arvidsson, Halmstad BTK
(Runner up: Yvonne Rinkeholt)
1999 Caroline Wersäll, Ängby SK
(Runner up: Madeleine Stenqvist)
2000 Darija Gajic, Mölndals BTK
(Runner up: Caroline Wersäll)
2001 Madeleine Stenqvist, Herrljunga BTK
(Runner up: Filippa Rohdin)
2002 Malin Håkansson, Bergkvara AIF
(Runner up: Filippa Rohdin)
2003 Madeleine Melcher, Spårvägens BTK
(Runner up: Malin Pettersson)
2004 Malin Pettersson, Spårvägens BTK
(Runner up: Madeleine Melcher)
2005 Malin Pettersson, Spårvägens BTK
(Runner up: Marie Sandberg)
2018 Leah Tveit Muskantor, BTK Linné
(Runner up: Nomin Baasan)
2019 Nina Johansson, Nävragöls BK
(Runner up: Elvira Söderlund)


Flickor 12 (1996-98, 2006-17)

1996 Marie Olsson, Gröstorps IF
(Runner up: Lillemor Fridlund)
1997 Marie Olsson, Gröstorps IF
(Runner up: Frida Johansson)
1998 Charlotte Karlsson, Knutby IF
(Runner up: Malin Kindgren)
2006 Karin Lundin, Kungälvs BTK
(Runner up: Daniela Moskovits)
2007 Karin Lundin, Kungälvs BTK
(Runner up: Jennifer Jonsson)
2008 Maria Engelson, Ängby SK
(Runner up: Elin Binglöv)
2009 Emelie Fitzgerald, ås IF
(Runner up: Erica Åkerlind)
2010 Tilda Johansson, Lessebo BTK
(Runner up: Elin Ljungsberg)
2011 Erika Fronth, IFK Falköping BTK
(Runner up: Stina Källberg)
2012 Stina Källberg, Borlänge BTK
(Runner up: Filippa Bergand)
2013 Stina Källberg, Borlänge BTK
(Runner up: Ellen Holmsten)
2014 Hanna Kjellson, Lyckeby BTK
(Runner up: Alma Rööse)
2015 Rebecca Tveit Muskantor, Åsa IF
(Runner up: Moa Arvidsson)
2016 Rebecca Tveit Muskantor, Åsa IF
(Runner up: Leah Tveit Muskantor)
2017 Nomin Baasan, Eslövs AI BTK
(Runner up: Nina Johansson)


Flickor 11 (1973-91, 1986-95)

(1973-91 ej officiellt mästerskap)

1973 Berit Jansson, Stockholms Godtemplares IG
(Runner up: Boel Klintberg)

1974 Sonja Wredberg, Farsta Strands BTK
(Runner up: Marita Syräläinen)

1975 Sonja Wredberg, Farsta Strands BTK
(Runner up: Bodil Martinsson)

1976 Eva Einarsson, IFK Falköping
(Runner up: Liselott Lundberg)

1977 Annika Läth, Rönninge SK
(Runner up: Anette Nilsson)

1978 Annika Läth, Rönninge SK
(Runner up: Marie Svensson)

1979 Marie Svensson, Baskemölla IF
(Runner up: Anna-Carin Lindberg)

1980 Lotta Erlman, Borlänge BTK
(Runner up: Gunilla Lundberg)

1981 Marina Nilsson, Baskemölla IF
(Runner up: Elisabeth Abrahamsson)

1986 Malin Johansson, Lyckeby BTK
(Runner up: Malin Söderblom)

1987 Sofia Johansson, Fellingsbro BTK
(Runner up: Anna Weister)

1988 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
(Runner up: Eva Josefsson)

1989 Eva Karin Lantz, BTK Kungsör
(Runner up: Katarina Turegård)

1990 Lisa Örneland, Aga BTK
(Runner up: Johanna Lidehäll)

1991 Jelena Gajic, Gezeta BTK
(Runner up: Kajsa Andersson)

1992 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK
(Runner up: Anna Berglund)
1993 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK
(Runner up: Linda Nordenberg)
1994 Lillemor Fridlund, Iggesunds BTK
(Runner up: Emma Ländin)
1995 Marie Olsson, Gröstorps BTK
(Runner up: Lillemor Fridlund)


