Hoppa till sidans innehåll

Lag-SM för ungdomar



Copyright: SBTF

 LAG SM-FOTON 

Årtal och spelplats

2001 5-6/5 Tranås
2002 5-6/5 Tranås
2003 4-5/5 Tranås
2004 29-30/4 Stockholm
2005 30-1/5 Stockholm
2006 20-21/5 Köping
2007 29-30/4 Gråbo
2008 28-30/3 Köping
2009 28-29/3 Landskrona 
2010 17-18/4 Stockholm 
2011 26-27/3 Stockholm
2012 24-25/3 Åstorp
2013 23-24/3 Skurup 
2014 22-23/3 Stockholm
2015 28-29/3 Karlskrona
2016 21-22/5 Söderhamn
2017 18-19/3 Stockholm
2018 17-18/3 Stockholm 
2019 30-31/3 Halmstad
2020 21-22/3 Trollhättan

HERRAR

Herrjuniorer 18 (2018-)

2018 ÄngbySpårvägen Elit 1: Martin Friis, Vilmer Georgsson
(Runner up: ÄngbySpårvägen Elit 2)
2019 Norrtulls SK; Erik Hogenäs, Robert Linderfalk, Jonatan McDonald
(Runner up: Söderhamns UIF)

Herrjuniorer 17 (2001-17)

2001 Ängby SK; Saeed Esbati, Robin Morin, Claes Wersäll
(Runner up: Falkenbergs BTK)
2002 Falkenbergs BTK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Ängby SK)
2003 Dänningelanda BTK; Håkan Ivarsson, Lukas Rydén, Andreas Thuresson
(Runner up: Ängby SK) 
2004 Dänningelanda BTK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Ängby SK)
2005 Stratos Enköpings BTK; Dan Hedlund, Hampus Nordberg, Tobias Werner, Niklas Åberg
(Runner up: Ängby SK)
2006 Lyckeby BTK; Kristoffer Engelbertsen, Lukas Möller, David Thörngren, Fabian Åkerström
(Runner up: Mariedals IK)
2007 Söderhamns UIF; Viktor Brodd, Johan Eriksson, Emil Roslund, Johan Sondell
(Runner up: Lyckeby BTK)
2008 Askims BTK; Richard Borre, Andreas Kvist, Ted Sundström
(Runner up: Ängby SK)
2009 Mariedals IK; Anton Olovsson, Hampus Söderlund, Mattias Översjö
(Runner up: Spårvägens BTK)
2010 Linköpings PK; Vanja Arsenovic, Joakim Boodh, Jesper Hedlund 
(Runner up: Eslövs AI)
2011 Ängby SK; Vincent Kock-Laurentti, Mikael Lundh, Carl Åkerlind
(Runner up: Spårvägens BTK)
2012 BTK Frej; Henrik Johansson, Mattias Lauridsen, Alexander Lundh
(Runner up: Råcksta SK)
2013 Söderhamns UIF; Adam Blomquist, Anders Eriksson, Anton Källberg
(Runner up: Ängby SK)
2014 Söderhamns Ungdom; Adam Blomquist, Anders Eriksson, Anton Källberg
(Runner up: Halmstad BTK)
2015 Falkenbergs BTK; Emil Bergström, Elias Sibelius, Sebastian Vingren
(Runner up: Lyckeby BTK)
2016 Partille PK; Artur Blidberg, Tim Cornelius, Linus Strömberg
(Runner up: Ängby/Spårvägen Elit)
2017 ÄngbySpårvägen Elit 1; Martin Friis, Viggo Kippel, Lukas Kopriwa
(Runner up: ÄngbySpårvägen Elit 2)

Pojkar 16 (2018-)

2018 Norrtulls SK; Jonatan McDonald, Edward Wesshagen
(Runner up: IFK Lund)
2019 Norrtulls SK; Daniel Lindsö, David Törner, Edward Wesshagen
(Runner up: Spårvägens BTK)

Pojkar 15 (2001-17)

2001 Varbergs BTK; Mattias Albertsson, Richard Gavette, Peter Thuresson
(Runner up: Spårvägens BTK)
2002 Dänningelanda BTK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Spårvägens BTK) 
2003 Falkenbergs BTK; Niklas Larsson, Kim Nylander, Fredrik Tillman
(Runner up: BTK Rekord)
2004 Ängby SK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Lyckeby BTK)
2005 Askims BTK; Richard Borre, Andreas Kvist, Ted Sundström
(Runner up: BTK Frej)
2006 Askims BTK; Richard Borre, Andreas Kvist, Ted Sundström
(Runner up: BTK Frej)
2007 Mariedals IK; Anton Olovsson, Hampus Söderlund, Fredrik Törnvall, Mattias Översjö
(Runner up: Spårvägens BTK)
2008 Spårvägens BTK; Mattias Pernhult, Andreas Rindeström, William Svedberg
(Runner up: KFUM Kristianstad) 
2009 Spårvägens BTK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Söderhamns UIF)
2010 Lyckeby BTK; Andreas Holmberg, Wilhelm Kindblad, David Palmberg
(Runner up: KFUM Kristianstad) 
2011 BTK Frej; Henrik Johansson, Mattias Lauridsen, Alexander Lundh
(Runner up: BTK Linné) 
2012 BTK Linné; Viktor Alm, Anders Eriksson, Carl Johansson
(Runner up: Brännkyrka BTK)
2013 Brännkyrka BTK; Simon Berglund, Anton Bölenius, Omid Khosbakht
(Runner up: Ängby PK)
2014 Aspuddens BTK; Viggo Kippel, Omid Khosbakht, Lukas Kopriwa
(Runner up: Falkenbergs BTK)
2015 Spårvägens BTK; Vilmer Georgsson, Viggo Kippel, Lukas Kopriwa
(Runner up: Ängby SK)
2016 ÄngbySpårvägen Elit; William Apelqvist, Oskar Danielsson, Vilmer Georgsson
(Runner up: Norrtulls SK)
2017 Norrtulls SK; Robert Klingspor-Mattsson, Jonatan McDonald, Edward Wesshagen
(Runner up: IFK Lund)