DUBBEL 

Herrjuniorer 20 dubbel (1999-05)

1999 Jens Lundquist/Henrik Nyqvist, Söderhamns UIF/Spårvägens BTK 
(Runner up: Patrik Dahlström/David Johansson)
2000 Hans Pettersson/Henrik Rosvall, Lessebo BTK/Kalmar BTK
(Runner up: Markus Andersson/Mårten Stenberg)
2001 Pär Gerell/Henrik Haegerström, Falkenbergs BTK
(Runner up: Henrik Olsson/Henrik Rosvall)
2002 Robert Nilsson/Robert Svensson, Mariedals IK/Trollhättans BTK 
(Runner up: Johan Axelqvist/Eric Olsén)
2003 Pär Gerell/Erik Tamm, Falkenbergs BTK 
(Runner up: Aron Andersson/Erik Norgren)
2004 Robert Eriksson/Jon Persson, Stratos Enköping BTK 
(Runner up: Cyprian Asamoah/Niklas Rönningborn)
2005 Sebastian Hedlund/Ilirian Krasniqi, Spårvägens BTK/Ängby SK 
(Runner up: Mattias Albertsson/Christian Dellstrand)


Herrjuniorer 17 dubbel (1970-)

1970 Johnny Brandt/Anders Lönn, Uppsala CK/Kalmar AIK
(Runner up: Per Nilsson/Ingemar Wikström)
1971 Kjell Hellström/Ingemar Wikström, BTK Linné/Sölvesborgs BTK
(Runner up: Ulf Bjärklid/Anders Nyblom)
1972 Björn Danielsson/Thomas Karlsson, Trollhättans BTK
(Runner up: Åke Sundberg/Ulf Thorsell)
1973 Christer Hafn/Ulf Thorsell, Stockholms Spårvägars GolF
(Runner up: Jan-Åke Johansson/Per Sandström)
1974 Åke Grönlund/Åke Liljegren, Mölndals BTK
(Runner up: Anders Bylund/Peter Skullman)
1975 Lars Franklin/Michael Nilsson, Söderhamns UlF/Falkenbergs BTK
(Runner up: Björn Andersson/Björn Jansson)
1976 Tommy Danielsson/Stefan Hansfeldt, Trollhättans BTK
(Runner up: Lars Franklin/Cay Tegnér)
1977 Ulf Bengtsson/Kent-Göran Davidsson, BTK Force/Holmalunds IF
(Runner up: Ulf Cronqvist/Claes Johansson)
1978 Ulf Carlsson/Anders Thunström, Falkenbergs BTK
(Runner up: Ulf Bengtsson/Göran Edberg)
1979 Anders Johansson/Anders Nilsson, BT Norr/Öråns SK
(Runner up: Ulf Carlsson/Anders Thunström)
1980 Jonas Berner/Erik Lindh, BTK Safir/Kungälvs BTK
(Runner up: Lennart Andersson/Jan Johansson)
1981 Jan Johansson/Erik Lindh, Mölndals BTK
(Runner up: Lennart Andersson/Jan-Ove Waldner)
1982 Jan Ekström/Niklas Swalling, Djurgårdens IF/BTK Frej
(Runner up: Jonas Gustafsson/Erik Lindh)
1983 Thomas von Scheele/Johnny Stockhaus, Söderhamns BTK
(Runner up: Thomas Ballé/Peter Greczula)
1984 Mats Andersson-Bandstigen/Thomas von Scheele, GIF Linden/Söderhamns UIF
(Runner up: Peter Greczula/Ingemar Kallas)
1985 Per Carlsson/Tommy Johansson, Stockholms Spårvägens GoIF/BTK Frej
(Runner up: Magnus Gidlöf/Lars Mattsson)
1986 Mats Andersson-Bandstigen/Thomas von Scheele, Stockholms Spårvägens GoIF/Söderhamns UIF
(Runner up: Johan Fallby/Göran Wranå)
1987 Peter Andersson/Thomas von Scheele, Eslövs AI/Söderhamns UIF
(Runner up: Tomas Pettersson/Patrik Thorsell)
1988 Fredrik Persson/Patrik Thorsell, Råcksta SK/Ängby SK
(Runner up: Henrik Landén/Jens Nilsson)
1989 Fredrik Engelmark/Henrik Sandström, Fridtuna IF/Boo KFUM
(Runner up: Kayode Kadiri/Magnus Petersson)
1990 Christer Ferm/Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
(Runner up: Henrik Gustafsson/Magnus Wahlgren)
1991 Joakim Andersson/Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
(Runner up: Peter Blomqvist/Fredrik Lundquist)
1992 David Gustafsson/Mikael Zöögling, Ängby SK
(Runner up: Henrik Gustafsson/Magnus Wahlgren)
1993 Mattias Andersson/Mattias Stenberg, Eslövs AI
(Runner up: Simon Angel/Fredrik Håkansson)
1994 Tomas Jonsson/Mattias Stenberg, Ängby SK
(Runner up: Fredrik Andersson/Martin Nilsson)
1995 Fredrik Andersson/Martin Nilsson, Malmö FF
(Runner up: Stefan Laupa/Stefan Nilsson)
1996 Jamie Lindqvist/Martin Nilsson, Eslövs AI/Malmö FF 
(Runner up: Magnus Molin/Mårten Stenberg)
1997 Jens Lundquist/Magnus Molin, Söderhamns UIF/Lyckeby BTK 
(Runner up: Henrik Nyqvist/Dan Sonström)
1998 Cyprian Asamoah/Henrik Olsson, BTK Linné 
(Runner up: Anders Holm/Henrik Rosvall)
1999 Anders Holm/Robert Nilsson, BTK Rekotd/Mölndals BTK
(Runner up: Pär Gerell/Erik Trygger)
2000 Joakim Dahlgren/Tomas Johansson, BTK Stratos/Trollhättans BTK 
(Runner up: Magnus Axelsson/Saeed Esbati)
2006 Joakim Bachstätter/Andreas Törnqvist, BTK Frej/Växjö Pingis 
(Runner up: Sebastian Andersson/Rasmus Edenfall)
2007 Simon Arvidsson/Jimmy Ojakangas, Carlstads BTK/Mariedals IK 
(Runner up: Joachim Bachstätter/Andreas Törnkvist)
2008 Kristian Karlsson/Mattias Översjö, BTK Rekord/Mariedals IK 
(Runner up: Rickard Borre/Andreas Kvist)
2009 Axel Abrahamsson/Mattias Karlsson, Södertälje BTK/Lyckeby BTK 
(Runner up: Harald Andersson/Anthony Tran)
2010 Johan Hagberg/Anthony Tran, Spårvägens BTK 
(Runner up: Pontus Fritihiof/Mattias Pernhult)
2011 Henrik Ahlman/Adam Andersson, Eslövs AI 
(Runner up: Alexander Franzén/Jimmy Jin)
2012 Patrik Nyberg/Hampus Söderlund, Åsa IF/Falkenbergs BTK 
(Runner up: Johan Hagberg/Victor Swahn)
2013 Alexander Franzén/Henrik Magnusson, Falkenbergs BTK/Askims BTK 
(Runner up: Viktor Görman/Ulrik Johannesson)
2014 Anders Eriksson/Anton Källberg, Söderhamns UIF 
(Runner up: Simon Berglund/Omid Khoshbakht)
2015 Gustav Johansson/Anton Källberg, Ovansiljans BTK/Söderhamns UIF
(Runner up: Anton Hjort/Oscar Perman)
2016 Anton Hjort/Simon Söderlund, Söderhamns UIF/BTK Warta 
(Runner up: Vilmer Georgsson/Viggo Kippel)
2017 Viktor Gullbo/Filip Karlsson, Köpings BTK/Stratos Enköping BTK 
(Runner up: Karl Johansson/Simon Söderlund)
2018 Jonatan Mc Donald/Edward Wesshagen, Norrtulls SK
(Runner up: Oskar Danielsson/Bruno Nettarp)
2019 Diego Alvarez Orantes/Jakob Peterson, Arlövs IK/BTK Rekord
(Runner up: Noah Steif/Theo Toresson)


Pojkar 15 dubbel (1968-69, 2006-)