Pojkar 14 (2018-)

2018 IFK Visby; Max Hedbom, Hugo Ihse 
(Runner up: Eskilstuna BTK)
2019 Ängby SK; Elias Sjögren, Alve Sjövold
(Runner up: Halmstad BTK)

Pojkar 13 (2001-17)

2001 Falkenbergs BTK; Saleh Mohammed, Kim Nylander, Fredrik Tillman
(Runner up: Segeltorps BTK) 
2002 Markaryds BTK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Munkedals BTK)
2003 BTK Frej; Joachim Bachstätter, Mattias Lindén, Andreas Rydberg, Andreas Törnqvist
(Runner up: BTK Rekord) 
2004 Byttorps IF; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Spårvägens BTK) 
2005 Spårvägens BTK; Harald Andersson, William Svedberg, Anthony Tran
(Runner up: Byttorps IF)
2006 Falkenbergs BTK; Adam Andersson, Alexander Franzén, Kristoffer Greczula
(Runner up: Linköpings PK) 
2007 BTK Safir; André Bylund, Martin Cederlöf, Anton Thörner
(Runner up: Spårvägens BTK
2008 Spårvägens BTK; Hannes Berglund, Johan Hagberg, Victor Swahn
(Runner up: Ängby SK)
2009 BTK Frej; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: KFUM Kristianstad)
2010 BTK Linné; Anders Eriksson, Carl Ahlander-Johansson, Marcus Olovsson
(Runner up: Spårvägens BTK)
2011 Spårvägens BTK; Simon Berglund, Vilmer Georgsson, Omid Khosbakht 
(Runner up: Borlänge BTK)
2012 Aspuddens BTK; Anton Bölenius, Vilmer Georgsson, Oscar Pihlsgård 
(Runner up: KFUM Stocksund)
2013 Brännkyrka BTK; Vilmer Georgsson, Viggo Kippel, Lukas Kopriwa
(Runner up: Orminge BTK)
2014 BooSpåret BTK; Martin Friis, Vilmer Georgsson, Jonathan Thimon
(Runner up: Ängby PK) 
2015 Spårvägens BTK; Martin Friis, Karl Hast, Jonathan Thimon
(Runner up: Norrtulls SK)
2016 Spårvägens BTK; Theo Abrahamsson, Karl Hast, Joel Myhr
(Runner up: BTK Linné)
2017 Norrtulls SK; Carl Granath, Daniel Lindsö, Simon Sjögren
(Runner up: Eskilstuna BTK)

DAMER

Damjuniorer 18 (2018-)

2018 Norrtulls SK; Moa Arvidsson, Maya Gerold, Tova Zarins
(Runner up: Bergkvara AIF)
2019 Halmstads BTK; Jennie Edvinsson, Sara Palm, Alvalie Palmbo
(Runner up: Lekstorps IF)

Damjuniorer 17 (2001-17)

2001 Spårvägens BTK; Sara Lööf, Nina Vakkila
(Runner up: Råå BTK)
2002 Tyresö BTK; Uppgift saknas
(Runner up: Lyckeby BTK)
2003 Ängby SK; Alina Frank, Charlotta Karlsson, Caroline Wersäll
(Runner up: Lyckeby BTK) 
2004 Ängby SK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Dänningelanda BTK)
2005 Spårvägens BTK; Linda Dahlström, Cecilia Lundström
(Runner up: Dänningelanda BTK)
2006 Ängby SK; Felicia Falck, Madeleine Melcher
(Runner up: Dänningelanda BTK)
2007 Lyckeby BTK; Jennifer Andersson, Emilia Åkerström
(Runner up: Ängby SK)
2008 BTK Frej; Johanna Haraldsson, Linn Sandström, Nina Stenviken
(Runner up: Fridhem/Urnan BTK)
2009 BTK Frej; Johanna Haraldsson, Linn Sandström
(Runner up: Fridhem/Urnan BTK)
2010 Ärtemarks IF; Michaela Karlsson, Huda Mustafa
(Runner up: Råå BTK)
2011 Ljungsbro BTK; Elin Binglöv, Clara Erlandsson
(Runner up: IK Juno)
2012 Ängby SK; Maria Engelson, Stina Zetterström
(Runner up: Eslövs AI)
2013 Ängby SK; Linda Bergström, Maria Engelson
(Runner up: BTK Frej)
2014 Falu BTK; Stina Källberg, Linn Millbert 
(Runner up: Kättilsmåla BTK)
2015 BooSpåret BTK; Ellen Holmsten, Stina Källberg
(Runner up: IFK Falköping)
2016 Halmstad BTK; Malin Nilsson, Elin Snygg
(Runner up: Eslövs PK)
2017 Halmstad BTK; Maja Andersson, Elin Snygg
(Runner up: BTK Linné)