1968 Håkan Adolfsson/Anders Johansson, GIF Linden/BTK Serve
(Runner up: Per Andersson/Bengt Axelsson)
1969 Åke Sundberg/Ingemar Wikström, Borlänge BTK/Sölvesborgs BTK
(Runner up: Anders Lönn/Per Nilsson)
2006 Viktor Brodd/Anton Åkesson, Söderhamns UIF/Dänningelanda BTK
(Runner up: Kristian Karlsson/Mattias Översjö)
2007 Kristian Karlsson/Mattias Översjö, Mariedals IK 
(Runner up: William Svedberg/Anthony Tran)
2008 William Svedberg/Anthony Tran, Spårvägens BTK 
(Runner up: Joakim Boodh/Jesper Hedlund)
2009 Hampus Söderlund/Albin Wemmert, Mariedals IK 
(Runner up: Alexander Franzén/Anthony Tran)
2010 Carl Ahlander Johansson/Marcus Olovsson, BTK Linné 
(Runner up: Andreas Holmberg/Martin Svensson)
2011 Viktor Görman/Ulrik Johannesson, BTK Rekord 
(Runner up: Sebastian Luu/Kim Nilsson)
2012 Carl Ahlander-Johansson/Anton Källberg, BTK Linné/Borlänge BTK 
(Runner up: Simon Berglund/Benny Feng)
2013 Adam Blomquist/Anton Källberg, Söderhamns UIF 
(Runner up: Simon Berglund/Omid Khoshbakht)
2014 Vilmer Georgsson/Omid Khoshbakht, Spå̊rvägens BTK 
(Runner up: Filip Karlsson/Per Sandström)
2015 Benjamin Ljungberg/Melker Nilsson, Eslövs AI BTK
(Runner up: Erik Hogenäs/Robert Mattsson)
2016 Truls Möregård/Melker Nilsson, Eslövs AI BTK 
(Runner up: William Apelqvist/Oskar Danielsson)
2017 Theo Abrahamsson/Martin Friis, Eskilstuna BTK/Spårvägens BTK
(Runner up: Oscar Lindquist/Jacob Peterson)
2018 Theo Abrahamsson/Martin Friis, Eskilstuna BTK/Spårvägens BTK
(Runner up: Marko Orre/Dennis Oxelmark)
2019 Theo Abrahamsson/Max Hedbom, Köpings BTK/Visby IF, Gute BTK
(Runner up: Joel Jonsson/Charlie Widing)


Pojkar 14 dubbel (2006-18)

2006 Andreas Kvist/Hampus Söderlund, Askims BTK/Sjömarkens IF 
(Runner up: Harald Andersson/Anders Eriksson)
2007 Max Georgsson/Hampus Söderlund, Mariedals IK 
(Runner up: Henrik Ahlman/Benny Nilsson)
2008 Viktor Görman/Henrik Hellman, Eslövs AI/Tibble-Kungsängen BTK 
(Runner up: Mattias Andersson/Mattias Augustsson)
2009 Viktor Görman/Henrik Hellman, Eslövs AI/Tibble Kungsängen BTK 
(Runner up: Alexander Franzén/Johan Hagberg)
2010 Kevin Siu/Jonas Stener, Ängby SK
(Runner up: Viktor Görman/Ulrik Johannesson)
2011 Carl Ahlander-Johansson/Marcus Olovsson, BTK Linné 
(Runner up: Anton Källberg/Elias Ranefur)
2012 Simon Berglund/Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK 
(Runner up: Anton Källberg/Malte Möregårdh)
2013 Adam Blomquist/Anton Hjort, Söderhamns UIF 
(Runner up: Vilmer Georgsson/Omid Khoshbakht)
2014 Viktor Gullbo/Simon Söderlund, Köpings BTK/BTK Warta 
(Runner up: Truls Möregårdh/Melker Nilsson)
2015 David Andersson/Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK
(Runner up: Vilmer Georgsson/Daniel Nordström)
2016 David Andersson/Truls Möregård, Eslövs AI BTK
(Runner up: Robert Klingspor Mattsson/Jonatan Mc Donald)
2017 Truls Möregårdh/Hugo Törngren, Eslövs AI BTK/IFK Lund
(Runner up: Oskar Hedlund/Noah Steif)
2018 Max Hedbom/Hugo Ihse, Visby IF Gute/IFK Visby 
(Runner up: Dennis Larsson/Daniel Lindsö)

Pojkar 13 dubbel (2013-)

2018 Dennis Larsson/Alve Sjövold, KFUM Stocksund IA/Ängby SK
(Runner up: Adam Hansson/Marcus Johansson)
2019 David Björkryd/Dennis Larsson, Eskilstuna BTK/KFUM Stocksund AI
(Runner up: Isak Edwardsson/Elias Sjögren)


Pojkar 12 dubbel (2006-17)

2006 Max Georgsson/Hampus Söderlund, Byttorps IF/Sjömarkens IF 
(Runner up: Sam Kjellin/Anthony Tran)
2007 Max Georgsson/Albin Wemmert, Mariedals IK/Herrljunga BTK 
(Runner up: Hannes Berglund/Victor Swahn)
2008 Viktor Görman/Henrik Hellman, Eslövs AI/Tibble-Kungsängen BTK
(Runner up: Kevin Siu/Jonas Sterner)
2009 Carl Ahlander Johansson/Marcus Olovsson, BTK Linné 
(Runner up: Simon Berglund/Benny Feng)
2010 Johan Kjerrman Lindén/Anton Källberg, Borlänge BTK 
(Runner up: Simon Berglund/Omid Khoshbakht)
2011 Simon Söderlund/Konrad Åmark, Sjömarkens BTK/KFUM Kristianstad 
(Runner up: Anton Bölenius/Vilmer Georgsson)
2012 Vilmer Georgsson/Viggo Kippel, Spårvägens BTK 
(Runner up: Simon Söderlund/Konrad Åmark)
2013 Vilmer Georgsson/Daniel Nordström, Spårvägens BTK
(Runner up: Robert Klingspor-Mattsson/Edward Wesshagen)
2014 Martin Friis/Jonathan Thimon, Spårvägens BTK 
(Runner up: Jonatan McDonald/Truls Möregårdh)
2015 Theo Abrahamsson/Truls Möregårdh, IF Norcopensarna/Eslövs AI BTK 
(Runner up: Martin Friis/Joel Myhr)
2016 Daniel Lindsö/Simon Sjögren, Norrtulls SK
(Runner up: Max Hedbom/Hugo Ihse)
2017 Lucas Hallin/Leonard Lindkvist, Söderhamns UIF/Linköpings PK
(Runner up: Oliver Engström Oliver/Mattias Sandholt)


Damjuniorer 20 dubbel (1999-05)

1999 Veronica Augustsson, Spårv BTK/Anna Berglund, Norrköpings BTK 
(Runner up: Anna Jacobsson/Nina Rydberg)
2000 Anna Berglund/Jelena Gajic, Borlänge BTK/IF Norcopensarna 
(Runner up: Kajsa Andersson/Linda Nordenberg)
2001 Kajsa Andersson/Linda Nordenberg, Råå BTK
(Runner up: Evelina Enochsson/Susanna Nilsson)
2002 Annelie Florin/Sandra Johansson, Rönninge SK BF
(Runner up: Evelina Enochsson/Susanna Nilsson)
2003 Matilda Ekholm/Caroline Wersäll, Ängby SK 
(Runner up: Marie Olsson/Nina Vakkila)
2004 Frida Johansson/Anna Nilsson, Råå BTK 
(Runner up: Marie Olsson/Nina Vakkila)
2005 Frida Johansson/Marie Olsson, Trelleborgs BTK 
(Runner up: Emelie Aschan/Marie Persson)


Damjuniorer 17 dubbel (1970-)