Flickor 16 (2018-)

2018 Bergkvara AIF; Alvalie Palmbo, Alva Themnér
(Runner up: Lyckeby BTK) 
2019 Mariedals IK; Amanda Fred, Alice Hellgren
(Runner up: Boo KFUM)
                                                                                                                     

Flickor 15 (2001-17)

2001 Ängby SK; Charlotte Karlsson, Nora Khidir, Caroline Wersäll
(Runner up: BTK Serve, Laholm)
2002 Lindome BTK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Ängby SK)
2003 Spårvägens BTK; Cecila Lundström, Moa Mansnerus, Madeleine Melcher
(Runner up: IFK Lund) 
2004 Spårvägens BTK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Lyckeby)
2005 Ängby SK; Caroline Andersson, Felicia Falck, Madeleine Melcher
(Runner up: Spårvägens BTK)
2006 Trollhättans BTK; Emma Johansson, Matilda Johansson
(Runner up: Ängby SK) 
2007
 Fridhem/Urnan BTK; Hanna Hallberg, Caroline Ädel
(Runner up: Oskarshamns BTK)
2008 Ängby SK; Marjan Safai, Stina Zetterström
(Runner up: Ärtemarks IF)
2009 Ärtemarks IF; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Ängby SK)
2010 Ängby SK; Elinor Bergström, Linda Bergström
(Runner up: Lekstorps IF)
2011 Ängby SK; Linda Bergström, Maria Engelsson
(Runner up: Åsa IF ) 
2012 Ängby SK; Anette Lundh, Helena Zetterström
(Runner up: Kättilsmåla BTK)
2013 Söderhamns UIF; Stina Källberg, Linn Millbert
(Runner up: IFK Falköping BTK)
2014 Åsa IF; Filippa Bergand, Clara Carlsson
(Runner up: Carlshamns BTK)
2015 Eslövs AI BTK; Sofie Andersson, Kornela Jönsson
(Runner up: Lyckey BTK)
2016 Spårvägens BTK; Lisa Hafn, Ellen Holmsten
(Runner up: Lyckeby BTK)
2017 Halmstad BTK; Jennie Edvinsson, Sara Palm
(Runner up: Bergkvara BTK)

Flickor 14 (2018-)

2018 Lekstorps IF; Matilda Hansson, Leah Tveit Muskantor
(Runner up: BTK Frej)
2019 BTK Frej; Nina Johansson, Linn Olsson, Tuva Ronnebring
(Runner up: Åsa IF)

Flickor 13 (2001-17)

2001 Växjö BTK; Jonna Carlsson, Filippa Rhodin
(Runner up: Norrskedika IF)
2002 Spårvägens BTK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Tyresö BTK) 
2003 Ängby SK; Caroline Andersson, Anna Ekman, Felicia Falk
(Runner up: Söderhamns UIF)
2004 Ängby SK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Lyckeby BTK)
2005 Hova BTK; Helene Andersson, Marie Sandberg
(Runner up: Lyckeby BTK)
2006 Ängby SK; Josefin Lund, Marjan Safai
(Runner up: Bele Barkarby IF)
2007 Ärtemarks IF; Michaela Carlsson, Clara Erlandsson, Emma Väyrynen 
(Runner up: Lekstorps IF)
2008 Lekstorps IF; Jennifer Jonsson, Emma Sjögren
(Runner up: Ängby SK)
2009 Ängby SK; Uppgift om spelare saknas
(Runner up: Åsa IF)
2010 Ängby SK; Helena Zetterström, Erica Åkerlind
(Runner up: Falkenbergs BTK)
2011 Falkenbergs BTK; Madeleine Björding, Emelie Svensson
(Runner up: Uddevalla BTK)
2012 IFK Falköping; Julia Fredriksson, Erika Fronth
(Runner up: Tabergs SK)
2013 Hägerstens BTK; Lisa Hafn, Ellen Holmsten
(Runner up: Falkenbergs BTK)
2014 BooSpåret BTK; Lisa Hafn, Ellen Holmsten
(Runner up: Lyckeby PK)
2015 Halmstad BTK; Jennie Edvinsson, Sara Palm 
(Runner up: BooSpåret BTK)
2016 Spårvägens BTK; Moa Arvidsson, Kajsa Sellgren
(Runner up: Eslövs PK)
2017 Lekstorps IF; Stina Götsten, Matilda Hansson
(Runner up: BTK Frej)

Uppdaterad: 13 JUN 2018 14:19
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info