1970 Lena Andersson/Ylva Guntsch, IFK Lund/Ljungby IF
(Runner up: Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson)
1971 Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson, Varbergs BTK/Wargöns SK
(Runner up: Catherine Engberg/Ylva Guntsch)
1972 Ann-Christin Hellman/Ann-Christin Johansson, Råå BTK/Varbergs BTK
(Runner up: Gunilla Lindström/Eva Strömvall)
1973 Ann-Christin Hellman/Gunilla Lindström, Varbergs BTK/Fridtuna IF
(Runner up: Kristina Andersson/Lena Berglund)
1974 Kristina Andersson/Marie Lindblad, Arlövs IK
(Runner up: Gunilla Lindström/Eva Strömvall)
1975 Marie Lindblad/Carina Olsson, Arlövs IK
(Runner up: Anneli Hernvall/Eva Strömvall)
1976 Gudrun Fogelberg/Gunilla Larsson, Arlövs IK/Långhyttans BTK
(Runner up: Annika Martinsson/Kristina Nilsson)
1977 Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Trollhättans BTK/Arlövs IK
(Runner up: Birgitta Eriksson/Susanne Karlsson)
1978 Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Trollhättans BTK/Varbergs BTK
(Runner up: Gudrun Fogelberg/Helen Lindvall)
1979 Helen Lindvall/Kristina Nilsson, Trollhättans BTK/Mörrums GoIS
(Runner up: Anita Jonsson/Menni Weizades)
1980 Helen Lindvall/Kristina Nilsson, Trollhättans BTK/Mörrums GoIS
(Runner up: Anita Jonsson/Menni Weizades)
1981 Pia Eliasson/Menni Weizades, Mölndals BTK
(Runner up: Gunnel Borgström/Anneli Johansson)
1982 Pia Eliasson/Menni Weizades, Mölndals BTK
(Runner up: Gunnel Borgström/Anneli Johansson)
1983 Gunnel Borgström/Anneli Johansson, Borlänge BTK
(Runner up: Annika Läth/Marie Svensson)
1984 Annika Läth/Marie Svensson, Rönninge SK
(Runner up: Gunnel Borgström/Ulrika Hansson)
1985 Camilla Andersson/Katarina Åmark, KFUM Kristianstad
(Runner up: Camilla Källmén/Lena Söderlund)
1986 Camilla Källmén/Lena Söderlund, IFK Gnesta
(Runner up: Lena Enochsson/Lotta Erlman)
1987 Nina Ebkar/Malin Lund, Mölndals BTK/BTK Linné  
(Runner up: Kristina Rosenkvist/Ulrika Thoresson)
1988 Pernilla Pettersson/Åsa Svensson, Halmstad BTK
(Runner up: Pernilla Fredriksson/Heléne Gustafsson)
1989 Pernilla Pettersson/Åsa Svensson, Halmstad BTK
(Runner up: Pernilla Fredriksson/Heléne Gustafsson)
1990 Pernilla Pettersson/Åse Svensson, Halmstad BTK/Arlövs IK
(Runner up: Karin Björkryd/Yvonne Sjöberg)
1991 Jenny Jönsson/Marie Persson, Råå BTK/Eslövs AI
(Runner up: Christina Casserborg/Ann-Eva Pettersson)
1992 Sofia Johansson/Marie Persson, BTK Safir/Eslövs AI
(Runner up: Christina Casserborg/Ann-Eva Pettersson)
1993 Sofia Carlsson/Sofia Johansson, BTK Urnan/Gävle/BTK Safir
(Runner up: Elsa Ekman/Helena Johansson)
1994 Sofia Carlsson/Helena Johansson, Halmstad BTK/Varbergs BTK
(Runner up: Jessica Andersson/Josefin Andersson)
1995 Carina Jonsson/Susanne Jonsson, Öråns SK
(Runner up: Kinga Fijalkowska/Katarina Turegård)
1996 Susan Persson/Madeleine Stigar, Ängby SK 
(Runner up: Kajsa Andersson/Linda Nordenberg)
1997 Jelena Gajic/Marie Sjögren, Gezeta BTK 
(Runner up: Carina Jonsson/Susanne Jonsson)
1998 Lotta Benjegård/Sandra Johansson, Varbergs BTK 
(Runner up: Anna Magnusson/Nina Rydberg)
1999 Matilda Ekholm/Sandra Johansson, Saab BTK 
(Runner up: Angelica Augustsson/Marie Olsson)
2000 Evelina Enochsson/Susanna Nilsson, Lyckeby BTK 
(Runner up: Matilda Ekholm/Malin Kindgren)
2006 Sara Rask/Filippa Rohdin, Dänningelanda BTK 
(Runner up: Felicia Falck/Madeleine Melcher)
2007 Madeleine Englund/Malin Pettersson, Spårvägens BTK 
(Runner up: Pearl Lövgren/Cecilia Kei)
2008 Madeleine Englund/Malin Pettersson, Spårvägens BTK 
(Runner up: Michelle Quach/Caroline Ädel)
2009 Malin Pettersson/Linn Sandström, Team Mälarenergi BTK/BTK Frej 
(Runner up: Michelle Quach/Caroline Ädel)
2010 Clara Erlandsson/Michaela Karlsson, Ärtemarks IF 
(Runner up: Josefin Lund/Stina Zetterström)
2011 Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK 
(Runner up: Maria Engelson/Ellinor Bergström)
2012 Jennifer Jonsson/Emma Sjögren, Lekstorps IF 
(Runner up: Linda Bergström/Stina Zetterström)
2013 Linda Bergström/Maria Engelson, Ängby SK 
(Runner up: Sannamari Bölenius/Emma Söderlund)
2014 Ellen Holmsten/Stina Källberg, Spårvägens BTK/Borlänge BTK 
(Runner up: Tilda Johansson/Alice Tolstoy)
2015 Ellen Holmsten/Stina Källberg, Spårvägens BTK/Borlänge BTK
(Runner up: Erika Fronth/Elin Ljungsberg)
2016 Erika Fronth/Malin Nilsson, IFK Falköping BTK/Halmstads BTK
(Runner up: Filippa Bergand/Clara Carlsson)
2017 Ellen Holmsten/Stina Källberg, Spårvägens BTK/Team Mälarenergi BTK
(Runner up: Filippa Bergand/Kornelia Jönsson)
2018 Ellen Holmsten/Stina Källberg, Spårvägens BTK/Team Mälarenergi BTK
(Runner up: Lisa Hafn/Hanna Kjellson)
2019 Matilda Hansson/Rebecca Tveit Muskantor, Lekstorsp IF/LinnéPartille PK
(Runner up: Jennie Edvinsson/Alma Rööse) 


Flickor 15 dubbel (1968-69, 2006-)

1968 Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson, Varbergs BTK/Wargöns SK
(Runner up: Elisabeth Berensson/Ewy Loberg)
1969 Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson, Varbergs BTK/Wargöns SK
(Runner up: Catherine Engberg/Ylva Guntsch)
2006 Malin Pettersson/Ida Söderlund, Spårvägens BTK/Ulricehamns IF 
(Runner up: Caroline Andersson/Johanna Trost)
2007 Malin Pettersson/Ida Söderlund, Spårvägens BTK/Ulricehamns IF
(Runner up: Beatrice Knutsson/Michelle Quach)
2008 Clara Erlandsson/Michaela Karlsson, Ärtemarks IF 
(Runner up: Beatrice Knutsson/Jessica Stensby)
2009 Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK 
(Runner up: Marlene Appelgren/Daniela Moskovits)
2010 Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK 
(Runner up: Jessica Johnsson/Rebecka Åkesson)
2011 Linda Bergström/Maria Engelson, Ängby SK 
(Runner up: Sofia Malmsten/Alice Tolstoy)
2012 Tilda Johansson/Alice Tolstoy, BTK Frej/BTK Rekord 
(Runner up: Emma Fitzgerald/Emma Johansson)
2013 Tilda Johansson/Linn Millbert, BTK Frej/Söderhamns UIF
(Runner up: Erika Fronth/Stina Källberg)
2014 Filippa Bergand/Erika Fronth, Åsa IF/IFK Falköping BTK 
(Runner up: Ellen Holmsten/Stina Källberg)
2015 Ellen Holmsten/Stina Källberg, Spårvägens BTK/Borlänge BTK
(Runner up: Jennie Edvinsson/Elin Snygg)
2016 Kornelia Jönsson/Alma Rööse, Eslövs AI BTK/Arvika BTK 
(Runner up: Maja Andersson/Ellen Holmsten)
2017 Jennie Edvinsson/Alma Rööse, Halmstad BTK/Arvika BTK 
(Runner up: Moa Arvidsson/Rebecca Tveit Muskantor)
2018 Annie Hedlund/Rebecca Tveit Muskantor, Sjöbo BTK/BTK Linné
(Runner up: Matilda Hansson/Lina Svensson)
2019 Nomin Baasan/Leah Tveit Muskantor, Eslövs AI BTK/LinnéPartille PK
(Runner up: Nina Johansson/Selma Zetterling)


Flickor 14 dubbel (2006-18)

2006 Johanna Haraldsson/Caroline Olsson, Böksholms IF/Ljungby BTK 
(Runner up: Rebecka Henriksson/Matilda Johansson)
2007 Josefin Lund/Marjan Safai, Ängby SK 
(Runner up: Sofia Egertz/Elin Jernbäcker)
2008 Clara Erlandsson/Michaela Karlsson, Ärtemarks IF 
(Runner up: Sofia Egertz/Daniela Moskovits)
2009 Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK 
(Runner up: Jennifer Jonsson/Emma Sjögren)
2010 Linda Bergström/Maria Engelson, Ängby SK 
(Runner up: Jessica Johnsson/Rebecka Åkesson)
2011 Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping/Borlänge BTK 
(Runner up: Julia Fredriksson/Agnes Kiirikki)
2012 Tilda Johansson/Linn Millbert, BTK Frej/Söderhamns UIF 
(Runner up: Erika Fronth/Stina Källberg)
2013 Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping BTK/Borlänge BTK 
(Runner up: Filippa Bergand/Clara Karlsson)
2014 Lisa Hafn/Hanna Kjellson, Spårvägens BTK/Lyckeby BTK 
(Runner up: Sofie Andersson/Sara Sterne)
2015 Jennie Edvinsson/Alma Rööse, Halmstad BTK/Arvika BTK
(Runner up: Lisa Hafn/Hanna Kjellson)
2016 Moa Arvidsson/Rebecca Tveit Muskantor, KFUM Stocksunds IA/Åsa IF
(Runner up: Lisa Hafn/Hanna Kjellson)
2017 Rebecca Tveit Muskantor/Leah Tveit Muskantor, BTK Linné
(Runner up: Matilda Hansson/Lina Svensson)
2018 Nomin Baasan/Nina Johansson, Eslövs AI BTK/Nävragöls BK
(Runner up: Charlotta Edberg/Alice Hellgren)

Flickor 13 dubbel (2018-)

2018 Nomin Baasan/Nina Johansson, Eslövs AI BTK/Nävragöls BK
(Runner up: Moa Natanaelsson/Jennifer Vikman)
2019 Hedda Husrem/Elvira Söderlund, Töreboda BTK/Sjömarkens BTK
(Runner up: Moa Elmtoft/Felicia Szerman)


Flickor 12 dubbel (2006-17)

2006 Jennifer Jonsson/Emma Sjögren, Lekstorps IF 
(Runner up: Ellinor Bergström/Erika Winnhed)
2007 Karin Lundin/Emma Söderlund, Kungälvs BTK/Sjömarkens IF 
(Runner up: Jennifer Jonsson/Emma Sjögren)
2008 Elin Binglöv/Emma Söderlund, Ljungsbro BTK/Åsa IF 
(Runner up: Linda Bergström/Maria Engelson)
2009 Sofia Malmsten/Alice Tolstoy, BTK Rekord 
(Runner up: Emelie Fitzgerald/Emma Johansson)
2010 Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping BTK/Borlänge BTK 
(Runner up: Elin Ljungsberg/Linn Millbert)
2011 Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping BTK/Borlänge BTK 
(Runner up: Linnea Andersson/Malin Nilsson)
2012 Filippa Bergand/Stina Källberg, Åsa IF/Borlänge BTK 
(Runner up: Emma Lunman/Sandra Lunman)
2013 Lisa Hafn/Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 
(Runner up: Maja Andersson/Kornelia Jönsson)
2014 Lisa Hafn/Hanna Kjellson, Spårvägens BTK/Lyckeby BTK
(Runner up: Fina Nygren/Matilda Sandlund)
2015 Indra Andersson/Moa Arvidsson, Vaggeryds BTK/KFUM Stocksund IA
(Runner up: Kajsa Sellgren/Julia Åhnstrand)
2016 Leah Tveit Muskantor/Rebecca Tveit Muskantor, Åsa IF
(Runner up: Matilda Hansson/Lina Svensson)
2017 Nina Johansson/Tuva Ronnebring, Lessebo BTK
(Runner up: Nomin Baasan/Leah Tveit Muskantor)

 

Pojkar/Flickor mixdubbel (1968-69)

1968 Dan Åkfors/Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK
(Runner up: Martin Luther/Ewy Loberg)
1969 Ingemar Wikström/Ann-Christin Hellman, Sölvesborgs BTK/Varbergs BTK
(Runner up: Åke Sundberg/Birigtta Olsson)

Uppdaterad: 29 JUL 2018 13:01
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info